"ÏJrouinriale JJeeuuiscfie IS ER..! Meer waard üsm de prijs Ontvangtoestel f4o. 2511 No. 2 5 1. Twee bladen. ZATERDAG 25 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het kruiser-ontwerp aangeno men en de communist De Visser er uitgeworpen. BINNENBAND. HET MAALGEBOD. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikke- darmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Bij Apoth, en Drog*. verkrijgbaar. ZEELAND. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HET INVOERVERBOD VAN HER KAUWENDE DIEREN IN BELGIE. De sluis te Terueuzen. MIDDELBURG. VLISSINGEN, ZUID-BEVELANÜ. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. APOTHEKEN, Een ts er die uitblinkt - één die victorie op victorie behaalt waar tournooien voor ontvang toestellen worden gehouden het is het Philips Ontvangtoestel No. 2511. Het meesterstuk der wereld-radio-industrie door zijn even machtige als mooie ontvangst1 en door zijn volmaakte éénknops- bediening een nog niet geëvenaarde prestatie in de radiotechniek. ff ff De superioiiteit der Philips Producten werd wederom bewezen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen door toekenning van 8 Grand- Prix en 3 Eerediploma's, te Luik door bekroning met 7 Grand-Prix, BIOSCOPEN. ELECTRO. Abie's Rose Marie- FLORA. De Kaperkapitein. MIDDELBURGSCME COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg-en 't agentschap Vlissingen \f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per Tegel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGS CHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Zooals te verwachten viel, is het wets ontwerp van minister Deckers, om gelden ter beschikking te stellen voor den eer sten termijn van een kruiser en voor een flottieljevaartuig voor West-Indië, aan genomen; de soc.-democraten, vrijz.- democraten, Floris V, en de heeren Wijn koop en Braat stemden er tegen. De ge tallen-verhouding was 6133. Het had 34 tegen kunnen zijn, indien de heer Lou de Visser (c.p.) had kunnen medestem men, maar hij was daartoe niet in de ge legenheid, wijl hij op voorstel van den voorzitter uit de Kamer verwijderd was! Bij ons weten is dit de eerste maal, dat deze rigoureuze maatregel is toegepast, en het zal den r. katholieken Kamervoor zitter moeite gekost hebben, dit voor te stellen juist omdat een herhaalde belee- diging van den Paus „een staatshoofd", zeide mr. Van Schaick de oorzaak er van was. Maar dat de voorzitter zich niet door Loutje liet terroriseeren was flink van hem. Bij de replieken heeft de heer A1 b a r- d a (s.d.) een eenigszins vaag antwoord gegeven op de hem herhaaldelijk perti nent gestelde vraag: „wat doen jullie, als er een oorlog uitbreekt, je wettelijke landsverdedigingsplicht volgen of je ge weten, dat mogelijk mobilisatie-sabotage etc. voorschrijft?" Wij althans konden uit zijn woorden niet precies opmaken, of het nu haring of kuit was. Nadat de heer Lou de Visser (c.p.) uit de Kamer verwijderd was, heeft zijn partijgenoot W ij n k o o p in ietwat gekuischter woordenkeus verteld, wat Loutje had willen zeggen. Deze vloot- plannen, aldus onze Nederlandsche Rus of Russische Nederlander, zijn gericht te gen Sovjet-Rusland en China en daarom moest hij er niets van hebben. Een vriendelijke vraag van den heer A1 b a r d a, de stemming uit te stellen tot de volgende bijeenkomst, teneinde het uitgeworpen Kamerlid in staat te stellen mede te stemmen, vond slechts steun in 24 van de 94 stemmen, en toen werd het wetsontwerp, als gemeld, aan genomen met 6133. De heer Wijnkoop heeft stante pede een interpellatieverzoek ingediend „over de vrijwaring van de rechten der leden van de Kamer',' Hetwelk vrij overbodigis. Is de minister bereid mede te