Ijïrotiinciale üJeetttusche No. 218. Twee bladen. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. weging' ^ge^stoTzidThTbt ZEELAND, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.! N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke reg> meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uii drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceni EERSTE KAMER. Ook voor dit jaar rust het presidium van onzen senaat in handen van mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk. Met een korte toespraak heeft deze gistermiddag de vergadering geopend en daarbij ver klaard, met opgewektheid zijn taak te aanvaarden, waar het geen gering voor recht mag heeten aldus spr. zich de leiding te zien toegewezen van een college dat getuige zijn verleden in menig gewichtig moment van ons staatsleven het volksgevoelen op zoo ge lukkige wijze wist te vertolken, aan het rechtsbewustzijn allerwege voldoening, bevrediging te schenken. Ook heeft de voorz. in allervriende lijkste bewoordingen de Kamerleden ver maand, wat minder breedsprakig te zijn en niet te herkauwen „hetgeen bereids op voortreffelijke wijze was uiteengezet." Voortgaande in de lijn van hun onge motiveerde isolementspolitiek hebben de s.d. gestemd tegen het adres van ant woord op de troonrede. Waarom toch Het is een vrij zinledige formaliteit, maar het meedoen daaraan beteekent weinig of niets, het verzet daartegen is echter een toch altijd min of meer irriteerend gebaar. Of is dat juist de bedoeling? TWEEDE KAMER. Nadat de minister van financien de begrooting-1931 had aangeboden, was de voorzitters-nominatie aan de orde; deze ziet er net zoo uit, als verleden jaar en dus zal de Koningin mr. Van Schaick, fr.k.), een vief en bekwaam man, wel weer tot voorzitter benoemen dit jaar; ondervoorzitters worden resp. de heeren Schaper (s.d.) en Beumer (a.r.) Er zijn 3 s.d. interpellaties op stapel gezet: over de Maastrichtsche relletjes, over het rapport-Hillen inzake het com- munistenkamp aan den Boven-Digoel en over de radio-censuur. (Vara-redevoe ringen). NATIONALE VAANDELGROET AAN DE KONINGIN. Meer dan. 400 vereenigingen uit het geheele land hebben gisteren onze Ko ningin voor het Huis ten< Bosch ge huldigd met een z .g. nation alen vaan- delgroet. Tesamen waren 't ongeveer 12.000 personen. Onder de corporaties waren er 42 zang- en 21 muziekvereeni- gingen. ■Voorop gingen de Harmonie der N.V Hollandsche Kunstzijde-Industrie uit Breda en Sursum Gorda uit Vlaardingèn, waarna volgden de Kon. vereeniging Oranjebond en de Bond van Rotterdam- sche Oranje vereenigingen Voor Oranje en Vaderland. Hierachter volgden 1500 zangers en zangeressen1. Op een versier de auto reed vervolgens het bloemstuk mede .dat H. M. zou worden aangebog/en. Het bestond uit het Nederlandsche wa pen, geflankeerd door een oranje en een rood-wit-blauwe vlag, op een veld van oranje rozen staande, waarop tevens een boek met de jaartallen 1880—1930. Het wapen, de vLaggen en het boek waren van bloemen. De voorzitter van het re gelingscomité had het ontwerp voor dit bLoemstuk gemaakt. De vertegenwoordi gers der overige vereenigingen marcheer- hierachter, ingedeeld naar d,e ver- provincies. De muzielkVer- !wninen waren over den stoet ver- ScLS Aim 1 Huis ten Bosch. grooten toêloop vLi ^pubhekF Een lange file auto's en'trams moest wachten omdat er geen doorkomen aan waJ| Eerst over drie uur verlieten de laatste deelnemers het terrein. Toen de Kon. familie onder daverend [hoera op het hordes van het paleis had ■plaats genomen, werd door het koor van ■alle aanwezigen het Wilhelmus gezon- glem begeleid door 18 muziekkorpsen en ■ondei leading van den heer P. H. Kwa- kernaat, onderkapelmeester van het korps van het Ge reg. inf .te Breda. Hierna in specteerde de Koningin de studenten- eerewacht en onderhield zij zich eenigen tijd met de