^Provinciate Rheumatiek EEN GOED PORTRET LINIMENT No. 2 6 3. Twee bladen. ZATERDAG 8 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Als Nederland mobiliseert Chatham. u <tvodertve' fW dettt eSJ 0£ (Ingez. Med.) BINNENBAND. HET INVOERVERBOD VAN NEDERLANDSCH VEE IN BELGIE, DE ANTWERPSCHE TENTOON STELLING. BLIJFT ALTIJD EEN DER AARDIGSTE WIJ LEVEREN U IETS APARTS Bestel vooral Uw VERGROOTINGEN naar OUDE FOTO'S tijdig KEES HELDER, Fotograaf. VLISSINGEN MIDDELBURG. NOTARIAAT. DE AVRO-LESSEN. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 4 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de .rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ot „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ii. Het zou kunnen, maar 't zal niet gaant Het is gewenscht, zoo eindigden we onze vorige beschouwing over de S.D. A.P. en haar houding tegenover een «ventueele mobilisatie, dat er volledige klaarheid kome ten aanzien van wat wij van dien kant verwachten mogen. Die klaarheid brengt de heer Albarda voor den zooveelsten keer niet in zijn artikel in Het Volk „Beroep op de Grondwet". Hij zet daarin een ingewik keld betoog op, dat tot strekking beeft:„wat blijft het volk over om zijn veiligheid te beschermen en zijn leven te redden, indien een regeering de groote bevoegdheid tot mobilisatie, zonder daartoe de volksvertegenwoordi ging om goedkeuring vooraf te vragen, op roekelooze wijze gebruikt? Wat blijft het volk dan anders over dan verzet? Laten onze tegenstanders het zeggen. Wij zijn verlangend het te vernemen." De beoordeeling van de al of niet roekeloosheid kan naar onze meening zeer wel aan de regeering worden over gelaten. Maar wij zijn verlangend iets anders te vernemen: wat gaat gij doen bij een eventueel mobilisatiebevel? Dat is nog steeds niet duidelijk ge zegd. Wij zouden dat graag weten. En ook hoe de massa der S.D.A.P.- leden daarover denkt. Wij durven op dat laatste wel voor- uitloopen, zij het dan onderstellender- wijze. Indien het bestuur van de S.D.A.P. n.l. eens, zonder verdere theoretische discussies, een geheim referendum orga niseerde, waarin al zijn leden op den man afgevraagd werd: zullen wij, bij mo bilisatiebevel, de algemeene werksta king, dienstweigering en, desnoodig, de revolutie uitroepen, ja of neen? dan zou, zoo onderstellen wij, een groote, misschien wel een verrassende groote meerderheid, deze vraag bevestigend be antwoorden. Gewaagd lijkt ons die veronderstelling niet, en mocht zij juist zijn, dan ligt de conclusie voor de hand: er is bij een oorlog tusschen West-Europeesche mo gendheden, met daarop volgend mobili satiebevel voor Nederland, een poging van soc.-democratische zijde te verwach ten tot verhindering van die mobilisatie, tot revolutie dus. j, Nu moet ons een bekentenis van het hart. De wereldoorlog, die nu een tiental jaren achter ons ligt, is van een wreed heid, een meiischonwaardigheid geweest, zóó verschrikkelijk, dat wij er héél wat voor over zouden hebben, indien een werkelijk dreigende nieuwe en mogelijk nóg verschrikkelijker oorlog, voorkomen zou kunnen worden. En indien nu vast stond, dat de internationale broeder band tusschen de socialisten der verschil lende West-Europeesche nationaliteiten zóó hecht was, dat zij in de ure des ge- vaars en in dagen van zoo vreemde, ja ziekelijke psychische spanning, als er aan een oorlogsverklaring plegen vooraf te gaan, sterker zou blijken te zijn dan de drang tot verdediging des vaderlands dan gelooven we, dat we het met de socialisten zouden wagen in zee te gaan. Want zelfs een zuiver staatkun dige omwenteling vóór een oorlog zou den wij als prijs willen betalen, indien daarmede een oorlog als die van 1914 te voorkomen ware.*) Met deze eene res- dan: dat het zeker moest zijn, dat de internationale soc.