deelen, aan welke bijzondere omstandigheden de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België is toe te schrijven? De vergadering van besturen van ver- eenigingen uit de bakkers- en meelbe- drijven heeft zich met algemeene stem men verklaard tegen een maal- en meng- gebod. (Ingez. Med.) Het eerste postvliegtuig op de retour vlucht wordt heden om ongeveer 1 uur op Schiphol verwacht. De directie van den landbouw deelt mee, dat de beschikking van den Belgi schen minister van landbouw, opgenomen m de Belgische Moniteur van 23 dezer, verbiedende den invoer van vee uit Ne derland, als volgt luidt: „De invoer van herkauwers, herkom stig uit Nederland, niet bestemd voor on middellijke afmaking, in de grensstallen, is tot nader bevel verboden." (Ministe- rieele beslissing van 20 October 1930 uitvoerbaar van den dag af, volgende op haar bekendmaking in de Moniteur). Van de zijde van den veeartsenijkun- digen dienst zal ten spoedigste met de Belgische autoriteiten overleg worden ge pleegd, fen einde te trachten door voor stellen tot verscherping van de preven tieve maatregelen ten aanzien van voor den uitvoer naar België bestemd vee, den invoer weer mogelijk te maken. Het Tweede Kamerlid Lovink heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: De herstelwerken aan de westsluis te Terneuzen zijn thans zoover gevorderd, dat de ruimte tusschen sluismuur en kuip leeggepompt is. De deskundigen ver wachten dat het uithakken van de ijzeren bouten, waarmede de taatspot op den sluisvoer was aangebracht, en het aanbrengen van de nieuwe onder deden, behoudens bijzondere omstandig heden, een vlug verloop kunnen hebben. Een B. T. A,-telegram meldt uit Gent. dat de Kamer van Koophandel en de in- dustrieele vereenigingen een motie heb ben aangenomen waarin zij er bij de re geering op aandringen zonder verwijl maatregelen te nemen tot het bouwen van een tweede sluis van groote afme tingen te Terneuzen. Lezing N. R. V. D, J. v, d, Ven. We reisden gisteravond in het Schut tershof met de Wjalcherstehe aMeel.iing der Nederlandsche Reisvereeniging. Nu eens niet naar het buitenland. Maar ble ven grootendeels althans op va- derlandschen bodem, waar Neerlands be kende folkljorist D. J. V. d. 'Ven, uit Oosterbeek ons per talrijke lantaan- plaatjes meevoerde langs de gebruiken en gewoonten bij vrijen en trouw'en ten boerenlande, waar hij afzon het jirobleem het belangrijkste (neen:- schrijven we liever een zéér belangrijk) probleem in een menschenleven behandelde, dat van „Hoe kom ik aan je". Dat isl te zeggen: de spreker had natuurlijk niet de bedoeling wegen aan te wijzen, die daartoe leiden, doch een overzicht te ge ven, van de verschillende methoden, nog bij de boerenbevolking in zwang. Gewoonlijk, zei de heer v. d. Ven, zie je daar niet veel van, doch hij wilde daar nu eens van afwijken, enheeft er dan ook heel veel van laten zien, en alles even interessant, het onthouden waard! Van vrijen en trouwen. Het eerste plaatje waren de klokken van den Lan gen Jan, met den torenwachter. Een sym bool van het lawaai, dat overal bij huwe lijksgebruiken hoort: het lawaai, opdat de booze geesten op de vlucht gaan, en het leven der echtelieden gezuiverd zal aanvangen. En een symbool voor de zui vering van ongewenschte elementen in de N. R. V.! Doch vóór trouwen is 't vrijen. Hoe daartoe te geraken? De Urkers, de streng godsdienstigen, weten het: door de ker mis, hun eigenaardige kermis. De Mar kers weten het ook, als de vrijers den arbeid der vrijsters gaan „controleeren"! Zooals de Markers ook, hebben hun kleeding er voor, maar die komen eerst te voorschijn als de mollen van het vas teland verdwenen zijn: de rijglijven, hun pronkbedden, en