provinciale .Zeeutuschc EEN MOOIE FOTO CORNs HENNING dinsdag 28 october 193 0. binnenland. zeeland. ateliers voor moderne fotografie, No. 2 5 3. 173e Jaargang. OABEMIN HET SoRECV/lmlom in een fijn passend lijstje is voor U de aardigste wandversiering, en past in elk modern interieur. Denk hierover eens voor Uw St. Nicolaas-ge- schenken. Zie onze speciale etalage. r it- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburgen 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. wm J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. In den ziektetoestand van den oud voorzitter der Eerste Kamer, baron van Voorst tot Voorst is sedert gistermorgen een gunstige wending gekomen. De leef tijd van den patiënt in aanmerking geno men, is de toestand op het oogenblik niet direct zorgwekkend meer. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. De Staatscourant van gisterenavond bevat het Kon. besluit, waarbij met in gang van 1 December a.s. jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal is benoemd tot burgemeester van 's-Gra- venhage, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Groningen. HET MAALGEBOD. In een brief aan den minister van ar beid, handel en nijverheid, hebben de belanghebbende organisaties mededee- ling gedaan van het in de vergadering van 24 dezer genomen besluit inzake het maalgebod. Zooals bekend, hebben de verschillen de vereenigingen besloten, den minister mede te deelen, dat alle organisaties, zonder eenige uitzondering, tegen een maal- en of menggebod zijn en dat geen eenstemmigheid ten opzichte van fonds vorming kan worden verkregen. De Minister van Financiën 'maakt bekend, dat ten behoeve van 's-rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (igewetensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen te St. Maartensdijk f 463.16; te postburg f67.44. De aanvaring van de W. sluis te Terneuzen, De burgemeester van Gent, Vander- stegen, heeft een uitvoerigen brief ge zonden aan minister-president Jaspar, waarin hij den toestand uiteenzet, ge schapen door het beschadigen van een van de deuren van de groote sluis te Terneuzen .De burgemeester betoogt in dezen brief nogmaals, dat bet bouwen van een nieuwe en nog grootere sluis te Terneuzen, geheel onafhankelijk van alle andere tusschen Nederland en België hangende kwesties, dient behandeld te worden. In Belgische regeeringskringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat spoedig reeds in dit verband van Belgische zijde een stap te 's-Gravenhage zal worden gedaan, met het doel Gent voldoening te geven. Een boulevard Brugge-Sluis. De jongste vergadering van den ge meenteraad van Brugge heeft in beginsel besloten tot het aanleggen van een bou levard van Brugge naar Sluis, meldt de 20. Ik zou echter spoedig gewaar worden, hoeveel vertrouwen men kon stellen in het eerewoord van dezen Franschen of ficier. De hoofdzaak bij hem was, dat we®r geteekend had. Eenige dagen later stond ik dan ook al op de lijst als reserve en toen de dag van vertrek was aangekomen, vertrok het transport maar zonder mijl Ik was razend van woede. Maar ik had lang genoeg gediend om te weten, dat men met geweld niets gedaan krijgt; daarvan had ik al honderden voorbeel den gezien. Ik besloot dan ook mij kalm te houden. Van dat oogenblik af begon ik plannen te beramen om te desertee- ren, daar de kans om weer naar Indo- China te komen nu voorgoed voor mij was verkeken; het eenige wat mij wachtte, was de mogelijkheid met het eerste het beste transport naar Marokko gestuurd te worden. Ik zou ze echter dit keer laten zien, dat zij misgerekend had den. Hoe ik