IJrmitnciate üeemusche per Kilo eo leges slnllarlef no. 2 0 9. zaterdag 6 september 193 0. k binnenland. MOEIUJKE WEGEN zeeland Stoommckrj „Warding' 'De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Twee bladen. Eerste Blad. 173e Jaargang. H.AMTOMSEM. WASCHT MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers.' Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uii drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cenl ïbjk |Het liog, ïkie te |wa- de ïna- ftm leid is Igte) |de- ard lok 1Z. )a- f"9 u. 2rl Ide lan 99' lu- Iv- Ik. 1J. let lel tl. er MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN, f Op 70-jarigen leeftijd is heden in den vroegen morgen te 's-Gravenhage over leden de oud-vicepresident van den Raad van State mr. dr. W. F. van Leeuwen. Hij was oud-commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en oud burgemeester van Amsterdam. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw J. D. Brand, directeur in Neder land van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. ZWOLLE 700 JAAR. Zwolle heeft gisteren zijn 700-jarig 'feest voortgezet met een historischen op tocht: de aankomst van Willebrand van Oldenburg met zijn ridders en leger in de Marke van Swolle, voor, op den 31sten Augustus 1230, hetzelfde moment dus, dat het hoogtepunt vormt van het feestspel Swolle Stad. De bisschop is op een veldtocht tegen de opstandige Dren then en voert in zijn legertros dan ook belegeringswerktuigen, de blijde en stormram, mede. Voorts wordt hij begeleid door zijn gevolg van klerken (want hij heeft ook tijdens zijn verblijf in het Oversticht staatszaken te behandelen) en door de abdis van het klooster te Hunnepe, den domproost van Utrecht en den dom proost van Deventer. Bij hem hebben zich de heeren van Buckhorst en van Voorst, eveneens bekende figuren uit het openluchtspel, aangesloten. Zij hebben hem, terwijl zij buiten de Marke op jacht waren, ontmoet en trekken met hem mede naar het Noorden, ten strijde tegen de Drenthen. Eenige notabelen en volk van de Marke Swolle zijn den bisschop tegemoet gegaan, toen zijn aankomst werd ge meld en komen nu met zijn leger terug, deels er aan vooraf trekkende, deels dit volgende. GEEN INVOERVERBOD VOOR GRAAN. Op de vraag van den heer Braat be treffende stopzetting van den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië ter bescherming van den Nederlandschen landbouw heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat de invoer hier te lande van gerst, rogge en tarwe, noodig ter voorziening in de behoefte voor zoover die door de biu- nenlandsche productie niet wordt ge dekt, plaats heeft uit talrijke verschil lende landen. Stopzetting van den in voer uit een dier landen zou grooteren invoer uit andere landen met zich bren gen en kan derhalve niet bijdragen tot bescherming van den Nederlandschen landbouw. Reeds uit dien hoofde kan ar geen aanleiding bestaan het geopperde denkbeeld in overweging te nemen. ELECTRIFICATIE LIJN ANTWERPEN- BERGEN OP ZOOM, De Antwerpsche correspondent van de Maasbode schrijft De besprekingen tot electrificatie van de tramlijn AntwerpenBergen op Zoom zijn, naar verluidt thans zoo ver gevor derd, dat het plan als aangenomen mag worden beschouwd. Eerst zullen de lij nen op Nederlandsch grondgebied op dezelfde breedte moeten worden ge bracht als die in België. HET MONUMENT VOOR VAN SPEYK. Het bestuur van den Dietschen Bond heeft op zijn desbetreffend verzoek aan den minister van defensie ten antwoord gekregen, dat zijnerzijds voor vernieu wing van het opschrift van het gedenk- teeken