provinciale STER-TABAK No. 2 1 0. Twee bladen. MAANDAG 8 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEIUJKE WEGEN ZEELAND. MIDDELBUR6SCHE COURANT TDe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange Sb Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10f elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 rege! opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent PRINSES JULIANA. ~Op Vrijdag 19 September zal Prin ses Juliana te Katwijk aan Zee het mo nument onthullen opgericht ter nage dachtenis van de in den oorlogstijd om gekomen Katwijksche visschers. Voordat de onthulling geschiedt zal de burgemees ter van Katwijk in de Oude kerk een ge dachtenisrede uitspreken. De Prinses zal door ongeveer 3000 Schoolkinderen en een zangvereeniginjgj een zanghulde gebracht worden. Na af loop van de onthulling zullen de bestu ren der verschillende vereehigmgen aan de Prinses voorgesteld worden. Prinses Juliana neemt hiermede een officieel, afscheid van Katwijk aan Zee. waar zij tijdens haar studie aan de Leid- sche universiteit heeft gewoond. DE A.V.R.O. PROTESTMEETING. Duizenden en duizenden waren Zater dag gekomen naar Den Haag ter bijwo ning der groote protestmeeting. Uit alle deelen van het land kwamen de auto'a aan, volgeladen met enthousiasten. Tegen twee uur kwamen de eerste groepen op Houtrust demonstiraten opzetV ten en van dat oogenblik af zijn de hon derden vrijwel zonder onderbreking het terrein opgemarcheerd. Hoewel vermoei end, was het voor de kijkersi 'buiten toCa een alleraardigst gezicht al die Avïio> troepen te zien voorbijloopen. Menige jgroep had origineele denkbeelden gehad, Vrijwel de imejeste groepen kwamen onder het zingen van Avro-liederen of nationale liedjes aan. Dat het geroep van ^Leve de Avro" en dergelijke niet van de lucht was, 'behoeft nauwelijks vermelding. De lucht heeft voortdurend geschald van de 'Avro en "het was sled its de zware motor der K L.M.-verkeersmachine, bestuurd! door den heer Alcr, die iet gezang zoo nu en dan wat overstemde, als hij met z'n „kist" wat laag vloog. De politie zorgde voor een goeden gang van het verkeer. Alle fietsers werden via een anderen ingang dan de wandelaars geleid, waardoor stagnatie' werd voorko men. En de auto's, die de demonstrant©! aanbrachten, werden direct naar een standplaats in de omgeving verwezen, 't Leidsche Av.rovendel, of beter is te spre ken van de legioenen uit de Sleutelstad die nl. zeer go.ed opgekomen was', bet- traden het terrein onder het zingen vafl Daarom komen wij naar Den Haag". Van kwart voor twee tot over z,es' heeft de groote toegangspoort de Avro-demon stranten doorgelaten. Tegen 5 uur heeft dr. F. Wester] ling een kort openingswoord gesproken En daarna hield de voorzitter der Avro de heer dr. H. M o 1 h u y s e n een rede Staan wij hier als onverzoenlij'klen ten aanzien van den Radiostrijd? vroeg dr Molhuysen. o<.a. 'Hierop zou ik niet gaarne met „jja' antwoorden. De A.V.R.O. wil wel degelijk streven naar de tot standkoming van een harmo' nischen Nederlandschen Radio-Omroep ■waarbij rekening wordt gehouden met de DOOR 11.AMTOMSEM. 