^rouinriale ifcnuusrhc EEIJ^ Ischias HE LINIMENT DOODT PIJN No. 2 5 7. Twee bladen. ZATERDAG 1 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENBAND. ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden med<e deelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -!- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Bloempjesdagen, Het is nu weer een paar dagen gele den, dat de laatste straatbloempjes- epidemie over onze goede stede getrok ken is en we hopen er nu eens een tijdje van verschoond te blijven. Want het gaat met die bloempjes- dagen glad den verkeerden kant op. In den beginne was dat anders: nog levendig herinneren wij ons in zekere groote Nederlandsche stad, het enthu- siasme bij den verkoop van het eerste Emmabloempje: een wit madeliefje met oranje hartje. En toen de lieftallige maagdelijns, al een uurtje na den aan vang, gladweg uitverkocht waren toen kochten de organisatoren alle groenteblikken vol narcissen, die juist dien dag uitgestald stonden, leeg en stuurden de verkoopstertjes daarmee de straat op! Het succes was groot. Maar nu: wij krijgen van het goede teveel, veel teveel. Het wordt een bezoeking, het wordt hinderlijk. Men poogt al, de meisjes of dames te ontloopen, is trotsch op een gelukte stra tegische manoeuvre, waardoor men zon der „gesnapt" te zijn, kantoor, woonhuis of werkplaats weet te bereiken. Neen, daar moet o.i. hoog noodig paal en perk aan gesteld worden. De originaliteit is er volkomen af ook: als men wat geld in kas moet hebben, wat nood: een bloempjesdag brengt uit komst! En allen, die door een verkoop stertje „gevangen" worden, betalen den losprijs niet met een vreugdevol hart, maar, laten we het ronduit zeggen: om van 't gezeur af te wezen. Lijk een rid derorde draagt oud en jong, rijk en arm, zoo opzichtig mogelijk het verkochte pruldingetje niet om te demonstree- ren, hoe braaf en weldadig men wel is, maar enkel als afweermiddel tegen ver koopstertjes-aanvallen. Men bedenke nu toch heusch eens wat anders, en late ons voortaan vrij van de zen raren vorm van „straatbelasting".Wil men het gebruik in stand houden, goed maar dan met een heel laag maimxum liefst éénmaal in een jaar. Dan zou het nog gaan. TWEEDE KAMER. De Pachtwetten. Diverse amendementen, Groote amendementendag vóór de va- cantieweek, die de begrooting vooraf gaat. De motie-AIbjarda tot opheffing van het preventieve toezicht op de radio-uit zendingen wordt verworpen met 56 tegen 32 stemmen; vóór: s.-d., v.-d., commun. en de heer Floris Vos. De heer v. d. Heuvel (ja.-r.) bestreed daarop de toekenning van het continua- üerecht, dat den eigenaar de aantrekke lijkheid van grondeigendom ontneemt. De ^heer Beumer (a'.-r.) verdedigd een iamenoement op art. 1636 om stukken los land van minder dan een. halve heet- are en van een waarde minder dan f 150 per H.A. uit te sluiten v|an continuatie Minister Ruys de Beerenbrouck maak te korte metten en ontried alle amende menten op art. 1636. Het sub-amendement-van Rappard op dat van den heer Ebels (schadeloosstel ling van de halve pachtsom over "het laatste jaar) werd verworpen met 81 te gen 6 stepnmen. En evenzoo een amendement-van der Sluis (opheffing v;an de beperkingen voor continuatie) met 61 tegen 29 stemmen en een amendement-van der Sluis (vast stelling van den pachtprijs door den rechter) met 65 tegen 23 stemmen. Toen kwamen eenige succesvoilé: een amendement-Fleskens, om mogelijk 'te maken, dat de rechter bij continuatie den pachtprijs vaststelt. Aangenomen met 60 tegen 31 stemmen. Een amendement-Rutgers van Rozen burg (openstelling van beroep op de be slissing van den kantonrechter) aangeno men met 52 tegen 36 stemmen. Een amendement-Beumer (uitsluiting van kleine stukken van combinatie) met 85 tegen 3 stemmen. Art. 1636 werd daarna aangenomen met 61 tegen 28 stemmen. De minister nam een amendement- Gosseling over om tusschenitijdsche opzeg ging ook mogelijk' te mJaken, indien an dere dan landbouwbelangen dat vor deren. De beraadslaging over de pachtwet ware daarmee geëindigd. De stemming wordt gehouden Woensdag 12 November, 1 uur. Aan de orde kwam toen de regeling van de pachltcommissies. De heer H ie m sir a (s.