^Provinciale ^eeuwsche 1.51 No. 2 2 9. Twee bladen. DINSDAG 30 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND VLISSINGEN. KERKNIEUWS. ECHT ZEEUWSCH BESCHUIT KUNST EN WETENSCHAP. Handigheid" Kreymborg MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2-30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UÏTG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg* meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent tor- ten 24 24 .26 .20 laar en jer- Jtu- lon- lor- is Jijn. ?or Iter leid lur- iote in- lier te :ad lat ten |ng len po rie de tY. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. 'De Konimgm,, Prinses Juliana en Prins Hendrik! hebben gister een officieel be zoek' gebracht aan Rotterdam. Na de begroeting aan bet station D. P. (de Koninklijke familie met gevolg ■was per extra trein naar Rotterdam' get reisd), werd in een igala calèche genet- 'den langs Stationsplein en Stationsweg /naar bet Stadhuis. In de burgerzaal wen den de hoioge gasten ontvangen do or; den gemeenteraad, op bet balcm werd een zangbulde aangehoord. Hierop werd een rijtoer dioor de stad gemaakt. De 'bia- laingslelling en het entousiasme waren «overal, maar vooral op den Coolsingel gro-oter dan ooit. Op verschillende punten werd1 halt gehouden om een bloemhuldfe in ontvangst to nemen. Zioo "werden de ge bouwen van de Rotterdamsche Lloyd bef- reikt. De Koninklijke familie 'begaf zich aan boord van het s.s. Indrapoera, welk! motorschip bezichtigd werd. Hier werd de thee en later het diner gebruikt. Te kwart voor 8 verliet de Koninklijke familie de Indrapoera, ioim aan 'boord van de stad Rotterdam een tocht te maken over de Maas langs de geillumj- neerde schepen tot aan het Ma^asstation, vanwaar de Kon. familie om goed half tien Rotterdam' verliet. DE EX-KROONPRINS TE DOORN. De Duitsche ex-kroo"nprins heeft zich gister uit Berlijn naar Doorn begeven om een bezoek te brengen aan zijn vader. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG De burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Piatijn, heeft gisterenmiddag afscheid genomen van den gememteraiad. DE RECHTSPOSITIE VAN DE PILOTEN VAN DE K.L.M. Voor het onderzoek omtrent de rechts positie van de vliegtuigbestuurders der K.L.M. zijn de volgende heeren aange wezen: door den Raad van Bestuur der K.L.M.: mr. L. H. Slotemaker, ambtenaar der maatschappij: door de vereeniging der vliegtuigbestuurders: de heer W. M, O. A. Beekman; door den minister van wa terstaat: mr. dr. C. J. H. Schepel, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlan den, die zich daartoe welwillend beschik baar heeft gesteld en zich met de leiding belast. De minister van waterstaat heeft het Tweede Kamerlid Van Braambeek op zijn vragen geantwoord, dat het, daar de drie bedoelde vragen de rechtspositie van de vliegtuigbestuurders betroffen en de uitslag van het hieromtrent aan hangig onderzoek, dat aan bovenstaan de heeren is opgedragen, behoort te worden afgewacht, verkieslijk scheen in die vragen niet weer afzonderlijk te treden. HET EILAND GOEREE EN OVER- FLAKKEE GEELECTRIFICEERD. - Donderdag 22 October a.s. zal 'het electriciteitsbedrijf Goeree en Overflaik1- 'kee officieel in 'bedrijf worden gesteld. De stroom wordt van Dordrecht inj- gekocht en per kabel dxir het Haring^ vliet naar Goeree en Overflakkjee ge bracht. 'Van de acht gemeenten die electrisch. licht zullen krijgen zijn er nog vier die een verlichting hadden van petra- leuim. Juist voor deze gemeenten zal de electrische energie een uitkomst zijn. 