Jïrouinciale JSeeutusdte ROOMBOTER. 92| 2 CT, PER POND. K. MEERTENS Jr. Voor Heei»eii« No. 2 3 0. Twee bladen. WOENSDAG 1 OCTOBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. tweede kamer. BINNENLAND. DE BEKENDE FIJNE KWALI TEIT MET RSJKSBOTERMERK IN CARTON VERPAKT. ZEELAND schouwen-duiveland. tholen. zeeuwsch-vlaanderen o.d. zeeuwsch-vlaanderen w. d. RECHTZAKEN, BUITENLAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. Algemeen Overzicht. De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnuminer s Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. V erklaring-Wijnkoop. De heer Wijnkoop heeft gistermiddag een verklaring afgelegd, waarom hij van nu af aan als lid der fractie van de C.P.H. sectie der lilde (Russische) Internatio nale, in de Kamer zal optreden, nadat zijn eigen partij is ontbonden. Voortaan is er dus één communistische partij in de Kamer. De verklaring werd met hoongelach ontvangen. De Kamer ging daarna in de afdee- lingen. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij Kon. besluit is de hoofdinspecteu der invoerr. en acc. H. G. T. L. Nolens, te Rotterdam, met ingang van 1 Decem ber 1930, benoemd tot directeur der dir, bel., invoerr. en acc. te Amsterdam; is de inspecteur der directe belastingen enz. B, Faberij de Jonge, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der di recte belastingen te Utrecht, verplaatst naar Meppel en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon, besluit is met ingang van he den, de hoofdingenieur van den rijkswa terstaat, A, E. Kempees, te 's-Graven- hage, benoemd tot hoofdingenieur directeur. LLOYD RAPIDE. Het motorschip Baloeran wordt van morgen 7 uur te Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd Rapide vertrekt 11.25. van Marseille. Aankomst Donderdag ochtend te Roozendaal 7.16, te Rotter dam D.P8.51 en in Den Haag (H.S.M.) 9.19. CONSUL VAN LUXEMBURG. Tot consul van Luxemburg te Amster dam met als ressort alle provinciën te vens belast met het beheer van het con sulaat-generaal is benoemd de heer A. Wauters, te Amsterdam. (Ingez. Med.) De klok verzetten. In den nacht van Zaterdag op Zondag eindigt de Zomertijd en moeten de fcloku ken één uur achter uit worden gezet,, om 3 urn- des nachts wordt gerekend dat het nog maar 2 uur is. MIDDELBURG. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag te ruim drie uur was elen schilder in de gang van perceel! Markt C 9 bezig mlet het vullen vajn; een lamp voor het afbranden van verf met benzine. De flesch met benzine, viel daarbij om en een groote vlam- sloeg naar buiten. Het ergste werd door Mp- wonendjen gevreesd en één hunner bel de d(e politie eip en sprak van een ni(j- slaanden brand, zooals het zich ook wten- Iktelijk liet aanzien. Er werd door de poi- litie met de signaalschellen gealarmeerd en verschillende spuiten waren spoedig gereed om uit te rukken, en; o. iaj. de autospuit die door de gemeente ge buurd is en die in de garage-Kievit staat, reed naar de Markt. Ooikf werden nog slangen wagentjes o. a. van spuit L ter plaatse waargenomen. De anderen 'kregen nog bijtijds kennis, dat hun hulp gelukkig niet noiodig waSt Twee op de Markt vertoevende mannen hadden zich in de gang begeven en dopr het naar buiten werpen van de bran dende voorwerpen, wisten zij de gevol gen tot een paar gebladderde stukken muur in de gang te beperken. Aan hun cords,at optreden is hel zeker ie danken dat het vuur zoo spoedig tot sta/an, werd gebracht. Intusschen is dit gebeuren naar onze meening weder een aanwijzing, dat men nu eindelijk met de reorganisatie van de brandweer eens' goeden voortgang dient te maken en o.a. maatregelen moet overwegen, dat uitrukkende spuiten zoo spoedig mogelijk voldoende bemanning hebben. Nu reed de genoemde autospuit uit met een der brandmeesters', den ga ragehouder en een zijner chauffeurs. Dit op zichzelf is prijzenswaardig, maar het warezeker gewéns'cht, dat anderen in de buurt van