55eetuusche tsSS&rsu mm® No. 2 3 7. Twee bladen. DONDERDAG 9 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. REGELING VAN DE ZIEKENFONDSEN. WEER EEN UITZENDING VAN DE V.A.R.A. AFGEBROKEN. DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. SOCIALE BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN. ZEPPELINTOCHT OVER NEDER LAND „WOLFSBERG" EN „MUNTBERG" DOOR HET RIJK GEKOCHT. ZEELAND. Besmettelijke ziekten. MIDDELBURG. Comité voor Wandelconcerten. VLISSINGEN. WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUTVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De havenwerken te Sluiskil, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. BUITENLAND, Algemeen Overzicht. DE RAMP VAN DE R 101. „Aanklacht" Jachtluipaard Kreymborg MIDDELBURG, VLISSINGEN. De revolutie in Brazilië Naar uit Buenos Ayres gemeld wordt zou bij de opstandelingen in de Brazili- aansche stad Rio Grande do Sul de MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Op het wetsontwerp tot regeling van de ziekenfondsen is een derde nota van wijzigingen ingediend. De bedoeling daarvan is, blijkens de toelichting, de Ziekenfondswet, nu de Ziektewet in wer king is getreden, te bezien in verband met die wet. Daarnaast zijn nog enkele andere wijzigingen aangebracht. De gelegenheid zegt de regeering die zich thans voordoet, de zieken verzorging te verbeteren, mag niet ver zuimd worden. Dit gevoelen stemt over een met de gedachte, die van het oor spronkelijk ontwerp-ziekenfondsregeling de grondslag was. Wanneer ook al een oogenblik de ge dachte is gegaan in de richting van een gelijke verdeeling der ziekenfondspremie de regeering zou daarvan voorzien een zeer laag peil der ziekenverzorging hoofdzaak was toch de wensch, dat het voor de ziektewet beschikbare geld ten goede zou komen aan dé ziekenver zorging der verzekerde arbeiders door de ziekenfondsen en dat het beschikbare geld zou zijn een tegemoetkoming in de premie, die de verzekerde arbeiders aan de ziekenfondsen betalen. De bedoeling van den wetgever zal het best tot haar recht komen als die in groote lijnen aldus verwezenlijkt wordt: Eenerzijds en primair strekke de uitkee- ring tot verlaging van de premie, die de verzekerde arbeider voor de normale ziekteverzorging zou moeten betalen. Anderzijds worde zij besteed om de zie kenverzorging voor hem op eenigszins hooger peil te brengen, Bij een uitvoering op dezen grondslag mag in ieder geval verwacht worden, dat het ziekenfonds wezen in quantiteit en qualiteit belang rijke vorderingen zal maken. De wijzigin gen van de artikelen .7, 9 en 21 leiden ertoe, dat ten aanzien van een bepaalde groep van leden aan hoogere eischen moet worden voldaan dan ten aanzien van de leden in 't algemeen, indien een fonds voor toelating in aanmerking wenscht te komen en dat, indien rijks- steun wordt gegeven, die steun wordt beperkt tot die leden, die niet verzekerd zijn krachtens de Ziektewet en wier in komen binnen de weistandsgrens ligt. Het toezicht op de handelingen van aan de fondsen verbonden geneeskundi gen enz. wordt opgedragen aan controle commissies, Voorts wordt ingesteld een centrale commissie voor het ziekenfonds wezen met een adviseerende taak. Over den Hilversumschen zender op golflengte op 298 meter zond gisteravond de V.A.R.A. haar programma uit. Hierin was opgenomen het eerste deel van een propagandavergadering te Leiden, waarbij het V.A.R.A.-orkest zijn mede werking zou verleenen en waarin de om- roepsecretaris van de V.A.R.A., de heer G, J. Zwertbroek, het woord zou voe ren over de zendmisère in den Neder- landschen omroep, zulks in verband mei het bekende besluit van de Praagsche conferentie, waarbij Nederland de 1071 M.