^Provinciale .Zeemusch.e L. 1 1001 Om hei üiü No, 2 5 0. Twee bladen. VRIJDAG 24 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Vloot-petitionnement. IN ONZE STATEN-GENERAAL. Het werkzame laxeermiddel BINNENBAND, 6' PERSKRONIEK. bij MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelbarden 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St_ Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. In no. 8 van „De Volksstrijd", het or gaan van de afd. Middelburg der Soc.- dem. arbeiderspartij, komt een tegen ons blad geïicht artikel voor, hetwelk helaas tot een wederwoord noopt. Helaas, want schoon polemiseeren met andersdenkenden soms lang niet onver kwikkelijk is, als de tegenpartij met al te grof geschut gaat werken en dat is hier het geval dan begeven w'ij ons slechts met tegenzin in het strijdperk. Niettemin: de onjuistheid van het daar gevoerde betoog moet in hoofdzaken worden aangetoond; wij zullen ons daar bij echter strikt tot den zakelijken kant bepalen en voor 't overige den steller van dat nobele stukje proza den raad geven, niet weer te trachten den Oproe- rigen Krabbelaar van zijn lijfblad in 't schelden en foeteren te evenaren, want hij zal daarbij, naar wij vreezen, noch de scheldkracht, noch de elegantie des heeren A. B. K, ooit bereiken. Het verschil van meening dan gaat over de waardeering van het petitionne ment tegen de vlootplannen van minis ter Deckers, en met name van 't aantal daarop voorkomende handteekeningen. Onze opvattingen terzake hebben den "schrijver van het artikel in „De Volks strijd" beurtelings met leedvermaak ver vuld en tot droefheid gestemd en deze twee tegengestelde gemoedsstemmingen vonden hun neerslag dan in het boo ze schrijfsel, waartegen wij ons thans richten, We gelooven zijn bedoeling door de twee volgende citaten (waarin niet al te veel onvriendelijke woorden voorko men) voldoende weer te geven. „De houding der burgerlijke pers tegenover onze adresbeweging slaan wij niet zonder eenig leedvermaak gade. Ten tijde onzer actie heeft deze pers op lelie wijze haar afkeuring hier- over geuit en den volke geadviseerd, ons petitionnement niet te teekenen. Maar zoodra kon worden vastgesteld, dat duizenden en duizenden dezen raad in den wind hadden geslagen, werd het jasje gekeerd en getracht, onze actie ais zeer onschuldig voor te stellen. Een treffende illustratie hiervan geeft wel het liberale hoofdorgaan van Zeeland, de Middelburgsche Courant." De schrijver tracht dan op een wijze, die elke onbevangen lezer vermoedelijk als niet geslaagd zal beschouwen, onze hoofdartikelen van 10 Sept. en 14 Oct. met elkaar in tegenspraak te brengen, om dan na een, met dikke woorden door spekt betoog en (wel wat vrijmoedig) „scherts" genoemde zinsneden, als volgt te besluiten: „Doch scherts terzijde, er is eer aan leiding droef gestemd te zijn. Want beide behandelde hoofdartikelen geven een treffend beeld, van het zedelijke en intellectueele peil, waarop het Pro vinciale liberale hoofdblad zich thans beweegt." We zullen het hierbij laten. He* hoofdpunt der beschuldiging luidt in elk geval: eerst een „felle campagne" of „een felle actietegen bedoeld peti tionnement voeren en daarna, wanneer blijkt, dat het geslaagd is, het jasje kee- ren en t adres als een onschuldig volks vermaak voorstellen. Welnu: wij noemen deze beschuldiging, voorzoover zij tegen ons blad gericht is, van a tot z onwaar en dus zonder eeni gen redelijken grond, In de eerste plaats, omdat wij geen „felle campagne" tegen de petitionne- ments-actie gevoerd hebben. Wij schre ven in die dagen, toen allerlei bladen dag in dag uit vol stonden met artikelen tegen de adresbeweging, één enkel hoofdartikel over deze quaestie, hetwelk wij bovendien