56. Ja, dat is wel zoo, zei Dick. Maar Wa Zvl -er met j°u gebeuren, als je weer komt. je *ader. ai ,e ^an met? vroeg Audrey. Als vader zich niet bedaard houdt en er op aandringt dat ik in dat engagement zal toestemmen, dan kan ik in werke lijkheid uit huis wegloopen en kun je me vinden ergens in een hutje.een hutje zal er vast wel te vinden ziin en dan Ze hield op en klapte' 'in de handen van opwinding. O, Dick! Wat een idee Wat kostelijk Neem je het als jeblieft aan. Kijk eens aan, als je op een ander kantoor kwam en ik kon het thuis niet uithouden in Londen waar moest ik dan heen Dan kon je hierheen-komen, zei Dick. Terwijl jij in Londen was Dan kon je net zoo goed in Devonshire zitten, want dan zagen we elkaar al even wei nig. En dan, je weet nu zelf toch wel, hoe moeilijk er in Londen aan een baantje is te komen! Niemand geeft je 'belangen der volksgroepen, die een eigen omroep hebben meenen te moeten op richten. Maar even zeer als het billijk is en verstandig, dat de A.V.R.O. rekening] houdt met degenen, die naast Naar aov beiden, even onvermijdelijk is het, dat deze laats ten rekening houden met het bestaan van de A.V.R.O. En dat rekening Houden met hjet 'bei- staan van de A.V.R.O. hebben wij absoi luut gemist in het zendtijdfaesluit van 15 Mei 1930. Den heer Molhuysen werd een groote 'krans aangeboden. De volgende spreker mr. J. H. van D o o r n e, lid van het dag. bestuur doel de op de a.s. verkiezingen, toen hij zei- de: „Wij 'zullen 't over drie jaar niet ver geten zijn". „En indien het onrecht niet volledig wordt hersteld vóór dien tijd, dan zal over drie jaar bij de verkiezingen door het land van Noord tot Zuid' en Oost tot West klinken„Wij hebben nietver geten, en wij zijn u en uw politiek g]er knoei en gekuip moe, moe en meer dan moe!" Vooral de derde spreker de heer W. Vogt, werd met luid hoera begroet. Hij hield een toespraak tot de „millionairs" en „kapitalisten" De A.V.R.O. dringt er niet op aan dat' vernietigd worde, wat naast haar leeft, maar dat weggenomen wordt, al datgene dat haar gezonden groei-drift kan belem meren. De regeering', zei de heer Vogt o.a. overwege ernstig het scheppen van nieu we ontplooiingskansen voor de A.V.R.O. waarbij voor naar oplicht een toekomst met eigen zender de heele week, aldus besloot de heer Vogt zijn langdurig toe gejuichte rede, welke verschillende ma len door applaus werd onderbroken. Ook den heer Vogt werd een grooten krans der luistervinken aangeboden. Het slotwoord werd uitgesproken dóór dr. F. Westerling, die een bijzonder woord vian hulde bracht aain de Haagsche politie en het optreden vlan de directie) der Haagsche tram laakte. Onder geweldige instemming werd' bij handopsteken de volgende motie aange nomen: Meer dan honderdduizend, leden dier Algemeen© Vereeniging Radio Omroep, vereenigd op den Landdag op 6 Septem ber 1930 op Houtrust in Den Hlajag, wenden zich eerbiedig tot Uwe MJajesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze waarop de wet op de verdeeiling van den zendtijd is toegepast. Naar hunne meening is het een eisch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheele week een Nationaal Algemeen Programma moet kunnen beluisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk, vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit Algemeen Programma zal worden afge nomen ten bate Van p ar tij -uitzend ingjen die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de eenheid van ons volk, in de overtuiging', dat Uwe Majesteit wel aandacht zult willen scjien- daar twee pond in de week met kost en inwoning er bij.... en deze man biedt het je aan.al heb je dan ook geen getuigschrift of zoo iets van Thomson en Jaffrey. Dat heb je mis, bleef Dick volhou den. Thomson zou me dadelijk een goede aanbeveling willen geven, als ik maar naar zee ging. Maar hier heb je vooruitzichten, drong Joyce aan. Dat doet geen enkel kantoor.... geen enkel schip of die manier. En alles bij elkaar genomen, voegde Audrey er bij, mevrouw Winkles zou het niet hebben voorgesteld, als ze niet wist dat het uitstekend was. Toe Dick, neem het nou aan Gm mij