lïrouinciale i5eeutosch.e ÜBÜia „Het Ontwaken". FLORA BIOSCOOP. No. 2 4 3. Twee bladen. DONDERDAG 16 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. DE ROTTERDAMSCHE BIJENKORF. ZEELAND. ONDERWIJS. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange Si Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 16-X-'30. Men kan niet alleen van den enkelen mensch zeggen, dat hij aan stemmings wisselingen onderhevig is het geldt evenzeer van meer-omvattende begrip pen als een vereeniging, een natie, of: een gemeenteraad. De stemming in de Middelburgsche vroedschap dan was gistermiddag mat, stroef en slaperig. De Raadsleden spra ken zacht en onduidelijk, de aandacht scheen soms elders te verwijlen neen, het was het tegendeel van een opge wekte, fleurige en pittige Raad. Alleen in den rechterbovenhoek heerschte een oogenblik zoo'n hevige binnenpret, dat men den Raadsvoorzitter angstig zag kijken of het misschien noodig zou zijn, de Eerste-hulp-dienst te alarmeeren of de brandweer misschien Zooals de voorzitter met een hoffelijke buiging in de richting van de reorgani satiecommissie der Kon. Ned. Brand- weervereeniging, nadat de hamer onder punt 20 van de agenda gevallen was, constateerde: het eerste gedeelte van de brandweerreorganisatie heeft nu zijn be slag gekregen. Weliswaar is daarbij niet precies opgevolgd, wat deze commissie te dezen opzichte altegaar adviseerde, maar dat is ook naar onze meening niet noodig ook. Men laat advies uit brengen en doet dan, natuurlijk rekening houdende met de groote lijnen van dat advies, wat tenslotte naar eigen inzicht en meerdere plaatselijke kennis en erva ring, het beste is. Enkele sprekers hebben gisteren twij fel geopperd, of het voorgestelde wel voldoende was. Zooals te verwachten viel ir. Boelen zat achter wethouder De Veer ontaardde dit in een tech nisch debat, waarin feitelijk alleen ir. Streefkerk het nog wat uithouden kon, Voor 't overige werden allen royaal van de sokken gepraat en toen de voorz. het tenslotte zoo samenvatte: er komt geen liter brandbluschwater méér op de de Markt als ge den twaalf-duimer daar heen doortrekt toen zweeg de aan vankelijke oppositie, de amendementen verzonken in het niet en het voorstel van B. en W, werd aangenomen. De heer Van de Feltz, het brandweer- enfant-terrible van den Raad, vroeg of er, nu dit eene schaap over den dam was, dra meer zouden volgen? Want de ma teriaal- en personeel-reorganisatie achtte hij, en met recht, ook zeer urgent. De voorz. antwoordde hierop, dat men gerust kon zijn: B. en W. hebben hun voorstel ter zake in groote lijnen vast gesteld en het ter uitwerking aan den secretaris doen toekomen. Als wij 't wèl verstaan hebben, achtte spr. een behan deling in November reeds niet uitge sloten. Het voorstel tot opheffing van de apotheek der Godshuizen vond in mr, Portheine een bestrijder; ofschoon deze zijn cijfers niet noemde, meende hij te kunnen aantoonen, dat deze opheffing vermoedelijk een ernstig geldelijk nadeel voor de gemeentekas zou beduiden. Dies wilde spr, deze opheffing niet be schouwen los van de overige plannen inzake de benoeming van een nieuwen specialist-internist, etc. Mevr. Weijl vreesde, dat uitstel van de behandeling van dit voorstel waarvan h.i. de fi- nancieele gevolgen zeer wel nu reeds te rVeJZv,e° waren he* bestuur van de odshuizen in ernstige moeilijkheden zou rengen. Over het voorstel-Portheine om de zaak aan te houden, staakten de stemmen, en dat wil in dit bijzondere geval zeggen, dat mr. Portheines doel bereikt is, want nu valt de beslissing toch pas m de volgende vergadering. Eveneens hebben de stemmen gestaakt Ve\vT*t voorstj1 Vaa der Feltz-Hollan der-Weijl, om