1 J Jïrouinciale ifectuusche ÉMÉMAMÊAMA Historisch. HET SPECUUtlHUIS. No. 2 5 8. Twee bladen. MAANDAG 3 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. 0INNENLAND. KÏÏÏÏS stïïs* rdT ZEELAND „Meneer, hoe komt het nou dat hier de jassen veef geedkooper zijn?" Wilt U daar ook eens aan denken REGHSTEiHER, Giststraat 180196. miff aar MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:_ Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. SP BELASTINGBETALING OP POST KANTOREN. Verscheidene leden, aldus Wet V. AL der Tweede Kamer op de begnootingi van finantién, hadden toet verwondering kennis genomen vin het feit, dat met in gang van 2 Januari 1930 76 postkan toren, 5 bijkantoren, 67 hulppostkantoren en 30 poststations voor het aannejmleni van belasting betalingen zijn opengesteld. Het meerendeel der hulppostkantoren en poststations is buiten de steden gevestigd terwijl ten vorigen jare door de aanne>- ming van het amendement-Bakker c.s. door de Kamer een ondubbelzinnige uit spraak is gedaan in dezen zin, dat het geven van de gelegenheid tot belasting betaling op postkantoren, althans voor- loopig, tot de steden behoorde te won den beperkt. Sommige loden stelden de vraag, welke 's ministers plannen inzake de betaling van belastingen op de postkantoren voor de toekomst zijn. Sommige leden vroegen te mogen wor den ingelicht omtrent het totaal aantal postibetaliiigen in het gelag éle land en het aantal dezer betalingen in elk der steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Bot terdam sedert 1 Januari 1930. Ten slotte werd gevraagd of de open stelling va|n de postkantoren voör het be talen der belasting met een aanmerke lijke uitbreiding van personeel op diie kantoren gepaard is gegaan. Zoo móge lijk zou men te dezer zake gaarne cijfers aan de Kamer zien overgelegd. VERBETERING VAN DE ZEESCHELDE Op de Belgische begrooting van open bare werken voor 1931 zal, zoo meldt de N. R. C. uit Brussel, een bedrag worden voorzien van achttien millioen francs voor verbetering van het régime der Zeeschalde en het -uitvoeren, van baggerwerken in deze rivier. GOUDEN NOTARIS-JUBILEUM. Heden herdenkt notaris N. Immink te Deventer het feit, dat hij vóór 50 jaar in dit ambt zijn intrede deed, toen hij be noemd werd tot notaris te IJsselstein, De heer Immink is de oudste notaris in den lande. HET SALARISCONGRES VAN HET RIJKSPERSONEEL. Zaterdag is in den Haag een salaris congres gehouden van de Centrale ver- eenigingen van personeel in 's Rijks dienst. De voorzitter de heer Perdok zette in een rede grieven en wenschen van het personeel uiteen, waarna met algemeene stemmen een motie werd aan genomen, waarin de vergadering er bij de Volksvertegenwoordiging met kracht op aandringt voor het Rijkspersoneel eene duurzame verbetering in de salarieering aan te brengen o.m. door dit personeel met ingang van 1 Januari 1931 vrij te stellen van de bijdrage voor de premie voor eigen pensioen. RIJKSWATERSTAAT-PERSONEEL. Zaterdag is te Den Haaig een druk be kochte vergadering gehouden van perso neel van den Rijkswaterstaat, aangesloten bij de vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterst. „Eendracht maakt Macht'". Na uiteenzettingen van de hee- Ten_ H. Groeneveld, voorzitter der organi satie, J. j. Faro, secretaris der vereeni- ^ng, en P. Baak bestuurslid der centrale, ero. tn. a. «vit. een motie aangenomen, aarin wordt uitgesproken, dat een ge- 5h, ICi r68ebxig van de arbeidsdienst- en óndank^11 au°g Steeds is "^leven en tón aantasten. VastgesS^™^ tn deze resolute, dat de .„„«n Ta„ dientskleeding in 1929 en vooral in 1930 volstrekt onvoldoende geweest is het gjeen -tengevolge heeft diat het water- staatspersoneel geen toonbare kleedinc meejfl bezit, ofschoon aftrek daarvoor 'wordt toegepast. (Ingez. Med.) Onteigening. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigeningsontwerp noodig voor verbe tering van den Rijksweg Middelburg GoesKapelle op den 's Heer Hendriks kinderendijk. Dit gedeelte ligt tusschen den Molendijk nabij het dorp 's Heer Hendrikskinderen en de Middelburgscbe straat te Goes, Bij de verbetering zal gebruik gemaakt worden van den bestaanden Rijksweg op den 's Heer Hendrikskinderendijk. De kruin van dezen dijk zal daartoe worden verbreed tot 15.50 M. en overi gens zooveel doenlijk worden gerectifi ceerd. De rijweg zal een verhardingsbreedte verkrijgen van 6 M. met rijwielpaden breed 1.25 M. aan weerszijden. Deze rij wielpaden zullen door onverharde ber men, breed 2.50 M., van den weg ge scheiden worden. De opritten in den weg zullen een helling vrkrijgen van 1 75. MIDDELBURG. Van uit de st,ad bereikte ons geen berichten over erige gevolgen van den storm der laatste dagen, wel heeft hij gisterenmiddag vrij ernstig huisgehouden in de omgeving van Souburg, waar nog al schade werd toegehraqhj. Gemeenteraad van Middelburg. Abor de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering zijn o.m. de volgende ingekomen Stukken ter visie gelegd voor dé leden. Een opgave van de namen der per sonen, die vallen onder de wacbtgeld- «ieaeling bij de meelfabriek. iMcdedeeling, dat B. en W. adhaesie Webben betuigd aan het adres van de Kamer van Koophandel aan den Mi nister van Waterstaat inzake den spoor- 'tijd voor de SLationsbrug. In dit adres adres wordt er opgewezen, dat tot 5 October de brug 15 minuten voor en 10 minuten na het vertrek van een perso nentrein moest gesloten blijven. Nu is dit geworden 10 m. voor het vertrek, voor enkele drukke .treinen 15 m.,doch na het vertrek is 'het gesloten zijn opge heven, met uitzondering van enkele post- -treinen. Tegen de nieuwe regeling voor het vertrek heeft de Kaïner geen be- izwaar, doch de nieuwe regeling na het vertrek der treinen geeft veel ongemak'. [Reizigers moeten jiü soms 8 tot 10 m. wachten in weer en wind tot een of meer schepen de brug zijn doorgevaren. De ambtenaren van den Rijkswaterstaat ver dedigen dit met het oog op de 'groote 'vermeerdering van het aantal treinen, doch dit was op 15 Mei j.l. reeds een feit. Een wijziging kan als noodzakelijk worden erkend, doch dit rechtvaardigt nog (geenszins de tegenwoordige rege ling, die aan het reizend publiek veel last veroorzaakt. De Kamer wil zich bepalen 'tot het verzoek om voor niet-motor- treinen komende uit de richting Vlissin gen na het vertrek 5 minuten en voor die uit de richting Roosendaal 10 minu ten spoortijd te verzoeken, al zou het ze- fker aangenaam zijn als ook voor -de mo'lortreinen enkele minuten meer Spe ling werd .gegeven. Vergeleken mat" de thans geldende regeling maakt 6 dit op Maandag 47 minuten, overige werkdagen 38 minuten en Zon- en feestdagen 34 minuten meer spoortijd. Vergeleken met ide regeling van voor 5 October Maan dag 11 minuten minder, Dinsdag, Woens dag en Donderdag 1 m. minder, Vrijdag en ^Zaterdag 1 m. meer, ^Zondag 30 m. toinder. Vervolgens mededeeling, dat adheasie is betuigd aan het adres der Kamer van Koophandel aan de Tweede Kamer om alsnog op de Staatsbegrooting een post te brengen voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middel burg. Het reeds gepubliceerde adres tegen het afstaan van de voormalige vleesch- hal in het Stadhuis voor Raadskelder, uitgaande van de Afd. Middelburg en omstreken van den Nederl. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters met twee adhaesiebetuigingen, een van 29 vrachtrijders en een van 29 zaken lieden. Een verzoek van den heer A. Drijdijk, directeur van de Electrobioscope om de belasting op de publieke vermakelijkhe den voor bioscopen terug te brengen van 2u op 15 pet., zooals ook van andere uitvoeringen wordt geheven. Adressant wijst op de vele verbeteringen, die de bioscoop heeft ondergaan en op de keu- ringen, waardoor kan worden aangeno men, dat zij thans een opvoedende kracht heeft en niet achterstaat bij sommige Hoe minder de vrouw beveelt, hoe meer kans, dat de man gehoorzaamt. tooneelvoorstellingen, ja die soms nog overtreft. Op 2 April besloot de gemeenteraad geen schoollokaal beschikbaar te stellen aan de Vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag. Ged. Staten, bij wie de vereeniging in beroep kwam, hebben overwogen, dat het argument, dat de school bevolkt werd door kinderen van andere Chr, scholen, dat in 1926 opging om mede werking te weigeren, nu niet meer op gaat, omdat de 40 kinderen, die nu de school bezoeken en die toen nog te jong waren niet gelijk zijn te beschouwen als de leerlingen, waarmede destijds de school werd bevolkt. Ged. Staten gelas ten dan ook, dat de gemeente alsnog hare medewerking zal verleenen. Verleden jaar werd aan de IJsclub Middelburg de beschikking gegeven voor het winterseizoen 19291930 over de vest tusschen Noordpoort en Koepoort. Thans vraagt het bestuur een zelfde be schikking voor het seizoen 1930^1931. Burg. en Weth. stellen voor die beschik king op dezelfde voorwaarden te ver leenen. Nog eens de Langeviele buitenbrug. (0) Zaterdag konden wij nog juist on der laatste berichten melden, dat Je pas sage voor voetgangers over de noodbrug weder was toegestaan. Dit is zoo ge bleven, maar dat wil niet zeggen dat de passage voldoet aan de eischen, die men o. i. stellen mag. Ten eerste moest de politiepost bij de brug gehandhaafd blij ven om tot doorloopen aan te manen, daar het nog niet gewenscht is, dat men zich langer dan noodig op de brug op houdt. Een tweede inconvenient is, dat door de hevige regens van Zaterdag en Zondag de brug van de zijde van de Zandstraat alleen te bereiken was over twee naast elkaar liggende balken, als men ten minste niet door diepe plassen water wilde loopen. Hier zou een voort zetting der brug als plankier ten zeerste gewenscht zijn. Zooals te vreezen was, laat de verlich ting, nu de P.Z.E.M. na behoorlijke en tijdige waarschuwing de noodverlichting heeft weggenomen, veel te wenschen over. De twee weinig licht gevende pe- troleumlantaarns zijn op deze plaats zoo goed als geen verlichting. Moeten hier ongelukken gebeuren alvorens afdoende maatregelen worden genomen? De beslissing, wie de verantwoorde lijkheid draagt, laten wij aan anderen over, maar wij meenen in het algemeen belang op een spoedige en afdoende ver betering te moeten aandringen. Het mes. Zaterdagmiddag' werd de Graven straat in rep en roer gebracht diaordajt iin een der woningen het mes diende als krachtige onderstreeping van woorden. De werkman K. M. was aan die woning gekomen. waar zijn vriouw, die hem en zijn kinderen verlaten heeft, bij haar zuster vertoefde. Er ontstond tusschen de echtelieden een woordenwisseling, als gevolg waarvan M. zijn vrouw met een «nes een vrij ernstige wond apn den hals toebrachj. Op medisch advies werd de vrouw, die vrij veel bloed had verlot- ren, per brancard naar het Gasthuis over.geDracht, waar bleek, dat de wiond niet levensgevaarlijk was. iM .had zich: na het gebeurde verwij;- derd, maar gaf zich zelf spoedig bij de politie aan, terwijl het mes, waarmede de steek is toegebracht aan het bureau werd gebracht en .aldaar in beslag werd genomen. 