-golf werd afgenomen. Spr. oefende critiek op het beleid der regeering en op het feit, dat de beide op Hilversum aangewezen omroep ver- eenigingen, de A.V.R.O, en de V.A.R.A. inzake zenderbouw niet tot overeen stemming hadden kunnen komen. Op dit punt van de redevoering, om tien minu- en voor negen, werd medegedeeld, dat e uitzending van de rede van den heer Zwertbroek op last van de radio-om- werd r issie afgebroken 'n half uur kwam de V.A.K.A. tisrh Qtri^r11 j€n werd met 'n socialis- deelte van het pros,amnla, Ve"Se Se Daar de onderhandelingen over bet collectief contract dat 25 October as afloopt, zijn afgebroken, 'dreigt een con flict in 't Bp.efcdrukkersbedrijf. De werk nemers wenschein loonsverhooginlg, met inkrimping van 'bei aantal igtemeeüteklasr s&n, wat neerkwam1 op een loonsverhoo- Stog van 5 ets. per uur voor het geheet- te land (Amsterdam 3 ets.). De werkge vers stellen o.a, voor een onderzoek in hoeverre de daling van hét indexcijfer tot loonsverlaging aanleiding zou geven. De Federatie van Werkgevers in het floekdrukkiersbedrijï heeft daarop naar ^Het Volk" meldt zich bereid ver klaard haai- eischen onmiddellijk jui te trekken, mits de werknemers-organisatie^ van haar kant hetzelfde doen. Volgens hetzelfde blad denken, de sa'r menwerkende arbeidersorganisaties er niet aan op dit voorstel in'te jjaan. Van 30 Sepl. tot 7 Oct. hebben op het ministerie van Arbeid te Berlijn tus schen Neder! antksche en Duitsche regee- rinoisvertegenwoordigers besprekingen plaats gehad over onderwerpen betref fende de arbeidsmarkt, de werkloosheids verzekering, de „Krisenfürsorge", de openbare armenzorg en andere daarmede verband houdende onderwerpen. Na uitvoerige gedachten wisseling werd volledige overeenstemming tusschen de wederzijdse he vertegenwoordigers bereikt. Naar de Grondwet verneemt, wordt er bij de spoorwegen alles' in het werk ge steld om zooi mogelijk de elecitrislch© lijn Haarlem—Uitgéesit reeds 1 Jan. a.s. in gebruik te' nemen. Naar de „Tel." meldt., zal 't luichtstehip „Graf Zeppelin" waarschijnlijk op 18 Oct. a.s. een tocht naar Nederland maken. Op de terujgreis zal heit te Mannheim lan den. Naar hpt „Volk" verneemt, is de over eenkomst tusschen de regeering! en de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland^ waarbij die Ver eeniging de bekende landgoederen „de Wolfsberg" en de „Mnntbergl" onder Groesbeek aan het Rijk in eigendom overdraagt, door partijen onder teekend Bijl dezelfde gelegenheid is het grootste en aan natuurschoon het rijkste gedeeld te van het landgoed „De Hoogte Hoen- derberg", dat als een enclave tusschen dp beide andere landgoederen is igelegen, aan den staat getransporteerd. 'Dp totale oppervlakte van deze groo- tendeels met bosch overdekte terreinen, welke de regeering 2ldus in banden heeft gekregen, bedraagt ongeveer 600 H.A. Het beste dagelijksche middel ten opwekking en verfrissching. (Tngez. Med.) Het aanital aangegeven gevallen van) be smettelijke ziekten over de week van 28 Sept. 'tot en met 4 Oct. in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea (buik- 'typbus) HoMtenisse 1, Middelburg 1, Roodvonk: Biggekerke 1, Vlissingein. 