iprotrinciale Zeenw%the No. 2 4 6. Twee bladen. MAANDAG 20 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND KERKNIEUWS. ONDERWIJS. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen tf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent, per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niët meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. over- brjas, 1 staan |el op dbert hij van zijn ha ll t van licL ed: drui- 1—22, 14, 10 ne de 3—29, Jose- Ichesse rabant 24, 1—38, Bouw- Jninger zure In 18 |lrapen witlof ben 32 30-' 4-75, jool 1, witte f21-5, ïs per sn 2— Ilia 7.5 bosj fer kist. Iboer, LU nar oor HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. De rijksbemiddelaar, mr. S, Je Vries Czn., heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke betrokken zijn bij het dreigend conflict in het typografenbedrijf, opge roepen voor een conferentie op a.s. Woensdag 22 October in het stadhuis te Amsterdam en wel de werkgevers om 10 uur des ochtends en de werknemers om 11 uur. STREEKVEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. De vereenigingen voor vreemdelingen verkeer te Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden en Warmond hebben voor de behartiging van haar gemeenschappelijke belangen opgericht de vereeniging voor vreemdelingenverkeer „Centrum Zuid- Holland." WELTEVREDEN VERDWIJNT. Aneta meldt uit Batavia dat het Alge meen Nederl. Verbond bericht ontving van 't hoofd van dienst der P. T. en T„ dat geen overwegend bezwaar bestaat tegen de verandering van den naam Wel tevreden in Batavia, zoodat met ingang van 1 Januari 1931 de naam Batavia izal worden ingevoerd. Ter voorkoming van verwarring zal het huidige hoofd postkantoor te Batavia den naam Bata- via-Stad krijgen, terwijl de plaatselijke bijkantoren zullen worden omgedoopt in Batavia-Gondangdia, Batavia-Kramat, Batavia-Molenvliet en Batavia-Tanaha- bang. De namen der postkantoren Mees ter Cornelis en Tandjong Priok blijven ongewijzigd, MARSEILLE BESMET VERKLAARD. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft, overwegende, dat volgens ingekomen ambtsberichten gevallen van pest voorkomen te Marseille, de haven plaats Marseille besmet verklaard we gens pest. MIDDELBURG. Vrijdag j.l. hield het Middelburgsch Homoeopatisch Ziekenfonds zijn jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer H, Oldeman. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental stationair bleef, en ook de financieele toestand over het algemeen bevredigend is te noemen. De vergadering herkoos den aftreden den penningmeester, den heer D. Ludik- fauijze, bij acclamatie. Zaterdagmorgen is op het werk aan de Langevielebrug een der werklieden door een heiblok getroffen en eenige oogenblikken bewusteloos geweest. Vol gens medische verklaring zal de getrof fene geen ernstige gevolgen hebben. De politie alhier heeft aangehouden zekeren I, de R., verdacht van kerkdief stallen te Roosendaal en Helmond, De aangehoudene is op transport gestelc naar Roosendaal, VLISSINGEN. Zaterdag j.l. vierde de Kon. Ned, Bond van Oud-Onderofficieren haar vijfjarig bestaan. Er was een druk be zochte receptie en verschillende bloem stukken waren den jubileerenden bonc gezonden. Voor de afd. Middelburg sprak de heer Maassen als vertegenwoordiger, WALCHEREN. KOUDEKERKE, Met de Staalscrt. van .18 October zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Schiet (weer baarheids) vereeniging „Wilhelmina" )thans genaamd: Schietvereeniging „"Wil helmina'' alhier gevestigd. (Gewijz. Statu ten.) - ZUID-BEVELAND. SCHORE. Ruim drie maanden gele den verloor een inwoner tijdens zijn werkzaamheden alhier een portefeuille inhoudende o. m. een f 180. Toen is door de politie een onderzoek ingesteld, dat zonder resultaat bleef. Zaterdag j.l is deze portefeuille bij het bieten rooien gevonden, hoewel de inhoud