^Provinciale j^eeuwsche 8 Bijzondere Aanbieding, f No, 2 54, Twee bladen. WOENSDAG 29 OCTOBER 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Meer communistisch lawaai IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. 8 160 breed Grasiinnen voor 8 Lakens, pracht kwaliteit. J. C. MERK. ZEELAND. MIDDELBURGSCKE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg, en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ons de leuze onderschrijven :geen tole rantie voor deze agents-provocateurs uit Moskou Wie niet met zachtheid weet te ver manen, mist niet alleen zijn doel, doch verergert niet zelden de kwaal, welke hij wil uitroeien. "Het gaat er wel wat op lijken, of de .-zegswijze „twee kunnen meer dan een", in de communistische politiek bewaar heid gaat worden. Geruimen tijd toch hebben Loutje en David malkander niet kunnen en niet willen zien, en nu ze als broeders hereenigd zijn of staan te worden nu is er dadelijk in den lande een opleving in het communistisch lawaai merkbaar. Aangezien de bedoeling van dat lawaai niet anders is, danlawaai te maken, en aangezien wij niet voornemens zijn dezen heeren bij het bereiken van dat doel zooveel mogelijk ruggesteun te ver- Jeenen, zullen wij als regel aan hun ge schetter en dolle streken niet teveel, zelfs zoo weinig mogelijk, aandacht schenken. Maar nu klaarblijkelijk een periode van meer agressief-lawaaierige politiek der heeren communisten is aangevangen; is het toch wel goed een enkel maal, bij voorbaat, hierop te wijzen: dat al hun getier en gebrul over beknotting van hun rechten, over de belemmering van ■het vrije woord, kortom: over de groot- kapitalistische, burgerlijke en sociaal- fascistische knevelarij van de meest elementaire en primaire rechten van den mensch, zooals deze door den bolsje wiek verstaan (en toegepast?!) worden niets anders dan poppekastvertoonin- gen zijn, waarvan de speulman zelf wel wéétdat het maar poppekast is. Die ons dubbel onsympathiek is, omdat het bevel tot vertooning van die poppen kast, met gerussificeerden tekst, uit Mos kou tot den speulman komt! Wij hebben nu reeds de onsmakelijke vertooning van een gillenden, brullen den, razenden en tierenden Lou de Vis ser gehad, die slechts op aandrang van een rijksveldwachter gevolg gaf aan het bevel, de Kamer te verlaten, nadat die Kamer hem het recht ontzegd had, langer in haar midden te blijven. Wij hebben in Amsterdam op de publieke Raadstribune een aantal schreeuwende en scheldende partij- of bentgenooten van Lou en David gehad, die den voor zitter noopten haar te doen ontruimen. En in de Tweede Kamer kwam gisteren het practisch totaal overbodige verzoek van den heer Wijnkoop aan de orde, om verlof tot het richten van vragen aan de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van justitie over de vrij waring van de rechten der parlements leden. Daarover moest de Kamer toen wel, goed of kwaadschiks, beraadslagen; de heeren Wijnkoop en De Visser heb ben weer krasse dingen gezegd al was het ditmaal niet zóó, dat er krasse maatregelen tegenover gesteld behoef den te worden en toen de interpel latie-aanvraag met 70-2 stemmen ver worpen was, kwam de heer De Visser dadelijk met de schriftelijke vraag, of hij een vraag tot de regeering mocht richten. Omdat „een vraag" te vaag was, mocht ook dit niet maar we zullen er nog wel meer van hooren. En zoo zal het vermoedelijk, op hoog bevel, nu wel voortdurend gaan: ultra- roode obstructie, of iets dat er toch veel naar lijkt. Wij hopen, dat heel ons Nederland- sche volk, van sociaal-democraat tot staatkundig gereformeerd, schouder aan schouder zal staan tegen dit communis tisch gedoe. ^ant: zij werken uitsluitend destructief, en als ze, zooals dit maal met hun pachtvoorstel, een quasi- constructief gebaar maken, dan veran dert zulks in wezen niets aan hun taak en hun doel: onrust verwekken, haat zaaien, ontevredenen maken, herrie en kabaal