Ik voel, dat hier een uitweg voor ons is. Ik heb er een voorgevoel van, dat deze brief, die zoo onverwachts komt, een goed voorteeken is. Laat die kans niet voorbijgaan, Dick! Dick begon te lachen. Natuurlijk neem ik het aan. Het komt echt uit den hemel gevallen. Ik zal dadelijk een telegram sturen, dat ik het aanneem. Ik wou de zaak maar eens van alle kanten bekijken, XXXIV. De donkere, magere man keek den trein langs, die voor het perron stil hield. Er stapten slechts drie menschen uit. Twee waren boeren. De derde was blijk- Eendracht bouwt een huisdoor tweedracht stort het in. ken aan deze verlangens van een zoo groot deel vlan uw volk. Hierna werd spontaan 'door de naai: schatting bijna 140.000 personen (de „128.000" was ruim overschreden!) tot tweemaal het eersitei couplet van het „Wilhelmus" gezongen. Den Haag heeft nimmer zoo'n groot- sche betooging' gezien! OUD-GEPENSIONNEERDEN. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer Suring betreffende gelijk stelling met ingang van 1 Sept. j.l. van de regeling der toekenning van uitkee- ringen aan oud-gepensionneerden der Ned. Spoorwegen met die, welke voor de oud-gepensionneerden van het rijk is vastgesteld, heeft de minister van Wa terstaat o.a. geantwoord: Voor de toekenning van uitkeeringen aan oud-gepensionneerden der Ned. Spoorwegen heeft de directie destijds een regeling getroffen, die in hoofdzaak overeenkomt met de tot 1 dezer bij het Rijk geldende regeling. De directie had reeds bepaald, dat de eerst-bedoelde regeling met ingang van 1 Sept. j.l. zou worden herzien, overeen komstig die, welke bij K. B. van 22 Juli 1930 voor de oud-gepensionneerden van het Rijk is vastgesteld. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Op de vragen van den heer Hermans in verband met het publiceeren van door de Regeering ter griffie der Kamer overgelegde rapporten omtrent het on derzoek, ingesteld door den advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch, naar de gebeurtenissen tij dens de staking aan de zinkwitfabriek te Maastricht, antwoordde de heer Don- ner, minister van justitie, dat hij reeds op 10 Februari j.l. in zijn in den brief van 1 Augustus j.l, vermeld antwoord aan den heer Albarda, op diens verzoek om publicatie werd kenbaar gemaakt, dat hoogstens de door den heer Albarda sub sidiair gevraagde nederlegging ter griffie na algeheele afhandeling der zaak werd mogelijk gesteld. Dat het vertrouwen, hetwelk bezwaar tegen publicatie gedane nederlegging ter griffie door de Regeering aan de Kamer werd gegeven, is geschonden, betreurt de minister ten zeerste, zoowel voor dit bepaalde geval als om de meer alge- meene beteekenis, die deze pijnlijke er varing noodzakelijkerwijs moet hebben. Het vermag den minister echter niet te dringen van het standpunt, hetwelk hij met betrekking tot de publicatie van den aanvang af heeft ingenomen. Het gevaar voor onjuiste conclusies komt onder deze omstandigheden niet voor rekening der Regeering; intusschen moge de minister, ten einde voor zoo ver mogelijk misverstanden te voorko men, met betrekking tot een tweetal punten, die in de eerste vraag worden baar de man, dien hij kwam afhalen. Ardley Mannes? vroeg hij. Juistzei Dick. Anthony Waring stak een magere, ge bruinde hand uit. Aan zijn pink droeg hij een zwaren, gouden ring, waarop de teekens van den dierenriem gegraveerd waren. Hij had een rijbroek aan, zware bruine schoenen, een duffelsche jas en pet. Zijn haar was pikzwart en zijn ge zicht en nek verbrand van de zon. Zijn handdruk was stevig en hij zag er flink gezond uit. Hij had een fijn gevormd gelaat met een smallen