iProuinciale ifeeuuische u No. 2 2 8. Twee bladen. MAANDAG 29 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND MIDDELBURGS® COURANT D* abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T ele loonnumm ers Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regf meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" t „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft gedurende drie jaar een bijdrage toegezegd voor de res tauratie van de Groote Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Breda. ONTPLOFFING VAN MIJNGAS. V.D. -Aneta meldt uit Bandoeng De mijninspectie ontving een telegram van de Poeloe Lahoe mijnen, dat aldaar op 25 Sept. j.l. als gevolg van rooken tusschen 3 en 4 uur 's morgens een ont- ontploffing van mijngas heeft plaats ge had in den afbouw van schacht no. 3, Tien personen werden gewond van wie 6 levensgevaarlijk. De toestand is heden normaal. Een later telegram meldt, dat vier der gewonden zijn overleden. Provinciale Staten-verkiezingen, Als candidaten der Vrijz. Dein, partij in den kieskring Noord-Brabant voor de Provinciale Staten, zijn o.a. genoemd de heeren J. G. van Niftri'k te Putten, vroe|- ger te Vlissingen en ir. J. W. Sprengen* vroeger te Middelburg. De „Koningin WUhelmina." De motorveerboot „Koningin Wil heli- min a" van den dienst Vlissingen—Bres- ikfens wordt 1 October uit den dienst ge. nomen voor het gewoon onderhoud. MIDDELBURG. Gisterenmiddag heeft men het laat ste Aibdijconcert voortgang doen heb ben en al was het nu niet wat men noemt het meest uitgezocht® weder, toch was het gezien bet zoo ver gevorderd seizoen g->ed] gezien. Het dreigende wei- der zal zeker mede oorzaak ijn geweest dat het in de Abdij minder drük wa9 dan anders wel het geval is geweest, toch hebben nog honderden genoten vain! de onberispelijke vertolking van een keur van mooie nummers van het uitgebreid repertoir van het Middelbnrgscb mui muziekkorps. Het luide laipiplaus na den Huldigingsmarsch van den heer Caroi, hebben wij medegevoeld als een dan'k'- bare buide voor bet vele genot door directeur en leden ook op deze uitvoe ringen gegeven. Het Middelburgsch mu ziekkorps lieeft zich ook dit jaar weer als onmisbaar in bet Middelburgsche lef ven doen kennen. Moge zij, die dit met ons vielen, eens nagaan of zij wel lid zijn van het korps, dat zoo ten volle op aller steun recht heeft. De bloempjescollecte, Zaterdag 1.1. gehouden ten bate van het Fonds tot Steun van Volksonderwijs, heeft opge bracht de belangrijke som van f 275.77 een bedrag veel hooger dan tot nu toe is bereikt. Een vertrek. Nu aan den heer ir. H. van Oordt alhier met ingang van 1 October eer vol ontslag is verleend als hoofd-inge- nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, is het zeker op zijn plaats te doen uitkomen, wat de heer Van Oordt in 18 jaar voor onze provincie heeft gedaan en meenen wij dit niet beter te kunnen doen, dan het volgende te ontleenen aan een artikel van ir. R. A. van Sandick, geschreven in „de In genieur": "Mijn. functie als regeeringscommis- saris bij de gemeente Vlissingen en re- geenngsgevoWhtigde bij de Kon, Mij. „de Schelde" heeft mij in nauwe betrek king gebracht tot den hoofdambtenaar, maar vooral met den mensch H. van Oordt. Het zij mij daarom, verdund over zijn arbeid in Zeeland in het bijzonder uit te wijden. Hij was lid der commissie van advies inzake de practische uitvoerbaarheid van een waterwinning van den Brabantschen wal, ten behoeve der drinkwatervoor ziening in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij het water door een of andere vaste ver binding door de Schelde gevoerd zou moeten worden. Van Oordt vergezelde in 1919 den minister van buitenlandsche zaken naar Parijs bij de besprekingen tusschen Ne derland en België over het te sluiten tractaat. Gedurende het tijdvak van 1 October 19121 October 1930, toen Van Oordt te Middelburg werkzaam was, zijn in de di rectie Zeeland verschillende belangrijke waterstaatswerken voorbereid