^rouinciale iSeeuuische L. lOOj No, 262. Twee bladen. VRIJDAG 7 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Als Nederland mobiliseert De SJD-A.P, en de oorlog. BINNENBAND. NA DEN OVERVAL OP CURAQAO. VAN WADDENZEE NAAR IJSELMEER. ZEELAND. De wegenverbetering tusschen Westkapelle en Middelburg. MIDDELBURG. Een „Raadskelder", VLISSINGEN. WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. fVADERLANDSCHE BANK Voor Belaste Waarden, Den Haag, 6' ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. *JK I Haag, I KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk, RECHTZAKEN. Rechtbank te Breda. De moord te Bennekom, ONDERWIJS. AFLOOP VERKOOPINGEN -30, -27, ïette id. 18— t 19, ilaart alles 100 6, to< |eepe- kas- 33, ïazie len 3 K.G. pol 6, jimerS 8.90, j bloe- bloe- Is per eid.au MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. i. Een punt van belang is den laatsten tijd ernstig aan de orde gesteld: de te verwachten houding van de S.D.A.P., wanneer de Nederlandsche regeering, ter handhaving onzer neutraliteit en zelf standigheid, in een eventueelen nieuwen West-Europeeschen oorlog, de algemeene mobilisatie zou gelasten. Door Kamerleden en minister is den leider dier partij, ir. J. W. Albarda, ge vraagd, bijna gesmeekt: geef ons nu toch eens een rondborstig antwoord op de vraag, wat gijlieden van plan zijt te doen, wanneer de mobilisatie gelast wordt? Dat antwoord is uitgebleven slechts een „explicatie" in den bekenden zin van wegredenatie des probleems, kregen we van den leider der socialistische Kamer fractie te hooren. Aanvankelijk hebben wij aan deze toch in wezen hoogst ernstige quaestie niet te veel aandacht geschonken, maar thans blijkt, dat in de socialistische gelederen zelf ronduit erkend wordt, dat ir. Al barda er maar wat om heen gepraat heeft. De erkenning dat zijn antwoord ontoereikend en vaag was, vindt men o.a. in een artikel in „De Socialist",- het or gaan van de links-socialisten in de S.D. A.P., die, als linkervleugel, zoo hier als elders, wel als het revolutionaire of marxistische geweten der partij be schouwd zullen mogen worden. Wij lezen daar dan, inzake het zgn „antwoord van dejn heer Alberda", o.m. het volgende: „We staan thans opnieuw voor de jammerlijke „ja-noch-neen"-politiek van 1928. Zullen wij de Nederlandsche arbei dersklasse in geval van mobilisatie in Nederland oproepen, om die mobilf satie te saboteeren, en oorlog te ver hinderen, met alle middelen, wettige of onwettige, ja of neen? Aan alle ver warring stichtende aarzeling en half' slachtigheid op dit punt moet nu ein delijk eens een eind komen. Onze actie moet voor de Nederland' sche bourgeoisie wel „gevaar be duiden". De partij zal moeten doen, wat Al barda en de Kamerfractie verzuimden te doen: een duidelijke uitspraak geven, die geen ruimte voor eenig „misverstand" laat en tegelijkertijd met alle ernst en kracht gaan werken aan de voorbereiding van de resoluties van Rome en Den Haag, waarbij revo lutionaire actie van de arbeidersklasse in geval van oorlog wordt geëischt," Daar worden er althans geen Kamer doekjes om gewonden. De uitspraak, dat ir. Albarda's explicatie te slap en de eigenlijke vraag omzeilend was, vindt men met zooveel woorden eveneens in een langademige, maar daarom ditmaal niet minder interessante motie, die een der Utrechtsche afdeelingen Van de S. D. A. P. Vrijdag heeft aangenomen Deze motie welker inhoud men woor delijk in „De Voorwaarts" kan vinden behelst het volgende: Uitingen als van partijgenoot J, W. Albarda, dat tegen de misdaad van den oorlog alle doelmatige middelen, ook 3.1 vallen zij buiten hetgeen wette- lijk geoorloofd is, noodig zijn; een Rot- terdamsche motie, waarin geëischt wordt, de arbeidersklasse vertrouwd