-d.) wilde de plachtoommissie ook te doen optreden, in dien een der partijen dit verlangt, doch minister Donner verklaarde het in strijd met. de Grondwet. Eindstemming eveneens op 12 Novem ber. Het wetsontwerp-de Visser inzjake pachtcommissies werd verworpen met 83 tegen 2 stemmen. Dus 11 November de kluif der staats- begrooting! DE VERPACHTING VAN DOMEINGRONDEN. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is den minister bekend, dat in den Prins Hendrikpolder (St. Philipsland) do meingronden zijn verpacht voor f 220 per H.A.? Acht de minister dezen prijs niet aan merkelijk te hoog in dezen tijd van ma laise? Is de minister bereid, verlichting van pacht toe te staan, indien tegen onthef fing overwegend bezwaar bestaat? Kan de minister mededeelen, tot welke prijzen Kroon- en Staatsdomeinen in het land zijn verpacht, met opgave van de gronden in de verschillende provincies? HET BELGISCH INVOERVERBOD. Ten aanzien van den invoer van Ne- derlandsch vee in België heeft gister te Brussel een onderhoud plaats gehad tus- schen een vertegenwoordiger van den Nederl. veeartsenijkundigen dienst en het hoofd vian den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeenstem ming omtrent verscherpte maatregelen in Nederland toe te passen met betrek king tot het voor uitvoer naar België be stemde vee. In verband hiermee werd in uitzicht gesteld, dat de wederopenstelling van de Belgische grens zoodra het mond- en klauwzeer in de Belgische quarantaine stallen zal zijn geweken, in gunstige over weging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uilge sloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 De cember de heropening vjan de Belgische grens voor het Nederlandsche vee kan worden tegemoetgezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en v,an elke maand het betref fende vee in België kan worden inge voerd, zou in dit geval de invoer slechts één of ten hoogste tweemaal zijn belem merd. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de exporteur van het op 16 October uit Leeuwarden naar België verzonden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond en klauwzeer werd geweigerd, doch bij terugikomst te Leeuwarden volkomen ge zond bleek te zijn, zich thans tot de Bel gische autoriteiten gewend om schadever goeding. DE VLUCHT VAN DE DO X. Naar Wolff uit Friedrichshafen meldt, zal de Do X morgen uit Altenreich den tocht naar Amsterdam1 alleen aanvaarden bij gunstig weer. Anders wordt de tocht uitgesteld tot 3 November. De tocht naar Amsterdam z'ajl 5 a 6 'ufütr duren. DE RADIO-CENSUUR. Naar het Hbld. verneemt, zal de V.A.R.A. den Staat der Nederlanden in rechten aansprdken wegens het onrecht matig verbreken van de redevoering, wel ke de secretaris van de V.A.R.A., 'de heer G. J. Zwertbroek, Woensdagavond 8 Oct. j.l. te Leiden heeft go|houden Als rechtskundig adviseur zal' mr. Van der Goes v,an Naters uit Heerlen optre den. De V.A.R.A. had nimmer officieel bericht gekregen van het afbreken van de rede, doch dit ook alleen uit de bla den vernomen. Bwaeyjeatai giv i Blijf bij de strengste winterkoude steeds aan de lente denken. DE