^Provinciale i5eeutuöche „Palmolive is de eenige zeepsoort die de huid grondig reinigt, en haar natuurlijke aantrekkelijkheid doet uitkomen," No. 2 13. Twee bladen. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP BINNENLAND. verklaart de heer LEON DESFOSSÉ, de beroemde Parijsche schoonheids-expert. 11 ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" t „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cen\ MBBESSZSS 11-IX-1930. Het ambtenarenreglement is wéér verworpen. 't Is fraai Nu kan het gesol en geharrewar met en om wel ietwat opgeschroefde prin- cipe-quaesties weer voortgezet worden, totdat men eindelijk, beu van dit den Raad toch waarlijk onwaardige gedoe, in arren moede het reglement maar op eenigerlei wijze erdoor zal slepen, boeg- seeren en manoeuvreerenwaarna de praktijk precies zoo zal worden, als wanneer men óf het ambtenaren-regle ment in eersten aanleg maar hadde aan genomen, öf, na de eerste verwerping, aan het van juist politiek inzicht ge tuigende voorstel der linkerzijde (minus de bezuinigers), dat gisteren aan de orde was, zijn goedkeuring hadde gehecht. Laat ons de zaak, ontdaan van alle franje, nog eens overzien. Er moet hier binnen afzienbaren tij 1 een ambtenarenreglement komen. Zoodanig reglement is, na grondige voorbereiding, als concept door B, en W. bij den Raad ingediend en in een der vorige Raadszittingen behandeld. Bij de eindstemming over dat, meermalen ge amendeerde, ontwerp, is het verworpen, omdat de geheele rechterzijde er tegen was, wijl zooals zij bij monde van mr. De Veer verklaarde de ambtenares, gehuwd of ongehuwd, zwanger schapsverlof met behoud van loon ver leend zou kunnen worden, terwijl de be zuinigers zich tegen verklaarden, omdat een diensthoofd, bij de samenstelling des werkroosters, slechts overleg met een 'bepaald soort georganiseerde ambtena ren mocht plegen. Beide groepen tegen stemmers verklaarden dit voor hen te zijn principieele punten. Door deze verwerping zat men weer zonder ambtenarenreglement. Daarop dienden s.d., v.d. en lib, teza men een voorstel in, n.l.: het ambtena renreglement, zooals dat uit de discussies vóór de eindstemming te voorschijn was gekomen, aan te nemen, met dien ver stande, dat het principieele bezwaar der rechterzijde, zooals deze dat zoo even geformuleerd had, zou worden weggenomen door in de aan vangswoorden van art. 36 te lezen: „Aan de ge h u w d e vrouwelijke ambtenares, die zwanger is".etc. Wij hebben destijds betoogd, en ach ten deze zienswijze door de droeve ge schiedenis van gisteren bevestigd, dat de rechterzijde deze vriendelijk toegestoken hand onmiddellijk had moeten grijpen en zeggen: accoord, we zijn erkentelijk voor uwe tegemoe'komendheid en slaan gaarne toe. Dan ware de zaak uit ge weest. Maar neen tot dezen fikschen stap kon men daar niet geraken en de stuk ken en brokken, die men gisteren ge maakt heeft, zijn daar nu het gevolg van. Rechts wilde, zoo zeide men, de zaak nog eens kalm en in den breede over wegen. Waarom? In de „verklaring" van mr. De Veer die, naar men ter linker zijde mocht aannemen, toch na rijp be raad was opgesteld en nauwkeurig was geformuleerd had links toch kunnen vinden, waarop rechts het scheepje liet stranden? En links mocht toch aanne men, dat, wanneer het dezen zandbank wegbaggerde, het vaarwater vrij was? Edoch, de nadere bestudeering, welke 'editerzijde wenschte, bracht aan het licht, dat er nog een tweede zandbank lag, waarover het scheepje óók niet kon varen: de huwende ambtenares moest V w ttoodig ongevraagd, eervol onts ag wegens dat huwelijk verleend worden. m°/l uua Va?daa£ al rechts verklaard hebben, dat dit onlosmakelijk verband houdt met het bezwaar, dat rechts aanvankelijk tot tegenstemmen noopte, ja, zelfs erkend hebben, dat het „een klein foutje geweest is", dit niet in de bewuste verklaring gezegd te hebben, het is toen niet gezegd en de gevolgen van dit „kleine foutje" had rechts