Tlroirinciale Zeeuwsche H. RUBBERS Co. HEEREN ULSTERS NAAR MAAT. No, 2 6 0. 1sss Twee bladen. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. PERSKRONIEK. ZEELAND CHIQUE DESSINS. VRAAGT ONZE STALEN-COLLECTIE. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. -Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pietèrstraat, Middelburg Telefoonnummers'. Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE WATERSTAATSBEGROOTING. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Wa terstaat ontleenen wij Sommige leden drongen aan op een algemeen snelheidsmaximum van 70 K.M, voor het verkeer op de wegen. Andere leden achten een dergelijke bepaling! on praktisch en ongewenscht. Gevraagd werd, of niet het gebruik van alcohol door chauffeurs tijdens den dienst kan worden verboden, aangezien tal van ongelukken moeten worden toe geschreven aan zoodanig gebruik. Som mige leden waren van meening, dat de meeste ongelukken door particuliere chauffeurs worden veroorzaakt. Voorts wenschten sommige leden al gemeen te zien bepaald, dat wielrijders bij de aanwezigheid van rijwielpaden niet op de wegen mogen rijden. Verscheidene leden achtten een rege ling van de dienst- en rusttijden voor het personeel van den Rijkswaterstaat drin gend noodig. Opgemerkt werd dat de salarissen der ingenieurs op een te laag peil staan. Verscheidene leden konden zich er niet mede vereenigen, dat de uitkeering aan het wegenfonds met één millioen wordt verminderd. Aangedrongen werd voorts de spoor boekjes weer als vroeger te doen uitge ven. Ook werd gevraagd naar de be moeiingen der regeering met de regen- proeven van den heer Veraart, en of daarvoor gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. DE VRIJHEIDSBOND. In de laatst te 's-Gravenhage gehou den vergadering van hel hoofdbestuur van den Vrijheidsbond wijdde de voor zitter eeenige woorden aan de nagedach tenis van den overleden liberalen staats man mr. S. van Houten, waarnia jihr. mr. W. D. de Jonge, namens de familie dank bracht voor de belangstelling], ber toond bij het overlijden van mr. .Vari Houten en mededeeling deed van zijn laatste onderhoud over de politiek met (den staatsman. Ingevolge een schrijven van mevr. Wijk naendts Francken—Dyserinck, houdende mededeeling dat zij in 1931 als lid van het hoofdbestuur weinscht te bedanken, werd het rooster van aftreding van de hoofdbestuursleden in dien zin gewif- zigd, dat mevr. Wijnaendts Francken in 1931 zal aftreden en mevr. H. A. van RielSmeenge in 1933. Besloten werd, dat het secretariaat met ingang van 1 Januari a.s. zal worf- den verplaatst naar het gebouw „ExcelL sior" Zeestraat 57b, 's-Gravenhage. Uitvoerig werd van gedachten gewis- seld over de in de naaste toekomst (te voeren actie, mede naar aanleiding van de komende verkiezingen voor de Pro^ vinciale Staten en de gemeenteraden 'De besprekingen znllen worden voort; (gezet in de heden te houden hoofdbe- stuursvergadering. HET MAAL- EN MENGGEBOD, Naar het Hbld. van doorgaans welin gelichte zijde verneemt, is het ontwerp maal- en menggebod, dat reeds einde September het departement van binnen- liandsche zaken en landbouw heeft ver laten, nog steeds om advies bijt den Riaad van State. Bij dit hooge college moét het maai en menggébod geen grobte instemming hebben gevonden. Deze omstandigheid en nog enkele air dere wijze in de richting, dat het maal- etl menggebod dit jaar niet meer van krlacht zal worden. Ongetwijfeld houdt het gerucht, al£ zoude de minister het plan hebben om 6 r!Werp m,a-ar weer in te trekken, met net voorgaande verband. Echter heb- en wij den indruk, dat het gebod er wel mmen, tenzij natuurlijik de tegenstand m de Kamer zoo groot mocht zijn, dat een bij haar ingediend ontwerp van wet zou worden verworpen. Voorts verneemt 't blad dat, nog op