lïrouinciale iJeeuuiscHé WÉ» is&rssz*-* No. 2 3 3. Twee bladen. ZATERDAG 4 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. HOTEL HOORDZEE&OULEVAR9 HOTEL NOORDZEEBOULEVARD BIOSCOPEN. MIDDELBUR6SCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. •Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a"85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE A.V.R.O. OP 298 METER, In verband met de storingen op de .golflengte 1071 meter door het nieuwe draadlooze station te Oslo heeft de A-V.R.O. Donderdagavond op de korte golf nl. 298 meter uitgezonden. Bij in formatie kon aan de N.R.Crt nog niet worden medegedeeld, of voorloopig steeds op de korte golf zal worden uit gezonden De voorkeur wordt gegeven aan den 1071 meter en wanneer het mo gelijk is, zal ook op deze golf worden ■uitgezonden. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement: Maas tricht, ter standplaats Urmond, L. P. H. M. van Baar, candidaat-notaris te Eind hoven; Zutphen, ter standplaats Beek bergen, gem. Apeldoorn, C. J. Loncq de Jong, candidaat-notaris te Arnhem, Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van admini stratie 2e kl. S. Groot, den 20sten Oc tober a.s. geplaatst a.b. van Hr, Ms. Heemskerck; is de officier van den marine-stoom vaartdienst 2e kl.. H. de Vries Hzn. den lOen Nov. a.s. geplaatst bij de Rijkswerf te Willemsoord en is de officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. B. Zietse, geplaatst bij 's Rijkswerf te Willemsoord, den 12den Nov. a.s. 1930 ter beschikking gesteld. DE POSTVLIEGTOCHTEN NAAR INDIE. Het 2e postvliegtuig naar Ned. Indië vertrok gisteren om 6.35 uur pl. tijd van Boedapest en landde om 11.50 uur te Sofia. Alles wel aan boord, HENRY FORD IN ONS LAND, Henry Ford, de bekende automobiel- magnaat, zal hedenmiddag 2 uur, den eersten steen leggen van de Ned. Ford Automobielfabriek aan het Maasplein te Rotterdam. DE INTELLECTUEELE RELATIES TUSSCHEN NEDERLAND—BELGIE, De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt aan zijn blad: De heer Vauthier, minister van Kun sten en Wetenschappen heeft Donderdag de Belgische sectie geïnstalleerd van de technische permanente commissie, inge steld ingevolge het accoord inzake de intellectueele relaties tusschen Neder land en België. Deze Belgische sectie bestaat uit mi nister Vauthier, president; de heeren di recteur-generaal Bauwens, vice-presi dent; Bessemans, professor te Gent; Ver- heijden, professor te Luik; Hegenscheidt, professor te Brussel van Dievoet, pro fessor te Leuven, leden en Grauls, se cretaris. Einde van den Zomertijd. Vannacht om drie uur eindigt de zo mertijd. Men denke er dus aan klokken, horloges, etc. een uur achteruit te zetten MIDDELBURG. Onder de algemeen in ons land be kende firma's neemt de firma Palthé te Almelo met haar ververij en chemi sche wrsscherij zeker een zeer voorna;- Pk*, in en ook in onze s^tfafd1 is zij door haar agentschap reeds bijna een halve eeuw een goede be'kendè. Dezè begrijpt echter ook met haai- tijd te moeten medegaan en in vele plaatsen van ons land heeft zij haar agentschap reeds vroeger iu een filiaal omgezet. Thans heeft ook Middelburg haar beurt (gekregen en wel in het °pand, hoekf Langedelft—Nieuwstraat, dat geheel ge restaureerd is en waarvan den winkel 'is veranderd in een aangenaam en net verblijf voor de clièntele. Vooral ook het vele licht dat over dag van twee zijden binnen valt, maakt het zoeken van kleu'- ren enz. zeer makkelijk. Onze eersLe win kelstraat is er weer zeer door verfraaid. Het Comité voor Wiandelconcerten Iheeft besloten dit .jaar nog een mu- izikale omgang te doen plaats hebben. Deze