provinciate JSeeuto sche N No. 2 17. Twee bladen. DINSDAG 16 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. DE TROONREDE. ïna- iep- 53. ;oir Mig ZEELAND, van fóglise fan C, 'an de Pekker geb. den |z. 67 MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 1/ 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg> meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" t „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent VOOI ISE. Oct. klein ïende alle rhan- la P. >nd. jnd. |PP. rer- bns- H.M. de Koningin heeft hedenmid- Hag de Staten-Generaal met de vol gende rede geopend: Te midden van U leden der Staten- Generaal kan ik den toestand des lands, al stemt veel tot erkentelijk heid, niet onverdeeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel in het rijk, in Europa als in de Overzeesche Gewesten tot ern stige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzondei verschillende takken van onzen land en tuinbouw moeilijke tijden door, Groote krachtinspanning en wijs beleid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden- Onder de voorzieningen, welke zul len moeten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voor lichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samen werking in hun kracht worden ver sterkt. Ook met het oog hierop blijft mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internatio nale verhoudingen. De zeer vriend schappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren grondslag. Een don kere schaduw wordt door de ingetre den crisis geworpen over den toestand van 's Rijks financiën; niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der middelen, zooals dit in de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de na tuurlijke oorzaken, welke tot een nor male stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden Naast voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie zal daarom buitengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in d? naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch Indië openbaren de gevolgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmiddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te bewaren zonder de grondslagen van welvaart en volks ontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden ge maakt, Naast andere ontwerpen van Justitioneelen aard zal U een voorstel ■van wet betreffende de rechtsverhou dingen ten aanzien van handelsagen ten en handelsreizigers worden aange boden. Een voorstel tot wijziging van bet reeds eerder ingediend ontwerp va" een cursuswet zal U spoedig be reiken. Een ontwerp van wet tot her zienmg ^an de lager onderwijswet 1920 zal naar ik vertrouw nog in dit zit tingsjaar hij U -worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechtspo sitie der militairen kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschon ken aan de spoedige totstandkoming van verbeteringen in de wegen te land en te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfs raden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gereed zijnd voorstel betref fende de publiekrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkom sten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe veiligheidswet en voor een wij ziging van de stuwadoorswet voorbe reid. De ontwikkeling van de staat kundige verhoudingen in Nederlandsch Indië vordert bij voortduring aandacht, De invoering van de bestuurshervor- ming heeft over geheel Java en Ma doera haar beslag gekregen; de gelei delijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorberei ding. Het overleg omtrent wetgevende maatregelen om principieele beperking te brengen in het stelsel van arbeids overeenkomsten onder strafbedreiging