r 100 Héél de maanxL ea tóch JÏrotjinciale .Zeeuwsche L I Smetteloos glanzende utoeren' Jobon'sEtóracfieVferarpr No. 2 4 4, Twee bladen. VRIJDAG 17 OCTOBER 1930. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER, Motie Duys, Verschillen de wetsontwerpen, Zui- derzeesteunwet. BINNENLAND. ZEELAND MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. VADERLANDSCHE BANK Voor Belaste Waarden, Den Haag, 6° In lOninuTEnKLAARi DOOR =De beste Amerikaariscfie S.C.JÜH M 5 Q NSrSUa000ARBEl"DtRSl HOLLAND KANTOOR f MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiëa 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 oent. Noch de heer Duys, noch de comm. fractie, hebben met hun moties (resp. Zuiderzeevisschers in de Gemengde Com missie, en een geheel nieuwe Zuiderzee- steunwet) succes gehad. Aangenomen worden de wetsontwer pen tot wijziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Leeningsfonds 1914 voor 1930 (verhooging sluitpost); het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van Nederlandsch-Indië, het wets ontwerp tot nadere wijziging en aanvul ling van de Javasche bankwet 1922, en een wetsontwerp tot wijziging van de onderwijsbegrooting voor 1930. Voortgezet wordt de behandeling van de Zuiderzee steunwet, n.l. de artikelsgewijze behandeling. Een amen dement van Zadelhoff, aangaande de ad viezen der Generale Commissie, dat echter weer in werd getrokken. En daarna een amendement-Duymaer van Twist, om tegemoet te komen aan ver schillende bezwaren tegen den maatstaf van toekenning van uitkeering tengevol ge van waardevermindering. Het amen dement zal kosten ongeveer f 400.000 welk bedrag jaarlijks lager wordt. MINISTERIEEL BEZOEK AAN HET M.S. „INSULINDE". De ministers van Koloniën en van Defensie hebben Donderdag een onver wacht bezoek gebracht aan het motor schip „Insulinde" van den Rotterdam- schen Lloyd, dat te Rotterdam gereed lag tot vertrek naar Ned, Indië met een de tachement troepen aan boord. De ministers hebben de logies der der de en vierde klasse, bestemd voor de militairen geinspecteerd. Voorts had het bezoek tot doel na te gaan, welke veranderingen moeten wor den gebracht in de scheepsindeeling, voor het geval, dat de hangende plannen doorgaan voor de nieuwe klasse-verdee ling van gouvernements-passagiers. HET EERSTE POSTVLIEGTUIG WEER TERUG, Aneta-V.D. meldt, dat bij de K.L.M. bericht binnengekomen is, dat het eerste postvliegtuig naar Indië bemand met de piloten Van Dijk en Wiersma en den me canicien Buitenhuis, de P.H.A.G.R. op de thuisreis naar Nederland heden te 5 u. 35 uit Batavia is vertrokken. HUISNUMMERING TEN PLATTE LANDE, De minister van Bimnenlandsclie za ken en landbouw heeft in een omzend brief aan de gemeentebesturen medege- deeld d[at hij van het bestuur der Ver- eaniging v|an Raden van Arbeid vernomen heeft, „djat in vele gemeenten ten plat- telande de nummering der huizen zeer onduidelijk is aangebracht, doordat idje nummers te klein zijn, of op zoodanige plaatsen zijn aangebracht, dat zij van den weg af niet zichtbaar zijn. Hierdoor wordt het zoeken naar adressen voor verschil lende ambtenaren zeer bemoeilijkt en tijdroovend. Bij dat bestuur is dan ook de vraag gerezen of bet niet mogelijk is, indien bij gelegenheid van de volkstelling "de huis nummering wordt nagegaan en verbeterd, maatregelen te treffen die zichtbaarheid der nummers aan de huizen te bevordleL ren. Tegen het treffen v,an de bedoeljdie maatregelen zal, in voorkomende geval len, naar de minister vertrouwt, -Jeen be zwaar behoeven te bestaan. Woensdagavond 1.1. had de eerste lezing plaats voor het nieuwe sedzoejn van de vereeniiginlg voor leerling-machi nisten ter koopvaardij. De heer M. Louws, hoofdwerktuigkundige bij de Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij hield een lezing over een reis naar Ned. Indië. 