provinciale Zteuvusche i HEEBTENS Jr., delft. 6 100 Parkhotel Amsterdam VADERLANOSGHE BANK 'o No. 2 2 6. Twee bladen. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad, 173e Jaargang. BINNENLAND. 25 CT. PER HALF POND. ZEELAND INGEZONDEN STUKKEN middelburg. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Zebra's Kreymborg vlissingen. TT d.) 0» MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen K 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UIIG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 rege; opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven i „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen op 30 Sept. a.s. te één uur. z Aan de orde is: mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling om op de lijst der op 30 September en volgende dagen in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen tot toekenning van kas- voorschotten aan de N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd en tot het aangaan van een geldleening ten laste van Ned. Indië. Na afloop der openbare vergadering is er vergadering der afdeelingen. DE ZOMERTIJD. De zomertijd eindigt 5 October a.s. v.m. 3 uur. DE OPENING DER DORTSCHE ZEEHAVEN. Bij de officieele opening van de zee haven te Dordrecht, welke gisteren door H.M. de Koningin plaats vond, werd nog het woord gevoerd door den heer C. J. van Helden voorzitter der Kamer van Koophandel voor Dordrecht en Om streken, die o.m. hulde bracht aan den heer S. M. Hugo van Gijn, die vele jaren als lid van de Tweede Kamer de Dordt- sche belangen heeft gediend en de ver wezenlijking der havenplannen zoo be duidend naderbij bracht. Tevens noemde spr. nog de namen van de Dordtsche burgemeesters Wichers en Wytema, die zich voor de havenplannen verdienstelijk hebben gemaakt en wier noeste arbeid thans beëindigd wordt door het in bedrijf brengen van de haven- outilage. Na een rijtoer door de stad, een be zoek aan het museum van Gijn en het aanschouwen van den historisch-allego- rischen optocht, vertrokken de Koningin en Prinses Juliana te 6 uur naar den Haag. Om half acht hebben ongeveer 250 genoodigden zich naar Kunstmin begeven om deel te nemen aan den door het ge meentebestuur aangeboden gala-maal tijd. Prins Hendrik hoorde met zijn adjudant kap. luit, ter zee Termijtelen tot de ge noodigden. Voorts zaten o.a, aan de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, de heer Waller, direc- land, voorts verschillende voorzitters van Kamers van Koophandel. ONTVANGEN (Ingez. Med.) HOLLANDSCN ZWITSERSCHE REEPEN (Ing. Med.) gen van lezers van De Nederlander. Ook werd gevraagd wekelijksche abonnementen voor de courant mogelijk te maken, dan zouden zeker meer leden lezer worden. Besloten werd een lijst met namen te zenden aan De Nederlander en te verzoeken die adressen een week lang gratis de courant te verstrekken. Na nog verschillende plannen voor propaganda voor de a.s. verkiezingen te hebben behandeld sloot de voorzitter ruim half deze gezellige vergadering. De gisterenavond gehouden verga dering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bonidj herkoos tot be stuursleden de dames 'R. Wleij!Snuijf en B. BoassonSanders en den| heer W. de Graaf. Tot afgevaardigden naar de Federatie vergadering op a.s. Zond.ag benoemde de vergadering de heeren mr. J. AdWaansei, Wi. de Grjaaf en J. O. Peeman;. DR. STEGERWALD. d rtwii V~.e- X» ~Z Men meldt aan de „Nederlan- er dinsdagavond vergaderde de Kies- vereeniging ;n tehuis der Christelijke Jongemannen, Singelstraat, onder voor zitterschap vatl mr< R M v Dusseldorp. j aanyal der aanwezigen was beter dan vorige vergaderingen. j %7°.0rz$erTr'lield een inleiding over de Chnstehjk-Historische Pers, haar uitbouw en de collecte voor de Groen van rrmstererweek. Van den heer mr. Baron W. E. van der Feltz, die dc.or een keeloperatie niei aanwezig kon zijn, was een circulaire verschenen, waarin een opwekking tot steun voor de Christelijk-Historische Pers en het aankweeken van saamhoo- righeid in de Unie. 17 der aanwezigen traden toe tot de Vereeniging tot stsufl en uitbouw, tegen een contributie van f 1 per jaar, terwijl de Kiesvereeniging donateur werd tegen f 5 per