^rouinciate .Ze eutu s die 1MI; Stoomwasscherij „Zeeland" No. 2 4 5. DRIEBLADEN. ZATERDAG 18 OCTOBER 1 93 0. Eerste Blad 173e Jaargang. Naar een algemeene staking in het drukkers en courantenbedrijf. IN ONZE STATEN-GENERAAL. Langeviele Singel D 197 - Tel. 637 Pep Kilo en pep stuk BINNENLAND ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of .Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Bij het bestuur van de Federatie der werkgevers in het drukkers- en couran tenbedrijf is gisteravond van de werk nemersorganisaties in die bedrijven, het bericht ontvangen, dat, daar men niet tot overeenstemming is gekomen met be trekking tot de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst en men een con- tractlooze periode niet wenschelijk acht, tegen Maandag 27 dezer een algemeene staking is afgekondigd voor alle boek- en krantendrukkerijen in Nederland. Het voornemen bestaat, niet weder aan het werk te gaan, voor en aleer overeen stemming over een nieuwe C. A. O. is verkregen met alle vier de werknemers organisaties. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteravond bevat een, naar onze meening, zoo helder en juist geschreven overzicht van den stand van zaken, dat wij het hier'vrijwel in z'n geheel laten volgen, „Er dreigt in het georganiseerde druk- kersbedrijf een ernstig conflict tusschen werknemers en werkgevers te ontstaan, een loonconflict, dat echter wel eens vèr strekkende gevolgen zou kunnen ver krijgen, daar al wat met veel moeite en na overwinning van veel tegenstand in den loop der jaren is opgebouwd, met één slag tegen den grond zou kunnen geslagen worden. De geschiedenis is gauw verteld. Tot ongeveer 1913 was er in het drukkers- bedrijf weinig algemeene regel te ont dekken. Vele arbeiders bleven ongeor ganiseerd, lang niet alle werkgevers wa ren tot de algemeene bedrijfsvereeniging toegetreden. Er heerschte in het bedrijf veel onzekerheid; er werd, gelijk wij in „Het Volk" uitgedrukt zagen, van de zijde der werknemers een guerilla-oorlog gevoerd, die soms gewonnen werd, soms verliezen opleverde, maar waarvan per slot van rekening zoowel de werkgevers als de werknemers schade ondervonden. In 1914 is in dezen toestand belangrijke verbetering gebracht, doordat toen de werknemersvereenigingen er in geslaagd zijn, met de werkgeversvereenigingen, die daartoe in wat nu heet de Federatie van werkgevers in het Boekdrukkersbe- drijf te zamen kwamen, eene collectieve arbeidsovereenkomst te sluiten. Van deze Federatie maken ook de Dagbla den deel uit. De Federatie omvat dus meer dan de naam aanduidt, en geldt in het algemeen voor het „drukkersbedrijf" (met uitzondering van de steendrukke rijen). Het heeft, gelijk wij reeds aanstipten, heel wat moeite en overtuigingskracht geëischt om het zoover te brengen. Vele werknemers konden slechts noode er toe worden overgehaald, lid van de vakver- eenigingen te worden, zich aan de ver plichtingen, die dit meebracht te onder werpen, en de voordeelen der vrijheid, die zij genoten, te doen op zij schuiven in de nivelleeringsbeweging, die de meeste vakvereenigingen beheerscht. Niet alle ondernemers zijn voor toetreding tot de werkgeversvereeniging kunnen gewon nen worden. De toestand is dus nu deze, dat er nog betrekkelijk veel, voorname lijk kleine ondernemers, vooral buiten de groote steden, zijn, die ongeorgani seerd bleven en met ongeorganiseerd per soneel werken. De collectieve overeen komst omvat dus niet het geheele druk kersbedrijf. De collectieve overeenkomst is in on derling overleg tusschen de werknemers organisaties en de Federatie, soms na zeer langdurige besprekingen, maar ten slotte door wat geven en