voor Van Speyk in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt zorg ge dragen. KELLOGG. Het heet, dat Kellogg, de voormalige Amerikaansche secretaris van Staat wiens naam verbonden is aan het pact van Kellogg een zetel zal aanvaarden in het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, in Den Haag, mocht hij tot dit ambt worden gekozen. TRANSPORT VAN ENGELAND- NEDERLAND PER SPOOR, ZONDER OVERLADING. Wij lezen in die N. Rott. Crt. De London en North Eastern Railway hebben een overeenkomst aangegaan voor het vervoer van 1000 ton elep1 triset materieel van Ne wei s lllc'-on-Tyne njaar IJmuiden, via de trein-veerpont Harwich- Zee'brugge. Dit materieel bestaat uit twee wisisell- 'stro om-turbines met condensinistallatie welke C. A. Parsons en Co. Ltd. ver; vaardigen voor het provinciaal electrici teitsbedrijf van Noord-Holland. De ma chinerieën zullen worden vervoerd 'ir drie speciale treinen van Newcastle to Harwich, waar de truckw,agens geran geerd worden op de Ireint-v-eerpont en hieropi vervoerd na;ar Zee-brugge, va!r waar zij over Belgische en Nederland-" sche spoorlijnen haar bestemming zullen 'bereiken, zonder dat overlading noodig is De eerste trein, 'bestaand1® uit onge veer 40 wagens, zal vermoedelijk of 21 dezer van Newcastle vertrekken en zal gevolgd worden door twee treinen van 24 waigeus in October en November Deze twee treinen zullen beladen woe den boven het normale lajadgfawMilt eri zullen daarvoor opi een Zondag n'aar Harwich worden vervoerd, omdat dan de aangrenzende lijnen vrij' gehouden kunnen worden. Twee wagens zullen worden beladen met een lading van 65 'ton elk, wat mfat het gewicht van den wagen salmien 104 ton 'bedraagt. Dit transport zal de zwaiarste truck!-la dingen omvatten, wel'ke ooit door de veerpont HarwichZeebrugge zijn ver scheept. DOOP 55. De vijfde brief ging van Audrey naar aar moeder. Alle vijf waren als steenen een Vlfver geworpen. De rimpels in ^L™at*r kringelden hoe langer hoe j* ze tegen den oever kwa- 'hid ^1) e^ene stond, die ze gewor- wnord v?n was het ant- And v L me-ouw Winkles aan Audreywaarmze^telde van het be staan van den donkeren Devonshire. De volgende rfakt^den oever, toen er een brief 0p het blad lag waarop Joyce voor Dick een kop thee voor zijn deur had neergezet. Kort daar na rende een jonge man in een kamer japon de gang over, roepend Audrey Jo Groot nieuws Ziin jullie al klaar Nog lang niet riep Audrey terug. Waag het niet binnen te komen Schiet dan op Het huis staat in brand De wereld vergaat In beide gevallen is het van belang er fatsoenlijk gekleed uit te zien, zei Joyce. Bewaar je nieuws maar tot het ontbijt, Dick We zijn in tien minuten De hand, die de roede hanteert, moet door een liefdevol hart en door een verstandige zorg begeleid worden. beneden. Zonder verder iets te zeggen, rende Dick de badkamer binnen. Die tien mi nuten zouden wel gelijk staan met een half uur voor hem; dus schoor hij zich zonder zich te snijden, nam heel op zijn gemak een bad en bracht wel tien mi nuten zoek met een das uit te kiezen, die goed bij zijn pak en overhemd kleur de. Eindelijk nam bij een veelkleurige met Indiaansche motieven. Hij had zich in zijn berekening zoowat tien minuten verrekend, want hij was juist die das aan het omdoen, toen de meisjes op zijn deur bonsden. Hij kwam ze dadelijk achterop en liet zijn ontbijt staan om haar eerst den volgenden brief voor te lezen: Devonshire, Daw's Coombe, Waarde heer Ardley Manners, Mevrouw Winkles Smith was zoo vriendelijk mij uw adres te geven. Ik kijk al eenigen tijd uit naar iemand, die me