ommegang, waarover nog nadere bijzonderheden worden gepubliceerd, is bepaald op Zaterdag 11 October. Al leen kunnen wij wél reeds verklappen, dat het Vreemdelingenverkeer dién avond het Stadhuis zal doen belichten. Het is tegenwoordig de tijd van steeds meer bonden ©n vereenigipgjem en het is te begrijpen, dat oolk onder de Walcbersche rin.grij ders een drang naar samenwerking is ontstaan. Men zie daarover de advertentie in dit nummer.. Met een enkel woord wijzen wij op de advertentie over dé vergadering op 10 October, waarin gesproken wordt over het werk! onder de Armeensche Christe nen in Syrië. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Alhier vergaderde gisteren de Tertiaire Wegencommissie voor Zuid-Beveland Oostelijk gedeelte on der leiding ven den heer J. Blok Jz. jr.J waarnemend voorzitter. Van den heer J. Welleman was berielht ingékbmen, dat als lid der commissie ontslag nam. In diens plaats nam in de commissie zit ting oe heer J. N. Elenbaas, burgemees* ter van Kruiningen. Tot voorzitter werd in de vacature Welleman .gekozen de heer J. N. Elenbaas, die deze benoeming aannam. Verschillende gegevens werden verzameld en besproken voor de samen stelling van het rapport der commissie, waarmede de vergadering gereed kwam. IERSEKE. Bij het schoonmaken had mej. N. het ongeluk te vallen. Dr. Klin kenberg te hulp geroepen, constateerde hersenschudding en schreef absolute rust voor. De patiënt mocht niet naar huis worden vervoerd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Een jachtdelict. TERNEUZEN, Donderdagnamiddag zijn in het ziekenhuis alhier opgenomen de brigadier der Rijksveldwacht Heijboer, van Zaamslag, en H. M., van Ter Neu zen, met een schotwond resp. in- voet en been. Naar de Tern. Crt. verneemt was het tusschen beiden tot een treffen gekomen op den zeedijk, nabij Othene. M„ die in het bezit is van een jachtakte, verneemt naar het schijnt, dat die akte hem het recht geeft overal te jagen, hetgeen in strijd is met de wettelijke bepalingen, dat op eens anders jachtgebied zonder vergunning niet mag worden gejaagd. Zoo kwam M. meermalen op het jachtge bied van den heer Butler, nabij Othene. Hij was al meermalen gewaarschuwd, dat hij daar onrechtmatig kwam. Don derdagnamiddag bemerkte de brigadier der rijksveldwacht dat M. weer op dat terrein aan het jagen was. Zijn rijwiel lag aan den zeedijk en de politieman bleef daarbij de wacht houden, tot M. daar komen zou. Toen M. daar kwam en den politieman bij zijn rijwiel aantrof, viel dat al terstond minder in zijn smaak en toen de heer Heijboer wilde overgaan tot hetgeen hij volgens zijn ambt meende te moeten doen, werd hij volgens diens verklaring door M. met zijn geweer bedreigd Hoe toen verder alles toegegaan is, schijnt nog niet duidelijk H. schijnt het geweer van M., dat deze op zijn borst gericht had bij den loop te hebben gegrepen en naar beneden te hebben geduwd. Het is tij dens die manoeuvre afgegaan of afge trokken, althans de brigadier kreeg een schot in zijn rechtervoet. Doch ook het geweer van den brigadier is tijdens de ontstane worsteling afgegaan of afge trokken, want M. kreeg een schotwond in zijn been, van de knie naar de kuit. De strijd is toen beëindigd, daar M. op zijn fiets is gesprongen en naar huis ge reden. Ook de heer Heijboer kon per rijwiel de woning van den heer P. de Vos te Othene bereiken en liet daar genees kundige hulp inroepen. Nadat Dr. Van Pienbroek hem voorloopig had verbor den, heeft deze hem per auto naar het ziekenhuis te Ter Neuzen gebracht, waarin later ook M. is opgenomen. Van een en ander werd inmiddels ken nis gegeven aan de marechausée alhier, welke