iProuinciale ifeettvusdte L, 1 FLORA-BIOSCOOP. „DIB FLBDERUAUS" No. 2 12. Twee bladen. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 193 0, Eerste Blad, 173e Jaargang. Anti-vlootplan - herrie. ORANJEFEEST 1930. BINNENLAND. HARRY UEDTKE, LYA DE PUTTI, EVA MAY en PAUL WEIDEM AN. Bijzondere Muzikale Illustratie, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers; Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent De Nederlandsche sociaal-democratie, gesteund door de oneeroomseq urn te ont wapen aars vain de Kerk-en-Vrede rich ting, is een. hevig heibeltje op touw gaain zetten tegen „het 120-inillioein-vlbio-ti plan'van minister Dedkersi." 1 Men zal dezer dagen oolk' velen onzer lezers wel verzoeken, hun handteekening te plaatsen op een volk'spetitionnenient dat de exponent van deze beweging zal zijn. Zonder dat het ons nu hevig beroert, zouden wij onzen lezers toch willten aam« raden, den hamdtetek'enimgen-ophalers tè heggen: „dank je, ga mijn dein* maar voorbij, want- ik doe niet mee." Waarrom deze afwijzing? i Omdat men in de eerste plaats zijn handteekening niet behoort te geven aan iets, dat men niet volledig doordacht heeft en imet alle respekt veor de vooorlichting, welkte men van den kant der actie-voerenden krijgt, zal toch nie mand de eenzijdigheid daarvan durveiö ontktennen. In de tweede plaats, omdat het hier een gecamoufleerde politieke en radikale beweging geldt, waarbij slechts handig gebruik gemaakt wordt van deu aange boren anti-mili taris tiscben zin des Ne derlanders. In de derde plaats, omdiat de „mo derne" arbeidersbeweging in dit geval niet huldigt het „moderne" beginsel in de reklame: dat idte waarheid bekend ge maakt moet worden, en niet de 'over drevenheden, welke toch niemand meer gelooft. Welnu, zulks is inderdaad hier het geval; de agitatie schettert met de 120.000.000 gulden voor v 1 o o t u i t- breiding terwijl de minister van de fensie letterlijk in zijn Memorie van Ant woord schrijft: „Voor nieuwen aanbouw zijn geen hoo gtere bedragen voorgesteld dan gemid deld in de laatste acht jaren voor "dat doel door de volksvertegenwoordiging werden toegestaan. In de laatste acht jaren (1922—1930) werd een bedrag toegestaan van 80-43 millioen, zijnde gemiddeld 11.18 millioen per jaar, terwijl in de komende 10 jaren (19311940) gemiddeld 10.95 millioen noodig zal zijn." Dat is natuurlijk waar: xüet omdat liet een minister is, die T .zegt, maar omdat een minister, door 150 Kamerleden en heel een volk van politici op de vingers gekeken, het wel Fragment uit een brief van juffrouw van Bfmmelen aan haar dochter Suze die in den Haag woont, enne nou weet jij ook eris lekker hoe Tante Jans uit de laagte van der neus maakt met die niefe zije jepon en omdat ze nou inmaakt in flesse inplaas van in keulse potte zooas wulder ze kiest allemaal van der wekflesse mar ik zeg mar met die glaaze rommel ist niks gedaan en douw jij je inmaak mar in een pot en buure Klaasse is ok dood van hiernaast vanweege een steen in der niere hoe komt et erin zou je zegge en pas der dochter begraave en je vader is gelukkeg nou al drie weeke ordenteluk behalve sondags en natuurlijk met doranjefeesten elke dag mar dat gaf niks want saves kon ie weer mee en ie heit niks kepot geslaagge in de kamer en nou neem ik ekspresselik nog een ander vel- leje peppier om jou eris te vertellen hoe me hier met de verjaardag van Wille- mientje gefeest hebbe saves van te vooren naar de Kerk vader met ze nieuwe pak an nou mot je ma geure zei ik en der zat hoog en laag deur mekaar niks geen groozegheid en je vader zat naas de dirrekteur van ze febriek en die zee toen dag van Bimmelen hei je geen oranje an en toen zee vader morgge ver jaart ze pas en toen zei hij jheit gelijk en toen knookte ie vrindelijk tege mien en toen begonne ze op turgel te speele en