^Provinciale Zeeuvo&che in onze staten-generaal. binnenland. zeeland No. 2 5 5. Twee bladen. DONDERDAG 30 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. EERSTE KAMER. Kleingoed. TWEEDE KAMER. De Pachtwet. DE INVOER JVAN RUSSISCH GRAAN' DE VRIJHEIDSBOND, RADIO-VOLKSUNIVERSITEIT HOLLAND. DE BELGISCHE STRATEGISCHE WERKEN AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS, IR. L. A. FRUYTIER NAAR MAASTRICHT. DE OVERSTROOMING IN SMYRNA LLOYD RAPIDE. HET VIERDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDIE. DE DO X. DE ENKHUIZER ALMANAK 300 JAAR. VLISSINGEN. DE KAUWGOMINDUSTRIE IN NEDERLAND. WALCHEREN. De Sluis bij Terneuzen. ZUID-BEVELAND NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN -DUIVEL AND. Een laffe daad. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. MIDDELBURG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. MIDDELBUR6SCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburgsen 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeli opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. De Eerste Kamer heeft gisteren twee wetsontwerpen aangenomen: een Ned.- Indische geldleening en het wetsontwerp tot regeling van het toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek. Zij is daarna, vermoedelijk tot 11 Nov., uiteengegaan. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Pacht-onwerpen voortgezet en het amendementen-spel letje is daarbij weer lustig gespeeld. Niet, dat deze amendement-voorstellen niet volkomen ernstig genomen zouden moeten worden integendeel: men kan ze als uitingen van verschillend maat schappelijk en politiek inzicht nemen. Maar het is den verschillenden voor stellers gisteren niet mogen gelukken, een der soms zeer ingrijpende amende menten aangenomen te krijgen; met een groote of kleine meerderheid werd ten- slótte alles verworpen. Heel kras was b.v. een motie-W ij n k o o p (c.p.) om te komen tot verbod van publieke verpach tingen; ietwat minder sterk een amen- dement-H iemstra (s.d.), strekkende om de pachtcommissies te laten oordee- len over alle nieuw te sluiten pachtover eenkomsten. De uitwerking zou hiervan echter vrijwel hetzelfde zijn. En zoo zouden we kunnen doorgaan met het vermelden van mislukte amendeerings pogingen. Zoo ooit, dan wordt wel hier duidelijk bewezen, dat bij zoo sterk uit- eenloopende inzichten slechts een mini mum-compromis practisch bereikbaar is. Bij het bewandelen van den weg, die daartoe leidt, bestaat echter voortdurend de kans dat een toevallige meerderheid den wandelaar rare bokkesprongen doet noopt Dit laatste zou misschien wel het geval kunnen worden door de amendementen, welke de heeren Van Voorst tot Voorst (r.k.) en Fleskens (r.k.) in dienden; zij beoogen een behoorlijk ver band te leggen tusschen den pachtprijs en de bedrijfsresultaten, gerekend over eenige jaren. Om dit te bereiken wordt een nieuw artikel voorgesteld, dat den pachter de bevoegdheid verleent van tijd tot tijd (hier is een periode van drie jaren voorgesteld) herziening van den pachtprijs aan te vragen om dezen zoo- noodig in overeenstemming te brengen met de gewijzigde conjunctuur. Ook de heer Loerakker (r.k.) heeft deze zienswijze verdedigd; in de wet, zoo zeide hij, moet iets gedaan worden om de ongelijkheid tusschen pachter en verpachter weg te nemen. De amende menten zijn van zooveel belang, dat zij moeten worden aangenomen. Het ontwerp is anders zoo onvolledig, dat, indien het niet wordt gewijzigd, spr. er niets" tegen zal hebben als de regeering net terugneemt. Dat is' een klein oorlogsverklarinkje en de minister-president antwoordde daarop met een „onaannemelijk", Mocht een rood-rose-roomsche tijde lijke coalitie deze amendementen