vee had geleden van 't weer, wordt niets vermist. SCHORE. De Roode Kruis-collecte ïeeft in deze gemeente f 7,85 opgebracht KAPELLE. Donderdag j.l. werd ten nadeele van den koopman H. alhier een rijwiel ontvreemd, dat geplaatst was te gen het Veilingsgebouw te Goes. Den daarop volgenden nacht werd te Vlis singen aangetroffen een onbeheerd rij wiel, staande tegen een tramhuisje. De politie heeft het rijwiel medegenomen en bij onderzoek bleek dit te voldoen aan het signalement van het ontvreem de rijwiel te Goes. Een nader ingesteld onderzoek had tot resultaat dat de da der zekere T. afkomstig uit Zuilen, die tevens zonder middelen van bestaan bleek te zijn en die bekende het rijwiel te hebben ontvreemd, te Bergen op Zoom werd aangehouden. Hij is ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. BORSSELE. Vrijdagmiddag vergader de alhier de gemeenteraad. Een verzoek van de Centrale vereeniging tot behar tiging van zenuw- en zielszieken om een jaarlijksche subsidie van minstens f 50 wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mee, dat Ged. Sta ten hun goedkeuring hebben verleend aan de verordening op het waterleiding bedrijf. Nu komen de heeren Dijkstra en De Regt, als vertegenwoordigers der P.Z E.M. in de vergadering, om, daartoe uit- genoodigd, de gewenschte inlichtingen te geven omtrent de electrificatie der ge meente. De burgemeester deelt mee, dat B. en W. voorstellen medewerking te verleenen aan de P.Z.E.M. en uit vei ligheidsoogpunt benevens uit aestheti- sche overwegingen het leggen van een ondergrondsch net aanbevelen. De Heer De Regt verklaart daarna duidelijk, waarom een ondergrondsche aanleg ver kieselijk is boven een bovengrondsch net en beantwoordt een paar vragen, Een van de raadsleden, de heer M. de Regt, toont zich een principieel voor stander van bovengrondschen aanleg. Het voorstel van B. en W. komt na bespreking van de bezwaren van den heer de Regt in stemming en wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Het ontwerp straatverlichtingscontract tusschen de Gemeente en P.Z.E.M. wordt onveran derd goedgekeurd. Nu komt ter tafel het voorstel van B. en W., een geldleening aan te gaan. groot f7500, tegen ten hoogste 4% pet., af te lossen in 20 jaar. Het voorstel wordt z.h st. aangenomen. De heeren van de P.Z, E.M. verlaten de vergadering, de verze kering gevend, dat thans de kabel za' worden besteld en binnen korten tijc met de werkzaamheden een aanvang za worden gemaakt. Tot tijdelijk administrateur van het waterleidingbedrijf, waarvoor de aanbe veling luidt: 1, C. Hage en 2. H, Korten- bout, wordt met 4 stemmen benoemd de heer Kortenbout, terwijl no. 1 drie stem men kreeg, Na eene geheime zitting wordt over het beroep van 17 reclamanten tegen de klasseindeeling voor de waterleiding ge stemd. Slechts 2 reclames worden door de meerderheid billijk geacht. Een ver zoek om van het aanleggen der leiding vrijgesteld te worden, was natuurlijk niet voor inwilliging vatbaar. Daarna stelt de Raad de gemeente begrooting vast op een bedrag van f 47422 in ontvang en uitgaaf, gewone dienst en op f 35000, kapitaaldienst. Men besluit geen opcenten te heffen op de ge meentefondsbelasting. De begrooting Burgerl. Armbest wordt vastgesteld op f5171 in ontvang en uitgaaf en die van het waterleiding bedrijf op f 5500. Nu komt de randvraag en daarbij wordt een zaak ter sprake gebracht, die de ver gadering nog geruimen tijd bezig houdt en die leidt tot het aannemen van het volgende voorstel: „Aan den Monster weg worden 500 M, ter weerszijden van de spoorwegen geen vergunningen ver leend,", zulks met 5 tegen 2 stemmen De heeren Almekinders en Nijsten stem men tegen. Nog wordt aangenomen een voorste om het maximum-aantal vergunningen voor Borssele van 5 op 4 te brengen en dit met dezelfde stemverhouding. Weer verklaren de heeren Almekinders en Nij sten