behulpzaam zou willen wezen in het bestuur van mijn melkerij en groentenkweekerij. Onze gemeen schappelijke vriendin schrééf me, dat u naar een dergelijke positie zocht. De melkerij vraagt vroeg opstaan en hard werken. Als u een man bent, die is, zooals zij schrijft, dan wil ik u een salaris geven van honderd pond per jaar; en wanneqr u, na een proef tijd, genegen bent te blijven, dan zal het mij aangenaam zijn een regeling te treffen voor winstverdeeling, die u Besmettelijke Kiekten. Het aantal aangegeven gevallen van besimettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Aug. in de (provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk, HonteniS- se 2, Vlissingen 1. Diphtierie: Grijps'ker- 'kie 2, Hoek 1, Hulst 1. Poliomyelitis (kin derverlamming) Clinge 1. Er werden geen gevallen van encep halitis na inenting aangegeven. MIDDELBURG. Naar de A.V.R.O.-meeting. Hedenmorgen vroeg was de Balans een parkeerterrein van de auto's en touring cars, die deelnamen aan den gezamelijken tocht naar de protestmeeting in den Haag, uitgaande van de A.V.R.O. De auto': droegen de A.V.R.O.-vlaggen en vele op schriften, die de bedoeling van de mee ting, recht te verkrijgen voor de A.V.R.O. om iederen dag volledig te kunnen uit zenden, in verschillende bewoordingen vertolkten. Te half acht zette de stoet zich in beweging en zal hij onderweg zeker nog zijn aangegroeid, daar ook u't andere deelen van Zeeland, A.V.R.O.- luistervinken zouden optrekken naar de residentie. Niet alleen nieuwe oprichting van zaken, maar ook uitbreiding en verbe tering van winkels geeft een bewijs van vooruitstrevendheid van den midden stand. Thans heeft de firma A. M. Hof man in de Lange Noordstraat, daarvan een bewijs gegeven door groote verdie ping van haar winkel, waardoor alles beter tot zijn recht komt en rustiger kan worden ingekocht. Vooral 's avonds biedt de winkel een fraai inzicht. Gisterenavond kwam het Comité tot het behoud van bet garniizojein nlhiei\ dat enkele jaren geleden met succes werkzaam is geweest, bijeen in verlband met de plannen tod wijziging -in hejt1 garnizoen. Men meende dat er aanleiding is o|m weder actief op te treden. Gisteren hebben alhier twee ver- 'kleersongelukken plaats gehad.' Des mid1- dags (werd bij de school aian de Nieuwe Haven een meisje door een auto a,an gereden,, waarbij den chauffeur geen schuld trof. Des avonds wals hlet o.i. in de (Langedelft anders. Hier reed een autobestuurder, die in omstandigheden verikeerde, waarin hij niet achter het stuur van een auto moest .ziltten, eein wielrijder omver. Het rijwiel en de daar voor liggende berijder werden één eind over de straat medegesleurd. Hét rijwiel en de kleeren van den eigenaar waren- deerlijk' gehavend, dooh de man «elf kwam er met ontvellingen en lichte ver wondingen af. een ruim bestaan kan opleveren. Als u zin hebt om te komen, telegrafeer even met welken trein. Dan kan ik u afhalen. Hoogachtend, ANTHONY WARING. P.S. Als u er boeken op na houdt, breng ze dan mee. Het is hier erg stil. Eeiïige oogenblikken heerschte er een diep stilzwijgen in het vertrek. De beide meisjes keken elkaar met glinste rende oogen aan. Dick keek naar Audrey. Wat heerlijk zei Joyce. Daw's Coombe Audrey zong het bijna. Je hoort de zee en je ziet de ko nijntjes al loopen Allemaal goed en wel, zei Dick, maar het is Devonshire Dat kost een kapitaal om naar Londen te komen Dat kunnen we wel 'voor elkaar brengen. Dick, zei Joyce. Ja, goed.... maar ik zit er niet over te denken, hoe ik er kom, maar hoe ik terug kom Terugkomen? Hoe bedoel je dat? vroeg Audrey. Hoe