nemen van beide zijden eenige keereni vernieuwd, gewijzigd, verbeterd. De laatste overeen komst werd in 1927 gesloten en loopt 25 October a.s. aL Over een nieuwe overeenkomst is ech ter geen overeenstemming verkregen kunnen worden, niettegenstaande van werkgeverskant in de commissie, die de onderhandelingen gevoerd heeft, de meest mogelijke tegemoetkoming be tracht werd. Zooveel, dat het nog zeer de vraag was, of, ingeval in de onder handelingscommissie op de basis van de laatste concessies der werkgevers over eenstemming bereikt was, ook in de al gemeene vergadering der Federatie, waar uiteindelijk de beslissing moet val len, daarvoor eene meerderheid zou kun nen verkregen worden, om nog maar niet te spreken van de mogelijkheid, dat bij aanneming met zwakke meerderheid een groot aantal werkgevers uit de organi satie zoude terug treden. Hoe is de loop der onderhandelingen geweest? Aanvankelijk is van de zijde der werk gevers bepleit, dat de standaard-geld- loonen, zooals die in de geldende collec tieve overeenkomst waren omschreven, eenigszins zouden worden verminderd. Daarvoor waren inderdaad goede rede nen bij te brengen. Onder de bedrijven, die allengs meer en in steeds toenemen de mate de ellendige gevolgen van de oeconomische crisis, welke over de gan- sche wereld heerscht, aan den lijve zul len gaan ondervinden, behoort zeker niet in de laatste plaats het drukkersbedrijf. Ieder kan dat in zijn naaste omgeving ontwaren. Aan het drukken en uit geven van boeken is een grooter risico verbonden, dan in normale tijden het ge val is, omdat de koopkracht van de le zers is verminderd. Menig tijdschrift voert een zwaren strijd om het bestaan. De Vragen des Tijds, een oud tijdschrift van uitnemenden roep, werd reeds opge heven, en er zullen er meer volgen. Han delsdrukwerk zal niet meer besteld wor den, dan strikt noodzakelijk is. De or ders voor reclame-drukwerk zullen ver minderen. Wat de dagbladen betreft, zij hebben al sinds jaren ontdekt, dat de omvang van hunne advertentie-kolom men een nooit falende meter voor de af neming of toeneming van het bedrijfsle ven is, en de meter heeft, na eenige af- en opgaande beweging, den laatsten tijd in vergelijking met de gelijknamige maan den van verleden jaar eene sterk da lende richting ingeslagen. Men kan er eene theoretische discussie over opzet ten, of het goed gezien is van het be drijfsleven in een tijd, waarin het voor al les bedacht moet wezen, zijn debiet al thans te behouden, naar buiten minder van zich te doen merken, doch wij heb ben nu slechts met de feiten te rekenen. De werkgevers in het drukkersbedrijf evenzeer, en de bovengenoemde feiten vallen nu eenmaar niet te loochenen. Dat de werkgevers dus eene in geld uit gedrukte loonsverlaging bepleitten, vali te verstaan. Zij vonden daartoe te meer aanleiding, omdat sedert de tot stand- brenging van de deze week nog gelden de collectieve overeenkomst, de kosten van het levensonderhoud aanmerkelijk gedaald zijn. Uit de maandelijks bekend gemaakte officieele indexcijfers komt dit feit onmiskenbaar aan den dag. Wij noe men er één, de kosten van voedingsmid delen; in 1927 was het indexcijfer 153, in September 1929 nog 147, in September j.l. was het cijfer tot 115 gedaald. Een matige verlaging van het geldloon zou dus in vergelijking met 1927 geenszins eene werkelijke verlaging van loon be hoeven te zijn. Tegenover dit verlangen der werkge versorganisaties zijn echter de werkne mersvereenigingen met een eisch tot loonsverhooging in het veld getreden. Geen kleinigheid voorwaar, want de eisch kwam neer op eene verhooging van de standaardloonen met 5 cent per uur of 2.40 per week