^Provinciale Zeeuw&che MOEILIJKE WEGEN Twee bladen. DINSDAG 2 SEPTEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. hamtomsem. ZEELAND WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT Öe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.! N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uil drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 2 0 5. DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Door den vijftigsten verjaardag onzer Koningin is Koninginnedag in den lande met groote festiviteiten gevierd, niet het minst in de residentie waar immers de Koninklijke familie zelve kwam tot bij woning van den lichtstoet. Te ongeveer vijf uur was H.M. in den Haag gearri veerd en te ongeveer tien uur trok de lichtstoet langs het paleis op het Noord einde. Het enthousiasme was hier, als overal langs den weg, natuurlijk over weldigend. Te Amsterdam had „Volksvermaak" ouder gewoonte voor een rijk feestpro gramma gezorgd, dat zijn hoofdnummer "vond in het Stadion: hier werden allerlei spelen gegeven; een wielerwedstrijd, motorrijden, Romeinsche wagenrennen, en een vroolijke noot: De familie Ket- iingkast; 's avonds was er een vuurwerk op de Ceintuurbaan bij den Zuidelij ken wandelweg. Te Rotterdam trok de aubade voor het stadhuis veel belangstelling; kinderspelen, een optocht, en een groot avondfeest en natuurlijk ook hier het avondfeest en een zeer mooie gon delvaart op de Maas. DE VAANDELGROET AAN DE KONINGIN, De volgorde, waarin de provinciën bij den vaandelgroet op 16 Sept, a.s. wor den opgesteld, is: Gelderland, Overijsel, Zeeland, Drente, Limburg, Utrecht, Friesland, Noord-Brabant, Groningen, Zuid-Holland, Noord-Holland. HET HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. De Koningin heeft gisteravond in het Koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage de deputatie ontvangen welke Haar het geschenk der weermacht kwam aanbieden. DE KONINGIN DOOR INDIE GEHULDIGD. Door de feesten te dezer stede hebben misschien niet zooveel menscoten naar de huldiging van de Koningin uit Pasar Gambir geluisterd, ials anders het geval zou zijn geweest. De uitzending, dié van wege de K b.O. op den langen golf door de aether via Hilversum verspreid werd is zeer geslaagd hier overgekomen. Over het ajgemeen 'h,ad men- van fading) en stoh ringem weinig last. De militaire muziekuitvoering stond onder leiding van kapelmeester Fuchs, van het derde regiment infanterie; de corpsen van verschuilende battaljons na men er aan deel. In totaal 225 palam. ,De uitvoering .stand onder directie van den heer J. P. Bakker met medewerking van «en aantal 'koren, in to.ta.al 150 zangiers en zangeressen. Verschillende coupletten uit Valerius.' gedendklklanck werden o.a ten gehoor© geibradhit. Oo'k' de toejui chingen van hét publiek waren duidelijk te hoorien. Te 2 juiur 45 zong het gemengd 'koor breed en machtig li:et eerste en tweiede compljet van het „Wilhelmus"' oude toonzetting, gevolgd dóór \een drie werf donderend hiofera. Na afloop heeft de Koningin, die ten paleize Het Loo, waar eien voor deze gelegenheid bijzondere installatie en 'n microfoon was aangebracht, het comité dank' gezégd. O.a. met de woorden: „Onder dén indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen, het comité en al len, die medegewerkt hébbén, én dé duizenden 'belangstellende aanwezigen mijn warmen dank' te brengen voor hun aanhankelijkheid en medeleven. Dat allé groepen van de bevolking van hun be langstelling hébben blijk gegeven, stemt mij tot 'bijzondere erkentelijkheid. Ik