1 In het raadsverslag in het nummer van gisteren lieten wij den heer Jeroni- mus zeggen, dat z. i. als gevolg van een eventueel maalgebod te verwachten is, dat de meelfabrieken niet gauw zullen gaan draaien. Dit woordje „niet" was abuis. Spr. verwacht juist, dat de meel fabriek alhier door zulkeen gëbod we der in bedrijf zal komen. Vele ingezetenen zullen dezer dagen een circuleire ontvangen hebben van de plaatselijke commissie v,an het Fond!s tot Bestrijding der Tuberculose „Draagt El kanders Lasten" en wellicht deze met de verzuchting „al weer een bedelpartij" ter zijde te hebben gelegd. Al moge dit wellicht verklaarbaar zijn, goed te keuren is het geenszins1, want het betreft hier volgens den ten oor- deele volledig bevoegden districts-Gonsul- fa;tie-bureau arts, dr. A. J. Hoorweg, een instelling, die ook hier in M'burg héél véél goed doet; en ruim hulp in allerlei vorm aan t.b.c.-pfatiënten ver leent. Het gaat nu om het houden van een bazaar in het voorjaar 1931. Daar voor iets in geld af in natura af te latjan kan dus zeer worden aanbevolen. Ieder kan op deze wijze een steentje bijdragen in den strijd tegen de zoo (gevreesde ziekte. In de Wpensd|agavon|dr gehouden vergadering van de afdeeRng Middelburg van „Volksonderwijs" werd besloten een feestavond te organiseeren, waarop o.a. zoo mogelijk een kindertooneel(stukje zal worden opgevoerd, dat 'tevens gegeven zal worden in een bijeenkomst, toeganke lijk voor alle leerlingen van lagere scho len te Middelburg. Tot iaf ge vaardigde naar de Algemeen© Vergadering te Utrecht benoemde de vergadering den heer Wi. Spinnaaij en tot zijn plaatsver vanger den -lieer G. Hack. Getracht zal worden voor de vacature-Wede ma n in het Hoofdbestuur candidaat te stellen den heer Ir. J. Wl. Sprenger te Ginneken. Nia bespreking van eenige voorstellen van den Beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering zegde de vergadering mede werking van de afdeeling toe voor de propaganda, die dé afdeeling van den Bond yan Nederlandsche Onderwijzer^ voeren wil voor een school' voor achter lijke kinderen. Ons garnizoen, In verband met onze mededeelingen omtrent het garnizoen hier ter plaatse, deelt de heer H. A, Enkelaar, voorzitter van het comitee van actie tot behoud van het garnizoen ons mede, dat de mi nister van defensie hem de vermin dering der garnizoenssterkte voor Mid delburg als gemiddeld ten minste 68 man bedragende zou hebben genoemd. Tot dusverre was ons garnizoen, al dus de heer Enkelaar, pl.m, 120 man sterk, dezen zomer zelfs pl.m. 170 man. De mitrailleur-compagnie telt echter vol gens hem ten hoogste 56 man gedurende 6 weken per jaar, verder 40 en 's winters maar 26 man. Wanneer bij deze maximumsterkte de staf en het mobilisatiebureau worden medegeteld, dan komt het comitee op een totaal van 69 man. De minister, al dus de heer Enkelaar, heeft verder ge zegd, dat Middelburg en Walcheren wel hun uiterste best mochten doen, wat het verleenen van faciliteiten, ter beschik king stellen van oefenterreinen etc., betreft, want, al zou dit onder zijn, s ministers, bewind niet gebeuren, het was zeer wel mogelijk, dat een volgende mi nister van defensie het geheele garni zoen hier zou wegnemen. Tot zoover de