'M. kon na verhoor en opge- tmjaakt procesverbaal op vrije voeten wor den gesteld. VLISSINGEN. Gisteren zijn tengevolge van den storm verschillende draden van telefoon en electrisch lich/t afgekraakt, 'doch ern stige ongelukken kwamen niet voor. In den inham, die vroeger toegang gaf tot de Marinehaven alhier is een Engelsche bange binnengeloopen wegens den storm. WALCHEREN. DOMBURG. Vrijdag begon het seizoen van de Winterclub alhier met een voor drachtavond van mej. Toos Hoog uit den Haag. De declamatrice gaf een afwis selend programma, dat het veelzijdige van haar talent tot zijn recht deed ko- mèü. Openend met Psalm 103 vervolgde, zij met Vondel en Cats, out voor de pauze met de oudere negentiende-eeuwers Bil- derdijk, Staring en Beets te besluiten. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met twee fragmenten uit van Eedens „Lioba", eenige kortere gedichten van Pol de Mont en Maria van Royen en een prozaschets van Jan "Walch. In het ernstige genre ïs het vooral de innigheid, het teere van een stemming, die Toos Hoog weet te geven. Mooi gaf zij de tegenstelling tusschen 's menschen deemoed en de grootschheid van God's schepping in Psalm 103; fijn was het ac cent van teederheid voor het schamele Christuskind in Vondel's Rey van Edelïn- gen. Jn de lichtere gedichten vóór de pau ze toonde mej. Hoog echten humór en geestige mimiek. Gemoedelijk-boertig klonk het geval van den landman, de pompoen en den eik, en in het móóie „Doubletschelpen" hoorden "we 'Vader Cats op zijn best, in zijn weemoedig herdenken van „den eersiten trouw." Dan mogen vooral Staring's „Verjongingskuur" worden genoemd, geestig en ietwat precieus naar zijn aard voorgedragen, en de goéd gety peerde dialoog in Beets' „Boertje van Heemstede." Doch het hoogtepunt van den avond bereikte ongetwijfeld mej. Hoog in de fragmenten uit Van Eedens Lioba". Van Eedens woordmuziek deed haar m'elo- dieuse dictie volkomen tot haar recht komen. Door fijne nuanceering en waar heid van uitbeelding wist zij te boeien in de prachtige schildering der bloemen weelde in den kloostertuin en in de rei ger jacht; het ingehoudene van Lioba's diepe smart en wroeging bij Haralds 'baar was in zijn soberheid fijngevoeld. Tot slot gaf spreekster Jan Walchs kostelijk kinderschetsje „Huwelijksge- v,al", levendig en met amusante mimiek voorgedragen. De voorzitter, de heer L. J. vanVoort- huysen, bracht namens de talrijke hoor ders mej. Hoog hartelijk dank, voor het genotene. ARNEMUIDEN. Het 25-jarig jubileum der Chr. School alhier, werd Vrijdagmid dag feestelijk herdacht. De schoolgaan le kinderen werden op chocolademelk en een versnapering onthaald en ontvingen een blijvend aandenken. Dienzelfden middag nam de heer C, Geervliet, wegens zijn benoeming als on derwijzer aan de Chr. School te Vlissin gen (Kasteelstr.) afscheid, na zeven jaar aan deze school verbonden te zijn ge weest. ZUID-BEVELAND. GOES. Vrijdagavond is aan het begin van het perron de heer B., opzichter bij het stoomgemaal te Kattendijke, te vroeg uit den nog met flinke vaart rijdenden sneltrein gesprongen. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis vervoerd. ELLEWOUTSDIJK. In de Vrijdag ge houden vergadering van den gemeente raad, waarin de heer M. Meülenberg af wezig was, werd o. a. kennis genomen van het besluit van Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari a.s, is teruggebracht van 110 tot 90, naar aanleiding van het gerin gere getal opgemaakte acten in de laat ste 5 jaren. De gemeentebegrooting voor 1931 werd goedgekeurd, nadat was goed gekeurd een voorstel van de commissie van onderzoek om vanaf 1 Januari het geraamd bedrag voor presentiegeld der leden niet meer te verdeelen naar gelang der bijgewoonde vergaderingen, maar door elke vergadering een vaste som van 2 uit te keeren. Evenzoo zullen de leden van de stembureaux presentie geld gaan genieten, berekend