lïrotnnciale Meeuw sche RING VINCENT, schoonheids-specialist der Parijsche Society, waarschuwt tegen het gebruik van slechte zeep Een verloren strijd No. 2 4 9. Twee bladen. DONDERDAG 23 OCTOBER 193 Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL» TWEEDE KAMER. Om den kruiser en het flottieljevaartuig. BINNENBAND. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. I Omtrent de onderhandelingen met den DE MEELACCIJNS. DE REGELING DER PACHTOVER EENKOMST, U moet Palmolive zeep gebruiken DE BRUG OVER DE WAAL TE NIJMEGEN. ZEELAND MIDDELBURG. MIDDELBURGSCHE COURA De abonnementsprijs bedraagt voor Mi bh■'N agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. WeeK-a®6nnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs- is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Al hebben de, met een algemeene werkstaking kracht aan hun tot eischen uitgedijde wenschen bijzettende, typo grafen niet in alle opzichten hun zin ge kregen wat ze ook zelf kwalijk ver wacht zullen hebben toch dienen we hier voor de drukkerspatroons van een verloren strijd te spreken. Een nederlaag dus het heeft geen zin dat te verbloemen. Men ga de feiten maar na. Toen het tijd begon te worden, eens te gaan denken aan het voeren van on derhandelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst in de typo grafie, stelden beide partijen hun wen schen te dien opzichte vast. Aangezien vroeger loons verhoo- g i n g-wenschen als regel gegrond waren op verhooging van het index-cijfer der kosten van het levensonderhoud, en aan gezien dat cijfer de laatste jaren con stant gedaald was, dachten de patroons aan een geringe vermindering van het geld loon, hetwelk, gelijk vroeger reeds betoogd werd, geen vermindering van het reeële loon behoeft te beteeke- nen. Immers, bij stijging van het index cijfer beweerden de gezellen steeds, dat hun reeële loon achteruitging, schoon hun geldloon dan gelijk bleef en dus is de omgekeerde redeneering niet meer dan logisch. Alleen: de gezellen-onder handelaars konden thans met de index cijfer theorie niets meer te hunnen voor- deele bereiken, en zetten haar dus als afgedankt buiten de deur, om een nieuwe, door zekeren heer Ponstein uit gevonden, economische stelling daarvoor in de plaats te zetten, n.l.: „dat het wel vaartspeil van den typograaf voor ver hooging vatbaar is." Inderdaad: geniaal geformuleerd, maar: hebt u wel eens iemand ontmoet, wiens welvaartspeil niet meer voor verhooging vatbaar zou zijn? Welk een dwaasheid! Hoe dit zij: de gezamenlijke typogra- fenorganisaties, soc-democratisch, neu traal, christelijk en roomschkatholiek, stelden hun wensch vast: loonsverhoo- ging over 't geheele land, van 5 cent per uur, en in Amsterdam, dat al hooger stond dan eenige andere stad, van 3 cent per uur. Behalve dezen looneisch hadden pa troons en gezellen elk voor zich nog een aantal wenschen, waarover nog wel een en ander te zeggen ware, maar aange zien die thans van de baan zijn, zullen we deze verder laten rusten. Het nu gisteren door de onderhande laars aanvaarde compromis kwam naar het volgende schema van loven en bie den tot stand. I. Patroons: loonsvermindering. Ge zellen: 5 cent verhooging*), II. Patroons: voortzetting oude C.A, O. Gezellen: 5 cent verhooging. III. Patroons: in 3 jaar 1 ct. -j- 1 ct. 1 ct. verhooging. Gezellen: 5 cent verhooging, IV. Accoord: in 3 jaar 2 ct, -(- 0 ct. -f- 1 ct. verhooging. Men kan uit dit verloop van zaken auidelijk zien, dat het volkomen onwaar is, wat van den kant der gezellenleiders wel vernomen werd, dat de patroonson derhandelaars star aan hun eischen vast hielden en werkelijk onderhandelen on mogelijk maakten, terwijl de gezellen- leiders zoo soepel en tot onderhandelen bereid waren, als maar gewenscht kon worden. Integendeel: tusschen de stadia III en ls_ een heel gering verschil en toch ligt daartusschen de bittere algemeene stakmgsbedreiging voor een der vitaalste bedrijven van den lande! Door een compromis is dus deze sta king afgewend. De gezellen, en met