jaar, hij stort reeds verscheidene jaren f 25 in het steunfonds van De Nederlander. Een propagandacommissie werd be noemd bestaande uit vijf heeren, die ver der voor propaganda der Christelijke Hist, Pers zal zorgdragen en het verkrij- Het comité tot het behoud van het garnizoen alhier heeft in zijn Donderdaig- avond gehouden vergadering kennis ge nomen van het rapport der leden, die op audiëntie zijn geweest bij deni minister van Defensie, die hen zeide, dat het gar nizoen naar Bergen op Zoom moet, omdat er op Walcheren geen geschikt oefen terrein aanwezig is. Besloten werd zich thans tot den Ministerraad te wen den met verzoek overeenkomstig het be sluit van 1921 ook nu het garnizoen niet wég te nemen. O. a,. zal worden gewezen op het belang van den middenstand bij het handhaven van Ui/et garnizoen. Het gisteren op den hoek aan de Balans en de St. Pieterstraat voorgeko men aanrijding moet worden geweten' a,an den jeugdigen wielrijder, die te hard van de hoogte afkwam rijden. De auto 'bestuurder had in de St. Pieterstraat goed signalen gegeven. VLISSINGEN. Morgen wordt hnet zeebad en het 'Strandsitoelenterrein gesloten en is het weinig mooie badseizoen 1930 daarmede officieel gesloten. ZUID-BEVELAND. WAARDE. Een dezer d(agen kwam een qaféhoudster alhier tot dje minder aan gename ontdekking djat er tijdéns hare ofwezigheid in de woning Was ingebro ken. Een belangrijk bedrag aan geld werd vermist. De dader is vermoedelijk door het openschuiven van een raam naar bin nen gekomen. De politie stel't een onder zoek in. Gearresteerd. BAARLAND. Onder deze gemeente is J. H wonende te Schore, djoior 'db ambtenaren' van de belastingen bekeurd; wegens frau deleuzen invoer van sigaretten-papier. In den vroegen morgen wasl H. aan het lossen van een drietal pakken en werd op heeterdaad, betrapt. THOLEN. SOHERPENISSE. De collecte voor de alleenstaande blinden te Wlolfheze heeft opgebracht f 67.07. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. GRAAUWI. Als verdacht van diefstal v(an geld heeft de polütie aangehouden zekere P. H., wonende .alhier. De vrouw is ter beschikking van de Justitie gesteld. M. de R. In uw hoofdartikel van gisteren haalt u eenige zinnen aan uit den „letterlijken!'' tekst van een redevoering, welke de so ciaal-democratische D uits'che Rijksminister van Arbeid dr. Sitegerwald, (in den Rijksdag (27-6 tot 1.7 '30) moet hebben gehouden. De bedoeling van dat citaat is1 dan aan te toonen, de snoodheid der Nederland- sche sociaal-democratie, die maareischen stelt zonder zich te hekommeren over de vraag, waar het geld hiervoor te vinden is, en hoe „mannelijk" daartegenover staat de houding der Duitsche sociaal- democratie, zooals die door den sociaal democraat dr. Stegerwald werd .geschetst. Ook dat liedje is bekend; het zal nog wel meer gezongen worden! Jammer echter althans voor u dat genoemde dr. Stegerwald niet behoort to.t de Duitsche sociaal-democratie, doch de leider is der Duitsche Katholie- k e vakbeweging. Ilet is me onbegrijpelijk hoe u er loe kon komen, dr. Steigerwald voor sociaal democraat te doen doorgaan. Uit uwe aanhalingen bleek toch, dat deze woor den eind Juni begin Juli 1930 in den Rijksdag werden [gesproken, op het tijd stip dus, dat de Duitschei sociaal demo cratie geen deel meer uitmaakte der Rijksregeering. Bij eenijg nadenken hadt u uwe fout zelf moeten ontdekken. Of huldigt u de meening, dat legen de so ciaal-democratische alles veroorloofd is? Hoogachtend J. MONDEEL. [Tegen de sociaal-democratie achten wij niets meer en niets minder geoor loofd, dan tegenover iederen anderen staatsburger of groep van Nederlandsche 'staatsburgers, en wanneer wij haar in zichten meenen te moeien bestrijden, dan lachten wij een feitelijk-onijiuiste voor stelling van zaken, of, erger nog, een positieve onwaarheid, daarbij natuurlijk niet geoorloofd. Aangezien zulk een vergissing hier heeft plaats gevonden, betuigen wij daarover gaarne ons leedwezen. Bedoelde Rijks dagrede was ons toegezonden door een iautoriteit op het gebied van 't verzeke ringswezen, en het is onze fout geweest, de daarbij gevoegde mededeeling, dat dir. Stegerwald s o c.