aanvingen met deze woor den: „De Nederlandsche sociaal-democratie, gesteund door de meer consequente ont wapenaars van de Kerk-en-Vrede rich- ting, is een hevig heibeltje op touw gaan zetten tegen „het 120-millioen- vlootplan van minister Deckers"en even verder: .tZ onder dat het ons nu hevig beroert, zouden wij onzen lezers toch willen aanraden, den hand- teekeningen-ophalers te zeggen: „dank je, ga mijn deur maar voorbij, want ik doe niet mee." Het wil ons voorkomen, dat hierin jZe ,neSatieve waardeering voor deze adresbeweging reeds duidelijk gedemon streerd is: van veel wezenlijk belang vonden we de actie reeds in den aan vang niet, maar we wilden ér toch een maal tegen waarschuwen, opdat onze le zers niet, in de valsche overtuiging den vrede ermede te dj^nen, dit adres zouden teekenen. Dat was alles. In de tweede plaats moeten wij ont kennen, tusschen 10 Sept. en 14 Oct. ten opzichte van deze adresbeweging van in zicht veranderd te zijn. Toen zoowel als nu ontzegden wij haar wézenlijke beteekenis die immers slechts kon zijn: invloed uitoefenen op de beslissing van het parlement en wanneer wij 14 Oct, schrijven.... „een petitionnement, dat anderhalf millioen handteekeningen weet te verkrijgen, mag geslaagd heeten", dan kunnen de heeren over de objectieve waardeering van het getal tevreden wezen, dunkt ons zoo. Wanneer wij daar na echter dewaarde, welke naar onze meening aan dat adres toekomt, pogen te analyseeren, en dan tot de uitkomst geraken, dat het een welgeslaagde po litieke, doch overigens waardelooze ver tooning is dan wordt de tegenpartij zóó boos, dat zij in haar aanval op deze conclusie den grens van het behoorlijke welhaast overschrijdt. Jammer, dat de voorman der soc.-de- mocraten onze conclusie, zij het met an dere woorden, bevestigde toen hij in de Kamer zeide: „A 1 zal het ons niet gelukken, dit ontwerp te doen verwerpen, de stroo ming voor ontwapening zal toene men".... En het zoo „uitstekend ge slaagde" petitionnement dan? Wanneer dat, „een schoon succes" genoemde, adres géén invloed kon en kan 'hebben op de aanneming of verwerping van het kruiservoorstel etc, wat is die heele adresbeweging dan anders geweest dan een „politieke vertooning" of een hevig heibeltje'? Daarmede lijkt ons de kern van het betoog van onzen geachten opponent voldoende weerlegd. Twee opmerkingen moeten ons echter nog uit de pen. Toen we 't hier bedoelde artikel in „De Volksstrijd" gelezen hadden, kwam ons onmiddellijk een Fransch spreekwoord in den zin, en ware het niet, dat het jongste lid onzer vroedschap door de soc.-democraten zoo op z'n vingers ge tikt was, toen hij zich eens vermeten had in den Raad een aan deze taal ont leende zegswijze te gebruiken, wij zou den dit spreekwoord als opschrift bo ven ons wederwoord gezet hebben: „Qui se fache a tort", hetwelk op z'n Neder- landsch wil zeggen: „Wie zich boos maakt, heeft ongelijk." En wat het tot droefheid stemmende zedelijke en intellectueele peil betreft, waarop ons blad heet aangeland te zijn: we zullen maar aannemen, dat dit een eenigszins zonderlinge formuleering is van de bedoeling des schrijvers, dat ons blad de sociaal-democratische beginse len niet is toegedaan en deze weieens bestrijdï. Want wanneer naar de mee ning van de redactie van „De Volks strijd" ons peil werkelijk zoover bene den het zedelijke A.P. gedaald is waarom schrijft zij dan in hetzelfde no., in een beschouwing over het verworpen ambtenaren-reglement: „Het is inderdaad „politiek' onbehoor lijk", zooals de Midd. Courant schrijft"... O, zoo: als we het met de soc.