trouwraadsels. Hier in de Zuiderzeestreek is wel veel ongerept bewaard gebleven! We gingen ter bruiloft te Asselt (Lim burg) met het drankritueel, het bruilofts brood; bij Lichtenvoorde in den Gelder- schen Achterhoek, waar bruid en brui gom direct na de voltrekking naaister en kleermaker gaan betalen! En we toefden lang in Staphorst, een waar folkloris tisch openluchtmuseum. Die drachtver- schillen van schoolkinderen 1ste klas, 2de klas, van de vrijsters; Staphorst, met het „vrij gebruik van Zaterdag en Zon dag, voor weduwnaren en weduwen Don derdag om de veertien dagen! We zagen plaatjes van den Meiboom in Valken burg, als in de Meimaand contact werd gezocht en gevonden door jongens en Wie coquetteert met zijn eenzaam heid legt in zijn leven het accent pre cies daar, waar het niet ligt. En alle verbittering is zwakheid. meisjes; van de midzomergebruiken op Ameland, den langen St. Janstocht, met de St. Jansgeleide; van den rommel- bochtwagen in den Bommelerwaard, ge bruikt voor den tocht ten ondertrouw; van de bruiloftsgewoonten in Markelo, met den dronken gevoerden haan, dat hij maar luid zal kraaien! En we weten nu, wat geschiedt in som mige Brabantsche dorpen, als een niet te best harmonieerend huwelijk bekend is! In het kort bestek waaraan we ons moeten houden, is dit slechts een greep uit zeer veel. We kregen eenig begrip van het luiden en schieten, van het drank- en afscheidingsritueel, dat op vele plaatsen nog in eere is gehouden. Dankbaar applaus was spr.'s loon. On getwijfeld symboliseerde dat den wensch, dien de heer Staal uitsprak; Kom ons nog meer van Neerlands folklore vertel len! Hedenmorgen is uit het dok het tijk opgehaald van een ongeveer 20-jarigen onbekenden man. Het is vermoedelijk een matroos die eenigen tijd geleden Vermist werd van een Duitsch schip. IERSEKE. Op de deze week gehouden Bpkkerstenitoonstelling, waren 261 inzen dingen ingekomen. Woensdag had de keuring plaats door de jury, bestaande uit de heeren J. Speekenbrink te Bergen op Zoom, F. van Tilburg te Den Haag en J. Verboom te Wolphaartsdijk. De prijzen werden toegekend als volgt: le prijs D. vlan de Vrede, Ierseke; 2e J. Felius, Kloetinge;; C. V. d. Jjagt, Ierse ke (Waterbrood) idem bakkerszonen: le Wi. v. d. Vrede, Ierseke; 2e J. Schroevers Arnemuiden; 3e M. Visser, Arnemuiden. Krentenbrood: le pr. J. Bimmel, Zoute- liamde; 2e C. Filius, Yerseke; P. Felius, Ierseke. Bescchuit: le pr. M. C. Deurloo, Tholeu; 2e J. Smbl'I egan ge, Biezelinge; 3e C. Felius, Ierseke. De uitgeloofde bekers kregen: Wl. v. d. Vrede te Yerseke; C. Deurloo, Tholen; C. Felius, Yerseke. Grootste brood, prijs f 25, Visser van Arnemuiden, AARDENBURG. In het raadsverslag van deze gemeente komt een gedeelte voor, aangaande de gevoerde besprekin gen over den weg AardenburgSint Kruis. Daarin wordt de indruk gevestigd, dat de voorzitter zou gezegd hebben, dat A. zich indertijd wilde onttrekken aan de betaling van de gemeenschappe lijke onderhoudskosten en dat door de recalcitrante houding van A. toen door Ged. Staten de verplichting tot vernieu wing van den weg was opgelegd, proces sen werden gevoerd welke A. verloor. Dit is onjuist weergegeven. De voor zitter heeft in bovenbedoelde vergade ring over deze geheele kwestie geen woord gesproken. We wilden slechts onze persoonlijke meening weergeven, die ten opzichte van het eerste punt, n.l. dat A. zich wilde onttrekken aan den gemeenschappelijken onderhouds plicht, achteraf een vergissing onzerzijds blijkt te wezen. Wel is toentertijd een kwestie tusschen beide gemeenten ge weest over de betaling van uitgevoerde werkzaamheden, doch deze liep in hoofdzaak over de kwestie, dat St. Kruis bij de uitvoering hiervan geen overleg