provinciale JSeemosclte 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 No. 2 4 0. Twee bladen. MAANDAG 13 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. LANDBOUW, gemerkt 3 worpen. ZIGEU- >tad he lster van. Iindbouw lerinnerd ltreffende de be- aan vi- te ver- srtoonLn- iezen op laar Bel- in ons bi ander tog meer leen ze- ook een verzoek |-oept de aken en van de feval aan |it meer en dat, deze bevor- Med.) uXLj let was rste gé- eenige ie dame )pinion). SC9 12 2 i MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor 'Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide véél lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EEN PIER TE ZANDVOORT? Naar vernomen wordt, heeft zich een comité gevormd, dat de voor bereiding van den bouw van een pier te Zandvoort energiek ter hand wil nemen. Daarin hebben zitting genomen de hee- ren: E. baron van der Heydt, bankier te Zandvoort; Th. M. Ketelaar, Amsterdam; K. J. G, Baron van Hardenbroek, burge meester van Bennebroek; J. Citroen, bankier te Amsterdam; dr. I. H. J. Vos, te Amsterdam; dr. W. Mengelberg te Amsterdam. Van vele zijden is dit comité reeds fi- nancieele en moreele steun toegezegd. Vragen van Statenleden, Op de vraag van het lid der Prov. Sta ten, den heer L, Onderdijk, of Ged. Sta ten willen mededeelen welke bezwaren er zijn tegen het zitting nemen van den heer P. J, H. Willemsen, machinist bij den Prov. Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde, als lid van den Raad van Vlissingen, heeft dit college als volgt ge antwoord: Inwilliging van het verzoek om onthef fing van het verbod, neergelegd in arti kel 19, eerste lid onder a, van het Amb tenarenreglement Zeeland 1928,' zou ten gevolge hebben, dat aan den betrokkene niet slechts voor den duur der bijeen komsten van den Raad der gemeente Vlissingen en van de commissies uit dat lichaam verlof zou moeten worden ver leend, doch, in verband met de dienst regeling voor de booten van den Pro vincialen Stoombootdienst, voor een veel grootere tijdsruimte. Aangezien boven dien het werk van een machinist niet, gelijk dat wellicht bij andere ambtenaren mogelijk is, kan blijven liggen tot zijn terugkomst, zou hij dus gedurende den geheelen duur van het verlof moeten worden vervangen, hetgeen om verschil lende redenen bezwaar oplevert. Immers, daargelaten of het aantal be schikbare personen voldoende is, om pe riodiek een vervanger te doen optreden, oordeelen Ged. Staten het wenschelijk, dat de verantwoordelijkheid voor één zelfde machine en daarmede voor den goeden gang van zaken te dien aanzien aan boord, steeds zooveel mogelijk door één en denzelfden persoon wordt gedra gen. Om deze reden hebben zij in dit geval gemeend ,de gevraagde ontheffing niet te moeten verleenen. De scheepvaart op het kanaal Gent Terneuzen gestremd. Het Engelsche stoomschip Helmwood is Zaterdag in aanvaring geweest met een der ebdeuren van de Westsluis te -Terneuzen, tengevolge van een in de machinekamer verkeerd uitgevoerde or- dier, met het gevolg, dat deze deur ge heel ontzet werd en bovendien de electrische beweegkracht ernstig werd beschadigd. Hedenmorgen is uit Dordrecht een bok vertrokken iota de deur te lichten. Als gevolg van deze aanvaring zal de scheepvaart groote moeilijkheden onder vinden. Getracht zal worden de 18 stoomv schepen, die op het kanaal op vertrek lig gen te wachten, af te schutten bij gien- stroom. In verband met het gebeurde wordt nu ook te Sas van Gent geschut en is het kanaalwater tusschen die plaats en terneuzen 50 cM. -afgelaten. Door a© middfensluis, vroeger bestemd voor de groote scheepvaart, kunnen geen schepen varen, die breeder zijn dan 11 Meter. Getracht zal worden de scheepy- .vaart weder zooveel mogelijk gaande te houden, maar voor de groote móderne -schepen zal dit niet gaan Het herstellingswerk zal zeker eenige weken verderen. In de scheepvaartkringen in Gent heeft ïnen de Belgische rejgcerin^ al me óf1 malen verzocht haar 'tu&schenkomst te verleenen voor het verkrijgen van een tweede groote sluis te Terneuzen op