name hun voormannen, kunnen en zullen wel juichen en laatstgenoemden zullen wel in de bekende terminologie, den volke kond doen, hoe kranig zij de zege voor hun mannetjes bevochten hebben. Wij verheugen ons allerminst over dezen afloop. Integendeel: economisch was deze ver- Tot goed begrip van zaken diene, dat I geen formeel stadium van on derhandeling geweest is, doch slechts een door de patroons-onderhandelaars ter tafel gebracht argument bevat. Op loons verlaging hebben de patroons ditmaal niet in eenigen concreten vorm aangedrongen; II daarentegen behelst wel een formeel onderhandelingsstadium. hooging van loon thans volstrekt onge motiveerd en ontoelaatbaar. En uit een algemeen politiek oogpunt valt zij in zeker even sterke mate te betreuren: welk een voorbeeld geeft het drukkers- bedrijf immers hiermede aan het geheele Nederlandsche bedrijfsleven! Crisis, ma laise alom en toch maar loonsverhooging. Het had niet mogen gebeuren, en dat het toch zoover is gekomen, wijte meü, in hoofdzaak, aan de machtspositie der tegenpartij, machtig in voor ons ditmaal onverklaarbare, eensgezindheid in het voeren van een stukje zuivere soc.- democratische klassenstrijd, en machtig door vele eigen millioenen gul dens, geruggesteund door nog veel meer millioenen geestverwante guldens. Daartegen hadden de drukkerspa troons moeten en ook kunnen strijden zij waren er deugdelijk en vastbe sloten op voorbereid. Maar: het zou naar een chaos ge voerd hebben, want als eenmaal de strijd ontbrand is, dan grijpt zij steeds verder om zich heen. Dat wilden de patroons tot een zeer hoogen prijs voorkomen zelfs tot dezen prijs van een afgedwon gen, economisch thans onverdedigbare, loonsverhooging. De strijd is dus afgekocht. Maar er is toch veel door bedorven. Wel niemand, die tenminste geen vreem deling in het drukkerswereldje is, zal den heer Diemer verdenken van een ar beiders-vijandige gezindheid; welnu, wanneer Diemer in zijn blad een artikel schrijft met als opschrift „Weg idealen dan kan men er gerust op zijn, dat er aan goodwill een en ander kapot ge maakt is. En het kan jaren duren, voor dat vergeten is. Intusschen zal het drukkersbedrijf door voortgaande rationalisatie en me chanisatie, door modex-niseering van ma chines en methodes, moeten trachten ook aan dezen toestand weer het hoofd te bieden, om zich zoodoende voor te be reiden op den stormaanval, welke zon der twijfel over drie jaren zal worden ondernomen. Misschien gaan we dan wel naar de socialisatie of naar Rusland toe. het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrisschmg. (Ingez. Med.) De motie inzake opheffing van 't gein- terneerden-kamp aan den Boven-Digoel is gisteren verworpen, zooals te ver wachten viel. Zij was niet, zooals wij gisteren onder „Laatste Berichten" meld den, van den heer De Visser, doch van den s.d. specialist voor Indische zaken, den heer Cramer Tot bijna zeven uur heeft men gisteren verder gedebatteerd, in hoofdzaak pro en contra de eenzijdige ontwapening en over de waarde van het volkspetition- nement tegen de vlootplannen der re geering, en daarnevens of daarna ook nog over de gevechtswaarde van den voorgestelden derden kruiser. De zaak staat er juist zoo voor, als de heer A I b a r d a (s.d.) zeide: „Al zal het ons niet gelukken dit ontwerp te doen verwer pen, de strooming voor ontwapening zal toenemen." Dus: de kruiser en het West-Indische flottieljevaartuig komen er wel, ook naar de overtuiging van den heer Albarda, Alleen is het de vraag, of hij d.w.z. de kruiser niet artilleristisch sterker gemaakt moet worden. De minister van defensie zal heden daaromtrent wel een en ander zeggen. Over de bereikte overeenkomst in het drukkersbedrijf heeft de Maasb. gister avond laat nog een onderhoud gehad met mr. Th. ten Hagen, den voorzitter der R.K. Vereeniging van Ned. Drukkers patroons. Ge kunt het zoo goed vinden met de goede menschen. Wanneer zult gij de slechte leeren verdragen? Rijksbemiddelaar vernam het blad van hem o.a. het volgende: Op de