krijg je me anders ooit meer te zien? Ik kan net zoo goed in Austra lië gaan zitten 1 Honderd pond in het jaar Denk daar eens aan zei Joyce. Dick trok nadenkend zijn wenkbrau wen samen, En deel in de winst Die goede Reeds meermalen is geschrévéi over het in de. Abdij ontbreken van be'- hoorlijke banken. Enkele dagen geleden is een flinke bank geplaatst en deze zal naar wij vernemen, door twee anderen worden gevolgd. VLISSINGEN. De Vlissingsche Postfanfare, geeft Zondagavond 7 September van 810 uur een concert aan den Boulevard Evertsen. In de week van 30 Augustus tot en met 5 September werden alhier ge nomen 2828 baden in het gewone en 1502 in het volksbad. WALCHEREN. KO U D E KERKE. De handelsreiziger v. Di., alhier, die ejen po,ging tot doodslag heeft gedaan op zijn schoonmoeder, en die omdat hij in zeer overspannen toe stand verkeerde in het gasthuis te Mid delburg onder bewajking stond, is thans naar het Huis van Bew;aring over gebracht. SOUBURG. Voor een matig opgeko men publiek sprak Donderdagavond in café de Zw(aan mr. P. Dieleman, voor ons Vorstenhuis aan Oranje, waarvan de stichters reeds in de middeleeuwen voor komen als mannen van gezag. Na een rede die bijna twee uur in beslag nam en waarnaar met alle aandacht werd ge luisterd werd besloten met het zingen der twee eerste verzen van het Wilhel mus. ZUID-BEVELAND, KRUININGEN. Toen Woensdag dhr. J. B. Wz. en zijn vrouw per versierde Til bury, (voor de feesten) bij de viila van dr. Nieuwenhuize lipt -dorp binnen reed, sprong het paard, Schichtig geworden^ •opeens de sloot in. De vrouw was erjhet ergst aan toe daar deze met haar hoofd in de modder terecht kwam. Spoedige hulp 'bracht haur uit haar benarde po sitie. Hoewel door schrik bevangen bleek haar toestand later niet zoo ernstig te zijn, zoodat alles nog goed afliep. IERSEKE. Gisteren hebben twee zwemmers begeleid met een roeiboot getracht vanaf den Thoolschen dijk (het Veerhuis) den Zuid-Bevelandschen wal zwemmend te bereiken. De een moest 't na 3 kwartier opgeven, terwijl de heer A. J. Vette er in slaagde na 3 uur bij den Breedschen dijk aan wal te stappen. Eerst meegevoerd met den stroom de Iersek- sche Bank op werd hij later met de eb naar beneden gezet. BORSSELE. Donderdagmiddag trof de zoon van den landbouwer de R. het on geluk spelenderwijs met een klein ge weer waarvan het schot afging, zich zoodanig aan oogen en gelaat te ver wonden, dat bij medisch onderzoek op name in 'het ziekenhuis te Middelburg noodzakelijk bleek. GROOTE MARKT C 12 mevrouw Winkles zei Audrey. Denk toch eens aan, Dick, Devonshire en de zee en zoo'n prachtige streek. Geen kantoor en geen ontbijt op een koopje en geen vuile kostjuffrouw En jou niet zei Dick. Geen wan delingetjes en niet naar den schouw burg. niets anders van jou dan brie ven. Wat heb ik aan de zee en aan de mooie streek, als jij er niet bij bent? En dan, het is allemaal mooi en wel om van winstverdeeling te praten. Waar er gens in Engeland brengt het landbouw bedrijf fatsoenlijk winst op Hoe zou hij het kunnen aanbieden, als er geen winst te maken was? En bovendien, viel Joyce haar bij, denk eens, wat je een geld kunt sparen als je daar buiten woont. Geen huur en geen eten te betalenje hebt nergens geld voor noodig dan voor tabak en postzegels. Op het eind van het jaar heb je al je geld nog over Dick was nog niet overtuigd. Wie is die mijnheer Antony Wa ring? Stel je eens voor, dat we het samen niet kunnen vinden O, dat zal best gaan, meende Audrey. Ik heb hem eens bij mevrouw Winkles ontmoet. Het is een heel aardige vent.hij is in Amerika en