lïrotrirtciale No. 2 0 6. Twee bladen. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEIUJKE WEOEM ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent m KONINGINNEDAG IN NED. INDIE. ■V. D. Aneta meldt uit Batavia. De 50ste verjaardag der Koningin is in geheel Ned.-Indië door alle groepen der bevolking op zeer uitbundige wijze geviera, zonder dat oo'k' maar eeniga wanklank werd geboord. Alle bladen ver» schenen met feestnummers. Te Bataviia werd in de Kr ,the draal aan 'het Waterloo'. P'oin een plechtige pontificale di.ikms Opgedragen, gevolgd door een Te Deum Deze dienst, die Zondagmorgen plaatst vond wera bijgewoond door den gou verneur generaal en vele andere autori teiten. Des avonds werd in de Willetast kterk op het Koningsplein een damkdiielns gehouden, welke eveneéns door dén gou verneur generaal en vele autoriteiten werd bijgewoond. DE RUPSENPLAAG. Op vragen van het Kamerlid, den heer Pölalk over rupsenplagen en de te ne men maatregelen daartegen door kboii» vogels, heeft de minister van Büme.nlainck sche Zaken en Landbouw geantwoord: Enkele, in de laatste jaren gedane waarnemingen, die in resultaat afwijken van betgeen tot dusver als algemeene opinie gold, wijzer er wel op, dat (klooi- vogelsoorten de rupssoorten, die thanls! als plaag optreden., als voedsel gebrui kten, maar niet, dat hieraan zoodanige beteektenis is toe te kennen* dat om, Idie reden de voorschriften omtrent de vo gelvangst, welke in 1928 in zeer bielang!- rijkte mate is1 beperkt, opnieuw radicaa zouden moeten worden herzien. Van de vogels der zoogenaamde „zwar1 te lijst" schijnt voor de hierbedioelde bei .strijding wellicht de musch va:n betee'kte!- nis te zijn, die echter aan land- lep tuin bouw niet weinig nadeel berokkent, et voorts de Vlcamsctie -gaai, die zeer -schia! delij'k' is* voor den vogelstand in het a-I gemeen, ook' v-oor die sóórten, die vóór) beperking van de plaag van waarde zijn In verband hiermede bestaat er naar. de meening van ondergeteekendè geer aanleiding thans in het bijzonder vooi dit geval een ingrijpenden maatregel tt treffen, maar hij is1 bereid biet vraagstuk -andermaal onder de oogen te zien. DR. BOUTENS ONDER CENSUUR. Wij lezen in het H'bïd.: Gelijk men weet,*, wais het l -Sapteimt her, de A.V.R.O., die het algemleene pr-0| igrumma moest verzorgen. Dit program ma was geheel gewijd aan den verjaar dag van H. M. d© Koningin. Wie bLv. op Hilversum heeft -afgestemd, zal o.a omstreeks half negen beluisterd heb-bén een ode, voor deze gelegenheid vooi de A.V.R.O. gedicht door dr. P. C. Bio,u( tens. Paul Huf heeft haar gedeclameerd ATaarbijna had Huf het niet gezegd Wat toch is n.l. 'bet -geval geweest? Zoo> als bekend, moet alles', wat op zulk eBn algemeen-pro gr almma-d'ag wordt uit gezonden, gecensureerd worden. Daar toe dienen de omroepvereeniging'én tij DOOP H.AMTOMSEM. 52. De oud_e Barnes krabbelde over zijn hoofd en keek naar binnen op de klok. bromde hij. f*'n eer Dick komt, zei Joyce, en hij^heeft een dame en bagage bij zich. zei, oude man. Ja. mijn zoons zijn allebei uit Maar dan zal ik zelf u wel rijden, "jüff^uw. T n T}Üheer Barne*- Joyce. Denkt u dat we nog 0p tijd kun nen zijn? Kan ik u soms helpen met in spannen De oude baas lachte. We komen wel op tijd, juffrouw, zei hij geruststellend. Toen ze voor het station aangereden kwamen deed het fluiten van den trein die kwam aangestoomd, Joyce opsprin gen en den loopbrug overhollen om op het perron te komen, waar de trein voorreed. Ja, daar stak Dick zijn hoofd al uit een portierraampje. Hij wuifde haar toe. Het was bijna een half jaar geleden, dat ze hem gezien had. Wat een Kerstfeest zou dat worden Hoe heel anders dan vorig jaar Hallo Dick Hoe maak je 't dig in, datgene, wat zij denken uit te zenden. Zoo was ook tijdig ingezonden het hjiervoren genoemde gedicht („Mor gengedachten op den vijftigsten gehoor tedag van Wilhelmina Van Oranjej-Nlalsl smu, Koningin der Nederlanden"). Maandag is aan het gebouw der A.V R.O., Keizersgracht 107 te Amsterdam, 'n telegram bezorgd, waarin stond, d'at de Algi Progr.