neus, een klei nen mond en een vierkanten kin. Hij was een jaar of vijf en dertig. Dick vond hetn een kerel zooals hij er nog zelden een gezien had. Ik ben in mijn schik, dat u er bent, zei Waring. Waar is uw bagage? In den goederenwagen. Ze gingen naar het achtereinde van den trein en zagen daar dat Dick's ba gage reeds op het perron gezet was. Wa ring gaf eenige orders. Hij ratelde ze vlug' af, kort en scherp, Dick vond, dat hij niet op zijn mondje gevallen was, Een kruier bracht de koffers door een ijzeren hekje heen naar den weg. Een hooge sjees stond er voor te wachten. Hierop zei Waring. Hij liet den achterwand omlaag klap pen en maakte de kettingen er van vast. De kruier hief den grooten koffer er op en zette den handkoffer er bij. aangestipt, nog het volgende aantee- kenen a. dat het standpunt omtrent de publi catie van buitenaf zou zijn of worden be- invloed, is reeds daarom uitgesloten, wijl op het oogenblik, dat hieromtrent werd beslist, meer dan een half jaar geleden, van den inhoud van het rapport naar buiten niets bekend wasten over vloede wil de minister overigens nog wel uitdrukkelijk uitspreken, dat toen of la ter van eenige poging tot het uitoefenen van invloed te dezen geen sprake is ge weest, b. in zijn nader rapport komt de ad vocaat-generaal op grond van een zorg vuldige toetsing van het in de opvolgen de brieven van den commissaris van po litie aangevoerde bepaaldelijk tot de conclusie, dat de door dezen ter eigen ontlasting gestelde provocatie van R.K. zijde „niet is bewezen en evenmin door hem (advocaat-generaal) als juist wordt aanvaard". DE NIET-UITZENDING DER VOLKEN BONDSVERGADERING, Naar het Hbld. verneemt, adviseerde de Algemeene Programma-Commissie dezer dagen den directeur-generaal der P.T.T. het volgende Naar aanleiding van uw schrijven van 16 dezer betreffende radio-uitzending Volkenbond heeft de Algemeene Pro gramma-Commissie de eer U mede te deelen, dat zij de uitzendingen van de Volkenbondsvergadering niet geschikt acht voor het algemeen programma. De commissie meent, dat deze uitzendingen wellicht door middel van den zakelijken omroep kunnen plaats vinden. De reden, waarom uitzending onder een algemeen programma niet geschikt werd geoor deeld, is gelegen in de omstandigheid, dat de toespraken in het Fransch, En- gelsch of Duitsch worden gehouden en derhalve toch voor het overgroote ge deelte der luisteraars van geen waarde zouden zijn. De uitzending kan echter plaats vinden, hetzij den zakelijken om roep, hetzij op den Hilversumschen zen der, behalve des Maandags, en op den Huizer zender, behalve op Vrijdag. Gelegenheid tot uitzending bestaat er derhalve in voldoende mate. Uit het advies der commissie volgt daarom geenszins, dat zij tegen de uit zending was. Een belangrijke verkeersverbetering- De verbinding over het veer Veere Kamperland heeft sedert 1 September eene belangrijke verbetering ondergaan door het daar heen overbrengen van de boot „Zuidvliet", die tot voor' korten tijd voer op het veer KortgeneWol- phaartsdijk, zulks na grondige verbe tering van de inrichting van die boot. Waterleiding op Schouwen en Duiveland, De vragen van den heer Kersten, be treffende ophefing van de verplichting voor de 'bevolking van Schouwen en Duiveland tot aansluiting aan de water- Waring steeg in en nam de leidsels. Dick kwam naast hem zitten. Wat dek vroeg Waring. Graag, antwoordde Dick, den deken over zijn knieën trekkend. De weg was heuvelachtig. Met moeite tick het paard hen tegen de hellingen op en als ze boven op waren, konden ze in de verte even de zee zien: omlaag ging het in gestrekten