JJroutnriale Jfccuiusche Warme Quaker - Hard werken wacht hen. Geef hun een stevig en voedzaam1 ontbijt. Warme Quaker is smakelijk^ licht verteerbaar en bevat vele voed zame bestanddeelen. Vraag "Quaker; a.u.b. I" en U weet, dat U de origfc neele, hygiënische, rood, blauw en geele pakken krijgt. voor Uw hinderen met deze koude No. 2 4 7. Twee bladen. DINSDAG 21 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. het geschenk der leidsche burgerij aan prinses juliana. wijziging l. o.-wet. het conflict in het drukkers en krantenbedrijf. een fransch-nederlandsch arbitrageverdrag. de nederland-express. het tweede postvliegtuig naar indie, ZEELAND. walcheren. zuid-beveland. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. MIDDELBUPGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het geschenk, dat het comité uit de Leidsche burgerij aan Prinses Juliana ter herinnering aan haar studietijd te Leiden Zaterdag ten Paleize op Het Loo zal aan bieden, zal bestaan uit een grooten ge- graveerden kristallen beker op zwart eb benhouten voet. Het geschenk zal Donderdag en Vrij dag in het Stedelijk Museum „De Laken hal" te Leiden voor belangstellenden te bezichtigen zijn, Ingediend is een wetsontwerp betref fende wijziging van art. 193, vijfde lid der Lager-onderwijswet 1920, Met het oog op de mogelijkheid, dat de Staatscommissie voor de herziening van de Lager-onderwijswet 1920, wier rapport, naar de minister vertrouwt, thans weldra kan worden tegemoet ge zien, zal voorstellen eene combinatie van een school voor gewoon lager onderwijs en een school voor uitgebreid lager on derwijs onder één hoofd, mits deze scho len te zamen niet meer dan 500 leerlingen tellen, te bestendigen, verdient het z.i. aanbeveling, dat niet inmiddels een wij ziging intrede in den bestaanden rechts toestand te dezer zake, In het wetsont werp wordt daarom voorgesteld, den werkingsduur van art. 193, vijfde lid, der L. O.-wet 1920 opnieuw met één jaar te verlengen. De vereeniging van dagbladdirecteuren De Nederlandsche Dagbladpers, gisteren middag in vrijwel voltallige vergadering te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het dreigende conflict in de typografie, heeft eenstemmig besloten, niet toe te geven aan de ongemotiveerde eischen der werknemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de ver gadering zich met algemeene stemmen vereenigde. De Federatie der werkgeversorganisa- tiën in het boekdrukkersbedrijf heeft in antwoord op vele vragen van haar leden besloten, vast te stellen, dat eventueel royement door de werknemersbonden van werknemers, die bij de aangekondig de onverdedigbare staking blijven wer ken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blij ven behouden. „Het Volk" van gisteravond meldde naar aanleiding van de vergadering: Vóór den aanvang der vergadering ver zocht de voorzitter namens het bestuur p.g. Van der Veen, die als lid deze ver gadering bezocht, niet aan de beraad slagingen deel te nemen en de bijeen komst te verlaten. Nadat de voorzitter, na overleg met de overige bestuursleden, aan p.g. Van der Veen op diens vraag verklaard had, dat 't bestuur geen gelegenheid wensch- te te geven om ter vergadering omtrent de aan te nemen houding tijdens de ko mende dagen te spreken, maar dat uit sluitend gesproken zou worden over de bij het uitbreken van het conflict te ne men maatregelen, verklaarde p.g. Van der Veen, dat hij aan het verzoek van het bestuur zal voldoen. Hij verliet daar op de vergadering. P-g. Van der Veen heeft schriftelijk aan het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers bericht, dat hij in het bo venstaande feit, waarin hij een beknot ting ziet van zijn rechten als lid, aan leiding heeft gevonden, te bedanken voor het lidmaatschap dezer organisatie. Naar aanleiding van dit bericht deelt men aan de N. Rott. Crt. mede- De voorstelling van zaken van den heer Van der Veen, directeur van Het Volk en de Voorwaarts, is onjuist. Het bestuur wenschte wel degelijk elke gelegenheid te geven tot spreken, maar bij voorkeur niet in het bijzijn van den heer Van der Veen, die daardoor in een scheeve positie zou worden gebracht. Op de vraag van den heer Van der Veen of hij dan niet dat gedeelte van de ver gadering kon bijwonen, waarin discussie gevoerd zou worden over de houding van de directeuren tegenover de Fede ratie, werd hem meegedeeld, dat dat punt heelemaal niet aan de orde was, en dus niet ter sprake zou komen. De heer Van der Veen was volgens zijn zeggen zelf reeds van plan, de verdere beraadslagin gen niet te blijven bijwonen, omdat hij gevoelde, dat hij daar niet bij behoorde. In het beleefde verzoek van het bestuur kon hij dus nauwelijks een beknotting zien van zijn rechten. Terecht zal hij intusschen ingezien hebben, dat hij, zoo als de zaken nu staan, in een vereeniging van dagbladdirecteuren nauwelijks meer thuis behoort. Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat de permanente verzoeningscommissie, bedoeld in het op 10 Maart 1928 te Genève tusschen Ne derland en Frankrijk gesloten arbitrage- en verzoeningsverdrag, als volgt is sa mengesteld: voorzitter Sir Austen Cham berlain, oud-minister van buitenlandsche zaken van Groot-Brittannië en lid van het lagerhuis; leden dr. E. Benes, minis ter van buitenlandsche zaken van Tsje- cho-Slowakije, de heer E, Villegas, oud minister van buitenlandsche zaken van Chili en ambassadeur van Chili te Lon den, de heer H. Fromageot, rechter van Frankrijk in het Parmanente Hof van In ternationale Justitie en mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur-ge- neraal van Nederlandsch-Indië en buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Berlijn, De voorzitter en de twee genoemde leden der commissie zijn aangewezen door de Nederlandsche en de Fransche regeeringen in gemeenschappelijk over leg, de heer Fromageot is aangewezen door de Fransche regeering, terwijl mr. J, P. graaf van Limburg Stirum aange wezen is door de Nederlandsche Regee ring. De speciale trein met post en passa giers zal Woensdagmorgen 22 October om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aan komst Donderdagmorgen 23 October 7 u. 57 te Arnhem, 8 u. 48 te Utrecht, 9 u. 50 Den Haag (S.S.), 9 u, 36 Amsterdam (W, P.), 9 u, 53 Amsterdam (C.S.) en 10 u. 01 te Rotterdam (Maas). Tengevolge van de zware bezetting na Bazel zal de trein in twee gedeelten wor den gesplitst, welke resp. via Zevenaar en Nijmegen zullen rijden. Beide treinen worden te Arnhem gecombineerd, of wel op korten afstand van pl.m. 8 minuten na elkaar, via Utrecht, naar Den Haag doorgevoerd, Het tweede postvliegtuig is gister om 14 u. 10 te Bandoeng aangekomen. VELOUR ULSTER en TWEED DEMIE-SAISONS f 17.50, f 24.50, f 32.—. Weener Coupe. J. HOOFTMAN Jr. Ylasmarkt. (Ingez. Med.) ARNEMUIDEN. Dezer dagen werd in de machinale bakkerij van den heer A. de Visser een krentebrood gebakken welke een lengte van ongeveer 3 meter en een "breedte van 30 centimeter heeft Het gewicht van dit brood(je) bedraagt „maar eventjes" 70 (zegge zeventig) kilo grammen, Dit brood(je) is bestemd voor de Bakkerstentoonstellinig welke te Yerseke gehouden wordt. Na afloop, van die tentoonstelling zal dit brood(je) aan de ouden van dagen in die gemeente'ten geschenke gegeven worden. 's HEER ARENDSKERKE. In de Maan- dagmijddag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, waren met kennisgeving afwezig de heeren J. J. de Jager, D. "Wj. Lindenbergh en J. v. II. "W'eele. Op het verzoek vlan het Bestuur der R. K. Bijz. lagere school! te iNootrd!- Kraayert om overdracht van deze school aan het kerkbestuur Van den H. Eligurs werd gunstig beschikt. Op verzoek van M. Schipper en 31 an deren te 's Heer Hendriikskinderen om uitbreiding der electrische straatverlich ting werd gunstig beschikt door het doen aanbrengen van 3 lichtpunten. Aan de R. K. Bijz. lagere school te Lewedorp werden gelden toege staan ingevolge art. 72 der L. O. wet DÜ het origtnede rood, blauw en geek Quaker pek voor het aanbrengen van een electrische licht-installatie in het schoolgebouw. Op voorstel van B. en W. werd be sloten te Lewedorp electrische straatver lichting aan te brengen met 3 lichtpunten Op voorstel van B. en Wi. werd be sloten tot het verleenen van een retri butie voor het plaatsen van 4 lantaarns in particulier bezit. Door den P. T. T. dienst zal te Lewe dorp een telegraaf- en 'telefoonstation gevestigd worden, op voorwaarde, dalt de gemeente garant is voor een minimum opbrengst. Hiertegen bestonden geen be zwaren. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld, terwijl de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur te 's-Heer- Arendskerke en het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen werden vast gesteld. SCHORE. Door de P.Z.E.M. is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden ter voorziening van deze gemeente van electrischen stroom. De hoogspanningskabel is reeds gelegd tot door de gemeente Kapelle zoodat thans Schore en Hansweert (voor zoover deze gemeenten zijn gelegen ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland) het eerst aan de beurt zijn. Dit zijn de eerste z.g.n. Mabeg-gemeenten van oostelijk Zuid- Beveland, die door de P.Z.E.M. van electrischen stroom zullen worden voor zien. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. Een zeldzaam huwelijksjubileum. WATERLANDKERKJE. Zondag was het 65 jaar geleden dat de echtelieden P. B. Goole en Am. Cortvriendt, wonende te Waterlandkerkje (Turkeije) in het hu welijk traden. De twee 87-jarige oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid. Aan belangstelling heeft het hen niet ontbroken. Het muziekgezelschap van Waterlandkerkje en IJzendijke brach ten een serenade. Van de elf kinderen zijn er nog zes in leven en die formeeren met hun aangehuwden, kleinkinderen en achterkleinkinderen 81 familieleden, waarvan er een 30-tal in Amerika wo nen. De vele honderden belangstellenden werden door den oudsten zoon bedankt voor de betoonde belangstelling. CADZAND. De Raad der gemeente Cadzand kwam Vrijdag j.l. in voltallige vergajdering bijeen. Naar aanleiding van een schrijven van de Maatschappij tot bevordering van oóft- en tuinbouw, t. ia. V. de bestrijding van den has'taardsatijnvlinder, werd in be ginsel besloten aan deze bestrijding me dewerking te verleenen door hiervoor een later te bepalen bedrag 'beschikbaar te stellen. Op grond, d'at ook op allé overige amb tenaren verhaal van pensioensbijdrage wordt toegepast, werd het verzoek van den algemeenen bond van politieperso neel in Nederland om den gemeenteveld wachter vrij te stellen van de betaling eener pensioenpremie afgewezen. Even eens werd niet ingewilligd het verzoek vjan clen A.N.Wi.B. om d'e gemeente als Buitengewoon lid te doen inschrijven, ter wijl er evenmin werd toe overgegaan lid te worden van de centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Voor kennisgeving werd het verzoek aangenomen, om adhaesie te betuigen aan een adres tot de regeering inzake verbetering Van het verkeer tusschen de Zuid-Hollanjdsche en Zeeuwsche eilanden en Wiest-Brabant, uitgaande van een daartoe in het leven geroepen comité. Medegedeeld werd', dat de verschillen de raadsbesluiten tot het heffen van belastingen (genomen naar aanleiding van de nieuwe financieele verhoudingswet) bij K. B. zijn goedgekeurd, evenals het raadsbesluit tot heffing van rechten, overeenkomstig de besmettelijke ziekten- wel 1928. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld met een cijfer van f 36.381 in ontvang en uitgaaf, gewone dienst, en f 12,000 aan inkomsten en uitgaven, ka- pitaalsdienst; de begrooting voor het electrieiteitsbedrijf met een bedrag van f 7.184 aan baten en lasten en f 1,210 aan kapitaalsinkomsten en -uitgaven. Vervolgens werd een wijziging van den ügger van wegen en voetpaden voorloo pig vastgesteld. Besloten werd verder aan Ged. Staten weder ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Zondagmorgen is de heer G. A. de Bidder uil Amsterdam, door prof. dn J. Lindeboom, hoogleeraar te Groningen bevestigd tot voorganger van de afdee- ling van den Ned! Protestantenbond te ÏBeijlen, zoo schrijft men aan de N. Rott. Crt! 's-Namiddags deed de nieuwe voor ganger zijn intrede, waarhij hij tot tekst had '2 Cor. '1 vers 24. Gouden jubileum der Vrije Universiteit. ;Het gouden fèest van de vrije uni versiteit te Amsterdam, dalt drie dagen zal duren, is Zondagmorgen begonnen met een gebedsure in de Keizersgracht- kerk. In het Concertgebouw hield 's mid dags de academische senaat een open bare zitting, waar prof. dr. H. 'H. Kuyper de herdenkingsrede heeft uit gesproken. Ned. Herv. Kerk. Ds. T. Kloosterman te Leeuwarden heeft het beroep naar Amsterdam aan genomen. Gerei. Kerk. 