de garage wonende per sonen als spuitgasten waren geoefend en direct mede kunnen gaan. Ook tegenover 't corps brandmeesters mag een spoedige beslissing over de toe komstige personeels-organisatie ten zeer ste gewenscht worden geacht. Safety first. Nu alhier in enkele dagen weder twee ernstige vérkeersongelukkien plaats heb ben gehad, waarbij het tweede helaas 'n slachtoffer eischte, komt 't ons goed voor nog eens met igrooten nadruk, op te komen tegen de ongehoorde wijze waarop vele auto- en motorbestuurders en niet te vergelen oök vele wielrijders van de stralen in onze stad gebruik ma ken. De klachten over "dé groote snelheid van autobussen, vrachtauto's, personen- lauto's en wielrijders zijn legio en in de meeste gevallen volkomen igerechtvaar- digd. Er zijn tientallen van bestuurders van gehoemde voertuigen, "die nog maar altijd niet kunnen of niet willen begrij pen, dat de straat ër niet alleen voor hen is. Ieder die veel op straat is, zéSL geen dag 'hebben of hij ziet meermalen bijna aanrijdingen voorvallen door te hard rijden, niet voldoende de regelen Yjan het verkeer in acht nemen! spe ciaal als men geen politie in, de buurt ziet of door onoplettendheid. Ofschoon 'wij weten in vele gevallen aan een d.oovemans oor te kloppen, willen wij nogmaals een poging doen om alle weg- (gebruikers, vooral in de stad, te doen begrijpen, dat het „Safety first" (veilig heid boven alles) hun lijfspreuk idient te zijn. Voor het te laat is. Sedert een paar weken is men bezig iaan het werk tot het maken van een tweeden doorgang voor het water bij de Langeviele Buitenburg en sedert Maan dag voor een week is het tramverkeer over die brug stopgezet. Daarom on derhoudt de P.Z.E.jM- den dienst tus- schen de Markt en de Zandstraat met twee motorwagens, die om de beurt als bijwagen dienst doen. Maandagmorgen brak van een dier motorwagens de beu gel en moest met een wagen op dit tra ject worden gereden. De "brug is afgesloten voor 'Kjverkeer, voetgangers kunnen voorloopig over een (stirook ervan passeeren en wielrijders ook, althans wanneer zij hun rijwiel aan de hand nemen. Het is verboden op de brug of wat in de toekomst brug zal zijn stil te blijven staan om het werk in 'oogenschouw te nemen. Wilt men het graafwerk tijdelijk volgen, dan doe men dit van af het Bolwerk. i Zij, die dat gisterenmiddag omstreeks kwart voor vijf deden, waren er getuige van, dat het paard', dat de kipkarretjes ;met slijk naar boven trekt, kwam tej vallen en slechts met memschenhulp weer op de been kon komen, doch zich blijk baar niet had bezeerd. Door het werk moet van af den wis- Is'el 'op den Tram singel tot in de Zand straat of omgekeerd worden geloopen en is dus ieder verplicht, komende naar Middelburg, op den Singel de tram (te Verlaten. Daarbij is' men "dikwijls .ge noodzaakt dit aan den kant van d© vést te doen, waar het zeer duister endaar- door gevaarlijk kan zijn. Dezer'dagen liep reeds een reiziger bijna het water in. Nu de P.Z.E,M. op zoo'n verdienstelijke wijze de omgeving van het werk etn het ver- bïnldinigsvoetpad verlicht heeft, zal het een (niet minder goed werk zijn ook in de omgeving van den wissel eeinige licht puntjes aan te brengen. Moge men ook hier de put dempen voor het kalf verdronken is. Akelig zijn de menschen, die nooit iets goed vinden noch de dingen, die het zoogenaamde „lot" over hen be schikt, noch de daden, door de men schen jegens hen bedreven. M. O. werd benoemd. Gedurende 38 jaar is hij verbonden aan de R.II.B.S. te Goes en tevens ruim 25 jaar direc teur der Ambachtsschool te Goes. Als president-kerkvoogd heeft hij dé restauratie der Groote, Kerk zien ver wezenlijken. De heer v. d. Wart, die lid' is der Prov. Staten voor de Chr. Hist. Partij, neemt in die partij een voorname plaats in, o.a. als bestuurslid' der Vereeniging van Christ, hist. Staten- en Raadsleden in Zeeland en als Redacteur van hel ,,'Protestanlsch Zuiden". KRUININGEN. Dinsdag had