LANDGOEDEREN EERDE EN HET LAAR. Ph- D. Baron van Pallandt van Eerde heeft eenige jaren geleden de landgoe deren Eerde en Het Laar geschonken aan de Orde van de Ster in. het' Oosten. Jaarlijks werd hier het Sterkamp gehou den. Het bezit, vele hectaren groot, ver tegenwoordigt een groote waarde en be staat uit talrijke boerderijen, villa's en uitgestrekte bosschen en landerijen. Thans is alles door de indertijd gevormde „Eerdestichting" aan baron van Pallandt teruggegeven, met uitzondering van het terrein voor het Sterkamp en het Vege tarisch Pension „Henan". Naar verluidt zou Baron van Pallandt weder zijn in trek op het kasteel Eerde nemen. De W.-sluis fe Terneuzen, De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt; De liberale senator graaf de Kerchove Dentenghem, oud-gouverneur der provin cie Oost-Vlaanderen, heeft gisteren een puüerhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, den heer Hymans, over de kwesLie der te Terneuzen te (bouwen nieuwe zeesluis, ten behoeve van de haven van Gent. Minister Hymans deelde mee, dat hi, zich in verbinding had gesteld met zijn collega van open bare werken van Caenegem, en dat deze de nobdige instructie heeft gegeven, op- dal de technische studie van deze kwes tie ten zeerste zal worden bespoedigd. Onmiddellijk nadat deze <?Uudie is vol tooid, zal de Belgische regeering een stap doende 's-Gravenhage. MIDDELBURG. Gisterenmiddag ontspoorde juist op de grens van Middelburg en Koudekerke bij Poelendale de eerste van drie bieten wagons van de stoomtram Walcheren, De personen'tram, die te 3.50 te Middel burg moet aankomen, kon niet verder dt-r. de plaats van het déraillement rijden en is nadat de passagiers er heen .waren geknepen en post en goederen waren aangebracht per auto, ook weder van daar vertrokken. De gederailleerde vol geladen wagon, was voor 5 uur weder in ae rails en kon de bietentram naar de Loskajde doorrijden, waar door de lijn weer vrij was. Men schrijft ons: De Ring Walcheren, die aapgesloten is bij het Verband van Chr. Meisjesver- eeniginigen in Nederland, besloot in haar laatst gehouden bestuursvergadering dit jaar een tweede Ringvergaderinig te hou den op Woensdag 5 Nov. te Middelburg. Daar zal dan de Byonovo-fiTm, die uit gezonden wordt door het Haagsche Dia- conessenhuis „Bironovo" vertoond wór den. Deze film laat ons zien, wat het dia- conessenwerk is en bedoelt. Tot de Ring- vergadering, wordt ditmaal ook "toegang verleend aan alle belangstellenden, te- igen een kleine vergoeding. Ds. v. Voicrsl Vaaer zal een inleidend woord. sprekenï terwijl zuster Van Dijk de moodige toelichting op de film zal igeven. Zondagsluiting van winkels. De afdeeling Middelburg van de Ver- eeniiginig voor den Christelijken Handel- drijveuden en Industrieelen Middenstand in Nederland, heeft zich mét een adres gewend tot de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, waarin zij, kennis genomen hebbende vant het wetsontwerp tot wet telijke regeling van de winkelsluiting, er bij dit college ten sterkste op aandringt, dit wetsontwerp wel te willen goedkeu ren; zij meent ten sterkste te moeten protestee^en tegen de agitatie, welke door een bepaalde groep van Midden standers tegen de aanneming van dit wetsontwerp gemaakt wordt, speciaal te gen de daarin opgenomen regeling voor den Zondag. Nieuwe wegen in de verzorging van Zenuw- en Zielszieken. Men schrijft ons: De verzorging van zenuw- en zielszie ken heeft in den loop der tijden groote veranderingen ondergaan Mocht vroeger jiaren het verstoren der openbare orde de beslissende factor zijn, om iemand in een gesticht te brengen, U verkrijgt onmiddellijke ver lichting door Sloan's Linirnent. Het dringt door, zonder inwrijven rechtstreeks tot de oorzaak der afmattende pij nenDe verwarmende, pijn stillende invloed ervan doet de pijn snel geheel verdwijnen. Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten. s (ingez. Med.; meest tegen zijn wil en daarom eerst na machtiging der rechterlijke macht; thans zoekt men behalve lipt krankzinni- genngiesticht, ben inrichting waar een doelmatige en deskundige verzorging en behandeling van zenuw- en zielszieken kan plaats vinden en waar de patiënten vrijwillig komen en gaan kunnen, zoodat de bemoeienis van de justitie overbodig is. Van daar dan ook, dat men -.overal psychiatrische en neurologische klinie ken en sanatoria opricht. Hun bloeiend bestaan bewijst, dat zij in een maatschap pelijke behoefte voorzien. De laatste jaren heeft men in navol van vat in hel buitenland, (met name in Amerika en Duitschland, geschiedt, aan verschillende Nederlandsche ge stichten een buitendienst verbonden^ wiens taak het is, zijn bemoeiing uit te strekken over de zenuw- en zielszieken, welke buiten de gestichten vertoeven. Om dit te kunnen doen worden o.a. comsulta- tie-bureaux opgericht, waar gelegenheid Igeboden wordt dergelijke personen in kunnen laten onderzoéken en advies in te winnen, wanneer hunne verpleging of opvoeding moeilijkheden oplevert. "Wij vestigen daarom de aandacht op de advertentie voorkomende in dit num mer, betreffende de oprichting van de consulttiae-bureaux uitgaande van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Een ieder, die behoefte gevoelt, aan psy chiatrische voorlichting, kan daar gratis adviest krijgen. Het spreekt vanzelf, dat men niet moet wachten tot de toestand onhoudbaar is geworden, doch men koone tijdig, opdat er nog maatregélen geno men of een behandeling ingesteld kan worden VLISSINGEN. Gisteren had de jaarlijksche uitrei king plaats van Medailles, Getuigschrif ten en Gratificatiën voor 40 en 25 jari gen dienst aan de N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde". De uitreiking geschiedde door de Di rectie, in tegenwoordigheid van Hoofd ambtenaren, Afdeelingschefs, het Bestuur der Bazenvereeniging, het Bestuur der Arbeiders-Vertegenwoordiging, de Bazen der fübrieksafdeelingen, waaruit werk lieden voor een Medalje in a'anmlerkmg kwaimen, alsmede van het Bestuur der Afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke igelukwenschen aan de jubilarissen, wer den uitgereikt De Gouden Medalje van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" met hijbehoorendp gratificatie, voor 40-jari- Igen dienst aan 3 Ambtenaren, 2 Bazen en 17 werklieden, n.l.J. Bouma, P. (F. v. Overbeeke, H. F. Sommeling, C. M. Kok, D. Luijten, C. J. Ardewijn, L. -,F. Barentsen, A. J. Everaers, Pi. Holle- brandse ,)C. Kokel.aar, P. Loekemeijer, G. J. v. .Maasbommel, J. Pieterse, A.,Pol derman, A. Roelofs, P, A. v. Schagen, C, Sinke, J. Sohier, J. Siteennaard, A. Ver- sluijs, K. de Waard en E. Weug. De Zilveren Medalje van de N.V. Kon Maatschappij „De Schelde" met bijbe- hocrende gratificatie voor 25-j]arige« dienst aan 2 Ambtenaren en 1 Baas n.l.: J. Blanken J. Dekker,, U. C. R„ ten Hoicpen. De Zilveren Medalje met vgreerend getuigschrift van de Nederlandsche Maat schappij voer Nijverheid en Handel, en gratificatie V<an de N.V. Kon. Maatschap pij ,.De Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 35 Werklieden: J. J. Adam, .1. Bakker, D. W. Blom, N. Bas- schaart, J. Bosselaar, W. Bjostelaar, P. C. v. d. Buuse, B. C. Compeer J. F. Crucq, J. E. v. Dierendonck, C. v. d. Driest, E. Everse, W. Fleurbaaij, ML A. Goeman, K C. Groen, A. Groenenberg, J. de Hamer, W. F. Iielm, P. ,J. (Jan sen, J. de Kam, M. H. Kloosterman1, Pf. Kortekaas, D. Labruijere, A. G. Leeflang, D. Monnier, M. Mulder, J. de Nooijer, J. Ova, A. Petiet, P. J. v. d. .'PeijI, P. Provoost, A. Schels, P. M. Verstelle, W.' Wouderse en C. de Zwart. In totaal werden tol nog toe uifcgtereikt aan: 219 Ambtenaren, Bazen en Werklie den de Gouden Medalje van de N.V Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jiarigen dienst. 