is zoover gevorderd dat een desbetref- end ontwerp ordonnantie eerlang in ndië in openbare behandeling zal kun nen komen. De economische toestand van Suri name, welke ook den terugslag onder vindt van de daling der marktprijzen van de voornaamste landbouwvoort- jrengselen van het gewest, blijft ge drukt; die van Curasao geeft reden i:ot voldoening. Met den wensch, dat God zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken ver- daar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Drie vijfden der dronkaards hebben slordige of kijfachtige vrouwen; drie vijfden der speculanten hebben ver kwistende vrouwen. beren, haast ietwat vermoeiden toon ge steld, staatsstuk, dat zoo hier en daar een aanduiding geeft, dat onze politiek in het komende jaar een richting zal of kan uitgaan die den liberaal niet onwelgevallig toeschijnt; voor 't overige kan de inhoud van de troonrede-19301 ons gematigd-onverschillig laten. Der traditie getrouw zij ook ditmaal lier een enkel woord gewijd aan het par- ementaire programma voor het komen de jaar dat de Koningin hedenmiddag in de Ridderzaal van den troon heeft voorgelezen. Het wil ons dan voorkomen, dat dit staatsstuk het antwoord geeft op de vraag, waarom de opening der Staten- Generaal van 't jaar met zooveel meer uister, pracht en praal geschiedde, dan den laatsten tijd het geval was: om den mageren en soberen inhoud van de troonrede tot tegenwicht te dienen Want al is deze Koninklijke toespraak uiteraard geen oratorisch vuurwerk dat zou in strijd zijn met haar wezen en stellig ook met dat onzer Koningin er zijn toch ook in deze materie nuances van eenvoud en soberheid. En al is het ook waar, dat een troonrede steeds min of meer geïnterpreteerd en opgedoft moet worden, om haar eigenlijke betee- kenis duidelijk voor oogen te stellen er moeten toch regels z ij n, om er tus- schen te kunnen lezen? Bijvoorbeeld: wat ons ten zeerste be lang inboezemt, is de verhouding tot on zen Belgischen zuiderbuur. Met harte lijkheid hebben wij deelgenomen aan het eeuwfeest, dat hij viert met nog groo- ter hartelijkheid zouden wij met onzen buurman kunnen omgaan, wanneer en kele hangende geschillen tot oplossing zouden zijn gebracht. Verleden jaar werd daarop gezinspeeld thans geen woord erover! Is dat een eeuwfeesthof felijkheid of.... moeten we er uit af leiden, dat de onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen, of nog er ger? Vervolgens: de vloot. Weliswaar wor den nu pas de eerste termijnen aange vraagd voor een reservekruiser en een vaartuig voor de West, maar tegenover de actie der ontwapenaars hadden we toch gaarne een stevig en fier woord vernomen, dat we, zoolang we een ma rine hebben, ook naar de mate onzer krachten en middelen 'n goede marine dienen te hebben. Ook daarover zwijgt de troonrede in alle talen en we moe ten dus ook te dezen aanzien terug slaan op 1929, waar gezegd werd, dat we zuinig zouden wezen op leger en vloot, maar dat we onze onzijdigheid en onafhankelijkheid wilden handhaven en des noods verdedigen. Dat is dus het negatieve of ontbre kende. Veel positiefs geeft de crisisbe schouwing ook al niet; dat neemt niet weg, dat we met voldoening constatee- ren, dat niet in protectionistische richting verlichting van de land- en tuinbouw crisis wordt gezocht. Niet om der wille van het dogma verheugt ons dit, maar omdat het middel toch zou blijken te fa len. De sombere klank omtrent 's lands fi nanciën, zoo hier in Europa als in Oost- Indië, zal door de vooruithollenden in politicis wel als boeman beschouwd wor den, om bij voorbaat wenschen omtrent „sociale voorzieningen" te kunnen wij zen van de hand een beschouwings wijze die we dan wel de gelegenheid zui len hebben te