'Het Oostelijk deel van Goeree en Over- flalkkee zal geen stroom kunnen afnemen voor eind 1939, daar dit ajan de Incite strieeie Mij. Mabeg te Utrecht concessie Kleeft verleend voor de gaslevering. In» dien de gezamenlijke gemeenten dit be drijf niet overnemen vóór den tijd, zal men moeten wachten met de elctrificatie totdat de concessie is afgeloopen. De Minister van Financiën mwajk't bekend, dat ten behoeve van 's Rijk^ schatkist is ontvangen wegens over vorige, jaren te weinig betaalde belastingen' naar inkomen en /of vermoigen (gewetensgteld) bij den ontvanger der successierechten jalhier f '230.56 en f '229.50. MIDDELBURG. Het komt ons gewenscht voor daar er misverstand dienaangaande blijkt 4e bestaan nog eeens duidelijk te ma ken, wat er met ons garnizoen staat te gebeuren. Volgens de desbetreffende legerordér worden de beide compagniën infanterie, die hier liggen naar Bergen op 'Zoom overgeplaatst, terwijl' een compagnie mi- iriailleurs hier in garnizoen komt. Dit zou een vermindering beteekenen tus- schen de 60 en 80 man. De actie van het Comité tot het be houd van het garnizoen richt ziöfy dan ook tegen het niet meer gestand doen van het besluit van 1922, dat alle infante- rie-miliciens uit Zeeland beneden de O.- Schelde, alhier in garnizoen zullen ko men en het Comité heeft daarvoor een beroep gedaan op den Ministerraad. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zullen morgen van 1 tol 4 uur een deel der stad tussehen Boi- weric en Heerengracht van watertoevoer zijn afgesloten. s Burg. en Weth. stellen den Raad uqg voor over te ^aan tot bekrachtiging van de vergunning door hun college! om een gedeelte van de Evertsenstraia? en de Ban'kfertstraat te doen wegnemen, tegen de door de rechtbank te bepalejü waarde, voor de verbreeding van he| verbindingskanaal. WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden. ARNEMUIDEN. Maandagmiddag werd de op Vrijdagmiddag de geschorste ver gadering heropend door den voorzitter H, G. Horninge. Th;ans i s de raad. Voltallig. B. en W. stellen voor eeu stukje van f 100 4 pet. Nederland sche Slaatsleening aan te koopen voor een ongeveer gelijk bedrag dat door de Internationale Ore- diet- en Handels Mij. is uitgekeerd1. Bjj de behandeling van de gemeejnte- hegrooting 1931 die de vorige verga dering wegens afwezigheid) (en niet we gens het late uur, zooals wij Zaterdag abusievelijk melddlen) van den heer O'. v|an de Ketterij op voorstel van den heer A. Schuit geschorst werd stelde bij het punt onderhoud van wegen de heer Schuit voor den. post aankoop van 100.000 K.G. macadam en 40.000 K.G. grind met de helft te verminderen. De heeren L. Puijpe en J. K. O r u c q meenen d,at er nog steeds te veel gebruikt wordt voor gewoon onder houd. De heer C. v. d. Ketterij begrijpt den heer Schuit niet, eenigen. tijd geleden heeft deze er aan med(e gewerkt déze hoeveelheid te haind|haven, de heeren Puijpe en örucq wilden die toen ver minderen. De heer Schuit zegt djat het toen betrof een hoeveelheid die reeds op de begrooting stond; hij blijft er bij dat er veel macadam onnoodjg verwerkt is op den Noorder- en Zuidwal en aan den toegang naar de mestvaalt; hiervoor had men. oude keien moeten gebruiken. De heer J. Jan.se zegt, dat er zeer zuinig met de macadjam) wordt omgegaan en dat de wegen in vergelijking met velé andere hier mooi liggen. De beer B. Franse ontraadt 't den pjost te verminderen; goedjkooper wordt ze niet, en is het nu zoo'n, bezwaar dat er een 50 ton in reservehoopen aanwe zig is? Men weet nooit aldus 'spreker, hoe de\ toestandj zich voor zal dóen. De heer Schuit zegt dat het onder houd der wegen roekeloos pljaats heeft, hij stelt voor den post met je bieljft te verminderen. j Dit