mededeelingen van den heer Enkelaar. Wij hebben, met deze gegevens, nogmaals te bevoegder plaat se inlichtingen ingewonnen. In de eerste plaats werd ons er op gewezen, dat de bovengenoemde cijfers niet in alle op zichten juist zijn. Men gaf ons de vol gende uiteenzetting van den toestand. Voor 1 Oct. jl. bestond het XlVe R.I. uit 2 schoolcompagnieën, waarvan de le schoolcompagnie alhier, de 2e te Ber gen op Zoom gelegerd was. Laatstge noemde omvatte de zware mitrailleurs; wat er overbleef aan dienstplichtigen verminderd met pl.m. 12 man voor den verbindingsdienst werd opgeleid tot tirailleur, gelijkelijk verdeeld over Mid delburg en B. o. Zoom. Sedert 1 Oct. jl. bestaat het XlVe R.I uit drie schoolcompagnieën. Al degenen, die vroeger te B. o. Zoom voor de zware mitrailleur werden opgeleid, ontvangen thans hunne opleiding hier bij de sinds dien ingestelde zware mitrailleurcom pagnie. Het kader van die compagnie is natuurlijk hier ook en eveneens vindt, althans tot dusverre nog, de opleiding Een kind heeft nooit eerbied voor een groot mensch, dat zijn bedaardheid verliest. van de dienstplichtigen der verbindings dienst hier plaats. Te B. o. Zoom liggen voortaan van het XlVe R.I. de tirailleurs- en de speci alistencompagnie met het kader; deze zijn militair niet van elkander te schei den en, afgezien van de mogelijkheid van transport, is in elk geval, zoo deelde men ons mede, het oefenterrein in B. o Zoom militair geschikter dan hier. Wat nu de sterkte van het garnizoen betreft, deze is, zoo deelde men ons me de, in sterke mate afhankelijk van den bloei van het landstorm- (vooroefenings) instituut. Wordt daarvan een druk ge bruik gemaakt en het streven gaat tegenwoordig in die richting dan kan het gebeuren, dat men voor den 21en Juli geen enkelen dienstplichtigen tirail leur in de kazerne ziet. Uithoofde van de zwaardere eischen, die aan de opleiding gesteld worden, komt deze voorgeoefend heid echter bij de zware mitrailleurs en de verbindingsafdeeling in aanzienlijk ge ringere mate voor, dan bij de tirailleurs. Een gevolg hiervan is, dat Middelburg gemiddeld en over langeren tijdsduur een flinke vaste kern van militairen hier heeft liggen, want er worden per jaar per regiment pl.m. 80 dienstplichtigen voor de zware mitrailleur opgeleid. Als vaste kern, zoo zeide men ons nog, liggen hier thans een twaalftal of ficieren en pl.m. 40 onderofficieren. Tot zoover de ons van militaire zijde welwillend verstrekte inlichtingen. Wij meenen, dat onze lezers thans voldoende ingelicht zijn inzake deze aangelegen heid, en zullen daarover verder niet in beschouwingen treden, voorzoover zich geen nieuwe feiten of gezichtspunten voordoen. De herbouw der Langedelft, Het mag dan met den herbouw diet* Lanigedelft niet zoo vlug opschieten als ieder Middelburger (gaarne zou wén- schen, er wordt de laatste maanden toch aan twee panden met kracht gebouwd en wel aan dat der firma D. de J'a|ge|r Jr. aan de eene zijde der straat en aan dat der firma S. Wiener en Co. aan de andere 2ijde. Dat (men geregeld door werkt blijkt heden, nu van het in aanbouw zijnde pand der laatst genoemde firma de drie kleur wappert als bewijs dat (men tot aan het dak is gekomen van wat wij zouden willen noemen het (geraamte van het igroote gebouw, waarin binnen afzienba re® tijd' de firma Wiener haar bekende zaken zal onderbrengen. Heden is het dus een mijlpaal in den vermoedelijk nog zeer langen weg, die zal voeren tot 'bet (geheel weier wegmaken van dé ruï ne, die op 7 December 1929 is ont staan. Nu wij toch over dezen herbouw schrijven willen wij ook even wijzein op den niet te voorkomen last, die on dervonden wordt door het verkeer van het aanvoeren van materialen voor den herbouw. Vooral op een 'drukken dag als gisteren, is voor de politie goed oplek ten een noodzaak om' het verkeer zoo goed mogelijk te dioen voortgaan. 