grond van gevreesde omstandigheden, die nu een feit zijn geworden. MIDDELBURG. Vrijdag sprak vanwege 't Zeeuwsch comité „Philadelphia", mej. C, de Witte, secretaresse van het Ned. comité der „Action chrétienne en Orient", over het Armeensche christenvolk en zijn lijden, vroeger en thans. Na een overzicht te hebben gegeven van het leed dat de Ar meniërs ondervonden hebben van Tur ken en Koerden, besprak spr. speciaal de vervolging door de Turken in 1915, toen het geheele Armeensche volk ver jaagd en gedeporteerd werd. Ontzettend is het lijden dezer bannelingen geweest op hun tocht naar de woestijnvlakten van Mesopotamië. Zoo hebben van een karavaan van 5000 bannelingen uit één dorp slechts 98 er het leven afgebracht. De overigen bleven van uitputting ach ter stierven op de wegen of werden door de Koerden en Arabieren afge maakt, terwijl de vrouwen en kinderen werden meegevoerd. Thans verblijven nog 30.000 Christen vrouwen in gevangenschap bij de Ara bieren. De gansche Armeensche jeugd werd weggesleept. Spr. schetste de groo te geloofskracht van vele Armeniërs. Zij heeft er velen ontmoet met een rotsvast geloof. Mej, de Witte had op haar reis door Syrië vele foto's -gemaakt en vertoonde die, als lantaarnplaatjes op het witte doek, o.a, van de streken waar thans de Armeniërs verblijven; van den weg, waarlangs zij de woestijn introkken. Bo vendien liet zij haar auditorium zien wat het comité voor de Armeniërs doet: de nieuwbouw inplaats van de barakken, waarin de Armeniërs thans huizen, foto's van het ziekenhuis „Bethesda" te Aleppo, Tenslotte zette mej, de Witte werk en doel van Philadelphia uiteen om het Ar meensche christenvolk te helpen aan een menschwaardig bestaan. In Zeeland zijn daartoe reeds op 56 plaatsen afdeelingen opgericht. Spr. deed een oproep dat dit aantal wordt vermeerderd door de vor ming van collectanten en de medewer king van schoolhoofden. Zoo kan met aller hulp nog veel worden bereikt. Voor de a.s. Woensdag te houden vergadering van den gemeenteraad zijn de volgende stukken voor de leden ter lezing gelegd: Een proces-verbaal van- kasopneming ten kantore van den gemeenteontvanger op 29 September j.l. Een adres van het hoofdbestuur van den Bond van Personeel in overheids dienst, waarin wordt verzocht Burg. en Weth. uit te noodigen een regeling te treffen voor vergoeding van wachtdien sten aan fitters en monteurs der ge meentebedrijven, die zich na den dienst tijd ter beschikking moeten houden voor eventueele dringende werkzaamheden. Reeds is in deze geadresseerd aan den hoofddirecteur en daarna aan Burg. en Weth,, doch in beide gevallen werd af wijzend beschikt. Het hoofdbestuur ont kent naar aanleiding daarvan, dat er verband bestaat tusschen de zwaarte van den arbeid of de salarieering. Het geldt hier alleen een vergoeding voor het zich tijdens den vrijen tijd thuis ter beschikking houden. Het in de vorige vergadering ingeko men adres van Hendrikse. Een afdruk van het adres van de Kamer van Koophandel inzake de ka- naalbrug. Een verslag van de Gemeentelijke ver eenigingsgebouwen te Amsterdam. Een verzoek van de Centrale Vereeni ging ter behartiging van de maatschap pelijke belangen van Zenuw- en Ziels zieken om als lid toe te treden tegen een minimum contributie van f 50, Van de Vereeniging voor logopadie en phoniatrie (spraak- en stemverbetering) een vraag of er ook voor de gemeente aanleiding is een leerkracht te doen deelnemen aan een cursus te Den Haag of Utrecht voor de opleiding voor het diploma van logopaedist(e). Ten slotte het reeds gepubliceerde jaarverslag der Godshuizen en dat der gemeente, op dit laatste komen wij nader terug. Naar men ons mededeelt is in een onlangs gehouden vergadering van het Middelburgsch Dilettanten Tooneel in beginsel besloten tot aansluiting bij den Algemeenen Ned. Dilettanten Tooneel bond. Het wandelconcert. Er is zeker eenige moed voor noodig in de maand October nog eene open bare feestelijkheid te organiseeren, maar dat het met goed succes bekroond kan worden, heeft bet comité voor wandel concerten