voorstel wordt verworpen. Alleen de heeren Puijpe, Schuit en Orucq voor. De post riolen enz. wórdt na toe lichting van den voorzitter gehandhaafd'. De post herstelling der kaaibeschoei- ing wordt na bespreking als een' reserve- post door B. en W|. pvergenomen. De heer Schuit stelt bij den post aanleg nieuw straatwerk voor de f 1000 die hiervoor is uitgetrokken .op onvoor zien te brengen. B. en W. ontraden dit. De heer v. Eenennaam zegt dat die, raad hiervoor toch later een nadler voor stel krijgt Het voorstel-Schuit wordt aangenomen met 4 tegen drie stemmen, nl. die heeren Franse, Janse en Van, Eenennaam. Door de nieuwe regeling dier jaarwed den van Burgemeester, 'die wethouders en den. ontvfanger is het poodjig d'e uitgaven der begrooting te verhopgen met f 256. Hiernja wordt d,eze vastgesteld' tot een bedijag in ontvang en uitgaaf van de som van T 71.400,20 met een onvoorzien van ¥4.195.50. Kleine genoegens verkwikken altijd, als het brood, dat men zich nimmer tegen eet; groote vermaken zijn als de suiker, waarvan men spoedig walgt. O. en W. SOUBURG. Vrijdagavond 10 October a.s. geeft de heer Strooband uit Middelburg in het gebouw Rehoboth alhier een simultaan seance op het dam bord. WESTKAPELLE. Uitgaande van de afd. Vlissingen van den Chr. Metaklbej- Werkers'bond werd alhier Maandagavond in het Evangelisatiegebouw een propa ganda vergadering gehouden'. Na de vertooning van de film: ,Dp Staatsmijnen in Limburg" hield de heer Wientzelaar, districtsbestuurder een re- be, waarin hij het doel en streven uitl een zette vtan het werken van) deu Bond' Spr. welkte de nog niet aangeslotenen op tot toetreding. Na de rede werd nog een 'film vertoond ,uit het leven der bijen. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Bij den op Zondag j.l. gehouden schietwedstrijd van de band>- boogschutterij „Soranusalhier behaal de den lsten prijs A. de Jonge; 2e pr. I. Slaibbeikoorn3a pr. L. de Koster en 4e pr. R. de Koster Lz. KAPELLE. Ons wordt uit Kapelle mee gedeeld omtrent de te houden Fruit, Groenten en Bloemententoonstelling dat het bestuur der Gemeente het Eerocoini- té officieel hoopt te ontvangen, na deze ontvangst wordt gereden naar het ten- toi onstallmg'Sterrein. •De heer H. A. II anken zal deze tete toionsleHiiLg openen. Vanwege de P.Z.E.M, zal voor bizondere verlichting gezorgjd worden van het terrein, ook zal de toren worden verlicht met schijnwerpers en zullen lichtzuilen worden aangebracht. KWADENDAMME. Na een mislukte poging om geheel Kwadendamme feest te doen vieren ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin vierde Zaterdag de bewoners van het Langeweegje dit feest afzonderlijk. Een tweetal eerepoorten waren daar opgericht; op een weide werden ver schillende volksspelen uitgevoerd. Een gedeelte van het muziekgezelschap „Con affezzione" verleende zijn mede werking, honderd kinderen, in een broeikas van den heer Jac. Bal daartoe bijeengebracht werden door de commis sie getracteerd. Van de geboden dans gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Ook verschillende bewoners van omlig gende plaatsen bezochten dit feest, dat een goed verloop had, IERSEKE. Zaterdagavond, werd' onder den w,al (boven d,e oesterputten in den Molenpolder; een zeehond! geschoten. Het gelukte den jiager het wiljd! aan den wal te brengen en dusdjoenjde de premie te ontvangen. Een zeldzaamheid) van den wal uit. SCHOUWEN-DUIVELAND, DREISCHOR. Het 2-jarig dochtertje van W. B. alhier is spelende in een sloot gevallen en verdronken. BRUINISSE. In de Vrijdagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad werd besloten tot inwilliging van een