2. D'iphtherieGrijpskerke 1, Nieuiwerkerke 1. In bedoelde week werden er j*één gevallen van encephalitis na "inenting aangegeven. Thans zijn wij dn de geslagenheid nadere bijzonderheden omtrent den muzikalen ommegang, den laatsten iin dit Seizoen, op 'Zaterdag'a.s. te vermelden. De stoet wordt samengesteld op de Losfcaide tusschen nieuwe Poortstraat en Goesche Korenmarkt en zal bestaan uit twee politiemannen te paard, de signaal- afdeeiing van Achilles en den Band der Padvinders re'sp. onder leiding van de heeren Van der Horst en Guyé, een af- öeejing Padvinders onder leidins van den heer Meijboom, het MiddelburgSch 'Muziekkorps onder leiding van den dï- rrecleur den heer Joh. H. Caro, een af- deeling dames en heeren, meisjes en jon- igens van Achïites onder leiding van den heer J. A. Bal, een afdeëling van Medïo- burgura onder leiding van den heer P Cappon. Hel vertrek van de Loskade is be paald op 8 ure. "De stoet zal het karakter idragen van een lichts'toet a giorno. De route is als volgt: Loskade, Station- straalt, Londensch© kade, Bierkade, Rou- aansche kade, Bateau-port, Dam N.-Z. (halt op het >gedeelte voor de graaribeurs waar de muziek een nummer zal Hoen Iedere ondeugd is de ontaarde doch ter eener brave moeder. hooreh)„ vervolgens Korte Delft, (waar om met de Lange Delft1?) St. Pieterstraat, Balans, Abdij, (langs de woning vaiï den Commissaris der Koningin, geheel rond) Balanspoort terug, Korte Burg, Groen markt, (langs woning van den! burgemee- ter, geheel rond), Kortte Burg en Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Korte Noord- straat, Noordplein, Klein Vlaanderen, plein, Klein Vlaanderen, Seisplein', Seis- straat Kromme Weete* Vlasmairkt, Markt (igiehëel rond) tot voor het Stadhuis, waar de muziek naar het midden der Markt marcheert en door de giorno-dragende völgstoet een spiraalomm'egjang op het middengedeelte der Marklt zal worden uitgevoerd. Onmiddellijk daarna bëjgint het concert onder leiding van den heer Joh. Caro. Het programma luidt als volgt: 1. March© diss Cotillons, F. Popy. 2 a. Maxim-Marschn. Vilja Lied; c. Wei- ber-M.?.rseh, uit de Operette „Die, lustige AVitwe", Fr. Lehar. 3. La Barcarolla,, Wals, Osc. Fetras. 4. De parade der tin nen soldaatjes, Leon Jessels. 5. Huldi- ginjgsmarsch, (op verzoek), Joh. H. Caro. Na afloop van dit concert te circa. 10.20 uur zal de Russische taptoe worden ten gehoore gebracht door het Middel- burgsch Muziekkorps en de Padvinders- band welkte laatste op de torentjestrans van het Stadhuis zal plaats temen. Wanneer wij1 nu nog vermelden dat het 'Stadhuis des avonds feestelijk! zal worden verlicht door de goede zongen van Vreemdelingenverkeer, dan rest ons nog alleen de wensch uit te spreken dat het weer moge medewerken om een èn ander tó doen slagen. ■Blij' ongunstig weter zal te circa 5 uur door hei uitsteken der bekende vlaggetjes op den Langen Jan worden bekend ge maakt, dat de ommegang niet plaatsheeft. De train komt dien avond niet op de Markt doch koimt aan in- en vertrekt van de Lange Viele. „Driemaal is scheepsrecht". Nog eenmaal moeten wij terugkomen op het berichtje inzake de buurt-commissie van de Markt. Gisteren heeft het drukfou ten duiveltje den voprzitter doen zeggen, dat de muziektent er moge komen „tot" steun van het gemeentebestuur, dit moet zijn „met" steun. Aan de Kon. Maatschappij „Dia Schelde" alhier is door het gemeentebe stuur van Botterdam dte vervaardiging opgedragen en het geheel bedrijfsvaardig maken van een motorboot met brand- pornp c.a. ten oéhoeve van den haven dienst to Rotterdam. KOUDEKERKE. De gemeenteraad' vergadert Maandag 13 October a.s. des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukkjen. 2. Medewerking aanleg waterleiding Herv. School 't Zand. 3. Voorschot en vergoeding bijz. 1. on derwijs. 4. Ontheffing ,aanslagen schoolgeld. 