te maken met de gedachte, dat elke oorlog of poging daartoe beantwoorc dient te worden met een massale dienstweigering en het uitroepen der algemeene werkstaking en een rede voering als van partijgenoot Jan ter Laan, waarbij hij, onder algemeene in stemming van het congres der partij eischte om bij afkondiging der mobili satie de revolutie te proclameeren, zullen leege gebaren blijven, als er niet tijdig een organisatorische vorm voor zal worden gevonden. De internationale toestanden, in het bijzonder zooals die zich in Europa ontwikkelen, zullen opnieuw een oor log doen ontbranden; en die nieuwe oorlog in Europa zal wederom worden ingezet onder de leuze der vaderlands verdediging, hoewel zij zal dienen, om kapitalistische belangen te behartigen De sociaal-democraten mogen on der geen enkel beding aan dien oorlog deelnemen of hem in welken vorm ook, steun verleenen. De motie spreekt daarom den wensch uit, dat het bestuur van de S.D.A.P. die maatregelen zal treffen, waardoor althans in Nederland het volk zal weigeren voor de bezittende klasse een oorlog te voeren en zij noodigt het partijbestuur uit, om te onderzoeken, of het mogelijk is, aan de gedachten van partijgenooten Al barda en Ter Laan en aan den vredes wil der S.D.A.P. uitdrukking te geven in organisatorischen vorm. Ons is deze duidelijke mannentaal welkomer, dan het academische ant woord van den leider der socialisten in de Kamer en wij kunnen slechts hopen, dat, ter verheldering van den toestand, deze zaak in die kringen zóó aan de orde van den dag gesteld zal worden, dat het Nederlandsche volk, socialisten zoowel als niet-socialisten, eens precies wete, hoe de stand van zaken is, en wat zij verwachten mogen; de een heeft daarop recht zoowel als den ander. Mocht dan eens blijken, dat de Neder landsche sociaal-democraten in meerder heid de nu naar voren gebrachte opvat tingen zijn toegedaan, dan kunnen wij ons althans beraden op deze nieuwe situatie. Daarover dan enkele opmerkingen in een volgend artikel. Wat helpt het geluk, als niemand het met ons deelt? Een eenzaam geluk is een zware last. Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos, of de aanklacht tegen kapitein Borren door de regeering is gelast, heeft de minister van Koloniën ontkennend ge antwoord. Daardoor heeft, volgens den minister, de vraag, of m'et dezen officier niet tevens zijn chef oud-gouverneur Fruytier is aangeklaagd, niet nader be antwoord te worden. Er is den minister niets bekend of de heer Fruytier bij het vooronderzoek oorspronkelijk weigerde om op bepaalde vragen te antwoorden, daar hij daarover eerst ruggespraak met de regeering moest houden en dat deze oud-ambtenaar voornemens was deze houding aan te nemen. Door het wegbaggeren van een stuk omringdijk is de verbinding van de Wad denzee met het IJselmeer tot stand ge komen. De schutsluis zal nu heden in gebruik worden gesteld. In de memorie yan toelichting wordt gezegd, dat het werk zal bestaan in het verflauwen van bochten, het aanleggen van nieuwe wegvakk,en, het verbreeden van de kruin tot téh minste 10 M., het wijzigen en verbreeden van de kunstbaan tot ten minste 4.5 M. en het aanleggen van rijwiel- en voetpaden. (Ingediend is een wetsontwerp, houden de verklaring van het algemeen nut dei- onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noo dig voor den aanleg en de verbetering van een weg van W|estkapell!e naar Middelburg in de gemeenten West kapelle, Zoutelande, Biggekerke en Kou- dekerke. De heer Henri Polak te Laren (N.