alhier Zaterdag zeker onder vonden. Al was het des morgens regen en leek het alsof het geheele wandel- en zitcon- cert in het water zou vallen, des middags was het droog en des avonds bleef het droog, het woei niet en de maan keek vriendelijk neer op hetgeen in de Middel- burgsche straten zich afspeelde. Tegen 8 uur waren reeds velen ge Deugd is gelijk aan die kostbare kruiden, die het meest bij kneuzing of verbranding geuren, de ondeugd daar entegen tiert het weligst in den voor~ spoed. trokken naar de Loskade en omgeving, waar de stoet zich vormeerde. Voorop de signaalafdeeling van Achilles en de padvindsband, dan het Middelburgsch Muziekkorps en daarachter een lange rij van jeugdige turnsters en turners Tan Achilles en Medioburgum, die allen door de goede zorgen van het comité in het bezit waren gesteld van een giorno, ter wijl voor het eerst de fakkels bij de mu ziek waren vervangen door een viertal draagbare benzinelampen, die men te Goes ook bij zulke gelegenheden gebruikt en die men daar belangeloos had afge staan aan het comité. Deze lampen vol doen, naar wij meenen, uitstekend, en geven een constanter licht aan de muzi kanten dan de fakkels, al geven deze wel een fantastischer licht. Het was tegen kwart over acht, toen de stoet, voorafgegaan door twee agen ten te paard en vergezeld van andere politiemannen te voet, zich in beweging stelde. Het ging door de Stationsstraat langs de Kade, over de Bateauport en zoo naar den Dam, waar halt gehouden werd in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden. Nadat het muziekkorps een marsch had doen hooren, gaven de fluitisten der pad vinders enkele Afrikaansche liedjes te beste en voort ging het weer door onze hoofdstraat en over de Burg, de Groen markt, waar de burgemeester en me vrouw Dumon Tak van de stoep van hun woning den aardigen lichtstoet ga de sloegen, en de Balans naar de Abdij, die geheel werd rondgetrokken de Commissaris der Koningin was afwezig om vervolgens weder -door de Balans poort het ook bij avond steeds mooie plein te verlaten. De stoet ging nu verder zonder ophouden langs Wagenaarstraat, Hofplein, Korte Noordstraat, Noordpoort straat, Klein Vlaanderen, Seisstraat, Kromme Weele en Vlasmarkt naar de Markt, Was de belangstelling tijdens de ge maakte route reeds groot, op de Markt stond een groote menigte de komst af te wachten en was getuige van den goe den opmarsch der turners en turnsters, die dit deden in een spiraalvorm. Het muziekkorps nam plaats op de gereed gezette zitplaatsen onder den middenlantaarn en de dragers der ben zinelampen deden hetzelfde om de mu zikanten in de gelegenheid te stellen nog eenige nummers te geven. Alvorens over het zittend „wandel concert" nog iets te melden, dient vooraf te gaat, dat de heer L. A. S t o f k o p e r, na aankomst op de Markt dank bracht aan allen, die ook nu weder medege werkt hebben aan het welslagen van het geheel, aan de padvinders, de beide gym nastiekverenigingen en de leidsters en leiders, aan het Muziekkorps, aan den heer Caro, die bereid was zelf de leiding dezen avond op zich te nemen. Ook aan de politie bracht spr. dank voor haar goede zorgen en niet te vergeten ook aan Vreemdelingenverkeer, dat medewerkte door de haar nu toebehoorende belich ting van het stadhuis te doen ontsteken. De heer Bal gaf namens Achilles de verzekering dat het altijd gaarne zal medewerken om wandelconcerten te doen slagen. Zoo zijn wij van zelf gekomen op de belichting van het stadhuis en moet het zeker zeer op prijs worden gesteld, dat men nu eens bijna uitsluitend aan stad- genooten de gelegenheid heeft geboden van al het mooie van hun stadhuis te doen genieten, wat men toch zeker bij een verlichting door floodlight het beste kan doen. Vooral de toren kwam weer bijzonder tot zijn recht, maar het overige deel van het gebouw leek ons iets min der dan de vorige malen, vooral het deel aan de zijde van den Helm was erg in de schaduw terecht gekomen. Wellicht dat de anders zoo gewaardeerde mane schijn en ook het niet dooven der lan taarns vóór