iprouinciale jJecuutsche Als Uw huid onfrisch is en jeukt... PALMOLIVE ZEEP Brutaal of mannentaal komt dit vermoedelijk door de zeep, die U gebruikt," No. 2 2 5. Twee bladen. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. 99 verklaart CARSTEN, te Berlijn KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURGSCHE COURANT Da abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent Men kent de algemeene tendenz van de parlementaire Nederlandsche sociaal-de mocratische politiek althans zoolang dit blijft bij het vragen en eischen van een oppositiepartij n.l., dat er „veel aan sociale politiek gedaan moet wor den" en dat het geld, hetwelk zulke dus- genoemde sociale maatregelen bij ton nen verslinden, altijd wel „ergens" te vinden is. Daarop klopt dan ook de boosheid van het s.d. hoofdorgaan over de laatst gehouden Troonrede, welke het „een brutale uitdaging" noemde, omdat „ook vroeger, onder Colijn, de vreeselijkste tekorten voorspeld zijn, terwijl over schotten van honderden millioenen wer den gekweekt. Men leest in de Troon rede geen woord over financieele maat regelen ten bate der werkloozen" enzoovoorts; de toon en de woorden van het liedje zijn bekend. Van commentaar daarop zullen we ons ditmaal nu eens onthouden; liever halen we een en ander uit een redevoering aan, waarin andere klanken worden ver nomen. „Tenslotte hebben wij de laatste jaren, niet alleen in het particuliere-, maar ook in het overheidsbedrijf, boven onzen stand geleefd en door die financieele po litiek is natuurlijk het vertrouwen in onze regeeringsmethode sterk ge schokt" „Zooals algemeen bekend is, heb ik mij daarom ook verzet tegen de wijze en den omvang van de herziening van het Bezoldigingsbesluit der Rijksambtenaren in 1927".... „Geen mensch, die politiek kan den ken, gelooft dat men op den duur een sociale politiek kan bedrijven, die los staat van de financieele en economische politiek eens lands en die dus op zich zelf alleen beschouwd wordt; ekonomi- sche-, financieele-, belasting- en sociale politiek moeten juist in hun onderling verband gezien worden.... en ook dat was de laatste jaren dikwijls niet het geval." „Tenslotte verwijt men mij (we zullen vast onthullen, dat het een minis ter is ,die hier voor de volksvertegen woordiging het woord voert) dat ik de uitspraak van het scheidsgerecht van waarbij tot een vermindering der akkoordloonen in de ***-industrie werd besloten, voor bindend verklaard heb. De feociaal-democratische pers heeft deze week meermalen gevraagd, hoe ik als voormalig vakvereenigings-bestuur- der zulk een scheidsrechterlijke uit spraak voor bindend heb kunnen ver klaren.... Over 't algemeen antwoord ik daarop hetzelfde, wat voor eenige weken mijn Engelsche vrouwelijke kol- lega zeide. In de Parijzer zitting van den Raad van bestuur van het Internatio nale Arbeidsbureau verweet de leider der Fransche vakvereenigingen de En gelsche vrouwelijke minister van arbeid, dat zij ten aanzien van verschillende quaesties vroeger een ander standpunt had ingenomen dan nu ter vergadering. Daarop antwoordde Miss Bondfield, dat zij vroeger aan de vergaderingen had deelgenomen als vertegenwoordiger van een vakvereeniging, thans echter nam zij als representante van de Enggische natie daaraan deel. En als vertegenwoordiger van de Engelsche natie diende zij zich °P een breeder standpunt te stellen dan as afgevaardigde van een vakvereeni ging. net °°gPunt van een vakvreeeni- Sle" p«\e7 .,.T~ *an men voor een land ditfhpHpn^' ekonomische omstan digheden geen politiek bedrijven." Wie was die spreker, die zulke waar heden als olifanten verkondigde? De heer Colijn soms, of de een of anderp reactionaire liberaal? Neen: deze aanhalingen zijn ontleend aan den letterlijken tekst van een rede voering, welke de sociaal-democratische Duitsche Rijksminister van arbeid, dr. Stegerwald, in den Rijksdag (27-VI tot I-VII '30) gehouden heeft, en waarin hij wees op de gevolgen van de ontredde ring door de crisis veroorzaakt, op de te grootscheepsche Rijkshuishouding en die van de overheidsbedrijven in het alge meen en op de noodwendigheid van een grondige hervorming zoowel