schoppen, om zoo den steun van soortgelijk gestemde zielen te ver werven. Binnen de ganzen der ware democra tische of algemeen-liberale gedachte, moeten en zullen de heeren communisten uiteraard volkomen correct behandeld worden, hoezeer we ook hun denkbeel den mpgen verafschuwen. Maar wanneer zij daar buiten treden, dan is elke zwakheid en toegevendheid heelemaal mis: allen die iets voor de vrijheid in de gebondenheid gevoelen, en die zich tevens bewust zijn van den aanslag, dien de communisten willen plegen op de instellingen, waar 100 2 98 pet. van het Nederlandsche volk nog achter staat, zullen ten opzichte van de bolsjewieksche herrieschoppers met TWEEDE KAMER. De Pachtwet. Continuatie, remissie en vergoeding. Onder voorzitterschap van de heeren Van Schaick, Schaper en Beumer, heeft de Tweede Kamer gisterenmiddag en -avond tot na middernacht, beraadsla gingen gehouden over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, instel ling van pachtcommissies en een rekla- me-initiatiefvoorstel van den heer L. de Visser (c.p.) om de moeilijke materie van het pachtwezen nu eens en voor goed te regelen naar het ideaal-Russische voor beeld, met een dorpsvergadering van kleine boeren en landarbeiders, die dat zaakje gezamenlijk wel zullen opknap pen. Wij zullen ons met dit laatste ver der niet occupeeren en al evenmin in beschouwingen treden omtrent de inter pellatie-aanvraag van den heer Wijnkoop, die aan de behandeling van de pachtwet- ontwerpen voorafging. Men zie daarvoor ons hoofdartikel. De drie uitermate moeilijke naar onze meening zelfs volstrekt onoplosba re quaesties, waarvoor Kamer en re geering bij de nieuwe regeling van de pacht gesteld zijn, luiden: hoe kan een onredelijke pachtopzegging voorkomen worden? hoe kunnen we de schadever goeding aan den pachter wegens buiten gewone omstandigheden regelen? en: hoe is een vergoeding wegens door den pachter in zijn land aangebrachte ver betering (bij pachtopzegging) in te voe ren? Zoolang deze zaken niet in het sta dium der wettelijke verwezenlijking ko men, doch slechts in abstracto beschouwd worden, is iedereen het er over eens. Wanneer een pachter jaren lang zijn beste krachten aan z'n bedrijf gegeven heeft en het door noesten vlijt en inten sieve bewerking tot hoogere waarde heeft gebracht, dan spruit daaruit voor dien pachter een moreel recht op voort zetting van de pachtovereenkomst de zgn. continuatie voort. En als er zich heel bijzondere, gansch niet te voorziene, nadeelige omstandig' heden in den loop van een pachttermijn voordoen, dan mag redelijkerwijze ver wacht worden, dat den pachter eenige verlichting door ontheffing van een deel der pacht, verleend wordt. Dat is het zgn. r e m i s s i e-recht, hetwelk reeds ge' regeld i s, maar gemeenlijk bij pachtover eenkomsten uitgeschakeld wordt. En ten derde: vertrekt een pachter, nadat hij jarenlang veel blijvende ver beteringen in het bedrijf aanbracht (het bekende voorbeeld daarvan is de drai nage) dan mag hij toch wel eenige ver goeding verlangen voor materiaal en ar beid, aan het land besteed, dat hij beter achterlaat dan toen hij er kwam? Als gezegd: zoo in 't algemeen is het zoo eenvoudig als wat. Maar de praktijk maakt het vrijwel ondoenlijk op dit ge bied iets bruikbaars daar te stellen, In de Kamer b.v, heerscht een hopelooze verdeeldheid over de nu ingediende wetsontwerpen; er zijn onderscheidene uiteenloopende amendementen op inge diend, die ten deele beoogen ingrijpen der en radicaler op te treden, dan de regeering voorstelt, enniemand is enthousiast over de plannen. Omdat het vraagstuk niet absoluut op te lossen i s. Wanneer pachter en landheer beide flinke, verstandige en fatsoenlijke men- schen zijn, dan komt als regel de zaak wel zonder een pachtwet in orde. En zijn zij dat niet dan zien wij met vele Kamerleden, heel weinig heil in de nieuwe pachtwet, die zij het in be scheiden mate aan de eischen tot