i^eeutuariie Zoo veel te leeren lN No. 2 41, Twee bladen. DINSDAG 14 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang, Slechts anderhalf millioen BINNENBAND. Blozende wangen en goede cijfers... daarvoor is een warm ontbijt noodig. Een heerlijke schotel Quaker 1 Alle voedzame bestanddeelen, die noodig zijn voor den groei van Uw kind. Vraag "Quaker, a.u.b. om de origineele pakken te krij gen. IJ- ZEELAND» bij ideal pesr R. uwland Grint- f1000; uwland le, aan Lie- bouw- Zuid- bouw- ■Westeü A. 60 combi- voor etf 38" Noo«rd'- se Wz. •atering iter 't f540; land en veg, le- iKooper uwland Ouden voor man- diner) klei- lie dan klacht w). 1930, taande ar He- Ti s- en .le 7e Irisver- :s. van „Over- ne Ne- se ge- bcteurs |endijk. Lelie- c.a. ie- en ooting 1-rege- turger- id van elating serka- jrand- TAK. van ;t ver- |e over irtikel |meen- irraad er ge- Ijgbaar luders r* eester. etaris. BOER» MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. smt Hoe nu? Slechts anderhalf millioen hand- teekeningen onder het Tood-rose peti tionnement tegen de vlootplannen van minister Deckers? Is dat geen groot suc ces Zeker: een petitionnement, dat ander half millioen handteekeningen weet te verkrijgen, mag geslaagd heeten. En wanneer wij voor het inderdaad respek- tabele getal van 134 millioen dan ook het woordje slechts zetten, dan be doelen we daarmede allerminst de quan- titatieve beteekenis van deze petition nementsactie te verkleinen. Al evenmin willen wij aannemen al is er hier en daar wel ongerechtigheid met de lijsten gebeurd dat het percentage der on juiste en onbetrouwbare handteekenin gen grooter zou zijn, dan bij iedere an dere petitionnementsbeweging op zoo groote schaal, wie ze ook op touw zou zetten. En toch: slechts 1,500.000! Want er hadden, naar onze meening, wel een vijf millioen handteekeningen onder dit adres kunnen voorkomen, wan neer men de werkelijke waarde en beteekenis van het meerendeel dezer onderteekeningen probeert te benaderen of te doorgronden. Het is, dunkt ons, dit: blijk geven van een algemeene anti-militaristische ge zindheid, of: van den wensch, zoo moge lijk niets en anders zoo weinig mogelijk, uitgeven voor militaire doeleinden. Maar: daar zijn vrijwel alle Neder landers gloeiend voor Oorlogs- en veroveringslust blaakt niet in onze harten, en vechtlust naar den trant 19141919 is bij onze genera tie verre te zoeken. Dus, wanneer men het zoo opvat en het is onze vaste overuiging, dat héél velen van hen, die teekenden, het zoo, en uitsluitend zoo, opvatten dan kon vrijwel iedere volwassen Nederlander zijn handteekening onder het petition nement gezet hebben. „Zijt ge tégen den oorlog, teeken dan" zoo zijn er geweest, als ze hun lijst presenteerden. Welnu: dan is het aantal verzamelde handteekeningen niet groot. Wanneer we er echter de beteekenis aan zouden mogen toekennen, welke de organisatoren der petitionnements actie er gaarne aan toegekend zouden wil len zien, n.l, dat anderhalf millioen vol wassen Nederlanders, na ernstige bestu deering van het vraagstuk der militaire verdediging, te land en te water, van het Rijk in en buiten Europa, tot de con clusie waren gekomen, dat de vlootplan nen van minister Deckers verwerpelijk en verderfelijk zijnja, dan zou ook op ons dit petitionnement grooten In druk maken. Nu beschouwen we het, ondanks de 1^4 millioen handteekeningen, slechts als een welgeslaagde politieke, doch ove rigens waardelooze, vertooning.