daarvan als van de sociale verzekeringswetten. Als gezegd: aan deze mannelijke taal hebben wij ditmaal geen woord toe te voegen. ïl4' M «ilï DE POSTVLIEGTOCHTEN NAAR INDIE. Het eerste vliegtuig van den heden ge- openden postvluchtdienst op de lijn Am sterdamBatavia, de P.H.G.R., bemand met de bestuurders E. van Dijk, E. Wiersma, en de mecanicien Buitenhuis, is vanmorgen te 6 u. 40 precies van Schiphol gestart. Als alles goed gaat, vindt de eerste landing te Neurenberg plaats, terwijl het in de bedoeling ligt om als eindpunt vandaag Boedapest te bereiken. De K.L.M. voert 23000 post stukken mede, een record aantal. Voorts was er voor de eerste maal 15 K.G. luchtpost aangeboden, BUREN, DIE NIET ZIEN WILLEN, G. Nijpels schrijft onder bovenstaanden titel in het Alg. Handelsblad o.m. het volgende Het is met een weemoedig herdenken van al de hartelijke en bemoedigende woorden over de gezindheid en goeden wil onzer Belgische gastheeren, gehoord tijdens zooveel feestelijkheden van dezen zomer, dat ik thans weer in de Belgi sche pers berichten lees over een in spectiereis van den Raad van Beheer van den Scheepvaartdienst op den waterweg AntwerpenLuik. Niet omdat de voorzitter, Senator Paul Segers, zijn Raad twee dagen, met een motorboot en van Antwerpen uit, deze inspectiereis liet maken; noch omdat hij die afbrak voor onze grens te Smeer- maes, waar men wederom een heele rij schepen op doorvaart door de z.g. en clave van Maastricht vond wachten. Dat is immers allemaal heel gewoon. Maar wèl, omdat men meende aan de pers te mogen doen melden, dat „deze opstopping, dia, zich in volle nijverheids crisis voordoet, en de schipperij eiken dag veel kosten veroox-zaakt, naar op vatting van den (Scheepvaart)dienst, de noodzakelijkheid rechtvaardigt om, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aanleg van het omleidingskanaal rond om Maastricht, teneinde voor het ver voer van Luik naar de zee de bezwaren uit den weg te ruimen, welke vérbonden zijn aan de blijkbaar onvoldoende slui zen der enclave." Aldus vond ik het geciteerd uit het Brusselsch „Laatste Nieuws", Dit bericht is weer bedroevend on juist. Deze Raad van Beheer onder presi dium van senator Segers doet het voor komen alsof snel afwerken van het ka naal om Maastricht noodzakelijk is om het vervoer van Luik naar de zee zoo spoedig mogelijk beter te maken dan thans door onze z.g. enclave mogelijk is. Terwijl reeds lang een algemeene bekendheid is, dat, vele jaren vóór dat het Belgische omleidingskanaal klaar kan wezen en wel reeds in 1932 de scheepvaart tusschen Luik en de zee niet meer door die te smalle en oude sluisjes van Maastricht zal behoeven te geschie den. In dit jaar 1932 ik herhaal het: vele jaren voordat het Belgische „om- ieidingskanaal" klaar kan wezen zal de doorvaart door Maastricht immers ge schieden over de door ons gekanaliseer de Maas, en door de zeer ruime, mo derne sluizen van St. Pieter en Bosscher- veld; waarvan de eerste reeds lang vol tooid en in gebruik genomen is, en de laatste ia Juli 1931 voltooid zal wezen. Begin 1932 zal de nieuwe Maasbrug klaar wezen, en in dit jaar zal men dus ,n de Oude di noodzakelijke, breedere ope ning voor de scheepvaart kunnen maken. Dan, in 1932, zal er reeds geen spra ke meer kunnen zijn van die lang be ruchte en uitgebuite „entraves de l'en- clave", die de heer Segers c.s. blijkbaar weer eens zijn komen constateeren als poging om in de kiem te smoren de stemmen, die thans opnieuw in het bui tenland opgaan voor tijdige uitvoering der werken op Belgisch gebied, nood zakelijk voor de werkelijk snelste ver betering van den weg naar zee: nl. die met gebruikmaking van de door ons, in 1932, voltooide moderne en snelle door vaart door Maastricht; en van het daar aan aanslmtende Julianakanaal, dat reeds in 1924 voltooid zal zijn. Lang voordat het Albertkanaal en het om leidingskanaal om Maastricht geopend zullen kunnen worden. Indien de heeren van genoemden Bel gischen Raad van Beheer van den Scheepvaartdienst op de tentoonstelling van Luik, in ons paviljoen, de afdeeling van onzen waterstaat bezochten, en dat zullen ze toch zeker gedaan hebben! dan