6 i "Brotiinciale JJeetuusdve 1Q9 s VADERLANOSCBE BANK „IF WINTER COMES", f De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Twee bladen. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, Onze uitstekende Engelsche 2 (Wales) anthraciet S (Aberpergwm) e.a. Zeeuwsche Kolen Maatschappij MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.; N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -.*. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg< meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 214. DE V.A.R.A. ZATERDAG EN ZONDAG. De minister van Waterstaat heeft be paald, naar de „Radio-Bode" meldt, dat Zondag 14 Sept. een „'hoogtijdag'is voor •Be IV.A.R.A. (14 Sept. is de dag van'de •demonstraties te Amsterdam en Rotter dam van het N.V.V. en de S.D.A.P. tegen .de .Vlootwet). De V.A.R.A krijgt daarom op dien dag, behalve haar gewone zenduren, ook die van 125 u. nam. De A.V.R.O. krijgt dezelfde uren terug op Zaterdag 20 Sept. Zoodat dus èn Zaterdag èn Zondag a.s. de V.A.R-A. op de 1875 golf is; eerst Zondagavond om 8 uur komt de A.V.R.O meer aan de heurt. DE V.A.R.A. EN DE RADIO COMMISSIE. Uit een nadere telegrammenwisseling tusschen de Radio-omroep controlecom missie en de Vara blijkt dat de Vara blijft iweigieren de commissie inzage te ver- ISttrékken van de redevoeringen, die op !het Demonstratieve congres van de mo derne arbeidersbeweging a.s. Zaterdag te Amsterdam zullen worden gehouden. KINGSFORD SMITH NOG NIET HERSTELD. De „Daily Herald" verneemt, dat de {bekende aviateur Kingsford Smith [het vliegien zal opgeven wanneer zijn ge wondheid niet spoedig verbetert. De Ooeaanvlieger verklaarde Donderdag te- (genover een verslaggever, dat zijn ge neesheer .geweigerd heeft hem voorloopig verlof te gevén om weer te vliegen. Smith heeft zijn voorgenomen solovlucht naar Australië opgegeven. Hij verklaar de verder niet zoo dwaas te zijn het doktersadvies in den wind te slaan. Mocht zijn gezondheid niet volledig (herstellen, dan zal hij nimmer meer een vliegtuig besturen. DE VLIEGTOCHT VAN CUNNINGHAM. V. D-Aneta meldt uit Batavia: De Australische vlieger Cunningham, die vandaag zou vertrekken voor de vol gende etappe van zijn wereldvliegtocht heeft zijn vertrek, wegens een manke ment aan de magneet moeten uitstellen DE ONTVLUCHTE GEÏNTERNEERDEN VAN DEN BOVEN-DIGOEL. De minister van Koloniën heeft ten 'vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Wijnkoop in verband niet de uitlevering van de naar Australisch grondgebied uitgeweken geïnterneerden van den Boven-Digoel verklaard, dat de hier bedoelde, naar 't Australisch' grond gebied van Nieuw-Guinea uitgeweken personen door de regeerinig aldaar niet rijn uitgeleverd aan het Nederïandsch- Indïsch gouvernement ,maar op last van den rechter als ongewenschte armlastige Tretemdelingen uit het land zijn gezet. Uitzetting is steeds een eenzijdige daad van de betrokken regeerinig, i.e. de Au» iStralische regeerinig, die daartoe geheel Zelfstandig een beschikking neemt. schjde aan de auto liep alles nogal goeld af. ZUID-BEVELAND. 'S GRAVENPOLDER. De Oranje-ver- efeniging alhier had op Woensdag een fiintdetrfeest georganiseerd dat in alle opzichten uitstekend slaagde. De schooljeugd werd zeer ruim ont haald en ieder kind kreeg een blijvend; pandenken. De spelletjes viellen bijzon der in den smaak bij het talrijke publiek op de wei vin den heer Rijk. De kinde ren der bizondere school dedjen aan 'dit feest niet mee, daar het onderwijzend personeel godsdienstige bezwaren had. Toch waren er ook nog van die school een kleine 20 opgekomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. WALSOORDEN. Hedenmorgen had aan boord van een. baggermolen die bezig