^rouinciale Zeeumscht No. 2 5 9. Twee bladen. DINSDAG 4 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Woordenniets dan woorden BINNENLAND. Green wo/- ZEELAND enk, ba- een ;ele- van ion). der aan do De op- ïinig 28 mcn- hem den ranka ge- be- an 48 ka- lcun- van hun Bond laten ;1 van toe- Mor- bui- Seis- sup- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange SL Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Men kan met goede bedoelingen, uit enthusiasme, uit onkunde of gebrek aan ervaring, verkeerde dingen doen. Geschiedt zulks, dan moet daartegen gewaarschuwd worden, ook als het vrienden of geestverwanten betreft. Dat is thans het geval. De oorzaak ervan is het zendtijdenbe- sluit van minister Reymer. Dat besluit i s inderdaad geen w ij s besluit ge weest; wij hebben daarvan duidelijk ge tuigd. Behalve zijn innerlijke onrechtvaar digheid bracht het nog iets anders mee ter wereld: minister Reymer heeft in waarlijk gradiozen stijl het „niet aan po litiek doend" gedeelte van het Neder- landsche volk opgeschud, zelfs tot de- monstreeren in massa-betoogingen ge bracht. En dat wil wat zeggen voor men- schen, die niet gewend en kwalijk ge neigd zijn, op 'n uitgegeven parool „de straat op te gaan". Met voldoening hebben wij dit op leven van een in zijn wezen echt-liberaal beginsel begroet al dient daarbij on middellijk vermeld, dat wij al dadelijk van deze forsche volksbeweging geen enkel practisch resultaat verwachtten; daarvoor zou de monster-coalitie van rechts met rood, wel zorg dragen. In de Kamer kwamen slechts de liberalen en de vrijzinnig-demoncraten tegen minister Reymer in 't geweer, met een klein mo reel ruggesteuntje van de chr.-histori- schen. En dus liep het wagentje inder daad op dood spoor. Her resultaat was bedroevend. Wat nu? Een kwartaal geleden begon te ver schijnen het weekblad „Vrij Nederland" „onafhankelijk strijdblad voor den on- politieken omroep in Nederland en te gen de verpolitieking van ons vander- land". Goed het vertegenwoordigde inzichten en opvattingen, die dikwijls strookten met de onze, en in zijn strijd voor één goeden waarlijk algemeen-Ne derlandschen omroep, stonden wij gaar ne aan zijn kant. Maar: men wilde verder gaan. Heel begrijpelijk. De actie tegen het zendtijdenbesluit was mislukt. Deze beweging had ech ter aan het licht gebracht, dat o p d i t punt de parlementaire meerderheids opvatting en die van Nederlands radiola ren elkander stellig niet dekten. Dat was ook en is nog onze absolute overtui ging: een referendum onder alle radiola ren van ons land zou zonder twijfel een overweldigende meerderheid voor een onpolitieken omroep, zooals de Avro was en is opgeleverd hebben. Uit deze incongruentie trok men ech ter de foutieve conclusie, dat „de politiek" de schuld van alles was. Dies richtte men, in een ons overi gens volkomen begrijpelijke verontwaar- digingsstemming, een genootschap op, dat onder den naam „Vrij Nederland"., zulke politiek wil bestrijden. In no. 12 van meergenoemd weekblad vinden wij een artikel van mr. J. H. van Doorne „De hand aan den ploeg". Ter kenschetsing nemen we er enkele zinsne den uit over. De onpolitieke Nederlander, aldus mr. Van Doorne.