met de gemeentepolitie een voor loopig onderzoek instelde, en thans de noodige helderheid over een en ander tracht te krijgen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. GROEDE. Als iets zeldzaams kan wor den vermeld, dat alhier een paar kas- tanjeboomen iop het Marktplein voor den tweeden keer dit jaar in den bloei staan. OOSTBURG. Met de Staatscourant van 4 Oct. zjjn verzonden afdrukken van de De groote meerderheid van al het kwaad, dat dagelijks gesproken wordt, is een gevolg van een voorbarig oordeel. alkten betreffende de N.V. Mij. tot EsV ploitatie van het Beursgebouw te O,ast burg. er, .O01*801 dooi mod-'"6 (Ingez. Med.) wordt dezen winter weder het onderwerp van elk gesprek door de gezellige concerten, die zullen worden gegeven en de buiten gewoon goed verzorgde consumptie Vanaf heden v eder iederen Zondagmiddag van half v;er tot zes uur Afternoon-Tea Concert. (Ingez. Med.) FLORA. Uit Woelige Dagen. De woelige dagen in Rusland, vóór den oorlog, bij het begin, en in de eerste dagen der sovjets. Wanneer was en is 't in Rusland niet woelig? Hier dan de dagen van het tsarisme; het toenmalige leger met al zijn misstanden. Doch ook weer niet zóó, dat zelfs een boerenzoon 't nog wel ver kon brengen als hij het ge luk van protectie had. Mits hij niet naar gunsten dong van des protectors dochter. Zoo wordt sergeant Ivan Markovs (John Barrymore) liefde hem noodlottig. Hij durft dan ook zoo maar zijn blikken te slaan naar een heusche Prinses, die bovendien nog geëngageerd is ook En als hij 't niet hij blikken laat, volgt degradatie en eenzame opsluiting. Zoo een verbitterd gemoed is vruchtbare grond voor sovjet ideeën; niemand is dan ook verbaasd als John een paar ac- ten verder als de eenige zoowat heer met eenige typen a la Fransche revolutie een snel rechtsprekend college uitmaakt. Maar met alle sovjetterij houdt John in zijn gemoed nog eenige „zwakke plekjes", een daarvan is dankbaarheid, de andere is liefde voor de Prinses en die krijgt weldra gelegenheid weer gansch te herleven, want de Prinses (goede creatie van Camilla Hom) houdt ook in haar gevoel met geen gewijzigde regee- ringsvormen rekening. Alleen beseffen beiden, dat de beloofde heilstaat voor loopig hoogst problematiek is, en vluchten. John Barrymore speelt met kracht en overtuiging. Een flink, kranig acteur. Het huwelijk op afbetaling. Een Amerikaansche klucht met in de hoofdrollen Alice Lake als Patricia Flijn en Owen Moore als Archibald Wadding- ton. Deze film begint, waar een andere doorgaans mee eindigt, met het trouwen van genoemde personen, maar dan zon der huis en zonder meubelen. Echter geen nood. Alles wordt gekocht op afbe taling. Doch als de termijnbetaaldag aan breekt, en er is niets, wordt alles weer weggehaald, zooals 't gebruik is en dan is de romantiek er gauw af. Maar als ge woonlijk: redding als de nood het hoogst is, waardoor Archibald niet in de gijze ling wordt gezet. Het is een aardige klucht en aardig gespeeld ook. ELECTRO. Een vrouw van eer» Eer is leer! Zoo teer, dat eein menscli er gaarne zoo al niet zijn eigen> gel'uk dan toch dat van e©n ander voor offert, met (al den droeven nasljeep van diem- Als Sir Morton Holderness zich wat min der scurpuleus had getoond, toen zijn zoon zijn hart verloor aan de schoone dochter uit het drankzuchtig geslacht der Merricks, dan wasja dan had Michael Arlen, een auteur van vele charmante storys zijn The Green Hat niet geschre ven, dan was daaruit geen scenario ge trokken, en dan was de wereld een1 be langrijke film van Greta Garboi inderdaad armer geweest. Welk een groot kunstenares toch! Zie hier een verhaaltje aLs er twintig in het dozijn gaan, dat waarlijk niet de minste Hollywood star iop geen hooger niveau had kunnen brengen dan goed© middel matigheid. Greta Garbo krijgt 't mét John Gilbert, Lewis Stone, en de jonge Dougljas! Fairbanks, en het wordt van roeren!