is aan het uitbaggeren van de haven een doodelij'k ongeval plaats. De 56-jarige schippersknecht B. uit Sliedrecht werd nl. door een lier getrof fen en over boord geslagen. Roigjingten om hem te redden mochten niet slagen. Het lijk is nog niet gevonden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. De heer Klatyjsen heeft! zijn benoeming tot lid van den Raald niet aangenomen. Opvolger op de lijst der C.H. partij is de heer M. P. Mefeu- sen. AARDENBURB. Men schrijft ons: De Aardentourgsche steenfabriek heeft vergunning aangevraagd om met haar sjmalspoorbaan den rijksweg tusschen Draaibrug en Aardenburg te mogen krui- Isten, teneinde ten Westen van dezen (straatweg, door afgraving van een dijk, He benoodigde klei voor haar bedrijf naar de fabriek te kunnen transporteeren Tot op heden werd de benoodigde klei op terreinen bij de fabriek uitgegra ven terwijl de gaten welke daardoor ontstonden met minderwaardigen grond van den Oliedijk werden opgevuld. Deze dijk is thans zoo goed als verdwenen, en {moest naar andere terreinen uitgezien' worden, die men gevonden heeft inden !W. Havendijlt. 't Is te hopen ,dat door de daartoe be voegde autoriteiten alle medewerking zal worden verleend, en aldus de weinige industrie die hier bestaat zal helpen de scherpe concurrentie met België vol te houden. Ook ten opzichte van het ver keer zou een dergelijke kruisinjg voor, ha,iltransport verre te verkiezen zijn 'bo ven het transport per kar, daar deze laatste wijze van vervoer onvermijdelijk haar slijkerige sporen op den weg zou nalaten, wat slipgevaar voor auto's me debrengt, .afgezien nog van de verkeers- betemmeringen op den weg. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de prov. Zeeland: tot dijkgraaf van den •Willem Leopoldpolder (Nederlandsch ge deelte) A. Risseeuw te Retranchement., MIDDELBURG. "T vergadering van bewoners van oe begeerstraat alhier heeft gisteravond besloten de Bmirt-Commissie voor die nt te doen ziin- Tot feden dier Commissie werden alle dames en heeren die reeds Iitt5ag ha)dtden in de Commissie voor de laatst gehouden tees ten herkozen. Zeker een goed voorbeeld dat navolging verdient. De heer Jde Koning was heden 40 Jaar in dienst bij de firma 'Jeronimus' en v. d. Berg alhier. Hij werd door de directie jgfeoomplimenteert, onder aanbieding van een geschenk in couvert. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Door het onvoldoende functioneerren van het stuurtoestel, reéd gistermorgen een vrachtauto van gebr. de K. uit Middelburg van den dijk' bij het Veerhuis alhier. Eén der twee iuzittend sprong uit den van den dijk' rijdenden wagen, terwijl de ander er in bleef zit ten. Gelukkig kwaimen er geen onigelukf- fcen voor, behoudens eenige mafceriéélé Gerei. Gem. Tweetal te Aagtekerke ds. M. Hofman te Krabbendijke en ds. B. van Neerbos Ie Terneuzen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bijzondere school te Bres kens mej. Beerthuis. Bij het te 's Gravemhage gehoudeni examen verwierven het politieldiploma van den Alg. Ned'. Politiebond de heereln R. M. van Geerssen te Vlissingen en O. J. Geuzen te Poortvliet. Brieftelegrammen in het binnenlandsch verkeer. Met ingang van 1 October wordt bij wijze van. proef dte gelegenheid tot ver zending van brieftelegraimmen in het binnenlandsch verkeer opengesteld. Deze telegrammen 'kunnen worden aangeboden] op alle rijkskantoren, telegraaf stations er spoorwegtelegraaf kan toren. De inhouc van deze telegrammen is vrij, behoudens de vorm, die uilsluitend verstaanbare taal (mag bevatten. Deze telegrammen wordei verwerkt onmiddellijk na het gewone te legramverkteer. De bestelling ten huizè van den geadresseerde geschiedt door! middel van de gewone