het stadhuis en in het mid den van het plein (dit laatste was onmo gelijk door de muziek) het hunne er toe bijdroegen. Maar dat doet niets aan de overtuiging af, dat het gelukkig is, dat de instal latie blijvend is en volgend seizoen stad genoot en vreemdeling meermalen volop van dit schouwspel zullen kunnen genie ten. Zoo boven gezegd, het muziekkorps was op de Markt gebleven en aandach tig gevolgd door een duizendkoppige menigte, heeft -het een juist gekozen po pulair programma ten gehoore gebracht, waarvan vooral het slotnummer de Hul- digingsmarsch van den heer Caro een welverdiend applaus uitlokte. Ten slotte kwamen de padvinders te hulp voor het uitvoeren van de Russi sche taptoe en daarbij was als nieuw, dat de fluitisten verschenen op den trans van den choertoren van het stadhuis, waar hunne costuums deden denken aan vroeger eeuwen en het betrekken van een wacht, om van die hooge plaats de stad te overzien. Maar zij kwamen in rustige tijden en alleen om hun mooi klinkende fluitmu- ziek te doen hooren in groote harmonie met muziek, trommels en horens daar aan hun voeten. Het Zeeuwsch Volkslied was een waar dig slot van een in alle opzichten ge slaagd avondfeest, want er kwam reeds weer een feestelijke stemming in hen, die van het gebodene genoten. Namens hen allen brengen wij dank aan het comité voor de wandelconcer ten, en spreken wij den wensch uit dat het op dezen weg nog vele jaren voort zal -gaan, maar dat zal alleen kunnen als velen een bevestigend antwoord geven als hun financieele steun wordt gevraagd. Een opmerking moet ons echter uit de pen, zou het in het vervolg niet beter gezien zijn, tochten als deze, niet op Za terdagavond te houden? Wij hoorden al thans klachten van verschillende winke liers, die hun omzet veel kleiner noem den dan op andere Zaterdagavonden, Doet men het op een anderen avond na 8 uur, dan heeft geen enkele winkelier er schade van te duchten. WALCHEREN.- ST. LAURENS. Hedenmorgen is brand uitgebroken in- de landbouwschuur van -den landbouwer P. alhier. Een partij' veldvruchten, w.o. een partij aan een ander toebehoorende, hooi en eenige landbouwmachines gingen verloren. De brand kon beperkt worden tot de schuur. Het woonhuis bekwam wel eenige brand en waterschade. Een 12 konijnen lieten er het leven bij. De brandweer van St. Laurens was spoe dig ter plaatse. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dékt de ■schade. Hedenmiddag was men nog met het blusschen van hét hooi bezig. Het dag. bestuur der gemeente was op het ten- rein van den brand aanwezig KOUDEKERKE. Een -dezer dagen kwam de landbouwer J. alhier tot de minder aangename ontdekking dat uit een portefeuille ligglende in een kast, een bedrag aan- geld was ontvreemd. De politie onderzoekt de zaak. ZUID-BEVEL AND. KLOETINGE. Donderdag vergaderde de raad. Besloten wordt bij eventueel te g ven vervolgonderwijs het personeel der dagschool aan te wijzen als personeel van het vervojgondero-nderwijs'. Het voorstel van B. en Wi. om voor een door de Porno-logische vereeniging te or ganiseeren tuinhouwcursus een verlicht en verwarmd schoollokaal beschikbaar te ^tellen tegen een vergoeding van f 5 per seizoen wordt m. a. st. aangenomen. Vastgesteld wordt een nieuwe leges- verordening omdat de tegenwoordige ver ordening verschillende leemten bevat. De begrooting 1931 wordt na uitvoe rige discussie vastgesteld op een bedrag van f 62.021. BlIEZELINGE. Nu ook Biezelinge van Electriciteit een druk gebruik maakt en met de straatverlichting ook de petror leumlantaarns zijn verdwenen, zal de raad in haar e.k. vergadering voorstel len, om den lantaarnopsteker eervol ont slag te géven, en deze betrekking op te heffen. RILLAND-BATH. De heer H. A. Drón- kers, die in de vacature van den heer P. A. van Boven, benoemd is tot lid van den gemeenteraad alhier, heeft deze be noeming aangenomen, SCHOUWEN-DUIVELAND, BURGH. Donderdagavond j.l. werd een vergadering gehouden van leden van het gedeeltelijk geliquideerde oude zieken fonds „Helpt Elkander", teneinde een de finitieve beslissing