- waarbij, niet altijd volkomen ten rechte, gespecu leerd is op den, den Nederlander inge boren, afkeer van het militarisme. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. aar de Haagsche Crt. verneemt, staat de benoeming van mr. A, v, d. Sande -LUlz.en' bmgemeester van Leiden wel varstemeeSter Van de residentie- vrii" .den. Gemeenteraad zal, zoo het Btinórf'nrf1S in^®bcht, een voorstel tot mJfflnnn V£m/e Gemeentebegroting met f 5000 worden gedaan, welk bedrag bestemd is als vergoeding voor repre sentatie-kosten van den nieuwen burge meester. s Zoo de' Gemeenteraad dit voorstel aanneemt en de aldus gewijzigde begroo ting geen bezwaar ontmoet bij Gedepu teerde Staten, kan verwacht worden, dat mr. v. d. Sande Bakhuizen de tot hem gerichte uitnoodiging om de plaats van mr. Patijn in te nemen, aanvaarden zal, „NATIONALISTISCHE MILITIE" Op de vragen van. het Tweede Kamer lid den heer Mendels betreiffetide de opt- richting van een „Nationalistische Mili tie" door het Verbond van Nationalisten, heeft de Minister van Defensie ge anti woord, te hebben kennis genomen van een in de vraag bedoeld verslag vooït- kamende in „De Nieuwe Vaderlander' van 6 September j.L, en van de in dat blad genoemde kosten van aanschaffing der uniformen, enz. der „Nationale Mir litie." Overigens is hem omtrent de oprichr ting van (genoemde miljïie, of omtrent haar africhting door beroeps- en reser- vel-personeel der Nederlandsche land macht niets bekend. Wettigheid en geoorloofdheid dezer „Nationale Militie" kan de Minister der halve nog niet beoordeelen en evenmin kan er sprake zijn van zijn instemming met, of toestemming tot het optreden van personeel der Nederlandsche land.L macht bij de africhting. HET DERDE VLIEGTUIG NAAR INDIE. Het vliegtuig PH-AEN, bemanning Duimelaar, Parmentier en Kotte, dat Donderdag a,s. van Schiphol vertrekt, zal eveneens de route via Griekenland en Egypte volgen. Voor deze vlucht, evenals voor de volgende, zijn de noo- dige toestemmingen verkregen. Hoewel deze route 1100 K.M, langer is dan die- over Turkije, is de organisatie zoodanig, dat verwacht mag worden, dat de reis- duur, vergeleken bij die van de oorspron kelijke route, niet zal worden verlengd. Het tweede postvliegtuig is gisteren te 13 u. 10 te Jask aangekomen. Heden verder. DE LENGTE VAN PARLEMENTAIRE REDEVOERINGEN. De 20ste Jaargang van „Parlement en Kiezer" bevat een lengte-overzicht van de redevoeringen, in de beide Kamers door de leden der voornaamste partijen gedurende het afgeloopen zittingjaar ge houden. Daaruit blijkt, dat de woorden in de Eerste Kamer gesproken, zich aaneen rijen tot een kolomlengte van 22.943 c.M,, welke 956 kolommen geven. Hier van komen voor de verschillende par tijen: leden: S.D.A.P. 6071 c.M, of 253 kolom 11 R.-K. 4783 199 16 V.-D. 3814 159 4 C.-H. 2863 119 7 A.-R. 2761 115 6 Lib. 2651 110 6 Het laatst genoemde cijfer geeft het aantal leden aan, waardoor de partij in de Kamer vertegenwoordigd is. Gemiddeld maakt dat ongeveer uit per lid bij de S.D.A.P. 23 kolom; R.K. 1234 kolom; V.-D. 40 kolom; C.-H. 17 kolom; A.R. 19 kolom; Lib. 18 kolom. De S.D.A.P. is dus in de spraakzaam heid verreweg kampioen als partij en laat de andere fracties verre achter zich. Per lid winnen echter de Vrijz.-Dem. den titel ruimschoots. Gaan we nu de welsprekendheid in de Tweede Kamer na, In totaal werden hier 74,066 c.M. of 3086 kolommen aan speeches afgestoken verdeeld als volgt leden: S.D.A.P, 18384 c.M. of 766 kolom 24 R.-K. 11656 486 30 C.-H 9315 388 11 Lib. 8652 36034 8 V.