-democratische revolutie een in hoofdzaak vreedzame omwenteling zou zijn; ware zulks het ge- va dan hebben wij nog voldoende ver trouwen in het gezond verstand en het staatsmansbeleid van ir. Albarda en zijn mede-leiders, dat er een, ook door en voor andersdenkenden Nederlanders, aanvaardbare samenleving zou ontstaan. Maar: dit is alles grauwe theorie. Onze voorwaarden: dat de arbeiders revolutie gelijktijdig en internationaal zij, dat ze in hoofdlijnen organisatorisch en zonder bloedvergieten zou verloopen, en dat na de revolutie een democratisch bewind, zonder terreur, ontsta deze eischen zullen niet vervuld worden. Dat gelooft zelfs geen sociaal-democraat, die onbevangen de gebeurtenissen in bin nen- en buitenland volgt. Dacht men, dat bij dreigend oorlogsgevaar, of wanneer door regeering en pers een zoodanig oor logsgevaar, al dan niet te goeder trouw, gesuggereerd zal worden, de Belgische en Fransche, Duitsche en Engelsche so cialisten niet zouden terugvallen in de klassieke Britsche denkwijze: „Right or wrong, my country!"?**) Met den besten wil kunnen wij daaraan niet gelooven. En dan: gesteld al eens, dat een on gedachte solidariteitsgolf door hun gele deren sloeg, de werkstaking geprokla- meerd en alle mobilisaties gesaboteerd werden, zoodat, faute de combattants er inderdaad niet gevochten zou kunnen worden. Wat dan? Zou dat dan zoo maar zonder burger oorlog afloopen? Of zou niet de gruwe lijkst denkbare strijd, die in den boezem van het eigen volk ontbranden waar bij dan natuurlijk in een ommezien de gematigde en democratisch gezinde men- sjewiki-socialisten weggevaagd zouden worden, vervangen door bolsjewiki van uiterst links? Dat hebben toch alle vroe gere revoluties ons reeds geleerd! En dan dus toch: de terreur. Ook onze derde voorwaarde: een de mocratische samenleving zonder terreur, zou na zulk een catastrophe niet meer vervulbaar zijn. Waarmede dus de theoretische aanvaardbaarheid van het sociaal-demo cratische standpunt ten opzichte van een Nederlandsche mobilisatie, prak tisch vervallen is. Maar dan: Zou een sociaal-democratische poging tot saboteering van onze mobilisatie zijn: het eigen vaderland in den rug aan vallen. En dat zou niet anders dan on voorwaardelijk als verwerpelijk, schan delijk en misdadig gebrandmerkt moeten worden. Terwijl een eensgezinde en.snelle mo bilisatie verschillende redelijke kansen zou bieden, als in 1914, dat het vredelie vende, neutraal voelende en denkende, maar aan zijn staatkundige onafhankelijk heid en zelfstandigheid hechtende Ne derland zich zou kunnen handhaven „te midden der woedende baren". Het lijkt ons zoo toe, dat zelfs een louter opportunistisch Nederlander van twee kwaden het minste kiezende, voor de eensgezinde mobilisatie zal moeten zijn. Hoeveel te meer hij, bij wien daaren boven nog andere motieven een woordje meespreken! Met beleefd verzoek, dit niet buiten z'n verband te citeeren! Recht of onrecht, mijn vaderland eerst! -j,. Macht zonder recht is het afschu welijkste, dat voor de rrienschelijke verbeelding kan rijzen. Zij is niet al leen gevaarlijk voor degeen, die zij onderdrukt, maar zij richt ook zich zelve te gronde. - ^oor-arbe\der3. 'k, r6êSlè^ y lng dan Wvertfbehoort :f| Cenvd®1[J 'de 9t,°nsmaa«c^apr\a. biedt c<°volw>tnenen ,ieVdenDoot b®leb90vendleo he steunt ï'l b ,e, mo- 9'V® insteeg0" egtngi vele tos detshev ViaeQ - j;*, korten zender, die thans voor de Avro slechts beschikbaar is, zoo spoedig mo gelijk een einde te doen maken, daar de dames zich voor vele draadlooze cursus sen in naaien, talen, enz. die door de Avro werden uitgezonden, hebben opge geven en daarvoor het lesgeld hebben gestort Met ingang van 15 dezer zal het ver bod van invoer van Nederlandsch vee in België worden opgeheven, behoudens langs enkele grenskantoren, waar de Belgische quarantainestallen nog door mond- en klauwzeer besmet zijn. Het vee, dat ook op de markten kan worden aangekocht, zal voor den uitvoer aan een quarantaine van viermaal 24 uur onder toezicht van den veeartsenij kundigen dienst en in door dezen dienst goedgekeurde stallen dienen te woiden onderworpen. Aan deze verplichte qua rantaine ter verzekering zooveel moge lijk van den uitvoer van onbesmet vee moest de voorkeur worden gegeven boven aankoop op onbesmette boerde rijen zonder quarantaine, omdat de er varing heeft geleerd, dat dit voorschrift bij een vorige gelegenheid door belang hebbenden werd misbruikt, door n.l. op markten aangekocht vee op bepaalde boerderijen te plaatsen en te doen door gaan voor vee, dat aldaar reeds gerui men tijd had vertoefd, waardoor ten onrechte verklaringen van onbesmette herkomst konden worden verkregen, aangezien in den regel niet te contro leeren was, dat het betreffende vee eerst voor korten tijd op de boerderij was geplaatst. Deze misbruiken hebben indertijd in Belgische officieele kringen groote ontstemming gewekt. Het ligt in de bedoeling, een deel van de kosten der quarantaine van rijkswege te doen vergoeden. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij de betrokken inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst. De Antwerpsclie correspondent van de Maasbode meldt: Naar wij vernemen heeft een groep der Nederlandsche exposanten op de ten toonstelling van Antwerpen besloten den Nederland schen Regeeringscommissaris dr. Posthuma te huldigen door hem op Vrijdag 14 November in hotel Witte Brug te Scheveningen een diner aan te bieden. Verschillende bestuursleden der Ant- werpscbe expositie alsmede burigemees,- ter Van Cauwelaert zijn uitgenoodigd deze. feestelijkheid bij te wonen. Sf« Mlcolaas-verpassingen. AANBEVELEND, (Ingez. Med.) Bij Kon. beslint zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats Apeldoorn, B. van Drim- melen, cand.-notaris aldaar; Hengelo, P. H. Danser, cand.-notaris te Rotterdam; Amsterdam, ter standplaats Amster dam: J. Th. A. Hermans, cand.-notaris aldaar; t Haarlem ter standplaats Beverwijk: J. H. Bremmers, cand.-notaris en inspec teur td er reg. en dom. te Groningen. Het comité van huisvrouwen te Rot terdam heeft zich tot den minister van W|aterstaat met een adres gewend, waar in zij verzoeken aan de euvelen door den Ruwe Huid j Ruwe Handen I PUROL (Ingez. Mod 's Waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. De beer H. A. van Dalsum te Hulst heeft aan de Provinciale Staten van. Zee land verzocht, op een event ueele aaan vraag om provinciaal subsidie te vep- leenen voor de Zeeuwsch-Vlaamscbe wa terleiding afwijzend te beschikken. Zijns insziens is het een onwederlegbaar feit, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen wa ter voor een waterleiding aanwezig is. Naar de Maasbode verneemt is onder leiding van den Commissaris der Koning gin in Zeeland te Ternenzen een vergadev- ring gehouden van de besturen der gej- meenden, die zich tot toetreding tot een der beide kleine waterleidingplannen (8 of 3 gemeenten) bereid verklaarden, te zamen met de commissarissen der N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maatj- schappij. Tevens "heeft de heer W. F J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzien:ng te 's-Graven hage deze vergadering bijgewoond. Als resultaat der besprekingen zou kunnen worden geconstateerd, dat, gezien de weigering der gemeenten Sluis en Biervliet om deel te nemen aan het 8 gei- meentenplan voorloopig niets kan kot- men, zoodal West Zeeuwsch Vlaanderen den eersten tijd vajn eed waterleiding ver- stoken blijft. De uitvoering van het drie gemeenten.. plan blijft dus over voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen waaraan door de betrokken gemeenten (Terneuzen, Sas van Gent en Hulst thans met voortvarendheid zall worden gewerkt. ''Naar wij voorts vernemen zou reeds ■gisteren een aanvrage om subsidie van de provincie in zee gegaan zijn. De toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Maasbode meldt: De plotseling ingetreden voor den tijd van het jaar vrij hevige vorst baart de bevolking van O. en W. Zeeuwsch-Vlaan deren die noj steeds met hoog water te kampen heeft nieuwe zorgen. Nieuwe moeilijkheden namelijk met het steken en verladen van de suikerbieten. Het werk in het land kan slechts met inspan ning van alle beschikbare energie door gang vinden en men arbeidt met ongeè woon veel paarden om het bedrijf aan den gang te houden. En nog is het ver re van zeker of de overmacht,, veroor zaakt door de elkander snel opvolgende abnormale weersomstandigheden niet fut- nest zal zijn voor de suikerindustrie en de campagne wel zooals het behoort, voor Kerstmis gedaan zal zijn. De weinigen die met tevreden gezich ten rondloopen zijn de tuig- en zadelma kers, die meer werk dan ooit hebben dit jiaar, omdat de strengen en tuigen van de paarden breken als paiktouwtjes. MIDDELBURG. Heden opende de heer