hebben ze daar gezien, dat de doorvaart door Maastricht in 1932 voi- Gij moet de liefde en het geluk niet te veel ontleden. Zij gelijken op bloe men, op vlinders zij sterven onder het pincet en de lens van een micros coop. tooid zal zijn. Het staat er immers niet alleen aangegeven oo de maquette var. die doorvaart, maar het wordt er ook nog eens speciaal vermeld op een, ter meeneming vt.or geïnteresseerden, neer gelegde verklaring dezer maquette. Is het ook r.iet zeer betreurenswaar- d'g, dat de heer Segers zijn motorboot te Smeermaas plet een heel klein eindje heeft laten doorvaren? Even over onze grens hadden I, ij en zijn Raad van Be- ncer dan immers kunnen, en zelfs moe ten zien hoe energiek er thans gewerkt wordt aan die nieuwe sluis en aan dat verbind rg: Fanaai'je door het Bos- chc'- veld, dii, 'varen ze gemaakt toen wij e' „en toenmaliger. machihebbers aan Wa terstaat zoo dringend, maar tevergeefs, om vroegen, reeds lang een eind ge maakt zouden hebben aan den onhoud- baren toestand in Maastricht, en aan de praatjes over onze slechte bedoelingen en die dat thans, onder de voortvarende nieuwe leiding aan dat departement, binnen twee jaren zullen doen Vraag aan Ged. Staten, De heer L. Oniderdijk, lid der Prov. Staten van Zeeland, heeft de volgende vraag tot Ged. Staten gericht: Volgens de dagbladen hebben Ged. Stat ten .'bezwaar gemaakt tegen het zitting nemen van den heer P.. J. H. Wiltem- sen, machinist bij den Provincialen Stooimbootdienst op de Westerschelde, als lid van den Raad te Vlissinigen Zijn Gedeputeerde Staten bereid medé te deelen. welke die bezwaren z'ijnl ,,Het Volk" schrijft betreffende deze kwestie o.a. het volgende: In de vacature van den .gemeenteraad, tweigems ontslag van pg. J. A. Berger, was aangewezen de lijstopvoliger pg. P. Willemse die echter in zijn kwaliteit van machinist aan den Prov. sltoomboot- diensl op de Wesiter Schelde hiertoe eerst vergunning moest vragen aam Ged. Stajten van Zeeland. De heer Willemse kreeg de mededee- ling dat aan zijn verzoek om zitting in den gemeenteraad te nemen niet kon •worden voldaan, aangezien de ingeko men ambtsberichten van den directeur van den Prov. stoombootdienst te Vlissin- gen meldden, dat de dienst er door ge schaad zou worden. Een ieder, die op de hoogte is van den dienst van het personeel der booten, zal direot wel proeven, dat dit een gezocht argument is, wat totaal niet als ernstig kan wor den beschouwd. Ged. van Zeeland heb ben zich andermaal weer eens laten ibeetnemen door dezen directeur, die bekend staat als een anti-vakvereenigimgs man en reeds direct aan onzen pg. heeft laten bemerken, dat hij zich hiertegen zou verzetten. De Transportarbeiders bond, waarin het personeel georganiseerd is, zal dit»er wel niet zoo bij laten zitten, terwijl onze Statenfractie vriji zeker de handelingen Van dezen directeur welaan de kaak zal weten te stellen. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de wèèik van 14 tot en met 20 September in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk 1 te Mid delburg. 1 te Vlissingen en 1 te Zaaml slag. Diphteritis 2 te Grijpskerke en 2 te Meliskerke. In deze week zijn geen gevallen vatn encephalitis na inenting ter kennis vian het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. MIDDELBURG. De herfst i tee ft zjjn intrede gedaan en daarmee zijn gisterenavond ook de muziekuitvoeringen van 't Middelburgsch Muziekkorps op het Moltenwater met een bijzonder gred gekozen prograimöxa voor dit seizoen besloten. Vooral in de rnapn- den Augustus en September zijn zij met recht tusscojen die druppeltjes door ga houden en ook gisteren w,as het tegen den aanvang maar zoo, zoo. Later werd (het weer beter en ten slotte kondjejn de vrfij- velen ,die het slotconceht bijwoon den, zich verlustigen in een mooien ster renhemel. Wij spreken zeker uit naam1 vian heel „Gewone zeepsoorten kannen veel onheil stichten. ModerM schoonheids-specialisten radèh daarom het gebruik aan vdk met plantenoliëngemaakte zeep. Palmolive, uit zuivere palm- en olijfoliën samengesteldwerkt verfrisschend en is zelfs voorde gevoeligste huid onschadelijk." „Figaro", Kurfürstendamm 