Ijïroirinciale ELECTRO-BIOSCOOP DE BLAUWE ENGEL Uw Haar No. 2 2 7. Twee bladen. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. (.28 f 14 .08 .24 ZEELAND BRENGT fO OCTOBER A.S. 99 MET EMU JANNINGS. 99 BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. MIDDELBUR6SCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.; N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers! Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceni >r- 24 ■rig lor- lat lis. de len Ler- ler- jto 3 tO |ito be let bij |tig ;s- ïill. kdé (tje Vkt te ele ko- ian ze ran lou Jen en. |est H- |e- lal ar- lij- bli- ten tal, Lis ta len (ht- /an HERZIENING VAN DE GEMEENTE WET, Aan het voorl. verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot her ziening van de Gemeentewet (door de Tweede Kamer aangenomen 27 Mei j.l.) ontleenen wij, dat men vrij.algemeen te leurgesteld was door den inhoud van het wetsontwerp. Immers het beantwoordt niet aan de verwachtingen en in stede van een herziening van de Gemeentewet in grooten stijl te brengen, poogt het slechts enkele onderdeelen der bestaan de wet te verbeteren, HET GEDENKTEEKEN VOOR JAN LIGTHART. In de Jan Ligthartspeelplaats in het Zuiderpark te 's-Gravenhage is gister middag om 3 uur het gedenkteeken, ge wijd aan de nagedachtenis van Jan Ligthart, door Prinses Juliana onthuld. De voorzitter van het comité, prof. R. Casimir, heeft bij deze plechtigheid een rede gehouden. SALARISVERMINDERING BATAAFSCHE PETROL. MIJ. De Deli Crt. deelt mede, dat in de e.v, jaren geen salarisverhooging bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij zal worden verleend. De verlofssalarissen zullen evenals de agent-salarissen wor den verminderd. DE NACHTPOSTTREIN, De nachtposttreinen, die, naar reeds gemeld, met ingang van 15 October gaan Pfoopen en (lie des avonds' te 12 uur in de igroote hoofdsteden des1 lands ge poste brieven nog tijdig in het Noorden en Zuiden zullen aanbrengen, om die correspondentie ie doen opnemen in de eerste morgenbestelling van de daar ge legen plaatsen, zullen, zooals bekend is, eveneens gelegenheid bieden voor rei- zijglersvervoer. Reizigers voor Groningen en Maastricht, die zich des avonds laat in Amsterdam bevinden, kunnen gebruik maken van de nach t p o si treinendie om- fstreeks 2 uur uit Amsterdam vertrek ken en deze passagiers nog voor het aan- breken van den morgen in Groningen en Maastricht doen aankomen. Ook uit Rot terdam en den Haag zal men met een Idergelijken nachttrein kunnen vertrek ken. De tusschenstations worden, naar het Utrechtsch Diagbl. verneemt, uitgescha keld. Men kan met dje nachttreinlen b.v. niet reizen naar Utrecht of Zwolle. De ze piassagiers zouden het noodig ma ken, des nachts personeel in' dienst te, houden voor contröle aan de uitgangen terwijl het daarenboven zou nooidjzakeliijk worden, d,eze nacht-post-goederentreinen voor de stationsperrons te laten stoppen, om in- en uitstappen te vergemakke lijken. Op onderscheidene tusschenstati ons toch zullen deze nachlt-treinlein niet voor de perrons stoppen, maar op de emplacementen en n,a rangeleren, van daar ook weer vertrekken. Dit zou men niet kunnen volhouden, als op deze tus- schen-gelegen plaatsen reizigers zouden moeten uitstappen; men kan' pen toch niet over uitgestrekte railveliden laten loopen, waarover des nachts treindeelemi worden verzet. Mocht in de toekomst blijken, diat er voor sommige steden een beplaaldjej wensch gekoesterd wordt, zoodat inder daad eenig reizigers ver voer van betee- kenis geduremdje den njacht is te verwach ten, dan kan idje