naar 2.50 per zitting voor elk lid. Besloten werd een bedrag van 100 beschikbaar te stellen voor de afdeeling Ellewoutsdijk van ,,'t Nut" voor bijdrage in de kosten van een cursus voor Volks ontwikkeling. Vervolgens hielden de leden een con ferentie met een tweetal deskundigen van de N.V. P.Z.E.M,, waarna besloten werd dat de aanleg voor de electrische verlichting ook in de kom ondergrondsch zal zijn, terwijl de straatverlichting zal geschieden door middel van 19 lantaarns. De meerdere kosten van de ondergrond- sche installatie, die bij een eenigszins nauwkeurige berekening 4149 bedragen zulien, straatverlichting inbegrepen, heeft de gemeente voor hare rekening te nemen. Van de zijde der ambtenaren van de Eén van onze vele nieuwe klanten op j.l. Zaterdag: Commentaar overbodig Ons antwoord was lo. Flinke omzet, waardoor kleiner winst voldoende. 2o. Pe alleenverkoop van de beste Fa briek in het voordeeliger genre, 3o. Goedkoope winkelstand, dus geringer exploitatie. (Inigjez. Med.) P.Z.E.M, werd de mededeeling gedaan dat er veilig op gerekend kan worden, dat op zijn laatst per 1 Februari a.s. de verlichting tot stand komt. KAPELLE. Vrijdagmiddag kwam de raad der gemeente Kapellë in openbare zitting bijeen. Afwezig de heer A. v. d. Have met kennisgeving. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het rapport voor betere verbinding (verkeersregeling) met de prov. Zuid- Holland. De commissie voor onderzoek der ge meentebegrooting heeft in haar geheel de begrooting goedgekeurd, behoudens den post straatverlichting om dezen met f 200 te verminderen en den memonepost voor een te vormen ophaaldienst te ver- hoogen met dit bedrag. In ontvangst en uitgaaf volgde vaststelling op een bedrag van f 72595. Evenzoo werd vastgesteld de rekening 1929 van het Burgerlijk Armbestuur en de begrooting 1931. De heer A, van der Graaff stelde een onderzoek in naar de inschrijving van de te bedeelen goederen. Het is hem op gevallen, dat een firma het hoofdaandeel had. Hem werd verzekerd, dat alles cor rect en eerlijk is geschied. Z.h.st. werd ingewilligd het verzoek van de Chr. Herv. Schoolvereeniging te Biezelinge voor aanleg van Electrische verlichting zorg te dragen. De onderwijzerswoning te Biezelinge zal publiek verkocht worden. Ingewilligd werd het verzoek van den heer F. P. de Graaf, hoofd van den tuin- bouwcursus, om vergoeding als gewoon voor vuur en licht ten bedrage van f 40. Besloten werd tot het plaatsen van een gaslantaarn voor straatverlichting ten behoeve van burgers uit Schore onmid dellijk grenzende en meelevende met de inwoners van Biezelinge, Ook werd be sloten om een lantaarn met petroleum verlichting te doen plaatsen in Eversdijk. Met de P.Z.E.M, is overeengekomen om in de maanden Mei, Juni en Juli geen straatverlichting te laten branden, maar hiervoor in de plaats in de morgenuren van de maanden Nov., Dec. en Januari. Besloten werd te rooien wat ziek is en eikenboomen aan te planten. Toegezegd wordt het in goeden staat brengen der straten, na de opgravingen, en ophooging van het rijwielpad bij de oude weegbrug. NOORD-BEVELAND, Afscheid Rijksveldwachter P, Verton» WISSEKERKE.^ Vrijdag was de dag aangebroken dat de Rijksveldwachter P. Verton, den dienst met pensioen ging verlaten Ter gelegenheid van dit ver trek was ten zijnen huize bijeengekomen de majoor der Rijksveldwacht te 's Heer Arendskerke met de manschappen der Brigade en de beide gemeente-veld wachters van Wissekerke. De majoor schetste den heer Verton als een zeer getrouw en ijverig politieman en hoopte dat hij met zijn gezin nog lang van zijn pensioen in gezondheid mag genieten. De brigadier roemde Verton als een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1