den Ned. bond van ge meenteambtenaren toe te laten tot het georganiseerd overleg, voorzoover daarin zaken behandeld werden, die de belan gen van dezen bond zouden raken. De voorstanders hebben op verschillende meest gevoelsgronden, deze toelating verdedigd en weth. Onderdijk heeft haar, om redenen van praktischen aard, be streden. Mogelijk komt dit voorstel er den volgenden keer, toch nog met één stem meerderheid, door. De 's-Hertogenbossche Raadskelder- centrale wil ons, in de Vleeschhal aan de Middelburgsche Markt met een Raadskelder opknappen. Veel bezwaar daartegen hebben we niet, en voor de heele drukke Donderdagen kan het mis schien wel een goed ding zijn. Maar de' kans dat het een strop wordt, lijkt ons vrij groot en daarom zouden we den Middelburger, die eventueel lust in het zelfde plannetje zou krijgen en die dan mogelijk wel kans op 's Raads voor keur heeft liever aanraden, zich van deze speculatie verre te houden. Al kan het ook anders uitloopen, maar daar is het een speculatie voor. Met vreugde hoorden we, dat mr. Portheine het al vroeger-geuite denk- beeld-Vertregt weer opnam: nu de Lan- gevielebrug in ombouw is, moest ze toch als 't eenigszins kon tevens verbreed worden met twee vrijdragende verhoogde trottoirs, ter weerszijden van het brug- lichaam. De voorz. zeide, dat Gemeentewerken reeds met grooten spoed aan het uitwer ken van deze plannen bezig is; voorwaar een loffelijk bewijs van het gouverner c'est prévoir. Want het blijft daar ook in de toekomst een vrij drukke stadsuit- gang, en een gelegenheid tot verbetering, zoo schoon als die zich nu, in samenwer king met den polder Walcheren, voor doet, komt niet spoedig weerom, dunkt ons zoo. En tenslotte, het P.S. van den brief: even voor de hamer viel, zeide de voorz. dat een flink plan in de maak is, onze vesten uit te diepen. Prachtig: tegen den stank, voor de ge zondheid, en.... voor het brandblusch water daar in de buurt. Vel hem, wiens daan hem vree en zelfvoldoening schenken, Die zonder zelfverwijt, aan wat hij deed kan denken. Schepers. het standpunt stond, dat in de huidige omstandigheden ;geen loonsverliooging mogelijk' was, terwille van het behoud der samenwerking, dit uiterste voorstel van 3 cent per uur had gedaan en de) werknemers dit Uahbod onaannemelijk achtten, moest de voorz. tenslotte wel de conclusie trekken, dat verder onV derhandelen nutteloos wa!S en heeft de ïpatroonsdelegatie der onderhandelings commissie haar mandaat ter beschikking gesteld van het algemeen hoofdbestuur der Federatie. 1 RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn de hoofdingenieurs vjam den Rijkswaterstaat J. P. Wlalland en G. Redeker benoemd tot hoofdingenieur- directeur. NED. INDIE TELT 60 MILLIOEN ZIELEN. Aneta meldt uit Batavia dat het voor- loopig resultaat van de door geheel' NecL- Indië gehouden momfent-telliog is, dat ge heel Ned. Oost-Indië 'n bevolking heeft van 60 millioen zielen. TWEEDE KAMER. De Zuiderzeevisschers De Kamer is gisteren door de alge- meene beschouwingen over de Zuiderzee- steunwet heengekomen. Er is breedvoe rig over gesproken, veel critiek uitge oefend, en betoogd, dat den Zuiderzee visschers recht gedaan moet worden, niet dat ze een aalmoes moeten krijgen. Alles goed en wel, zei minister Rey- mer tenslotte, maar men moet zich hoe den voor de idee alsof men door de Zui- derzeesteunwet recht zou krijgen zijn ge- heele leven op non-activiteit te worden gesteld. Bij de drooglegging van de Zui derzee wordt niet gespeeld met de mil- lioenen. Deze worden zoo efficient mo gelijk aangewend. Spr, heeft zich bereid verklaard tot gemeen overleg, maar niet om een onaangenaam conflict te voor komen, doch omdat spr. meent, dat op die wijze de Zuiderzeevisschersbevolking het best geholpen wordt. Verder deed de minister enkele klei ne concessies en daar zal het nu wel bij blijven. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het tweede postvliegtuig naar Indië is gistermorgen om' 6 u. 15 van Karachi vertrokken en landde om 9 u. 35 te Jodhpur. Het vertrok vandaar weeir om 10 uur en arriveerde om 14 u. 55 te te Allahabad. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis1 voortgezet.. Het derde postvliegtuig naar O.-Indië bemand door de vliegers Duij meiaar en Parmentier en den mecanicien.1 Kolten, is vanmorgen te 6 u. 10 van Schip-hol ver trokken. De vlucht wordt oojk ditmaal via Griekenland en Egypte gemaakt. DE EERSTE SOLO-VLUCHT NAAR NEDERL.-INDIE, De heer J. E. van Tijen, die gistcA morgein om half tien met zijn Panderf- sportvliegtuig „De Adelaar" van het vliegveld Schiphol is vertrokken voor een zakenreis per vliegtuig naar Indië, is gistermiddag te half drie (3.10 uur DuitJ- sche tijd) te Berlijn aangekomen. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE Door de partijen in de typografie is eergisteren en gisteren vergaderd, om te trachten tot overeenstemming te komen betreffende een nieuw collectief arbeidsr contract. Deze overeenstemming, z-oo deelde men aan de N. Rott. Crt. van werkgeverszijde mede, is niet bereikt. De patroons boden aan. een loonsverhóógmg van 3 cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werknemers handhaafden echter him eisch van 5 cent per uur, eveneens geleidelijk in te voeren. Daar de patroonsdelegatie, die aanvankelijk op het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching. (Ingez. Med.) (Van onzen specialen correspondent.) Het was gisteren een voor de Maasstac belangrijke dag. Niet alleen, dat in den ochtend de grootste graansilo van Euro pa in gebruik is genomen door de N.V. Graansilomaatschappij, een massaal be tonnen bouwwerk dat in weinige maan den aan de Maashaven uit den grond is gestampt, maar bovendien is het Rot- terdamsche Bijenkorfgebouw, dat maan denlang deze openingsdatum verbeic heeft, opengesteld voor het publiek. Het is verbazingwekkend in hoe kor ten tijd het nieuwe warenhuis, dat de Zuidelijke helft van den Coolsingel af sluit, met een heel karakteristieke con tour, verrezen is op het braakliggende „Hotelterrein" dat jaren lang het smade lijk en onsmadelijke einde was van den meest trotschen boulevard die men in Rotterdam bezat. Verleden jaar was men nog bezig met het inheien van het on noemelijk aantal betonnen palen waarop het gebouw staat, en nu reeds is het ge heel gereed Architect Dudok, de bekende Neder landsche bouwmeester, heeft zijn „Bijen korf" geheel in de sfeer der nieuwe zake lijkheid gehouden. Hij heeft zich het ge bouw gedacht als een rechthoekige ku bus, met glazen wanden, waarin verschil lende verdiepingen aangegeven worden door steenen banden in helle kleuren De hoofdtoon van het gebouw is geel een harde glazuurgele kleur, die alleen verbroken wordt door deze banden, die in wit, zwart en een weinig goud gehou den zijn. De linkerhoek van den kubus gezien van den Coolsingel, draagt een slanke minaret, die hoog in de lucht plotseling versmalt tot een streep steen waarnaast een glazen peervormige lan taren prijkt: het vuurbaken dat tot ver in de stad te zien is, daar de minaret 66 M. hoog is. De rechterbovenhoek wordt geaccentueerd door een kleinere recht hoek, die in den volksmond reeds „het sigarenkistje" wordt genoemd, maar die een logische, kloeke afsluiting vormt voor de hoeklijn, die verbroken wordt door eenige vooruitstekende balcons, de een boven den ander. Het achterste ge deelte van het gebouw