be sluit met den opréchten wensch,, dat zoowel hier als in Indië het streven moge blijven naar innige samenwerking v.oor het gemeenschappelijk doel, waar naar wij allen streven: hehj. welzijn van het land onzer inwoning en van hét géi heele rijk." DOOR 51. Ze hadden elkaar dan ook in bijna vier en twintig uur niet gezien en dat was meer dan lang genoeg voor twee ver liefde menschen, die kwaad van elkaar gegaan waren en al dien tijd, die eerder vier en twintig jaar leek dan zooveel uur, smartelijk gevoeld hadden, dat hun levensgeluk op het spel stond. De harde woorden, die ze elkander den vorigen dag hadden toegevoegd, werden gehee weggevaagd door den blik uit hun beider oogen en den druk hunner handen. Opgemarcheerd met Ivo riep Dick zijn arm om haar heenslaande. Marsch er mee antwoordde Au drey. Weet je nog, dat je me gisteren ge vraagd hebt, mijn kantoor er aan te geven Audrey knikte van ja. Noudat is ongeveer zoo ge beurd. Audrey deed haar oogen wagenwijd open van verwondering. Ben jij dan ook weggeloopen Nee, maar ik ga er toch nooit meer MIDDELBURG. Met ingangl van 1 September is benoemd tot surnumerair der Registra tie en Domeinen (Directie -Middelburg) de heer R. M. van den Berge te 'Gocis. Het programma voor de vanwege Vreemdelingenverkeer morgenavond van 9 tot 10 uur te geven bespeling van den beiaard alhier in den Abdijtoren, door den heer Th, C. Ferwerda luidt: 1. Ehre sei Gott, Bortniansky; 2. Kyrie eleison, Mozart; 3, Menuett, Haydn; 4. Gique, Corelli; 5. a. Allemande, b. Ron do, Couperin; 6. a. Allegro, b. Allegret to, c. Allegro, d. Allegro Commodo, Czer- ny; 7, a. Melodie, b. Trallerliedchen, c. Soldatenmarsch, d. Stiickchen, e. Wilder Reiter, Schumann. Onder de gemeenteinstellingen die dezer dagen veel en goed werk pres teeren, neemt zeker het electrisch be drijf een eerste plaats in, maar ook an dere takken van dienst hebben meer dan anders gepresteerd en dan denken wij o.a. aan de gemeentereiniging. Zaterdag middag tot 7 uur is steeds met twee wa gens gesproeid; Zondagmorgen van 6 tot 8 is heel de stad gereinigd met het ge- heele personeel, en was er meer vuil dan na de kermisdagen. Gisteren is heel den dag met beide wagens gesproeid, speciaal de routen van de optochten en pleinen waar muziek werd gegeven. De buurtvereeniging „Nieuw-Mid- delburg" opende Vrijdag j.l. de feestelijk heden met kinderspelen op de weide van den heer Polderman, Voor de wedstrij den daaraan verbonden, was een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. De deelname der kinderen was algemeen. Na een korte toespraak van den voor zitter en een driewerf hoera voor onze geëerbiedigde Koningin, namen de wed strijden om 2 uur n.m, een aanvang. De terug. Ze hebben me vanmorgen mijn congé gegeven.... ze zeiden, dat ik be ter kon gaan varen En zoo hebben ze me op een heel beleefde manier op straat gezet. Wat? Waarom? Heb je iemand soms een aframmeling gegeven? Integendeel, zei Dick, ik ben juist altijd erg voorkomend en vriendelijk ge weest. We zijn gescheiden als de beste vrienden, de baas en ik. Het zat 'm daarin, dat ik! een deksel was, die niet op hun potje paste.... kleine onnauw keurigheden en zoo meer. En toen ik naar buiten kwam in den zonneschijn, zag ik dit Hij zocht in zijn zakken en haalde „de Sketch" te voorschijn. Kijk eenseen knappe jongen toch wel, die Ivo Jocelyn -Ivo kan naar de maan loopen! Ik denk niet eens meer aan hem Gooi hem het raampje maar uit 'n Goed idee vond Dick. Hij scheurde het portret van Ivo er uit en wierp het naar buiten op straat. Waar