er door weten te krijgen, dan zijn de pachtwet ten dus vermoedelijk van de baan Dat lijkt ons toch beter van niet: er is al zoovele jaren aan gemodderd, dat er nu eindelijk maar eens iets van moet komen. En dat kan niet anders, dan een gemiddelde, een compromis, zijn Het Tweede Kamerlid de heer Fles kens, heeft aam iden minister van bin nenland sche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den tainister bekend: a. dat sedert eenigen tijd de invoer van Russisch graan bovenmate is toege nomen en geheel het karakter beeft aan genomen vam een dumping; b. dat verscheidene landen o.a. Frankrijk en België maatregelen heb ben genomen ,pm den invoer van Rus sisch graan te beperken of te verhin- derpm; c. dat volgens de bladen, tengevolge van het invoerverbod in België, thans 22 schepen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? Is de minister niet vam oordeel, dat de ongebreidelde invoer van Russisch graan dreigt te leiden tot een del>acle. voor de Nederlandsche akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en onverkoopbaar wordt? Is de minister bereid, onverwijld maait- regelen te nemen, om dit direct dreigend gevaar af te wenden, b.v. door maat regelen te nemen, ten einde den invoer van Russisch graan te beperken of on mogelijk te maken? De commissie, ingesteld door het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in zijn vergadering van 28 Juni j.l., teneinde op korten termijn rapport uit te bren gen omtrent het vraagstuk van de pers- propaganda en waarvan het voorzitter schap werd bekleed door mr. A. N. Mo lenaar, heeft haar werkzaamheden be ëindigd en haar rapport aan het hoofd bestuur overgelegd. Het hoofdbestuur zal in zijn vergade ring van 1 November a.s. over dit rap port beraadslagen. Op 27 Juni ji.l. werd de RadiorViolksuni- versiteit te Holland geopend. Sindsdien hebben drie maal per week uitzendingen plaats gevonden door bemiddeling van de A.V.R.O. Gebleken is dat deze uit zendingen ten zeerste worden igewaar- deerd en dat uitbreiding wenschelijk ge acht wordt. Het Bestuur v. d. Bond van Nederlandsche Volksuniversiteiten heeft zich toen gewend tot de drie andere groote omroepvereenigingen V.A.R.A. K. R.O. en N.C.R.V., met het verzoek mede werking te willen verleenen ten einde tot een zino algemeen mogelijke uitzending te komen van cursussen en lessen. Resultaat van gevoerde onderhandelin gen is dat met ingang van 1 December uitzendingen zullen plaats vinden, niet alleen door bemiddeling van de A.V.R.O. maar ook van de V.A.R.A. Over de mig- igelijkWieid van verdere uitbreiding wor den nog besprekingen gevoerd. Voortaan zal de Radio-Vol'ksuniversii- teit Holland dus de beschikking hebben over 6 halve uren. Naar aanleiding van het in het Dag blad van Noord-Brabant verschenen ar tikel over strategische werken, welke in België nabij de Nederlandsche grens zouden worden uitgevoerd, meent het Brusselsche Laatste Nieuws onder meer het volgende te moeten schrijven: Men kan licht bevroeden tot welke gevolgtrekkingen het Dagblad v. Noord- Brabant geraakt, wanneer het op derge lijke gegevens steunt en we zouden ons daar niet verder onledig mee houden, als ook niet andere Nederlandsche bladen het stuk waren gaan overdrukken. Het besluit van het Dagblad van Noord- Brabant luidt inderdaad, dat bij deze stategische werken onwillekeurig de gedachten gaan naar voorbereidingen van een nieuwen oorlog met Duitschland, waarbij Nederlandsch grondgebied tot operatie-of gevechtsterrein zou uitver-# koren worden. Een dergelijke voorstel ling kan bij, de openbare meening in Ne derland den indruk verwekken, als zou België aanvallende bedoelingen koesteren en daarom juist is zij verkeerd. Ten op zichte