te zienge van heer die u tent en wil heedde nu treede je weet wel en een juffrouw die bove bie turgel sting begon te zienge twas zoo fein en zoo plegteg en een meneer die speulde nou en dan mee op een soortement fluit net as je broer jan sondagsmorges mar veel mooier en tellekes viel het urgel dan ok in afijn het was tog zoo stigtelijk kwou dat je bie ons geweest was en toen het uit was wou ik klappe en je vader ok mar dat mogt niet zei de meneer naas me uit z'n hoofd zal laten, in dit verband cij fers te noemen, die niet jluist zijn. Waarom is nu echter al die herrie? Omdat minister Deckers zoo vriendelijk is, aan zijn aanvrage enkele be s c h o u- rwingen vast te knoopen. 'Hij zegt: de plannen, volgens welke tot dusverre aan den vlodtbouw vjewerlot werd, zijn afjge- loopen en nu moet ér dus een nieuw werkplan opgezet worden. Dat wordt niet als wetsontwerp ingediend, de Ka mer beeft dat niet aan te nemen en al evenmin te verwerpenbet is alleen èën lantwoord bij voorbaat op een nog niet gestelde vraag: hoe denkt de minister van defensie zich de normale ontwikkeling van onze vloot in de eerstkomende tien jaren. En ,dat is juist: voor die tien jiaren zal het heele geval inderdaad zoo ongeveer '120 millioen gulden kosten. Maar: dit vlootplan is nu niet aan de orde en daarom behoeft men er opk geen petitionnement tegen te organiseeren. De zaak staat dus zoo: De minister vraagt de Kamer nu voor aanbouw f 770.000, hetwelk een betrek kelijk zeer bescheiden bedrag is. Het moet dienen als eerste termijn voor een derde kruiser als de „Java" en de „Su matra". Deze is bedoeld als Oost-Indi sche reserve, zonder bemanning; ^e rest van het bedrag is voor een flottielje- vaartuig voor West Indië. Meer niet. Samen kosten die twee schepen na tuurlijk een fiksch bedrag, (ongeveer f 15 millioen) maar oorlogsschepen kosten nu eenmaal veel geld, dat weet de socialis tische Britsche marineminister ook wel Men overwege echter dit wèl: Heel de actie gaat feitelijk maar tegen dezen eenen kruiser en het West-Indi sche flottieljevaartuig. De strijd tegen de overige zeekasteelen en de 120.000.000 gulden.... is een strijd tegen luchtkasteelen. En aan dit politieke luchtkasteel-peti tionnement geve men zijn handteekening niet! MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN, f In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State heeft de vice- president, graaf van Lynden van Sanden- burg, enkele hartelijke woorden gewijd aan de nagedachtenis van mr, dr. W. F. van Leeuwen, oud vice-president van den Raad, die ook na zijn ontslagneming steeds van zijn belangstelling in den Raad van State heeft blijk gegeven. vanweges dat het geweide meziek was en dan magt nie en toen ware er een hoop daames en heere van de zangver- eeniging die zatte in de tuin en die stoenge toen op en meneer Karoo sloeg de maat en die zoenge toch zoo prach tig verze vant, avendrood van eene me neer Schoebert en nog twee engelse stukke diek nie leez kon en gelukkeg vaderland en toen het allemaal klaar was is heel de kerk opgestaan wulder ok en hebben me tWilhelmus gezonge affijn ik kreeg kouwe rillinge over me lichaam en je vader had traane in ze ooge en sommigste mense schreide en toen kwamme me uit de kerk op de straate die allemaal zoo prachtig versiert waare door de buurtcemmissies en je vader was bie ons in de buurt zooveel as de sekkeretaris die voor de sente zurgt d'e heit wel vier maande ze elleke zaterlag opgale en dan dee ik zachter slot en nau ken je onse buurt nie meer en toene me zooas gezeid dan uit de kerk kwamme was het op straat één licht al licht dal mot een zeekere meneer Peezem uit de Koepoortstraat angeboje hebbe en me neer Streefkerk van de elektrieke lichtjes maasschappij heit met een neef vanm uut Vlissingen die dirrekteur is van de Sentraale en de trem dat