te nemen omtrent het al of niet blijven voortbestaan der ver eeniging. Met algemeene stemmen were tot voortbestaan besloten. Als voorzitter, secretaris en penningmeester werden resp. benoemd de heeren L. v. d. Kloos ter Cz„ N. Hogenstein en J. Kloet, als commissarissen de heeren J. Slaager, A. Zijta, A. v, d. Werf en J. Bakker. THOLEN. STAVENISSE. Men schrijft ons: De werkzaamheden aan de nieuwe suatie- sluis alhier vorderen nu tamelijk snel. De afsluitdijk, door de haven gelegd, is ge deeltelijk opgeruimd en doordat men nu een paar tijen de deuren heeft openge zet, is er een groote plas water uit den polder weggestroomd. De verkeersweg is ook weder op de oude plaats gelegd, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D, TERNEUZEN. In het begin dezer maand had de 41-jarige metselaar W. alhier, die werkzaam was in een in aarv bouw zijnde woning, het ongeluk bij het vullen van een metselbak, het even wicht te Verliezen en van een ongeveer U/a taleter hooge stelling te vallen. B|jj zijn val greep hij tot steun naar den nnetselbak die hij im zijn val medetrok en boven op zijn buik kwam te vallen. Zwa,ar inwendig gekneusd werd W. opgenomen en naar bet ziekenhuis ver voerd. Hij is daar Zaterdag j.l. aan de bekomen ernstige darmverwondingen overleden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde dc raad. Een verzoek van den A.N.W.B. om toe te treden als lid a f 25 wordt (afgewezen. Hetzelfde lot trof het ver zoek van de vereeniging ter bestrijding ggn zielsziekten Met a. st. werd het verzoek van E. de Clerck c.s. -een lichtpunt te plaatsen bij de woning van mej. wed., Korff, afge wezen- De -gemeenterekeninig 1929 werd vast gesteld in gewonen dienst ontvangsten 171.487 en uitgaven f63.494. Kap. dienst ontvangsten f 18.498, uitgaven f 17.176. De begrootinig 1931 werd aangeboden met in ontvangst en uitgaaf f 66.589 met een post van onvoorzien van f 2049. Be- tsiloten werd eerst de- begrootinig aan Üe leden 'ter inzage te zenden etf daarna puntsgewijze te behandelen. Hen verzoek van A. H. Hermans om voor vasl aangesteld te wooden als ge meentegeneesheer wérd m. al. st. aan genomen. Bij de rondvraag informeer! de heer heer S c h ij v e naar "de vaststelling vaa het schoolgeld. De "Machten zijn tal- tijk en het schoolgeld in IJzendijke is hooger Üan in de omliggende gemeenten. De voorz. gleeft inlichtingen; een enl ander zal worden nagegaan. De heer v. d. W eij d e vraagt naar de bergplaats voor de gemeehtekarren. "Hij meent dat voordeetiger iets kan worden gekocht dan nieuw gebouwd. De voor zitter zegt ,dat de karren nu zotider1 bergplaats op de Varkensmarkt staan en dat dit zoo wel kan blijven. Te Kapelle werd een tweejarige Tuinbouwwintercursus geopend met 13 leerlingen. De lessen zullen gegeven won den door de onderwijzers F. P. de Graaf en W. Glas. Coöperatieve Landbouw vereeniging „Eiland Walcheren" te Middelburg. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde coöperatieve vereeniging haar jaarver gadering in het Militair Tehuis. De Voorzitter, de heer J. H. Ge- schiere, deed mededeeling van berichten van enkele verhinderingen en heette de r.iet overtalrijke aanwezigen welkom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Louwerse, vermeldt dat de vereeniging niettegenstaande de tijden van malaise, toch wel is gevaren. Her innerd wordt aan het aftreden van den heer J. Kasse als secretaris en aan het bezoek van twee Indische prinsen aan het kantoor der vereeniging. Aangezien het een eisch des tijds is, zoo spoedig mogelijk met de marktberichten op de hoogte te zijn, werd door het bestuur be sloten tot aankoop van een radiotoestel, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Dank wordt gebracht aan de leden, die vroegtijdig bestellingen doen, wat vooral in tijden van crisis zeer ge- wenscht is. Het is bet bestuur danls zij de voorzichtige leiding van den direc teur een groot genoegen de leden een balans over te kunnen leggen, die ge heel schuldvrij is en waarop ook geen

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1