0.1. zo.u de last af en toe wel eejnigsjzints kunnen worden verminderd, als er voor .gezorgd werd, dat de wagens na lossching ten spoedigste weer wegrijden. GOES. De Chr. Besturenbond alhier ep Qe Ned. Central© Bond van Chr. arbeii ders in de bedrijven van Voeidings!- en Genotmiddelen, hadden telgen -gisteren avond' de bajkkersge zeilen te Goes e.o ter vergadering opgeroepen. Aan de uit- hoodiging hadden velen gevolg gegeven. De voorzitter vfan den Chr. B. B., de heer A. de Lange, opende en leidde de vergadering en wees in zijn inlei dend woord op principe, doel en nood zakelijkheid der Chr. Vakbeweging, i Het lid van het Hoofdbestuur van ge noemden Bond, die heer Van Soelen uit Souburg, wees op de treurige toeslffan- den, waarin vroeger de bakkersigejzellen verkeerden, 'm.aar ook, hoe jta tal yan plaatsen door orgahisjatie en collectief contract, alsmede door de sociale wet geving verandering is gekomen-. 1 Nadat gelegenheid gegeven was zich als lid' aan te melden kon de voor-» zitter meeaeelen, dat 17 bakkersgezel len ;pich als lid' luidden aangemeld, zoo dat een afdeeling kon worden opge richt. Een bestuur werd gekozen en be sloten spoedig een tweede vergadering te beleggen. x KRUININGEN. De N.V. R.Z.E.M. heeft alhier een gedeelte woning gehuurd voor een kantoor met het (oog op de voorberei dende werkzaamheden d er Electrici- teitsvoorziening van Oostelijk Zuid-Beve land. COLIJNSPLAAT, Het harmoniegezel schap „Wilhelmina" alhier zal in de maand December een bazar houden, waartoe zich reeds een Damescomité heeft gevormd. AXEL. Bij het ophaltgpn van een ge- wasschen bedspréi aan een losse droog- lat, schoof deze weg, waardoor de eige nares voorover sloeg en een pols brak. "Een andere dame zou in den kelder den uitsia'g der schoonmaak inspecteeren, .toch tuimelde erin, doordat de werk vrouw het losse trapje niet op zijn plaats had gezet. Het gevolg was een been breuk. Een chauffeur zou den motor voor 'n dhto op 'gang brengen. De kruk sloeg te rug en de chauffeur moest met gebroken pols naar den dokter. Het mag misschien als vermeldens waardig worden beschouwd, dat te Axel op 'dit oogenblik drie vrouwen met (ge broken arm, 1 met ge\>roken been en 1 jongeman met een 'gebroken arm onder doktersbehandeling zijn. BIERVLIET. Woensdagavond werd in de Oudlandsche straat de kleermaker J, W. uit IJzendijke door ee nauto uit Sluiskil aangereden, met het gevolg, dat hij met de fiets in de sloot geslingerd werd. Hij schijnt zich gelukkig weinig of niet bezeerd te hebben. De politie heeft de zaak in handen. De Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te Terneuzen den WepEerw. 'heer H. Koopman. Gerei, Gem. Ds. A. v. Neerbos te Terneuzen "ïs be roepen te Scherpenisse. (Ingez. Med.) In het verscfienen jaarverslag over '1929 van het Gemeente-archief van Lei- iden wordt o.a. vermeld dat mej. A. J. Versprille de registers van overleden personen over 17141724 op fiches "bracht, collationeerde de Waalsche trouw boeken over 16041646 en verleende voortdurend hare medewerking in het Voorthelpen van bezoekers der leeska mer. Onderzoek der Nederlandsche en Friesche dialecten, Men .schrijft ons: De Dialectencommissie der Koninklijke Akademie