-de m. minister van ar beid was, niet te verifieeren. Ter ver ontschuldiging kan daarbij misschien die nen, dat dr. Stegerwald dén laatsten tijd als politieke figuur niet in het centrum der belangstelling stond. Wij zijn er 'den tinzender oprecht erkentelijk voor, dat hij gelijk inderdaad en zooais vanzelf Spreekt het geval is slechts aan een vergissing onzerzijds denkt in 'dilt ge val. Deze vergissing ontneemt echter de kracht riet aan de argumenten van den leider der Duitsche r.-katholieke vakbe weging dr. Stegerwald, wiens'betoog wij nog steeds een mariïielijke taal1 achten, leerzaam ook voor de Nederlandsche Islociaal-democratie. Red.] Hooger beroep. Door A. K21 jaar, onderwijzer te Wemeldinge is hooger beroep a,angetee- kend tegen een vonnis van den! kanton rechter te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor- en Rij wiel wet 'ïs veroordeeld tot een geldboete van f 7.50 of 5 dagen hechtenis. Door H. H36 j!a,ar, rijwielreparateuttf te Biezelinge is cassatie aangeteekend te gen het vonnis der rechtbank te Middel burg van 19 September 1930, waarbij hij in hooger beroep, wetgens" overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroor deeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis. erkend als meest moderne Inrichting ter stede. MATIGE PRIJZEN. Eigen Garage (naast 't hotel). 40 AUTO'S. Staking der Fransch-Itali- aansche onderhandelingen. Officieele Fransche kringen te Genè- ve verklaren, naar Belga meldt, dat de besprekingen over de ontwapening ter zee, welke in Augustus tusschen Frank rijk en Italië zijn begonnen en die te Genève werden hervat, zijn gestaakt. Het laatste van Fransche zijde geop perde denkbeeld betrof een regeling in zake het Fransche en het Italiaansche program tot 1935, gebaseerd op een ver houding van 1% 1, geldende voor de verschillende type schepen. De Italianen vonden in dit voorstel echter geen geschikten grondslag tot verdere onderhandelingen, zoodat de be sprekingen tijdelijk zijn gestaakt. Van bevoegde Italiaansche zijde werd te Genève opgemerkt, dat Italië voort durend het bewijs van zijn goeden wil heeft getoond, zoowel bij de voorberei dende besprekingen als in de eigenlijke onderhandelingen. Het is waar, dat de Fransche regee ring zich bereid heeft verklaard het Ita liaansche voorstel om den bouw van oorlogschepen stop te zetten, te aanvaar den, doch deze bereidverklaring werd temet gedaan door de verklaringen van Dusmesnil in de Fransche Kamer, dat het Italiaansche voorstel geen betrek king mocht hebben op de schepen, die reeds in aanbouw of bijna gereed waren. Het laatste Fransche voorstel komt zelfs terug van hetgeen reeds te Lon den was bereikt, waar reeds pariteit was bereikt voor de schepen die tot 1936 zouden worden gebouwd. Dit spaak loopen is wel van een bij zondere beteekenis! In de eerste plaats het belang, dat het tot stand komen van een dergelijke overeenkomst zou heb ben voor de commissie Loudon te Ge nève om haar voorbereidend werk voor de ontwapeningsconferentie tot een goed einde te brengen. In de tweede plaats wordt te Parijs verband gelegd tusschen dien onwil van Rome en de overwinning van de Hitlerianen, Een leelijke tegenvaller voor het vre- desopbouwend werk van Genève! Want juist de animositeit tusschen Italië en Frankrijk verwacht de bezorgdheid van de heele wereld, is het punt ter volken bondsconferentie. En ziet ondanks de Londensche vlootconferentie, ondanks „goeden wil", is het resultaat negatief. Nu kan er verder natuurlijk onder handeld worden langs den gewonen di- plomatieken weg, gelijk dit vroeger ge schiedde. Doch als de basis niet verkre gen is, wat baat dit dan? Rome en Parijs beschuldigen elkaar van hardnekkigheid, beiden geven el kaar de schuld, als te doen gebruikelijk. Prof, van Eysinga in het Haagsche Hof. Gister heeft de verkiezing plaats ge had van rechters voor het Haagsche Hof v,an Internationale Justitie te Den Haag. Zooals men weet moet overeenstemming zijn tusschen de Volkenbondsvergadering en den Volkenbondsraad om een verkie zing definitief te maken. In de Volkenbondsvergadering hebben onmiddellijk bij eerste stemming 14 c,an- didaten de volstrekte meerderheid ver kregen. 