èr zich tegen. De heer M, de Regt merkt op, dat hij het billijk zou achten, dat het hoofd der school en de gemeenteveldwachter een deel der aanlegkosten zouden betalen van de electrische geleiding in hun wo ningen, of rente van de door de gemeente voor dien aanleg te betalen som. De voorzitter tracht den opmerker aan te Ik hou van de Zee, die de kusten bespoelt, Van mijn Land, dat nog Holland mag heeten; Ik hou van die mannen, die eerlijk en trouw Zich geven aan arbeid, aan kind'ren en vrouw, jin recht doen aan plicht en geweten. toonen, dat zoo iets niet billijk is en de leer Almekinders wijst er op, dat de in stallatie het bezit is en blijft van de ge meente. NOORD-BEVELAND. KORTGENE. In den nacht van Zater dag op Zondag is onder deze gemeente een landbouwschuur afgebrand. De oor zaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. SCHOUWEN-DUÏVELAND. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield de gemeenteraad een vergadering, waar in de heer Dijkman afwezig was. Aan gaande een schrijven van het bestuur der gemeente Emmen als antwoord op een desbetreffende vraag, dat door ge noemde gemeente in verband met het eerste lid van art. 13 der Lager Onder wijswet een vergoeding van 5 per leer ling en per jaar wordt betaald, wordt be sloten de uitkomst af te wachten van een hooger beroep door ouders van schoolgaande kinderen in voornoemde gemeente. Ged. Staten gaan niet accoord met het Raadsbesluit van 30 Juli j.l, tot progressieve heffing van 120 opcenten op de a.s. gemeentefondsbelasting, daar blijkens de Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp betreffende de finan cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten de bedoeling van den wetgever is geweesfrimt" Zwaartepunt der heffing van de belasting naar het inkomen naar de verterings- en zakelijke belasting te verplaatsen. Het voorstel der meerderheid van B, en W. om de vastgestelde verordening te handhaven, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op een verzoek der commissie tot ver- keersverbetering tusschen Schouwen, Brabant en Z.-Holland om adhaesiebetui- ging aan haar adres aan het Ministerie van Waterstaat, wordt m. a. st. gunstig beschikt. De voorzitter wordt als ge machtigde aangewezen voor herstemming van hoofdingelanden voor de gebouwde eigendommen in het Waterschap Schou wen, BRUINISSE. Zaterdagnacht is de 21- jarige schippersknecht C. van B. van het in de haven liggende motorschip „Nieu we ZorgZierikzee, over boord geval len en verdronken. Eerst des morgens werd het ongeval bemerkt. Zijn lijk is opgehaald en naar Zierikzee vervoerd. BURGH. Benoemd met 1 November a.s. als waterbouwkundig ambtenaar aan den Calamiteuzen polder Burgh en West- land. de heer J. D. Dormaar, thans tij delijk in deze betrekking werkzaam. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. Naar we vernemen ïs zekere M. ialhier, die op 2 October jl. aan hel jagen was, toen de majoor der Rij'ksveldwacht uit Zaamslag hem' naar een vergunning vroeg, en er naar aan leiding daarvan een worsteling ontstond bij welke gelegenheid beiden door scho len werden gewond, vanuit het zieken huis te Terneuzen naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. PHILIPPINE. Door de marechaussee zijn een tweetal personen in die gemeen te woonachtig, aangehouden en ter be schikking v,an de Justitie te Middelburg gesteld, als verdacht van diefstal. Het moet hier een meer dan gewone diefstal be heffen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROEDE. Vrijdag j.l, kwam de raad in spoedeischende vergadering bijeen, in verband met een van het college van Ged. Staten ontvangen verzoek, om den Raad te adviseeren te willen besluiten tot den ruil van het perceel met opstal len van den heer J. Casteleijn met dat van Den Beer, een en ander noodzakelijk voor de bekende wegsverbetering. Hierover wordt eerst beraadslaagd in geheime zitting. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten, om tot genoemden ruil over te gaan. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer B e c u er op, dat meer dan eens in de vergadering besprekingen hebben plaats gevonden over de vacanties op de scholen. Hij zou daarop nog eens wil len terugkomen, omdat ook nu weer is gebleken, dat de z.g, Octobervacantie weinig nut heeft en daarom zou moeten worden afgeschaft. Ook meerdere leden spreken in dien geest daarover hun mee ning uit. De voorzitter zegt, rekening houdend met den wensch van den Raad, deze aan gelegenheid in de vergadering van B, en W. ter sprake te brengen en daarover te voren de noodige adviezen te zullen inwinnen. OOSTBURG. Door de marechaussee alhier is aangehouden en ter beschikking jvan de Justitie ttle Middelburg gesteld zekeren G. wonende te Aardenburg, ver dacht van diefstal van een rijwiel onder de gemeente Watervliet. Gemeenteraad van Breskens. BRESKENS. Vrijdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer De Kruijter. Mededeeling werd gedaan door den Voorzitter, dat Burgemeester en Wet houders aangewezen hebben tot loco burgemeester den heer J. W. Woittiez. Het hedenmiddag ingekomen verzoek van de bewoners van de Nieuwe Sluis om aldaar electrisch licht te krijgen, werd op voorstel van B. en W naar hun college om bericht en raad terugge zonden. Met algemeene stemmen werd beslo ten toe te treden als lid tot den A.N.W.B voor f 25.per jaar. Hierbij gold de overweging van den Raad, dat thans voor deze gemeente, met het oog o.a. op haar ontwikkeling als badplaats, 'n heel andere toestand is geschapen dan een 5-tal jaren terug, toen op een dergelijk verzoek van den A.N.W.B. afwijzend be schikt werd. De Brandweer dient noodig opnieuw geregeld te worden. Mitsdien stelden B. en W. den Raad voor: a. met het gemeentebestuur van Groe de een overeenkomst aan te gaan tot het gebruik van haar motorbrandspuit; b. eveneens met de N.V. van Melle's C. W.; c. de gemeentebrandspuit (hand kracht) in orde te brengen en een Vrij willig brandweercorps op te richten. De heer Notebaart zag liever een eigen motorbrandspuit. Hij vindt den af stand, die Groede van Breskens scheidt, te groot, om op hulp daarvan te kunnen steunen. Hij deelt ook de meening van den Voorzitter niet, die op de brandweer in de steden wijst, waar de afstanden dikwijls grooter zijn dan de enkele kilo meters van Groede naar Breskens. Het grootste motief van de voorstellen van en W. is evenwel gelegen in de aan zienlijke meerdere uitgaven, die aan schaffing van een motorbrandspuit zou den meebrengen, want niet alleen met een brandspuit te koopen is alles gere geld, ook dient er een bergplaats te zijn een chauffeur aangesteld, een monteur, enz,, enz., daar komt nog bij dat er voor een motorbrandspuit wellicht niet vol doende water aanwezig zal zijn, wat den heer Notebaart doet opmerken, dat dit ook het geval zal zijn, bij de komst van de Groedesche spuit. De heer L ij k wijst op het telefoneeren met Groede na de sluitingsuren der postkantoren, wellicht is hier een regeling voor te treffen. De heer C a r e 1 s deelt de meening van den heer Notebaart, Daar de afstanc veel te groot is, acht hij het voor een plaats als Breskens met haar industrie o.a. onverantwoordelijk geen goede brandspuit steeds bij de hand te hebben Wat de financieele zijde betreft is hij de meening toegedaan, dat deze vermoede lijk wel zal meevallen, Uit dagbladbe richten vernam hij o.a., dat de fa. Rik kers te Rotterdam in Aardenburg met 'n motorbrandspuit proeven gegeven heeft die zeer voldaan hebben. De kosten van een dergelijke spuit zijn ongeveer f 1100 Hij raadt B. en W. aan eens daar te in- formeeren. Ook de heer L u t e ij n kan zich met het voorstel van B, en W. niet vereeni gen. Men moet trachten baas in eigen huis te