^jïrotnnriale Zteumsche CHAUFFEUR ZE No. 2 2 4. Twee bladen. WOENSDAG 2 4 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. m EEN WALCHERSCH NATUURMONUMENT GEVAAR? IN BUITENLAND. ZEELAND. DE R, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 Cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceni m het behoud van de Walchersche natuur monumenten Duinbeek en Berken bosch Men schrijft ons van welingelichte zijde: In de algemeene vergadering van den polder Walcheren van 28 September 1928 kwam in behandeling een verzoek van de directie der N.V. „Duinbeek", tot het leggen van drie paalhoofden voor de duinen dier vennootschap. Een daarop uitgebracht advies van den ingenieur achtte het leggen van zulke paalhoofden nog niet noodzakelijk uit' een oogpunt van polderbelang en in de vergadering van 10 April kwam toen Ier tafel een meerderheidsvoorstil van het dagelijksch bestuur der polder, om iip het verzoek van „Duinbeek" afwij zend te beschikken- In die vergadering is toen op het voorstel zelf niet beslist; er werd aan genomen (met den stem des voorzitters tegen) op een nader te bepalen dag de zaak eens ter plaatse in oogenschouw te nemen. De voorzitter stemde tegen, om dat hij onmiddellijk uitvoering van het plan tot leggen der paalhoofden nood zakelijk achtte. De agenda van de algemeene vergade ring van a.s. Zaterdag vermeldt, zooals men in de Midd. Crt, van 22IX'30 heeft kunnen lezen, opnieuw het in de voorjaarsvergadering aangehouden voor stel van de meerderheid van het Dag. bestuur om niet te voldoen aan het verzoek van den directeur der N.V. „Duinbeek" tot het aanbrengen van een of meer paalhoofden voor de duinen dier vennootschap Het staat te vreezen, dat dit voorstel zal worden aangenomen. Waarom De kosten van het aanleggen dezer drie paalhoofden zullen bedragen pl.m. j 60.000. Rente en aflossing daarvan be- grootende op pl.m. 5,000, zou daarvan komen de helft voor den gebouwden eigendom, om te slaan over 25.000 X 100 en de wederhelft zou komen voor 16.820 H.A. ongebouwd. Tegen het maken van deze belangrijke onkosten voeren de tegenstanders ver schillende bezwaren aan. Zoo zeggen zij, de waterstaatkundige noodzaak van deze voorziening nog niet aanwezig te achten, omdat er nog ruim voldoende duin breedte aanwezig is ter bescherming van den polder. Verder voeren zij aan, dat herhaalde lijk waargenomen is, dat, wanneer de zoo onberekenbare stroom zich verlegt, er een natuurlijke was ontstaat, daar, waar voorheen een natuurlijke afname plaats vond. Daar komt nog bij, dat andere water staatkundige werken, voornamelijk die aan den Zuid-Watering, urgent zijn. Is het daarbij niet licht te verklaren, dat de landbouwers, die ook nog wei andere grieven tegen de Mpij „Duin beek" schijnen te hebben weinig of geen lust gevoelen, in dezen voor hen zeer benarden tijd, de polderlasten te verzwaren, zoolang zij de dwingende noodzakelijkheid daarvan niet vermogen in te zien? Er zijn de laatste jaren im mers toch al voortdurend zoo belangrijke offers van hen gevraagd o.a. door de stormschade 1928 Toch komt men er met deze redenee ring niet. In de eerste plaats is het hoogst waar schijnlijk, dat men later ter plaatse toch tot oeververdediging zal moeten over gaan; de kosten zullen dan aanmerkelijk °oger zijn en.ge hebt voordien nog een kostbaar natuurmonument, waar aan Domburg en Oostkapelle voor geen J*™? hun aantrekkelijkheid als badplaats en zomerresidentie danken, aan een vermoedelijk radicale vernieti ging ten prooi gegeven. Behalve een o i. uitgesteld polderbe- ang staan hier dus op het spel de be langen van Domburg en Oostkapelle, en die van de talrijken, welke door de welwillendheid van „Duinbeek" mogen genieten van dat Walchersch natuur monument. In de April-vergadering van den pol der is reeds de vraag