verzoek van het feestcomité om een bijdrage uit de gemeentekas van f 350. tot dekking van het tekort in verband met de feestelijkheden op 3 September Op voorstel van B. en W. wordt z.h.st, besloten tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belas ting en 25 opcenten op de hoofdsom der fondsenbelasting, terwijl de betreffende heffings- en invorderingsverordeningen worden vastgesteld. Vastgesteld wordt de begrooting voor het dienstjaar 1931 met een ontvangst en uitgaaf van f 82310 w.o, een post voor onvoorziene uitgaven van f 4430 ge wone dienst. De kapitaaldienst sluit met een ontvangst van f 62.35. De jaarwedde van den Ambtenaar ter secretarie is met f 150 verhoogd. Besloten wordt aan Ged. Staten vrij stelling te verzoeken voor 2 jaar van de invoering van het vak lichamelijke oefe ning op de o.l, school. De Voorzitter deelt mede, dat het uit te voeren werk in de Korte Ring is aanbesteed voor f 997.en dat de uit dieping van de haven wordt uitgesteld tol het volgend voorjaar. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. IJZENDIJKE. Zondag had de zoon van slager O. 'alhier bij een voetbalwedstrijd tussehen IJzendij'ke en Driewegen het ongeluk een 'been te brek|en. Dr. Talsma verleende de eerste hulp. Zondagmorgen had in de Ned, Herv. Kerk te Krabbend ij ke de bevestiging plaats van ds. J. Baarslag, gekomen van Lage Zwaluwe, door ds. N. v. d. Snoek van Veenendaal, die hier voor tot tekst had gekozen Openb. 1 16. Na deze plechtigheid werd den nieuwen keraar door de gemeente toegezongen Ps. 134 vers 8. Des middags deed ds. Baarslag zijn intrede, waarvoor hij had gekozen 1 Ti- motheus 1 15. Daarna sprak ds. Wild schut als consulent nog eenige woorden ten afscheid. Het kerkgebouw was geheel bezet. Onder zeer groote belangstelling heeft ds. W. A. van Griethuijsen, predi kant bij de Ned. Herv. 'gemeente, te. Groede en Nieuwvliet, Zondagmid dag afscheid genomen van de gemeente Groede. Na de predikatie dankte hij den 'kterkertad' en de gemeente, kerkvoogden en notabelen voor de prettige wijze van samenwerken. Daarna kwam allereerst aan het woord ds. A. Vrijlandt uit Biervliet, die na,- mens nen kring IJzendijke een afscheids woord] sprak' tot den vertrekkenden leer- aai'. Vervolgens sprak iook ds. F. A. Visser uit Cadzand een afscheidswoord, Ds. Ouwerkerk, Evan.g. Luth. predikant te 'Groede, sprak als vriend en sameni- werker voor de zending, waarna ds. A. Keers uit Breskens ds. v. Griethuijsen een afscheidswoord toesprak als con sulent. Hierna dankte ds. v. Griethuijsen de sprekers voor de hem toegesproken woorden. Te Culemborg is opgericht een af- deeling van de vereeniging van vrijzin nig-hervormden in Gelderland met 57 leden. Zondagavond heeft ds. C, von Meyenfeldt, vroeger te Vrouwepol der, die naar Alkmaar vertrekt, af scheid genomen van de Geref. Kerk te Feyenoord. Als tekst zijner af scheids predikatie had hij gekozen de zegenbede van Oud-Israël, Nummer 6 Vers 2426. Na afloop der predikatie volgden de ge bruikelijke toespraken. De gemeente zong ds. Von Meyenveldt psalm 121 vers 4 toe. Ned. Herv, Kerk. Ds. \V. H. Kelder te Ellewoutsdijk heeft bedankt voor het beroep naar. Musselk'anaal (voor het werk te 2e Ex- loërmond.) Geref, Gem. Op het tweetal te Vlaardingen komt voor ds. M. Hofman te Krahbendijlkie. Ds. M. Heijkoop te Utrecht is beroepen te .Tholen. voldoet een ieder. Verkrijgbaar Bakkerijj H. B. WIJTMAN, Heerenstraat (Ingez. Med.) Geef ons Arbeid- (Die Stempelbrüder). Inst. voor Arbeidsontw. Schouwburg. Werkloosheid, immer nog stijgende werkloosheid in het Duitschland van na den oorlog en na de inflatie. We lezen er periodiek