bestrijden, want: het staat er waarlijk niet zoo voor, dat men dol le dingen mag verlangen nu. Vermelden we als „bezuiden Moer dijkers" met vreugde, dat bij de groote wegen verbetering thans ook aan den bouw van vaste bruggen over onze groo te rivieren bijzondere aandacht zal wor den geschonken, dan kunnen we van de rest zeggen: de machine, die in 1929 in gang werd gezet, maalt kalmpjes aan door. Een loflied of juichzang is deze troon rede niet; het is een in bovenmatig so- DE KAUWGOM INDUSTRIE IN NEDERLAND. Van 1918 tot 1930 heeft Holland ge peinsd over de vervaardiging van een aangenaam smakend kauwsel, zonder rubber of gom en met voldoende taai heid; het artikel, mocht geen schadelijke bestanddeelen bevatten, moest geheel oplossen en ook nog daarna een aange- namen smaak en frischheid in den mond achter laten. Tal van Fabrikanten hebben een po ging in die richting gedaan, doch meestal |lgram; zonder bevredigende resultaten. Thans is men in het Laboratorium van de London Caramel Works te Breda hiermede geslaagd. Men heeft daar n.i. een zeer gelukkige greep gedaan door de samenstelling van een artikel, dat onder den naam van „Lock" Kauwbonbon reeds in den handel wordt gebracht en er is geen twijfel of dit artikel zal zeker zijn weg wel vinden. (Ingez. Med.l DE LUCHTPOST NAAR IN DIE. Betreffende de luchtpost naar Indië meldt men ons nog de volgende Dienst regeling van Amsterdam (Schiphol) te Aleppo te Bagdad te Jask te Karachi te Calcutta te Akyab te Bangkok te Medan te Palembang te Batavia te Bandoeng Met den onderwerpelijken luchtdienst zal gewone en aangeteekende luchtpost- correspondentie (geen stukken met aan gegeven waarde) worden verzonden voor Syrië, Irak (Mesopotamië), Perzië, Britsch-Indië (Birma inbegrepen), Siam, Indo-China, Straits Settlements, Ned.- Indië en verder gelegen landen. Het voor vorenbedoelde luchtpost- correspondentie 'boven de gewone por ten en rechten verscfiuldigde luch Irechjt fbeidraagt: A. voor Syrië 15 cent per 20 gram; voor Irak en Perzië 30 cent per 20 vervolgens om de 14 dagen. Donderdag 25 Sept. 2 Oct. 16 Oct, 30 Oct. 27 Sept. 4 Oct. 18 Oct. 1 Nov. Zaterdag 28 Sept. 5 Oct. 19 Oct. 2 Nov. Zondag 29 Sept. 6 Oct. 20 Oct. 3 Nov. Maandag 30 Sept. 7 Oct. 21 Oct. 4 Nov. Dinsdag 2 Oct. 9 Oct. 23 Oct. 6 Nov. Donderdag 3 Oct. 10 Oct. 24 Oct. 7 Nov. Vrijdag 4 Oct. 11 Oct. 25 Oct. 8 Nov. Zaterdag 5 Oct. 12 Oct. 26 Oct. 9 Nov. Zondag 6 Oct. 13 Oct. 27 Oct. 10 Nov, Maandag 6 Oct. 13 Oct. 27 Oct. 10 Nov. Maandag 6 Oct. 13 Oct. 27 Oct, 10 Nov. Maandag MIDDELBURG. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal morgenavond van 6 tot 10 een deel der stad in de omgeving van den Noordweg, Noordsingel, enz. van water uit de leiding verstoken zijn. Onder het vee loopende in een wei de aan den Segeerssiijgel alhier, heerscht het mond- en klauwzeer. In diezelfde weide staan bramenstruiken. De jeugd is er natuurlijk op uit bramen te zoeken,en dient er met klem o,p gewezen te wor den. dat men deze weide moet over slaan om niet de kans te loopen de smet stof op andere weiden en zoo op gezon de dieren over te brengen. WALCHEREN. voor Britsch-Indië ein Birma 40 cent voor Siam, Indo-China en Straits Sett lements 60 cent per 20 gram; B. voor Nederlandsch-Indië briefkaarten en postwissels 30 cent per stuk; brieven, drukwerken, monsters, enz. t/m 5 igram 30 cent, 'boven 5 t/m 20 gram 75 cent. boven 20 gram 75 cent per*20 gram; C. voor landen, verder dan die onder A (genoemd ,het luchtrecht voor het land tot waar het luchtvervoer pilaats1 vindt (b.v. Afghanistan als Br.-Indië); voor landen verder dan Ned.