-Commissie niet wenschte da bet 12e, 28e en 29e vers van Wit gedicht werd gezegd. „Overigtens geen Bezwaar." Wij laten hier eerst dit twaalfde vetrs volgen. Gesloten staan de politieke kermiskramen Waar ieders zure draf smook j-oeg door schouw aan schouw; Verscheld zijn al de kleineerz uch tige ijdle (namen,, En zuiver proeft -de lucht, en ijler welft izijn ibla-uw. Het 28e en 29e vers luiden resp1. I-aat dan Uw dienaren wijs en onwijs bedillen, Naar inzicht -of partijgunst voorschrijft of beleert^ Vaak- het onno-ozle doen en het verstand ge -willen,, Daar was en is maar Eén Gij (zijt hes die regeert Over en met de kern Uws volks, hief zout der naties. Dat nooit zijn smaak heeft ingeboet voor, valschen schijn-; Dat in zijn midden voert Uw vorstelijke i Gratiej, Als Isrel met zijn Ef-od toog door Re' woestijn,.... Nu wil het geval, dat Maandag de kan toren van de A.V.R.O. om half twee gel- sloten werden, met het gevolg, dat be doel-d telegram eerst gisterochtend ge opend werd, dus nadat Paul Huf Maan dag dit kunstwerk van Boulens gezegd had. Was het telegram inderdiaad tijdig gekomen,, dan zouden, zonder meer; be doelde verzen zijn vervallen of, zo-u men het „verminkte" werk van B-outens niet helbben uitgezonden DE VLIEGER VAN DIJK. Naar net H;and. verneemt onderlaten delt da Nederlandsche Ocea-anvlieger Van- Dij'k' reeds eeaiigen tijd over een nieuwe vlucht en wel een onder zijn leiding rondom de wereld. Desgevraagd vertelde; hij 't blad djat 't finamcieele gedeelte wel zoo ongeveer in orde was. Hij is thans bezig te trachten de Fokkerfabriek voor die vlucht te interessjpexen, omdat üjjj natuurlijk een Eokkervliegtuig voor die) wereldvlucht wil hebben. De wereldvlucht zal naar het 'Wad -ver neemt in 1931 w-orden gehouidiejn. Naar het „Dagblad van Rotterdam" meedeelde, gaat Evert van Dijk heden met een Curtiss-schoolvliegtuig n,aar Bote karest in opdracht van den Nederland) schen vertegenwoordiger van die Ame,- rikaansche vliegtuigfabriek. Naar het Handbl. verneemt, zal dia Nederlanasche vlieger deze vlucht iin etappes maken. Hij gaat eerst naar Neu renberg, maakt daar een tusischenlaindiing vliegt dan verder naar Weenen, w-aar Zoo.dag Jo Het portier werd opengegooid en Dick kwam er uit, gevolgd door Audrey, Dick gaf .zijn zuster een vluchtigen kus en stelde dan voor: Audrey, hier heb je Jo Een oogenblik keken de beide meisjes, voor wie Dick zooveel beteekende, el kander recht in de oogen. Het was een beslissend momentdadelijk, of nooit! Audrey Jo Het was in orde. Ze omhelsden el kander. Jo was een schatAudrey was een snoes Audrey logeerde in een der bovenka mers, die uitzicht hadden over de hey- vels. Dick aan den anderen kan der gang en Joyce naast hem. Het uitpakken ging zoodoende heel huiselijk toe. Ter wijl de meisjes met Adrey's koffer bezig waren, pakte Dick zijn eigen zaakjes uit, maar hij kon zich niet bedaard houden en kwam telkens met een stralend ge- zich nu eens dit, dan weer dat aan Audrey laten zieneen schilderij, of een foto, of een of andere Oxfordsche herinnering of wedstrijdprijs. Audrey was al met Joyce op Dick's kamer ge weest, om te kijken hoe hij die ingericht had. Ze had alle schatten van Joyce ge zien, had kennis gemaakt met Mary, de dienstbode, had door het sleutelgat van de studeerkamer gegluurd en kopjes ge kregen van de poes, geheel