mijn plan ten uitvoer zou brengen wist ik nog niet, maar dit stond bij mij vast: ik zou er doorkomen of sterven. Btusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. De huidige weg langs het kanaal BruggeSluis over Damme zou door asfalteering en aanzienlijke ver breeding voor dit plan worden gebruikt De kosten, die geraamd zijn op tien mil- lioen francs, zouden voor de helft door den Belgischen staat, voor de helft door de belanghebbende gemeenten moeten worden gedragen. De stad Brugge zelf wil er anderhalf millioen aan besteden. MIDDELBURG. Met ingang van 1 Nov. a.s. is be noemd tot opzichter bij den dienst van het Julianakanaal, standplaats Maastricht de heer J. L. Lindhoüt. 'Zooals ook int een advertentie in dit nummer blijkt is de lezing, welke de heer. Meijer de Vries, Rijksinspecteur voor den werkloosheidsdienst, heden avond in het Schuttershof zou hfouden voor het Instituut van Arbeidsontwikke- ling, uitgesteld tot Maandag 17 November. De reden biervan is, dat'de heer Meijer de Vries deze week steeds voor Tweede Kamerwerkzaamheden in Den Haag moet zijn. ZUID-BEVELAND. GOES. In de alhier gehouden jaarver gadering van de rijkskieskringorganisatie Middelburg, die o.a, werd bijgewoond door het Tweede Kamerlid voor Zeeland, den heer E. Lockefeer en de statenleden Stieger, Vienings en Mes, werden enkele door het bestuur voorgestelde regle mentswijzigingen goedgekeurd. Besloten werd de contributie-afdracht der kies- vereenigingen te verhoogen in verband met de te verwachten verhooging der contributie voor de R. K. Staatspartij en ter saneering van de financiën der kieskringorganisatie. Aan de kiesvereenigingen zal tevens worden verzocht door bijdragen in ver houding van het aantal kiezers het be staande tekort te dekken. Voorts werd besloten het 25-jarig bestaan der orga nisatie het volgend jaar in de maand Juni of Juli feestelijk te herdenken. Als plaats voor de feestviering werd Hulst aangewezen. WOLFAARTSDIJK. De broodprijs is al hier met 2 cent per K.G. verminderd. Zoodat 'die thans 18 cent per K.G. be- Idraagt. Gemeenteraad van Goes. B, en W. bieden den Raad aan de ge- meentebegrooting voor het jaar 1931 en schrijven daarbij o.m.: In deze begrooting komen voor de eerste maal tot uiting de gevolgen van de Wet van 15 Juli 1929, houdende de nieuwe regeling der financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Een volledig beeld van de gevolgen van het nieuwe stelsel geeft de begroo- ting echter nog niet. Verder heeft de gemeente-rekening over 1929 een nadeelig slot opgeleverd, hetgeen evenwel, gelijk het desbetref fend rapport van het Verificatiebureau der Vereeniging van Nederlandsche Ge- Mijn ontvluchting uit het Vreemdelingen legioen. Teneinde te voorkomen, dat men mij spoedig naar Marokko zou sturen waar de kans om weg te komen honderd maal geringer was deed ik mijn best weer een baantje als oppasser te krij gen. Ik kreeg dit ook, bij een comman dant, die 14 dagen later in Sidi-Bel- Abbes in garnizoen kwam. Deze kende mij nog van Marokko en zoodra hij kwam ging ik naar hem toe en verzocht hem of ik als oppasser bij hem kon komen, daar de luitenant, waar ik oppasser ge weest was, vertrokken was. 