spoorweg-directie nader overwegen of voor enkele steden een, uitzondering zou kunnen worden ge maakt worden. LUCHTVAART IN DE WEST, Gisteren vertrokken per s.s. „Staten dam naar New York de heeren D. J. de TrTS In afdeeling buitenland bij de K, L, M.) en U. F. M. Dellaert (haven meester voor de gemeente Amsterdam op het vliegveld Schiphol) om zich van daar via Miami te begeven naar Curaqiao en Paramaribo. De regeering heeft in samenwerking met het comité-vliegtocht West-Indië. met de gemeente Amsterdam en met de K. L. M. deze commissie uitgezonden, die samengesteld is uit een deskundige op econ. en handelsgebied, en 'n deskundige op 't gebied van luchtvaart-groniorgani- satie, die na zich zoo volledig mogelijk op de hoogte te hebben gesteld van wat op dat gebied reeds georganiseerd is in Noord- en Midden-Amerika, de land voogden van Curagao en Suriname vol ledig in zal kunnen lichten omtrent de wijze waarop de Nederlandsche Lucht vaart in West-Indische koloniën zal kunnen worden gewaarborgd. KLINKERS OP ONZE WEGEN. Teneinde de toepassing van klinkers voor onze nationale wegen te bevorde ren, maar vooral ook om het publiek duidelijk te maken, welke groote voor- deelen klinker-bestrating voor Neder land biedt, heeft een 50 tal steenfabri kanten besloten gezamenlijk een groote collectieve propaganda te voeren voor klinkerwegen. De klinkerindustrie is een industrie van groote, nationale beteeke- nis. Niet minder dan 25.000 arbeiders vinden in de Nederlandsche steenfabrie ken een bron van bestaan. De te voeren campagne is de eerste groot-op-gezette collectieve campagne in Nederland. U ZULT VERMAGEREN op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht, zonder gymnastiek, zonder dieet, zonder geneesmiddelen in te nemen zonder baden. Uitsluitend uitwendig gebruik. Het resultaat is na den zesden iag zichtbaar. Schrijft aan Mme COLENBRANDER, 445 B Overtoom, Amsterdam, die U gaarne gratis bet eenvoudige en doel treffende recept zal zenden dat zij zelf met veel succes heeft toegepast. £Ingez. Med.) Landarbeiders naar den Wieringermeer- polder. In vervolg met ons gepubliceerd be richt betreffende het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder, verzoekt de directeur der Districts-Arbeids'beurs te Middelburg ons te willen melden, dat binnen 14 dagen de eerste ploeg landar beiders uit Zeeland (gemeenten tusschen Ooster- en Wester-Schelde) hiervoor kan worden uitgezonden. Landarbeiders die hiervoor i n aanmerking wenfschen te ko men kunnen zich opgeven bij den Corres pondent der Arbeidsbeurs ter plaatse, of bij de Districts-Arbeidsbeurs te Mid delburg. Uitvoerige voorwaarden wor den bij aanmelding verstrekt. MIDDELBURG. Het bestuur van het T. B. G.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" alhier heeft besloten in het voorjaar van 1931 een bazaar te organiseeren voor versterking van de kas. Reeds hebben verschillende dames zich bereid, verklaard in een dames-comité zitting te nemen enj velé voorwerpen zijn reeds toegezegd. Met een enkel woord herinneren wij er aan, dat morgen bij gunstig weer, uitvoering plaats heeft van 12 tot 1 en dat daarbij o.a. worden uitgevoerd op verzoek de Huldigingsmarsch van den heer Caro en Sizilietta van F, van Blom, Nu de laatste Donderdag in Sep tember ook weer voorbij is, z,al het wel geen be teekenis meer hebben n og ver der gewjag te maken van het aantal ver voerde reizigers en auto's op de lijn BreskensVlissingen enj is het wel dlq tijd even vast te leggen, d,at van Donder dag 26 Juni tot en met Donderdag 25 Sept. dus op 14 marktdagen op die lijn als aangevoerd werd geregistreerd 26390 en 475 auto's. Volgens onze gegevens zijnj wij in '29 eerst op 18 Juli begonnen, terwijl ook vian 25 Juli geen notities tevienden zijn. Over de toen genoteerde 10 weken wa ren de cijfers in totaal 21600 voor de rei zigers en 344 voor de auto's. Op de over eenkomstige Donderdagen werdén in 1930 20340 passagiers en 415 auto's overgezet. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Donderdagavond te 8 uur vergaderde in de Openbare School de Christelijke Werkliedenvereeniging „Arnemuiden". Uit de rekening bleek, dat de vereeni ging in het afgeloopen boekjaar een batig saldo hield. De rapporteur stelde voor den penningmeester voor zijn ac curaat beheer decharge te verleenen. De aftredende bestuursleden J, J. Wijkhuis, L. K. J. de Pree en J. Lange- beeke worden met meerderheid van stemmen herbenoemd. Voor de vacature- A. Meeuwse stelde geen der aanwezigen Om bedrogen te worden moet men goed van vertrouwen zijn. Ik ben goed van vertrouwen en ben er dankbaar voor. Ik wil liever te goed van vertrou wen zijn dan achterdochtig. Dat laatste zou mijn humeur maar be derven. Ch, Dickens. zich beschikbaar. Deze moest dus tot de volgende vergadering worden aange houden. Met groote meerderheid van stemmen werd het aftredend lid der Commissie van advies, de heer B. Franse, herbe noemd. In verband met het in werking treden der ziektewet werden eenige artikelen van het huishoudelijk reglement ge wijzigd. ZUID-BEVELAND. WAARDE. In de maand October zal het dertig jaar geleden zijn, dat er al hier een muziekvereeniging werd opge richt onder den naam: „Paul Kruger". Tegenwoordig draagt deze vereeniging den naam: „Vooruit". De eerste direc teur was de heer J. S. Bril, toen onder wijzer te Waarde. 'si-GRAVENPOLDER. Maandagavond ver gaderde de gemeenteraad onder voorzit terschap van wethouder Schouten (we gens ongesteldheid van den burgemeesi- ter). Een verzoek van J. de Dreu te 'si-Gra venpolder out vergunning tot het op richten vau een radio.-dis tributie-centrale werd als ongezegeld terzijde gelieigjd. Een verzoek van de Centrale Vereieni- ging ter behartiging der Maatschappelijke B/elangen van Zenuw- en Zielsziekten om toe te treden tot het lidmaatschap, werd voor kennisgeving aangenomen. Van Gedeputeerde Staten was ontvan gen een brief waarin wordt .modegek deeld, dal in hun besluit waarbij1 maich!- tiging wordt verleend tot uitbetaling van de jaarwedden niet mag worden gezien een wijziging in hunne houding ten aan;- zien van d© gemeentebcgrooting. Tevens wordt gewezen op de persoonlijke aan sprakelijkheid van de raadsleden voor uitgaven waarvoor geen machtiging is verleend. Met algemeene stemmen bsloot de raad bij1 zijn standpunt te blijven, daad hij de jaarwedde van den veldwachter voldoende acht. De 'begrooting zal ooi- veranderd aan Gedeputeerde Sitatén wor den ingezonden. Op het verzoek van Th. de Klerk' olm) 4 vierkante Meter grond over te nemen welke in de Lange weg vallen werd hé- sloten hem te vragen een billijken prijs te noemen. Een verzoek van L. Janse, D. Kessé- laar en M. Anlhonisse om een lamtaarii te plaatsen voor het z.g. Korte Vosje werd als ongezegeld ter zijde gelegd De geineentebegrooting voor 1931 werd den raad aangeboden met een éindj- cijfer van f 31.058 en een post voor onf voorziene uitgaven van f 705. De voor? zitter deelde mede, dat op deze begnodf- ting in de jaarwedde van den veldwiafch)- ter geen verandering is gebracht. KRUININGEN. Donderdagaivond is op den Boomdijk, tusschen Kruiningen en Krabbendijke een vrachtauto geslipt en tegen een boom