is blind; dat is de uitbouw waar de magazijnen zijn onder gebracht. De totale indruk die het maakt is ver bijsterend. Het domineert absoluut op den Coolsingel, waar toch reeds eenige gebouwen van architectonische impor tance staan. En als afsluiting van den Coolsingel zelf, de Schiedamsche sin gel er naast, is plotseling uitgegroeid tot een boulevard die den Coolsingel nabij- streeft, is het een prachtige aanwinst voor Rotterdam's nog vrij dun bezaaide gebouwen van stedebouwkundige waar de, een uitstekend symbool van de snelle vooruitgang van Neêrlands grootste ha venstad. Het inwendige past zich volkomen bij de buitenarchitectuur aan. Overal de grootste zakelijkheid en strengheid, zon der daarentegen het nuttig effect ergens te verkleinen. Integendeel! Het schijnt alsof de gedachte die achter dit wereld concern van waren zit, de uiterste efficiency ten bate van den klant die mning is, ook heeft doorgewerkt tot in het brein van den man, die dit won der der twintigste eeuw heeft gescha pen. De eerste vier verdiepingen zijn voor den verkoop bestemd, daarboven igt een lunchroom voor 1000 personen en een tearoom, daarboven weer ligt een daktuin met het restaurant en de kantoren, waarna tenslotte in het „si garenkistje" nog een kleine ruimte is, die misschien wel dienen zal om jonge schil ders gelegenheid tot exposeeren te geven. Er wérkt niet .minder dan 1200 man. personeel, waarvoor aparte ingangen, garderobes, cantines, etc, bestaan en zelfs een groote daktuin is ingericht. Ook hier heeft de zuinigheid de wijsheid niet bedrogen en heeft de leiding alle zorg besteed om ook dit onderdeel van het bedrijf zoo goed mogelijk te doen zijn. Omdat dat tenslotte toch weer ten goede komt aan de klanten. Trappen, liften en roltrappen zorgen voor de goede regeling van het verkeer in dit massale gebouw, dat vijftiendui zend menschen ruimschoots kan bevat ten. Ongetwijfeld zullen deze bij de aller eerste opening, die Donderdag plaats vindt, de openingsplechtigheid van Woensdagavond was slechts voor een beperkt aantal genoodigden, aanwezig zijn en de mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat er nog evenveel zullen moeten worden teruggewezen. Want zelden is in Rotterdam de belangstelling van het groote publiek zoo toegespitst geweest als op de opening van dit warenhuis, dat een nieuwe parel is aan de kroon van den Rotterdamschen winkelstand. Bij de officieele opening waren een vijfhonderdtal genoodigden, w.o, niet alleen de burgemeester en de wethou ders, maar ook vertegenwoordigers van handel en nijverheid, de rechterlijke macht, de kunstenaars, en de scheep vaart. De heer L. Meijer, directeur-generaal, heeft de gasten toegesproken, waarbij hij een en ander over den bouw heeft ver teld en lof heeft gebracht aan den heer Dudok, den schepper van het gebouw. Daarna is nog het woord gevoerd door den bouwmeester zelf, door mr. F. Isaac zoon van den oprichter Arthur Isaac den heer M. Frank, die namens het per soneel van de Bijenkorven in Den Haag en Amsterdam een bronzen gedenkplaat aanbood, den heer de Vries, namens de „Hema" te Rotterdam, en den directeur- generaal A. Goudsmit, die allen dank heeft gezegd en in het bijzonder dank heeft gebracht voor hetgeen over de goede verhouding tusschen leiding en personeel is gezegd. De gasten hebben toen een rondwandeling door het gebouw gemaakt, die besloten is met een souper. Om drie uur hedenmiddag is het pu bliek in den Rotterdamschen Bijenkor: toegelaten. Het Zeeuwsch-Vlaamsche water- leidingsplan. Diaar de drie gemeenten Terneuzen Hulst en Sias van Gent in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen het besluit hebben genomen tot aansluiting bij het