voor het gansche land, met uitzondering van Amsterdam, waar de verhooging 3 cent zou bedragen. Daarbij kwamen dan nog ten/ opzichte van de dagbladen tamelijk vérgaande verlangens tot vermindering en verkor ting van nachtarbeid, enz., eischen, die de lasten van het bedrijf zeer zouden verzwaren. Wij zullen nu verder de besprekingen, die werden afgebroken, eni van de week weer een oogenblik hervat, niet in dé tails volgen. Genoeg zij te vermelden, dat de werkgevers in de onderhandelings commissie zeer ver zijn gegaan. Te ver, om voor hun voorstellen in eigen kring bijval te kunnen vinden? Wij zullen daar over niet oordeelen, doch ons tot de fei ten bepalen. Prijsgegeven werd door de werkgevers de verlangde loonsverlaging niet alleen, maar, in het besef dat alles moest wor den gedaan om een conflict in dezen tijd te vermijden een conflict, waar niet alleen werkgevers en werknemers in het drukkersbedrijf, doch ook een groote kring buiten het bedrijf veel schade van zou moeten lijden, werd bereidheid getoond tot eene loonsverhooging van 3 cent per uur in den loop van 3 jaren. Aldus werd feitelijk de doos van Pan dora geopend, waarin niets zat dan de hoop, de hoop in dit geval, dat in den loop van de komende dre jaar de oeco nomische toestand wel dermate zou ver beteren, dat de verzwaarde collectieve overeenkomst op zoo langen termijn niet Liefde is even onmisbaar voor den mensch als zonnelicht en zonnewarmte voor den groei van plant en bloem. al te veel slachtoffers zou maken. Slachtoffers zouden er, ware het voor stel aanvaard, ongetwijfeld toch geval len zijn. In de eerste plaats onder de werkgevers, wier bedrijf aan de grens van het leven staat, en na deze loons verhooging niet overeind zou kunnen blijven. Slachtoffers dus ook onder de arbeiders in deze bedrijven, die het le ger van werkloozen zouden komen ver meerderen. Doch dan zouden er ook nog slachtoffers komen onder de arbeiders in die bedrijven, die bij verminderd de biet en verhoogd loon geen andere uit komst zouden hebben, om hun bedrijf in gang te houden, dan hun personeel zooveel mogelijk in te krimpen. Degenen, die werkzaam blijven, zouden zich daar van mogelijk weinig aantrekken, des noods zich over loonsverhooging verheu gen, de uitgestootenen zouden de zaak echter anders bekijken. Het heele voorstel der werkgevers in de onderhandelingscommissie komt ons dan ook voor een noodvoorstel te zijn geweest, ingegeven door het verlangen, den uitersten goeden wil aan den dag te leggen. Zij deinsden terecht terug voor elke verantwoordelijkheid voor een con flict met de voor beide partijen perni- cieuse gevolgen daarvan. Nadeelen, die niet tot het bedrijf zouden beperkt blij ven, maar zich ook voor velen buiten het bedrijf zouden doen gevoelen. Men denke slechts aan de groote werkver- nietiging en de werkloosheid, die, ook buiten het vak, van een conflict in het drukkersbedrijf het gevolg zullen wor den. Wij kunnen dat begrijpen, al komt het ons voor, niettemin hoog spel te zijn geweest, omdat zelfs bij aanneming van de voorstellen in de onderhandelings commissie de zekerheid ontbrak, dat de Federatie er zich mee accoord zou ver klaren, en allerminst waarschijnlijkheid bestond dat niet een aantal leden der Federatie daar aanleiding in zoude vin den, den Federatie den rug toe te kee- ren, om er maar niet aan te denken, dat de heele Federatie uiteenspatten kon. Daarom lijkt ons de vasthoudendheid der werknemers aan de eenmaal gestel de eischen, ook na de buitengewone te gemoetkoming der werkgevers in de commissie, geen aanwijzing van ernstig verantwoordelijkheidsgevoel. De geschie denis van het eertijds bloeiende