gereden. Een der inzit tenden, een dame, afkomstig uit Kruinin gen, werd uit den walgen geslingerd en liep lichte verwondingen op. Twee an dere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. Door de Kamer van Koophandel in Wlest Noord-Brabant waaronder ook het eiland! Tholén res sorteert, is aan het bestuur der Am bachtsheerlijkheid van Oudr en Nieuw Vossemeer en Vrijberghe verzocht den toegang tot het overzetveer van Oud- op Nieuw-Vossemeer te verbeteren. Het be treft, n,aar ons wordt medjegedecld, de gelegenheid om in dte roeiboot, waarme de wordt overgezet, te kom enj bij hoogwa ter te verjgernakkelijk)en. Er moet dan bij eenigszims hogen vloed aan dje, palenrij langs den veerd,am aangelegd worden,' en nu zal er een soort steigertje gemaakt worden, waardoor de moeilijkheden wor den beperkt om in de boot te kjonnen Er is ial voor een wachtlokaal aan de Brabantsche zijde gezorgd ook. (Lngez. Med.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. BRESKENS. De gemeenteraad be noemde tot wethouder de heer J. Oap- pon. i SCHOONDIJKE. Nabij Veldzicht sloe gen Vrijdagmorgen een span paarden op hol, zoodat de voerman van den wagen viel en een been brak. Hij moest naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd: wor den. j mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. (Ingez. Med.) ELECTRO. Wenn du einmal dein Herz verschenkst. Als ge eens uw hart wegschenkt (in derdaad beter 't maar onvertaald te la ten!) Wat vermoedelijk weinigen weten: naar een roman van Ludwig von Wohl; wat iedereen weet: met den overbeken- den deun als hoofdmotief, U denkt bij dezen titel natuurlijk aan vóóroorlogsch Wiener operettemakelij, met een slippe renden aartshertog, een balletjuffie, met veel K.u.K. Allemaal mis, We zijn bij de unhappy start ergens in Suriname; ergens op een bananenplantage met bij- behoorende baloorige planter, en bij- behoorende, schoone, kwieke, pittige „vondelinge" (Lilian Harvey). Die van pleegpapa behalve eten niet veel anders krijgt dan stokslagen, die dan ook on bedwingbaar „sehnt" gevoed door een geïmproviseerde bioscopevoorstelling, naar Europa „zooals 't weent, laebt, leeft en bemint". En als we ons nog steeds vergeefs afvrage" hoe ter wereld iemand daarnaar verlangen kan, is Lilian naar een Duitschen steamer gezwommen, daar op geklauterd en.... ontdekt, om aan boord de plaats in te nemen, die een Lilian Harvey toekomt! En zoo ziet ze dan Europa, speciaal Hamburg, hoe 't leeft, hoe 't mint, hoe 't intrigeert, hoe 't vecht zoowel om geld als om de vrouw! En zoo mint en vecht ze dapper mee; want ook Lilian bereikt niet zonder moeite de bekende close-up: in de armen van den jongen reeder, (aar dig, prettig spel van Igo Sym) Heel aardig en prettig is trouwens de qualificatie voor dit genoegelijk, frisch verhaal, dat boeit en amuseert als een ontspanningsromannetje. Met evenzoo heel aardige begeleidende muziek. De Schlager die wij allen x maal heb ben gefloten, zingt Harry Halm; wel geen Richard Tauber, maar een goed klinken de, jonge stem. FLORA. Moeders jongen. Edna Ferhers mooi werk So Big, dat zeer velen reeds zullen kennen, dat we ieder zeer aanbevelen! Dit frissche ver haal, zonder eenige moeder-filmsenti- mentaliteit, zoo voortreffelijk van karak- ter-teekening. Men herinnert zich Klaas Pool (uitstekende creatie van Wal lace Beery), die Selina Peal (Colleen Moore) zoo hartelijk uitlacht om haar bewondering over „al die groente" op het land. Want hij ziet die slechts als het resultaat van harden arbeid, arbeid, waartoe zij zelve in al zijn hardheid ge roepen