-demo craten eens zijn, dan is ons zedelijk en politiek oordeel goed genoeg om het met instemming te citeeren, maar zoodra we van tegengesteld inzicht doen blijken, dan worden de sluizen van vaarten en slooten, zelfs van modderslooten, open gezet om dat blad, beneden A.P., te overstroomen..... Maar Zeelands devies is er óók nog! TWEEDE KAMER. Minister Deckers verdedigt zijn kruiservoorstel. De radio-interpellatie Albarda. Middagvergadering, Zooals gemeld, was de kritiek op de voorstellen en beschouwingen van mi nister Deckers, in verband met diens kruiser en flottijeleider-voorstel en toekomst plannen, -van tweeërlei aard: princicipeel en materieel. De ontwapenaars hebben het nu aan de orde zijnde wetsontwerp etc. aan gegrepen tot een demonstratie van en voor hun gevoelens; de Kamerleden die Overal is er wat goeds te vinden, en altijd heeft men vreugd als men weldoet. Wolf en Deken, W&sgmmsm Wfe.'.x niet tot die richting behoorden, hebben slechts kritiek op het voorstel als zoo danig uitgeoefend. Wat de ontwapenaars betreft: dezen heeft minister Deckers gisteren o.a. voor gehouden de uitlating van den Britschen premier Mac Donald, die ter gelegenheid van de Londensche vlootconferentie ge zegd heeft: „the navy is us d.w.z. „de vloot, dat z ij n wij". Dat wilde spr. on der de aandacht der tegenstanders bren- gen. En voor 't overige heeft de minister van defensie zijn voorstel krachtig en overtuigend verdedigd. Tegenover de materieele critiek nam spr. de volle ver antwoordelijkheid voor den kruiser op zich en marinedeskundigen stonden daar bij, naar hij opmerkte, aan zijn zijde. De marinedeskundige Forstner b.v. heeft den kruiser ten volle aanvaard. De replieken komen nog. Avondvergadering, In de avondvergadering was aan de orde de interpellatie van den heer Al barda (s.d.) inzake de preventieve censuur op de radio. De interpellant eindigde zijn betoog met zes vragen, waarin opheffing van het preventieve toezicht, wegens deszelfs ge bleken onhoudbaarheid, en desnoods na wetswijziging, gevraagd werd. Minister Re ij m er zeide in zijn antwoord, van de onhoudbaarheid gansch niet, van de wenschelijkheid tot voort bestaan van dit preventieve toezicht ech ter absoluut overtuigd te zijn. Een be roepsinstantie wilde spr, echter wel over wegen. De heer Albarda diende daarop een motie in, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat het ge- wenscht is, het preventieve toezicht op den radio-omroep af te schaffen, gaat over tot de orde van den dag," En de heer Boon (lib.) kwam daarna met een o.,i. uitstekende motie: „De Ka mer, van oordeel dat de radio-uitzending van politieke en daarmee verband hou dende onderwerpen slechts in zeer be perkte mate moet worden toegestaan, noodigt den minister uit, daartoe de noo- dige voorbereidende maatregelen te tref fen." Beide moties kwamen direct in behan deling en ze zullen beide wel met groote meerderheid verworpen worden Wij zouden ze samen gaarne aange nomen zien. -v Bijzónder aangenaam voor v gevoelige personen eri kinderein. Vólkomen onschadelijk Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Med.) HET WETSVOORSTEL-FLORIS VOS. Blijkens de toelichting op het voorstel van wet van den heer Floris Vos tot aanvulling der registratiewet, is het de bedoeling van den voorsteller om aan den landbouw tegemoet te komen. Daar om wenscht hij te bepalen, dat wanneer een gehuurd eigendom wordt verkocht deze verkoop de huur niet breekt. De voorsteller meent, dat in art. 1612 van het Burg. Wetboek reeds een erken ning van dezen eisch ligt. DE GOUVERNEUR-GENERAAL NAAR INDO-CHINA EN SIAM. De Gouverneur-Generaal Jhr. A. C. D. de Graef is hedenmorgen in gezel schap van freule de Graef, aan boord van den gouvernementsstoomer „Zuider kruis" vertrokken voor een langdurig bezoek aan Indo-China en Siam. DE NIEUWE PACHTREGELING. De heer Fleskens c.s. heeft op