-HJ Schrijft ons: Het is nu eenige jaren geleden, dat men hier te lande op het denkbeeld kwam, de keldergewelven van raadhui zen, in -te richten tot „raadskelders", naar 'net Duitsche voorbeeld en zelfs met toepassing van 'het Duitsche woord, wamt het zou „raadhuiskelder" moeten zijn. Ik geloof, dajt 's-Hertogenbosch in deze is voorgegaan. Eenige andere ste den zijn gevolgd. En nu verneem ik, dat men het voornemen heeft te Middel burg insgelijks (te handelen. Toen ik het bericht vernam, kon ik het waarlijk niet gelooven. Ik kon niet aannemen ,dat Middelburgs vroede vade ren het zouden bestaan, het aan hunne zorgen toevertrouwde prachtige monu ment, een van de schoonste gebouwen onzes lands, ovey te geven aan zulke 'ontwijding, veel minder het bloot te stel len aan het gevaar, onmiskenbaar ver bonden aan de vestiging van een koffie- en eetgelegenheid, namelijk het brand gevaar. Doch ik ervoer, dat Burgemees ter en Wethouders inderdaad de be doeling hebben een voorstel van deze si trekking den Raad voor te leggen en men heeft mij toegefluisterd, dat het in dat college een meerderheid zal vinden. Van harte hoop ik, dat het gerucht geen waarheid moge bevaitten en de meerderheid van den Raad het onbegrij pelijke voorstel zal afwijzen. Nog versch in het gehéugen van alle Nederlanders ligt de ramp, waarbij een van onze schoonste stadhuizen, dat van Leiden, werd vernietigd. Het gemeente bestuur dier oude stad ging ten deze niet vrij uit, omdat het niet had zorg gedragen voor een verwarmingsstelsel met een minimum van g|evaar en het prachtige gebouw vervuld liet van ka chels, een van welke dan ook de oorzaak van den noodloittigen brand werd. Is het nu oirbaar, dat te Middelburg een soortgelijk gevaar in het leven wordt geroepen? Mag de Raad het gedoogen, dat er in zijn fraaie en onvervangbare tehuis een keuken wordt gevestigd met fornuis, gastoestellen enz., dat er toe- - dellen komen voor het bereiden van spijzen en dranken, toestellen, die alle brand kunnen doen ontstaan, eu dat in een omgeving, waarin geen gebrek zal zijn aan alcoholische vloeistoffen, brand bare voorwerpen, vetten, doozen, pa pieren e. d.? Welke reden kan er zijn, om het kos telijke monument, aan zulk perikel bloot te stellen? Gebrek aan drink- en eetg|e legenheden is er te Middelburg waarlijk niet. Ik bezoek de stad nogal eens en nimmer heb ik er moeten versmachten of verhongeren. Er zijn voortreffelijke cafés en restaurants voor alle beurzen en in voldoende mate. Er kan hier dus slechts sprake zijn van een gedachteloos: volgen van een mode, of van begeerte naar vermeerde ring van het gemeentelijk' inkomen. Voor het eerste nu acht ik het Middelburgschje gemeentebestuur te verstandig. Wat heft 'tweede aangaat, is het zeer zeker prij zenswaardig, als stadsbestuurders zich beijveren om de gemeentelijke schatkist te spekken. Maar is het met de financiën van Zeeland's hoofdstad nu zóó gesteld, dat er dringende behoefte bestaat aan enkele honderdtallen guldens per jaar zóó dringende behoefte, dat men er het schitterende Huis der Gemeente aan moet wagen Men zal mij kunnen tegenwerpen, dat alle maatregelen gendmên zullen worden, om brandgevaar te weren. Maar zelfs de 'beste voorzorgen kunnen falen en niet alle keuken- en ander personeel is altijd even voorzichtig. Voorkomen is beter dan genezen en de Raad mochte indachtig zijn, dat gouverner c'est p F é- voir. Zooeven wees ik op Leiden. Doch ik had mij kunnen bepalen tot Middelburg zelf en wijzen op den eersten brand bij Verseput, die de fraaie, antieke eetzaal vernielde en op de groote conflagnatie die nagenoeg het geheele hotel, plus een aantal andere gebouwen aan (Middel burgs hoofdstraat in de asch legde. Mag men een herhaling van zulke ram pen mogelijk maken en dan nog wél in het verrukkelijke gebouw, dat sinds eeuwen Middelburgs vroedschap her bergt? Acht het gemeentebestuur zich verantwoord tegenover de eigen ingezete nen niet alleen,, doch tegenover het ge heele