volgens 't program. Daarna waren ze met elkaar Een beleediging die men veracht is machteloos, alleen dan wanneer men er zich boos over maakt, geeft men haar waarde. Tacitus. weer benzine wordt bijgevuld en daar- ïfa naiar Boekarest. V,an Dijk rekent,, dat -de expeditie ongeveer een week zal duren. Hij moét in Roemenië het vliegtuig voorvlilejgen voor de militaire autoriteiten. ZWOLLE 700 JAAR. Na Hulst en Nijmegen, viert thans Zwolle zijn jubileum, het 700 bestaan, met luisterrijke feesten. Gisteravond om half zeven had een zanghulde plaats van een 500 Zwolsche zangers en zan geressen, op het groote Kerkplein, ter zijde van het raadhuis, gevolgd door een officieele receptie van het gemeentebe stuur in de oude trouwzaal, die door kaarslicht stemmig was verlicht. Honder den maakten van de gelegenheid ge bruik het gemeentebestuur te compli menteeren. 's Avonds was er groote feestverlichting, en was er veel vertier op het feestterrein Oud Swolle, VLISSINGEN, Met de electrische tram' werden Zaterdag vervoerd 11893 passagiers en Maandag 20.188 passagiers. WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle, WESTKAPELLE. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering sprak, na de opening, de voorz. de burgemeester een woord van medegevoel tot den wethou der, den heer Huibr. Cijsouw, die dezer dagen zijn echtgenoote had moeten mis sen door den dood. Dhr. W. Huibregtse meende, dat de ge meente dank verschuldigd was aan me;. Van der Weel, kantoorhoudster, daar deze zich bereid had verklaard, zich beschikbaar te stellen, zoo noodig bui ten de kantooruren, de telefoon te be dienen, tijdens de waarneming van de dokterspraktijk door dr. Drijber te Kou- dekerke. Een schrijven van de N.V. „Stoom tram Walcheren", om een jaarlijksche tegemoetkoming, tot een maximum van f 250, in de exploitatiekosten van de werkliedentram werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Een schrijven van Ged, St. om in te trekken de wijziging van de legesveror dening, waarbij een legesrecbt geheven wordt van f 2.50 voor ontheffing van het verbod, vermeld in art. 51 van de politie naar beneden gegaan en zaten nu om het groote, open haardvuur, welks knette rende blokken het vertrek met een doordringende fijne geur vervulden. Zb roosterden zelf hun brood, zetten den theeketel tusschen de houtblokken en porden het vuur flink op. Buiten was het donker geworden, maar toen de meid met een brandende lamp binnenkwam, riepen ze tegelijk, dat ze die wel weer mee kon nemen en bleven bij het haard vuur zitten schemeren. Het werd steeds stiller in de kamer. Ze staarden alle drie zwijgend in de vlammen.... Joyce zat met de handen onder haar kin; Audrey lag in het midden in een luien stoel met de voeten naar het vuur uitgestrekt; Dick zat op een krukje aan haar andere zijde en steunde tegen de leuning van haar stoel. Haar hand lag tegen zijn wang aan. Joyce's gedachten dwaalden af naar een rustig hoekje op het stille kerkhof. Er groeiden plantenden bloemen op dat graf. Ze had ze er zelf geplant. Het knetteren der vlammen deed Audrey denken aan zwaluwengetjilp in den zomer en den geur van kamperfoe lie. In haar verbeelding lag een klein, blond krullekopje tegen haar borst te slapen. Een tuinhek piepte en over het grintpad kwam Dick rustig naar huis toe. Hij knielde naast haar neer, drukte heel zachtjes een kus op het slapende kinder kopje en keek haar gelukkig en tevre den aan. Dick zag de lichten van Londen in de verordening Ged. St, waren van oor deel, dat het meer betreft een belasting cp openbare vermakelijkheden. De wij ziging werd daarop ingetrokken. In verband met een in een vorige vergadering gedaan verzoek door den heer B. Louwerse, om