-D. 8546 356 7 A.-R. 7990 333 12 C.P. (W.) 3695 154 1 C.P. (d.V.) 2480 103 1 S. G. 1603 67 3 H. G. 999 4134 1 M. P. 477 20 1 P- B. 269 11 1 Gerekend per lid, dat de partijen in de Kamer tellen, geeft dit een gemiddel de voor de: S.D.A.P. 32 kolom; R.-K. 16,2 kolom; C.-H. 35 kolom; Lib. 45,5 kolom; Vrijz.- Dem. 51 kolom; A.R. 28 kolom. Het individueel record komt natuurlijk aan den heer Wijnkoop met 154 kolom voor zijn mond alleen, HET PETITIONNEMENT TEGEN DE VLOOTPLANNEN, In het ,„Volk" wordt medegedeeld dat op het petitionnement tegen de vloot- pïzi-.nen 1.465.45 handteekeningen zijn verkregen. VERBETERING VERKEER TUSSCHEN DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. Het comité voor verbeteringen van het verkeer vpn en naar die ZuidhoHand'sche en Zeeuwsche eilandfen en West-Brabant heeft aan den Minister Van waterstaat geschreven, d|at het met groote belang stelling heeft kennis genomen van het rapport van. de Staatscommissie-Van Dit is het origineele rood blauw engeele Quaker pak (Ingez. Med.) Rijckevorsel, voor de verbetering van het verkeer tusschen de ZuidhoUfaindsche en Zeeuwsche eilanden met Zuid-Hol'land en Noord-Brabant; dat het zich met de voor stellen tot verbetering in dat rapport als overgangsmaatregelen naar een bevredi gende oplossing van de verkeersbezwa- ren in de betrokken gewesten, geheel kjan vereenigen; dat het zich veroorlooft, aan te dringen op uitvoering:van de1 voor stellen met den spoed, die gewenscht, zelfs geboden is; dat hiertoe eerst kan worden geraakt indien de noodig© mid delen daartoe beschikbaar worden ge steld; redenen, waarom requestranten tot den minister het verzoek richten, mede werking te verleenen, door op de be grooting van het jaar 1931 een memorie- post op te nemen. Aan gemeentebesturen en vereeiugin- gen. heeft het comité verzocht, instem ming met zijn adres aan den minister te betuigen. TEGEN DE VERPOLITIEKING, Het U. D. meldt. Zaterdagmiddag neert ten kantore1 van mr. Vian Doorne te Utrecht een verga dering plaats gehad, waaraan heeren uit verschillende deelen vian het land1 en van verschillende levensrichting hebben deelgenomen, ter bespreking Van de mid delen, die kunnen worden aangewend om de verpolitieking Van ons land tegen te gaan. Deze vergadering besloot tot het oprichten, van een genootschap, dat met kracht zal optreden tegen verschilll'endd misstanden in ons maatschappelijk leven die een gevolg zijn yan de dictatuur der politieke partijen. Een voorlioopig comité zal de statuten opstegen, waarna een uitgebreider vergadering zal worden ne- legd. I HET MAALGEBOD. Gistermiddag is te 's-Gravenhage on der voorzitterschap van den minister van landbouw een vergadering gehouden met organisaties van belanghebbenden bij een eventueel maalgebod ten aanzien van binnenlandsche tarwe. Dit geschied de mede naar aanleiding van door be langhebbenden reeds eerder hieromtrent aan regeeringsorganen gedane mededee lingen en gerichte verzoeken en daar over gevoerde besprekingen. Belanghebbenden opperden bezwaren tegen en stelden vragen met betrekking tot de toepassing van een maalgebod, zulks aan de hand van een door de re geering verstrekte nota. Namens de zes organisaties van bakkerspatroons werd aan belanghebbenden voorgesteld alsnog een poging te doen om langs den weg van het particulier initiatief te bewerk stelligen hetgeen men zich voorstelt, dat de regeering met een maalgebod wil be reiken. DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Gisteren vergaderde het