en uitge voerd. In de eerste plaats moeten daar onder worden genoemd de verbetering van de haven van Breskens, de verbete- ringswerken aan het kanaal Zuid-Beve land met den bouw van nieuwe sluizen te Hansweert, de bouw van aanleginrich- tingen voor den verbeterden veerdienst VlissingenBreskens, de bouw van de keersluis te Vlissingen en de uitbrei dingswerken van de haven te Ter Neu zen. Een belangrijk aandeel had Van Oordt, als ondervoorzitter, in de onder handelingen, welke door de Werfuitbrei- dingscommissie, waarvan ik voorzitter was, met de Kon, maatsch. „de Schelde" zijn gevoerd, terwijl hij voorzitter is van een interdepartementale commissie, in 1923 ingesteld, inzake de exploitatie van de haven te Vlissingen. Ook op het terrein der wegenverbe tering is veel tot stand gekomen en het verdiennt in dit verband zeker de aan dacht dan Van Oordt reeds het initia tief nam tot belangrijke verbeteringen van het wegennet, toen het automobiel- verkeer in deze provincie, wegens de on voldoende verbinding tusschen Zuid-Be veland en Noord-Brabant, nog weinig le beteekenen had. Wanneer over enkele jaren de doorgaande verbindingsweg van Vlissingen over Nieuwland, Goes, Kapelle, naar Noord-Brabant zal vol tooid zijn, is zulks voor een niet gering gedeelte te danken aan de voortva rendheid en het doorzettingsvermogen van Van Oordt. VLISSINGEN. Naar aanleiding van een op 12 Juli door den heer Rorije gestelde vraag oï er geen maatregelen zijn te nerniem tegen den hinder die radioibezitters hiebj- ben van electrische werktuigen in hun omgeving, deelen Burg. en Weth. den Raad mede, da,t zij er niet in geslaagd zijn een verordening samen te stellen, die aan de bezwaren een einde maakt, maar zij zijn wel bereid aan het verp Icenen van vergunning voor het plaatsen van een electromotor in de toekomst de voorwaarden te verbinden, dat men moet zorgen radio bezitters geen hindier té doen hebben van den motor. Nog is ingekomen een verzoek om ont heffing van den pacht van weiland tegen f 350 per jaar van de firma F. Wifoiaul en Zoon wegens afschaffing van 'de trek dieren. R. en W. stellen voor eerst ont heffing van de pacht te verleenen als in andere gegadigde voor de betrokken weide is gevonden. WALCHEREN. Gemeenteraad van Araemuiden, Vrijdagmiddag vergaderde de Raad van Arnemuiden, onder leiding van den heer H. G, Horninge, burgemeester. De heer C. van de Ketterij was afwe zig zonder kennisgeving. Van het gemeentebestuur van Middel- buig is de rekening van den Vleeschkeu- ringsdienst over 1929 ingekomen, onder mededeeling dat het aandeel dezer ge meente in het batig saldo 59.89 be dt aagt. Ingekomen is het jaarverslag over 1929 van het Centraal Archief en Inlichtings- bureau voor Maatschappelijk Hulpbe toon. De levering van de brandstoffen voor de openbare scholen is voor den a.s. winter aan den laagsten inschrijver, J, J, van Horssen, voor de som van 176.85 gegund. Een plan inzake samenwerking in Ne derland tegen tuberculose, een adres be treffende stalinrichting tegen brandge vaar, van de Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren, een verzoek ter behartiging van de belangen van zenuw en zielsziekten om als lid toe te treden, en een verzoek van de Tucht-Unie om lid of donateur te worden. Al deze verzoeken worden op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange nomen. Op een verzoek van den veerman P. J. Snoep om vermindering van pacht voor het veer over 't Arnekanaal, wordt afwijzend beschikt. De vaststelling der vergoeding krach tens Art. 101 der L. O.