blijven, niet afhankelijk worden van andere gemeenten. De voorzitter dupliceert. Hij wijst in dit verband op de Prov, Brand weerorganisatie, welke tracht samen werking te krijgen tusschen de verschil lende gemeenten. Met betrekkoli;k nig kosten kan thans alLs best geregelc worden. Hij ontraadt ten sterkste het Kleedermakerij J, HOOFTMAN JR., Vlasmarkt. rieden ontvangen moderne stoffen voor Ulsters en winterjassen, ie klas maatwerk. (Ingez. Med.) aanschaffen van een motorbrandspuit, de tosten zijn veel te hoog, en is, daar alles zoo heel goed geregeld kan worden, een overbodige luxe. Na eenige discussie werd op voorstel van den neer Luteijn besloten de ge meentebrandspuit spoedig grondig na te zien, een demonstratie daarmee te geven en inlichtingen in te winnen bij die ge meentebesturen, de nog slechts kort ge leden een motorbrandspuit aangeschaft hebben. Wellicht kan dan in de volgende vergadering een besluit worden geno men. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om toe te treden tot het beperkte plan Waterleiding. De Voorzitter memoreert nog eens het ge- heele verloop, die de Waterleidng gehad heeft en antwoordt op een vraag van den heer C a r e 1 s dat de Commissaris der Koningin de stoot gegeven heeft voor het opnieuw aan de orde stellen van de Waterleiding. De heer C a r e 1 s geeft den wensch te kennen, dat in den vervolge de afgevaardigde van de ge meente zijn bevindngen ter vergadering Jen Raad mededeelen zal, waardoor de raadsleden steeds op de hoogte van den toestand blijven. Op een vraag van den heer Note baart antwoordt de Voorzitter, dat de tarieven niet hooger zijn dan die van het oude plan, alleen is de garantie van de gemeente grooer. Evenwel wordt het besluit genomen, dat alleen toege treden wordt, indien het Rijk en de Pro vincie zich garant stellen. Na nog enkele besprekingen mocht dit voorstel van B. en W. de algeheele in stemming der vergadering wegdraen. De raad ging vervolgens in comité- generaal ter bespreking van den even- tueelen verbouw van het gemeente huis. Na ongeveer een uur in besloten ver gadering te zijn geweest, besloot de Raad, eveneens met algemeene stem men, in beginsel tot verbouw van het geme-entehus. De verbouw zou ongeveer een f 5000.bedragen. Hierin is niet begrepen de aanschaffing van nieuwe meubels, enz. In een volgende vergade ring zullen B. en W. met andere gege vens ter tafel komen. Bij de rondvraag vestigt de heer L u- t e ij n de aandacht van B, en W, op den treurigen toestand, waarin zich het dek sel van een zinkput in Vogelenzang be vindt. De Voorzitter zegt verbetering toe. Benoemd tot diaken der Ned. Herv. Kerk te Ritthem de heer L. Koole. De heer J. A. Osté, die aan "de beurt van aftreding was, wtenschte niet meer in iaaiimerking te komen. (Tot ouderling is herbenoemd de heer P. J. de Pagter. 150 Jaar Zondagsschool arbeid. Het bestuur der Neder landsche Zon dagsschool vereeniging besloot de week van 19—26 October te bestemmen om te (herdenken hoe voor 150 jaar Robert Raikes in Engeland zijn werk begonl, welke duizenden tot zegen is geworden. In onze gemeente wordt dit feit her dacht op Zondag 26 October des avons 6 uur in de Nieuwe Kerk waar de heer ds. M. van Empel een herdenkingsrede zal uitspreken terwijl een 325 kinderen, leerlingen van'de Zondagscholen der Ni. H. Gem. te Middelburg en 't Zand eenige Zondagsschoolliederen zullen zingen on der leiding van den heer J. W:. Bom- 'melje. Ook de heer Th. C. Ferwerda, organist van de Nieuwe kerk hoopit zijn 'mede- werk|ing ie verleenen, door melodieën van bekende Zondagsschoolliederen ite slpelen. Geref. Gem, Tweetal te Gouda ds. M. Hofman te Krabbeadijke en ds. A. Verhagen te Mid delburg. Voor de akte Peadagogiek M.O. is geslaagd de heer P, Tazelaar te Biltho- ven, vroeger hoofd van de neutrale

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1