nib noodigmg van de Nederlamdsche Vereeni- ging van Meelimporteurs te Amsterdam mede uit naam' van haar Rotterdamschè zustervereeniging, wederom een verga dering is gehouden van belanghebbenden bij, wat wij zouden kunnen noemen, „de meelquaestie". Het eigenlijke punt van behandeling, nl. het, opsteljlen van een adres, te rich ten aan de leden der Tweede Kamer over een eventueel maal- en menggebod, respectievelijk fondsvorming (meeljac- cijns), werd langdurig besproken, doch ten slotte werd in principe beslbten Voor alsnog en wel zoo spoedig mogelijk een zoogenaamde persconferentie te neleg gen, aangezien een adres aan de Kamer voorloopig, nl. zoo lang geen betrekkelijk wetsontwerp 'is ingediend, pnaematuur werd geacht. DE POSTVLIEGDIENST NAAR NED. O. INDIE. Het tweede retourvliegtuig van en helb vierde postvliegtuig naar Indië hebben elkaar gisteren te 'Jask ontmoet. Het is de eerste maal dat twee vliegtuigen van den Indischen luchtpostdienst zich in dezelfde plaats bevinden. ADVISEERENDE OPENBARE RADEN IN DE VORSTENLANDEN. Aneta meldt uit Solo: Opgesteld is een ontwerp-zelfbestuursverordening tot in stelling van raden, genaamd Baleagaeng, bestaande uit een voorzitter-tevens ge woon lid en negen gewone leden-niet- landsonderhoorigen, benevens drie bui tengewone leden, ter bespreking van aangelegenheden van rijkszorg. De be raadslagingen zullen als regel openbaar zijn, ten einde ook gelegenheid te geven tot openbare critiek. De raden krijgen een zuiver adviseerend karakter. De instelling van deze eerste openbare colleges in de vier Vorstenlanden in Mid den Java Jogjakarta, Soerakarta, Pa- koeloeainan en Mangkoenagar an is te beschouwen als een beslissende over winning op den foedalen geest, die zich ook in deze reservaten van het oud- Javaansche vorstenbestuur niet langer onverzwakt vermocht te handhaven. PESTGEV ALLEN. Aneta meldt uit Buitenzorg d.d. 3 Nov. BJijkens ontvangen bericht bedroeg het totaal der gedurende het tijdvak 6 Sept. tot 4 Oct. 1930 aan het hoofdkantoior van den Dienst der Volksgezondheid ge rapporteerde sterfgevallen, aan pest 294. Dit auiDtal bedroeg in de vorige pe riode 201. Wie een goed boek slechts éénmaal las, maakte er kennis mede; doch kent het niet. TERPSTRA, DE VRIES EN TE WINKEL. Het „Weekblad" voor den Neder landschen Bond van gemeente-ambte naren levert het volgende dichterlijke bewijs voor het lang-niet-zoo-eenvou- dige der Terpstra-spelling: 'k Ben in de dierentuin geweest En zag daar menig wonder beest: Den leeuw en ook de olifant, Den tijger, fgl en scherp getand, De steenbok en den geitebok, De gems, de arend in de nok Van hooge kooi, de krokodil, De gier, de boa, die heel stil Door 't gras schuift, en het everzwijn, Den kater en de hermelijn, De zeehond en het gordeldier, De miereneter en de mier, Den ezel en de panterkat, De antiloop, de buidelrat, Den os, de bison en de gnoe, Den wolf, de aap, de kangeroe, De mannelijke baviaan, De oeran oetan en de zwaan, De gier, het muschje en de spreeuw, De reiger en de mantelmeeuw, De secretaris en de kraai, De Afrikaansche papegaai, Den wolf, den beer, de rat, den ram, Den haan met felle roode kam, Den pauw, trotsch stappend door de [laan, De sprinkhaan, den fazantenhaan, De luiaard en de Jan van Gent, De winterkoning aan het end. Het bovenstaande verstrekt het „Wkbl," voor den Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren (redacteur: prof. mr, G. A. van Poelje), ten bewijze, dat de spellingsregels, welke met in gang van 1 Januari a.s, zullen worden nageleefd bij bepaalde examens, nog niet zoo eenvoudig zijn, als men bij den eersten indruk geneigd is aan te nemen. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zee land: tot voorzitter van den polder Walcheren, mr. H. F. Lantsheer te Middelburg; tot dijkgraaf van den Dreischorpolder J. Doeleman Joh.zn., te Dreischor; tot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, D. H. van Zuyen, te Bresken s; tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. Padmos, te Duivendijke. Hooge waterstand. Uit IERSEKE meldt men ons: De last, die men van den haogen1 waterstand ondervindt, wordt steeds en ger. De Ierseksche Moer is één zee van water. Als men nu van Iersekë naar het station Vlake door de Ierseksche Moer rijdt, ziet men zelfs op verschillende pla]atsen 10—30 c.M. water op den weg staan. Zelfs in het dorp Ierseke staan straten, zomals de Achterweg en de Ju(- lianastraat onder water. Het schijnt wel, dat er van w.aterloezing geen sprake is. Het water stijgt met den dag. Dit komt speciaal doordat de sluis niet trekt, daar door het stormweer het water ook niets zakt. Mien schrijft ons uit SAS VAN GENT: Tengevolge van de aanhoudende re gens zijn verschillende akkers en wei den door den zeer hoogen waterstand blank komen te staan. Het water komt zelfs zoo hoog, dat het tot in de huizen loopt. Juist op de Hollandsch^Btelgische grens zijn de landerijen in een soort vijvers herschapen. Ook aldaar staat het water in de huizen. De verbetering van het Hellegat, Navigation du Rhin verneemt van Bel gische zijde, dat het crediet van f 700.000, in de begrooti-njg van water staat uitgetrokken om een begin te ma ken met de verbetering van. het Hellet «la d.i. tot stabilisatie zoo mogelijk van de voornaamste geul door middel van een dijk bij Ooltgensplaat, die er de nood zakelijke diepte zou moeten handhaven geen goedkeuring vindt in de kringen die belang hebben 'bij de scheepvaart tusschen België en den Rijn. ,Men acht het volstrekt niet zeker, dat 'ondanks de 21/2- millioen gulden, die het volledige plan 'moet kosten, het gehoopte resul taat bereikt wordt. Men begrijpt niet, -aldus wordt in het blad gezegd, wiaanOm niet de veilige en logische oplossing aan genomen werdt, die het terrein zelf aan de hand doet en wel oim den mond van het kanaal te graven tusschen Antwer pen en het Hollandsch Diep, eenige ki lometers Noordwaarts te verleggen ten einde de geulen van het Hellegat te vermijden. MIDDELBURG. Tegen de Accijnsverhoogxng. Een 10-tal distillateurs en likeursto kers uit Noord-Brabant en Zeeland, o.w. de firma Denevers frères alhier, heb ben bij de vele adressen tegen verhoo ging van den Accijns op Gedistilleerd, ook het hunne aan de Tweede Kamer ge voegd. Zij wijzen speciaal op de uitbrei ding van den smokkelhandel, die onge twijfeld het gevolg zal zijn "en hoe die vroeger voor de verlaging van den accijns (Zeer 'groot was, waar omtrent de zittin gen der rechtbanken te Breda, 's-Herto gent)0sell en Middelburg verbijsterende détails geven. De smokkelhandel zal ook worden bevorderd door de grootp, toe nemende werkeloosheid in het Zuiden en ook in België. Verder meenen adressan iten, dal als de minister ruggespraak had gehouden met de ambtenaren in het Zui den, deze zeker zouden hebben 'gewaar schuwd. itegen dezen onberaden slap, die (voor de schatkist niet te overzien e 'gej- Volgen kan hebben. Naar hunne vaste overtuiging zal de schailkist, bij onverhoopte aanneming van het wetsvoorstel, de door den Minister verwachtte 4 millioen gulden niet 'al leen niet ontvangen, maar de 37 millioen die It hans ontvangen worden, zullen zeer waarschijnlijk daarna niet meer worden bereikt, terwijl van het gesmokkelde jge- idMilleerd de fiscus in het geheel geen (accijns ontvangt en daarenboven de in komsltenbelasting zal moeten derven over de winslten, die door den smokkelhandel aan den bonafide handel onttrokken ^worden. Bovendien zal het ambtenarencorps langs de (grenzen weer sterk moeten wor den uitgebreid, hetgeen groote finain -cieele offers vordert, terwijil (de geschie denis van de