'Ds. P. J. O. de Bruijne te Vrouwepol derGapinge heeft bedankt voorliet be roep naar O. en N. Wetering. Naar de Tern. Crt. verneemt is de heer D. W|. F. Romntel te Terneu- zen benoemd tót leeraar aan de R. II. B. S. te Heerenveen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Gro ede mej. M. Trapman te Aardenburg. Op verzoek eervol ontslagen als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen ter. J. Simon van der Aa, secretaris-generaal aan het Permanente Burejau van de Int. Commissie vopr.straf recht en gevangeniswezen te Bern. Aan de Staats Universiteit te Gent is Maandag de heer Jos'. J. Gielen uit Hulst met groote onderscheiding ge promoveerd tot doctor in de Germ|aan- sche Philologie op proefslchrift„De Wandelende Jood in Volkskunde en Let terkunde." Eere-promotie Vrije Universiteit. Zondagmiddag hebben bij de herden kingsplechtigheid van het gouden jubi leum der Vrije Universiteit eenige eere promoties plaats gehad en wel van oud minister H. Colijn, Prof. Sebestyle, Ds. D. Bekker en Ds. J. C, Rullmann. (Ingez. Med.) De Haagsche rechtbank heeft he- cteu het faillisement uitgesproken van den geschorsten Haagschen advocaat en prftenreur, mr. H.Veenstra, die zooals! men zich zal herinneren eenige we ken geleden is gearresteerd wegens ver duistering van belangrijke bedragen 'ten naaeele van zijn cliënten. De Raad voor de scheepvaart te Amsterdam1 heeft uitspraak gedaan inza ke Üe aanvaring van den hopperziiiger H.A.M. 301 en het Duitsche stoomschip Freienfels op de Wester-Schelde nabij de gasboei van B r es k e n s. De Raad wijt de h oofdschuld aan het varende schip, de Freienfels, waar onvoldoende uitkijk! is igehouden. Hij neemt aan, dat de Freien fels het voor-;anker-licht heeft gezien en hjacl dus in elk geval den hopper vrij moeten viaren. Een en ander neemt intus schen niet weg, dat het zeer te betreuren is, dat de hopper het naderende zeeschip zoo laat heeft opgemerkt en niet heeft gewaarschuwd, door geluidsseinen of sta- kelvuur. Voorts is het verkeerd dat de waëht gedurende den geheelen nacht werd ge daan door iemand, die den 'geheelent dag had gewerkt. Van de Freienfels is het anderzijds zeer moeilijk te begrijpen1 waarom de hopperzuiger niet reeds is 'opgemerkt, toen het schip Z.-O. voor lag en, gelijk de loods verklaarde, in dien koers een paar honderd meter doorliep. Had men toen de situatie goed opgeno men, dan had men geweten dat daar ter plaatse een vaartuig ten anker lag. Relletje. Voor den Politierechter der Breda- sche Rechtbank werd Maandag o.m. de navolgende zaak behandeld. Te Poortvliet was er 2 Septem ber j.l. Koninginnefeest en daar het ver boden was in de café's muziek te maken was een gedeelte der bevolking ontevre den, zoodat telkens relletjes plaats von den. Eenige dorpsbewoners maakten blijkbaar van deze gelegenheid gebruik om hun wrok tegen den gemeenteveld wachter v. A. te koelen. Toen de veldwachter zich in den avond van genoemden datum op de Markt al daar bevond kwam hij spoedig in het ge drang, lag even later tegen den grond en moest toen de noodige opstoppers en trappen incasseeren, terwijl uit het pu bliek kreten weerklonken als „sla hem dood", enz. Niet minder dan een 6-tal bewoners van Poortvliet stonden Maandag voor den Bredaschen Politierechter wegens mishandeling van den veldwachter te recht, terwijl nog een persoon wegens opruiing zich te verantwoorden had. Vrouw O, een der verdachten, die bij de behandeling van de zaak tegen een harer medeverdachten, zich op de tribune bevond, roerde haar mond zoodanig, dat ze de zaal uit moest, doch daar zij hier aan geen direct gevolg gaf, werd zij door den sterken arm buiten gezet, even later gevolgd door haar man. Als getuigen werden in deze zaak ge hoord, de geslagen veldwachter, de bur gemeester van Poortvliet en een jeugdig dorpsgenoot J. P. genaamd, die toevallig ter plaatse was toen het relletje plaats vond. Achtereenvolgens werden wegens mishandeling veroordeeld 1. de veldar- beider J. J. O., 2. de werkman G. O., 3. de arbeider W. C. D., 4. de vrachtrijder J. J.; 5. de veldarbeider H. J. W. K. ieder tot een geldboete van f 35.of 20 dagen hechtenis. Ca. Ja. O, huisvr. van verdachte H. J. W, K, kreeg wegens mishandeling een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1