gisteren behooren te dragen. Dat men thans getracht heeft dit desidera tum óók nog bij den buit binnen te halen achten wij politiek onbehoor- 1 ij k, en dat de geheele linkerzijde (mi nus de heer Jeronimus) weigerde daaraan mede te doen, dat is volkomen begrijpe lijk, En dat rechts toen weer tegenstem de en, geho'pen door de weer of nog on tevreden bezuinigers, hierop ten tweedeh male het reglement liet kelderen, dat viel te voorspellen, maar niet te be wonderen. Intusschen: we zitten nu wéér zonder ambtenaren reglement, en kunnen weer naar compromissen gaan zoeken die dan wéér moeten afwachten, of de Raad er aan zal willen. Een verheffend schouwspel is dit po litiek steekspel allerminst. Hetzelfde kan gezegd worden van de vakantie-geschiedenis, die er nu toch eindelijk door is. Men had ook hier pre cies hetzelfde, maar dan heel wat gra cieuzer, kunnen bereiken door dadelijk den eersten keer, na het inderdaad min der gelukkige voorstel-Paul, het juister geformuleerde van den heer Van der Weel maar aan te nemen. Dan was er precies hetzelfde gebeurd als nu, en het gebaar was schooner geweest. Waarom zoude een beau geste, dat den gentleman siert, den Raad misstaan Zulk een beau geste hadden wij ook liever eens gezien van den eigenaar van het min of meer bouwvallige pand Kin derdijk P 100, inplaats van de grom mende tanden, welke hij nu den Raad toonde. Met den Raad kunnen ook wij niet anders concludeeren, dan dat de ingeboren vechtlust gezegden eigenaar doet aansturen op een „lekker procesje" en dat de Raad het advies van den heer Van der Feltz aannam, „niet te gaan leven onder een angstpsychose voor de proceslust des heeren Jeronimus", dat lijkt ons in dezen de eenige weg en een beter standpunt dan dat des heeren Mes, die een proces alleen oirbaar achtte vooi hen „die pro Deo kunnen procedeeren of die schatrijk zijn Inmiddels vernemen wij dat de heer Mes verzoeningspogingen tusschen de partijen in het werk stelt, dat zij mogen slagen is ook onze wensch. Wannee- der gemeente niettem:n een dergelijk proces, zeer tegen haar wil en zonder eenige redelijke noodzaak, zou werden opgedrongen, dan heeft zij zich manmoedig, met al haar kracht en scherpzinnigheid, teweer te stellen, om den aanvaller tot rede te brengen, ten einde hem daarna te dwingen, zijn bur gerplichten na te komen. Aan een beschouwing van de Godshui- zen-quaestie zullen we ons ditmaal niet wagen. In den Raad is het gezegd", nie mand weet eigenlijk precies, hoe al deze vorken wel in hun stelen zitten en dus is de kans, op dwaalwegen te geraken, wel heel groot. Alleen onderschrijven we ten volle de geponeerde stelling, dat het toch al te dwaas zoude zijn, als de sleutel van de gemeentelijke schatkist in handen van het bestuur dér Godshuizen gelegd zou worden. Het feit, dat zulks in andere gevallen (bouw van bijzondere scholen) helaas eigenlijk al zoo is, wet tigt dit in geene deele ook voor de Gods- huizen.Daarom ware het, wanneer de be grooting dier instelling elk jaar tekorten van boven de f 40.000 blijft aanwijzen, misschien geen kwaad denkbeeld eens nauwgezet te doen overwegen, of in de verhouding tusschen ons ziekenhuis (om het zoo nu maar eens te noemen) en ons gemeentebestuur mogelijk ook een prin cipieele wijziging gebracht zou kunnen en diende te worden. Tenslotte heeft de heer Van der Feltz zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat Middelburg, mèt heel Nederland „wakker geschud door den feilen brand", blijkens de publicatie van het brand- weerreorganifatie-rapport niet weer in geslapen was, zooals spr. aanvankelijk vreesde. Zeer ter snede antwoordde 's Raads voorzitter hierop dat op indut ten ter zake weinig kans bestond, zoo lang de heer Van der Feltz zoo wakker brandweren bleef. Verheugend was verder 's voorzitters mededeeling, dat een voorstel tot be tere voorziening van onze stad met bluschwater vermoedelijk nog deze weeü om advies naar de betrokken Raadscom