van in de bladen; we beschou wen 't in verband met de economische toestanden, de malaise. Wat is t voor den werklooze en zijn gezin, in de hoofd stad? Duschinsky toont 't zijn toeschouwers. De werkloosheid, niet alleen de stoffe lijke ellende. De inzinking, de degene ratie door het niets doen. De oude Dr. Magnussen zegt 't: Rust roest geldt slechts voor hen, die vrijwillig rusten. Voor wie gedwongen is tot rusten, het niet-werken, is 't rust verrot, verrot levend. Dit: dit gestadig physiek en psychisch zakken, tot krachtloozer en kracht- 99 Hoe „handig" kan zoo'n aapje zonder de minste aarzeling sprietloopen. Dat was nu iets voor onze wildebrassen van Hollandsche jongens Klimmen en klauteren, niet vallen, geen kleeren scheuren en van moeder geen standjes er voor. Ja moeders, we weten er alles van, wat die rak kers aan kleeren noodig hebben. De eenige goede raad die wij II gevenis: Koop sterke jongens- kleeding, sterk van stof, sterk gemaakt en boven dien toch ook chic en kwiek van model, zoo als onze jongensjassen met Kreymborg-coupe. Vergeet vooral niet onze kwaliteit met onze prijzen te vergelijken 1 MIDDELBURG. VLISSINGEN. (Ingez. Med.) loozer voor de ouderen; de schrijn werker Lorenz, goed onderlegd vakman, drie jaar zonder arbeid, kan per slot niet meer, ook al kwam er werk. Hem en vrouw Lorenz rest slechts de gas kraan, als eenigen uitweg; den verarm den kunstcriticus Dr. Magnussen, den intellectueel echter de troost der be redeneering, het stil afwachten, tot hij gehaald wordt naar de andere zijde. Maar in de jongeren: in den werk- loozen scheikundige Haase bruist de levenskracht, de dadendrang, de energie zich te geven; zijn kreet „geef ons ar beid" is te bitter-schrijnender. Hierin vooral is nog de andere ellende: de werklooze, de outcast van de maatschap pelijke samenleving, de terzijdegestelde, onbruikbare, ondanks een helder hoofd vol plannen, ondanks handen, geschikt tot aanpakken. En Lorenz heide zoons, Jozef en Freddy, juist in de jaren van bewust wording, in de jaren van Sturm und Drang", zoeken en tasten, opgegroeid in dit ellende-milieu, wat hun niets bren gen kan dan geestelijke armoede. Van daar die onredelijke driftbuien, dat vruchteloos gekrakeel om een bioscoop kaartje, die onophoudelijke ruzies, zoo dra ze maar even bijeen zijn. Energie verspilling in aangrijpende geestes- kommer, die de een in de gevangenis, de ander tot moreelen ondergang voert. Daartegenover de drie vrouwenfi guren: de stil geslagene moeder, de frissche, immer weer oplevende Pauli, strijdend aan het eind voor eigen leven, en het nieuwe, dat zij in'zich draagt; en de goedig-cynische der inwonende demi- mondaine. Deze drie vrouwen, rust punten toch in dezen, nu eens feilen, dan weer dof verbitterden aanklacht, deze hopelooze vraag der Stempelbrüder, de houders van de werkloozen-stempel- kaarten. „Mannen zijn groote kinderen", troost vrouw Lorenz. En wie de schuld? Wat de oorzaak? Duschinsky weet 't niet en niemand. Zoo moest zijn tendenz te kort schieten. Waar Heyermans direct kan aanwijzen: Gij zijt de schuldige, en zoo den weg naar verbetering wist aan te geven, vragen hier allen: „Waar zit de vijand; een beseffen alleen: er moet ergens een fout gemaakt zijn." Is 't de lijdzaamheid der Vaders, als Jozef vewijt, hij de revolutie? Is 't het slecht verdeeld werk? Maar hoe 't dan wel te verdeelen? Niemand weet 't. Geen uitweg geeft Duschinsky aan; hij laat zijn toeschou wers niet, schaamrood, huiswaarts kee- ren. Zij voelen zich niet schuldig. Wie is 't wel? Zoo blijft het hier slechts schildering.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1