met het gemeentebestuur van A. zou hebben gepleegd, AARDENBURG. In de plaats van mr Dorbeck, die bedankt heeft als lid van den Raad van Beroep in zake de ver deeling der Gast- en Weeshuisgoederen heeft de R.K. vereeniging St. Jan be noemd den heer mr. R. J. J, Lambooij te Hontenisse, SLUIS. In de gister gehouden verga dering van den gemeenteraad is het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de beperkte plannen der Zeeuwsch Vlaamsche waterleiding verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Zondag en de nachten1 dei" volgende week is alhier geopend de apotheek van den heer M. J. van Pienbroek. Tal van vorsten en andere vooraan staande persoonlijk heden hebben de voorkeur aan de 2511 gegeven. (Ingez. Med.) Als hoofdnummer gaat deze week „Abie's Rose-Marie'", een s|tuik vol le ven en actie, maar ook met een ten den z en wel, dat liefde gaal boven alle andere ziaiken, dat ook verschil in godsdienst het niet mogelijk, maakt geliefden te scheiden /lat zooals de rabbi Jacob Sa muels en Pater What en opt het slagveld in Frankrijk elkaar zeggen: „Wij gaan naar hetzelfde doel, maar langs ver schillende wegen". En het is dan pok te begrijpen dat Abraham Levy (Chairles Rogers) en de Iersche Ros'e- Mairie Murphy (Nancy Caroll), die elkaar in Frankrijk leeren kenlnen, het verschil itu(sschen Israëliet eh R. K„ vergeten en bij terugkomst in Amerika in groote stilte in een Methodistenkerk in! het huwelijk treden. Maar de beide vaders, kunnen in hun vroomheid zich daarmede niet ver- eerigen en ook niet nad,at eerst nog een Joodsche en diaarna een Katholiek hu welijk tusschen de bei|de geliefden is tgesloten. Doch als zij grootvader zijn .geworden kunnen! zij geen weerstand r. eer bieden aan de aandnainlg hun klein kind te gaan zien en! komen zij dan tot de ontdekking, dialt er twee geboren zijn, een jongen en een meisje. Het zijn deze kleinen, die de zoo gewenschte. vrede tot stand doen kpmen. Zoowel van het front, als van de trouw (plechtigheden zijn mooie tafereelen ge maakt .en het geheel is een film de Paramount waardig. De muziek, het gesproken woord, en niet het meest de zang van Rose Marie dragen het hunne daartoe bij. Het bijprogramma brenlgt ook iets goeds. De bekende historische romans van Rafael Labortine lëenen zich bij uitstek tot verfilming, miede damk zij de roman tische gegevens, waaruit hij zijn werken opbouwt; zoo pok „Captain Blood". De Kaperkapitein Dokter Pieter Blood, wiens devies het is, womjden te ,-heelen, in .plaats van wonden te slaan, wordt door het noodlot achtervolgd, verdacht als sa menzweerder tegen zijn koning, naar het eiland Barbados als slaaf verbannen. Bij een overvjal op het eiland door de Span jaarden weet hij, gebruiik makende van de feestvierende en daardoor zorgelooze Spanjolen met zijn lotgenooten het vlag- geschip te veroveren. En nu vangt het, door den nood gedwongen, vrijbuiters- leven aan. Immer zwervend en vech tend, met zijn woeste, doch hem1 getrou we schepelingen beleeft hij ontelbare avonturen. Doch ondanks alles blijft Pieter Blood de „Ridder" wiens eere woord meer waard is dan alle schatten. De belooning voor dezen edel'en piraat blijft echter niet uit en hij ontvangt ze inArabella, de dochter des Gouver neurs, maar dat dit niet gemakkelijk, is gegaan valt te begrijpen. De massaregie in deze film voopa! de laatste acte is, heel knap uitgevoerd. Warren Ker rigan. geeft als Pieter Blood heel goed spel te zien. j Alst tweede hoofdfilm een cowboyver haal uit het Wilde Westen, met rennende paarden en vliegende manen, revolver- schieten, zwendelaars, een schoone maagd u kent het: spannend en het publiek meeslepend.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1