missies zal gaan; de toevoeging aan deze mededeeling „dat de andere betrokken quaesties heel moeilijk tot oplossing te brengen zijn", vervult ons echter met eenige vreeze, We kunnen slechts ho pen, dat de heer Van der Feltz ook hier dan maar, des noodig, als anti-indomme- lings-middel zal blijven werken Liefde maakt van iederen mensch een dichter. KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUMMEN. Gistermiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de landbouwtentoonstelling en het con cours hippique te Brummen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in vergadering bijengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer des namiddags te half vier. Aan de or de zal zijn het voorstel om de Troon rede met een adres te beantwoorden. Daarna heeft de trekking van de af delingen pUa.-s Woensdag 17 dezer, des middags te 2 urr, zal de Kamer weer bijeenkomen, ter behandeling van het voorstel van de heeren Slingenberg en Mendels tot wijzi ging van art. 9 van het reglement van orde en benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de ge mengde commissie voor de stenographie Daarna zal het ontwerpadres van ant woord op de Troonrede ter tafel wor den gebracht. Onmiddellijk daarna zal het ontwerp-adres in de afdeelingen wor den behandeld. Donderdag 18 dezer, des ochtends te elf uur, komt de Kamer weer bijeen in openbare zitting ter behandeling van het ontwerpadres. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, des namiddags te half-vier. In die vergadering zal aan de orde zijn: aanbieding van de Rijks- begrooting voor 1931 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. GENERAAL DE BAS 90 JAAR, Luit.-generaal b. d. F. de Bas, oud-di recteur van het Krijgsgeschiedkundig Archief, is gisteren 90 jaar geworden. DE RADIO-CONTROLE-COMMISSIE EN DE UITZENDING VAN DE VARA. Het secretariaat van de V.A.R.A deelt aan „het Volk" mede, dat de Ra- dio-controle-commissie inzage verzocht heeft van de redevoeringen, die op het Demonstratieve Congres van de moderne arbeidersbeweging van aanstaanden Zaterdag zullen worden uitgesproken. Naar aanleiding hiervan heeft het Vara-bestuur aan de Controle-Commis sie een telegram verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P., zoowel als de sprekers afzonderlijk principieel be zwaar hebb.en zich aan den eisch tot voorafgaand overieggen van den tekst der redevoeringen te onderwerpen. DE MOEILIJKHEDEN VOOR DEN NEDERLANDSCHEN LANDBOUW. Op verzoek van de onlangs te Am sterdam gehouden vergadering voor de oprichting yan het comité van econo misch verweer uit den Nederlandschejn land- en tuinbouw heeft Maandag op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een bespreking, uit sluitend Van orienteerd karakter, plaats gehad, over de maatregelen, welke spe ciaal van regeeringswege zouden kunnen genomen worden in verhand met de moeilijkheden voortvloeiende voor den Nederlandschen landbouw uit d,e tegen woordige handelspolitiek der afnemende) landen. Deze besprekingen waarbij aan wezig was dr. Nederbragt namens den Minister van Buitenlandsche Zaken, en Ir. Mansholt hoofd van den buitenland- schen landbouwvoorlichtingsdienst en 'n twintigtal afgevaardigden van den Alg. Ned. -Zuivelbond, den Bond van Kaas producten, den Chr. Boeren-en Tuinders- bond, het Kon. Ned. Landbouwcomité en den Nederl. Tuinbouwraad hadden in bijzonder betrekking op het bekend geworden verdrag tusschen Duitschland en Finland en bezwaren; welke daaruit voor den export onzer boter kunne|nj voortvloeien. Van de zijde der organisa ties werden verschillende punten naar voren gebracht. O.a. de kwestie van dé meest begunstigings-clausule waarvan de toepassing niet juist werd geacht. Ook werd gevraagd of de regeering omtrent de Duitsche kwestie overleg zou willen plegeu met de Deensche regeering „Ik raad mijn cliënten steeds aan haar gezicht tweemaal daags twee minuten te masseeren met Palmolive zeep en warm water, waarbijzij eerst een flinke hoeveelheid schuim moeten verkrijgen, om daarna de huid met warm en met koud water af te spoe len. Dit komt de teint zeer ten goede. 