gemeenschappelijke bijeenkomst heeft de Rijksbemiddelaar in een uitste kende rede gewezen op hetgeen door het conflict in de waagschaal wordt ge steld. Wat tot nog toe in het drukkersbe drijf is bereikt, kan z.i. aan heel Neder land, ja zelfs aan heel Europa ten voor beeld worden gesteld. Hij meende voorts, dat de aandacht thans speciaal bepaald moest worden tot de loonkwestie en dat de andere eischen terzijde dienden te worden gesteld. De arbeiders hadden hem gemachtigd te verklaren, dat zij hun vroegeren eisch van 2, 2 en 1 cent, thans zouden terugbrengen tot 2, 1 en 0 cent. De patroons, die vroeger 1, 1 en 1 cent hadden, aangenoden, wilen nu gaan tot 2, 0 en 0 cent. De arbeiders zouden voorts al hun andere eischen laten vervallen. JBïj de hierna volgende besprekingen bleek, dat geen verhoogingen zouden be hoeven gegeven te worden aan hen, die reeds boven het minimum-loon staan, met dien verstande, dat ook geen loonen die thans reeds hooger zijn, verlaagd zouden worden. De Rijksbemiddelaar wees er op, dat de partijen reeds zeer dicht bij elkaar stonden. Mr. de Vries vroeg den patroons, hoe hun standpunt was ten opzichte van het aanbod der arbeiders. De patroons-vertegenwoordigers heb ben daarna langdurig beraadslaagd, om dat zij de groote moeilijkheid voelden, dit aanbod tegenover hun leden te verdedi gen. In hun antwoord aan de arbeiders verklaarden de patroons een hekel te hebben aan machtspolitiek, doch, ze zou den doen, wat ze konden, om de be- drijfsrust (de bedrijfsvrede is reeds weg) nog te handhaven. Ze verklaarden te zul len gaan tot 2, 0 en 1 cent. De arbeiders hebben hierna eens .af zonderlijk vergaderd en het patroons- voorstel van 2, 0 en 1 cent geaccepteerd. Alle 18 eischen van de arbeiders en ook de patroonseischen zijn hiermee ver vallen. De voorzitter der drie patroonsorgani saties hebben op zich genomen voor de federatie en voor hun organisaties het compromis te verdedigen. Zij verhe len zich niet ,dat het de noodige moeite zal kosten, om deze voorstellen aange nomen te krijgen. De Rijksbemiddelair heeft ten slotte nog de hoop uitgesproken, dat niet al leen de bedrijfsrust, maar in de toe komst ook de bedrijfsvrede zal terug keer en. De voorzitters der beide groepen "heb ben tenslotte den Rijksbemiddelaar be dankt voor de tactische wijze, waarop hij in zoo korten tijd zoo'n Ingrijpend con flict heeft weten te voorkomen, Aan het Hbld. wordt gemeld, dat Dins dagmiddag wederom een igecombineere vergadering is gehouden van de zes sa menwerkende bakkersorganisaties, waar in het voorstel Snapper—Goudeket, n.l. om de regeering te adviseeren in plaats van een maalgebod, een accijns op mee] fed f 0.25 per baaltje van 50 K.G. in te voeren als steunmaatregel voor de tar- wecultuur, nogmaals besproken werd. Ondanks langdurige gedachten wisseling wera! wederom geen overeenstemming be reikt. Er werd thans een klein werkcomi té ingesteld, dat in overleg zal treden met den minister. Tot leden van dit comité benoemde de vergadering de heeren Hetzel, (Groot Werkgevers), Hendrix, (R. K. Bakkers- bond), Altena (Christelijke Biakkersbond), Snapper (B|Ond van Werkgevers in het Israëlietisch Bakkersbedrijf) en Van Nop pen (Ned. B.akkersnond). De organisaties zullen hun volgende bijeenkomst houden Vrijdag a.s. te 's- Gravenhage. Naar G'e Maasbode verneemt is de Vrijzinnig-democratische Tweede Kamer fractie voornemens op het wetsontwerp tot regeling der pachtovereenkomst eenige amendementen in te dienen, die de strekking hebben een recht op schade loosstelling wegens onredelijke pachtop- zegging in te voeren. De fractie is nafrne- Irriteert Uw huid U? Dan gebruikt U een verkeerd soort zeep. Neemt Palmolive zeep: uit palm- en olijfoliën samengesteld, heeft zij een frissche, natuurlijke geur, beschermt de huid tegen alle irritatie en verleent U een jeugdige teint. 