^rouitvciate Zeeutosche e No. 2 4 8. Twee bladen. WOENSDAG 22 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. DE DREIGENDE STAKING VAN DE DRUKKERS GEZELLEN. ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. h i t [t op Een uiteenzetting van den toe stand en een afwijzing van de redelijkheid der staking. In het no. van „De Nederlandsche Werkgever", dat heden zou verschijnen, komt de volgende uiteenzetting voor, waarin nogmaals en misschien ten over vloede wordt betoogd, op welke gron den de staking, waarmede de typogra fen hun bedrijf en de Nederlandsche dag en nieuwsbladen bedreigen, als volstrekt onredelijk, ongemotiveerd en economisch ongeoorloofd bestempeld mag worden. „Zal het 27 October inderdaad tot een staking in de grafische bedrijven komen? De besturen der werknemersbonden hebben de patroons medegedeeld hun le den te zullen adviseeren tot staking over te gaan; of dit advies zal worden opgevolgd, moet nog blijken; of leden vergaderingen dan wel een referendum over al dan niet staken zullen moeten beslissen, hebben wij niet vernomen, maar het schijnt, dat zulks niet noodig is: het is kort dag en het maakt op ons den indruk, dat men van werknemers zijde met geweld wil staken. Van de conferentie, welke de Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, Woensdag met partijen zou houden en die bij de verschijning van dit nummer achter den rug zal zijn, hebben wij dan ook geen groote verwachtingen. Maar misschien zijn wij te pessimistisch en zegeviert op het laatste oogenblik bij de typografen het gezond verstand en het beter inzicht over de zucht tot machtsmisbruik. Want een ander mo tief voor deze staking dan de begeerte om de patroons de overmacht der vak organisaties te doen gevoelen, kunnen we niet vinden. Wie de Goden verderven willen, die slaan zij van te voren met blindheid. Deze stakingskoorts bij de typografen schijnt hun verstand te benevelen. Zij moesten toch begrijpen, dat zij het voort bestaan van de bedrijfsorganisatie, waar aan zij hun uitnemende rechtspositie, hun hoog loon, hun pensioen en verdere gun stige arbeidsvoorwaarden danken, daar door moedwillig in de waagschaal stel len, Ligt die eenmaal uit elkander, dan zal zij niet zoo spoedig weer te herstel len zijn. De houding, door de gezellen- organisaties, tegen de patroons aangeno men, heeft veel weg van chantage. Ter wijl de loonen en arbeidsvoorwaarden der typografen als een piek boven die van de meeste andere arbeiders uitste ken, maken zij misbruik van hun machts positie om de met zooveel moeite opge bouwde bedrijfsregeling stuk te slaan. Deze typografen pogen de kwetsbaarheid van het bedrijf en den wensch van het publiek dagelijks de courant te ontvan gen uit te buiten om zonder rekening te houden met den algemeenen economi- schen toestand en met de belangen van het bedrijf, waarin de concurrentie van de ongeorganiseerde drukkers voortdu rend sterker wordt, bij elke vernieuwing van het collectief contract er weer wat bovenop te zetten. Wat deert het hen, of zij zoodoende hun positie feitelijk ver beteren ten koste van de arbeiders in de onbeschutte bedrijven, die de koop kracht van hun reeds zoo veel lagere loonen zien dalen naarmate de stijging der loonen in de beschutte bedrijven het leven van hen duurder maakt? Eén ding staat vast: de algemeene sym pathie, mocht de staking inderdaad door gaan, zal zijn aan den kant van de druk kers-patroons, die, hoezeer beseffende, dat de economische tijdsomstandigheden, gevoegd bij de daling van het indexcijfer voor levensonderhoud, loonsverla- g i n g instede van loons verhooging motiveerden, toch, om tot eiken prijs den vrede in het bedrijf enhet mstandbhjven van de bedrijfsor ganisatie te verzekeren, bereid bleken om loonsverhooging toe te staan, die grosso modo slechts 2 cent per uur bleef beneden hetgeen de gezellen eischten. Nu deze concessie, die principieel eigenlijk niet te rechtvaardigen was, doch wel getuigt van den goeden wil en den socialen zin van deze