jaren vóór de accijnsver- Lagin'g is er om dit te bewijizen) dik slechts een lapmiddel is, omdat zelfs met een is'terk ambtenarencorps het niet mo (gelijk is smokkelarij te voorkomen. De tweede voorstelling, van Prins Handy Ylaneb was gisteren zeer slecht bezocht, doch ook nu hebben de aanwe zigen zich verbaasd over hetgeen deze man op 2ijn terrein weet te brengen^ ongeveer hetzelfde projgramma van den eersten avond werd afgewerkt M. T. V. De Middelburgsche Tentoonstellings- vereeniging (M.TV.) welke 25, 26 en 27 December 1930 haar 11e Nationale Pluimvee- en Konijnententoonstelling te Middelburg zal houden, heeft wederom dit jaar de Vleeschhal ter beschikking gekregen om de dieren te huisvesten. Genoemde vereeniging zal wederom aantoonen, hoe men van deze ruimte een prachtig tentoonstellingsloka'al kan maken, een gelegenheid waar men in de hoofdstad van Zeeland zoo naar zoekt. Mr 'P.. Dieleanan, voorzitter der Z.L.M., heeft het eere-voorzitterschap over deze tentoonstelling op zich geno men; hij zal deze 24 December officieel openen. Vele eereprijzen zijn reeds toegezegd waaronder zilveren medailles van den burgemeester van Middelburg en mr. P. Dieleman, een medaille van de vereeni ging „Uit het VolkVoor het Volk" enz. Het vraagprogramma, dat 20 Novem ber verschijnt zal omvatten een groot aantal klassen, met een lange lijst eere prijzen. Aan deze tentoonstelling zal wederom een verloting verbonden zijn van pluim vee-, konijnen en voederartikelen. VLISSINGEN. De monteur der rijks telegrafie J. A, d. B. alhier die Dinsdagmorgen per mo torrijwiel van hier was vertrokken voor storingsonderzoek, is bij Meliskerke met (zijn motor geslipt. De monteur kwam hierdoor ite vallen en heeft daarbij: een enkel gebroken. Hij werd naar hat St. Joseph-ziekenhuis alhier overgebraöhft. De havenfeesten te Vlissingen, Niet alleen, dat een 15-tal subcommis sies doer den burgemeester zijn geinst'all- leerd ook reeds is vastgesteld, dat de feesten op een Donderdag, Vrijdag en Za terdag zullen plaats hebben. Op helt voorloopig programma komen voor op Donderdag: concert van een ge mengd koor, kinderoptocht en -feesten, concert op het Bellamypark en verlielk- ting. Op Vrijdag: opening haven, zeik- wed strijden, bloemencorso, concerten o.a. van de Marinekapel, taptoe, verlichtin(g en lichtstoet. Op Zaterdag: Reveille, zeil en roeiwedsitrijden, festival, zwemwed Strijd, Marathonloop, gymnastiekuitvoe- rin.g, voetbalwedstrijd, verlichting en licht reclameoptocht en ten slotte vuurwerk ZUID-BEVELAND. De Statenverkiezingen, GOES. Gisteren werd alhier een druk (bezochte vergadering gehouden van het Provinciaal ernxité van anti-rev. kiesver eeniginigen melt afgevaardigden dier kies- Yereeniginlgen. (Besloten wend de kieskringen geheel vrij te laten bij het stellen van candida ten voor de Prov. Staten. Over de eyen- Itueele verbinding der lijsten zal nog een afzonderlijke vergadering worden gehou den. Voorgelezen werd o.a. een schrijven van de provinciale organisatie Zeeland van Patrimonium om bij de candidaat- (stelling rekening te houden met perso nen uft die Christelijke-sociale- en vakbe weging. De voorzitter beval de kiesvereenigjm- jgen ernstige overweging van dit "ver zoek taan. HOEDEKENSKERKE. In de gisteren gehouden vergadering Van den raad de zer gemeente waren alle leden aanwezig. Onder meer werd mededeeling gedaan dat de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken Stand door Ged ■Staten per 1 Jan. 1931 van f210 op f 200 was teruggebracht, alsmede dat dit college berust in hét besluit van den raad waarbij de bebouwde kommen van 'Hoedekenskerke en Kwadendamme zijn «vastgesteldn in verband met de uitvoe ring der motor- en rijwielwet. Voorts dat aan den gemeente-ontvanger den heer C M. Elenbaas wegens ongesteldheid ver lof is verleend en dat door B. en W. als waarn. gemeente-ontvanger is benoemd de gemeente-secretaris, de heer J. Er- •merins. De toetreding vervat in het werkloos heidsbesluit 1917 werd thans tot we- deropzeggings toe bestendigd. 