„heeft het beruch te zendtijdbesluit van 15 Mei terstond aangevoeld niet alleen als een onrécht, dat den door hem zoo zeer gewaar- deerden omroep werd aangedaan, maar als een kwaad, voortgekomen uit een zieke maatschappij. Hij zag dat besluit als een kwaadaardig ge zwel, dat, in weligen voedingsbodem voortgewoekerd en gerijpt, ten slotte openbarstte.". „Inderdaad, onze maatschappij i s ziek. De doorgedreven verpolitieking en de voortwoekerende sectegeest hebben haar ziek gemaakt." „de leugen van het par lementarisme, dat in zijn huidi- digen vorm allerminst de volksverte genwoordiging de weerspiegeling van het rechtsbewustzijn der natie doet zijn." „Al jaren heeft men het ridicule ge voeld van een stelsel, waarbij men moet stemmen op 1 ij sten in welker samenstelling men geen zeg genschap heeft" Dat is dus de tenlastelegging. Dan wordt de vraag gesteld, wie „den stoot zal geven tot saneering van het zieke lichaam? Die vraag wordt mismoedig gesteld, want de politici zullen „om hun baantje den ongezonden toestand doen voortbestaan" en van kerkelijke en po litieke overheden is ook al geen heil te verwachten. En dus: „daarom is het dan ook, dat en kelen, wier streven tot bereiking van het voorgestelde doel, de saneering van het zieke lichaam, eerlijk en zui ver is, vrij van persoonlijke eerzucht, vrij van politieke ambities, als goede staatsburgers zijn saamgekomen en de handen hebben ineengeslagen tot stich ting van het genootschap „Vrij Neder land", zich als ideaal stellend te trach ten ons land land vrij te maken van de ziektekiemen, die bij ongestoorde voortwoekering het lichaam der maat schappij met slooping bedreigen." Ziezoo, nu weten we het. Tenminste, zoo zal de schrijver van dat artikel meenen. Maar dan heeft hij zich vergist. Want ook na herlezing van zijn ar tikel, en na zorgvuldige bestudeering van de aan deszelfs ommezijde afgedrukte, ietwat revolutionnair-fascistisch-bom- bastisch klinkende beginselverklaring, zijn wij nog geen steek verder gekomen met het vinden van een antwoord op de vraag: wat willen de heeren nu eigen lijk? Dat hun partij géén Avro-partij is, ja zelfs geen politieke partij, en dat des- zelfs leiders géén politieke ambities hebben, we nemen het voetstoots aan en vooral dat laatste verheugt ons zeer: het beteekent geen nieuwe en politiek zoo zielige Floris V méér in de Kamer al thans. Maar overigens: nóch in het hoera-ar- tikel, noch in de beginselverklaring, nóch in de statuten, vinden wij ook maar eenig vastheid gevend perspectief: hoe het genootschap zal werken en wat het in concreto tot stand zal kunnen of hopen te brengen. Het is alles woorden niets dan woorden! 't Is niet de vraag, of men aan politiek wil doen, of niet. De politiek is er en moet er zijn. Haar zuiverheid gaat ook ons ter harte. Maar die kan een buiten-politiek ge nootschap niet in de politiek brengen. De schuld ligt dan ook niet bij de po litiek. Maar bij de vele Nederlanders, die zich al jaren lang daarvan afzijdig hou den. Minister Reymer heeft met zijn zend tijdenbesluit deze fout aan het licht ge bracht. Herstelt dus die fout. Doet mee aan de politiek, niet erbui ten, maar erbinnen. Brengt daar uw gezonde en ook ons sympatieke denkbeelden. Sluit u aan bij die politieke partijen, welker algemeene richting met uw eigen levensinzicht strookt; ze zijn er, zoo ge de moeite wilt nemen, de zaak te besiu- deeren. En vecht binnen dien kring voor uw idealen, tegen de uitwassen der verpoli tieking. Dat kan, en het moet slagen. Maar het streven van het Genooschap Vrij Nederland, hoe goed bedoeld ook zal op niets uitloopen. Daarom is het niet verstandig, zijn krachten daaraan te verspillen. HET WEGENFONDS. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het We genfonds ,ontleenen wij Enkele leden vroegen naar het oordeel van den minister over de destijds door de Kamer aangenomen motie-v. d. Waer- den tot instelling van een Wegenraad. Sommige leden betwijfelen, of bij het ontwerpen van plannen tot wegenverbe tering wel de noodige eenheid wordt betracht. Eenige leden stelden de vraag ,of de minister niet van oordeel is, dat naast verbetering van de bestaande wegen enkele hoofdaderen voor het snelverkeer met motorrijtuigen aangelegd moeten worden. Verscheidene leden drongen aan, dat meer zorg zou worden besteed aan de paden voor voetvangers. Sommige leden meenden, dat niet genoeg voor den aant- leg van rijwielpaden wordt gedaan. Sommige leden waren van meening., dat bij het bouwen en verbeteren van Zeer vele lieden bedillen enkel om niet voor onwetend door te gaan; zij weten niet, dat toegevendheid het ken merk is van hooge beschaving. bruggen niet systematisch wordt te werk gegaan. Enkele leden spraken er hun teleurstelling over uit, dat nog steeds geen beslissing is genomen omtrent de rivierovergangen over de benedenrivie ren in het westen des lands. Hei ver keer van midden-Nederland met het zuiden en met België ondervindt daarvan nog steeds belemmering. DE RADIOCENSUUR. De Radio-Omroep Controle-Commissie heeft naar „Voorw." meldt, aan dc V.A.R.A. bericht, dat zij in 't vervolg vooraf ter inzage wenscht te ontvangen den tekst van de literaire halfuurtjes, die A. M. de Jong voor de V. A. R. A. pleegt te verzorgen. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Zooals men weet, is de bezitter van een radio-ontvangtoestel verplicht, hier van aangifte te doen aan het Rijkstele graafkantoor in zijn woonplaats. Het aantal aangiften bedroeg op 1 Oc tober j.l. 233.314, hetgeen neerkomt op 29.80 toestelbezitters op elke 1000 inwo ners. De stand op 1 Juli j.l. was 199.011 NEDERLAND EXPRESS. De boottrein van het s.s. „Johan de Witt", hetwelk 7 Nov. a.s. te Genua zal aankomen, zal Zaterdagmiorgten 8 Nor vember te 10.01 aan het Maasst|ation te Rotterdam arriveeren. Aankomst te 's- Gravenhage S.S. te 9.50 uur. DE REIS VAN DE DO X. De start van de DO X is in verband met de weerberichten uit Nederland en Engeland uitgesteld tot hedenmorgen. Bovendien had dr. Eckner ten sterkste afgeraden, met dit weer over de bergen te vliegen. Hij zelf heeft om deze rede nen zijn reis met de Graf Zeppelin naar Chemnitz uitgesteld. EEN NIEUWE REISVEREENIGING De heeren Bakker en mr. Van der Flier hebben thans tezamen met een aantal andere personen in Den Haag definitief opgericht een nieuwe reisver- eeniging onder den naam: De Algemeene Reisvereeniging voor Nederland. Het bestuur bestaat uit vijf personen, t. w. de heeren mr. M. J. v. d. Flier, voorzitter; jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, secretaris; A. E, N. Bakker, pen ningmeester, en mr. J. J. ten Siethoff; in de vijfde plaats wordt nog nader voor zien. Er is voorts een raad van bijstand en advies ingesteld. De taak der bestuursleden en leiders zal geheel belangeloos worden vervuld. De vereeniging geeft een veertiendaagsch blad uit en aan haar is verbonden een eigen reisbureau, Hollandia, gevestigd Lange Poten 15 Den Haag. Gearbeid zal worden in nauwe samenwerking met de Volksuniversiteiten, ten einde het werk der vereeniging te verdiepen, en met kracht zal de internationale gedachte worden bevorderd. De contributie is ge steld op f 1.25. Het secretariaat is voorloopig geves tigd: Nassau Dillenburgstraat 8, Den Haag. DE NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN. Naar de Maasbode verneemt, zal de Noordersluis te IJmuiden vermoedelijk nog vóór het einde van dit jaar voor het groote scheepvaartverkeer doorloopehd. aldus