20, rue Royale, Parus. Vincent, de beroemde Parij'sche schoonheids-specialist, dringt er bij zijn internationale cliëntèle op aan, Palmolive zeep te gebruiken voor regelmatige reiniging der huid, als grondslag voor zijn speciale be- handelings-methodes. De poriën worden er grondig en zonder eenige irritatie mee gereinigd; het huid-oppervlak 20 blijft zacht en gaaf. Bovendien beveelt Vincent, en met hem 24.592 specialisten, over de geheele wereld verspreid, de volgende eenvoudige schoon heids-behandeling aan, welke iedereen zonder het minste bezwaar thuis kan toepassen Maakt uit Palmolive zeep en warm water een overvloedig, zacht schuim. Masseert hiermede 's mor gens en 's avonds gedurende twee minuten gezicht en hals. Met warm, vervolgens met koud water afspoe len. Probeert U deze behandeling ook - nog hedenBlijft tevens Palmolive zeep voor Uw bad gebruiken. Wat zoo goed is voor het gelaat, is voor de huid van het overige lichaam van niet min der belang! H-30-5 A (Ingez. Med.) lijk van oordeel, dat 't door 't regcermgs- ontwerp beoogde doel, deu pachter zoo mogelijk voor langen tijd 'het gebruik van het gepachte te verzekeren, op deze wijze beter bereikt zal worden dan door een continuatierecht in den door de re geering voorgestelden vorm. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gistermiddag met algemeene stemmen het voorstel inzake het aanbod van den mi nister van Waterstaat betreffende de Waaloverbrugging aanvaard1, waardoor Nijmegen els schadevergoeding voor de op te heffen pont van het Rijk f425.000 zal ontvangen en dus de brug over de Waal zal worden gebouwd. Het reusachtige werk zal rond 5 mil- lioen gulaen kosten, en binnen drie jaar gereed zijn. De naam „Roode Kruis" deed Lot voor enkele jaren steeds dénken aan oorlogsellende, maar bijna ieder weet nu wel, dat de nuttige vereeniging zich ook ten doel stelt Vredeswerk, dat haar triainfsportcoll[onnes paraat zijn, om bij eventueele ongelukken of rampen te hulp te komen. Voor dit en ander vredeswerk is ver sterking van de kas steeds 1 zeer .ge wenscht. Jaarlijks houden de afdeelingeu daar voor een collecte. Zaterdagmiddag a.s. doet de afdeeling Middelburg dit. Het nuttige, menschlievende, doel', doet ons gaarne tot krachtigen steun opwek ken. I Gisterenavond hield de Buurt-Coni'- missïe Dam N.Z. en Z.Z., Rott. Kade en Punt haar eindvergadering. De afrekening weixl nagezien en ac coord bevinden en besloten het kleine saldo in kas te houden en te besteden bij' eventueele volgende feestelijke gele genheid. De buurlcommissie werd permanent verklaard en het Bestuur bij acclamatie herkozen. In een gisterenavond gehouden ver gadering van de buurlcommissie der Liange- en Kortedelft met de bewoners dier straat is rekening en verantwoording gedaan en bleek de rekening dank zij dén verkoop der lichtbakken, een goed' slot te vertoonen. Besloten werd tot de op richting van een permanente buurtver- eeniging over te gaan en gaven de aan wezigen zich ;als lid op, terwijl verder hel op deze vergadering gekozen bestuur zal trachten ook de niet aanwezigen tot toetreding te bewegen. Door de zorgen der P.Z.E.M. is aan de hulpbrug over het werk bij de Liangeviele buitenbrug terwille van de veiligheid van het verkeer een noodiver- lichting aangebracht. De P.Z.E.M. had daartoe geen enkele verplichting immers de zorg voor de straatverlichting berust bij de gemeente Middelburg en de zorg voor de verlichting v,an het werk waartoe, de hulpbrug behoort bij den Polder Wialcheren of bij den aannemer van het werk. De P.Z.E.M. heeft nu besloten, voor verlichting nog tot 1 November a.s. te blijven zorgen, doch de gemeente, en liet polderbestuur gewaarschuwd, dat zij zich dlaarmede na 1 November niet meer belasten zal, het a«*n die beide lichamen overlatende, uit te maken, wie van hen dan voor de verlichting zal' hebben te zorgen. Indien derhalve de verlichting van de hulpbrug na 1 November niet meer brandt, mag men de P.Z.E.M. daar van geen verwijt maken. Ter voorkoming Van misverstand zij nog vermeld, dat de P.Z.E.M. voor de verlichting bij het wis sel op den Tramsingei zal blijven zorgen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1