n.l. in de verschil lende straten straatnaambordjes aan te brengen, is prijsopgave gevraagd vöcr het aanschaffen van deze bordjes. De kosten zullen circa f 60 bedragen. Be sloten werd tot het aanbrengen van naambordjes op de hoeken van de ver schillende straten. Ingekomen is een verzoek van L. Ver hulst Jz„ steenkolenhandelaar om hem en zijn broer, mede steenkolenhandelaar, als afzonderlijke kolenhandelaars te be schouwen voor de levering van steen kolen aan de gemeente. Aan den wensch zal voldaan worden, indien het ten minste blijkt dat ieder voor eigen reke ning handelt in steenkolen, anders niet. Besloten werd nu f 100 beschikbaar te stellen voor de tractatieaan de schoolkinderen van beide scholen en de bewaarschool. De heer W. Huibregtse zag graag dat dan een snoepje of speelgoed ge kocht werd en niet een foto van de Koningin. De heer Hendr. C ij s o u w meende, dat in acht genomen moet worden de omstandigheid, waaronder de tractat'e gegeven wordt. De gemeenterekening 1929 werd voorloo- pig vastgesteld met een bedrag aan in komsten van f 48647 en f 43306 aan uitgaven. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur 1929 werd vastgesteld en goed gekeurd met een totaal aan inkomsten van f 2161 en f 1388.24 aan uitgaven De Raad ging daarop accoord met de regeling, die Zoutelande voorstelde, be treffende de overdracht van eigendom van den weg aan de zijkanten, terwijl in principe besloten werd de eigendom van den weg voor zoover de provincie noo dig heeft voor de som van f 1 over te dragen. O. EN W. SOUBURG. Bij beschikking \van de,n Minister van Financiën isi mol ingang van 1 September benote|m'd tol surnumerair der registratie en diameir nen de heer G. van Dijk te|0. fejutW.Sou burg. RITTHEM. Van de plattelandsgemeen ten op W; Icher-en hleeft Ritüiem, het eerst n.l. Zaterdag het Koningkmefeteslt gevierd en dat op een watardige en- IptreÉ- tige wijze. 's^Morgens werd de 'klok geluid en op het schoolplein hadden de school kinderen het eerste deel van hruin feèsL Him werd verteld: Uit het leven van onze Koningin en Wat ons land aan Oranje te danken heeft. Elk kind werd getrak teerd en kreeg als herinnering 'n mooi 'boekwerk. Des middags was dei lommerrijke dorpsstraat in volle feesttooi. Volksspel en door kleinen en grooten, verhoogden de feestvreugde, terwijl de m uzie'kver cène gloeiende houtblokken. Hij en zij reden in snelle vaart in een groote auto..., hun auto, betaald met zijn geld. Ze reden naar huis in een lange file van wagens. En Audrey glimlachte tegen hem en leg de haar linkerhand in de zijne. Er zat een smalle gouden ring om haar vinger. Het was de eerste maal sedert den dood hunner moeder, dat er een vierde aan hun tafel zat. Toen Dick Audrey aan zijn vader voorstelde, had er even een vreemd stilzwijgen geheerscht. De oude geleerde scheen ontstemd een nieuw gezicht te zien, een beetje bang voor den nieuwen stoel, die aan zijn rech terhand gezet was, zich afvragend, wat haar aanwezigheid daar moest beteeke- nen. Heel even had het meisje hem de hand gedrukt. Toen scheen ze voor hem terug te zinken in het onbekende waar uit ze was opgekomen. Hij at, als ge woonlijk, met een soort berustend ge duld, gaf geen verwondering te kennen over Dick's aanwezigheid, scheen er zich niet van bewust, dat zijn zoon ooit uit huis was geweest en toen de maaltijd was afgeloopen stond hij op en ging volgens gewoonte naar zijn studeerka mer terug. Toen hij weg was, keek Audrey naar Joyce, alsof ze niet begrijpen kon, hoe zij -dat uithield, als Dick niet thuis was Ze had al haar best gedaan, om den ouden heer aan het praten te krijgen. Soms 'had ze een enkel kort woord als antwoord gekregen, maar meestal geen. er