Nederlandsche volk als het ter wille van luttel gewin zijn prachtig te huis aan vernietiging blootstelt? ik stel de vraag, ernstig en nadrukke lijk. Aan den Raad is het, een passend ant woord te geven. Moge hij' zich zijner verantwoordelijkheid wel bewust zijn, als dij het uitspreekt. Laren, 5-11-1930. Ter voorkoming van misverstand voldoen wij bij uitzondering voor ditmaal aan het verzoek om als ver duidelijking van 'jhiefcgeen mevr. Weijl in den raad heeft gezegd over den specia list-internist en de vrije artsenkeuze, haar woorden hier volledig weer te geven „Indien er geen specialist-inter nist aan het gasthuis verbonden zou zijn, zou dat een schrede terug beteeke- nen. Daarnaast zou het zeker aangenaam zijn als de huisartsen ook gelegenheid kregen desgewenscht eigen patiënten in het gasthuis te behandelen, vooral nu we geen verpleeghuis meer hebben, maar regenten meenen, dat het gasthuis niet ruim genoeg is om dat toe te laten". De afdeeling der S.D A.P. stelde naar „Het Volk" meldt, als candidaat voor de Prov. Staten de aftredende leden en voegde daar als nieuwe candidaten aan toe W. P. Cornelisse; J. P. van Riel; Chr. Bank en A. v. d. Snoeck. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het blaadje „De volksstrijd" in dit jaar 8 maal verschenen en in 'n oplaag van 5000 ex verspreid is. In verband met de gemeentebegrooting werd besloten dit jaar nog één extra-nummer te doen ver schijnen. Het jaarverslag van den Penningmees ter sloot met een klein tekort; het bleek, dat de groote verkiezingsschuld bijna ge heel was afgedaan. De bestuursleden werden allen herkozen. Gisterenmiddag vierde men in The Ladies Toiletclub in de Lange Delft een jubileum, namelijk, dat de 500ste dame voor een permanent wave werd behan deld. De eigenaar der zaak, de heerMeyeren herdacht dit feit en bood deze 500ste een blijvend souvenir en een bouquet chrrysanthen aan. Mevrouw A. L. de Bruijne.Van Iperen, de bedoelde cliënte bracht dank voor deze attentie en noemde het een heele prestatie om in één jaar dit resul taat met een nieuwe zaak te bereiken. Spr. verklaarde, dat men zeer tevreden is over de behandeling. De 499ste ,die tegelijk behandeld werd, kreeg ook een souvenir als troostprijs. - De Christelijke Besturenbond hel sloot niet te voldoen in de gegeven om standigheden aan het verzoek om deel te nemen aan de havenfeésten. De aam- gesloten organisaties en de leden liet men igeheel vrij al of niet mede te wea ken. ARNEMUIDEN. Woensdagavond toen 3 ingezetenen (een vader met zijn zoon en zwager) uit deze gemeente, welke in Zuid-Beveland werkzaam zijn, per rijwie' huiswaarts keerden en zich op den rijks weg in de Jacobspolder, gemeente 's Heer Arendskerke, bevonden, kwam uit de richting Middelburg een vrachtauto aangereden, welke aan den linkerkant van den weg reed. Van de fietsers reec de vader voor, terwijl de twee andere naast elkander op het rijwielpad gelegen aan den rechter kant van den weg reden. Een van de twee, de zoon, zekere A. van D., werd door de auto, die links bleef rijden, aangereden, waardoor hij een ernstige linkerbeenwonde opliep en aan zijn arm en hand verwond werd. De vrachtauto bleef, zonder zijn gang te minderen, doorrijden in de richting Goes. Doordat alles zoo vlug geschiedde konden zij het nummer der auto niet op nemen De aangeredene werd per juist pas- seerende auto huiswaarts gebracht. De direct ingeroepen geneeskundige uit deze gemeente dr. F. T!h. vjan der Bijl, achtte directe opname in het Gasthuis te Middelburg noodzakelijk en bracht hem met zijn auto daarheen. De rijks- en gemeentepolitie van Ar nemuiden en 's Heer Arendskerke stel den direct een onderzoek in. SCHORE. Donderdagavond was het peil van het polderbinnenwater ruim 10 