eerstvolgende postbestelling. Het bezigen van een te- Waf strekken kan tot eendrachtig samenleven, is nuttig en goed. legramadres of vermelding van den naam van den geadresseerde en het nummer van zijn postbus is 'toegelaten. Boven het adres moet de betaalde dienstaanwijzing L T worden geplaatst. Bet tarief der brieftelë,grammen is gesteld op de helf van dat der volbetaakle telegrammen Bij verloren geraken van een brief telegram na aflevering door den tele graafdienst aan het postkantoor, kan geei aanspraak! worden gemaakt op terugbe taling van de seinkbstem. Bij regelmatig gebleken klachten is een dusdanige ver goeding niet uitgesloten. Ind, Stoomvaartlijnen. Insulinde (thuisr.) p. 10 Sept. Perim. P. C. Hooft (uitr.) 11 Sept. van Sou thampton. Indrapoera, Batavia n. Rott. 11 (10 v.m. v. Gowes. P,atria, Rott. n. Batavia 11 te Marseille. Prins der Nederl. (thuisr.) 11 v. Co lombo. Rede van Briand. In de vergadering van den Volkenbond heeft gistermorgen de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, mede onder groote belangstelling het woord genomen. Hij wees er op, dat hij heden sn den kring van den Volkenbond als ver tegenwoordiger van Frankrijk en verder als gevolmachtigde van 26 Europeesche mogendheden optreedt, in wier opdracht hij den. Volkenbond eenige mededeelin gen wilde doen. Vooral het tweede ge deelte van zijn taak is van zeer verstrek kende beteekenis en legt hem een zware verantwoordelijkheid op, Briand besprak dan zeer uitvoerig de ontwikkeling van den Volkenbond en hij verklaarde dat de volkeren thans meer verlangen. De Volkenbond is zoo ver ontwikkeld, dat hij volle gelegenheid zal hebben, zich verder te ontwikkelen daar de tijd van belachelijk maken voorbij is. De oorlog is thans, na het sluiten van het Kellogg- pact, als een misdaad van de ergste soort aangeduid. Op den weg tot verze kering van den Vrede, zijn groote vorde ringen gemaakt. Zoolang hij leeft zal hij zich tegen eiken oorlog verzetten. Thans komt het er op aan de bepalingen van het Volkenbondspact uit te voeren. On getwijfeld bestaan er nog hinderpalen, In Londen is men echter tot belangrijke resultaten gekomen. De int. ontwapenings commissie moet thans haar werkzaam heden voorzetten. Hij hoopt in de naaste toekomst met een nabuurstaat in onder handeling te treden, waartoe het toetre den van dit land tot de besluiten van de Vlootconferentie mogelijk zal worden. Ongetwijfeld bestaat thans nog bij eenig' volkeren, een zekere ongerustheid. Hij is echter er van overtuigd dat thans het oorlogsgevaar gebannen is en dat de verzekering van den Vrede vorderingen maakt. Briand besprak daarop de kwestie van het stichten van een Pan-Europee- schen Statenbond. Hij verklaarde, dat geen Europeesche Statenbond mogelijk is wanneer de daartoe strekkende over eenkomst niet ten nauwste met het pact van den Volkenbond verbonden is. Europa lijdt het ergste onder de ver schrikkelijke gevolgen van den wereld oorlog, daarom moeten de Europeesche Volken zich zoo nauw mogelijk aaneen sluiten. Het gaat hier om een kwestie van verstand en van het gezond inzicht. Elk groot vraagstuk stuit in den beginne op moeilijkheden. 