-Indië 75 cent per briefkaart of postwissel en 75 cent per 20 gram voor de overige stuk ken. Het luchtrecht kan door middel van gewone frankeerzegels of luchtpostze gels worden gekweten. Luchtpostzegels van 30 cent worden niet aanige- imaakt. Omslagen en papier, van licht mate riaal vervaardigd, zullen tijdig ten ver koop aan de kantoren worden toegezon den. De prijs van 1 omslag pl.m. 1 vel pa pier, te zamen 5 gram wegend, is vast gesteld op 2 cent. De enveloppen en liet papier zullen niet afzonderlijk wor den verkrijgbaar gesteld. De door Amsterdam C.S. te vormen brievenmalen voor Aleppo, Bagdad, Jask, Karachi-Forward, Bangkok, Saigon, Me dan, Palembang, Batavia; Bandoeng; Se- marang en Soerabaja worden op de da- O. EN W. SOUBURG. Maandagavond I gen van vertrek des morgens te pl.m. 5 vergaderde de Afdeeling van het Groene, uur gesloten. Kruis SouburgRitthem. I De correspondentie voor geheel Bi\- Tot bestuursleden werden herbenoemd I Indië (Birma inbegrepen) wordt te Ka de heeren M. Arendse Mz., P. J. Cor-|rachi gelost en vandaar met de besfaanr nelis te Ritthetm en W. H. Verfcnooist, die I de middelen doorgezonden. allen hun herbenoeming aannamen. De heeren J. D'Hont, A. Cornelissjen en W. Bicogrard, werden gekozen: tot kasopnemers. De heer A. P. Anker, bracht verslag uit van de in Zierik'zee gehouden ver gadering van de Prov, Zeeuwsche Groe ne Kruis Vereenigin'g. De lieer K. Maner, die met een proialf- tijd van een jaar als bode-ma,gazijnmeesl- ter was aangesteld, werd .als zoodanig,^ zull{ een geval zou kunlnen voor_ voor vast benoemd waarbij zijn salaris |1rn^iAn An mMh.^kn zou heh- werd verhoogd met f 100per jaar. Indien daardoor bespoediging kan wor- I week had bij velen de vraag doen rijzen „zou het met de electrische stroomleve- |ring wel in orde zijn?" Allerminst is echter gedacht, dat een I dergelijk geval zich weer zoo spoedig I herhalen zou. Wij allen leefden in' het vertrouwen, dat de P.Z.E.M. een herha- De begrooting voor het Groene Kruis 1931 werd vastgesteld; de inkomsten zijn geraamd op f1465; de uitgaven op f1550. Van de afdeeling T. B,. C. zijn de in komsten geraamd op f 720 en de uitga ven, o(p f 930. J Op voorstel van het bestuur zal ge tracht worden in deze gemeente een moedercursus te geven door zuster Zwit- ters. ZUID-BEVELAND, De lichtstcringen te Goes. GOES. „Handelsbelangen" en, ,,dte Han ze" hebben aan het Bestuur van de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. te Vlissingen het volgend schrijven gezonden.: De Besturen der beide Middlenstands1- vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" in spoedvergadering bijeen op Zaterdagmorgen 13 September 1930, voe len zich genoodzaakt om op deze wijze uiting te geven aan hun diepe teleurstel ling en verontwaardiging omtrent de ge brekkige wijze waarop de electrische stroomlevering deze week alhier heeft plaats gehad. lcomen en zulke maatregelen zou heb ben genomen, dat de zaak geheel tech nisch in orde w;as. Wat de oorzaak betreft, daarover zul len wij geen oordeel vellen; evenmin gaan we in op de verschillende gedach ten welke hardop worden uitgesproken. Voor ons staat echter wel vast, dat er iets ernstigs laan de installatie moet man- keeren en de thans ondervonden stagna tie van dien aard is, dat men niet meer kan spreken van een, gewoon geval van force majeur. Van overbelasting kan moeilijk spra ke zijn, daar Uwe reclameverlichting op de Beestenmarkt alhier juist aanspoort om meer gebruik te mfa,ken van aan sluiting, en het „Doe het Electrisch"; toch wel een beetje erg vreemd aandoet en tot een bespotting wordt als we de on dervinding der Laatste d(ggen diaarmee vergelijken. Het zal Uw bestuur wel duidelijk zijn, dat de ontevredenheid, over alles een ernstig karakter heeft aangenomen en er thans eerder stemmen worden gehoord ten voordeele van gasverbruik dan wel ter uitbreiding van electrische aansluitin gen. Het vertrouwen is thans ook abso- De ondervinding gedurendje de kermis-1 luut niet meer aanwezig. den verkregen., wordt de luchtpostcorres- pondentie voor Semarang en Soerabaja niet de lucbtverbinding BataviaSema- r,angj—iS oeraib aja verzonden, zonder 'dat dooi- den Indischen dienst daarvoor kos ten in rekening worden (gebracht. In de plaatsen, waar de vliegtuigen in Ned.