^provinciale .ZeetuuscHe !FIJ J No, 2 21, Twee bladen. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 193 0, Eerste Blad, 173e Jaargang, BINNENLAND. Tarief per kilo en per stuk. ZEELAND HOTEL NOORDZEEBOOLEVARD HOTEL NOORDZEEBOULEVARD MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.ï N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat,Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 rege! opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent 1«saws; HET WEDERANTWOORD VAN DE KONINGIN. Het wederantwoord van de Koningin, op het adres van antwoord van de Eer ste Kamer ter beantwoording van de Troonrede luidt als volgt: Mijne Heeren. Ik verzoek u, mijne heeren, aan de Eerste Kamer mijnen dank tel betuigen voor haar adres van antwoord op de rede, waarmede ik de zitting dei- Staten Generaal heb geopend. Met voldoening verneem ik de gevoe lens;, welke daarin tot uitdrukking! zijn gebracht en de instemming met mijnen iwensch, dat Gods zegen op haar ar beid moge rusten. PRINSES JULIANA'S AFSCHEID VAN KATWIJK AAN ZEE. Zooals wij gister reeds meldden, heeft Prinses Juliana gistermiddag officieel af scheid genomen van Katwijk aan Zee, waar de Prinses tijdens haar beidé Leid- sche studiejaren heeft gewoond. Bij de Oude Kerk aan den Zuid) Boulevard is thans een monument verrezen ter nage dachtenis van de in den oorlogstijd om gekomen Katwijksche visschers. "Te half drie waren bijna 1200 genoodigden: bij een in de Oude Kerk voor 'n plechtige bijt- eenk:mst. Onder hen bevonden zich 465 nabestaanden van de visschers., die in de oorlogsjiaren waren omgekomen. Katwijk moest in die jaren niet mmdfer dan 95 vaders, broers, zoons en verloofden af staan. Deze plechtigheid hebben de Ko ningin, de Prins en de Prinses IjijgewooMd. De gedachtenisrede werd' uitgesproken, door dr. Schokking. Het vrouwenkoor van Hallelujah zong eenige liederen, De Prin ses heeft hierop het monument onthuld. Het beeld geeft een voorstelling van een Katwijksche vrouw en land voor een bijna uitgedoofd vuur. liet is een treur- "JrenOe groep en als toeken van rouw heeft het jongetje zijn muts in de hand genomen. I Ter nadere illustreering er bij aanslui tend, bevindt zich onder de hoofdgroep een drieledig relief: ter linkerzijdei een voor den storm wegzeilenden logger; in het midden, een logger, welke aangehou den. wordt door een onderzeeër, terwijl het rechter relief een ontploffing te zien geeft: een logger is op een mijn geloo- pen. Na de onthulling legden eerst de Prin ses, daarna de Koningin kransen aan den voet yan het monument. Na de zanghulde van 3000 schoolkin deren waarnaar de Kon. familie voor het Hotel du Rhin luisterde is de Prinses nat- mens de ingezetenen) v|an Katwijk een schilderij aangeboden van dein te Kat wijk wonenden schilder Winthorst, de Oude Kerk voorstellende. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN TEGEN HET VLOOTPLAN. Het hoofdbestuur va,n den Vrijzinnig- Demiocratischen Bpnd is van oordeelj dat oo!k van vrijz. dem. zijde een krachj- tige actie tegen de vlootplannem van mi nister Deckers moet worden gevoerd1. Nu in de Tweede Kamer de Voorzitter Heeft meegedeeld', dat het vlootpHan op de agenda van 14 October en volgende dagen is geplaatst, meent het hoofdbe stuur van den V.D. Bond, dat van deze zijde in de eerste helft van Octolbeft een groot aantal profestvergaderingem te gen deze vlootplanneU moeten worden gq- houden en wel te Alkmaar, Amsterdam, "Rotterdam, Middelburg, Utrecht, Den fBpscli, Arnhem, Zwolle, Aslsen, Gronin gen en Leeuwarden, op de wijze als in 1932 is geschied. Ook zal de V.D. bondsbrochurehandel een vlugschrift tegen de vlootplanUen doen verschijnen. WENSCHEN VAN AUTO MOBILISTEN. Het komt meermalen voor, dat bij af koop wegens overtreding Van de We genbelastingwet de Directeur der directe belastingen den eisch stelt, dat de volle belastingkaart is afgegeven zal moeten worden betaald, onder aftrek van het voor het belastingjaar reeds betaalde. Deze eisch wordt ook gesteld, wanneer 's Rijks Schatkist door de overtreding in geen enkel opzicht is benadeeld. Bijv.: een chauffeur rijdt met een auto, waar voor een 60-dagenkaart is afgegeven, uit, zonder dat dje kaart was aïgeteekend. Van de beschikbare 60 dagen waren pas weinige gebruikt. Door het niet invullen had de schatkist dus geen nadeel, maar toch werd de automobilist voor de keuze gesteld strafvervolging of f 25,als af koopsom, vermeerderd met de volle jaarbelasting, minus het bedrag, dat voor de 60-dagenkaart is betaald. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft zich thans tot den Minister van Financiën gewend om op deze onbillijke eischen te wijzen en te verzoeken, dat een dergelijke voor waarde bij mogelijkheid tot afkoop niet zal worden gesteld in de gevallen, waar bij de overtreding kennelijk te goeder trouw is begaan of wanneer 's Rijks Schatkist niet is benadeeld. De ambtenaren der belastingen die aan de grens werkzaam zijn bij de douane, zijn niet gekleed in een uniform. Bij aanhouding van automobielen zwaaien zij met een Nederlandsch vlaggetje, een sein, dat vele uit het buitenland ko mende automobilisten niet aanstonds begrijpen en dat 's avonds zeer moeilijk te zien is. Het gevolg is, dat zij herhaal delijk doorrijden, waardoor moeilijkhe den ontstaan. De B. B. N., heeft zich thans tot den Minister gewend met het verzoek deze belastingambtenaren in een uniform te steken, zoodat iedere automobilist kan weten en begrijpen, dat hij met een be lastingambtenaar te doen heeft. De voor rijwielen verplichte reflecto ren worden dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste effect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dikwijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop ge worpen licht geen sprake is. Tot de Ministers van Justitie en Wa terstaat heeft de B. B. N„ zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de reflectoren en naleving van art. 59 van het Motor- en Rijwielreglement. AMBTENAREN GEMEENTE- FINANCIEN. Op 25 Sept. a s. houden de vereeni- gin/g van ambtenaren der gemeentefinan- ciën, gemeentebedrijven en diensten én de Broederschap van gemeente-ontvan gers in Nederland hun jaarl. algem. ver gadering in hotel De Schuur te Breda. Aan de vergadering is op 26 Sept. a.s. een excursie naar de Antwerpsche ten toonstelling verbonden. Langevielesingel D 197, Middelburg, Telef. 637. (lngez. Med. De lichtstoringen te Goes. Naar aanleiding van uitlatingen in de jlokale Goessche pers, waaruit afgel'eid; zou kunnen worden/, dat men de strek king van zijn betoog heeft misverstaan!, schrijft Dipl. Ing. J. Boelen ons nog: So streiten sich die Leut' herum Wohl um den Besitz des Glüciks Der Eine nennt den Anderen) dlumm Zu letzt weiss keiner nichts Mijne opmerkingen over de licht storingen te Goes waren uitsluitend als voorlichting bedoeld voor het vervolg. Ze zijn niet begrepen. Ik wil trachten het hiaat aan te vullen. We hebben te doen met: Verbruikers, die ondeskundig zijn en niet Weten, en een directie, aan wie zooals ik vermeen, niet voldoende ge gevens ter beschikking stonden! en daar door eveneens niet voldoende wélen "kon. Dit is niets bijzonders en komt bij alle publiekrechtelijke bedrijven voor. De on deskundige verbruikers kunnen nu een maal zelf een storing in het lieven) roepen. Een historisch voorbeeld: Bij een brand belden alle aangeslotenen te gelijk de telefooncentriale op om te vragen waar de brand was. Gevolg een heftige storing in het telefoonbureau en niemand kon worden geholpen. Voor dergelijke plot selinge bevliegingen van alle gezamenlijke verbruikers is geen bedrijf afdoende te beveiligen. - Anders is het, indien alle verbruikers besluiten binnenkort hun verbruik aan merkelijk te verhoogen. Hoeveel, dat we ten ze meestal zelf nog niet en, spreken er dan ook niet over. Wlaarom pok? Ze zijn aangesloten en kunnen dus ten alle tijden alle lichten laten branden Wanneer ze zelf willen en, waarvoor del directie toestemming heeft gegeven. Dat Wie wil hebben goed