Afrika en Indië geweestheeft van alles en nog wat bij de hand gehadheeft ergens koorts opgeloopen en is toen naar Devonshire gegaan. Dan zal hij wel aardig wezen, mop (Ingez. Med.) De feesten te Goes. GOES. Gisteravond vergaderde ondc- voorzitterschap van den heer Abeleven het Oranje-Comité, teneinde nog enkele zaken te bespreken en te regelen in ver band met de feesten van volgende week. De voorzitter roemde in zijn openings woord de prettige voorbereiding van de werkzaamheden. Als bewijs van groote waardeering voor het in hem gestelde vertrouwen en van dankbaarheid voor de prettige sa menwerking biedt spr. als geschenk aan een keurig uitgevoerd vaandel voor de Oranje-vereeniging, waarbij spr. mee deelt, dat hij bij de vervaardiging de medewerking van zijn zoon heeft inge roepen. De heer Van Ballegoyen de Jong aanvaardde met hartelijken dank dit geschenk. De voorzitter dankte den heer Witn Abeleven voor het belangloos teekenen der plaat, den heer Doeleman te Zierik- zee voor het geven van 125 prijzen voor het Floraliafeest, en het Magazijn Neder land voor het beschikbaarstellen van een kunstvoorwerp als prijs voor den optocht, den heer v. d. Velde voor het inzamelen van gelden bij verschillende personen. De voorz. deelde nog mede, dat in de jury voor den optocht in de plaats van den heer Melse is benoemd de heer Ma- zure te Middelburg, dat behalve de reeds in de vorige vergadering genoemden ook de leerlingen der Bewaarscholen worden onthaald, dat de optocht niet minder dan 52 nummers telt, dat door het comité daarvoor 18 prijzen zijn beschikbaar ge steld, dat de medewerking der padvin ders bij dezen optocht is toegezegd, dat het punt volkszang door verschillende omstandigheden is vervallen en dat in de plaats daarvan de heer Golderman radio- muziek zal doen geven, dat het Dage- lijksch Bestuur besloot een der Donder dagavondconcerten niet op de Beesten markt maar op het Rimmelandplein te doen geven, en dat in de plaats daarvan op de Beestenmarkt waarschijnlijk gym nastische oefeningen zullen worden ge houden. De verlichting van toren, stadhuis, enz. heeft een langdurig punt van bespreking uitgemaakt. De kosten vielen niet mee. Maar een particulier heeft de verlicln ting van de beeldengroep van het Stad huis financieel mogelijk gemaakt. Zaterdagmiddag zal nog een gecostu- meerde voetbalwedstrijd worden ge- perde Dick. En hij slikt zeker den heelea dag kinine en ziet geel achter de ooren, veronderstel ik zoo. Wel, als je hem niet moogt lijden, kun je immers altijd nog terugkomen, Het is in ieder geval de moeite van het probeeren waard, Je krijgt eiken dag zoo'n aanbod niet. Ben je niet van p'an er op in te gaan, Dick? Alles goed en wel, stribbelde Dick tegen, maar we moeten zien geld te maken, veel geld.... en de eenige plek, waar je dat kunt doen, is Londen. Voor mijn part bestond er geen Londen! zei Audrey. Ik heb er een hekel aan. Ik ben er beu van, het hangt me de keel uit Ik wil niet in Londen wonen, als we eenmaal getrouwd zijn. En die heerlijke flat dan, die we zouden huren Stel je eens voor, hoeveel heerlijker een oud huis met een balkenzoldéring en een grooten open haard zou wezen, dicht aan zee en midden in het vrije land Als we op het land woonden, Dick, dan zou den we al heel gauw in staat zijn om zelf een autotje te houden, wat in Londen onmogelijk zou wezen. En wat zou het niet heerlijk zijn, dat we konden sparen om nu en dan een weekje naar de stad te gaan. We zouden daar honderd keer meer genieten dan wanneer we er altijd woonden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1