hoofdbe stuur der Nederlandsche Reisvereeni- ging. Blijkens een ingediende begrooting van de finantieele resultaten van het vereenigingsjaar 1930 zal er een nadee- lig saldo zijn van f 35,540. Het kapitaal van de vereeniging be droeg op 1 Januari 1930 ruim f 44.000 (met inbegrip van het Gebouwfonds). Dit is echter geen werkkapitaal, hetgeen de N.R.V. niet noodig heeft, maar een „spaarpot" om te dienen om in slechts tijden of minder gunstige jaren te kun nen voldoen aan haar loopende verplich tingen ten opzichte van personeel en andere vaste uitgaven. Naarmate de ver eeniging groeit moet dit spaarkapitaal grooter worden, en telken jare wordt het eventueel batig saldo daaraan toege voegd. De toestand is dus thans zoo, dat aan het einde van het loopende jaar dit kapi taal vermoedelijk gereduceerd zal zijn tot pl.m. f 9000. Voor het overige staat de vereeniging even krachtig als steeds tegenover al haar verplichtingen. NAAR NEDERLAND. Naar het Nieuws v. d. Dag v. Ned. Inidië verneemt, zijn de zelfbestuurdersi van Nederlandschi-Indië voor het begin van hel volgend jaar naar Holland out-, bonen, in verband met een belangrijke gebeurtenis ten Hove. Gelijk men weet, zijn, bij elke belangrijke gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof, de zelfbestuur- 'ders of zelf aanwezig, of verteg!enwi3ioiJ- sdlgd, door een deputatie. De M.angkoeno goro (gaat zelf naar Holland. Zijne Hoog heid wacht echter op den juisten datum van die „belangrijke gebeurtenis''. Of de andere zelfbestuurders naar Holland gaan, dan wel een deputatie sturen, is nog niet bepaald. NEDERLANDSCHE OLIELIEDEN. De Rotterdamsche Lloyd heeft voor- loopjg bij wijze van proef een Neder lander aangenomen als olieman aan boord van het m.s, „Kota Pinang". Deze posten werden tot nu toe zoo .als ook gebruikelijk is voor stokers op stoom schepen door Aziaten bezet. Naar het Handelsblad verneemt, ligt het in de bedoeling het aantal Nederlandsche olie- lieden uit te breiden. ARBEIDSTIJD IN BAKKERIJEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft van de gebruikelijke regeling afwij kende bepalingen vastgesteld voor den arbeid in banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeep>- ten des rijks, in het tijdvak van 10 tot en met 15 Nov. a.s., van 17 Nov. tot iein met 5 Dec. a.s. en op 23, 24, 30 en '31 Dec. a.s. Bijzonderheden vermeldt de (desbetreffende beschikking van 13 Oct. Waterschappen. Bij K011. besluit zijn benoemd: in de prov. Zeeland tot plaatsvervanger van den d ijkgraaf van dein Bijleveldpol- deir, A. C Noom ,te N. en St. Jo os- land; met ingang van 1 Nov. a,s. tot lid van het bestuur 'der waterkeering van ïTen calamiteuzen Zimmeirmanpolder M. Sentse, te Rilland Bath; met in gang van 1 Nov. a.s. tot Md van het be stuur der waterkeering van den calami teuzen Borsselepolder, C. M. Nijssen, te B'o r s se l e nlot gezworene van den polder Oosterban van Schouwen, J. Vier gever, fe Renesse; is aan "Wi. P. van Oeveren te Wol- fpi h a a t t s d ij kop zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Zuidvlietpolder. MIDDELBURG. Voor ions ligt de 33ste Winterdienst, uitgave van Wegeling's Reiswijzer voor Middelburg en Vlissingen. Het bevat ook nu weer naast de opgave diensten van Spoorwegen, Tramwegen en Beoten in Zeeland, een groot aantal voor aukj- bussen, beurtschippers, bodelotopen en veren en openstelling van kantoren en tenslotte de post tarieven. Het is een practisch boekje. Gisterenmiddag liep een 8-jarig meisje op den hoek van de Varken sl- markt en Gortstraat de straat over juist toen een auto uit de richting Vlissing^ sche straat aankwam. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de kleine tegen het spat bord aanMep en achter het voorwiel op den grond kwam te Hggfen. In wendig gekneusd werd het kind naar huis gebracht, terwijl de autobestuurder wien geen schuld treft, zorgde voor spoer dige medische hulp en zich bereid ver klaarde alle kosten voor zijn rekening te nemen. VLISSINGEN. Feestelijke opening der Vlissingsche haven. Gisteravond waren zeer velen opge komen naar eene door den burgemees ter van Vlissingen in de groote zaal van het Concertgebouw bijeengeroepen vergadering ter bespreking van even tueel te organiseeren feesten in 1931 bij de opening van de nieuwe, vergroote buitenhaven. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, die alleen op het tooneel had plaats genomen, heette allen welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst, waaruit hij meende de con clusie te mogen trekken, dat men meent de opening der haven, die spr, verwacht in Juni of Juli niet onopgemerkt te moe ten laten voorbijgaan. Spr. zeide, dat deze vergadering bijeen is geroepen om te kunnen onderhandelen met heel Vlis singen en dat het in de eerste plaats de bedoeling is, dat het een algemeen feest zal zijn, waaraan geen groep zich ont trekt, de groote schakeering in de aan wezigen deed spr. hopen, dat men op dit punt gerust kan zijn. De vraag is echter eerst of men gezien de moeilijke tijden, vooral ook waar deze onverhoopt door slapte aan „de Schelde" nog zouden kunnen verergeren, feest moet vieren. Negen jaar geleden heeft Vlissingen ge toond feest te kunnen vieren en het is voor ieder en ook voor een gemeente goed eens feest te vieren en te merken, het leven toch nog zoo slecht niet is. Spr. gunt Vlissingen zulk een feest ook van harte. Deze vergadering heeft ten doel contact te zoeken met allen en te komen tot oprichting van buurtcommissies, die zoo spoedig mogelijk een voorzitter, een secretaris en een penningmeester moe ten kiezen. Velen der vroegere buurtcommissies zijn wellicht ingeslapen, maar zij zullen zeker weer ontwaken, waar bij spr. wees op het goede voorbeeld ten deze gegeven door de buurtcommissie van het Eiland. Die buurtcommissies zullen even als men dat te Middelburg met succes deed, een deel van hun opbrengst aan het hoofdcomité kunnen afdragen. Spr. noemde daarop 29 door hem gedachte buurten, waar eene commissie zou kun nen worden gevormd. Verder dienen er te zijn een uitvoerend comité, met een financieele commissie voor een bloemen corso, dat minder kost dan een histori sche optocht, waarin bovendien weinig actie zit, een voor een wedstrijd van versierde boerenwagens, die ook voor het vreemdelingenverkeer een groote propaganda kunnen zijn, een voor een kinderoptocht, een voor een zoo mogelijk te organiseeren internationalen zeilwed strijd; een voor sport, waarbij spr. spe ciaal dacht aan een marathon loop door Walcheren; een voor de verlichting en als de financiën het toelaten voor een vuurwerk, een voor muziek- en zanguit voeringen, zoo mogelijk met 'n concours; een vlaggencommissie, omdat spr. het gewenscht acht, dat huis aan huis ge vlagd wordt; een voor een etalagewed strijd, die ook niet veel behoeft te kos ten; een voor een lichtstoet en ten slotte een pers- en propaganda commissie en wellicht nog meer commissies. De toespraak van den burgemeester

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1