'Besloten werd aan Ged. Staten vrij- (Ingez. Med.) stelling te vragen tot het geven van on derwijs in de lichamelijke oefeningen aan de O. L. school alhier, welke vrijstel ling per 31 Dec. 1930 eindiigt. 'Daarna kwam in behandeling de ge meen tebegroo ting 1931 die tot geen alge- meene beschouwingen aanleiding gaf. De heer J. Franse bepleitte daarbij een be teren waterafvoer van de Kerkdreef te Kwadendamme; de heer J. Louisse drong er o aan geen slraatmakerswerk te ver richten zoolang! het electriciteitsncftf in deze gemeente nog niet is gelegd. Met a. st. werïl besloten geen geld ui)t te trekken op die begrooting voor een hulpkantonnier, daar dit den raad niet meer noodzakelijk voorkwam. Nog werd aanmerking gemaakt over de wijze waarop de aschbakken te Hoede- ikenskerke worden misbruikt door de ingezetenen. Hierop zal door B. en Wï. nader worden toegezien. Ten slotte werd deze begrooting goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad f 39778 met een post van «onvoorziene uitgaven groot f1045. KAPELLE. Heden is het 50 jaar ge leden dat de heer M. Willeb'oer, chef der veredelingsafdeeling vruchtbommen en rozen van de Firma I). J. van der Have te Kapelle, in dienst bij deze fiip ma trad. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1925 werd hem voor 45-jarigen trouwen dienst de zilveren eeremedaille verbonden aan de 'Orde van Oranje Nassau toegekend. SCHORE. Men schrijft ons: Het polderbinnenwater st-snd Dinsdagavond omstreeks 5 uur 63 cM. boven zomeij- peil en was dus gedurende de laatste 24 uur ongeveer 5 cM. gestegen. De Vlaf- keweg tusschen Vlake en Iersekë staat .gedeeltelijk blank. NOORD-BEVELAND. f COLIJNSPLAAT. Bij K.B. is met vernietiging van de beslissing van Ged. Staten van Zeeland van 28 Maart 1930 alsnog goedkeuring verleend a,an de Raadsbesluiten van deze gemeente vam 17 Februari 1930 tot wijziging van de gemeen,tebegroo l ing 1930 en van de begrooting van het gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf voor 1930, bij welke raads besluiten het pensioensverh,aal op de pmbtenaren werd verhoogd van 4 pet. op 81/2 pet. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Men schrijft ons: Maan dagavond had in het gebouw Sumajo de aangekondigde Propaganda- en Kunst avond plaats van den Nederlpndschen Blindenbond. Voor een tamelijk goed bezette zaal- sprak ds. Keers een kort openingswoord, waarna werd Jöegonnen met de afwer king van het programma dat verzorgd werd door de heeren Herman Bresser, bariton,A uit Amsterdam'; Roelofs, pianist uit Deventer; Henry v(an den Heuvel, d',ecla\mia)lor uit Utrecht en Joh. van den Berg, propagandist te Oosterbeek. Deze heeren, die allfen blind zijn, heb ben hun tpak op, bijzonder goede wijze vervuldt. En wanneer de heer Van den Berg in zijn propjagandische rede er vooral de nadruk op legt, dat het doel1 van deze avonden is aan te toionen dat blinden geen onvolwaardige maar vol waardige menschen zijn, dan zijn wij di rect bereid dit te beamen. Hun optreden was geregeld van dien aard dat men moeite had te gelooven mët blinden te doen te hebben. Ds. Keers sprak het slotwoord waarin hij zijn groote voldoening over het ge presteerde uitte. Met hem hopen wij dait zij op hun tournee succes mogen hebben. SLUIS. Volgens een verslag van de Breskensche Courant is eene commissie uit deze gemeente, bestaande uit de heer ren J. C. A. L. Berkers, burgemeester; P. de Hullu en F. A. Hiller, op audi'r entie .geweest bij den Minister van Wak terstaat, om het belang van Sluis te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1