gemak, Moet blijven onder eigen dak. deze verandering in het njormale ge bruik van alle gebruikers gelijktijdig de directie niet onverschillig is, wordt niet bedacht. Ieder bedjijf kan dan ook door een gemeenschappelijk abnormaal ver bruik in het ongereede genaken. Een een voudige vraag b.v. buiten de voorkennis van de directie van het bedrijf om, aan de feestvierenden „om zooveel mogelijk de gordijnen open te latent en ztoovejel mogelijk alle licht te ontsteken" zou, als alle verbruikers aan deze vraag vol doen, zoo.als thans duidplijk zal! zijn ern stige gevolgen kunnen' hehben. W|are er vooraf de schakel geweest waarop ik in mijn vorig schrijven doelde, dpn zouden de gevolgen van zoo'n vraag, vooraf met de directie te overwegen zijn geweest. Want het gaat niet aan dat de directie met alle verbruikers vooraf gaat praten. Er blijft dus voor de d/irectiq één gïoo- te onbekende factor wat zullen de ver bruikers doen?, c.q. wat zullen ze nog meer doen waarvan ze geen kennis gaven? Dit i s niet altijd te raden. W,as dat in. Goes wel mogelijk? M.i. mag ook in Goes de bedoeldje schakel voor ab normale gevallen niet ontbreken. Men onderschat de massawerking en kan maar riïet begrijpen dat die zooi funest zijp kan. Wie in Goes de meest fgcrejede per soon was om de schakel te vormen, staat natuurlijk buiten mijne beoordeelimg. Mijn opmerkingen waren in het algemeen bestemd voor .alle ondeskunidjigen verbrui kers en ongeloovige redacties om hen in te lichten, dat men niet ongestraft bij een monopolistisch bedrijf met alle medeverbruikers te gelijk van de normale gang van zaken kan afwijken. Dit zal nog lang duren voordat de ver bruikers individueel zich naar deze waarheid zullen gedragenanders zonde raadgevingen en voorlichtingen van de directies niet zoo van zelfsprekend wor den genegeerd en zelfs, waar kan, ontdo ken. (Installatievoorschriften.) Men zoeke de fout niet, waar hij naar mijne vaste overtuiging niet te vinden is. De verbetering van heit Hellegat. De heer J. Zaayer schrijft in het Hbld. Voor hen die de illusie mochten heb ben gekoesterd, dat onze regeering na alles wat er over haar politiek in zake de Tusschenwateren gezegd en geschre ven is, van koers zou veranderen, moet de thans verschenen Waterstaatsbegroo Ling 1931 een bittere teleurstelling zijn. Men kent de geschiedenis. Nadat door het bekend worden van een brief van prof. Van Eysinga in de publieke opinie een hevige onrust,aan den dag was ge komen, zeide de regeering, ter motivee ring van haar beleid in de Tweede Ka merniets. Tegenover de Eerste Ka mer werd aanvankelijk gewaagd van Nederlands eigen belang bij de beraam' de verbeteringswerken, benevens van een fatsoensplicht voor Nederland oin die wateren in goeden staat te houden. Tenslotte kwam minister Beelaerts met de mededeeling, dat niets anders was ge daan dan de Rijnvaartcommissie inlich ten over de voornemens, die bij de Ne- derlandsche regeering toch reeds be stonden. Het was wel toevallig, erg toevallig, dat die voornemens er toen juist al wa ren, en het was wonderlijk dat een mi' nister, die verzekerde zich handhaving van Nederlands rechten en belangen tot duren plicht te rekenen, blijkbaar zóó weinig oog had voor de wenscheiijkheic om daarom juist die voornemens voors hands nog maar geen werkelijkheid te laten Maar het kali-incident, dat eeni gen tijd later voorviel, stelde het Neder landsche rechten en belangen bedrei gende karakter van de Fransch-Belgf sche Rijn-politiek nog eens in een extra schel licht, en de van verschillende zij den geuite critiek zou misschien ook iets uitwerken. Niets daarvan. De uitkomst der de partementale wijsheid, als belichaamd in de Waterstaatsbegrooting, is grooter te leurstelling dan wellicht de ergste pes simist had mogen verwachten. Indien men de verbetering van het Brabantsche vaarwater (artikel 16 f 40.000) en den aanleg van een vlucht- haven bij Zijpe (art. 60, f 100.000) nog buiten beschouwing laat, vindt men op die begrooting Art. 17. Verbetering