ontworpen belknop te waterlei din gVsplan en dei tot standjko- ming vian een waterleiding in dat deel' van Zeeuwsch-Vlaanderen daarmee ver zekerd is, is thans het woord aan de rijf gtemeeaten in het Westelijk deel'. De glemeenteraad van Aardenburg zal over aansluiting bij het plan Oost-West beslissen in een vergadering, uitgeschre ven op Maandag a.s. B, en W. hebben den raad reeds een voorstel tot aanslui ting doen toekomen, (N. R. Crt. MIDDELBURG. Erratum. Men zal begrepen heb ben, dat er gisteren niet met de verschil lende brandspuiten gesproken is, zoo Vrijdag a.s. Het United-Artists Super ilmwerk In de Hoofdrol: Vilma BankyLouis Wolheim Walter Byron, Een der grootste succesfilms van het Theater Tusschinsky, Amsterdam. Goedgekeurd door de Centrale Commis sie en Katholieke Filmcentrale voor personen boven 18 jaar. Zaterdag en Zondag Speciale Muzikale Illustratie. (Zie reclame aan het Theater), (Ingez. Med.) als ons verslagje van de exercities ver meldde, maar dat wij schreven, dat er mede gespoten is. Het bestuur van „Handelsbelang heeft adhaesie betuigd aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche eilanden aan de Tweede K-amer, waarbij deze ver zoekt alle pogingen in het werk' te stel len, om op de begrooting 1931 -alsnog de noodige gelden geplaatst te krijgen, opdat eindelijk in het volgende jaar een aanvang zal kunnen worden gemaakt mét de zoo hoog noodige verbetering van het landverkeer over het kanaal door Wal cheren te Middelburg. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniigimig gaf het .„Dameskoor" alhier Dinsdagavond voor leden en andere belangstellenden (naast een later te -geven zanguitvoering) een voordrachtavond, waarop de heer Jacs. van Elsacker van Rotterd'aim op trad. Voor een stampvolle zaal gaf de decla mator vóór de pauze eenige fragmenten uit het bekende oorlogsboek van Re marque, die, vertolkt op de gevoelvolle 'wijze waarop we dat van spreker ge woon zijn, elk op zich zelf een felle aan klacht tegen den oorlog werden. Na de pauze werd het gehoor vergast op een aantal humoristische schetsen, die niet minder 'In den sma-ak blekeni te val len. Op buitengewone hartelijke wijze dankte het publiek den oud-Westkappe- ,1-aar voor zijn, ook in zijn geboorte plaats zoo gewaardeerde kunst. THQLEN. THOLEN. Toen Dinsdagmorgen de knecht van schipper A. uit St. Philips- land in zijn kastje moest zijn, kwam hij tot de ontdekking /lat zijn geldkistje was opengebroken en het daarin aanwezige geld was verdwenen. Waar de schuit van 7 tot 10 uur onbeheerd heeft gestaan, wordt vermoed, dat de dadier dit heeft jgeweten. Tusschen deze uren is de diéf- stal gebeurd. Ook vermiste de schipper een zijner roeiriemen zoodat wordt aan- Igjenomen ,dat de dief gebruik heeft ge maakt van deze boot. Door schipper B. Alhier worden sedert Maandag |JL pok 2 riemen vermist. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Met de Staatscourant van 15 October zijn verzonden afdruk ken yan de akten betreffende de Eerste Nederlandsche Coöp. Beetwortelsuikerfa- 'briek alhier. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. GROEDE. Dinsdag had de koewachter B. alhier, het ongeluk met één zijner ar men in een bieten-melen beklemd te ra ken, waardoor een paar spieren zoo ged als doorgesneden werden. B. moest naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd worden ter verdere behandeling. Benoemd aan de Chr. Burgerschool voor L. O. (Singelstraat) alhier de heer J. Kousemaiker te 's Heer Hendriks- Ikinderen. Geslaagd voor het machinisten di ploma B, de heer A. v. d. Kop, leerling van de „de Ruij ter school" te V1 i s s i nf gen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1