provinciale JSeexuugche S 00 2 2 2 12 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 00 lien No. 2 6 4. Twee bladen. MAANDAG 10 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. kasvoorschotten voor den kon. holl. lloyd. st. geertruydtsbronne te bergen op zoom officieel geopend. vereeniging voor volkenbond en vrede. Hp vprwlfii'Zette spr. uiteen dat er in de weg roosendaal-belgische grens. centrale bond van transport arbeiders. ZEELANB. middelburg. walcheren. zuid-beveland. noord-beveland. tholen. ordse. issel. Dijke. truve. len. Cate.. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone1 advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE:' N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In dé rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. In de Memorie-Antwoord op het wets ontwerp inzake de kasvoorschotten voor den Kon. Holl. Lloyd, meldt o.a,: Wat betreft het hersenschimmige van de kans, dat de staat zijn'e voorschotten ooit zal terugontvangen, veroorlooft de minister zich de opmerking, dat de te genstanders van dergelijke steunverlee- ning gewoonlijk eene dergelijke meening verkondigen. Dat intusschen ook wel anders kan, daarvoor verwijst hij naar den steun, indertijd aan de Stoomvaart Mpij Zeeland verleend, waartegen ook ditzelfde bezwaar werd geopperd. Kort geleden heeft deze maatschappij, onder dezelfde directie als thans den Kon, Hollandschen Lloyd bestuurt, het laatste saldo van het genoten voorschot (van 2.4 millioen gulden), een bedrag van f 1.440.000 beloopend, in zijn geheel, in clusief de verschuldigde rente, aan de schatkist terugbetaald, en zulks hoewel zij het recht had om dit in termijnen te doen, waarvan de laatste pas in 1936 zou vervallen. Dr. m. C. g. middelburg, f Uit Putten (Vel.) meldt men aan de Standaard dat dezer dagen te Amers foort, overleed de heer M. C, G. Mid delburg, vroeger arts te Putten, en meer dan 25 jaar directeur van het Eerste Sa natorium voor Longlijders (thans Vacan- tie-Oord van het C. N. V.) aldaar. Dr. Middelburg heeft ook een zeer werkzaam aandeel gehad in 'den arbeid onder de oud-militairen. Deze in de geschiedenis van Bergen op Zoom zoo welbekende zoetwaterbron de St. Geertruydtsbronne genoemd, is, naar men aan de Maasbode uit Bergen op Zoom meldt, Zaterdag j.l. op offici- eele wijze in gebruik genomen. Daartoe hadden tal van autoriteiten en genoodigden, w.o. burgemeester Blom, de beide wethouders, de gemeentesecre taris en de garnizoenscommandant, zich vereenigd in het installatiegebouw aan den Schelde-oever. De heer Touw Jr. riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en gaf daar bij een uiteenzetting van het tot stand komen van het bedrijf. Aan burgemees ter Blom verzocht de heer Touw het be drijf in werking te stellen. Na een ge schiedkundig overzicht van deze bron te hebben gegeven, stelde hij de vul- en tap-machines in bedrijf. Nadat de eere-wijn was aangeboden, verlieten allen het terrein en begaven zich naar Thalia", alwaar een feest diner werd aangeboden. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Zaterdag een jaarvergadering gehouden te Hoorn, onder leiding van prof. ar. A, Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. In zijn openingswoord heeft prof, Anema er de aandacht op gevestigd,dat de feiten en gebeurtenis sen van het afgeloopen jaar en de uit komsten der Assemblée thans tot zekere bezorgdheid stemmen. Maar juist dan is meer behoefte aan gemeenschappe- b.1 °cVerleg en Êemeenschappelijken ar beid. Spr. onderscheidt in tweeërlei rich- mê de taak van de vereeniging: positie- ,^®dewerking in den internationalen u en ernstige bestudeering der pro- en nfil 0IÏ1 zoo te komen tot