patroons-gedele geerden, botweg is afgewezen, kan er geen sprake van zijn dat de patroons nu nog eenige loonsverhooging inwilligen. Er moet dan maar gestaakt worden, wan neer de arbeiders niet verder onderhan delen willen over een nieuw collectief contract. Edoch, tot hoelang en met welk re sultaat? De werknemersbonden hebben aan de patroonsfederatie bericht, dat zij zullen staken totdat overeenstemming over een nieuw collectief contract zal zijn bereikt. Maar de onderhandelingen daarover zijn immers afgebroken! Of deze staking zal, onder omstandigheden, net zoolang duren totdat de weerstandskas zal zijn opgeteerd, óf zij zal terstond kun nen worden opgeheven, wanneer blijkt» dat er geen grondslag aanwezig is, waar op men tot overeenstemming omtrent een nieuw collectief contract zou kun nen komen. Maar de typografen hopen blijkbaar de patroons te dwingen het hun voorgelegde collectieve contract met de daarin vervatte ongerechtvaardigde loonsverhooging te slikken. Wij achten het van principieel belang, dat die toeleg zal mislukken. Het onrecht mag niet ze gevieren door brute machtsontplooiing. In elk geval is deze geschiedenis uiterst leerzaam voor voorstanders van de bin dendverklaring van de collectieve con tracten. Men stelt het maar steeds voor alsof die verbindendverklaring moreel geboden is, aangezien de arbeidsvoor waarden, in een collectief contract neer gelegd, steeds redelijk en behoorlijk zijn en de arbeidsvoorwaarden in het onge organiseerde bedrijf, indien deze daar beneden blijven, als onredelijk en onbe- hoordijk zouden zijn aan te merken. Voor die redeneering zou misschien iets te zeggen zijn, indien de collectieve con tracten steeds de vrucht waren van re delijk en zonder pressie gevoerd overleg. Maar wanneer de eene partij de andere het pistool op de borst zet en haar op deze wijze hooge loonen en sterk opge voerde arbeidsvoorwaarden afdwiqgt, dan zijn dergelijke arbeidsvoorwaarden als onredelijk en onbehoorlijk aan te merken en is het verdubbeling van on recht, wanneer nu ook de ondernemin gen, die niet voor dien dwang wenschen te zwichten en buiten het collectief con tract gebleven zijn, door de overheid ge dwongen worden dezelfde arbeidsvoor waarden te aanvaarden," ÏN ONZE STATEN-GENERA AL, TWEEDE KAMER. Zuiderzeesteunwet, Kleine kruiser en llotille- vaartuig. De Zuiderzeesteunwet kreeg slechts de stemmen der communisten tegen. Een mooi succes wjor den minister. Toen de bekende eerste termijn vopr een kleinen kruiser en een flottielje vaartuig. Men kent nu wel de vóór en tegenstan ders. Het werd een soort principieel de bat. De heer De Visser (comm.) vond reden een loflied te zingen op Sovjet Rusland. Dat is ook zoo hard aan het ontwapenen I Op van alles en nog wat had hij criüek. En jn terminologie waardoor hem eenige malen gedreigd werd met ontneming van het woiord. De heeren v. d. B, i 11 (r.k.) en de ex- minister van Oorlog van D ij k (a.r.) wa ren echter met deze oplossing niet te vreden, en dachten aan een sterker ma teriaal. De heer Mar chant (v.d.) hield een pleidooi voor zijn ontwapenings-ideaal. Hij is overtuigd,, dat weldra van de meer derheid het licht van zijn voorstel zal opdagen, zoi-rals dit is geschied met het algemeen kiesrecht en het vrouwenkies recht. Daardoor bleef het een gehjeel principieel debat. Avondvergadering. Boven-Digoel, In de avondvergadering is de inter pellatie van den heer Cramer (s.d.) inzake den Boven-Digoel aan de lorde gekomen. Zij vond haar besluit in de volgende motie van den niet tevreden gestelden interpellant De Kamer, gehoord de besprekingen inzake het Boven-Digoel-rapport, verzoekt den minister van koloniën, te willen be vorderen, dat spoedig tot opheffing van het interneeringskamp aan den Bpven-Di- goel wordt overgegaan, met vrijlating van de geïnterneerden en hun terugzending naar hun woonplaatsen. Deze motie heeft geen schijn van kans aangenomen te worden. wie blijft Het Hellegat. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting van buitenlandsche zaken hebben verschei dene leden verklaard met belangstelling kennis te hebben genomen van het feit dat op de begrooting van Waterstaat Wie voor een ander zorgt, is rijk; alleen voor zichzelf zorgt, is en arm. gelden zijn uitgetrokken voor de verbe tering van het Hellegat en van het Ka naal door Zuid-Beveland, waardoor aan de van Belgische zijde geopperde bezwa ren tegen den vaarweg tusschen Rijn en Schelde op breede wijze wordt tege moet gekomen. Zij meenden, dat hier door elk argument voor Belgische aan spraken op een anderen vaarweg, met name op een kanaal op Nederlandsch grondgebied, terzijde is gesteld. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regeering tegenover deze ruime, tegemoetkoming aan Belgische wenschen ook een gelijke verzorging door België van Nederlandsche belangen heeft be dongen, MIDDELBURG. Ver, „Het Nederl. Meisjesgilde," Men schrijft ons: Het Hoofdbestuur van het Nederland sche Meisjes Gilde zal bij voldoende deelname gelegenheid geven in verschil lende plaatsen van ons land, o.a. in Middelburg een cursus te volgen ter opleiding tot Padvindster-leidster. De Middelburgsche afdeeling juicht dit plan zeer toe in de eerste plaats, omdat de groep zich in den laatsten tijd sterk heeft uitgebreid en in de tweede plaats omdat hier in de toekomst een tekort aan leiding dreigt te ontstaan. Zonder goede leiding kan de afdeeling niet blij ven bestaan. Ieder kent de Padvindstertjes in haar blauwe uniform. Niet ieder kent echter de beteekenis van het Padvindsterswe- zen. We zouden wenschen, dat dit wel het geval ware, opdat vele jonge vrou wen zich geroepen mochten voelen de zen leidstercursus te volgen. Belangstellenden verwijzen we naar de elders in dit blad voorkomende ad vertentie. VLISSINGEN. In het Bellamypark alhier is weer een nieuwe hank geplaatst, welke door den. heer S. M. Polak aan het gemeente bestuur ten geschenke is gegeven bij den 50en jaardag van H. M. de Koningin. Nog enkele weken en het ha-live dozijn zal in het Bellamypark vol zijn daar cte heer Polak een zesde bank zal1 schenken ter gelegenheid van zijn 75en jaardag. Deze. bank zal tegenover het Stedelijk! Museum worden gepliaatt. WALCHEREN. Gemeenteraad van Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad alhier. De heer Adriaanse was afwezig. Medegedeeld werd: le. dat door de Kroon zijn goedge keurd de verordeningen betreffende classificatie der gemeente voor de per- soneele belasting en voor de gemeente fondsbelasting en de heffing van opcen ten op de personeele belasting. 2. dat door de Kroon het maximum aantal vergunning op 2 bepaald is. 3. dat door den Inspecteur der directe belastingen is meegedeeld dat een be drag aan opcenten op de grondbelasting 1930 is uitgetrokken f 1199.97. Dat na onderzoek is gebleken, dat al leen door een zin in een schrijven van Ged. Staten over de wegsverbetering, de verwachting is gewekt, dat de oude steen, die door bet leggen van den nieuwen weg zal vrijkomen, aan de ge meente zou komen. Besloten wordt nogmaals met Ged Staten te onderhandelen ter verkrijging van de oude steen, omdat Biggekerke ze ook gekregen heeft, Ged, Staten hebben aan B. en W. ad vies gevraagd inzake het al of niet ge- wenschte van stopzetting van den auto busdienst. B. en W. hebben medegedeelc aan Ged. Staten: dat stopzetting, gezien de concurrentie, ongunstig door het pu bliek zal worden beoordeeld; dat het vervoer in de wintermaanden gering is, en zulks wel zijn oorzaak mede vindt in het verschil der tarieven van de tram met de bus; dat de opheffing moeilijk za zijn voor hen die om de een of andere reden moeilijk naar de tram kunnen gaan; dat de gedachte is gerezen om zeker den dienst één dag per week te onderhouden; dat met het oog op weg verbetering moeilijk op volledig exploi tatie kon worden aangedrongen; dat, na afloop der wegverbetering een en ander nader onder het oog moet worden ge zien. Alle mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Besloten wordt 4 personen bij