-Indië lauden, wondt de met den luchtdienst NederlandNed.-Indië aange brachte correspondentie in een extra be stelling opgenomen indien uitreiking in de gewone bestelling een belangrij'kte ver traging 7jr: li veroorzaken. Personen, die luchlpoislcorrespon'dentie naar Ned.-Indië wenschen te verzenden dcch aldaar geen relaties hebben, kun nen deze stukken adresiseeren aam het Hoofd van de Afdeelingf Vervoer Poster rijen Bandoeng. De Indische dienst is be reid aan verzoeken om terugzending van het stuk' of van den omslag te voldoen,, mits de daarop vallende kosten (indien terugzending per vliegtuig wordt verlangd ook' het luchtrecht), zijn bijgevoegd, of tijdig afzonderlijk zijn toegezonden', waar voor o.a. genruik kan worden gemaakt van Indische frankeer- en luchtpoislzegells of van anlwoord-coupons. Vorenbedoelde Indische zegels zijn, wat de gewone frankeerzegels betreft, irï verschillende waarden tot f 2.50 en, wat de luehtpi'stzegels aangaat, in waardein van f 0.10, f 0.20,, 1' 0.40; f 0.75 en f 1.50 verkrijgbaar aan de kantoren te Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Birecfe, Delft, Dordrecht, Eindhoven; Goes, 's-Gravenhage, GroningenHaar lem, Den Helder, Hengelo (O.), Leeuwar den, MaastrichtMiddelburg,- Neu zen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht; Vlis singen en Zwolle. De antwoord-coupons verlegetnwoórdi- gen in Ned.-Indië een waarde van 15 cent. !Bij een oviertochtsduur van 12 dagen wordt de regeling als volgt: Vertrek' uit Amsterdam des Donder dags aankomst te Batavia des1 Maan dags; vertrek uit Batavia den daarop volgendett Vrijdag; aankomst te Amster dam des Dinsdags. Den daarop volgenden Donderdag ver trekt wederom een vliegtuig naar Ned.- Indië. Voor de voornaamste plaatsen in Ned.- Indië en voor geheel Nederland is der halve beantwoording valn luchtpostcor respondentie per keerend vliegtuig mo gelijk Verder willen we de aandacht vesti gen. op de schade welke door velen is geleden, omdat hun etalage ver licht in g langen tijd is onderbroken en sommigen van alle lichtmiddelen waren verstoken', om niet te spreken van hotel- en' café houders welke in het bijna donker metj het publiek hadden af te rekenen, waar door sommigen, deze gelegenheid te baat namen om zonder betalen) te vertrekken. Redenen, waarom wij als besturen der bovengenoemde vereenigingen een ern stig beroep doen op Uwe medewerking om ons Goesenaren schadeloos te stel len voor het verlies dat gedurende de feest- en winkelweek door velen is ge leden. Hoeveel kosten toch zijn gemaakt aan etalage- en straatverlichting welke abso luut niet tot hun recht zijn kunnen ko men, alles buiten de schuld1 van hen, die deze kosten hebben gemaakt. Verder dringen wij er ten zeerste op aan, da't door Uw bestuur openbaarheid worde gegeven omtrent de oorzaak van dit alles, en dat zoodanige veranderingen worden aangebracht, waardoor het ver trouwen. in de P.Z.E.M., dat thans tot nul is gedaald volkomen worde hersteld en met meer klans op succes dan thans aan het volk van Zuid-Beveland k'anf worden voorgehouden: Doe het Elec trisch! Een verklaring van de P.Z.E.M, Naar aanleiding van de beschouwingen omtrent de storingen in de electriciteits- levering te Goes, welke verleden Woens-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1