van den internationalen toestand, die, zooals de Engelsche Daily Herald het nog zoo pas schreef, alles behalve geruststellend is, laat het zich trouwens begrijpen dat men er ook in België aan denkt voor een behoorlijke verdediging te zorgen, zonder dat er daarom voor Nederland een reden tot verontrusting kan bestaan. Integendeel, men kan het zelfs als een Nederlandsch belang be schouwen dat België zijn veiligheid zoekt te vrijwaren, wat trouwens voor ons land een verplichting is, die feitelijk voort vloeit uit de bepalingen van het hand vest van den Volkenbond. De hoofdinspecteur van den arbeid ir. L. A. Fruytier is met ingang van 1 De cember werkzaam gesteld in het eerste district der arbeidsinspectie ter stand plaats Maastricht en aangewezen als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district. Bij het Departement van Buitenland- sche Zaken is een telegram ingekomen van den Nederlandschen consul te Smyr na waarin de/e mededeelt, dat bij de daar plaats gehad hebbende overstroo ming de Hollandsehe kolonie geen ver liezen heeft geleden. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN (Ingez. Me4.). Het s.s. „Slamat" wordt hedenochtend om tien uur te Marseille verwacht, In aansluiting hierop rijdt de Rotterdam- sche Lloyd Rapide, die om 15.20 uur van Marseille vertrekt. Deze komt te Roo sendaal Vrijdag 31 October a.s. om 12.02 uur, te Rotterdam D.P. om 13.35 uur en te Den Haag H.S.M. om 14.02 uur. Hedenmorgen in de vroegte is het vierde postvliegtuig voor Indië, de PH AEZ van Schiphol naar Ned. Indië ver trokken. De Duitsche vliegboot DO X zal waar schijnlijk Zondag 2 November op weg naar Amerika te Amsterdam aankomen, Men schrijft ons; Heden wapperde de vlag bij de N.V. Drukkerij E. de Bont en Zoon, Rochus- senstraat 125 Rotterdam, ter gele genheid van den 300sten jaargang van den alom hekenden van Zwaamen en Thomson's Rotterdamschen en Enk'.tui- zer Almanak. Dat deze uitgave zich ongewijzigd in onzen modernen tijd heeft weten te handhaven, is op zichzelf réeds een bij zonderheid, maar dat hij zidi ook nu nog in voortdurende toename van het lezersaantal mag verheugen, is wel een bewijs, dat „de oude bekende" ook bij de jongere generatie een gaarne geziene gast is. prijs, of wat nog erger is door mooie den. Op voorspel van het bestuur werd woorden medelijden opwekken om zoo geld los te krijgen. In sommige geval len gelukt hen dit en is een bedrog meer gepleegd Men zij daarom nog eens gewaar schuwd aan onbekenden geen geld te geven, maar hun naar een diaconie, arm bestuur of andere instelling van welda digheid te verwijzen. Bij geval van last van die personen, waarschuwt men de politie, die onder no. 143 steeds telefo nisch is te bereiken. Heden heeft de I. G. Aktien Gesell- scbaft uit Oppau in hotel Suisse op de Markt een demonstratie gegeven met het in volle werking zijnde model van haar fabriek, waarin haar bekende kalksal- peter, bevattende 15.5 pet. stikstof en nog 28 pet. kalk, wordt vervaardigd. Het zou ons te ver voeren een volledige be schrijving te geven van al de verschil lende onderdeelen der fabriek, waar de grondstoffen worden ontvangen, ge mengd, opgeslagen, verpakt, en verzon den. Moge het voldoende zijn te verze keren, dat het- model op alles een bij zonder goeden kijk gaf en duidelijk de- mónsterde, dat ook dit belangrijke product heel wat werk en zorg kost voor het voor gebruik gereed is. Het Middelburgsch Dillettanten- tooneel gaf gisterenavond voor een over volle zaal een opvoering van het tooneel- blijspel „De firma Adam en Eva". Ook hier hadden de opvoerenden een groot succes, en werden aan de hoofdperso nen bloemen aangeboden. Hedenmorgen te half tien, juist hij het opendraaien, weigerde