265, rue St. Honoré, Parijs CENT per stuk H30-2 A xj?e Desfossé, wiens luxueuzen salon aan de rue St. Honoré elk bezoeker van Parijs kent, geniet een internationale reputatie. Hij werd o.a. naar Madrid geroepen om verschillenden leden van het Spaan- sche Hof zijn diensten te verleenen ter gelegenheid der kroningsplechtigheden van Koning Alfons XIII. Deze beroemde expert dringt er op aan, uitsluitend Palmolive zeep te gebrui ken omdat in deze zeep de palm en olijfoliën op unieke wijze vermengd zijn, waardoor niet slechts absolute reiniging der huid, doch ook een ver zachtende inwerking op de teint wordt verkregen." „De huid moet grondig worden gerei nigd, doch alleen met die zeep, welke de grootste voordeelen oplevert", waar schuwt Desfossé. Waagt U niet aan proefnemingen met schadelijke zeep- soorten; het is immers zoo gemakkelijk Palmolive zeep te koopen! -■ |Tf*| 1 1 i 1 (Ingez. MedJ en of de regeering bere/id z;ou zijn hef vraagstuk van de douane en de ver- dragspolitiek van verschillende landen die steeds verder gaan dien invoer te belemmeren ter sprake te brengen op de thans wederom aangevangen Volken- boncis vergadering. Minister Buys de Beerenbrouck zegde toe, dat de regeering nauwgezette aan dacht aan de gestelde vragen zou schen den. EEN WAARSCHUWING AAN LANDVERHUIZERS. De directeur van het bureau der Ned. Ver, „Landverhuizing", gevestigd Bezui- denhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage, schrijft het volgende: Pas ontvangen berichten uit de Ver. Staten van Amerika noemen de aldaar heerschende werkloosheid zóó ernstig en de kans op het vinden van loonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar al thans, aan een ieder moet worden ont raden om naar dat land te emigreeren. Zij die voornemens zijn in de Ver. Sta ten een bestaan te zoeken, zullen hun vertrek ten minste moeten uitstellen tot het voorjaar van 1931. Zij zullen goed doen ook dan niet tot de afreis te be sluiten vóórdat zij bij hoogergenoemde vereeniging inlichtingen hebben ingewon nen of en, zoo ja, in hoeverre er verbe tering in den toestand is ingetreden. Thans keeren vele landgenooten te leurgesteld en verarmd uit de Ver. Sta ten terug. DE NEDERLANDSCHE ZEEOFFI CIEREN IN FRANKRIJK. Havas meldt uit Brest: De afgevaardiging van de Kon. Neder- landsche marine is hier gisteren aange komen. De heeren hebben eerst een be zoek gebracht aan admiraal Girot, den marine-chef, en vervolgens de inrichting van den 10.000 tons kruiser Duquesne onderzocht. OVEREENKOMST MET DE N.V. KONINKL. PAKETVAART MIJ. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende machtiging tot het aangaan van eeen overeenkomst met de N.V. Konink lijke Paketvaart Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, betreffende het onder houden van scheepvaartverbindingen in Nederlandsch-Indië gedurende de jaren 1931 tot en met 1945, DE VLIEGTOCHT VAN CUNNINGHAM. V.D.-Aneta meldt uit Soerabaya: De Australische vlieger Cunningham, die momenteel een vlucht maakt van Australië naar Engeland, en gisteren te Soerabaya landde, vertrok vanmorgen om 5 u. 50 van Soerabaya met bestem ming naar Batavia, waarvan hij morgen ochtend te 6 u. 30 naar Singapore hoopt te vertrekken. Dinsdag 16 dezer bezoekt de Comi- missiaris der Koningin de gemeenten Burgh, Haamstede, Zonnemaire en Oos- terland. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van beslmetbelijke ziekten over dè week van 31 Augustus tot en inet 6 September in de provincie Zeeland bedroeg: Rood vonk!: Middelburg 1; Sluis 3. Diphtheric, Hoedekenskerke 1. j In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar into men en/of vermogen (gewelensgeld) ia ontvangen bij den ontvanger der directe

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1