-wet wordt voor de Bijz. school alhier voor 1929 bepaald op 7.90 per leerling of een totaal op 1422. Een voorstel tot het aanbrengen van tafels in de vischhal vindt instemming bij den Raad. De heer A. Schuit zou ze liever iets lager dan 0.60 M. willen plaatsen. Ook vindt spr. noodig, dat bepaalde ruimten afgezonderd worden, b.v, door hekwerk of iets dergelijks, waar visch, welke ge- Gelukkig, wie als kind ouders had, die het leerden zien, die niet toegaven aan de zelfzuchtige eischen van het jonge hart en den blik al vroeg wisten te richten op het beste wat het leven geven kan. mijnd moet worden, geplaatst kan wor den zonder dat er te dicht bij geloopen wordt. B. en W. zeggen toe met deze wenken rekening te zullen houden. Een voorstel tot algeheelen aanleg van het bestratings- en rioleeringswerk in den Molenpolder, wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Goedgevonden wordt het voorstel tot gedeeltelijke vermindering van pacht aan B. Marteijn Az., P. van Belzen, Jac, Snoep, Kl. Schuit, S. Oreel en Joh.Kluif- hout, wegens het geheel of gedeeltelijk onttrekken van het gepachte in den Mo lenpolder door uitgifte in erfpacht voor bebouwing. Eveneens aan L. Scheele, pachter in den Clazinapolder. Thans deelde de voorzitter mede, dat sinds het verzenden der agenda nog is ingekomen een verzoek van den A. N, W. B„ om lid te worden tegen een con tributie van 25 's jaars, en een ver zoek om geen zieke boomen te rooien, doch om een middel te beproeven ter bestrijding der iepenziekte (agent van dit middel is Th, J. van der Peijl te Goes). Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. In handen van B. en W. zijn om advies gesteld de verzoeken van J, M. Kusse, zandschipper alhier, om een opslagplaats op het schorretje te huren of in erf pacht te mogen gebruiken, en van de bewoners van het Schuttershof om het leggen van een voorstraatje tegen hun woningen. Naar aanleiding van de uitgifte in erf pacht van den Clazinapolder, is van en. kele bewoners, wier erf tegenover dien polder aan den daar tusschen liggenden Zuid-wal grenst, een verzoek ingekomen om den rijweg op den Zuidwal zoodanig te verleggen, dat deze recht op den rij weg aansluit, liggende over den Zuidwal tegenover den Christiaanpolder, Dit -.a!. tengevolge hebben dat hun erven dan aanmerkelijk worden uitgebreid. Zij wen schen nu nader de voorwaarden te ver nemen waartegen zij dien grond in erf pacht kunnen bekomen. De V o o r z. zet naar aanleiding hier van het standpunt van B. en W. uiteen. Het raadslid J. K. Crucq heeft thans ongeveer 1500 M.2 grond aldaar in erf pacht legen de prijs van 6 cent per M.2 en de verplichting de sloot langs den Zuidwal, ten genoege van B. en W. te dempen. Wanneer de rijweg wordt ver laagd en omgelegd, dan komt er een woning van den erfpachter te vervallen en is deze ook ontheven van de ver plichting tot dempen der sloot. Nu is de vraag of C. geneigd is het stuk grond in erfpacht tegen den Wal van ongeveer 200 M.2 prijs te geven en voor de an dere M.2, omdat de verplichting tot het dempen der sloot nu vervalt, de erf- pachtsprijs met 2 cent te verhoogen. De heer Crucq zegt wel het aantal M.2 grond te willen afstaan, maar wenscht verder niet de dupe te willen zijn van eens anders aanvrage. De heer L. P u ij p e vraagt nadere in lichtingen inzake de ophooging van het bouwterrein, zijn die voor rekening van de erfpachters? De heer Schuit vraagt waarom de voorwaarden zijn veranderd, het bouw terrein is toch uitgegeven! De heer B. Franse zegt zeer on zijdig tegenover deze aanvrage te staan, wil de heer Crucq den erfpachtsprijs niet verhoogen, dan is voor hem de zaak afgedaan en blijft de voorwaarde bestaan zooals ze is. Dat nu verhooging hiervan wordt gevraagd tot 8 cent per M.2, vindt hierin zijn rede, dat het bouwterrein na oplevering door de gemeente nu geheel bouwrijp is in den zin van de bouwver ordening; dat het belang van den bou wer meebrengt om de fundeering aan merkelijk hooger op te trekken is geen gevolg van het laag liggen in den zin der verordening, maar alleen een gevolg van den hoog gelegen rijweg er vóór; de kosten die het bouwrijp maken van dit terrein voor de gemeenschap mede brengt zullen toch al hoog zijn. De heer C. S. van Eenennaam wil het verzoek afwijzen, hij acht de kosten nu al hoog genoeg. De heer Crucq stelt nogmaals in het licht dat hij, wanneer hij een ge deelte van zijn verkregen erfpacht