de Keier- j sluisbrug verder te draaien. Na den noo- i digen ballast gelost te hebben werd de Eenige weken geleden, maakten wij melding van de uitvinding, die in het La- ^ler menschen met handbe- horatcrium der N.V. Londen CaramelweglD« verder geopend en gesloten. Works te Breda heeft plaats gehad en] De motorveerboot „Koningin Wil- welke de samenstelling betreft van een j helmina" komt 1 November weer in de ■soort Kauwbonbons, die vervaardigd woar- vaart op de lijn Vlissingen—Breskens. den, zonder rubber iof gom1 en geheel wegsmelten. Dat dit artikel een Schlager zou wor den, was toen reeds de algemeene ver wachting. ARNEMUIDEN. Heden is het 25 jaar geleden, dat de School met den Bij- Thans bereikt ons het bericWt, dat:15®1 alhier werd opgericht. Het oud-be- genoemde Firma op de dezer dagen te j dier schoolvereemgmg, de heer Brussel gehouden S,alon de 1'Alimentation P'0^ te Kralingen, vroeger pre- voor deze Kauwbonbons, welke zij in fdnl Arnemuiden,^ zal hedenavond den handel brengt, onder den naam' eei1 herdenkingsrede uitspreken. JLOCK" le Grand Prix avec felicitati ons du Jury, werd toegekend. Voorwaar, een onderscheiding van beteekenis. (Ingez. Med.) Men meldt uit Terneuzen aan de N. R. Ct. Woensdagmiddag was het herstellings- WESTKAPELLE. Woensdagavond hield de afdeeling „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van den heer ds. W. Reus in het e vang eli sa U elokaal haar na jaarsvergadering, waarin 24 leden tegen woordig waren. De begrooting 1931 voor het „Groene Kruis" werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1092. Op voorstel van een der leden werd met algemeene stemmen besloten het salaris van den magazijnknecht te ver- hoogen en vest te stellen ojpj f 85. De heer H. Lievense werd daarop we werk aan de groote Westsluis voltooid. 1(jer voor een jiaar als magazijnknecht Juist kwam de burgemeester van Gent, I aangesteld. de heer van der Steegben, vergezeld vanDaarop stelde de vergadering de be den hoofdingenieur-directeur van den ,grootïnlg 1931 voor de t.b.c.-bestrijding (Belg.) waterstaat, den heer Mallans vast in ontvang en uitgaaf op f 550. het werk bezichtigen De burgemeester j Besloten werd', dat getracht zal wpr- den ,de inkomsten voor de t.b'.c.-bestrijV- di'ng geregeld op te voeren; terwijl tevens de wensch werd uitgesproken, dat een aparte vereeniging voor de t.b.c.-bestrij ding zal worden opgericht. Teneinde de inkomsten voor de t.b.c.- bestrijding op te voeren deed men de volgende middelen aan de hand: le. een jaarlijksche bijdrage door de Vereeniging „Het Groene Kruis"; 2e. aankloppen bij betuigde aan den hoofdingenieur Witte veen en den technischen ambtenaar bij den rijkswaterstaat Benard, zijn groote tevredenheid en dankbaarheid Dank zij de genomen maatregelen, is het herstel lingswerk in zoo'n korten tijd uitgevoerd, dat de schade voor de stad Gent en de zeevaart van die haven zooveel mogelijk is beperkt. Hedenmorgen zou worden aangevangen met het opruimen van de z.g.n. afdammingskuip, het inhange.n van de sluisdeur en het opruimen van den nog besloten ter gelegenheid van het 25-jiarig bestaan van „Het Groene Kruis" in het voorjaar van 1931 een gezelligen feestavond te houden. Herkozen werd het aftredend bestuurs lid de heer ds. W-, Reus. De afgevaardigde naar de alg. ver gadering van de Prov. Groene Kruisver- eeniging gehouden in den zomer 1930, te Zierikzee, bracht daarop verslag uit. IBjj de rondvraag verklaarde dr. Huy- gens zich bereid den cursus in. Eerste Hulp bij Ongelukken dezen winter voort te zetten; voor de mannelijke personen te beginnen op 21 Nov. a.s.,. 