cm. lager dan twee dagen te voren. Door dat de wind naar het oosten is gegaan is de waterstand bij eb in de Schelde veel lager geworden terwijl ook het tij gunstiger is dan in het begin van deze week. Door de sluizen wordt dan ook zeer veel water uit den polder naar zee afgevoerd. O 01 tegen beurskoers IJ Jg OBLIGATIE N a SCHORE. De diaconie der Ned. Herv Kerk alhier heeft besloten de pacht hun ner landerijen over 1930 te verlagen met 25 pet. voor degenen die betalen voor 1 Januari 1931 en met 15 pet voor degenen die later betalen. BRESKENS. In tegenstelling met vorige jaren is de animo voor het vol gen van avondonderwijs aanmerkelij! meer. Niet minder dan 30 leerlingen heb ben zich opgegeven. met jaar!, uitloting RMNMfc (Ingez. Med.) De vereeniging van Vrijzinnig Her vormden te B e v e r w ij k, welke sedert tal van jaren 'bij de verkiezinegen voor gemachtigden in het kiescollege met eigen candidaten was uitgekomen heeft gesloten dit jaar geen candidaten te stellen. Ds. J. H. C. Kamsteeg te 's Heer Hendrikskinderen is beroepen te Gors- sel (toez.) J. de W., 24 j.., landbouwer te Nieuwdorp heeft hooiger beroep aanr ge teekend tegen het vonnis van den Kan tonrechter te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding van het reglement op de wegiein. en voetpaden is veroordeeld tot f 7.50 b. s. 5 d.b. De officier van Justitie heeft hooger beroep aangeteekend tegen 't vonnis der Rechtbank te Middelburg van 27 Oc tober ji.l. wa,arbij A. J. van S., 35 ja;ar en P. J. van S., 29 jaar, oesL-ejcwerkprs te Ierseke respectievelijk we gens wederspannigheid- en mishandeling van een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening van zijne bediening, zijn vercordeeeld ieder tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 25 of 5 dagen hechtenis. Donderdag 'heeft de Bredascherecht bank in hooger beroep vonnis gewezen in de zaak contra den landbouwer A. Th, B. uit S't. Philipsland, die door den kantonrechter te Berigen op Zoom wegens het veroorzaken van een aanrij ding onder de gemeente Steenbergen werd vrijgesproken en tegen welk vrij sprekend vonnis de ambtenaar van het O. M. hooger beroep aanteekende. Toen deze zaak 23 October jul. voor de rechtbank behandeld werd eischte de officier van justitie, die verdachte's gehuld bewezen achtte, een boete van f 15 of 5 dagen hechtenis. De rechtbank Donderdag uitspraak doende, bevestigde het vrijsprekend von nis van den kantonrechter. Donderdagmiddag werd voor het Arn- hemsche gerechtshof voortgezet de zaak van Jan H., die in hooger beroep was ge komen legen het vonnis van de Arnhem- sche rechtbank, waarbij hij tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld, wegens het dooden van mejl T. Koper- berg in een ho sch te Bennekomi. De zaak was geschorst offl nog een 5- tal getuigen te hooren. De waarnemend procureur-generaal mr. van Kleffens eischte in zijn requisi toir in verband met artikel 288 W. v. IS. dioodslag, voorafgegaan door een ander strafbaar feit met het oog om zich straf feloosheid te verzekeren, bevestiging van het vonnis van de Arnhemsche rechtbank en veroordeeling van verdachte tot 1 e- venslanige gevangenisstraf. Hierna hield de verdediger van ver dachte, mr. Maten, zijn pleidooi. Uitspraak over 14 dagen. Aan het te 's-Gravenhage gehouden exjamen in Fransch, Duitsch en Engelsch ten behoeve van de posterijen, telegra fie en telefonie hebben voldaan de kan toorbediende M. Verbruigge te A x e 1 en de assistent le kl. B. A. van Geijn te Goes. Notaris A. De Neeling hééft Donderdag in „Mercurius" te Middelburg publiek Verkocht: een huis en erif te Middel burg aan den Noordweg S 218, groot 58 centiaren. Kooper A. Poppe te Mi:'i r f 16C0.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1