gaan we naar toe, Dick Naar den hemel met een doorgaan den trein in een eerste klasse coupé o:" in den restauratiewagen Dan is het maar goed, dat ik mijn chèqueboekje heb meegebracht, zei Audrey. Een kaartje voor zoon afstanc zal nog al wat kosten Weg met je chèqueboekje, riep Di-Ck'. Jij gaat met unij' mee en Sc .niet met jou! Ik! loop krom van. het geld id mijn De honger kijkt wel door het ven- ster van den arbeidzame, doch zij durft er niet binnentreden. Franklin. ververschingstent van den heer Reijerse was op de weide aanwezig en door diens goede zorgen kon het bestuur den kin deren met ijs gekoelde dranken aanbie den, waarvan hoe kon het anders een dankbaar gebruik werd gemaakt. Ook consumptie-ijs was verkrijgbaar. Een vroolijk kinderfeest, waarvan het hoogtepunt de prijsuitdeeling aan de ge lukkige winnaars.s Hedenavond zal op dezelfde weide een wedstrijd, voor ouderen worden gehou den: tonsteken enz. Op den Seissingel onder de gege- meente Koudekerke is hedenmorgen in een sloot vlak bij zijn woning het lijk ge vonden van den heer J, v. A., die bij het naar huis gaan door de duisternis misleid moet zijn. De verleden week gehouden Speldjesverkoop voor „Draagt Elkanders Lasten" heeft f 478.11 opgebracht. Brandje. Hedenmorgen omstreeks 11 uur wer den politie en brandweer voor een uit slaande brand in 'n perceel aan 't einde van den Seis weg gealarmeerd. In korten tijd waren zij ter plaatse naar wij ver namen moet het met de nieuwe auto mobielbrandspuit maar enkele minuten geduurd hebben doch toen bleek het vuur reeds gebluscht te zijn. Het had gewoed op de bovenachter- kamer van het bewust^ perceel; de brand was ontstaan doordat een schilder met een steekvlam1 verf afbrandde. Door een opening in het min r.f meer vermolmde hout is dit binnen aangestoken; het deel de zich toen aan behang en gordijnen mede en in een oogwenk stond de kamer in lichtelaaie. De schilder heeft met be woners en buren onmiddellije krachtig ingegrepen; uit een put in den tuin was voldoende water bij de hand en zoo was de gevaarlijke brand in een oogwenk gebluscht. De schilder liep daarbij ech ter zoodanige brandwonden aan de hand op, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. VLISSINGEN. De eerste .dee.nlegging voor het zie kenhu-is „Bjethesdja" door mevr. Blum— de Niet is nader bepaald op 'Zaterdag 6 September, des middags 3 uur. Terwijl verleden jaar op 26 Au gustus het 40.000ste zeebad werd ge constateerd, klom nu op 31 Augustus het 50.000ste worden aamgeteékeud. Het wais mej. M. Frelier, die uit de handen vjam den burgemeester als aan denken een gouden armbandhorloge mocht aannemen. SEROOSKERKE. Het programma voor de feesten ter eere van den vijf tigs ten. verjaardag der Koningin, bevat een sa menkomst in het kerkgebouw der Geref. gemeente, volksspelen, étalagewedstrijd tenz VEERE. Tengevolge van het springen van een voorband, is Maandagmiddag de motorrijder D. uit Veere, onder de ge meente N. en St. Joosland, met zijn mo tor over den kop geslagen, waarbij hij kwam te vallen en ernstige verwondin gen bekwam. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. WESTKAPELLE. Vermoedelijk door het (nevelachtige weer is Vrijdagmiddag een Duitsche vrachtboot „Cuba" op een bank voor het dorp geloopén. Spoedig daarop waren vier sleepbooten uit Vlis- singén aanwezig om zoo noodigj assisten tie te verleenen. De boot is1 evenwel 's namiddag-, om kwart over drie door hoog w|ater vlotsgekomem, zoodat zij op eigen kracht haar reis verder kon voort zetten. ZUID-BEVELAND. De nieuwe uitwateringssluis van het Waterschap de Breede Watering bew- Ierseke, SCHORE. De werkzaamheden aan de nieuwe uitwateringssluis van het water schap „De Breede Watering bewesten Yerseke" zijn thans geëindigd. Tengevol ge van de grondverzakkingen in 1929 hebben deze werkzaamheden langer ge duurd dan aanvankelijk werd gedacht doch vorige week kon de sluis in wer king worden gesteld en is het eerste pol derbinnenwater door die sluis naar zee afgevoerd. De capaciteit is zeer groot zoodat is te voorzien dat straks bij hoo- gen waterstand de geheele polder ten westen van 't kanaal van de schitterende werking zal profiteeren. De inwerking stelling ging nog met een moeilijkheid ge paard, aangezien de gleuf van de sluis naar zee was dichtgeslibd en de slib tot in de kokers nog ongev, 30 c.m. stond boven het peil van het water in den pol der. Er is nog aan gedacht om door bag geren de slib te verwijderen doch hier mede waren niet geringe kosten gemoeid zoodat naar een andere oplossing werd uitgezien. Tenslotte heeft men door herhaald spuien nadat het water in de spuikom, die ongeveer 1 H.A, groot is, was opge voerd tot ongeveer 30 c.m. boven de slib aan de zeezijde, het gewenschte doel be reikt. Nadat dus eerst het verv herhaalde grondverzakkingen werd ver traagd, is thans een groot werk tot een goed einde gebracht. ELLEWOUTSDIJK. De heer E. A. van der Bent te Ellewoutsdijk die op 27 dezer herdacht den dag waarop hij vóór 50 jaren werd benoemd tot ge meente-ontvanger van Driewegen en secretaris-penningmeester van bet bur gerlijk armbestuur aldaar, ontving bij die zakken! Ze puilen naar alle kanten uit En in vijf en veertig minuten zijn we in den hemel. En daar komt een rijtuig ons afhalen, maar de koetsier heet geen Petrus En waar is die hemel dan, Dick Overal, waar jij bent, zei Dick. De taxi maakte een scherpen bocht bij den ingang van het station en de beide passagiers werden tegen elkander geworpen. Pas op riep Dick, haar een kus ontstelend. De taxi stopte, Dick hielp Audrey uit stijgen en betaalde. Een kruier nam hun beide koffers op en ze volgden hem naar het station. Dick nam twee eerste klas kaartjes. Ze waren precies op tijd en troffen een leeg compartiment Dick gaf den kruier een fooi, sprong naar binnen en voordat Audrey tijd had gehad om te gaan zitten, had hij zijn armen om haar heen geslagen. Den vorigen keer, dat we samen in den trein waren, heb je mij als ridder gekozen, zei hij. Ik heb mijn sporen nog niet precies verdiend, maar ik heb je nu toch voor me op "het zadel genomen en nu rijden we, zoo hard we maar kunnen, naar mijn kasteel. Je zult Kerstfeest vie ren bij mijn vader en Joyce zal je gezel schap houden en Dick zal je liefhebben en onze kat zal tegen je spinnen, Is dat een deugdelijk programma, liefste Weg w,as het bureau van dén 'burgér- lijkén stand. Weg was het telegram aan mevrouw Winkles en dé brief aan haar moeder. Een enkel o-ogcnblik voelde ze teleurstelling opkomen, maar die ver dween nagenoeg' tegelijkertijd. 'Ze ziou immers bij Diiök zijn? Ze keek hem trouwhartig in de oogen. 'n Goed.... (maar niet het béste, zei ze. Y.Zeg wil je niét... zon je... Siss-st, zei Dick. Nag even geduld. In de eerste ronde ben ik gésla|g|ejn. in de tweede zal ik mijn 'Sporen- verd'ier nen. Wil je me- 'blijven- steunen? Hoewel ze haar antwoord mét de lip plen gaf, zeï ze geen' wo-ord. 1 XXXI. De jonge telegrambesteller met zijn appelen.wangen sprong van zijn fiets voor die- -deur der predikantswoning. Een telegram voor ui, juffrouw; zei hij tot Joyce. Joyce nam het vani hem aan. Er was maar één mensch ter wereld, die baar een telegram kion zenden.... Dick, en dia zou er geen zénden-, als: er niet iéts' bij zonders aan de hand was. Zé -Scheur de het zenuwach&iig open-. Je behoeft er geen antwoord -oip mee te némen!, Jimmy, zei ze tot dén jongen. 