commandanten dier korpsen. i e heer A. C. Verbeek, voorzitter van het comité bood vervolgeus H. M. helt bloem stuk aan, waarop door een 1300-dal da mes en heeren het Koningiinnelied werd [gezongen, voor deze gelegenheid gedicht tüoor den heer H. den Engelsman te Middelburg en getoonzet door den heer A. J. de Maare te Rotterdam. De laatste dirigeerde zelf. Vervolgens was 't woord aan den heer G. Kruis uit Rotter dam. die liet zingen en zelf dirigeerde Hulde aan H. M. de Koningin, woor den van Johanna Breevoort en muziek van den heer G. Kruis. Hier begeleidde de .Vlaardingsche Harmionievereeniging Sursum Corda. De heer Kwakernaat be trad opnieuw den dirigentenstoel en leid de onderscheidene muzieknummers van de corpsen te zamen. Gespeeld werd Wilt heden nu treden en Dankt, dankt nu allen God en'tot slot Dat 's Heeren ze gen op U daal. Hierna werd voor de Kon. familie ge defileerd. De Koningin heeft verklaard zeer getroffen te zijn door het défilé. 's Avonds is op het Plein 1813 een groote taptoe gehouden, onder eeen ge weldige belangstelling». Aan de tatpoe namen de Kon. Mil. Ka pel, de tamboers en pijpers van de mari niers1 de tamboers en hoornblazers van de jagers en de trompetters van de hu zaren deel. Na afloop heeft de Kon. Mil. kapel nog een wandeling door de buitenstad ge maakt. RIJKSBEGROOTING EN MILLIOENENNOTA. Wanneer, de eerste vergadering na de opening, minister De Geer de rijksbe grooting voor het komende jaar op de tafel in de Tweede Kamer deponeert, dan ligt daarbij een „Nota betreffende den toestand van 's lands financiën". Zij wordt kortweg de millioenennota ge noemd, omdat alles, wat bij den gewonen burger met getallen van twee, drie en vier cijfers gezegd pleegt te worden, in dit overzicht van onze financiën met millioenen gaat. Voor dit jaar is daaraan ontleend, dat zoowel voor den gewonen, als voor den kapitaaldienst, nadeelige saldi worden geraamd, het eerste van 9 en het tweede van 101 millioen gulden. Nu raamt men wel eens wat heel erg aan den voorzich- tigen kant (in 1929 was een overschot van 9- millioen becijferd, en het werd er 51 maar het lijkt ons toch onjuist, om maar bij voorbaat er op te rekenen, dat de raming wel eenige tientallen mil lioenen mis zou kunnen wezen. Stel je voor, dat we daarop onze regeer-tactiek gingen bouwen, en het viel dan eens tegen 1930 zal ook wel met een overschot sluiten en het beste, wat van 1931 te hopen valt, is een opbrengst gelijk aan die van 1930. Tegenover de normaal- onvermijdelijke toename der uitgaven staat dan echter géén toename der in komsten meer. De regeering vat den toe stand zóó zamen: er is geen reden voor overmatige bezorgdheid, wèl voor ver zorging in den zin van zorgen eischend. Aan de rijksbegrooting voor 1931 ontleenen we het volgende: Voor de voortzetting der restauratie van het paleis op den Dam wordt f 50.000 aangevraagd. Voor de uitbreiding der rechtbanken is f 13,500 uitgetrokken. Het algemeen subsidie voor onder toezichtstelling is verhoogd met f 100.000 ter verbetering van de subsidieregeling ten behoeve van particuliere instellin gen. Voor uitbreiding van het aantal ambtenaren voor de kinderwetten wordt f 10.000 meer aangevraagd. Voor nieuwe bouwwerken, vallende onder het dep. van Justitie o.m. voor verbouwing van den Hoogen Raad, en van het gerechtshof te Amsterdam, als mede voor uitbreiding van de spychopa teninrichtingen, wordt gerekend op een uitgaaf van f 432.000. Voor openbaar en bijzonder lager on derwijs wordt ruim 4 millioen gulden meer geraamd; voor subsidies ten be hoeve van bijzondere hoogere "burger scholen en lycea f 160.000. Voor het nijverheidsonderwijs, onder meer voor nieuwe subsidies voor indu strie-, huishoud- en landbouwonderwijs, alsmede voor ambachtsscholen zal bijna een millioen gulden meer noodig zijn. Voor monumentenzorg wordt f 71.000 meer aangevraagd, voor