gesteld, of het niet mogelijk zoude zijn, dat particulieren en lichamen als de Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten, uit vrij willige bijdragen de benoodigde rente aan den polder zouden garandeeren, bij voorbeeld voor een termijn van 15 jaren, dat het bedoelde paalwerk eerder zou worden uitgevoerd. Voor het benoodigde kapitaal op f 60.000 te schatten, over 15 jaar uit te betalen, zal een niet onbe- langrijke som jaarlijks noodig wezen, Wie neemt het initiatief tot het vormen van een comitee, dat wil werken voor HET WETSONTWERP DE VISSER OVER DE PACHTCOMMISSIE. Blijkens het Voorloopig Verslag over het voorstel van wet van den heer De Visser, houdende regeling van dé samen stelling en bevoegdheid der pachtcommis- sies, was men nagenoeg algemeen1 van oordeel, dat tl,it voorstel' niet vpor een diepgaande beschouwing 'in aanmerking komt en dat de aanneming daarvan niet mogelijk is. De meeste leden oordepl'djen het zóó weinig doordacht, d,at zij zich op dien grond ran elke opmerking daarover ont hielden. Verscheidene leden achten 't van niet de minste beteekenis voor de oplossing der agrarische moeilijkheden. MIDDELBURG. Naar wij' vernemen heeft de heer ir. H. Streefkerk aan de Chr. Hisit Kiesvereeniging medegedeeld, dat hij zioni niet meer voor een herkiezing tot lid' van den gemeenteraad beschikbaar stelt. Enkele manden geleden hebben wij' met waardeering kunnen schrijven over betgeen Frau Guillams—Rohier uit Zu rich voor de vereeniging van Handenar beid etaleerde in de Langedelftschool op het gebied van slofbesicijldering met de ïrelief- en lazurverven van Conrad en Höhner. Morgen en overmorgen des midj- dags en 's avonds zal mevrouw Guilliams in St. Joris cursussen geven. Ieder kan 'het materiaal voor voorwerpen, die men wenscht te vervaardigen mede brengen. De heer G. M. Feij, Lange Tliurg geeft desgewenscht alle inlichtingen. De gemeentepolitie te Middelburg heeft aangehouden de 65-jarige E. van der S., verdacht van het zedenmisdrijf bedoeld bij art!. 248bis Wetboek van Strafrecht. De verdachte is door dien commissaris van politie gehoord die naar aanleiding daarvan termen vond een bevel tot in verzekering sttelling tegen hem uit te Vaardigfen S. is den Volgenden dag fier beschik king van de Justitie gesteld; en in het Huis van Bewaring opgesloten. VLISSINGEN. Het Duitsche stoomschip, de „Le andre" dat bij Fort de Nolle is omhoog gevaren, is gisterenmiddag door vier sleepbooten vlot gesleept. Thans ligt het schip op de reede voor anker. De kapi tein wacht op orders om naar Bremen op te varen. vernemen hebben Gieid. Stat gemaiakt tegen hét zitting i raad van den heer P. J, die als opvolger van den Naar wij ten bezwaar nemen in den H. Wfflemse, heer Berger was aangewezen, en die machinist a's dienst. Thans de heer F. J. 'bij den Prov. Stoomboot,- zou in aanmerking komen G. van Spanning WALCHEREN. 9 ARNEMUIDEN. Door de vereeniging ,jHet Groene Kruis" is dezer dagen het bouwen van een magazijn annex gebouw voor hoogtezonbeslraling aanbesteed. Af n den laags ten inschrijver, den heer Iz. Bpone alhier is dit werk voor de som va,ni f '2938 gegund. KOUDEKERKE. Wij vernamen van 'n medicus te dezer plaatse, d!at hij gisteren middag werd opgebeld door iemand aan boord van de Prinses Juliana varend, tus- schen Vlissingen en; Harwich, die in lichting vroeg over den toestand van zijn zoontje. Het gesprek was aan beide zij den zeer goed te Verstaan. ZOUTELANDE. Maandagavond ver gaderde de Vereen. School met den Bij bel om te spreken over den bouw Van een onderwijzerswoning. De totale kosten van bouwgrond en woning worden dpor helt bestuur geraamd op f 7000. Na uit voerige besprekingen werd besloten tot het bouwen over te gaan volgens 'het overgelegde plan. Ook werd besloten de benoodigde gelden onder de leden le trachten te leenen tegen 4 pet. Geen nieuwe waarheid, die niet de oude wijsheid is. Gemeenteraad van Zoutelande. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag verga derde de gemeenteraad alhier voltallig. Aan den Raad werd meegedeeld: a. Dat Ged. Staten hebben bericht dat de oude steenen, die bij het leggen der nieuwe weg vrijkomen niet te verkrijgen zijn; b. dat omtrent het hebben van eene ge legenheid voor afzondering voor lijders aan besmettelijke ziekten, reeds eenigen tijd onderhandelingen zijn gevoerd. B. en W. zouden gebruik willen maken van het nieuwe ziekenhuis te Vlissingen. Een adres van de Centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, waarin de gemeente verzocht wordt toe te treden als lid, waarbij de contributie dan f 50 bedraagt, wordt voor kennisge ving aangenomen. B, en W. stellen voor die gedeelten van den weg, die vernieuwd wordt, welke het eigendom der gemeente zijn aan de Provincie te verkoopen en wel de verharde gedeelten die het eigendom zijn van Zoutelande en Westkapelle voor f 1,het verharde gedeelte dat de ge meente alleen in eigendom heeft ook voor f 1,en de zijkanten voor f 0.10 per vk, M„ of indien de grootte niet juist te bepalen is voor een nader vast te stellen som. De voorzitter begroot de totale opbrengst van dezen verkoop voor de gemeente op pl.m. f 500. De heer Koppejan is van meening, dat de voorgestelde vraagprijs wel wat laag is, gezien wat de gemeente zelf er voor betaald heeft in 1868. De heer Adriaanse vindt de prijs voor de verharde gedeelten te laag. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen Ds, Verheul van Gouda wenscht on geveer 300 vk. M. bouwgrond van de gemeente te koopen, liggende naast het pension „Duinoord". Besloten wordt hem den gevraagden grond aan te bieden voor f 2.25 per vierkante meter. De heer J, Dingemanse, alhier, wil een strookje grond, liggende voor zijn woning, van de gemeente koopen. Grootte pl.m. 8 vk. M;- Besloten wordt hiervoor f 20 te vragen. Hierna wordt een nieuwe verordening op de heffing van leges ter gemeente secretarie vastgesteld. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur over 1931 wordt vastgesteld. Zij vermeldt een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 8.295.95 en een post voor onvoorzien van f 2.764.65, Rondvraag. De heer Koppejan vraagt welke stappen B, en W. gedaan hebben om te bewerken dat de autobus ook in den a.s. winter zal rijden. De Voorzitter wil, voor hij hierop ant woord, eerst met de wethouders raad plegen en zal dan in de volgende verga dering antwoorden. De heer Koppejan merkt op, dat hij, na een onderzoek te hebben ingesteld, den indruk heeft ge kregen dat de deuren van den vuilput niet door menschen zijn vernield maar door den wind. De voorz. en de heer Stroo zijn van andere meening. De heer Verhage vraagt hoever de opmeting van Pantje gevorderd is en wat B. en W. denken te doen als de heer Bersgma zich niet neerlegt bij de uitwijzing van het kadaster. De v o o rz. antwoordt dat de opme ting bijna klaar is, B. en W. hebben nog niet beraadslaagd wat hun te doen staat indien de heer Bergsma zich aan de uit wijzing van het kadaster niet stoort. ZUID-BEVELAND. SGHORE. Het op 22 dezér alhier aan gespoelde lijk, is door de familie 'her kend als te zijn van As. B., bakschipper te Sliedrecht, die op 12 September 1.1. nabij "Wlafsoorden op de Schelde is over boord geslagen en verdronken. De ter aardebestelling van het stoffelijk over schot zial plaats hebben op de Alg. begraafplaats te Sliedrecht op 24 Sept. a.s. Opening der nieuwe uitwateringssluis bi Schore. De enkele weken kla,ar ge'kömen en in' werking gestelde nieuwé uitwatering-s sluis nabïj' Schore van 'niet Watexjstóhap de Breede Watering 'béwesten Iersekè, is gisteren officieel geopend. Des mort- gens