1 Ij 1 De jongen tikte telgen zijn pet, draaide zijn fiets om en reéd fluitend weg. Joyce keek o!p haar polsblorlbgé. Dat wordt hallen, da-dht ze. Ik'héb nog ampler tijd om aa:n het 'station te zijn om ze af te halen. Dick kwam thuis... met Audrey. Hoe (Ingez. Med.) gelegenheid vele en velerlei gelukwen- schen, terwijl hij des avonds ten zijnen huize door den gemeenteraad, leden van het armbestuur en gemeente-ambtenaren door bloemen en toespraken op schit terende wijze werd gehuldigd. Het was bij die samenkomst, dat de burgemeester den jubilaris aller dank overbracht voor de wijze waarop hij een halve eeuw lang het comptabel beheer voor gemeente en armeninstelling heeft gevoerd. IERSEKE. Onder leiding van C. J. M. V. is te Ierseke opgericht een flinke gymnastiek club. Reeds ruim 35 leden hebben zich opgegeven, en nemen oncler leiding van den heer Joh. Everse aan de oefeningen deel. Ook een adspirant-lé- den club is in wording. Twee avonden per week wordt geoefend. KLOETINGE. Kloetinge viert a.s. Donderdag feest ter eere van den vijf tigsten verjaardag van H.M. de Koningin, Het programma bevat klokluiden, muziek op de tent, godsdienstoefening, optocht van versierde wagens, paarden en fiet sen, ringrijden en andere spelen, een kin derfeest, korfbalwedstrijd, zang- en mu ziekuitvoering, en tenslotte een licht stoet, KATTENDIJKE. In de Vrijdag gehou den raadsvergadering werd de begroo ting voor het dienstjaar 1931 aangebo den. Voorlezing werd gedaan van bouw van barakken voor besmettelijke ziekten en werd besloten mede te werken tot bouw van ziekenbarakken op Zuid-Beveland en bij te dragen in de kosten van onge veer 6 cent per hoofd en per jaar ge durende 40 jaren. De gemeente-rekening 1929 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 39.740,47 en in uitgaaf op f 36.408. De Raad besloot met 4 tegen 3 stem men tot het volgende Met ingang van 1 Mei in te trekken de verordening op de heffing van opeen- ra. Wjat heerlijk'. Joyce Lolde opgewon den a-aar binnen. Ho© zou dié Audrey] wel wezen? Om! goed genoeg voor Dick te zijn, moest ze w,ondergoed wezen. Joyce dacht aian dien avond op 'dén heuvel, toen Dick! zijn hart voor haam had opengelegd. Hét moest een- won derlijk meisje z'ijn', o-m helm.--- zóó... te maken. - f Hoe zouden ze al® meisjes samen kun nen opschieten? Dait was een moeilijke kwestie. Zoul de verloofde van een mam diens zuster wel mogen lijden? Misschien, vóór het huwelijk maar -schoonzusters kibbelen immers altijd? Enfin.... om ru zie te maken waren er twee noodi'g en Joyce was niet van plan te beginnen. Als Audrey Dick gelukkig kon maken, dan moest ze wel -een schat zijn. Ik hoop maar, dat ze me aardig zal vinden, mompelde Joyce, haar hoed op zettend. Even later holde ze de trap ar, net huis door én het tuinpad langs.< De oude Biarnes woonde gélukkig dichtbij Ze gooide zijn hek open en schrok te rug voor den 'grooten, bruinen hond, die luiicl blaffend aan zijn ketting rukte om' naar haar toe- te komen. D<e oude man kwam op het lawaai naar buiten. Morgén Juffrouw, zed- hij. Goeien morgen mijnbeer B,arnesl, zei Joyce. Zoudt u misschien dadelijk even naar den trein kunnen brengen flij komt om één uur aan. I (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1