'Daar hij wist, wie ik was, vroeg hij het voor mij aan en de zaak was in orde. Nu was ik er voorloopig mee klaar, want zoolang hij in Bel-Abbes bleef, zou men mij niet wegsturen, dat is al thans geen gewoonte. Daar hij met zijn familie in de stad woonde, was ik dagelijks bij hem thuis of in de stad en ging alleen naar de ka zerne om te eten en te slapen. In Indo- China had ik wat geld gespaard en zuinig bewaard en dit zou mij nu wel te pas kunnen komen; bovendien had ik als oppasser nog wat bijverdiensten. Voor alles zocht ik mij eerst een wa pen aan te schaffen, om, als het noodig was, mij te kunnen verdedigen. En mijn vaste voornemen was in het uiterste geval mij liever een kogel door het hoofd te jagen, dan, als deserteur terug Verontachtzaam de kleinigheden niet, die het geluk van anderen verhoogen. meenten zoo duidelijk aantoont, meer schijn is dan werkelijkheid. Met het door dat bureau gegeven advies om gemeld nadeelig saldo over te brengen naar den dienst 1930 en niet naar 1931, stemmen B. en W, dan ook volkomen in. In deze begrooting is derhalve noch een voor- deelig noch een nadeelig saldo van een vorig dienstjaar opgenomen. Naar aanleiding eener opmerking van het accountantsbureau over de zeer be langrijke buitengewone afschrijvingen, die reeds sedert een aantal jaren bij het gemeentegasbedrijf is toegepast, zeggen B. en W. thans geen voorstellen te willen doen tot verandering van tactiek, doch stellen zich voor, deze aangelegenheid ernstig onder het oog te zien, zoodra de financieele resultaten van het gasbedrijf over het jaar 1930 bekend zullen zijn. Voorts vestigen B. en W. nog de aan dacht op de gedurende de laatste 4 ja ren belangrijke buitengewone verbeterin gen, aangebracht in de bestratingen tot een totaal bedrag van 97949.57%, alle betaald uit den kapitaaldienst en door een geldleening gedekt. Wanneer hierbij wordt gevoegd het op deze begrooting uitgetrokken bedrag ad 7500, zal dus in den loop van 5 jaar ruim 105.000 aan buitengewone bestratingswerken zijn ten koste gelegd. Het wil B. en W. voor komen, dat, nu het grootste deel der stad op deze wijze is verbeterd, met den aangegeven vorm van bestrijding der kos ten n.l. uit een geldleening dient te worden gebroken en voortaan alle ver beteringen die uit den aard der zaak voortaan van veel mindere beteekenis zullen zijnuit de gewone middelen die nen te worden gekweten, Het tweede punt, waarvoor zij de aan dacht vragen, is de werkverschaf fing, Na het besluit van den Raad in zijn vergadering van 13 December 1929, waarbij werd besloten om wederom, evenals vorige jaren, 3000 uit te trek ken wegens kosten van werkverschaf fing, waartegenover 2500 als subsidie van het Burgerlijk Armbestuur, hebben Ged. Staten, na zich aanvankelijk te heb ben bepaald tot het geven van een min of meer vage aanwijzing, hun standpunt te dezer zaie kenbaar gemaakt op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, en waardoor de zienswijze van het college van B. en W. in 1929 volkomen wordt achterhaald. Waar, volgens mededeeling van genoemd college, de Kroon ondersteuning aan werkloozen al of niet in den vorm van werkverschaffing door de gemeenten rechtstreeks slechts dan volgens de Ar menwet toelaatbaar acht, wanneer zeer bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, daar blijkt duidelijk, dat hier voortaan een nieuwe weg dient te worden ingesla gen en de zorg voor de eiken winter aan wezige seizoenwerkloozen in het ver volg uitsluitend de taak is der instellin gen van weldadigheid. Aan het Burgerlijk Armbestuur op welke inrichting deze verzorging wel in gebracht, voor den krijgsraad gevoerd te worden; liever den dood dan 4 of 5 jaren dwangarbeid. Ik wist voor niet al te hoogen prijs in het bezit te komen van een ouden, maar nog goeden revolver. Daar het echter streng verboden was, eigen wapens te hebben, verstopte ik den revolver goed, op een plaatsje *n het schuurtje dat de commandant bij zijn huis in den tuin had, en nu begon ik te overleggen, hoe ik het beste mijn plan ten uitvoer