zoowel bij dag als bij nacht, in ge bruik worden gesteld. NEDERLANDSCHE ONDER SCHEIDING VAN DEN KEIZER VAN ABESSINIE. Ter gelegenheid van zijn kroning heeft H. M. de Koningin het grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan Z. M. Haile Sellasie I, ko ning der koningen van Ethiopië. NIEUW IMMIGRATIE SYSTEEM IN SURINAME. In de Surinaamsche begrooting 1931 is uitgetrokken voor de kosten van aanvoer van immigranten f 210.000 en voor kosten van terugvoer f 178.000 dus f 36.500 min der den verleden jaar. Er wordt in het loopende jaar eene eerste proef genomen met den aanvoer in gezinsverband van Javaansche kolo nisten, die, los van eenige arbeidsover eenkomst, eerst na aankomst in Suriname eene beslissing zullen hebben te nemen nopens de richting, welke zij, ter voor ziening in hun levensonderhoud, zullen inslaan. EEN AARDVERSCHUIVING. Aneta meldt uit Soekaboemi: Tenge volge van de in den laatsten tijd gevallen hevige regens heeft in het S o e k a- boemische een aardverschuiving plaats gehad. Deze aardverschuiving sleepte zestien inlandsche woningen mede welke tenslotte in de eveneens door de hevige regens gezwollen rivier stortten. Hierbij werden acht mannen, acht vrouwen en negen kinderen, alle inheem- schen, eveneens medegesleurd. Twee hiervan werden gered. Drie lijken zijn gevonden, terwijl de anderen nog niet werden ontdekt. ^oorv/ybej-f/ Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoud heid en besmetting. (Ingez. Med.) De Waterstaatsbegrooting, Aan het V.V. der Tweede Kamer der Waterstaatsbegrooting ontleenen wij: Gevraagd werd, of reeds een beslissing is genomen ten aanzien van de scheep vaartkanalen in Zeeuwsch-Vlaanderen, met name van een kanaal van Hulst naar Axel, Gaarne zou men de voornemens van de regeering vernemen omtrent de ver betering van het verkeer van de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met den vasten wal. Verscheidene leden juichten de voorstellen te dezer zake van de commissie van Rijckevorsel toe. Gevraagd werd of het juist is, dat de Rotterdamsche Tramweg Mij. pogingen heeft aangewend tot verkrijging van rechten op de aan te leggen vluchthaven in den Hoofdpolder aan het Zijpe. Men vroeg of de minister wil verzekeren, dat belanghebbenden tegen zeggenschap van deze Maatschappij over een deel van dit Rijkswerk zullen worden gevrijwaard. De Zeeuwsch Viaamsche Waterleiding. De acht gemeenten, die opgenomen waren in het kleine plan voor een Wa terleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben thans alle een beslissing ge nomen. Zes gemeenteraden en wel die van Hulst, Sas van Gent, Terneuzen, Bresf- kens, Oostburg en Aardenburg verklaag den zich vóór aansluiting, doch die van Sluis en Biervliet verklaarden zich er tegen. Afgewacht dient nu te worden of de plannen ook met eerstgenoemde zes gemeenten tot uitvoering zullen zijn te brengen. v Hoog water. Men schrijft ons: De landbouwers worden dit jaar wel zwaar getroffen. Niet alleen dat de prij zen voor de diverse producten laag wa ren en bleven en de opbrengst in vele gevallen beneden het middelmatige bleef, doch ook de weersomstandigheden wa ren bijna altijd tegen, zoodat het gewas als het ware van het land moest worden gestolen. Thans hebben de boeren in de Zeeuw sche polders weer te kampen met den hoogen stand van het polderbinnenwa ter. Daarvan wordt veel last ondervon den bij het binnenhalen van de suikerbie ten en het komt zelfs voor dat van bin nenhalen absoluut geen sprake kan zijn doordat het betreffende perceel land ge heel of ten deele