van het Hellegat f 700.000; Art. 298. Verhooging en wijziging van de spoorbrug bij Vlake, f 500.000; Art, 294. Verbreeding van het Kanaal wordt dezen winter weder het onderwerp van elk gesprek door de gezellige concerten, die zullen worden gegeven en de buiten gewoon goed verzorgde consumptie. Vaoaf heden weder iedere Zondagmiddag van half vier tot zes uur Afternoon-Tea Concert. itUi- door Zuid-Beveland in verband hier mee f 500.000. De beide laatstgenoemde werken be- hooren tot die, welke Waterstaat vol gens minister Beelaerts toevallig juist al van plan was om uit te voeren. Blijk baar heeft hij dus geen termen gevon den om die uitvoering dan nog maar wat te laten opschorten. Maar erger nog dan dit is de voorgestelde verbetering van het Hellegat. Want wij weten, dat Wa terstaat in het geheel niet van zins was deze uit te voeren, en dat het initiatief hier door Buitenlandsche Zaken is ge nomen. Wij zien hier, dat wel is waar het maken, van vaste werken in hét Hellegjat overwogen werd, maar dat bij W|aterstaat geenszins het plan bestond, om deze werken spoedig uit te voeren. De Rijn vaartcommissaris echter wensichte spoe dige vastlegging van de geul, zooveel mo gelijk naar de Oostzijde, en hij zou maar vast te Straatsburg mededeelen, djat dit werk in 1931 tot stand zou worden ge bracht. Voor de uitvoering van dit plan, dat Nederland in het geheel 2Va millioqn zal kosten, wordt nu inderdaad1 een eer ste termijn aangevraagd. Op initiatief van Buitenlandsche Zaken, en klaarblijkelijk in verband mét Nederlands verhouding lot de Centrale Commissie voor de Rijn vaart, wordt hier op Nederlands kosten een belangrijk verbeteringswerken op de Tusschenwateren ondernomen. Indien zij die jaar in jaar uit zijn blij ven hopen eens een spoor van flinkheid in Nederlands buitenlandlsch beleid' te mogen ontwaren, Zich ten laatste ontmoe digd gingen gevoelen, zou dit verklaar baar zijn, evenzoo indien een zaak, waar over reeds zoo veel geschreven werd, als doodgepraat werd beschouwd'. Maar de belangen die hier op het spel staan zijn tè groot, dan dat deze overwegingen zouden mogen tellen. Het is bedroevend het te moeten con- stiateeren, maar de strijd tusschen de Ne- derlandsche regeering en de binlnenland- sche oppositie gaat in het wezen der zaak over hetzelfde punt als in den tijd van minister Van Karnjebeek. Toen maals werd deze strijd, gevoerd' onder de leuze weder keerigheid.", welk' woord' sedert de overwinning der oppositie oip 24 Maart 1927 ook door de regeering pleegt te worden gebruikt. Doch niet dat woord is' van belang, maar de gedachte welke het uitdrukt. Een (gedachte die de' Maasbode" zeer juist weergaf toen zij schreef, dat het Nederland sche publiek niet langer wenscht te dulden, dat Nederland als een Belgisch of E ur opees'ch Generaliteits land wordt beschouwd. Inlderdaadj. Nie mand wenscht, dat Nederland jegens an dere mogendheden een vijandige hou ding zou aannemen; maar wel dat Ne derlands rechten en belangen niet klak keloos worden geofferd op het altaar van anderer machtsbegeerte. Een politiek die zich naar dit beginsel dichtte, zou uit dein aard der zaak voor .buitenlandsche machtsbegeerigen een ontgoocheling zijn, die boo ze gezichten wekte- maar op deze wijze, en op deze wijze alleen, zou het mogelijk' worden om op den duur te geraken tot goede internationale betrekkingen, en tot voor Nederlands rechten en belangen aanne melijke internationale verhoudingen te vens. Indien er nu ergens' .gelegenheid en aanleiding was om van een eigen stand punt en van flinkheid te doen blijken, dan was het 'toch zeker wel bij het beleid t.a.v de Tusschenwateren. Voor wat Bel gië betreft rust op die wateren een bij zonder servituut van doorvaart, dat strij dig is mei de beginselen van internatio naal rivierrecht. Al zou Nederland even tueel ook kunnen toestemmen in een verzwaring vdn het servituut, het behoeft daarin geen stap verder te gaan dan het zelf wenscht en zal voor zijn opofferin gen u-Tt den aard der zaak