subsidies aan openbare leeszalen en bibliotheken 1 30.000, voor id. ten behoeve van we tenschap en kunst f 55.000 meer. f lectoraat ir> de Friesche 1 a ai aan de vjroningsche Universiteit wordt niet omgezet in een hoogleeraarschap. Voor de inrichting van het laborato rium voor de electrotêchniek van deze rium voor de electrotechniek var ie Geluk, in herinnering genoten, is wel een ander, maar geen minder geluk. Het is teerder maar ook dierbaarder en heiliger. De herfsttoon over dorre bladeren is stiller, maar schier nog rijker, dan de weelde van het zomerwoud. Dr. H, IJ. Gr oenewegen. Delftsche T. H. wordt f 50.000 gevraagd als eerste termijn. Ter verhooging van de subsidies aan de orkesten te Amsterdam, 's-Graven- hage, Utrecht, Arnhem en Groningen is f 20.000 meer uitgetrokken; voor den bij zonderen leerstoel der Mij. tot bevorde ring der Toonkunst aan de universiteit te Utrecht wordt f 1500 subsidie voorge steld. Een bedrag van f 10.000 is uitge trokken voor het verleenen van opdrach ten aan hedendaagsche kunstenaars. Als eerste termijn van de kosten van verbetering van het Hellegat in to taal geraamd op f 2,500.000 wordt op deze begrooting f 700.000 uitgetrokken; voor de verbetering van den Neder Rijn tot voorbij Arnhem f 400.000, Plannen zijn verder ontworpen tot verbetering van den Rotterdamschen Waterweg. Van het totaal benoodigde bedrag groot f 1.250.000 is op deze be grooting f 900.000 uitgetrokken. Voor de verbetering van de Overijsel- sche Vecht wordt f 50.000 aangevraagd. Om een principieele beslissing uit te lokken is een memorie-post op de Wa terstaatsbegrooting gebracht voor ver- betering van de kanaalhaven te ler- neuzen. De uitkeering aan het Wegenfonds is voor 1931 gesteld op 4 millioen gulden. Een bedrag van f 125.000 wordt ge vraagd om aan de werkloozenkas der landarbeidersorganisaties een subsidie van 115 pet. toe te kennen. De regeering is voornemens een eco nomisch instituut voor den middenstand op te richten, waartoe zij f 20.000 zal bijdragen op voorwaarde dat belangheb benden een gelijk bedrag zullen bijeen brengen. Een bedrag van f 30.000 wordt aange vraagd voor een organisatie tot opspo ring en doelmatige behandeling van ge vallen van kinderverlamming. Voor den nieuwen opbouw van het telefoonsysteem in ons land zal dit wor den verdeeld in 22 districten, waarbin nen zoowel het locaal als het interlocaal verkeer geheel automatisch zal worden ingericht. De uitvoering van dit plan zal 13 tot 15 jaren in beslag nemen. GEDISTILLEERD ACCIJNS, Ingediend is het in de Rijksbegrooting 1931 genoemde wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns van gedistilleerd. Bij de wet van 7 Febr, 1929 is de ge distilleerd-accijns met ingang van 1 Maart '29 verlaagd van f 300 tot f 180 per H.L. gedisteleerd a 50 pet. Daardoor is de fraude, die op zoo groote schaal wer<. bedreven, blijkens de opgedane ervaring tot staan gebracht. Doch de verdwijning der fraude heeft ook de opbrengst krach tig beïnvloed. Ware dit niet het geva geweest, dan had een verlaging van den accijns van f 300 tot f 180 de op brengst moeten doen dalen van f 45 mil lioen tot f 27 millioen. In stede daarvan werd het f 37 millioen. Van herstel der oude opbrengst a f 45 millioen moet nu worden afgezien. De f 180 zou daarvoor tot f 220 moeten worden opgevoerd; a is dit nog een heel stuk beneden het oude tarief, zoo moet toch wegens de kans dat aan de tot stand gekomen saneering van den toestand weder eenige afbreuk zou worden gedaan, hiertoe niet worden overgegaan. Daarentegen is een verhoo ging tot f 200 (alzoo met een-negende van het figeerend bedrag) alleszins ver antwoord. Voorgesteld wordt den accijns op het aanvankelijk gedachte cijfer van f 200 te stabiliseeren, waardoor de teruggang in de opbrengst althans voor ruim f 4 millioen (eennegende van 37 millioen) za[ worden ongedaan gemaakt. Daar de accijns verb ooging slechts ge ring is, wordt alleen navordering voor gesteld van voorraad boven 100 L. Het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen wordt, evenals vroege geschiedde, in evenredigheid met de ac- cijnsverhooging verhoogd. BOOTTREIN N.V- STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. De boottrein aansluiting geven-1, op het s.s. P.. C. Hooft, hetwelk 19 Sept. m.s. van Genua zal afvaren, Donderdag imorgen ,18 dezer, zal vertrekken van Rot'terdajg (Maas) te 8 u. 16. Vertrek van fs'c;Gravenhage (S.S.) te 8 u. 47. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG Burgemeester Patijn van 's-Gravenhage heeft thans den gemeenteraad bericht, dat hij niet voor herbenoeming in aan merking wenscht te komen en dit aan de Koningin heeft doen weten. DE EERSTE REIS VAN DE MARNIX VAN ST, ALDEGONDE. Hel nieuw motormiailschip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland de Miarnix van St. Aldegonde zal zijn eerste reis naar Ned. Indië op 7 October aan vangen. Rijk en Provincie. Als aanvulling op het elders in dit blad opgenomen uittreksel van de Rijks begrooting diene nog het volgende, dat meer in het bijzonder Zeeland betreft. Omtrent het Stadhuisin Veere meldt de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat zijn her stel naar schatting f 100,000 zal kosten. Hetgeen na subsidie van de gemeente en de provincie nog ongedekt is, zal voor Rijks rekening moeten komen, een be- gintermijn van f 10.000 is uitgetrokken, 't Huis met de beelden te Vlissingen is niet meer te redden, maar de prachtige gevel zal worden verplaatst, waarvoor als subsidie is uitgetokken f 8,750. Inzake de verbetering van het Hellegat meldt de Waterstaatsbe- grooting, dat een plan tot de verbetering van dezen vaarweg opgemaakt is. Plaats en profiel van het verbeterde Hellegat zijn hierbij zoodanig gekozen, dat storingen in den algemeenen water- aan- en afvoer met de daarmede gepaard gaande bijzondere stroomsnelheidsver- anderingen, verdiepingen en verondie- pingen, verhooging van stormvloeden, enz. worden vermeden. De bovenmond van de geprojecteerde geul ligt ongeveer op de plaats, waar zich in 1855 de monding der hoofdgeul van het Hellegat bevond, d.i. de ooste lijkste plaats, welke die monding in de laatstverloopen eeuw heeft gehad, te vens een plaats waar zij zich betrekkelijk lang heeft gehandhaafd. Langs de westzijde van het nieuwe Hel legat is een leidam van 4 K.M. lengte geprojecteerd, uitgaande van den veer- dam van Ooltgensplaat, dwars door het tegenwoordige West- en Oost-Hellegat, De kosten zijn geraamd op f 2.500,000, waarvan op deze begrooting f 700,000 wordt uitgetrokken. Voor verruiming van den havenmond te Breskens en een verlenging van den Westhavendam wordt f 200,000 aan gevraagd. De voorgenomen herstelling van het buitensluishoofd der Oostsluis le Hans- weert is nog niet in uitvoering geno men, omdat nieuw onderzoek werd noo dig geacht. Het voor 1930 toegestane be drag zal daarom wel niet ten volle wor den besteed. Thans wordt voor 1931 aan gevraagd f 500.000. Reeds vele jaren is op uitbreiding van de kanaalhavens te Terneuzen aan gedrongen. In beginsel werd een plan aanvaard, beoogende den aanleg (naar Sluiskil van drie havens, waardoor zou worden verkregen 4320 M, kaai muur, 46.5 H.A. opslagterrein en 8850 M. dubbel goederenspoor. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 9.500.000.. Evenwel bestaat aan uitvoering van dit plan geen onmiddellijke behoefte. Voorloopig kan een kleiner plan. tot uit voering worden gebracht, waarbij wor den verkregen 1140 M. kaaimuur, 12.75 H.A. opslagterrein en 3400 M. dubbel goederenspoor. De kosten van dit plan worden ge raamd op f 3.000,000, De provincie Zee land en de gemeente Terneuzen zullen achtereenvolgens f 250.000 en f 200,000 in dertig jaarlijksche termijnen te vol doen, bijdragen. De in 1887 gebouwde aanlegsteiger, tevens remmingswerk, in de buitenha ven bij de Middensluis te Hansweert is, evenals de in 1895 geplaatste ducdalf aan den kop van dezen steiger, versle ten en vereischt vernieuwing. Het is voor de scheepvaart noodig hier een aan legsteiger te behouden. De bestaande steiger is 77 M. lang; de nieuwe steiger zal een lengte van 84 M. verkrijgen, waarbij geen afzonderlijke ducdalf vóór d.