alles zoo fijn in mekaar gezet met de dirrek teur van de bedrieven en de gemeente- arressetekt van uut de stadsschuur twas net een paarradeis en dan hat je de dam motte zien en de gasfebriek en de siengels en overal zuile van slicht en toen -kwamme me uit de kerk op de marrekt en toen sprak net de oppereteur vant feest meneer de graaf en de bur gemeester teege tvolk deur een pooretje vant stadhuus en stemme dat die heere die a vend hadde je kon tin de neder- straat hoore zee nigte kee en die hebbe toen tfeest geopend en toen riep alt fol>i leve de burgemeester en leve „Uit het Volk Voor het Volk" leve de voorzitter en de sikkerataris Ta- venier affijn hoor ik kan nie zegge hoe mooi het was al die daage en dan Wil men van welslagen verzekerd zijn, dan is het onontbeerlijk, dat men zich geheel aan zijn werk geeft, met lichaam en geest. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL Naar de Maasbode verneemt zal Phi lips' Harmonie, uit Eindhoven, dit jaar de plechtigheid der Opening van de zit ting der Staten-Generaal opluisteren. DE AFSCHAFFING VAN INVOER EN UITV OERBEPERKIN GEN. Op yragen va# het Tweede Kamerlid Kortenhorst in verband met het niet bekrachtigen door Polen binnen den overeengekomen termijn van het verdrag tpt afschafffing van in- en uitvoerver- bioden en -beperkingen, heeft de minis ter van Binnenlandschei zaken en land bouw voorzitter van den raad van mi nisters o.ai. geantwoord, dat krachtens het protocol van 20 Dec. 1929 nopens de inwerkingtreding van het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden1 en -beperkingen Nederland tot 1 Juli '31 aan dit verdrag gebonden is1, evenals dit 't geval is met de Vereenigde Staten van Amerika, Groot Britannië, Japan, Noor wegen en Portugal. Nederland mits;, mits dien tot op dien datum ten aanzien vam de landen, waarmede het een handels verdrag heeft gesloten, waarin het de m eestbegunstiging heeft toegekend, de vrijheid in- en uitvoerverboden en -be perkingen toe te passen, ook al hebben deze landen bovengenoemd verdrag niet bekrachtigd; hetzelfde geldt, indien het 'verdrag onder zekere voorwaarden is bekrachtigd en door het niet vervuld zijn van deze voorwaarden het betref fende land niet aan heit verdrag is ge bonden. De peigeerirug is van oordeel, dat het (aanbeveling verdient in ieder voorko- jnenid .geval na te gaan, of, en zoo jia, welke reserves ten opzichte van multila- jferale overeenkomsten dienen te wor den gemaakt, om te voorkomen, dat Ne derland op een gegeven oögenblik eenzij dige verplichtingen op zich neemt, zon der dat deze op andere1 land'en druk ken. Het is bij onderhandsche besprekin gen gebleken dat het nagenoeg uitgeslo ten moet worden geacht, dat één der ^Nederland omringende landen gebruik hebbe me een pracht gondelvaart gat mit scheepe opt water in de kaaie en int kenaal en dat was tog zoo mooi in d;e doenkere avend en meneer de Vos nrt zen zoon en nog een boel andere heere van de feestvereeniging en Schutjes- vaare waare daar de baas over en je mog overal zoo digt bie komme en je heit hier tog nooit ruzie met de pelisie of vegte die binne allemaal vrindelijk affijn twas alles heel netjes en heel de stad is dan ok erg tevree en de heere van uit het volk dankbaar hoor das werateg en dat hoor je overal en o gut nou zou ik het voornaamste vergeete' das de optogt van Prins Maurits met z'n vrouw in een prachtige koes enne mit. ruiters op perde en edelliede te voet en burregemeesters uit douwe tiet en wees- kinders die erreme bloedjes zagge der zoo proper uut die kwame mit een schuit van sies minnebo uit engeland zeie ze mar neef jan zeit das ze dat leugens want die heit ze zelf an boord zien gaan an de amebrug nou dar blijf ik buite mar die hoofdpersoon was de Prins om zoo mar is te zegge en overste Bierman was de generaal van de Zwitsers en die