den Drandweer in te lijven. B. en W, worden gemachtigd de oude stoelen van de gemeentekamer en het rekwerk van het oude schoolplein on- derhandsch te verkoopen. Na onderhandeling met B. en W. heeft Dr. van Haga verklaard de vuilput te willen koopen voor f 500 en den grond waarop de vuilput staat, ter grootte van ongeveer 200 vk. M. van de gemeente in erfpacht te willen aanvaarden voor f 0.06 per vk. M. per jaar. B.'en W. stel len voor tot genoemde verkoop en erf pacht te besluiten. B. en W. vraagt waar het vuil dan gestort zal moeten worden en verzoekt den raad in dezen een goede oplossing aan de hand te doen. De voorzitter deelt nog mede, dat de put in Maart of April ontruimd moet zijn. De heer V e r h a g e zou het vuil op het vroon, voorbij den heer Huygens, willen storten met een eenvoudige goed- koope heining er om, zoodat later ge makkelijk van plaats veranderd kan worden. De heer Koppejan vindt het wat ver van het dorp. De heer Maas zou de vuilput nu willen verkoopen en nog geen plaats bepalen waar liet vuil dan later zal gestort worden. De voor zitter meent dat het terrein bij den heer Huygens veel te ver van het dorp afligt en dat een behoorlijke omheining noodig is daar anders bij veel wind de papieren overal zullen heen vliegen. Ook de heer S t r o o brengt bezwaren in tegen de gedachte van den heer Ver- hage. O.a. zal de ophaaldienst duurder worden. Z.h s. wordt besloten de vuilput te verkoopen en den grond in erfpacht te geven voor genoemde prijzen. Vervolgens komt in behandeling de begrooting voor 1931, Bij de algemeene beschouwingen merkt de heer Koppejan op dat ondanks de crisis de uitgaven steeds hooger worden voornamelijk de tractementen. Bij de artikelsgewijze behandeling stelt de heer V e r h a g e voor om het presentiegeld van de raadsleden van f 40.te bren gen op f 100, Zijn voorstel wordt niet gesteund, komt dus niet in behandeling, Bij de nieuwe post „Kosten van verga deringen en ververschingen" van f 35, is de heer Koppejan er tegen om ver teringen te maken ten koste der ge meente, Hij acht dit zeer onbillijk. De raad zit hier niet om ververschingen te gebruiken. De heer J a n s e is het met den heer Koppejan eens. De post wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Janse en Koppejan. De begrooting wordt na enkele besprekin gen aangenomen. De heer H. J. Heusinkveld wordt met algemeene stemmen benoemd tot lid van de commissie tot wering van School verzuim. Bij de rondvraag vraagt de heer Ver- h a g e naar de resultaten van de opme ting van Pautje, De voorzitter zegt dat de grens door den landmeter is vast gesteld zooals B, en W. hadden ver wacht. B. en W. zal trachten de strook grond, die naar hun meening en die van het kadaster, het eigendom der gemeente is, ook in het bezit van de gemeente te stellen. De heer Verhage is bang van processen en zou willen, dat er met den heer Bergsma onderhandeld werd om tot een schikking te komen. Spr. is er niet zeker van dat de gemeente door den rechter in het gelijk zal worden gesteld Hij acht het mogelijk dat de eigendom door verjaring aan den heer Bergsma is overgegaan, aangezien de meeste men schen niet anders weten dan dat de nu bestaande toestand altijd zoo is geweest De heer S t r o o zegt, dat de scheiding vroeger anders is geweest. Vroeger lag tusschen den dricht en het perceel van den heer Bergsma een slootje dat vol gens den vorigen eigenaar de grens van zijn perceel was, zoo dat volgens hem de dricht geheel aan de gemeente toebe hoorde. De heer Koppejan infor meert naar de plannen tot verharding van den Duinweg. De voorzitte kan momenteel geen inlichtingen geven ZUID-BEVELAND. KLOETINGE. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f 15,25. Vanwege het Staatsboschbeheer zijn pl.m. 1500 olmen gemerkt. Deze boomen die de iepenziekte hebben zul len door de desbetreffende eigenaren moeten worden gerooid. Het mooie aan zicht dat die boomen, vooral in den zo mer, aan deze gemeente gaven, zal door de velling zeer verminderen. Daar zich slechts 1 leerling beeft opgegeven zal het vervolgonderwijs in deze gemeente dezen winter niet wor den gegeven. Eenigen tijd geleden kwam een in woner dezer gemeente tot de onaange name ontdekking dat van den in zijn tuin staanden appelboom bijna alle appels wa ren verdwenen. Aanvankelijk werd aan diefstal gedacht. Later bleek dat ratten deze appels van den boom hadden ge laaid. Zaterdagavond had op den 's Gra- venpolderschen straatweg onder deze gemeente een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De auto van B. van 's Heer Abtskerke en die van IJ. uit 's Heer Arendskerke zijn juist bij het aansluiten van den Langenweg met elkaar in aan raking gekomen. De auto van IJ heeft daarbij nogal schade opgeloopen terwijl de inzittende passagiers eenige verwon dingen opliepen. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. In de Maandag al hier gehouden vergadering was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, dat de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerl. Stand van f 210 op f 220 was gebracht. Op voorstel van B. en W. werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven ■van de Centrale vereeniging tot behar tiging van de Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken om een jaar- lijksche bijdrage van minstens f 50. Een vraag van den burgemeester van Goes of de raad in beginsel bereid is om mee te werken tot het gezamenlijk bou wen van een barak voor besmettelijke ziekten werd z.h.st. in bevestigenden zin beantwoord. Aan den gemeentewerkman J. de Loof werd een jaarlijksche vergoeding van f 15 toegekend voor vergoeding voor kleeren voor begrafenissen. Van de feestcommissie van 't laatstge houden oranjefeest was een verzoek in gekomen om het nadeelig slot voor re kening der gemeente te nemen. Met 3 tegen 2 stemmen werd hierop gunstig be schikt. Besloten werd aan de beide gemeente werklieden f 25.gratificatie toe te staan voor overwerk bij 't uitdiepen der haven. Aan den rijksveldwachter J. G. van Raay werd een gratificatie van f 25 toegekend voor bewezen diensten. De begrooting voor het G.E.B, 1931 werd goedgekeurd en vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 9253; de kapitaal- dienst op f 3400. Aan den heer H. W. P. A. de Jongh werd overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L. School, met ingang van 17 De cember a.s. Vervolgens werd de gemeentebegroo- ting 1931 behandeld. De heer Contant stelt voor met in gang van 1 Jan. 1931 het abonnement op de telefoon op te zeggen, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Een voorstel Potappel om uit de salaris- regeling van den ambtenaar ter secre tarie te schrappen de salarisverhooging voor 't bezit van 't diploma, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Wethouder Haringman stelt voor om den post van f 100 (voor aankoop van een 2e hands brandkast) met f 215 te verhoogen en daarvoor aan te schaf fen een Lips stalen boekenkast. Na am pele discussie wordt besloten eerst over deze kosten attesten aan te vragen over brandzekerheid en dan in een volgende vergadering te beslissen. De verhooging wordt toegestaan. De kast moet dienen tot opberging van het geheim archief. Bij den post „Brandweer" stelt de heer Contant voor om pogingen in 't werk te stellen om tot de oprichting van een vrijwillige brandweer te komen, waar aan gevolg gegeven zal worden. Op voorstel van den heer Potappel wordt de post voor haven- en octrooi- gelden met f 3000 verminderd en ge bracht op f 4000, Met alg. st. wordt verder de post vooit! rioleeringswerken gebracht op f 3000, Op voorstel van den heer Potappel wordt besloten niet tot de werken over te gaan, voordat nauwkeurig het ter rein is gewaterpast. B, en W. wordt de opdracht verleend zicht nog eens tot de directie van de 'ram Wolhaartsdijksche veerGoes te wenden, ten einde meerdere trams in gelegd ie krijgen. De heer Contant stelt voor den post „inkomsten vermakelijkheden" te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1