52 stemmen werden uitgebracht, zoodat de volstrekte meerderheid was 27 stemmen. V,an hen kreeg Prof. Jhr. Mr. W|. J. M. van Eysinga 38 stemmen. De uitslag Van de stemming in dpn Volkenbondsraad is nog niet bekend. Prof. V,an' Eysinga zou ook in den raad de volstrekte meer derheid hebben, zoodat dan zijn verkie zing definitief zou zijn. Een groote eer voor dezen geleerde van internationalen naam, die ook deze keer weer in de politieke Volktenbonds- commissie op den voorgrond, trad; en een groote eer voor ons land dezen man in het Haagsche Hof vertegenwoordigd te zien. Kabinetscrisis in Oostenrijk. Naar de „Neue Freie Presse" ver neemt, heeft de Oostenrijksche vice-kan- selier Vaugoin zijn ontslag ingediend. Bij de bespreking van den politieken toe stand in Oostenrijk en van het verzoek om ontslag van den minister van han del, dr. Schuster, traden in den minis terraad, aldus genoemd blad, meenings- verschillen aan den dag, welke moeilijk te overbruggen scheen. Het gevolg is geweest, volgensx een nader bericht, dat het heele kabinet, het ontslag heeft aangeboden. De bondspre sident behield zich zijn beslissing voor. Schober werd met de waarneming be last. Vaugoin wordt reeds als zijn opvol ger genoemd. De aanslag op den Italiaanschen kroonprins te Brussel. Wij meldden gister reeds het proces voor het Assisenhof te Brussel tegen den tanti-fascist Fernanjd,o de Rosa, die 3® Voor Belaste Waarden, 's-Gravenhage, 01 tegen beurskoers OBLIGATIE N a met jaarlijksche uitlotïng (Ingeiz. Med.) Ziet U wel hoe de eene soort van zebra van de andere verschilt 1 Maar hoe ook hun prachtige huidteekéning onderling geheel anders is, elke zebra op zichzelf is toch een bijzonder fraai dier. I Zoo zijn ook de nieuwe Kreymborg-jassen, hoe ook verschillend van kleur en dessin en van velerlei model, toch in één ding overeenkomend: Ze zijn allemaal gemaakt volgens den eigen stijl en het fijne naaldwerk der Kreymborg- coupe. Dat maakt elke Kreymborg» jas tot iets bijzonders. MIDDELBURG. 24 October 1929 te Brussel een aanslag gepleegd heeft op het leven van Kroon prins Umberto van Italië. Bij zijn verhoor vertelde hij, dat hij, nog slechts 12% jaar oud, door den lei der van een fascistische jeugdorganisa tie een revolver ter baud gesteld kreeg Hij verzekert steeds een ïtaliaansch pa triot te zijn geweest, watf zijn toetreden in 1920 tot het fascisme verklaart. Later echter kwam hij tot andere gevoelens ten opzichte van het fascisme, vooral na den moord en de gewelddaden door aan hangers van het fascisme te Florence en Turijn gepleegd en elders op weerloo- ze burgers, sociaal-democraten, libera len en democraten, oud-strijders en oor logsinvaliden. De zaak-Matteotti was oorzaak, dat De Rosa definitief naar de socialisten en anti-fascisten overging. Als student aan de universiteit van Tu rijn werd hij door fascisten aangevallen en geslagen. Men trachtte met geweld een schriftelijke verklaring van loyali teit aan 't fascisme aan hem af te per sen. Na door de politie gearresteerd te zijn, wist hij echter naar Frankrijk te vluchten. De Rosa verklaarde met nadruk geen anarchist of terrorist te zijn. Wel een socialist. In democratische landen als Frankrijk en België, waar de uiting der gedachten vrij is, keurt hij het plegen van gewelddaden door politieke tegen standers af. Heel anders echter is het gesteld, zegt hij, in Italië, waar men de politieke veroordeelden fusileert en ge weld ander geweld oproept. Hij meende dat de Kroonprins zeer le fascistische leuzen aanhing, en achtte dit noodlottig voor de toekomst van Italië. Vandaar zijn plan voor dezen aan slag. Hij zeide nog te meenen, dat het welslagen van zijn daad ook de val van het regime-Mussolini tengevolge zou hebben. De deskundigen hebben De Rosa vol komen verantwoordelijk voor zijn daad gekeurd. ENGELAND. Mevrouw Victor Bruce, een be kend automobiliste, is in haar eentje in een klein vliegtuig gestart voor een lange afstandsvlucht. Doel: Japan! Te Rochester is het nieuwe Engel- sche zeevliegtuig Valetta gedemon streerd, waarvan verklaard wordt dat het 't grootste ter wereld is. Met zijn drie motoren verkreeg het een snelheid

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1