ook de' stemming inhield'. Des avonds w.asi het dorp met zijn- tallooize lampions -sprookjesachtig verlicht. Na het concert werd met de muziek' voorop 'n lidhtstoet gevormd; die ook' veel succes had. Het slot was het ontsteken van een groot vreugdevuur op het zoógein. Groentje. De feestcommissie heeft allé eer van hel vele werk; dat zij aan, tööt feest heeft 'besteed. ZUID-BEVELAND. GOES. In aansluiting op de te Goes te houden Oranjefeesten op 10, 11, en 12 September a.s. zal op Zaterdag 13 September des nam. om 3 urn* een ge- costumeerde voetbalwedstrijd plaats vindein op het nieuwe sportveld van de Voetbalvereeniging „Gotes". KAPELLE. Gisterenavond bracht het fanfare-korps „Ons Genoegen" te Ra-* peil© 'n serenade aan den heer M. (Glas boekhouder, le chef bij de boomkweekel- rijen van de firma D. J. v. d. -Have alhier. De voorzitter van het korps, de hieer H. Blok, wenschte hem geluk met de toe,gekende Kon. onderscheiding, de zil veren e-ere'-medajlle verbonden aan dé Orde van Oranje Nassau. ELLEWOUTSDIJK. In de Raadsverga dering v;an Donderdag werd behandeld! de gemteeoitertekeining over het afgleloopen dienstjaar en. werden de ontvangsten err uitgaven voorloop-ig vastgesteld resp1. op 'f 23.527 en f 22.338. Op verzoek van het Bestuur van het Waterschap alhier werd een besluit ge nomen tot wijziging en aanvulling' van den ligger der wegen en voetpaden. De verzoeken "van de slagers omi ver goeding uit de gemeente-kas voor het be schikbaar stellen van hunne inrichtingen tot het doen van noodsliajchtingen, wer den voorloopig buiten behandeling ge laten, omdat een advies van dten vee arts belast met den vleeschkeuringsdienst ontbrak. De benoeming van een derden lambfcej- na-ar van den burgerlijken stand ter ver vulling der vacature -ontstaan door het overlijden van den 88-jarigen heer Jac. Smallegange, werd niettegenstaande een aanbeveling door B. en W. was ingezon den; niet noodig g'eacht. In beginsel werd besloten te steunen de pogingen van elders oinl te kunnen geraken tot het stichten van een doelma tige barak! voor besmettelijke, ziekten voor- Zuid- en Noord-Beveland; te Goes. De vooiioopige kosten voor een dergelijk ge bouw worden geraamd op pl.m. f 58000. De gemeenten zullen daarin moeten bij dragen na-ar den maatstaf van 6 cent pea? inwoner. De Raad stelde een comlmissie in wel ke zal hebben te bevorderen de electri- ficatie v-an zuidelijk Zuid Beveland'. Veel lust bleek echter niet te bestaan o'ml er zitting in te nemen. Het is intusschen bekend -geworden dat het deel van Zuid-Beveland waarin Ellewoutsdijk 'ligt het laatst aan de beurt zal komen. Zijn waardige uiterlijk had indruk op haar gemaakt, maar zijn stroefheid werkte afstootend op haar. Op het eind van den maaltijd was ze teleurgesteld over zichzelf. Ze had ge hoopt een gunstigen indruk op hem te maken, hem aan het lachen en praten Le krijgen en dat was haar totaal mislukt. Dick had er pret in. Ik dacht nogal, dat je hem zou in palmen zei hij. Ik ook zei Adrey, Joyce keek ten hoogste'verwonderd. Vader inpalmen? vroeg ze bijna schamper. Audrey keek hen beiden aan. O, maar ik ben nog niet heelemaal verslagen Wacht maar, tot hij aan mij gewend is. Ik geloof, dat de goeie man bleu was. En bovendien je kunt niet van. hem verwa.hten, dat hij zijn levensge woonten in vijf minuten zoo maar geheel veranderen kan Ben je heusch van plan het vol te huoden? vroeg Joyce. Of ik antwoordde ze, haar arm door dien van Joyce stekend. Als ik in jouw plaats was, zou ik me niet zoo door hem laten behandelen. Ik zou hem eens flink door elkaar schudden. Ik zou hem dwingen wakker te worden en rekening met me te houden. t (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1