- de schoonheid. Wiat is het geheim Van Garbo? Waar door ontroerd© zij gisterenavond velen? Actrices bij tientallen, die met half toege knepen oogleden werken,' met 'n even geopende mond, een trillinjg om de lip pen. Wé hebben vrouwen van' al dan niet twijfelachtige eer op het witte doek gezien bij honderden. En, nu deze Zweed- sche! Déze werkelijk troebele blik, déze verlangende mond, déze smeekenjdte oogen, déze voelende handen». De oogen, de handen, de mond, eemer groote tra gedienne, misschien wel de beste ilmi-ku n stenaresVergelijkt U eens Garbo met de tegenspeelster Constance v,an Dorothy Sebastian, toch werkelijk ook niet slecht! Wie zoo een scenario behe,ersiclit, heeft geen recht meer op 'kritiek, maar op respect DE BELANGRIJKE AANWINST VOOR VEERE. Het mag een sympathieke gedachte genoemd worden van het gemeentebe stuur van Veere om de ter bezichtiging stelling van de voorwerper, afkomstig van wijlen den heer J. L. Richel, in leven burgemeester van Borssele, officieel te doen plaats hebben, In de voor de plaatsing van het groot aantal voorwerpen van oud Chineesch en Japansch porselein en Delftsch aarde werk ten deele gerestaureerde raadszaal vereenigden zich daartoe gisterenmiddag tegen 3 uur met den burgemeester, de wethouders, de raadsleden en den secre taris, vele autoriteiten o.w. wij opmerk ten den Commissaris der Koningin, ver schillende leden van Ged. Staten, den griffier en den oud-griffier der Staten; den oud-burgemeester van Veere, den heer M. Q. Buijs Ballot, vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Bors sele, de burgemeesters van Middelburg, St. Laurens en Arnemuiden, plaatselijke predikanten en den burgemeester van 's Heer Arendskerke, den heer jhr. U. E. Lewe van Nijenstein en namens de fa milie van wijlen den heer Richel, den heer dr. Bos uit Wassenaar, een zwager van den overledene. Vele der heeren waren van hun dames vergezeld. Toen allen aanwezig waren, nam de burgemeester van Veere, de heer H. Dronkers, het woord en zeide, dat het gemeentebestuur verheugd is, dat zoovelen gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging, Gaarne had het gemeente bestuur het aantal genoodiden nog uit gebreid, doch de ruimte liet dit niet toe. Spr roept allen het welkom toe en in de eerste plaats aan den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Uf- ford. Het is bekend dat de Commissaris levendig belang stelt in hetgeen in Zee land gebeiut en het zou spr. dan ook zeer gespeten hebben als de Commissaris verhinderd was gev/eest. Ook heet spr. speciaal welkom de leden van Ged, Sta ll n en Je burgemeesters van omliggende gemeenlen. Het doel van de bijeenkomst is de door wijlen de rheer Richel aan de gemeente ve.maakt:: collectie porselein, die hij met zooveel zcig bijeen heeft ge bracht, en men is bijeen om de ter be zichtiging «telling oLicieel te beginnen. Toen meri het legaa aanvaardde was het niet te vermoeden, dat de goede plaat sing zooveel moeilijkheden met zich zou brengen. Maar moe.'