92 Amntenaren en Bazen de Zilveren Medalje van de N.V Koninklijke Maat schappij „De Schelde" voor 25-jarigen dienst. 701 Werklieden de Zilveren Medalje met vereerend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst. 18 Ambten,ai-en, Bazen en Werklieden de Gratificatie der Maatschappij voor 50-jari,gen dienst. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Vrijdagavond verga derde de> feestcommissie voor den S.Osten verjaardag van de Koningin. In deze vergadering bracht de penningmeester fi- nantiëel verslag nit waaruit bleek, dat ontvangen was f ,6,61 en uitgegeven f 626 batig saldo f 35. Voorkinderspelen e,n tractatie der kinderen was f 186 uit gegeven. Besloten werd de bestaande commissie te ontbinden en de resteeren- de gelden te bestemmen voor het eerst volgende Oranjefeest. De Voorzitter spreekt zijn groote te vredenheid uit voor de wijze waarop het feest gevierd is en dankt alle com|- missieleden voor hunne medewerking. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. De raad kwam Donderdag voltallig bijeen. Een verzoek van J. Maas, gemeente werkman om salarisverhooging werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek om verhooging v,an den ophaalsom van vuilnis te verhoogen werd in handen gesteld van B. en WL Het verzoek om verhooging van het salaris der stokers der gemeentegasfo- hriek was in handen gesteld van de gas- commissie die niet kan adviseeren tot verhooging. Wel stelt ze voor om per jaar twee nieuwe pakk,en te verschaffen. Dit advies werd in handen gesiteld van B. en W1. Bij de algemeene beschouwingen voor de begrooting zegt de heer Wiillemse nu twee jaren aan B. en W|. tof toege zwaaid te hebben voor de financiën, maar nu meent hij dat niet genoeg rekening is gehouden met de crisis dezer dagen. Ook hem is niet onbekend de economi sche nood; ook in de oesterindustrie. Hebben we nu wel een motorspuit v,an f 2000 noodig? f 3500 voor een nieuwe striaataanLeg? f 1500 voor keibestrating? en als we elëctrificatie krijgen, dan is dit weggegooid geld, daar dan alle stra ten weer opengebroken worden! Treurig vindt hij 't ook, dat onze gemeente aan het middelbaar onderwijs f 8000 per jaar moet bijdragen, te meer daar H. B. S.en enz. met 5 jarigen cursus enz. enz. te veel op de markt worden geworpen. Hij meent dat de regeering wel eens op een en ander mag worden gewezen. Ook de verhoogingen van secretaris-ontvanger en burgemeester zijn spr. onsymphathiek, benevens andere titularissen. Hij wil de salarissen boven de f 3000 met 10 pet. die van f 1500f 3000 met 5 pet. ver minderen. Ziet om, U heen in de praktijk, hoe zijn daal' de inkomens verminderd, nog veel meer dan met 10 pet., velen wel met 50 pet.. De bestaansvoorwaarden voor ons allen zijn veel. verminderd, al leen daarop is vermindering gewettigd. Spr. bedoelt het Indexcijfer. B. en W'. stellen zullen zich inzake publieke ver makelijkheden en Zondagsrust beraden. Inzake de korting op de ambtenaarssa larissen gaat de voorz. niet met den heer Willemsen mee. De crisis die in de laatste jaren met versneld tempo is toe genomen, eischt ingrijpen. Het onderwijs, is ook veel te duur. De gemeentebesturen

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1