kon brengen. Het liep al tegen Kerstmis en er waren reeds een paar dagen van mijn nieuw contract ver- loopen. Den 23sten 's morgens zeide de com mandant, dat hij de Kerstdagen met zijn familie in een klein havenplaatsje, ge naamd Arzew, niet ver van Oran ge legen, ging doorbrengen, en hij zei mij, dat ik dus die beide dagen vrij zou zijn. Ik vroeg hem echter, of hij mij niet mee naar Arzew wilde nemen, voorwen dende, dat ik dit plaatsje graag zou wil len zien. Hij vroeg mij, of ik dan zooveel geld had, om die dagen buiten de kazerne te kunnen leven, en toen ik hem dit ver zekerde, beloofde hij bij den kolonel ver lof voor mij te vragen. Dit werd toege staan en zoo vertrokken wij den 25sten December 's morgens om 5 uur per auto naar Arzew, waar wij om 10 uur aan kwamen. Na de auto in een garage ge bracht te hebben, beval de commandant MIDDELBURG, Markt C 14. VLISSINGEN, Badhuisstr. 63. (Ingez. Med.) hoofdzaak zal neerkomen hebben B. en W. evenwel, onder mededeeling van den inhoud van den brief van Ged. Sta ten, kennis gegeven, dat het, zoo het tot werkverschaffing wenscht over te gaan, op de volledige medewerking van het college en het personeel der gemeen te, voor zooveel dat bij de zaak betrok ken kan worden, mag worden gerekend. Ten slotte vestigen zij er nog de aan dacht op, dat de onlangs aangegane geld leening ad 1.228.000 een jaarlijksch voordeel voor de gemeente zal opleve ren van circa 1500. Hiermede kon nog geen rekening gehouden worden, hoofd zakelijk omdat de financieele verhouding, waartoe het Rijk in dezen ten opzichte van de woningbouwvereenigingen komt te staan, opnieuw moet worden opgezet. IERSEKE. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kerk gebouw der Ger. Gemeente alhier. De dader(s) zijn met valsche sleutels bin nengekomen en hebben eenige kasten van de vrouwenvereeniging en de biblio theek opengebroken. Geld was evenwel niet te vinden. Er is dan ook niets ver mist. THOLEN. SCHERPENISSE. In de op 24 Oct. alhier gehouden vergadering van den dijkraad van het Cal. Waterschap Scher- penisse werden behandeld de omschrij ving der werken voor het (dienstjiaar 1931-'32 en goedgekeurd voor gewone werken tot een bedrag van f 3665 bui- tengemone werken f 16150. samen f 19815. SQHERPENISSE. Zaterdagmiddag 1.1. vergaderde alhier de afd. Tholen van het N. O. G. De heer Wf. van Liere uit Tholen werd benoemd tot voorziter der aJdeeling. Bij monde van de bestuursleden mej. Hartog en den heer Hage werden tot den heer Buijze hartelijke woorden van dank gesproken voor het vele, dat de aftreden de als voorzitter en als lid der af- deeling had gedaan'. Ook zond het Hoofdbestuur van het N. O. G., door tusschenkomst van den heer De Zeeuw uit Veere een schrijven om den heer Buijze dank te zeggen voor al zijn be moeiingen in het N. O. G. mij, den dag na Kerstmis, des morgens om 8 uur, weer aan de garage te zijn. Hij gaf mij mijn verlofbriefje, ingeval ik soms door gendarmen zou worden aangehou den, om mij daarmede te kunnen legiti- meeren. Mijn eerste werk was nu, in den om trek van de haven eens een kijkje te gaan nemen. Er lagen in 't geheel drie schepen; een Spaansch en twee Fran- sche. Mijn plan was aanstonds genomen. Ik zou zien voor den 27sten 's morgens aan boord van het Spaansche schip te komen en mij daar te verstoppen en dit maal scheen vrouw Fortuna mij gunstig gezind te zijn. Tegen den avond, bij het vallen van de duisternis, wandelde ik doodkalm weer naar de haven en toen ik daar zoo voorbij ging zag ik twee man, gekleed in blauwe linnen broek en jasje van de Spaansche boot komen. Ik volgde hen en zag ze weldra in een klein café'tje verdwijnen. Ik hen achterna. Binnenko mend groette ik hen en knoopte een praatje met hen aan, wat te gemakke lijker ging, daar een hunner ook Fransch sprak. Hij vertelde mij al spoedig, dat ook hij vijf jaren in het Legioen gediend had. Ik noodigde hen uit, iets voor mijn rekening te gebruiken. Zij deden zulks en het duurde niet lang. of wij waren in een vertrouwelijk gesprek. Eenigen tijd later ging zijn collega weg en toen bleef ik dus met hem alleen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. 