tefgenpresf taties vragen. Voor wat de Rijnvaartcom missie betreft, het denkbeeld dat deze iets te maken zou kunnen hebben met (wateren ,die niet tot den Rijn behoo-; ren, is volkomen ongerijmd. Sedert den oorlog heeft zich een voor Nederlands rechten hoogst bedenkelijk streven geopenbaard om ons gezag over deze binnenwateren aan te tasten. Te vens bleek een voor Nederlands belan gen zeer schadelijke neiging om den Rijn mond feitelijk, of op zijn minlt in eco- nomischen zin, naar Antwerpen te ver leggen. Indien ooit, dan zéker nu was een .krachtige verdediging van onze réchten en belangen .geboden. En in Maart jl.l. verzekerde minister Beelaerts in de Éér ste Kamer ook, dat deze in zijn bedoe ling lag. Uit de Waterslaa l shegr toting weten) wiji thans wel beter. Reeds eerdér wisten wij, aat van de bovengenoemde bedoeling niets w<"s gebleken, maar dat in wer kelijkheid het gevoerde beleid neerkwaimi op een toegevende houding jegens de 'buitenlandsche .machtsbegeerten. Thanjs weten wij .ook, dat hier niet is e|em niet beoogd, gevolg van om' andere re denen bestaande plannen, maar dat wer ken moeien worden uitgevoerd opzeltej- lijlk' oiin redenen van builedlandHche poli tiek. Ten einde toch maar vooral in d\e Rij'nvaartcommissie, die met de tusschen wateren niets te maten heeft iof mag hebben, een goeden indruk van. Neder lands beheer te .geven, moeten dure wer kten met sp-.cd wordenondernomen. Bel gië 'krijgt, in stede van een aanmaning om voor Nederlands rechten wat meer respect te toonen dan het placht te doen') gratis een verzwaring van het servituut de voor Nederlands belangen ttadeelige en gevaarlijke Fransch-Belgische Rijnpo.- litle'k' wordt grootelijks bevorderd. „[Nederlands rechten worden echter 'behouden" zal misschien iemand' zeggen!. Formeel inderdaad. M;aar het was teeter deze rondweg prijs te geven dan ze te 'behouden enkel om te worden gebruikt alsof zij. er niet waren. De regeeringspd- litiék ware dan ten minste consequent en eerlijk'. Thans is zij geen van beide. Toen minister Bleelaerls optrad vond hij', als uitgangspunt voor zijn mittiisterü- eelen loophaan, dfe besilisbing der Eerste Kamer van 24 Maart 1927. Thans is wederom het woord aan de volksvertej- genwoordiging, die voor de .gevoerde re- geeringsp-'litiek de noodige gelden zou moeien toestaan. Zij! heeft het daarmede in haar macht de regeering terug te brengen naar deM weg, die haar in 1927 reeds is gewezen, maar waarvan zij ver, héél ver, is afgedwaald. Het Verbond van Nederlandsche werk gevers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de algémeene vergadering van Verbond v.an Ned. werkgevers in Z. Vlaanderen en de bij dje gelegenheid! ge houden excursies ontleenen wij nog .aan de N. Rott. Ort: Vrijdagochtend vertrok men met dé uitstekende motorveerbcot Koningin' "Wil li elmipa van den provincialen stoomboot- dienst te 9 u. 15 uit Vlissingen naar Breskens. Na ongeveer 20 minuten was Bres kens bereikt. Vjandaar werd het gezel schap met autocars en autobussen naar S.as van Gent gebracht. Op den tocht daarheen, kon men conistateeren, dat dj0 wegen in Zeeuwsch Vlaanderen, waarvan nog verschillende wegen, die de verbin ding vormen tusschen Breskens en S.as van Gent, in 'beheer e,n. onderhoud zijn bij polders of gemeenten, nog allerminst op snelverkeer zijn berekend, ral mogen, ze dan al voldoende zijn vcyrr het zwa re vervoer van de landbouwers in het najaar (Bietencampagne). Te S.as v. Gent werd de Nieuwe Ner derlandsche fabriek voor het vervaar digen van spiegelglas bezichtigd. De. di rectie bood een lunch aan. Per auto werd hierop gereden naar Terneuzen waar de algemeeme verga dering werd gehouden. 'Op d'en toch IJ daarheen werd een kijkje genomen in dé cokesf.abriek te Sluiskil- Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van 'Staettelijke ziekten over de week van 7 tot en met 13 September in fte pro vincie Zeeland bedroeg: Februs typhoïdea 1 te Sas van Gent;

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1