re geling der continuatie, remissie en ver goeding poogt tegemoet te komen. Een overzicht der uiteenloopende dis cussies zullen we niet geven; teekening is er nog weinig in. Maar we willen on zen lezers niet onthouden deze koste lijke opmerking van den heer Biere- m a (lib.) Wat betreft de vergoeding voor verbetering is de bestaande toe stand in den regel, dat in onderling overleg een verdeeling der kosten wordt gemaakt. Er zijn echter landeigenaars, die daaraan niet mee willen werken en on der dezen is de grootste landeigenaar de Staat der Nederlanden. Dezen zomer heeft spr. een bezoek gebracht aan den Kreekerakpolder op Zuid Beve land. waar de staat weigert eenige me dewerking te verleenen bij de egalisatie- tie van den bodem. De pachters waren bereid de kosten der drainage te betalen als de staat de draiöeerbuizen betaalde, wat algemeene usance is. De grond eigenaar betaalt altijd de buizen en zet ook de gebouwen voor de exploitatie. De staat der Nederlanden echter liet zijn pachters alles zelf betalen! ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. In het versla® over het wetsontwerp tot verheuging van den accijns op gedis tüleerd, zegt de Va,ste Commissie voor belastingen dat het voorstel der regee- ring niet voldoende rekening houdt met den eisch om de veranderingen to;t het noodzakelijke te beperken. Het is slechts ruim anderhalf jaar .geleden dat de ac cijns met een aanzienlijk bedrag werd verlaagd. Thans wordt verlaging gedeel telijk te niet gedaan, omdat de opbrengst is tegengevallen. Als onafwendbaar kan deze verstoring der stabiliteit niet wor den beschouwd, gelet eenerz'ijds op de betrekkelijk geringe bate, welke de re- geering ervan verwacht, anderzijds de niet als bijzonder netelig te beschouwen positie waarin de schatkist verkeert. De Commissie meent voorts dat er re den bestaat voor de veronderstelling dat de bate vajnl f 4 miülïoen, die de regee- ring verwacht, bij' lange na niet zal wor den bereidt. Ook acht de commissie het herleven der grensfraude als gevolg van de verhooging niet denkbeeldig. De oommissie is in haar geheel van óbrdeel, dat de miaiatregel in het ontwerp vervat, geen aanbeveling verdient. Eenige leden wezen er nog op, boe door de voorgestelde accljnsverhooging het Nederlandsche product nog meer wordt achtergesteld bijt uit het buitenland ingevoerde laag belaste alcoholhoudende dranken. Er werd' gevraagd waarom niet het ad vies van de belanghebbenden is ingewon hen. In haar antwoord betoogt de regeering dat het nooit de bedoeling is geweest, door 'de verlaging van den accijns een beduidend deel van de belastingopbrengst prijs te .geven. Een geregelde bate van f 4 millioen per jlaar kan volgens den minister kwalijk' en bagatelle behandeld worden door hen die jaarlijks de ver antwoording hebben te dragen van een begrooting, die aan onvermijdelijke be hoeften en rechtmatige wenschen voldoet en niettemin niet boven de capaciteitten der middelen uitgaat. Dat door het aanhangige voorstel de fraude zal herleven, ontkende de minis ter. Aan het advies van belanghebbenden had de minister ditmaal geen behoefte, -Volgens den wensch der Commissie heeft de minister den datum van inwer kingtreding der wet veranderd vajn 1 Ja nuari in 15 Januari a.s. EEN BIZONDERE PLECHTIGHEID. Dinsdagmorgen tusschen elf en twaalf uur cirkelde ee,n vliegtuig eenige malen boven de stelling Den Helder en het Vliegkamp De Kooy, waarna het koers zette naar de Noordzee. Daar werd, in gevolge den wenso'h van de ouders van wijlen luitenant ter -zee tweede klasse C. Roldanus, diens asch uitgestrooid. Voorts werden eenige bloemstukken in zee geworpen. RUSSISCHE GRAANSCHEPEN IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode schrijft: De Russen zijn, zooals men weet, in de laatste weken te Antwerpen danig op de markt geweest en haar graan-dum ping was zoo geweldig, dat vele Antwerpl- sche graanm.annen buitengewone