5. Verhuring gem. grond aan den Braamweg. 6. Rekening en begrooting burg. arm bestuur. 7. Benoeming lid van het burg armbe stuur. 8. Voorstel inzake verbreeding Koud. Vlis. weg. i 9. Gemeentebegrooting 1931. FIEINKENSZAND1. De burgemeester (alhier heeft mededeeljiing van die P. Z. E. M. ontvangen dalt met ingang van 1 Jan. a.s. de stroomprijs opnieuw zal worden vastgesteld. Dit is voor deze gemeente daarom van belang omdat op enkel© per- ceelen na de 60 pet. is bereikt, HEINRENSZAND. Dinsdagmiddag kwam een schooljongen bij het spellen zoodanig te vallen dat een zoodanige beenwonde ontstond dat deze moest wor den dichtgenaaid. Na verbonden te zijn is hij nlaar de ouderlijke woning vervoerd. ZIERlKZEjE. 'Naar men aan de Z. Nwsb. mededeelt, z;aü het comité van actie tot verbetering van het veer Zijpe Anna J. Polder a.s. Vrijdagmiddag te Middelburg door Ged. Staten van Zeeland worden ontvangen, teneinde de ge- wenschte besprekingen te voeren. ZONNEMAIRE. Dgn laatsten tijd wer den alhier ten nadeele van het Rijk, ver? Schillende isolatoren, en wel ongeveer een 30.-tal vernield. De politie stelde een onderzoek in en maakte tegen 'n vijf tal jongens _proce,s-verbaal op. TERNEUZEN. Maandagvoormiddag is de 41-jarige A. WL werkzaam aan eene woning op den Baandijk alhier, door nog niet opgehelderde oorzaak van een schraagstelling gevallen. In zijn val schijnt hij een daarop staande specie- kuip te hebben vastgegrepen, die daar door op zijn buik terecht kwam, waar door hij ernstig inwendig gekwetst werd. Operatief ingrijpen was dringend noo- dig. Zijn toestand is, naar de Tern. Crt. verneemt, zorgelijk. SLUISKIID;e correspondent van het Hbld. meldt: D;e nieuwe haven te Sluiskil nadert haar voltooiing. Mpn is thans zno ver ge vorderd, del het eerste schip, bestemd voor de in aanbouw zijnde armn miakfa- brieken der „Compagnie Neerlandaise de 1'Azote", door twee sleepboolen kon worden binnengesleept. Het is bet stoom schip „Biscaya" m;et een lading pyrieL Nadat alles in liet werk gesteld was om de loskranen op tijd in gereedheid te hebben, is thans met ligt lossen van pyrietsleen een aanvang gemaakt. Het hefvermogen van beide loskranen be draagt 7500 K.G. ieder. BRESKENS. Niet in het Bestuur vian de Vereeniging v. Vreemdelingenverkeer, doch in het Bestuur van de Vereeniging voor Volkslonlwikkeling zijn mevr. de Vuijst en de heer Minderhoud gekozeïn. De Daily Mail citeert uit de Bedford Record een artikel, getiteld „Aanklacht waarin dit blad schrijft dat de ramp de angstige voorgevoelens van velen beves tigd heeft, die zich over de te snelle uit voering der wijzigingen en de al te vluchtige voorbereidingen tot den tocht ongerust hadden gemaakt. Toen de R 101 van haar onbevredigenden proeftocht te rugkeerde, stond één ding vast: n.l. dat de neus gezakt was. Toen het schip Za terdag vertrok, was iedereen getroffen door de moeilijke stijging, en de hoogte waarop het koerste. Naar het schijnt heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ontbroken. Velen wisten dat het schip niet behoorlijk beproefd was, en dat tenminste één motor niet in orde was. Ook wist men dat het te zwaar geladen was. Tot voor kort ging men altijd uit van de gedachte, dat de R 101 een experi ment was, en dat er dus niets overhaast mocht worden. Op het critieke moment, toen de voornaamste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verloren. Blijkbaar vraagt het blad van de plaats waar de R 101 thuis behoorde, zich af, of Lord Thomson's belofte aan MacDonald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband kan ge staan hebben. Volgens dit blad, is de R 101 onnoodig opgeofferd aan gebrek aan voorzorg, zoo al niet aan improvisatie. Het is wel een krasse „Aanklacht", die niettemin aandacht verdient. Het rapport der deskundigen dient natuurlijk afgewacht, doch 't schijnt onbegrijpelijk, dat met een schip waarvan velen dus wisten dat een motor niet in orde was, een dergelijke tocht gedaan wordt. Alle gevondenen, meldt de correspon dent van de Daily Telegraph nog uit Beauvais, zijn mannen, en dit stelt het gerucht, dat er een vrouwelijke passa gier aan boord geweest zou zijn, ter zijde. Daar volgens den correspondent van de Daily Sketch de Fransche autoritei ten zelf hadden verzekerd, dat er 47 lij ken gevonden waren en dat een daarvan het lijk van een vrouw of van een Dit dier, ook chieta ge noemd, wordt in ooster- sehe landen wel voor de hertenjacht afgericht. Hun vacht valt bijzon der op door de prach tige teekening en den fluweel-zachten glans. Die fluweel-zachte gloed in allerlei kleuren: diep bruin donker blauw licht grijs donker grijs grijs-blauw in effen en fantasie weef sel, hebben vele der winterstoffen, waarvan onze nieuwste modellen winterjassen zijn ge maakt. Vergeet niet deze Kreymborg jassen eens te zien en de prijzen te vergelijken. Kr eymb org- Coupe 1 Tets bijzonders I (Ingez. Med.) meisje was, en daar dan ook met bijzon- deren, nadruk wordt vermeld, dat dicht bij het lijk kantwerk en vrouwenkleeren gevonden zijn, lijkt de verzekering van den correspondent der Daily Telegraph nog niet bijzonder treffend, Dr. Eckener zal de bijzetting Zaterdag bijwonen, Twaalf lijken zijn door de familieleden herkend aan de hand van kleine per soonlijke bezittingen. Op deze wijze zijn Sir Sefton Brancker, de commandant van het luchtschip Irwin, de constructeur Richmond en de meteoroloog Geblett, benevens een aantal anderen geïdentifi ceerd. De stad Bedford zal Zaterdag een algemeenen rouwdag houden. Bij het mi nisterie van luchtvaart is een groot aan tal aanvragen voor toegangskaarten voor de plechtigheid in de St. Paul kathedraal binnengekomen. De rouwdienst zal per radio door geheel Engeland en de Do minions worden uitgezonden. De hulp machinist Church is in het ziekenhuis te Beauvais overleden. De drie licht ge wonden, die den overtocht naar Enge land aan boord van de Tempest hebben medegemaakt, zijn te Cardington aange komen. De toestand van de overige drie gekwetsten is vooruitgaande. De Paus heeft door den aartsbisschop van Westminster zijn deelneming be tuigd met den zwaren slag, die Engeland met dit ongeval heeft getroffen. Waarschijnlijk zal het Britsche kabi net beslissen, dat de reeds aangekondig de nationale rouwdag Zondag a.s. zal worden gehouden, 't Officieele onderzoek naar de oorzaken van de ramp door het ministerie voor luchtvaart zal waar schijnlijk beginnen na de benoeming van een nieuwen luchtvaartminister. Het on derzoek van de commissie van deskun digen vindt natuurlijk voortgang. De Fransche premier Tardieu was gis ter de gast van de te Parijs werkzame Engelsche en Amerikaansche journa listen. Hij hield een korte rede over het ongeluk met de R 101, dat er, naar hij zeide, toe bijdroeg de banden tusschen Engeland en Frankrijk te versterken. Tusschen beide volken bestaan tal van gemeenschappelijke gevoelens, die on der de wisselvalligheden van politieke discussie stand houden. De goede ver standhouding tusschen Engeland, Frank rijk en Amerika, zei Tardieu, is een voorwaarde voor den wereldvrede.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1