-n steiger wordt geplaatst. Deze stei ger zal tevens een betere geleiding ge ven bij de invaart van de sluis. Als eerste termijn van dit werk wordt f 45.000 uitgetrokken. MIDDELBURG. Zondag a.s. geeft het Middelburgsch Muziekkorps de laatste Abdijuitvoering in dit seizoen en wel van 121 uur. Woensdag 24 September heeft de laat ste uitvoering op het Molenwater plaats. Wij herinneren tevens hierbij met een enkel woord aan het concert van heden avond met medewerking van het Mid- delburg's Mannenkoor te geven in het Schuttershof, hetwelk alleen toeganke lijk is voor contribuanten met hun echt- genooten en kinderen beneden 18 jaar. VLISSINGEN. Gisterenavond is alhier 'het 20-jarig bestaan van de Coöperatieve Verbrui!k!&- veree.niging .JDe Broederband" in eien feestelijke bijeenkomst herdacht. Op de reede ,alhier heeft een aan varing plaaLs gehad tusïschen de Enjgel- sche stoomschepen Pentowy eia Felspar. 'Beide scheepn 'konden hun reis vervolgen. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Met ingang van 16 Sept. is de melkprijs alhier verhoogd met 2 cent per L. en gebracht van 12 op 14 cent de L. ZUID-BEVELAND, 's-HEER ARENDSKERKE. Maandag avond werd te 's-Heer Arendskerke de electrische straatverlichting ingescha keld, waardoor het geheele dorp, Ende- wege en een gedeelte Rijksweg schitte rend verlicht werd. In verband hiermede maakte het mu ziekgezelschap „Excelsior" een muzi kale wandeling door het dorp, die spoe dig de bewoners op straat bracht. Het muziekgezelschap werd gevolgd door een auto waarin de Burgemeester en enkele autoriteiten hadden plaats genomen. De verlichting mag zeker tot voorbeeld strekken van veel plattelandsgemeenten. KAPELLE. Het in de «politie gelukt om den dader van den op Zondag 7 Sept. 1.1. in 'brand gestoken hooi- 'en stroo- berg van den klein landbouwer Iz. op 't Hof op te sporen. De dader is de 11- jarige' G. welke in de nabijheid woont. NOORD-BEVELAND. WISSENKERKE. Bij den landbouwer D. de RegL alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd onder zijn rundvee. Zeer waarschijnlijk is de ziekte overgebracht door 'n" koe die door hem. op 'n nabije markt eenige dagen geleden is gekocht. SCHOUWEN-DUIVELAND, HAAMSTEDE. Dinsdag j.i. 'bracht de Commissaris der Koningin een bezoek aan de gemeenten Haamslede en Burgh- Van verschillende gebouwen wapper de de drieklem". O. m. werden bezocht de gerestaureerde Ned. Herv kerk te Burgh en de proeftuin der tuinbouw vereenigiiig te Haamstede. BURGH. Dinsdag j.l. werd in de open bare lagere school een tentoonstelling [van door den burgemeester aan de schooljeugd ter voortkweekiug geschon ken potplanten gehouden. Er was veel belangstelling voor de keurig geëtaleer de en meestal goed verzorgde planten^ waarvoor verschillende prijzen waren toegekend. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Alhier is opgericht aan vankelijk met 30 leden een vereeniging tegen Radiostoringen. BRESKENS. Overgeplaatst van Sluis paar Breskens, de marechaussee G. Schrijver. BRESKENS. Ook de heer M. P. Meeu- sen heeft zijn benoeming lot lid van den raad niet aangenomen.. Opvolger is thans de heer J. v. d. Sande. SCHOONDIJKE. Te Schoondijke wor* den pogingen aangewend tot het stichten eener Or an je vereeniging. Een voorloo pig comité heeft de zaak in handen era zal binen'kiort een definitieve verga dering beleggen

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1