het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht eenige amendementen voorge steld, o.a. strekkende om behoorlijk ver band te leggen tusschen den pachtprijs en de bedrijfsresultaten, gerekend over eenige jaren, alsmede om aan het recht op bevoegdheid van den rechter te ver binden om zoo noodig wijziging in den pachtprijs te brengen. DE VLUCHT NAAR INDIë VAN DEN HEER VAN TYEN. Naar het Persbureau V. D. uit Sofia verneemt, is de heer Van Tyen op zijn zakenvlucht naar Nederlandsch-Indië g'stermorgen om 11.30 uit Belgrado ver trokken en om 16.40 te Sofia aangeko men. EEN NIEUWE REISVEREENIGING, Naar de N.R.Crt. verneemt, hebben de heeren mr. v. d. Flier en Bakker, op verzoek van vele oud-leden der N.R.V., besloten tot de oprichting van een nieu we Reisvereeniging. De openbaarmaking van Statuten, Re glement, Bestuur, Raad van Toezicht enz. is zeer spoedig te verwachten, als mede een algemeene oprichtingsverga dering. Plan is aan de vereeniging te verbin den een coöperatief Reisbureau. Holland, ons goede eigen Holland weer eens op z'n (s)malst! Is er dan niets, geen enkele nuttige instelling wat één geheel kan blijven. Is 't dan zoo moeilijk waardig en berustend bij de opinie eener meerderheid al of niet terecht, dat zullen we nu in het mid den laten zich neer te leggen, terwille van de kracht van het gehéél, de macht van deze éénheid? Leeren wij dan nooit, dat splitsing altijd leidt tot een elkaar steeds feller bekampen, tot schade van het doel dat beiden nastreven? Het schijnt zoo. Bovenstaand bericht is er het zooveelst bewijs van. EEN NEDERLANDSCHE BOERINNEN- BOND. Te Utrecht is het gekomen tot de oprichting van een „Nederlandsche Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen". Ruim 120 vrouwen uit bijna alle pro vincies waren daar aanwezig, waarbij tal van vrouwenorganisaties vertegenwoor digd waren. Het doel van den bond zal zijn: de boerin in de samenleving meer naar vo ren te brengen, haar ontwikkeling te be vorderen en op te komen voor betere plattelands toestanden. De heer Wuite sprak zijn groote blijd schap uit over de oprichting van den bond. De steun van de vrouw is, zei hij, zoo dringend noodig bij alle pogingen tot verbetering der plattelandstoestanden. Het is jammer, dat de menschen in de steden in het algemeen zoo weinig van het platteland afweten en van de moei lijke omstandigheden, waarin vooral in dezen tijd zooveel boerengezinnen ver- keeren. De tegenwerking, die we nog zooveel ondervinden, zou ongetwijfeld in medewerking omslaan, indien men be ter op de hoogte was en de vrouwen kunnen het hare er toe bijdragen, om dit alles meer onder het oog van het Neder landsche volk te brengen. GOUDVONDST IN SURINAME. Aneta seint aan de Maasbode uit Para maribo d.d. 23 Oct.: Naar wij vernemen hebben gouddel vers in het gebied v|an Boven Saramacca een steen gevonden, die opvlallend zwaar bleek te zijn. De steen werd opengeslagen en bleek een goudklomp te bevlatten, die ruim 71/2 K.G. zwiaar w'as. Deze sensaii- oneele vondst betreft dus een der groot ste nuggets, die ooit in Suriname gevon den zijn. VERGADEREN ZONDER BIJEEN TE KOMEN. Tegemoetkomende aan een toenemen de behoefte in kringen van handel, indu strie en bankwezen in Nederland, heeft de technische dienst van de Rijkstelefoon het vraagstuk van het zoogenaamd „tele fonisch vergaderen" onderzocht en tot verwezenlijking gebracht. Men zal dus binnenkort per draad kunnen deelnemen aan een bepaalde vergadering, óf, zelfs zonder te vergaderen, toch gezamenlijk en gelijktijdig overleg kunnen plegen. Een aantal proefgesprekken, deels ambtelijke, deels gemengde, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. Met ingang van 1 November a.s. zal |PK8»I IVo< VADERLANDSCHE BANK Voor Belaste