Ükheden ondervindt men alom ir. het leven en zij zijn er om overwonnen te worden. Het bleek al spoedig, dat het oude behang en de daar achter zittende betengeling niet sterk genoeg meer waren om den kostbaren last te dragen. Toen is men er toe over gegaan. houten schotten tegen de muren aan te brengen en deze te betengelen met jutte, die voor het ophangen der borden enz. een goeden achtergrond vormt. Zich richtend tot den heer dr. Bos uitte spr zijn spijt, dat diens echt- genóote mevrouw Bos-Richel, door ziek te afwezig moest zijn. Spr. hoopt, dat de wijze, waarop de kostbare schenking is ondergebracht de goedkeuring zal weg dragen van de erfgenamen en ook van den heer jhr. Lewe van Nijestein, die zulk een belang stelde in den laatsten wil van den heer Richel, Vervolgens richtte spr. zich tot den heer Coops, gemeentesecretaris en brengt hem hulde voor het vele werk aan het inpakken, vervoeren en plaatsen van de kostbaarheden verricht en ook aan den heer Kodde uit Middelburg, die soms zelf midden in de zaal op den grond lag om de voorwerpen te sorteeren al vorens ze op hun plaats te brengen. Het ligt, volgens spr„ in de bedoeling binnenkort de collectie voor alle inwo ners van Veere enkele dagen kosteloos ter bezichtiging te stellen en dan zal overwogen worden hoe verder de ge legenheid zal worden geboden. Na deze met applaus bezegelde toe spraak, nam de heer dr. Bos het woord om te verzekeren, dat z.i. de collectie op een wijze is geplaatst, die geheel in de lijn ligt van den wensch van den over ledene en spr. zal dit ook aan zijn echt- genoote mededeelen, Spr. uit de beste wenschen voor den bloei van Veere. De Commissaris der Ko ningin gaf namens het Provinciaal be stuur de verzekering, dat men de uit noodiging om aanwezig te zijn ten zeer ste op prijs stelt. Spr. bracht groote hulde aan de nagedachtenis van den heer Richel, die zoovele jaren lang zijn beste krachten gaf aan de gemeente Borssele en aan verschillende polders en waterschappen en wiens daad om dit ge schenk voor de gemeente Veere te lega- teeren hij ten zeerste op prijs stelde. Het geschenk zal de aantrekkelijkheid van Veere's stadhuis verhoogen en ten goede komen van het Vreemdelingen bezoek. Thans moet overwogen worden om ook het uiterlijk van het gebouw te verbeteren en spr. noemt het gelukkig, dat op de Rijksbegrooting een post voor dit doel is uitgetrokken, terwijl hij meent wel te mogen mededeelen, dat Ged. Staten aan de Provinciale Staten zullen voorstellen f 10.000 voor de restauratie bij te dragen. Spr. hoopt, dat daardoor het gebouw weer in zijn ouden toestand zal komen en dat Veere mede daardoor zal terugkeeren van haar positie als Ville morte en op gebied van scheepvaart en handel weer haar aloude plaats binnen afzienbaren tijd zal kunnen innemen. De heer P. Dumon Tak, burge meester van Middelburg, acht het plicht ook dank te brengen voor de gelegen heid aanwezig te zijn bij deze ter bezich tiging stelling van de fraaie collectie van wijlen zijn collega Richel. Er is zeker ook grond voor dankbaarheid, omdat het zelden meer voorkomt, dat zulke ge schenken aan publieke lichamen worden gedaan. De heer Richel is zeker tot zijn legaat gekomen, omdat de heeren van Borssele Veerenaars waren. Ook spr. hoopt, dat het de stad Veere in de toe komst goed zal mogen gaan. Terwijl door de uitstekende zorgen van de dames-exploitanten van 't zoo bekende pension Rooze, de dames en heeren thee en andere ververschingen konden ge bruiken, hadden zij gelegenheid al het bijeengebrachte te bewonderen. Er is een zeer groote verscheidenheid in de borden, welke in de collectie aanwezig zijn en deze zijn met kennershand ge schikt, o.a. een groot deel in den vorm van wapenschilden. Ook hangen aan deü muur verschillende scheerbekken. Op planken langs een der wanden, staan eenige bijzonder mooie schoorsteen- en kastgarnituren, terwijl een tweetal kas ten een geschonken door de erfgena men van den overledene en een gekocht

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1