200, Berlijn W. 13 —M „Moderne schoonheids behandelingen met ultra violette stralen of radio actieve prceparaten, heb ben in bepaalde gevallen stellig groote waarde. Denkt echter niet, dat de oudere, eenvoudigere methodes hierdoor buiten gebruik zijn gesteld zegt Leo Carsten. „Het dagelijksch reinigen der huid met Palmolive zeep vormt den grondslag van al mijn methodes, zelfs der meest ingewikkelde," vervolgt hij. In Herr Carsten's beroemden schoonheids-salon, waar elegante vrouwen uit de beste kringen der geheele wereld om advies komen, wordt uitsluitend Palmolive zeep aanbevolen voor de volgende eenvoudige be handeling, welke thuis door iedereen kan worden toegepast's morgens en 's avonds gezicht en hals twee minuten lang masseeren met uit Palmolive zeep en warm water verkregen overvloedig schuim. Met warm, daarna met koud water afspoelen. 24.592 schoonheids-specialisten, over de geheele wereld verspreid, bevelen mèt Leo Carsten deze methode ten zeerste aan. Ook U kunt haartoepassen. Begint nog heden! Blijft de Palmolive zeep, die zoo weinig kost, tevens voor Uw bad gebruiken, om U w hui d jong, gezond en zacht te houden. cent per stuk (Inlgtez. Medi.) Veel muziekliefhebbers als wij' den heer Caro en zijn mannen dank brengen voor hetgeen zij op deze concerten hebben doem genieten in 1930. Gisterenmiddag had op den Kinder dijk, hoek Nieuwe Poortstraat een aan rijding plaats tusschen een sleepersw/agjein en een postauto, waarbij! laatstgenoemde nog al beschadigd' werd. Vian sdhiuld is geen sprake. f V,an een sportbeoefenaar zijn uit te kleedkamer op het gemeentelijk sport terrein een trui, 'n portera annate met be houd en enkele snuisterijen ontvreemd. De politie heeft den dader van dezen diefstal opgespoord. WALCHEREN. O. EN W. SOURURG. Gisteren her dacht heit echtpaar WillemsenBarend- sen alhier, den dag,; waarop ze voor 50 jaar in den echt triaden, ter gelegen!- ,heid waarvan 'let Souburgsche fanfare korps „Vlijt en Volharding" hen een se renade bracht. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. Ged. Staten van Zeeland hebben het schoolbestuur der Ger. school (Kaheldans) in het gelijk gesteld j tegenover den raad der gemeente Ierseke die weigerde gelden voor nieuwe pita- fonds beschikbaar te stellen. THOLEN. STAVENISSE. Bij Ivon. besluiit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille voor menslchlievend hulpbetoon toegekend aan onzen vnoe- jgteren 'dorpsgenoot, den heer J. Eer- land, agent van politie 2e kl. te Leiden. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond, werd alhier op het Marktplein voor het Rechthuis een concert gegeven door d,e *0. V. Muziekvereeniging en Semper Crescendo van Nieuw-Vosmeer. Ned. Herv, Kerk. Aangenomen het beroep naar Kampen (Ver. van Vrijz. Hervormden) ds. H. J. Kasteïn te Middelburg. Naar aanleiding van dit bericht meldt het bestuur van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden alhier ons, dat de heer ds. Kaslein tegen 1 Maart 1931 z'ijtn ontslag als voorganger dier vereeniging heeft aangevraagd. Anna de Savornm Lohman. f Te den Haag is gisteren overleden de tot voor kort zoo bekende schrijfster Mevrouw de wed. Anna Spoor-de Sa- vornin Lohman. Onder haar best beken le boeken mogen worden gerekend; „Het éénige noodige" (1897), „Levensernst (1897), „Geloof" (1899), „Smarten" (1900) „Na het ontwaken" (1901), „Vrou wenliefde in de moderne literatuur' (1902), „Gelukswegen" (1903), „Jonge roeping" (1903), „Het inwendige leven" (1904), „Kleine levensdingen" (1905), „In den opgang" (1906), „Uit de sfeer gerukt" (1908). Hoe zij tot het geloof haar vaderen terugkeerde, beschrijft zij in haar roman „Levensraadselen" (1920). In 1901 werd zij redactrice van „De Hollandsche Lelie", de vraagbaak van vele jonge meisjes. Freule Lohman trok fiks van leer tegea de z.g. „coalitiekringen" van het begin dezer eeuw; zij nam dan geen blad voor haar mond, en offerde dan de vorm nogal eens aan de kracht van wat zc te zeggen had. Niettemin erkend dient dikwijls had ze gelijk. En ze werd gelezen In zonderheid de Hollandsche Lelie,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1