blank staat. Vorige week steeg na de vele regens het water in den polder op sommige plaatsen met ruim 70 c.M. en nadien was de waterafvoer ook voor die polders met goede afvoerinrichtingen, niet zoo om vangrijk als in deze omstandigheden ge- wenscht is doordat het water in de Schel- destroomen bij eb niet voldoende afging (de boer zegt dan dat het water niet van den dijk gaat). Dit laatste wordt mede veroorzaakt door de voortdurende ster ke Westen en Zuid-Westen winden die het water in de riviermonden drijven. Zaterdag en Zondag is veel water ge vallen zoodat het binnenwater weer aan merkelijk is gestegen. Meerdere laag ge legen landerijen en weilanden staan ge heel of ten deele onder water. Zelfs zagen wij in den polder huizen, die niet anders dan met een hulpbrug zijn te bereiken doordat het water in de langs den weg gelegen sloten buiten de oevers is ge treden. De W.-sluis te Terneuzen, De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel melt: De Gentsche autoriteiten hebben een raming opgemaakt van de schade, welke de stad Gent heeft geleden ten gevolge van het ongeval aan de groote sluis te Terneuzen. Zestig zeeschepen van meer dan 1500 ton, voor de havens van Gent bestemd moesten naar Antwerpen, Rot terdam of Amsterdam opvaren, om al daar te worden gelost. Dit beteekende een verlies aan havenrechten, kraangeld, enz. van frcs 842.000; het verlies van den sleepdienst wordt geschat op 80.000 francs, het verlies aan loonen op onge veer 1.150.000 francs, de verliezen dooi de reeders, makelaars e.a. belangheb benden geleden, niet inbegrepen. MIDDELBURG. J Geen vliegveld, doch haven. De heer Jeronimus verzoekt ons te melden, dat hij in de vergadering van de Kamer van Koophandel niet gezegd heeft, dat hij het vliegveld te Haamstede meer noodig achtte dan dat te Vlissin gen, doch dat hij steun aan het eerstge noemde vliegveld beter zou besteed vin den dan dien aan de haven van Vlis singen. Het woord haven hebben wij echter niet verstaan. Handy Ylaneb. Verslag uitbrengende omtrent den ex perimenten-avond van „prins" Handy Ylaneb, gisteren in bet Schuttershof ge geven, moet dit in tweeën uiteenvallen. Wiant wanneer men de gemaakte fouten niet van het overige scheidt, dan zou het oordeel onrechtvaardig vertroebeld worden. Er zijn in de regie ;alfs we het zoo, maar eens zullen noemfen een aantal fouten gemaakt, die niet tot het succes van den avond hebben bijgedragen. De toegangsprijzen waren te hoog gesteld, zoodat de Schuttershofzaal, die anders met zoo iets toch heel aardig gevuld kan zijn, bedenkelijk groote leege plekkèn vertoonde; de vertooning begon te laat; zij werd door allerlei quasi-pllichtplegin- gen noodeloos gerekt als kauwgom; er was een pauze, die geheel overbodig leek, behalve dan om gehectografeerde flauwiteitjes a raison van een kwartje te verkoopen, die de impresario van den heer Ylaneb als „horoscopen" meende te mogen betitelen; de heer Yljaneb sprak uitsluitend Fransch met een eigenaardig accent en zijn explicateur bracht dat in een meestal erbarmelijk Nederlandsch over. Ziedaar de hoofdfouten der regie. 't Is jammer, dat ze gemaakt werden, want als we deze per slot van rekening toch bijkomstige zak,en aftrekken van het geheele indrukken-complex, dat de be zoeker meenam, dan blijft er een en ad der over en het eigenlijke van den avond dat zeer belangwekkend was. En het valt o.i. op prijs te stellen, dat de heer Ylaneb niet de fout van enkele zijner voorgangers begaan heeft, experi- (Ingez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1