wordt. Ter wille van So Big, en het ideaal: hij moet een aanzienlijk, rijk man worden. Welke illusie zich verwe zenlijkt, hij wordt een gevierd architect. De beenen, die even te zwak lijken voor de weelde van het sucCes, worden ge schraagd door deze groote moederliefde: „Mijn handen waren goed genoeg om voor hem te werken, zij zijn ook goed genoeg om voor hem te vechten." Col- leen Moore, anders de bakvisch-speelster bij uitnemendheid toont in So Big, dat. we van haar méér kunnen verwachten dan van een knappe actrice, waaraan Hollywood zoo rijk is; dat zij is een kun stenares, en er een kan worden van den eersten rang Maciste als banneling. Deze film, die een heel ander karak ter heeft, dan de hierboven genoemde, verplaatst ons naar het tsarenrijk van Alexander III en geefl een beeld van den toestand in Rusland in dien tijd, toen ten rechte of ten onrechte de knoet werd gezwaaid en iedereen zonder vee! vorm van proces naar Siberië verbannen kon worden. Maciste die hier de hoofdrol speelt, doet dit op de bekende wijze en zijn kracht komt hem weer goed te pas, vooral wanneer een opstand onder de bannelingen uitbreekt en hij de leiding daarvan in handen neemt. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is alhier geopend de apotheek van den heer M. J. van Pdeinbroek. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Burg. en Weth. bieden den raad ter voorloopige vaststelling aan de reke ning der gemeente over 1929, sluitende wat den gewonen dienst aangaat in ont vangst met 1.518.324.17 en in uitgaaf met 1.495.323.37, alzoo met een batig slot van 23.000.80, welk bedrag ten goede komt aan den dienst 1931. De ka- pitaaldienst sluit in ontvangst met 247.029.71 en in uitg. met 312.299.49, alzoo met een nadeelig slot van 65.269.78. Voor een benoeming van een onder wijzer aan school K (centrale zevende klasseschool) luidt de voordracht: G. v. d. Kreke, hoofd der openbare school te Serooskerke; R. W, de Vries, onderwij zer aan het instituut „Van Kinsbergen" te Elburg, en W. P. M. Rosier, hoofd der openbare school te Geldrop. Door burg. en weth. is, daar de lessen op 16 September aanvingen en in de vo rige vergadering geen benoeming kon plaats heben, daar de eenige sollicitant zich had teruggetrokken, voorloopig tot leeraar in lijn- en machineteekenen aan de Avondschool voor N. O. benoemd de heer E. F. M. Kools te Bergen op Zoom en stellen zij voor deze voorloopige be noeming te bekrachtigen. Burg. en Weth. stellen voor een ach tergevel rooilijn vast te stellen voor een gedeelte van het bouwblok Scheldestraat, Singel en Paul Krugerstraat, nu de grond van de opgeheven speelplaats bij de te verkoopen perceelen bouwgrond is ge voegd. Burg. en weth. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de „Centrale Vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken" te Utrecht om lid te worden en dit omdat de financi- eele toestand der gemeente niet toelaat steeds meer uitbreiding te geven aan het reeds groote aantal lidmaatschappen en de contributie minstens 50 per jaar bedraagt. Bovendien heeft de gemeente tot nu toe geen behoefte gevoeld aan de voorlichting en steun, welke deze Cen trale Vereengiing verleent. CORPULENTE MENSCHEN kunnen door een conscentieus gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater, bereiken, dat zij ruimen stoelgang zon der forceeren hebben. (Ingjez. Med.) Donderdagavond werd te Vrou wepolder de nieuwe consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk door den pre dikant ds. S. M. Halsbergen ingewijd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1