alhier de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van den overleden heer A. Van den Berg te Hansweert. De over ledene beboerde tot dei Chr. Hist. Partij en had als zoodanig zitting in den Gen- melanterc.ad, was lid Van het Burgert- lijk' Armbestuur ten had1 een leidende positie bij den Bijz. Vrij willigen Landstorm (afdeeling Scheepvaart). Ook' de Chr. Hist. Kiesver. verliest in hem een harer bestuursleden. Aan 'de .geopende groeve waren o.m. tegenwoordig de burgemeester m'tet èèni- ge raadsleden, terwijl oolk het Burg. Armbestuur en de Commandant van den B.V.LIe luit. Snoep .aanwezig waren. Ds. van Selms van Hansweert sprak 'n ernstig troostwooord'. In de vacature in den Gemeenteraad door het overlijden van den heer A. v. 4. Berg is opvolger der Chr. Hist, lijist de heer Jan Polderman. RILLAND BATH, Door het vertrek van den heer P. A. van Boven naar Rotterdam, ontstaat voor de V.D.-fractie alhier een vacature in den raad. Als opvolger komt op deze lijst voor de heer H. A, Dronkers te Bath. ZUID-BEVELAND. GOES. Heden herdenkt de heer A, (D. F. van der Wart alhier den dag waad- op hij voor 40 j 'ar tot Zeeraar bij heit ZIERIKZEE. Met de Staatscourant van 30 Sept. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. E. Kohschulte's Manufacturenhandel, te Zierikzee, STAVENISSE. De heer Jac. Wesdorp Johz. alhier is met ingang van 15 No vember a.s. benoemd als agent van po litie te Amsterdam. Gemeenteraad van Axel. AXEL. Gister vergaderde de raad. Af wezig was de heer Claessens. Van den A.N.W.B- is' bericht ontvangen (dat zij op Kijkuit (bij' Adam aan dei 3e verkorting) geen richtingsaanwijzer zal Zetten. Nu zal de Shell-Comp. ervoor zorgen. Betreffende een adres van den plaat- iselijken raad van de S.D.A.iPi. om een ruim bedrag voor werkloo zensleun be- !s;chikbsa,r te houden, zal medejgedee&d worden, dat me!t hun schrijven rekening zal worden 'gehouden. Een adrete van Pi. Or tele© en 25 ande ren om een ainder woomvagtenparkeer- terredn aiain te wijzen, werd' in handen jeste'ld van 'B. en Wi. om advies^ Als leden van de gascommissie worden herbenoemd de heeren J. de FeijterLz., A. Th '1 Gilde en Ch. G. Cla-cssenS. Zonder hoofdelijke stemming werden de vollgende besluiten genomen: Op verzoek aan Pi. A. van Hoeve 2 perc. bouwgrond te verlfioopen, groot 225 vicrl. M. a f275; aan A. Barenman 1 perc., igroot 105 Ml a f3 en aan D. van den Berg 2 perc., groot 120 M. a f2.50; aan hel R. K. schoolbestuur f 140 toe te staan voor aankoop van schoolban ken een geldleening aan te igaan van f 6500 voor aanleg van diverse s [ratten in het grondbedrijf. Vastgesteld werd het kohier der hon denbelasting op f 97 aanslagen, totaal ten bedrage van f 439. Z. h. st. werden vastgesteld de reke ningen van het gasbedrijf, vtoe.schkeu- ringsbedrijf ein Burg. Armbestuur over 1929. De rekening van het gasbedrijf siluit met een winst van f 109.18. Dite van het vleeschkeuringsbedrijf sluit met een .bedrag aan baten ep liasten van f 5426. Die van het Burg. Armbestuur met een batig saldo van f 3440. Aangeboden werd de jgemeentereke- ning met de volgende totalen: Gewone dienst, ontvangsten f211.361, uitgqgeven f 200.989. Kaïpitaalidienst ont- angsten f 8.226 ein uitgaven f 8.198. De voorz. deelde mede, dat het late indienen dezer rekening haiar oorzaak daarin vond, dat dezte eers't op 6 Sept. van den gemeente-ontvanger was ont vangen, terwijl de termijn is 15 Juli. Te vens weird medegedeeld, dait inzake het grondbedrijf een tijdelijk administrateur was aangewezen lot 1 Jan. a.s;, om- idiat met ingang van dien datum het grondbedrijf wordt opgeheven en des betreffende pos'tein in de gemeentebe- grootirug zullen worden verwerkt, waar door dan de f 100 dite waren Uitgetrok ken voor een administrateur werden be spaard. Ten slotte werden de verschillende begrootingen voor 1931 aangebodenwel ke na het afdeelingsonderzoek in de vol gende vergadering zullen worden behan deld. BRESKENS. B. en W|. hebben tot plaatsvervangend burgemeester aangewe zen den heer J. Wi. Woittiez. (Ingez. Med.) Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne ge bruik van Purolpoeder, dat verzachtend en igezond voor de huid is'. Prijs' 45 ct. per doos en evenals P;urol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) het publiek als collectief geheel vroolija zou hebben gereageerd op scènes, waar dit alles behalve werd verwacht. Dat was geenszins het geval; er klonken nu ook weer geen lachsalvo's als bij blijspelen, en ongetwijfeld waren er velen, die wèl begrepen, wèl doorvoelden, wèl onder den indruk kwamen. Niettemin was hef gelach (dat overigens geen uiting eener opgewekte stemming behoeft te zij) zoo nu en dan héél hinderlijk! Dat be doelden wij. Een Romeinsche brug. In het veen te Klazienaveen (Dr.) is 75 c.M. onder de oppervlakte gevonden een houten brug, lang ongeveer 30 M. en breed 60 c.M. De brug dateert vermoedelijk uit den Romeinschen tijd. Aanvaring mét een ponton. De raad voor de Scheepvaart behan delde Dinsdag de zaak betreffende het stoomschip Mecklenburg"dat op 14 Juli l'.b, bij vertrek van Vlissingen, met een ponton in' aanvaring is geweest. Opgeroepen waren de gezagvoerder, de le machinist en de 2e machinist. De uitspraak volgt later. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan Dr. J. Helder, pred. der Nederd. Hervormde Gemeente te Z i e r i k zc e, op zijn verzoSk eervol emeritaat verleend met ingang van lö October. Dit zelfde kerkbestuur heeft aan den heer Helder ook reeds het emeritaat verleend met mgang van 1 October 1905, toen hij ru'm 41 dienstjaren achter zich had. Daarna is hij op 6 Januari 1907 ten tweeden male te Zierikzee in dieriM ge treden en er werkzaam gebleven tot nu toe. De passiespelen te Oberammergau. De passiespelen te Oberammergad zijn Maandag geëindigd. In totaal hebben 383,000 menschen de spelen bezocht. Daarvan zijn er 50.000 uit Noord-Ameri- ka en ruim 28,000 uit Engeland geko men. De voorstelling van „Geef ons Arbeid" (-b) Naar ons ter oore kwam, heeft men aanstoot genomen aan onze opmer king in de laatste alinea onzer recensie over „Geef ons Arbeid", dat eergister avond vanwege Arbeidsontwikkeling en V.A.RA, in den Schouwburg alhier werd vertoond. De indruk leek gewekt, of De saneering der Duitsche rijksfinanties. De Duitsche regeering is thans met haar z.g. saneeringsprogramma der fi- nantïen gekomen. Het begint met een uitvoerig overzicht van de crisis op economisch gebied, die zich na den wereldoorlog heeft doen belden. Reeds spoedig bleek, zoo wordt ge zegd, dat de volken met hoogere prij zen zouden hebben rekening te houden. Het had den schijn, of Duitschland den uit den oorlogs- en den inflatietijd voort komenden moeilijkheden met succes het hoofd zou bieden door een enormen ka pitaaltoevoer uit het buitenland, dia zelfs in de milliarden liep. Deze periode is thans achter den rug en in de plaats van den kapitaalinvoer is de kapitaaluit- voer getreden, die noodzakelijk was om de eenmaal aangegane verplichtingen na te komen en de lasten van een ver loren oorlog te verlichten. Na gewezen te hebben op den benar den financieelen toestand, die hiervan het gevolg is geweest, dat het nu in de eerste plaats zaak is het geschokte ver trouwen in de Duitsche financiën te her stellen en het economisch leven weer gezond te maken. De ondersteuning der werkloozen is slechts een noodmaatregel, die alleen betrekking heeft op de gevolgen, maar zich niet inlaat met de oorzaken. Niet hoogere belastingen, doch bezuinigings maatregelen, verlichting der lasten en herstel van het vertrouwen zijn de grondprincipes, waar men zich nu aan te houden heeft. En dan volgen de bezuinigingsmaatre gelen. Voor 1930 moet worden gerekend met een tekort van 750 a 900 mill. mark. Door de te nemen maatregelen zul len de uitgaven voor 1931 in vergelijking

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1