bepaalde vereeniS^de conclusies, waarvoor de vereeniging kan ijveren. alle rirhtintf11^ p a*s voor allen is, voor alle richtingen en partijen. Het jaarverslag Werd goedgekeurd. Mr. E. van Raalte vond dat-k:- i u -j hulde te brengen aan de nelf i.J* 1 ue permanente ver- hun objectieve verslagen van het Vol- kenbondsgebeuren zulk een goede n™ makenda VoIkenbondsgedachte Blijkens het verslag telt de vereeni ging thans 67 afdeelingen en 23 corres pondentschappen. De ontvangsten in '29 bedroegen totaal 14.686, waarvan 4211 afdracht der afdeelingen en 9485 bij'dragen van particulieren. Het batig saldo beloopt 739. Bij de bestuursverkiezing werd jhr, mr. dr. H. A. van Karnebeek, ex-minister van buitenlandsche zaken, tot president gekozen. Mr. van Limburg behandelde de mede deelingen betrekking hebbende op het ten voorafgaande Europeesche conferen tie en het op de laatste assemblée van den Volkenbond verhandelde omtrent het plan-Briand voor de Vereenigde Sta ten van Europa. Mr, Chr. P. van Wijngaarden sprak over de Palestina-kwestie, Hij kwam tot deoconclusie, dat samenwerking tusschen Joden en Arabieren op grond van gelijk heid noodig is, in het belang van het land. Hij achtte de Britsche regeeringsverkla ring niet strijdig met de mandaatsver- plichting. Mr. E. van Raalte kwam tot een tegen overgestelde conclusie. Aan het slot der vergadering werd de volgende resolutie aangenomen: „De vereeniging ontwerpe een voor stel betreffende de internationale ont wapening en make dit bij de Union (van Volkenbondsvereenigingen) aanhangig. „Zij dringe bij de Union aan op het voeren eener systematische Internationa le propaganda voor de gedachte van in ternationale ontwapening in het alge- meenden voor het door de Vereeniging ontworpen voorstel in het bijzonder." Zaterdag is de nieuwe kunstweg Roo sendaalBelgische grens officieel voor het verkeer in gebruik gesteld, De tot standkoming van dezen weg is, ondanks zijn geringe lengte, ongetwijfeld van groote beteekenis, omdat hij een schakel vormt in een der verbindingen tusschen Noord en Zuid, welke verbinding op den keeper beschouwd zelfs de meest directe is voor het verkeer tusschen Rotterdam en Antwerpen. Nu de weg in gebruik is gesteld, hoopt Roosendaal, dat, vooral wanneer straks het Rijk de verbinding Numansdorp- Willemstad zal verbeterd hebben, het verkeer naar Bèlgië langs dezen kortsten weg, n.l. over FijnaartOud Gastel Roosendaal, zal worden geleid, een ver binding, waarbij ongeveer achttien K.M. Nederlandsche weg minder zal behoeven te worden gebruikt. De Centrale Bond van Transportar beiders heeft Zaterdag te Rotterdam een demonstratief congres gehouden, inzake den arbeidstijd in het transportbedrijf. Het congres nam de volgende resolutie aan Het congres, enz., gehoord de inlei ding en mededeelingen over de bestaan de werktijden in het transportbedrijf, waaruit blijkt, dat in het transportbedrijf voor vele tienduizenden arbeiders nog schandelijk lange arbeidstijden voorko men; dringt er bij de regeering met klem op aan, binnen den kortst mogelijken tijd de Arbeidswet 1919 voor den transportar- beid toepasselijk te verklaren; vraagt met grooten nadruk voor den arbeid aan boord van zeeschepen zoo wel voor de koopvaardij als de visscherij, te komen tot een beperking van den ar beidsduur; doet een dringend beroep op de Sta- ten-Generaal om het bij haar ingediend ontwerp van wet tot wijziging van de Stuwadoorswet zoo snel mogelijk in be handeling te nemen en te aanvaarden; roept alle transportarbeiders op, zich als één man te scharen achter de eischen van den bond om tot invoering van den wettelijken 8-urendag voor alle trans- Salarisverhooging en malaise. Men schrijft ons: In