A. Ti. Bot in perceel K 233 in de Liangeviel'e een net ingerichten sigarenwinkel, waar spe ciaal bekende merken als Del'flsche Post, Ameropa en dergelijke zijn te bekomen, terwijl ook in verschillende soorten tabak; en sigaretten een flinke keuze aanwezig is. In deze belangrijke winkelstraat maakt de nieuwe zaak een goed figuur. Iedere zakenman, ieder fabrikant moet in dezen tijd bedacht zijn op pak kende reclame en iedere branche heeft dit noodig, eveniajje zeljfs de meeste be kende fabrikaten. Onder laatst genoemde neemt zeker Gimlborn's inkt een voor name plaats in. Maar toch kan ook dit artikel niet zonder reclame en het mag zeker een goede genoemd worden, die wij aantroffen hij de firma R- M. Smits op den Dam. Daar staat een inktauto maat, waarin iedere klant gratis zijn vul penhouder kan vullen en zoodoende zich kan overtuigen, dat de Gimborn's vulpen- inkt aan de eischen, te stellen aan goed schrij venden inkt, voldoet. Vrijdagmiddag werd voor de leer lingen der Rijkskweekschool alhier een voordracht over Zuid-Afrika gehouden door mej. Siegers uit Vlissingen, die ver scheidene jaren daar als onderwijzeres is werkziaajm geweest. Op zeer onder houdende wijze vertelde zij over de op leiding aan de colleges en over de moei lijkheden, die zij ajjs beginnende onder wijzeres had te overwinnen. Tevens deel de zij interessante bijzonderheden mede over land en volk. Ter afwisseling droeg de spreekster eenige Afrikjaansche ge dichten voor. De groote jaandacht bewees, hoe zeer haar causerie de belangstelling der leer lingen had. Vrijdag vergaderde de buurtcommis- sie Nieuw Middelburg alhier met eenige buurtbewoners. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Er bijeek een klein ma- deelig saldo te zijn, welk saldo staande de vergadering werd aangezuiverd. De commissie van controle déchargeerde den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Besloten werd, om de commis sie permanent te verklaren en werd zij nog met eenige personen uitgebreid. Hfc INKENSZ ANDDonderdagmiddag •kwam de Raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van den Burgemeester. Afwezig waren de heeren A. Simonse Bz. met kei nisgeving en de secretaris wegens familieomstandigheden, r De Voorzitter deelt mee dat de oude keien uit het Claruspad zijn verkocht. Vastgesteld wordt de pensioengrondslag van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand op f 220 en van den ambtenaar uitsluitend belast met huwelijken op I 20 met ingang vajn) 1 Jan. a.s. De Koninklijke goedkeuring is ver kregen op de Raadsbesluiten betrelfferr- de de belasting in 1931. v Met algemeene stemmen wordt btef sloten de instructie voor het hoofd en het personeel der O.L, school te wijze, gen. Met algemeene stemmen wordt ever eens besloten tot aankoop van een zijkant vai der. weg gelegen tusschen het Claruspad en het Station. Na een uitvoerige bespreking wordt met algemeene stemimen besloten tot in richting van het archief volgens bet sy steem van de vereeniging van Neder- landrche peineen ten wat een jiaarlijksche contributie aan genoemde vereeniging met zich tnerlgt vatn f 35. Besloten wordt accoord te |?aan met de schattingen der gronoen en boomen die noodig zijn tot uitbreiding van het. Provinciaal wegen plan in de richting Heinkenszand's-Hee- renhoek. Na breedvoerige bespreking 'wordt besloten een gedeelte der dorps straat te verlagen en te verbeteren. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten om deze verbetering te doen uit voeren ge(- deeltelijk met vlamovic steen, indien dit niet hoogfer komt dan met eerste soort klinker. In principe wordt besloten tot wijziging in de huisnuimmering en tot aankoop van emailleplaa/tjes voor de .nummering te gebruiken. 'ZIERIKZEE. Bij de gehouden steonp ming voor twee hoofdingelanden van 't Millioenen lijders hebben ver lichting gevonden door het gebruik van Sloan's Liniment. Het doodt de folterende pijnen in gewrichten en spieren. Ver lichting en rust worden den aangetasten zenuwen en weefsel toebedeeld. Probeert het. Sloan's dringt door zonder inwrijven. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. DOODT PIJN (Ingez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1