'EEDE. Gisteren vierden de heer E. Martijn eii zijn echtgenoote hun gouden bruiloft. Door de buurtbewoners waren de 'aan de woning grenzende straten feestelijk met groen en bloemen ver sierd, terwijl de, op een piaar eerepoorten aangebrachte gedichten, den lof van hef gouden paar verkondigden. Op den vier sprong was over den weg een electrische verlichting aangebracht. Des middags bracht Eede's mannenkoor het echtpaar een zanghulde. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. C ADZ AND. De in deze gemeente voor het Ned. Roode Kruis gehouden collecte heeft 10.50 opgebracht. De brand te Groede, GROEDE. Men meldt ons nog over den brand in de landbouwschuur van den heer J. B. Becu-de Hullu,, alhier. De oogst, alsmede een groote voorraad! pootaardappelen zijn een prooi der vlam men geworden. Door het heldhaftig op treden van den heer A. B. van Hijfte, konden een vijftal paarden gered worden. Van het laatste paard dat hij poogde van het halster los te maken, kreeg hij een slag tegen een zijner scheentiee- nen, zoodat hij van verder redden van dit dier moest afzien en het paard in de vlammen is omgekomen. Juist bij tijds heeft hij nog eigen leven kunnen redden. Verzekering dekt de schade. Het onderzoek naar de oorzaak dezer ramp, wordt door de politie ijverig voort gezet. Heden seinde men ons, dat de 20 ja rige P. J. E. wonende te Groede ver dacht van brandstichting in de schuur is aangehouden en naar Middelburg is overgebracht. Gemeenteraad van Breskens. BRESKENS. Maandagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Ingekomen is een verzoek van de af- deeling Breskens van den Centralen Bond van Transportarbeiders waarin zij den Raad verzoekt daar de trans portarbeiders te Breskens sterk door werkloosheid getroffen worden, maatre- Wij zetten ons aan een tafeltje, ik deed een tweede bestelling en zette het ge sprek over het Vreemdelingen-legioen voort. Hij zeide mij, dat hij nu ook hard moest werken, en vrouw en kinderen had, maar het toch honderd maal beter had dan vroeger. Nu begon ik hem voorzichtig van mijne ervaringen te vertellen, vertrouwde hem mijn plan toe en tenslotte beloofde hij mij, zooveel hij kon, te zullen helpen. Ik moest hem echter beloven, later nooit zijn naam te zullen noemen, het geen ik dan ook deed. De boot was met stukgoed geladen en zou den 27sten December 's morgens om 7 uur het anker lichten, met bestemming naar Barcelona. Wij zouden elkander 's avonds te voren op een afgesproken plaats ont moeten; hij zou mij dan een blauwe lin nen broek en jas bezorgen; vervolgens zou hij mij meedeelen op welk uur hij de wacht op het dek had en wij zouden dan wel nader zien, hoe ik het beste ongezien op de boot kon komen. Kort daarop namen wij afscheid. In een klein hotel nam ik voor dien nacht een kamer en maakte hier de noodige toebereidselen. Alle papieren welke nog waarde voor mij hadden, behield ik en naaide die, met het geld dat ik nog bezat in een leeren etui, zoo stevig, dat zij niet nat konden worden, als er water bij kwam. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1