26 Staten hebben ech ter verklaard, dat zij bereid zijn met el kaar samen te werken. Een diepgaande studie van dit geheele vraagstuk is on getwijfeld noodig. Na een overzicht te hebben gegeven van de tot nu toe ge voerde onderhandelingen en na dank te hebben gebracht aan den Volkenbond, constateerde de spr. dat hij er geen oogenblik aan getwijfeld had om deze zaak bij den Volkenbond aanhangig te maken. De Volkenbond is echter een universeele organisatie voor de geheele wereld, die zich niet met bijzondere kwesties kan bezig houden. Alle volken hebben er evenwel belang bij dat de Europeesche Volken economisch en poli tiek zullen samenwerken om de gevol gen van den oorlog te overwinnen. Briand verklaarde tenslotte, dat de 26 Europeesche Staten besloten hebben in het belang van Europa op den ingeslagen weg voort te gaan. De Europeesche mo gendheden verwachten dus dat de Vol kenbond zal verklaren dat Europa op den rechten weg is, waarop moet worden voortgegaan. De rede werd met applaus begroet. De rede, door Briand te Genève ge houden, wordt in de Italiaansche pers algemeen zeer ongunstig ontvangen. De Tribuna zegt, dat Briand geen en kel woord ter rechtvaardiging van de milliarden, die Frankrijk jaarlijks met de landen der kleine entente en Polen voor militaire uitrustingen heft, heeft gezegd. Over de uitingen van Briand inzake de Italiaansch-Fransche besprekingen merkt het blad verder op, dat wanneer de onderhandelingen tot een resultaat zou den leiden, de Italiaansche regeering steeds zal kunnen bewijzen, dat zij van den aanvang af bezield' is geweest met den wil om tot een verzoening te komen. Het Giornale d'Italia verwijt Briand, dac zijn rede werkelijke beteekenis mist. Naar de houding der Italiaansche pers was ieder natuurlijk het meest 'benieuwd. De Engelsche minister van buitenland sche zaken Henderson, die na Briand sprak, zeide o.a. dat Engeland bereid is alle zoodanige veiligheidsmaatregelen te ratificeeren, doch op voorwaarde, dat een algemeen verdrag tot vermindering en beperking van de nationale bewa pening tot stand zal komen. Daarom zal Engeland zijn toestemming voor nieuwe veiligheidsmaatregelen slechts geven op voorwaarde, dat deze eerst dan effec tief zullen worden, indien de ontwa pening niet langer een phrase is, doch werkelijkheid zal zijn geworden. Zoolang de ontwapening niet tot stand komt zullen de vredesverdragen niet uit gevoerd zijn, zal ook het pact van den volkenbond uitgevoerd blijven en zal de vrede van Europa en van de wereld niet verzekerd zijn. De tijd voor het berei ken van practische resultaten is geko men en Engeland verwacht dat, als de voorbereidende ontwapeningscommis sie in November bijeenkomt, de regeerin gen hun vertegenwoordigers zulke in structies zullen meegeven, dat het sue ces der beraadslagingen over de ontwa pening daardoor verzekerd zal worden en de commissie haar taak werkelijk de finitief zal kunnen voltooien. Henderson hoopte dat de wereldontwapeningscon ferentie door den raad van den volken bond in 1930 bijeengeroepen kan wor den en dat dan binnen afzienbaren tijd stappen gedaan zullen worden om de aangegane verplichtingen na te komen. Uitbarsting van de Stromboli. Uit Messina wordt gemeld, dat Don derdagmorgen om 10 uur de Stromboli begon te rommelen. Tegelijkertijd wer den korte aardbevingen waargenomen. Spoedig daarop werd een dikke rook wolk zichtbaar en vloeide een geweldige lavastroom uit den krater. Een gehucht in de omgeving werd grootendeels ver woest. Nader wordt uit Messina gemeld, dat minstens 5 personnen werden gedood en eenige tientallen gewond. De uitbarsting begon te 9 u. 45, toen plotseling duizen den tongen heete lava en steenen uit den krater werden geslingerd. Op vele plaatsen brak brand uit, en vele huizen werden verwoest. De bevolking, die niet meer dan ongeveer 3000 zielen telt vluchtte in panische schrik. De uit barsting was tot op verren afstand te zien. Tegelijk1 met de uitbartsing werden op het eiland Lipari en andere in de nabijheid gelegen eilanden aardschokken gevoeld. Donderdagavond laat werd ge meld, dat de Stromboli tot zijn normale werking was teruggekeerd en dat tenge volge der uitbarsting ontstane branden werden gebluscht. De autoriteiten te Messina zonden