Amster- damsche diamantbedrijf had hun te dien aanzien toch wel iets kunnen leeren. Wij mogen het voor heden bij deze uit eenzetting laten, en verder den loop van zaken afwachten." Tot zoover de schets van het ontsaan van den toestand en den stand van zaken in de N, R, Crt. Een uiteenzetting van wege de federatie van werkgeversorga- nisatiën in het boekdrukkersbedrijf be reikte ons heden te laat, om haar nog af te drukken. De tekst van den „stakingsbrief" on derteekend door de secretarissen van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond, den Nederlandschen R.K. Grafischen Bond, den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond, den Ne derlandschen Grafischen Bond en den Nederlandschen Litho-, Foto- en Chemi- grafischen Bond, luidt als volgt „Aangezien de onderhandelingen over voortzetting van de tot 25 October 1930 geldende collectieve arbeidsovereen komst in de typografie en het raster- diepdrukbedrxjf niet tot resultaat hebben geleid en alle besprekingen zijn afge broken en wij een contractlooze periode ongewenscht achten, /zullen ,wij onzen leden adviseeren, het werk na 25 Octo ber te staken en niet weder aan den arbeid te gaan, alvorens met de drie pa troonsbonden, tezamen vormende de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, overeenstem ming over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst zal zijn verkregen." (Ingez. Med.). Probeert Sloan's. Hét zal U verwonderen hoe snel dit werkt in alle gevallen van Rugpijn, Lendejieht, Rheumatiek en Spieren en Zenuw-Pijn, De pijn £S verdwijnt onmiddellijk, Millioenen hebben het ge bruikt. Sloan's dringt door. Verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. De Zuiderzeewejt veranderd. Het vlootplan aan de orde- Minister Reymer heeft tenslotte toch, tegen den sterken aandrang die de Ka mer op hem' uitoefende, geen voet bij stuk gehouden en de Zuiderzee- steunwet is thans' gewijzigd in dien zin, dat het stellige recht op schadever goeding wegens wiaardevermindering der eigendommen erkend is. „Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voor schriften vastgesteld omtrent de tege moetkoming wegens wiaardevermindering Van eigendommen, als gevolg van de af sluiting van de Zuiderzee" zoo luidt een nieuw artikel in het Wetsontwerp. Dinsdag moet er nog over gestemd worden, maar er is thans geen gevaar meer. Toen is het kruiserVoorstel van mi nister Deckers aan de orde gekomen. De heer Brautigam (s.d.) heeft in den breede pogen aan te toon en, dat het Ne- derlandsche vo'lk met verwondering en ontsteltenis dit wetsontwerp heeft ont vangen. Toch zeker maar een déél van het volk zouden wij zoo zeggen! De heer Van Rappard (lib.) heeft betoogd, dat het hier een noodzakelijk wetsontwerp betrof, Waaraan de libera le Kamerleden gaarne hun stem' zullen geven bruikt wordt heeft haar storend station Falun verloren. Dit is van deze golf afgegaan zoodat de ontvangst van nu af veel beter zal zijn. DE HANDELSCONVENTIE VAN GENèVE. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, den Kath. Ned. Boeren en Tuin- dersbond en het Kon. Ned. Landbouw- comité, houdende verzoek de op 24 Maart 1930 te Genève gesloten handels conventie niet te ratificeeren. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. De heer Van Tyen is met zijn Pander vliegtuig „De Adelaar" Vrijdagochtend te 10.50 uur te Dresden aangekomen. Hij was hedenmorgen te halft tien uit Berlijn vertrokken en voornemens heden naar Praag te vliegen. In verband met de dichte bewolking heeft hij echter van zijn voornemen afgezien en is hij op het vlieg veld te Dresden geland. (Ingez. Med,) DE COMMISSIE-LOVINK. De commissie Lovink heeft, naar het „Viad." verneemt, een uitvoerigen brief tot den Minister yan Binnenlandsche Za ken gericht inzake de spoortarieven voor tuinbouwproducten GEEN A.V.R.O -PARTIJ. Gemeld wordt: Vrijdagmiddag i s wederom' een verga dering gehouden ten kantore van mr. van Doorne te Utrecht, waarin de statuten jvan het nieuwe genootschap tegen de verpolitieking, vermeld in verschillende persorganen, zijn ontworpen. Binnenkort zullen ze aan een grootere, algemeene vergadering worden voorgelegd'. Het nieuwe genootschap stelt zich op het standpunt dat de wijziging Van het zendtijdbesluit maai* een klein onderdeel vormt van een veel breedere doelstelling, diev den strijd tegen verschillend^ mis standen op politiek gebied zal aanbinden. Met de Avro heeft het /niets te maken en geenerlei contact. EEN NIEUWE GOLF VOOR NEDERLAND. jMen meldt aan de Maasbode uit Boe dapest, dat dank zij den invloed der Nederlandsche afgevaardigden o.l'. vandr. v. d. Poll, het gelukt is van de Unilon International Radio Diffusion te verkrij gen, dat zoolang! hier in Nederland geen krachtig kortegplf-station is gebouwd, de golf van1 1071 iM- mag verlaten worden om uit te zenden op 1100 M. golflengte. Ook is het zoo goed als zeker, dat de 298 M. voor ons land zal vervallen en daarvoor een hoogere golf zal mógen ge bruikt worden, die loopt omtrent 400 M. De 298 M. die op het oogenlblik ge- Autcbusconcessies, Ged. Staten van Zeeland hebben afge wezen het verzoek van C. H. van Oeve- ren te Kerkwerve om het eindpunt van zijn autobusdienst ZierikzeeEllemeet te verleggen paar Renesse, omdat dit zóu leiden tot benadeeling van andere ver keersondernemingen Wel hebben Ged. Staten voldaan aan het verzoek de vergunning verleend aan L. Goedbloed te Vlissingen voor een dagelijkschen autobusdienst Vlissingen Wiolpbaartsdijksche Veer over te scchrij- ven op M. en A. van Fraassen te Vlissing- i i lr. J. P. Walland. Rij Kon. besluit is de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arron dissement Zwolle ir,. J. P. Walland,/ be noemd' tot hoofdingenieur-directeur. Naar vernomen wordt zal zooals reeds eerder gemeld, de heer Walland belast worden met de directie Zeeland. De heer Walland is zijn loophaan bijl den Rijks Waterstaat begonnen op 1 November 1904 als adjimet-ingenieur te Delfzijl. Op 16 Oct. 1908 werd hij' ter standplaats Tilburg geplaatst en belafst met de werken aan het Wilhelmiinprka- naal. Dell/ 1 April 1911 werd ir. W|alland toegevoegd aan den inspecteur-generaal in Den H?ag d'och reeds 1 October van hetzelfde jaar volgde zijn overplaatsing) ajs arroncl.-ingenieur te T e r n e u z e nl! In dezelfde functie werd hij 1 Febr. 1916 te Leeuwarden geplaatst en 1 Mei 1918 te Zwolle, Waar hij met ingang van 1 Januari 1921 bevorderd werd tot hoofd-ingenieur. Ir. Walland heeft tijdens zijn ambts vervulling in Zwolle lal van belang rijke werkzaamheden kunnen verrichten. Wij herinneren aldus de Prov. Over. en Zwolsehe Courant, alleen ,aan de voort durende zorg, die waterkeeringen en wa terwegen vereischten in de laatste Ja ren met telkens terugkeerende hooide, waterstanden. In het bijzonder aan de wegen en waterwegen van ons gewest heeft hij veel kunnen verbeteren. Zijn belangrijkste .arbeid is echter geweest de hoofdleiding bij den houw van onze IJsselbrpg, welke hij van ir. de Groot overnam. Aan den bouw 'dezer brug blijft zijn naam verbonden. (Buiten zijn ambt, dat hem geheel in beslag nam,, is de heer Walland wei nig opgetreden. Hij maakte deel uit van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Zwolle en van de sub-commissie voor 1 volkshuisvesting daarvan

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1