van "Wetenschappen te Am sterdam, welke enkele jaren geleden is ingesteld, heeft voor kort een Centraal Bureau voor het onderzoek der Ned|etr- landsche en Friesche Dialecten opge richt, en daarmede een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden in eigenlijken zin: de studie der Nederlajnidsche en Friesche dialecten in haar wijdsten om- yang. Terwijl Frankrijk, Duitschland, België, Zwitserland en Italië reeds langer of kor ter geleden de studie der dialecten stel selmatig ter hand hebben genomen, en in den loop der jaren reeds een belangrijk en aanmerkelijk imlateriaall (dialectkaarten en -monografieën in het Jicht hebben kunnen geven, bleef Nederland op dit terrein vpn wetenschap achter, en werd hier te lande de in zoo menig opzicht toch zoo belangrijke studie der dialecten aan het particulier initiatief overgelaten tegen beurskoers q OBLIGATIE N a met jaarl. uitloting (Ingez. Med.) (NIMMER VOETAFDRUKKEN MEER) VRAAGT GR AT 1S EEN JOHNSON'S BOEKJE OVER DEWUZEVANONOE.RHOUO! VAN ELKE SOORT VLOER DE.N HAA&JACOB HOP^n?AAT31J (Ingez. Med.) Verdienstelijk werk werd op- onderschei dene wijze geleverd; van stollslelmatige bearbeiding van het terrein kon echter uiteraard, daar een centraal lichaam ont brak, geen sprake zijn. Aangezien de ni velleering v,an het moderne leven den woordenschat en de syntactische eigenaardigheden der verschillende dia lecten meer en meer doet verdwijnen en de grenzen tusschen dialect en algemee ne beschaafde taal hoe langer hoe vager worden, zoodat vooral op dit gebied uit stel afstel' dreigt te worden, heeft die Koninklijke Academie van Wetenschap pen gemeend, een dergelijk centraal li chaam voor Nederland in het leven te moeten, roepen, en te dien einde de bovengenoemde Dialectencommissie inge steld. Door subsidie yan de regeering, van provinciale en gemeentelijke bestu ren, benevens yan wetenschappelijke vereenigingen daartoe in staat gesteld, heeft deze Commissie thans een Centraal Bureau gesticht, dat tot taak heeft: de dialecten van de "Nederlandsche en van de Friesche taal, voor zoo ver deze binnen de landsgrenjzen worden gespro ken, vast te leggen, zooiweT in geschrifte als door middel' van graimmofoonplatjen, waardoor ook het nageslacht zich een zoo volledig mogelijken indruk' zal kun nen vormen van de taal, die hun voor ouders eenmaal gesproken hebben. Het behoeft geen betoog, dat dit werk, op hreeden grondslag ondernomen, tien tallen jaren zal vorderen: het vastleggen van alle dialecteigenaardigheden op kaar ten en bet verwerken der verkregen gé- geven s in een groot aantal monografieën is natuurlijk een zeer omvangrijke en tijdroovende taak. Een eerste vereischte van welslagen is, dat het Centraal Bu(- reau zich kan verzekeren van de m'edef- werking van allen, die daartoe op eenjj- gerlei wijze in staat zijn. Daarom doet het een beroep op d'e lezers van dezjpit oproep, die in het bezit zijn van geschrei ven of gedrukte stukken in dialect welke zij genegen zijn terstond of te een!(- ger tijd ten geschenke of in bruikleen af te staan. Een Centraal Bureau voor het onderzoek der Nederlandsche en 'Friesche dialecten heeft imimters alleen den beteekenis, ais het een zoo volledig mogelijk dialectmateriaal bezit, waarme(- de het degenen, die zich tot het Bureau wenden, zoo goed mogelijk kan inlichten. Vervolgens zijn zoowel in de sted'en als ten platte lande vele personen', die het een of ander dialect volkomen behaer*- schen, en andere die, zonder zelf een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1