verlieL zen leden. Het gevolg was een groot alarm, dat nog- werd verzwaard, door de stemmen der boeren, die ook al in de misère zitten. Daarop heeft de regeering het besluit genomen het Russische graan niet meer toe te laten, dan alleen met bijzondere vergunning. De sovjet-regeering hteteft daarop on middellijk geantwoord, dioor 14 graansche pen, voor Antwerpen bestemd, naar Rot terdam te zenden, met het gevolg, daf van de zijde der vervoersorgiainis)r,t(ies scherpe protesten opigaain. Ook de burge meester van Antwerpen zou bij de re gering bezwaren hebben ingebracht. In het scheepvaiartblnd „Lloyd Anversois" wórdt de maatregel ten zeerste betreurt. De slapte in de haven wordt er noig door vergroot; vele binnenschepen, die thans apliggen, zouden als graanmagazijn kunnen verhuurd zijn; de graanzuigers zullen minder te doen hebben en de werkgelegtenheid zal nog verminderen. In 'Antwerpsche scheepvaartkringen betreurt men het, dat zij niet verder geraadpleegd is in deze aangelegenheid en aldus de concurreerende haven werd bevoordeeld. Het wekt te Antwerpen bovendien groote bevreemding, dat tegelijkertijd bij de instelling der invoervergunningen voor Russisch graan, die voor Fransch graan werd afgeschaft. Terwijl de Russische dumping aldus werd geknot, zette men de deur weer open voor de Fransche dumping. Alleen Donderdag. 8 „DE VLIJT" - Langeviele. (Ingez. Med.) De aanvaring van de W. sluis te Terneuzen„ Maandagavond heeft de burgemeester van Gent in den gemeenteraad den brief voorgelezen, dien hij aan minister-<pre> sident Jaspar .gezonden heeft inzake den toestrnd voor de Gentsche zeehaven, ge- schepen door het ongeval aan een van de deuren van de groote sluis te Terneu- zen. Op voorstel van wethouder Siffer nam de raad eenstemmig een motie aan waarhij inhoud en vorm van dezen brief worden goedgekeurd en nogmaals bij de regeering te Brussel wordt aangedrongen op het openen van de noodige onderhan delingen met de Nederlandsche regeering ten einde ten spoedigste met den bouw van een tweede groote zeesluis te Ter- neuzen voorzien trouwens in de Bel gischNederlandsche overeenkomst van 1895 een begin te kunnen mlaken. In dezelfde vergadering werd ook nog meegedeeld, dat de beschadigde sluis deur tegen Donderdag zal hersteld zijn en Donderdag of ten laatste Vrijdag het verkeer va:n zeeschepen van meer dan 1500 ton op het kanaal GentTerneuzen zal worden heropend. Mem meldt uit Terneuzen aan de N Rott. Crt. Dinsdag zijn in den sluisvloer van de "Westsluis de nieuwe bouten voor den taatspot reeds geplaatst. In verband met het voorspoedig verloop van het herstel lingswerk kan de wederopen stelling van de groote Westsluis tegen het einde van de week worden tegemoet gezien. Onge veer tien schepen, waaronder ook een bestemd voor Terneuzen, liggen op de reede te wachten op doorvaart. MIDDELBURG. Om een raadskelder. De afdeeling Middelburg en om streken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, heeft een adres aan den Raad gezonden, naar aanleiding van de plan nen van een consortium, bestaande uit personen buiten deze gemeente woon achtig, om de ruimte in het stadhuis, thans ingericht tot rijwielbewaarplaats, te huren met het doel er een koffiehuis en restaurant, een dusgenoemden „raads kelder" in te exploiteeren. Adressante verzoekt den Raad met klem zulk een overeenkomst van de hand te wijzen. In de eerste plaats merkt zij op, dat aan koffiehuizen nóch restaurants in deze gemeente behoefte is en er op het Markt plein alleen reeds twaalf van verschil lenden aard zijn gevestigd, terwijl in de onmiddellijke nabijheid ook koffiehuizen en restaurants voor elk soort publiek in overvloed zijn; terwijl de toepassing van de Drankwet in deze gemeente de strekking heeft om het aantal de zer inrichtingen sterk te beperken. Adressante wijst dan op het betrek kelijk kort geleden besprokene in de Eerste Kamer, waar bij de behandeling van hoofdstuk