draf, zoodat ze danig heen en weer werden geschud. De stilte werd slechts verbroken door de regel matige hoefslagen van het paard, het knarsen der ijzeren wielbanden, het ge schreeuw van meeuwen en het geritsel, in de struiken, als ergens een konijn op sprong en wegholde. Nu en dan wierp Dick een zijdelingschen blik op den man naast hem. Waring zat recht voor zich uit te kijken, alsof hij bezig was een heel lastig vraagstuk op te lossen. „Als u boeken hebt, breng ze dan mee. Het is hier erg stil". Dat had hij geschreven. Dick voelde den moed zin ken. Eenzaam? Het was een afschuwelijk woord. Het deed hem denken aan een verlaten eiland, zonder Audrey, met geen ander gezelschap dan een raadsel- achtigen man, die zijn tong scheen ach tergelaten te hebben in de bosschen van West-Afrika, Na afscheid genomen te hebben van Joyce was Dick dien morgen met Audrey naar Londen afgereisd. Samen waren ze zwijgend naar het station gereden. Tien Zoo n vroolijlce Oom valt bij de neefjes zeer in den smaak. Veel van zijn opge wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. (Ingez. Med.) leading en het niet vorderen v.an voór- uitbetaling voor de levering van water heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid alle vier ontkennend beant woord. Wat de vraag betreft inzake een eventueele bereidverklaring van den mi nister om' den dwang tot aansluiting op te heften antwoordt Se heer Vers schuur nog: Blijkens de ervaring geeft een drink waterleiding onschatbare voordeelen voor hygiëne en bedrijf: .ret inzicht daarin wordt dikwijls eerst later het deel van velen, die zich aanvankelijk verzetten. Zondier redeljjke rentabiliteit, gegrond op de daarvoor noodilge aansluitingen, 'kan 'n drinkwaterleiding niet tot stand komen. Verplichte aansluiting is daarvoor onmis baar. De gemeenten van Schouwen en Duiveland hebben de keuze gen ad tus- schen verplichting tot aansluiting en ga rantie van een zekere opbrengst. Zij heb ben alle de verplichting gekozen, waart» van ontheffing mogelijk is voor bestajande Nvoningen binnen zekeren .afstand van een hoofdhuis, indien die woningen een ander deugdelijk middel voor drinkWal tervoorziening hebben. Regenbakken, zelfs wat men pleegt te noemen goede ;rie(genib,akken kunnen in den regel niet .als deugdelijk middel voor drinkwater voorziening worden beschouwd. Aan de ontkennende beantwoording van de laatste vraag, jiJ'. of de minister zijn invloed 'k'an laten gelden, dat geen voor- minuten lang hadden ze daar rondge drenteld en tijdschriften gekocht en slechts nu en dan een enkel woord ge wisseld, zonder elkaar in de oogen te durven zien. Toen had de chef gefloten en een enkel kort oogenblik hadden ze elkaar omarmd gehouden. Daarna had hij nog even uit het portier gehangen om haar tot het laatst te kunnen zien en dan had Dick alleen gezeten in een leege coupé, een leege wereld, een onuitspre kelijke verlatenheid. Uur na uur zat hij zoo, Audrey steeds verder en verder achterlatend, zonder den minsten troost, voortjagend onder grijze luchten door 't sombere landschap, Als ze toen door de kracht harer liefde, den afstand had kunnen overschrijden en bij hem in de coupé was gekomen, dan zou hij al zijn trots opzij gezet hebben en met haar getrouwd zijn in het eerste het beste dorpje, zonder dat hij geld had, zonder betrekking, dankbaar en nederig. Kunt u rijden? vroeg Waring op eens. Dick schrok op uit zijn droeve mijme ringen. Ja zeker. Waring gaf hem de leidsels over en haalde een doorrookte pijp te voorschijn, die hij begon te stoppen. Tabal^? presenteerde hij. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1