's avonds half acht en voor de vrouwelijke per sonen den cursus in verbandleer, op 19 November, 's middags om1 4 uur in de Openbare school. HANSWjEERT. De Minister van Fi nanciën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: we gens over vorige jaren te weinig betaal de belastingen naar inklomen en-of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansweert f 121.05. COLI.TNSPLAAT. Maandagavond tra den in hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat i?is spreker op1 de heeren Van Beugen en De Regt als vertegenwoordigers van de P.Z.E.M. De vergadering, die heel dirujlt bezocht was, stond onder leiding Van den burgemeester. Ernstige mishandeling. DUIVENDIJKE. Gisterenavond vond iemand uit Duivendijke onder die ge meente liggende in een sloot met een rijwiel boven op zich, een man die he vig uit het hoofd bloedde en daardoor blijkbaar in bewusteloozen toestand was geraakt .Hij waarschuwde de politie die den man naar bet ziekenhuis deed over brengen. Daar verklaarde hij dat hij door twee personen was aangevallen die hem met een hamer op het hoofd hadden ge slagen. De politie wist de daders aan te houden, die bekenden het feit te hebben gepleegd. De aanleidende oorzaak is vermoedelijk een vrouwenkwestie. De mishandelde maakt het naar omstandig heden redelijk KERKWERVE. In den avond van een dezer dagen zag de vrouw van zekeren v. H. te Kerkwerve, terwijl zij zich in de woonkamer harer .woning bevond, een persoon gezeten op een rijwiel het erf naderen. Toen hij nabij een. voor de woning staande heining gekomen was, stapte hij van zijn rijwiel, doofde de brandende rijwiellantaarn, wierp een voorwerp over de heining en reed onmid dellijk weg. Een w|aak,hond die inmiddels ial blaffende kwam toegelbopen, at het voorwerp, dat weggegooid was, op. Eeni gen tijd later lag de hond dood voor de woning. Het beest werd door een dieren arts naar Rotterdam ter onderzoek ge zonden, alwaar bleek dat het dier ver giftigd was. De politie stelt een onder- SAS VAN GENT. De schipper v. d. M. uit Rotterdam, die zijn schip „Leonie" komende uit Gent, bij het schutten in de sluis te Sas van Gent wilde vastleggen, geraakte met zijn rechtervoet verward in een staaldraad, met 't gevolg, dat dit lichaamsdeel werd afgeklemd. De ge ne vers<±iRende(ba'coiüën^ ^roffene is naar het ziekenhuis te Sluis- gelijk Armbestuur; 3e. zich in verbinding j dam in de sluis. Men hoopt met het stellen met dr. Hoorweg, hoe van het avondtij nog te kunnen schutten. De sluis Rijk of andere lichamen jaarlijks een is dan 18 dagen na de aanvaring her-bijdrage te kunnen krijgen4e. particulïe- opend. ren op te wekken tot het verleenen van een jaarlijksche contrioutie. kil vervoerd. AARDENBURG. Men meldt ons: De personen, die tengevolge de verdeeling Het komt den laatsten tijd weer Nia toelichting door dr. Huygjens werd meermalen voor, dat personen, die zich besloten tot dadelijken aankoop van een zeer netjes voor doen, trachten voorna- hoogtezon, waarvan de kosten circa f 350 melijk de vrouw des huizes te spreken zullen beloopen. Om de noodjge gelden en dan koopwaar, o.a. zeep, aan den daarvoor beschikbaar te krijgen werd man of i.e. de vrouw pogen te brengen besloten met inteekenlijsten rond te gaan. Daarop volgde een ampele bespreking der Giast- en Weeshuisgoederen, op over het aanschaffen van een boogtezon wachtgeld zullen worden gesteld, en die tengevolge de door den naad van beroep vastgestelde wachtgeldregeling, bij Ged. Stjaten hierover hebben gereclameerd, zijn door Ged. Staten uitgenoodigd 't zij persoonlijk, 't zijn door een vertegen woordiger, heden hun bezwlaren monde- tegen prijzen verre boven den normalen waarvoor 6 leaen zich bereid verklaar- ling in te brengen, en hun belangen te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1