Binnenlandsche Zaken, sterk is aangedrongen op het tegengaan van exploitatie van koffiehuizen en res taurants in historische gebouwen, onder meer omdat dit groot brandgevaar met zich brengt; dit is toch zeker wel van groote beteekenis voor het stadhuis te Middelburg, aangezien brand in dit ge bouw een schade zou beduiden, welke nooit meer goed te maken zou zijn. Bij het verhuren aan den tegenwoordigen exploitant van deze ruimte van het stad huis is h. i. volkomen terecht het voor schrift gegeven, dat daarin zelfs niet ge rookt mag worden, doch zulk een voor schrift kan natuurlijk niet gehandhaafd worden, als straks een koffiehuis of res taurant daarin geëxploiteerd wordt en er bovendien voor allerlei andere doel einden licht en vuur zou worden gebe zigd (men denke b.v, aan het zetten van koffie en thee, het bereiden van spijzen, etc.) De ruimte waarvan hier sprake is, wordt bovendien gebezigd ten nutte van het handelsverkeer van Middelburg door tusschenkomst van de vrachtrij ders, die uit den aard der zaak door een exploitatie waartegen hier geageerd wordt, sterk zouden worden gedupeerd, en niet alleen zij, doch ook alle perso nen die de tusschenkomst van deze vrachtlieden gebruiken. Adressante wijst dan op -de groote belangen van den tegenwoordigen ex ploitant van deze ruimte en merkt ten slotte op dat, mocht de gemeente toch dit stadhuisgedeelte voor een ander doel willen benutten, ongetwijfeld een veel betere bestemming aan deze ruimte kan worden gegeven dan de exploitatie van een koffiehuis of restaurant. Het bestuur van Handelsbelang heeft een adres ter zake aan burg. en weth. gezonden, waarin het verwijst naar zijn schrijven van 10 Juli 1929, waarin het advies van de vereen'ging voorkomt in zake de bestemming der voormalige Vleeschhal, en het deelt mede, dat zijn bezwaren tegen bestemming als koffie huis of iets dergelijks ook thans nog on verminderd bestaan en dat het nog steeds vasthoudt aan het gegeven advies om de Vleeschhal in te richten tot Informatie bureau voor Vreemdelingenverkeer. Het bestuur verzoekt met klem aan de blijk baar bestaande voornemens tot verhuring voor raadskelder geen gevolg te geven. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek met ingang van 1 November a.s. aan ir. II. van Oordt, eervol ontslag verleentd als lid van het college van regenten over de gevangenis te Middelburg, ouder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, VLISSINGEN, Dinsdag is op de Noorderbegraaf- (plaalts ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den D-uitschen matroos, \<Tehs lijk Zaterdag uit de Dokkade alhier i® opgehaald. De lijkkist was gedekt met de Duitsche vlag en met twee kransen, een van de familie en een van den Duitschen con sul, den heer H. Droukers ui't Veere., Deze heeft met enkele woorden gewezten op het droevig verscheiden van dezen jongeman, die op zoo noodlottige wijze om het leven is giekomen- en op vreem den bodem zijn laatste rustplaats vond. De plaatselijke raad, bestaande uit den Vlissingschen Bestuurdersbond en de afdeeling der S.D.A.P. heeft besloten dan de besturen voor te stellen aan de fees ten ter gelegenheid van de opening "der nieuwe havent niet mede te werken. WALCHEREN. N. EN ST. JOOSLAND. De collecte voor de Vereen. „Het Rioode Kruis'' heeft alhier opgebracht f 20.52. SCHOUWEN-DUIVELAND. (BiURGH. De verkoop van Ronde Kruis- speldjes heeft in deze gemeente f 12.40 én in de gemeente Hjaatn'stede f 17.26 op gebracht. De P.Z.E.M. heeft de laatste verbim- dingspaal voor het electrisch net aange bracht aan den voet der duinen te "Wes- tenschouwen. Volgende week wordt tot dit uiterste einde stroom geleverd en is de electrificaüe van het geheele eiland Schouwen—Duiveland een voldongen feit ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROEDE. Dinsdag 4 Nov. zal de Ne derlandsche Blïndenbond alhier een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1