alle deelen van Zeeland gaan thans de stemmen op van hen, die Ged. Staten er een verwijt van maken, dat dit col lege in dezen tijd van malaise het durft te komen met een voorstel tot verhoo ging der salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Het zijn niet slechts particulieren, die zoo spreken, ook openbare lichamen laten zich in den zelfden geest uit en zelfs toonaangevende dagbladen meenen zich in dezen tot tolk van de openbare meening te moeten ma ken. Toch mag de vraag gesteld worden, of zij, die zoo spreken en schrijven, dit wel doen met voldoende kennis van za ken, Men moet zich toch niet alleen blind staren op de enkele cijfers, doch tevens wel degelijk rekening houden èn met het feit, dat de salarissen, waarin thans, en nog niet eens over de gehéele linie, een bescheiden verbetering wordt gebracht, sinds jaar en dag ten achter Ontwikkelt het schoone, gij zaait daardoor het goddelijke. stonden bij die, welke in andere provin cies in gelijksoortige gemeenten werden genoten èn met het feit, dat straks de wet van 24 Mei 1897 tot regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente staat te vervangen te worden door de wet van 15 Juli 1929, waarin een geheel andere, en voor de ge meenten in vele gevallen gunstiger, ver deeling der lasten tusschen het Rijk en de gemeenten is neergelegd. Het is hier niet de plaat^ het systeem van laatstgenoemde wet en hare finan cieele gevolgen tot in de uiterste klei nigheden uiteen te zetten; voor ons doel, te trachten een naar onze meening on juiste zienswijze te weerleggen, zeggen enkele cijfers meer dan lange betoogen. Zoo zou de gemeente Axel onder de werking der wet van 1897 en bij de on gewijzigde jaarweddenregeling moeten betalen 10.280, onder de werking der nieuwe wet en mèt de door Ged. Staten voorgestelde wijzigingen in de jaarwed denregeling zal zij moeten betalen 8340, voordeelig verschil derhalve 1940. Voor de gemeente Eede, vanwaar een vlam mend protest tegen het snoode voorne men van Ged. Staten uitging, komt men met deze cijfers tot een voordeelig ver schil van 1560, voor Goes en Honte- nisse, waar de raad zich tegen de ver hoogingen uitsprak, tot een voordeelig verschil van resp, 1800 voor ieder dier gemeenten. Voor 's Gravenpolder, waar men den veldwachter niets wenscht te geven, wat hem naar beter oordeel toe komt, doch tevens schroomt een beslis sing in hoogste instantie uit te lokken, is het voordeelig verschil 1456, voor Sas van Gent 1100; yoor Zierikzee 1400, voor Zuiddorpe 920, voor Clinge 2290. En zoo gaat het over de geheele linie, de eene gemeente heeft onder de gewijzigde omstandigheden een voordeel van een paar duizend, de andere van een paar honderd gulden. Slechts Neuzen maakt een uitzonde ring, daar zal men 250, twee honderd vijftig héele guldens, 'meer moeten beta len. Met deze en dergelijke cijfers voor oogen kan men toch bezwaarlijk zeg gen, dat niet te dragen lasten op de gemeenten worden gelegd en wekt de actie tegen hetgeen niets anders is dan een alleszins gerechtvaardigd streven om ook den hoofdarbeider het loon te doen erlangen, dat hij waard is, den schijn, te zijn voortgekomen uit onkunde met be trekking tot de zaak, waarover men een oordeel meent te mogen vellen, zoo niet uit onwil om zich dienaangaande een juist oordeel te vormen. Ongetwijfeld maakt Zeeland een moei lijke periode door, maar toch nog niet zoo moeilijk dat voor alle gemeenten te samen een mindere uitgave van 176.629 aanleiding zou kunnen zijn, om dit bedrag nog iets op te voeren, door te beknibbelen op de belooning harer die naren. De verkoop van oesters. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den ministers van buitenlandsche zaken en landbouw en van financiën de volgende vragen gesteld: I. Hebben de ministers kennis geno men van de berichten, volgens welke de klacht algemeen is over de buitengewoon scherpe concurrentie tusschen de Neder landsche oesterkweekers onderling? II. Kunnen de ministers toegeven, dat deze onderlinge concurrentie voorname lijk het gevolg is van den zoogoed als ongeorganiseerden verkoop van oesters, die tot gevolg heeft, dat verschillende kweekers tot eiken prijs hun voorraad opruimen? III. Achten de ministers deze volstrekt onnoodige vernietiging, althans zeer ster ke benadeeling van de oestercultuur, met name op de Zeeuwsche Stroomen, ook niet een gevaar voor de instandhou ding en de rentabiliteit der domeingron den, voor oestercultuur geschikt? IV. Indien de voorgaande vragen be vredigend worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid op korten termijn te doen onderzoeken op welke wijze een meer doelmatige organisatie van den oesterverkoop is te bereiken? Hoog water. Men schrijft uit Axel aan de N. Rott. Courant. Het water in de kreeken en polder leidingen is Zaterdag ongeveer '5 c.M. g!e- vialïen. Indien de wind uit het Oosten blijft waaien, kan de eerstvoljgende dagen flink gespuid worden. De Groote Kreek van Axel naar de Sassing heeft de aangrenzende weilanden geheiei1 over stroomd en heeft tirans een breedte van ongeveer 600 M. op sommige plaatsen. Het r uitgestrekte conopurs-hippiqueter- rein te Axel staat gedeeltelijk blank!. In de buurt Kijkuit hebben de bewoners planken, moeten leggen om' hun huizen te bereiken. Vele landbouwers hebben groote waterschade aan him ingekuilde aardappelen. Ook groote stapels vlas, die op sommige boerenerven staan, "hebben veel van het water te lijden. Voorname lijk is dit het geval in de grensgemeenten. „Zeelandia" te Rotterdam. Men schrijft ons De Zeeuwsche Vereeniging „Zeelan dia" te Rotterdam, gaf de vorige week in Odeon haar eerste feestavond in dit seizoen. De heer A. F. H. Kraak, voor zitter,, opende den avond in goed Zeeuwsch met een woord van welkom en deed een beroep op de aanwezigen om de onderafdeeling zang te steunen. Hij sprak den wensch uit, dat de avond zou slagen en ieder het „leutig" zou vinden. Daarna deed hij den avond „los". Nadat allen (de zaal was geheel ge vuld) het Zeeuwsche Volkslied hadden gezongen, heeft de onderafdeeling zang, onder leiding van den heer A. M. Zui dendorp een 5-tal nummers ten gehoore had gebracht o.m. „Donauwellen". Hoe wel de partijen slechts matig bezet waren deed dit niets te kort aan de zang en werden alle nummers zuiver gezongen. Voor de pauze speelde het trio Zuiden dorp, bestaande uit de heer Zuidendorp piano, de heer Burg viool en mej. L. Zui dendorp, cello, een Faust fantasie. Alle nummers werden daverend toe gejuicht. Na de pauze kwam de clou van den avond „Bis Jan is jeloers", Zeeuwsch Blihspil in één'bedrief van den bekenden Zeeuwschen schrijver, den heer K. Koets. Zeelandia heeft weer getoond iets goed Zeeuwsch te kunnen geven. De bloemenhulde aan de dames en de ovatie door allen gebracht aan speel sters en spelers was welverdiend, en bewees dat het stuk insloeg. Ouder gewoonte was er bal na en menig dansje waaronder de ouderwet- sche Zevensprong hield menigeen nog lang bijeen. De Mandoline- en ito oneel vereent lgin|g „Apollo'' heeft Zaterdagavond een uitvoering gegeven in het Schuttershof, waairvan met enkele woorden zon te zeg gen zijn, dalt het van, begin tot het einde een succes is geweest, dit was izoo voor de pauze, itoen het door Vlis- fsingen versterkt orkest een 6-tal num mers deed hooren, w.o. 'n guitaarsolo op zeer verdienstelijke wijze uitvoerde, bleef zoo na de pauze toen de toonealis!