los laat, niets meer met het dempen van de sloot te maken heeft. Breedvoerige besprekingen volgden nog, waarin uitkomt, hoe moeilijk het is thans een beslissing te nemen. De voorzitter weet ten slotte geen beteren raad, dan nog eens te over leggen met de aanvragers, of die gene gen zijn een tegemoetkoming in de kos ten te dragen, daar door deze verleg ging van den rijweg zij in de gelegen heid komen hun perceel als bouwgrond te gebruiken. Dit wordt goedgevonden. Van den Christelijken iMetaalbewer- kersbond is een schrijven ingekomen om zoo noodig in samenwerking voorkomen de zaken (als werkverschaffing enz.) te regelen. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar, de raad evenmin. Bij de rondvraag zegt de heer P u ij- p e dat sommige bewoners de ledige Deerbakken zoo lang op de openbare straat laten staan. De v o o r z, zal de politie zeggen hier op te letten. De heer Crucq vraagt of de straat maker reeds klaar is, hij zag gaarne nog wat meer putten in de verschillende straten uitgehaald. B. en W, geven toe dat er zeker nog wel hier en daar putten zijn, zij meenen evenwel dat het ergste toch hersteld is. Thans rest nog het uitgestelde punt: de begrooting 1931. De heer Schuit zegt de behande ling te willen uitstellen, daar de heer C. van de Ketterij niet aanwezig is; hij vraagt waarom des avonds niet verga derd is, dan had hij er ook kunnen zijn. De v o o r z. zegt juist met het oog op de begrooting 's middags te hebben vergaderd, hij vindt uitstel van behande ling niet noodig, trouwens Van de Ket terij heeft ook zijn agenda ontvangen en niets van zich laten hooren. De heeren Schuit en Puijpe wil len uitstellen, de wethouders en de heer Van Eenennaam wenschen door te gaan, Bij stemming wordt tot schorsing be sloten, m ZUID-BEVELAND. Kring Zeeland van den bond van Chr. Zangvereenigingen, GOES, Zaterdag vergaderde alhier de Ring Zeeland van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen. De ver gadering, vertegenwoordigende 23 ver- eenigingen werd op gebruikelijke wijze door den Voorzitter geopend met gebed waarna gezamenlijk het nieuwe Ringlied gezongen werd. De Secretaris, de heer P. Fraanje bracht het jaarverslag uit over 1930 het welk in een opgewekten toon den bloei van het vereenigingsleven weergaf. Hetzelfde bleek ook uit het financieel verslag van den Penningmeester, dhr, van Belle, De inkomsten van het laatst gehouden concours te Wemeldinge be droegen f 1,632, de uitgaven f 785 en een uitkeering aan elke vereeniging van f 0.50 per lid tot een bedrag van f 490.90. De rekening over 1930 bedroeg in ontvangsten met batig saldo '29 f 1.732 de uitgaven f 561,48. Voor de drie volgende jaren, zal de nieuwe jury bestaan uit de heeren L. Mens te Leiden, Ponsen te Rotterdam en Joh. H. Caro te Middelburg. Laatstgenoemde leidt ook den direc teurencursus welke vanwege den Bond gegeven wordt en welke twee jaar duurt tot een volgend voorjaar het examen afgenomen wordt. Met algemeene stemmen wordt het be stuursvoorstel aangenomen om b.v. der den Pinksterdag 'n Zangersfeest te orga- niseeren voor Kinderkooren onder lei ding van 't Ringbestuur. 't Doel is leiding te geven aan de Kinderkooren en deze in eenig verband brengen met de groote vereenigingen. Op de a.s. voorjaarsvergadering hoopt het bestuur met een uitgewerkt pro gramma voor den dag te komen. De gedrukte rapporten van het con cours worden ook in 1931 gewenscht geacht en rekening houdend met enkels opmerkingen hiertoe besloten, In de muziekcommissie, waarin als leden van het Ringbestuur de heeren Fraanje en Franpois zitting hebben, worden gekozen de heeren Wolzate en Kousemaker. HOEDEKENSKERKE. In den Vrijdag gehouden Raad dezer gemeente was de heer D. de Regt zonder kennisgeving af wezig. Medegedeeld werd dat het Burgerlijk Armbestuur aan de gemeente f 100. subsidie over 1931 verleent in de kosten van den geneeskundigen dienst. De gemeenterekening dienst 1929 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 39.740 in uitgaaf op f 37.638. De kapi- taaldienst met een batig saldo groot f 1.99. De gemeentebegrooting 1931 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf ad f 39778.met een post van onvoor ziene uitgaven groot f 935. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1931 werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf ad f 6943. Een stukje grond achter de Openbare Lagere school gelegen werd behoudens nadere goedkeuring van Ged. St. op nieuw aan den tegenwoordigen pachter J. van Dalen onderhandsch verpacht voor 7 jaren tegen f 5.per jaar, B. en W. werden gemachtigd om ter uitvoering van artikel achttien der be smettelijke ziektewet onderhandelingen te openen met het gemeentebestuur van Goes ten einde met de overige gemeen ten op Zuid-Beveland aldaar voor ge meenschappelijke rekening een zieken barak te stichten. De heeren J. Franse en J. Steyn drongen daarbij aan om ook de mogelijkheid te openen om dergelijke lijders ter verpleging te doen opnemen in het R.K. Ziekenhuis St. Joanna te Goes. De Raad wenschte niet in te gaan op een herhaald verzoek van Ged. Staten om wijziging te brengen in het eenmaal genomen besluit tot vaststelling van de bebouwde kommen in dez gemeente ter uitvoering van de motor- en rijwielwet. Op verzoek van den pensioenraad werd hierna nog besloten den pensioens grondslag van den gemeenteveldwachter S. Roelse per 1 Juli 1922 alsnog op f 1680.vast te stellen. WAARDE. In de Vrijdiag gehouden Raadsvergadering waren alle leden te genwoordig. De gemeentebegrooting voor 1931 werd vlastgesteldi in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 34.860, met een post voor onvoorzien van f 634. Goedgekeurd wordt, dat B. en W. met den eigenaar der aangrenzende gronden eene voorloopige bespreking zal houden over de uitbreiding der begraafplaats. Goedgevonden wordt mede om met den heer de Looze, van wien aani dein ingang van het dorp grond» is gekocht voor een ruimer uitzicht, deze zaak ver der af te handelen. Bij de rondvraag vroeg de heer Wa terman wanneer B. en W. tot uitvoering zullen, overgaan om voor het najaar grint etc. over de gemeentewegen te laten uit strooien. Zulks wordt druk besproken terwijl besloten wordt dit jaar zoo moge lijk wat vroeger dan vorige jaren, daar mee te beginnen. SCHORE Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Ingekomen was een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de aangeboden gelukwenschen b'j gelegenheid van de herdenking van H.M, geboortedag Een schrijven van het bestuur der Centrale Vereeniging ter be hartiging der Maatschappelijke Belan gen van Zenuw- en Zielszieken te Am sterdam betreffende toetreding der ge meente als lid tegen een minimum con tributie van f 50 per jaar, werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten tot telefo nische aansluiting van het gemeentehuis. De rekening over het tweede halfjaar van 1929 van de gascentrale Oosteinde werd voorloopig vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang van f 41.714, een uitgaaf van f 50.071. Vast gesteld werd de gemeente-begrooting voor 1931 met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f 28.414 en voor den kapitaaldienst een ontvang van f 15.30 benevens de begrooting voor 1931 van de gascentrale Oosteinde met voor den gewonen dienst 'n ontvang en uitgaaf van f 96.743 en voor den kapi taaldienst een ontvang en uitgaaf van f 30.454 De commissie, belast met het nazien van beide begrootingen, heeft ook kennis genomen van het aan de Com missie van Toezicht der gascentrale ge richt schrijven van B. en W. van Krab- bendijke, waarbij bezwaren worden in gebracht tegen de begrooting der gas centrale voor 1931, doch wenscht niet te beslissen of deze bezwaren gegrond zijn, Zij vertrouwt dat alle mogelijke maat regelen zullen genomen worden om te komen tot de zoo hoog noodige bezuini ging. Wel acht de commissie de toelage aan den directeur voor het gebruik van

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1