Waarden, Den Haag, Qi tegen beurskoers g OBLIGATIE N a met jaarl. uitlotmg mg, I ■BW (Ingez. Med.) deze dienst thans voor het publiek ver keer worden opengesteld. Voor de vaststelling van een voorloo- pig tarief voor deze gesprekken, het welk nog nader aan de praktijk zal wor den getoetst, moest vooral rekening ge houden worden met het voorbereidend overleg: het tot stand brengen van de meervoudige interlocale verbinding; de controle op de geluidsoverkomst, welke reeds vrij veel tijd vereischen, terwijl intusschen de gebruikte lijnen al dien tijd geblokkeerd blijven. Voor de voorbereidingskosten, onaf hankelijk van den duur van het gesprek, worden berekenc&Rfc ;^#ijgrekseenheden van 3 minuten vodri^ttefifcleelnemer. Ter vergoeding voor de gesprekken: zooveel maal 50 cent als het aantal een heden van 3 minuten, vermenigvuldigd met het aantal deelnemers, bedraagt. Waar de dienst op het oogenblik is ingericht op 36 personen, moet volgens het geldend voorloopig tarief, worden be taald b.v. voor een 3-persoonsgesprek van 3 minuten f 4.50, een 6 pers. gesprek van 12 minuten kost f 18. Deze kosten worden ingevorderd bij den aanvrager van het telefonisch over leg. Als centraal verbindingspunt treedt het telefoonkantoor te Utrecht op: de Utrechtsche telefoniste zorgt, dat de opgeroepenen gewaarschuwd wor den zich op een bepaalden tijd aan het toestel te bevinden, daarna waarschuwt zij den aanvrager, waarna de ge sprekken kunnen beginnen. Telefonisch vergaderen geeft een be langrijke besparing aan tijd en kosten voor de gebruikers. Rust in dc drukkerswereld. Onder bovenslaand opschrift geeft het Hbl. eon beschouwing omtrent het thanis beëindigde conflict in de typogra fie, waaraan wij het volgende ontleenen: i„Het gezond verstand heeft dus bij de gezellen gezegevierd en een dwaas pogen om door een staking nlog enkele centen meer loon per uur af te dwingen in deze crisistijden is' vermeden. Verme den is daarmede ook een ongerief voor het publiek ,dal natuurlijk toch een cou rant zou gekregen hebben, maar zelfs bij een vrij spoedig totaal mislukken der staking eenigen tijd had moeten volstaan met kleinere couranten en weinig} han- IdeLsdr uk werk'. Nu is wij mogen het zelf zeggen de kleinere, courant enkele dageml igteetn euvel, maar het publiek is zoo gewend, zoowel zijn zaken als zijn ontspanning in te richten op> het dagelijks tweemaal' ontvangen van uitgebreid nieuws en lec tuur, dat het manco op kantoor en in huis weldra danig gevoeld zou worden" „Het ontbreken van ruim handelsdruk werk zou waarschijnlijk het bedrijfsleven na eenigen tijd ernstiger hinderen dan men vermoedt, omdat die schrikbarende hoop circulaires, berichten, kantoorpa- pertassen enz. waarvan zooveel ten slotte in de prulilemiand gaat toch een onmisbare rol is gaan spelen in ons hedenölaagsch leven, dat zijn reclame, zijn filantropie, zijn vergaderingen, zijn feestvieringen, zijn administratie enz. nu eenmaal in een groote papieren wapen rusting heeft gestoken. Dit is vermeden en het is wel! Nog moeten de leden vian patroons en gezellenorganisaties de bereikte overeen stemming goedkeuren in hunne verga deringen. Men mag vertrouwen, dat dit geschieden zal, al is het een niet zoo gering offer voor vele patroonsi wien het thans heusch niet voor den wind' gaat. Zij zullen dat offer moeten brengen ter wille van een bedrijfsvred'e, die het land ten goede komt. Een offer, dat, geluklkjg over twee jaren verdeeld, toch nog een som Van ongeveer 3 ton beteekent, voor 13.000 typografen." „Mogen de gezellen in toekomstige ja ren begrijpen, dat behoud eener sterke, algemeene C.A.O. strengere grenzen aan hun eischen moet stellen, dan de quaestie

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1