had ze mannetjes goed gedresseerd zeidde der een hier achter me en toen deeë ze allemaal of ze een paar honderd jaar terugleefde en die Prins en zen huishoue deee alles zoo netjes en dan durrefde een meneer achter me nog te zegge dat ie in zen dagelijks leeve de mense de das omdoet mar da gloof ik nie, want het mot van zen stiel geen kleeremaker weeze maar affijn dat laat mijn koud en die Middelburgsche muzieke hebbe hande vol werk gehad en meneer Karoo had drie gemeubeleerde broodjes in zen zak vanweege dat ie nie nar huus kon om te eete enne de hoofdreddakteur van de Middelburger heit in geen twee nagte geslaape vanweege dat ie alles in de krant most hebbe en zoo wast precies met meneer Doorehos die was overal tegeliek en nou stuur ik je morrege al da krante waart instaat maa wat betreft die optogt die hep ik fijn getzien en die Vrijdag a.s. de wereldberoemde Operette-film van Strauss, In de Hoofdrollen Zaterdag en Zondag Piano, Viool en Cello. Onder leiding ran dhr. J. BELDEROK Jr. Zaal open 6.45 uur. 1 Voorstelling per avond. Aanvang 7.30 uur. (Ing. Med.) zou willen maken van Nederlands' een zijdige gebondenheid ten deze. D.e vraag in het algemeen van de imjetestbegunsliging t. a. v. multilaterale iVie.rcLragen heeft in het Economisch Co mité van den Volkenbond en in de con ferentie betreffende een do uanëbés Land leen onderwerp van bespreking uitge maakt. In afwachting van het tot stand komen van een internationale regeling te dien aanzien heeft de regeerinig derf laatsten tijd in enkele bilaterale verdra gen een bepaling opgenomen, waardoor een onbillijk beroep opi de meestbegim- Sti'ging 'ten aanzien van voordeden, voortvloeiende uit zekere multilaterale verdragen, nadrukkelijk wordt uitgeslo ten. INDUSTRIEELE PRODUCTEN UIT HET BUITENLAND. Op vragen van het Tweede Kamer lid van den Heuvel betreffende het nei- men van maatregelen tot het niet nrepr betrekken van industrieele producten uit landen, welke in bijzondere: mate door hooge invoerrechten den uitvoer hier te lande bemoeilijken, met name tegenover de Duitsche producten, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den Raad van ministers, geantwoord Voor zoover de regeering industrieele producten uit het buitenland' moet be- 'trekken, omdat de Nederlandsche in dustrie d'eze niet leveren kan, zal zij zich bij de keuze van leveranciers slechts la ten leiden door overwegingen, op 'de zaak zelf betrekking hebbende. Wilde zij bij het plaatsen van bestellingen rekening houden met de invoerrechten, waardoor ook de Nederlandsche artikelen in an dere landen getroffen worden, Jan zou nieuwfe huldigingsmars van meneer Karoo heb ik tweemaal gehoord as ie uutkomt zal ik hem naar je toestuuren dan kan jantje eris proobeere om hem op zen harmonxka te speele maar dat zal wel niet gaan want meneer Karoo zellevers had er een groote dertig man voor noo dig mar pragtig is ie vooral toen ie ir. de apdie gespeeld wier Affijn die adbie was tog zoo mooi en vooral ook het pa leis van de Kommessarus van onze Ko ningin saves en daar is smiddags de stoet voorbijgegaan en toen heeft de Kommissarus en mevrouw heeft toen aan de prins en prinses blomme aange- boje en dat vonde alle andere mense ook zoo aardig dat ze klapte en hoeraa riepe en je zag zooveel pragtige kleere alles goud of zwarte pittelers met hooge hoeie en de daames allemaal zoo fijn gekleed die moste toen de stoet voorbij was alle maal op repetisie bij de Kommissaris der Koninging om te feleseteeren en saves waare de rande van de kaaie vol met eiektrike lichtjes en de dam en de pre- vinsiaale bibbeleteek en staduis mit floetlijt zei oome gerrit die elektrisein is dat weet je en dan hei je nog veel ander soort licht neon ligt ok en affijn al die lampjes schitterde dubbelt in het water mar gossiepie nou vergeet ik hee- lemaal de