omstreeks 10 uur waren bij de sluis aanwezig niet het bestuur van 'hét Waterschap de Commissaris der Konin gin in de provinicé Zeeland!, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, de leden van Gedëputeerde Staten v.an Zeeland mr. P. Dieleman en mr. J. H. M. Stiegeb, de burgemeester van 'Schore J. G. van Nieuwenhu'ijzen, de hoofdingenieur vaiü den Prov. Waterstaat ir. J. J. van .Leeu wen, de hoofdingenieur van den Rijksj- waterstaat ir. N. van Spanje en ir. A. G. Verhoeven te Middelburg. De dijkgraaf de heer C. D. Vereeke heette allen hartelijk welkom in heit bijzonder den Commissaris der Koningin. Spr. herinnerde er aan, dat reeds in de vorige eeuw voortdurend is gestreefd naar een beteren waterafvoer. Ir. Verwet) heeft toen meerdere plannen voor ver betering ontworpen, waarvan ten slotte het resultaat is geweqst, dat het stoomV gema,al le Kattendijke werd gebouwd. Ook toen is reeds gewezen op sluisbouw ter plaatse waar thans de nieuwe sluis is gelegd. Het stoomgemaal bracht ec;ï- ,e,r geen uitkomst voor het 6e, 7e en 9e kwartier tengevolge van de lage lig ging dier kwartieren. Het is nog niet zoovele jaren geleden dat de meerderheid der ingelanden de voorkeur gaf aan verbetering dier wé gen boven eenafdioenden afvoer van het polderbinnenwater, totdat in de Deceml- bervergadering van 1927 na een zeer natte periode met groote meerderheid van stemmen werd besloten tot sluisj- bouw te Schore. De plannen voor den houw z,ijn gemaakt door ir. A. G. Verhoef ven, de uitvoering van het werk werd opgedragen aan de aannemers Van der Straaten en de Bout-graaf te Hansweert en Wemeldinge terwijl de leiding van de werkzaamheden berustte bij den water- bouwk. ambtenaar J. K. Dingemanse. De Commissaris der Koningin herdacht in zijn rede de geschiedenis van' deze sluis en vestigde de aantjacht op de te genspoeden tengevolge vanl de ernstige grondverschuivingen. Spreker prees de volharding van het bestuur om het werk tot een goed einde te brengen. Hij felici teerde het bestuur d,an ook met den goe den uitslag waarmede de moeilijke ar beid tenslotte is bekroond en sprak de hoop uit, dat de sluis nog zal bijdragen tot de welvaart van land- ea tuinbouw in den polder. Nadat het bouwwerk was bezichtigd, heeft de Commissaris der Koningin op uitnoodiging van den. 'dijkgraaf een der beide sluisdeuren opgedraaid, waarna de heer Vereeke de andere deur openzette. Het polderbinnenwater liep daarna met volle kracht in de Schelde, zoodat alle aanwezigen getuige waren Vanl de schit terende werking van de sluis. Vervolgens werd naar den Willem- Annapolder gereden alwaar de zinkstuk- ken iwerden bezichtigd ,die deze week aan den dijk van dien polder zullen wor den gezonken. Het gezelschap kwam daarop hijeen in hotel „Korenbeurs" ,te Goes voor een lunch. Aan tafel werd allereerst het woord gevoerd door den gezworene van het 7e 'kwartier den heer M. in 't Anker te Schore .die hulde en dank bracht aan den dijkgraaf Vereeke voor diens voort' durenden en onvermoeiden ijver voor de totstandkoming van dit groote werk,daar het toch voor het grootste deel aan diens initiatief en activiteit 'te danken is, 'dat l(hans het waterschap in .het bezit is van een afdoenden waterafvoer. Wel le ven wij, zegt spr., in moeilijke tijden voor land- en tuinbouw, doch hij wil in de toekomst zien en vertrouwt dat deze sluis straks van ohschatblare waarde zal 'bTijt- ken te zijn. De heer mr. P'. Dieleman voerde het woord als voorzitter van den Zeeuwsehen Rolderbond. Ook hij wenschte in een gloedvolle rede het waterschapsbestuur van harte geluk. De burgemeester van Schore bracht elveneens zijn gelukwenscheu over en ,spralc er zijn voldoening over uit, dat fthans de sluis als een solied' en keurig bouwwerk kon worden geopend, al heeft een en ander dan ook grootere geldelijke offers gevraagd, dan aanvankelijk was (gedacht. Nadat de Commissaris der Koningin nog een kort woord had gesprokén hiel den nog meerdere heeren w. o. de bur gemeester van Kloetinjg|e, C. Zandee Az., en de burgemeester van 's-H. Abtskerke, W. van Liere, een kortere of langere 'lotespraak. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Dezer dagen is men begonnen met den aanleg der electrische geleidin gen in de Ned. Hervormde Kerk, een ver betering, die zeker algemeen zal toege juicht worden. Waarschijnlijk kan reeds a.s. Zondag in de avondgodsdienstoefening het elelc- trisch licht in gebruik genomen worden'. PP eregeld aan de grillen iet weer blootgesteld, moetl toch steeds op zijn post zijn.l Wij benijden hem niet opl Zijn tochtig plekje, dodo metl Aspirin-Tabletten beschermt I Jhij zich tegen de gevolgen I van ons wispelturig klimaat.| Lal op dao oranje band en hel Bayerkruis. Prijs 75 ets» (Ingéz. Med.) THOLEN. SC-HERPENISSE. In de gehouden ge meenteraadsvergadering werd; overgelegd' een schrijven van den ontvanger der Dir. Bel. te St. Maartensdijk dat voor deze ge meente aan gewetensgeld is ontvangen f 463.32, idem ontyangenopcenten divi dend en tantiemebelastinjg over Aug. f 15.82. Besloten aan het Burgerlijk Arm bestuur voor 1930 een tweede verhoogde subsidie van f 750 uit de gemeentekas toe te kennen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AXEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam een autobus van de garage Cito uit Axel met passagiers van de Ter- neuzensche kermis rijden ,toen eensklaps een wiel van de vooras liep, zoodat de chauffeur geen stuur meer had over zijn walgen en deze legen een boom liep aan den zijkant van den provincialen weg. Dit mocht een geluk heeten ,daar anders de bus in de sloot was geloopcn en gekan teld waardoor ongevallen nieit zouden zijn uitgebleven. Thans kwamen de pas sagiers er met den s cnrik af en werden alleen wal door elkaar geschud, waarvan een paar gebroken ruiten het gevolg wa ren. De thuisreis werd te voet afgelegd- Zooals gewoonlijk hebben Zaterdag avond weer verscheidene kermisgangers uil de omgeving van Terneuzen proces verbaal of geldboete opgeloopen, wegens het rijden zonder licht op hun rijwiel. Gemeenteraad van St. Janssteen, ST. JANSSTEEN. In de raadsverga dering vian St. Janssteen, welke Vrijdag avond van 7 tot 10 uur werd gehouden is als lid beëedigdi en geïnstalleerd del heer A. J. Vinck, als opvolger van wij- len den heer 0. Ysebaert, oud-burgej- meester. Besloten werd voor liet kapitaal', dat men h;ad ontvangen, wegens verkoop van het gem. Eleetr. Bedrijf aan de P.Z.Ei.M., bouwgrond te koopen en daarop te doen! bouwen twee veldw|achterswoningen\ en- burgerwoning, resp. vjan f 3500 en f 6500. B. en W'. stelden voor om f 100 sub sidie te verleenen aan F. Picanjet te Nieuw Namen naar aanleiding van diens verzoek om f 300 s'ubsidie. In verband met den zeer geisoleerden toestand' dier streek, die den voorzitter -d(e vraag ont lokte* of men dait deel van Zeeuwsch- Vlaanderen vergat of vermeed te helpen, verdedigde deze het voorstel met kracht. Er moet hier, zei spr. verbetering komen. Als hij van Sas van Gent njaar St. Jans steen reist met de gewone vervoermid delen, duurt d,at een hal'ven dag, oiver België een paar uur aan minderen| prijs en per fiets een uur. Toch was de meerderheid! van den Raad maar te vinden voor f 50 subsidje. De gemeenterekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag van f 66.636 in ontvang en f 53.537 in uitgaaf. Goed slot f 1398, de kapitaal'- dienst op een bedrag Van f 6.866 in ont vangsten én uitgaven^ De begrooting over 1931 werd ge raamd op f 59.402 gewone dienst. Ka- pitaaldienst f 180. Besloten werd nog om B. en W'. te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1