- ten der vereeniginig de aanwezigen on telbaar malen deden schateren van het lachen door de j^oede vertolking van de vroolijke drie-aoter „Kwatta- Soldaten", die vol zit van rake zetten en kwinkslagen. Het is wederom bewezen dat Apollo op beider gebied over zeer goede krach ten beschikt. De enorm groote opkomst bewees, dat de vereeniging eqn goeden naam heelt Een groot aantal personen moest wor den geweigerd, en daarom is1 voorloopig besloten op 22 Nov. een tweede uitvoe ring te geven. Dait er na afloop gedanst werd, be hoeft niet vermeld te worden, wel dat het onder leiding stond van "Sen heer Ch.Aerssens en de Jesayes Original Jasz Players voor de muziek zorgden. Heden is de flange Giststraat alhier in vlaggentooi ter eere van het 60-jarig hu welijksfeest van het echtpaar C. Geluk en A. C. Maartense, Het is bij die vlaggenhulde natuurlijk niet gebleven en tal van bloemstukken, ververschingen en geschenken hadden de krasse oudjes in ontvangst te nemen. De buurtbewoners hadden het daar voor belangloos ter beschikking gestel de lokaal van den heer Den Boer in een feestkleed gestoken en daar kwamen hedenmiddag velen hun opwachting ma ken bij het diamanten paar, dat in let terlijken zin in de bloemtjes was gezet. Bij monde van den heer H. W. Naezer, kwam de buurt gelukwenschen aanbieden, tevens bij de reeds gezon den bloemen voor de diamante bruid en diamanten bruidegom een geschenk en een pakkende oorkonde voegen. Het was voor den heer en mejuffrouw Geluk en voor hun familieleden een dag die geen hunner licht zal vergeten. (Ingev. Med.) AAGTEKERKE. Door hei vertrek wan den heer A. Maljers naar Oostkapelle, ontstaat voor de Jiberale-fractie een va cature in den raad. Als opvolger komt op deze lijst voor de heer J. Boogerd. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond had op den Nieuwen Vlissingschenweg tusschen de tramhalten Souburg en Abeele een aanrijding plaats, die won der genoeg vrij goed is Afgeloopen. Vanuit de richting Middelburg en Vlis singen naderden elkaar twee auto's op het mom'eni dat A. W. alhier, geheefü rechifs aan dien weg 'stond met een defecte motorfiets. "Béide bestuurders dempten hunne lichten waardoor een hunner Wi. waar schijnlijk niet heeft opgemerkt en hem! aanreed. Met eenig lichte verwondingen en ver suft van den schrik kwam "W|. er nog vrij goed af. Zijn motorfiets werd echter geheel vernield. HOEDEKENSKERKE. Deze gemeente is toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1927. KRABBENDIJKE. Bij Kon. besluit is zooals gemeld benoemd tot burgemeester dezer gemeente jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten. Naar de Zeeuw verneemt is jhr. Strick vian Linschoten te Amersfoort woonach tig. Na eerst het gymnasium te hebben af geloopen diende hij bij de cavalerie als officier. Daarna is hij in (de rechten gaan studeeren en verwierf den meesters titel. Vervolgens is hij gedurende twee jaar op de secretarie te Leusden werk zaam geweest. De nieuwe burgemeester behoort tot de Chr. Hist. Unie. KORTGENE. Men schrijft ons: Zater dagavond gaf de jeugdige vereeniging, het „Kortgeensch Quintet" haar eerste uitvoering in Hotel „De Koornbeurs" met een keurig programma, afgewisseld door 2 éénacters, opgevoerd door de dilet tantenclub, „Terug van de Congo", van Jac. de Vos, en „Rosalie" (hoog bezoek) van M, Maurey. Beide werden vlot ge speeld. Ook het muziekprogramma werd correct uitgevoerd en oogstte een da verend applaus. SINT MAARTENSDIJK. In de gehou den raadsvergadering werd met alge- meene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het adres van het comité voor verkeersverbeteringen van en naar.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1