kinderoptocht en dat was wat zooals jij nog nooit gezien heit. dat waare allemaal groepe van gemaskerde kinders die sprookjes voorstelle moste afijn tog zoo lief he daar had je bevoordeeld moeder de gans roodkapje de gelaarsde kat klein duimje afijn allemaal op prag tige wagens met perde en een paar bokke en die woue niet vort omdat ze drienke moste kwou dat je dat gezien had en mooie meziek en oefening na den arbeid en piggelemee maar afijn ik kan nie gou genog schrieven want er was zooveel te zien dat verschrikkelijk was en die kinderoptocht en die danse op de mart was heelemaal van meneer Mezuure die ken je wel he en an de stationsbiug en an de Koningsbrug allemaal prach tige zuile met ligt erin en de bovenste zij bandelen i n strijd met den geest Jter meestbegunstigingsclausule, welke in al de door Nederland gesloten handelsver dragen is neergelegd en welke zij wenscht hoog te houden. APELDOORN 60.000 INWONERS. Gister is de 60,000ste inwoonster der gemeente Apeldoorn geboren. DE VLIEGER CUNNINGHAM TE SOERABAYA. Uit Soer.abaya wordt aan V.D. Aneta gemeld De Australische vlieger Cunningham, die begin Augustus uit Australië vertrok voor een vlucht n,aar Engeland, en. 6 Aug. een landing maakte bij Boleng eeni plaatsje aan de kust van het eiland' Flo- res, waar hij geruimen tijd werd1 opge houden is gistermiddag te Soerabaya idt Bima aangekomen. Hij zette heden zijn vliegtocht niet voort. GROOTE BRAND TE PONTIANAK. V.D. Aneta meldt uit Weltevreden: Een enorme brand heeft de geheele Ohineesche wijk van Pontianak verwoest, met de talrijke winkels, die zich daar bevonden. De schade wordt geschat op 4 millioen. NEDERLANDSCHE ZEE-OFFICIEREN IN FRANKRIJK. Havas meldt, dat een studiecommissie van Nederlandsche zee-officieren gister ochtend in dte Fransche zeehaven L,orient is aangekomen, waar zij zich heeft inge scheept aan boord van den torpedojager Bison, het snelste schipi ter wereld in zijn soort, 's Middags "zou daarmee op volle kracht worden gevaren. stukke van die zuile draaide mar die draaide nie want dat was door de Vlis- singsche meneer van de eletriek espreselijk zoo uitgevonde om de mense te misleie en meneer Barense van iRijk heid er de prakkesatie van op peppier geteekent en late make en ik zeg tege je vader je mot er mar op komme en je mot mar kenne en alles bloenk vam ligt in de stad wit en gekleurd en overal' oranjeligtjes tusse de boome en een pracht groot vuurwerk opt Moolewater mit duisende mense en in de stad stamp stamp vol van de mensen enne heel Vlissinge was uitgeloope en die zeee nou zeilevers dat het in orde was affijn je kon enkel mar stapvoets veruit komme enne autemebiele en fielesepees en ieder oogenblik een waage met biervaate want er mot magtig veel bier gedroenke weeze zegge ze mit die warremte en in de soosieteit op de mart die deur die brand nie ope was was tog oope en de leedemaate konne hullie biertje kreige dar had tbestuur met de pagter har: voor motte werreke vertelde buure antje die der schoonmaakster is en toenne me d'r verbie passeerde riep er net een meneer naar binne Karei breng er mar twee tegelijk want ik hep zoon pragtige dorst en dar moste me tog om lagge en zeilevers binne me toen ok een glaasje gaan drienke in 'n zaak mi muziek en tis laat geworre en hebbe me naar prag tig verligte stadhuis zitte kijke en luiste re nart konsert tot U weet nie hoe laat en nouw mot ik na de was en gaan uit- scheie want dar zie ik tegen op omree- de ik zeivers ok nie als te lekker ben een mens gebruikt op die daage meer as anders en nou was ik vanmorrege ook al nie vris overegens gezont mar je vader heit zwaare koppijn en nou dag hoor ik hoop dat bij jullie alles net zoo is en de groetenisse an hendrik en pietje en anna van haar die zig noemt je vader en moeder.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1