direct na het bekend worden der uitbarsting twee torpedoja gers met levensmiddelen naar het getrbf- fen eiland. De Stramboli is geregeld in werking, doch uitbarstingen als gister zijn zeld zaam. Sinds 1917 heeft een dergelijke uitbarsting niet plaats gehad, Vrijdag ochtend was de gevluchte bevolking naar haar woningen teruggekeerd. ENGELAND. Gisternacht heeft boven Londen een van de hevigste onweders van dit jaar gewoed. Felle bliksemschichten en zware donderslagen gingen vergezeld van plas regens. In het Westend viel in nog geen uur tijds ruim 25 milimeter regen. Een gedeelte van het auto- en spoor wegverkeer met de voorsteden werd eigenlijk ontredderd en in sommige hui- Voor Belaste Waarden, 's-Gravenhage, 0| tegen beurskoers 0 OBLIGATIE N a met jaarlijksche uitloting (Ingez. Med.) Wij adviseeren al onze cliënten en zij die dit alsnog wenschen te wor- den ernstig, instede van Hollandsche 2 of Belgische anthraciet, dit jaar 2 0 eens te betrekken 2 9 Het prijsverschil is circa 20 cent perH.L. en dus onbeduidend. De brand waarde is verratsend beduidend. Ge komt er veel voordeeliger meeuit Telefoon 172. N.B. Belgische anthraciet uit de bekende Gouffre mijn 2 (Ingez. Med.) w 0 1 I zen stroomde water binnen, Er werd slechts weinig schade aangericht, of schoon in eenige huizen de bliksem in sloeg. Terwijl de bui boven Londen woedde, sloegen een aantal geestdriftige ama teur-vliegers en vliegsters, die voor het eerst boven het Heston Air Park in de builenstad bij nacht vlogen, haar uit de hoogte gade. Als instructeurs deden ervaren be roepsvliegers dienst, die in de lucht buitelden en andere toeren in hun ver lichte toestellen uitvoerden. Eenige bioscopen moesten laat op den avond hun bioscopen sluiten, omdat er door het inslaan van den bliksem kort sluiting ontstaan was. Ook te Glasgow heeft een hevig onweer gewoed. Daar is vrij wat schade aangericht. DUITSCHLAND. Aan den nieuwe autoweg Keulen- Bonn wordt druk gewerkt. Vermoedelijk zal deze nieuwe verbinding in October 1931 gereed zijn. De weg zal worden doorgetrokken tot Dusseldorp, De Wer ken hiervoor zullen nog dit najaar be ginnen, Berlijn werd in de maand Augustus bezocht door 140.248 vreemdelingen, waaronder 33.187 buitenlanders. Het to taal aantal vreemdelingen was 5.6 pet. lager dan Augustus van verleden jaar, maar het ctantal buitenlandsche bezoe kers was gestegen met 3.6 pet. Het aan tal Nederlandsche bezoekers der Duil- sche hoofdstad bedroeg 1208 tegenover 1213 in Augustus 1929. ZWITSERLAND. De „Graf Zeppelin" is van ^ijn Moskousiche rei» vandaag om 11 uur 35 te Friedrichshafen teruggekeerd en vlot geland. Op de terugreis heeft het luchtschip de 2500 K.M. lange route dus in, onge veer negentien uur afgelegd. Aan boord bevonden zich 22 passagiers. VEREENIGDE STATEN- Thans wordt officieel aangenomen, dat van Laer Black niet meer in leven is. Hoewel een grondig onderzoek was ver richt, werd geen spoor van het lijk ge vonden. SAN DOMINGO. De commissie die belast is met de wederopbouw van de door de typhoon aaingerichte verwoestingen heeft de voor- loopige schikkingen gelroffenf voor het opnemen van een leening van 3 mitli- oen dollar in de Ver. Staten voor deta wederopbouw. IRAK. Te Sulaimeu't heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen politie en Koerdische nationalisten. De onlusten be gonnen met een manifestatie van 2000 Koerden tegen de op het o ogenblik' in Irak plaats hebbende verkiezingen. Dei Koerden hadden revolvers en dolken bij zich en hadden de ingaingen der regjeta- ringsgebouwen en andere lokalen bezet. Daar de politie, die de menigte met stok ken trachtte uiteen te jagen niet sterk

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1