^provinciale Zeeuw&che exposearen irt No. 2 0 0. Twee bladen. DINSDAG 26 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. HET MONUMENT VAN VLAANDEREN. BINNENLAND. ZEELAND Zitkamer, Engelsche stijl, rundleer, Eetkamer, Engelsche stijl, gepatineerd, Slaapkamer, Modern. Firma L. Gabriëlse, iet em 1 en tft tot de oer ■g)> 5ht. iden Crt. rant® i2,50. f 5,00, 1000 D 3, rdam 'ee aot MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. )UTy sR. Joer. De inwijding van den Vlaam- schen IJzertoren te Dixmuide. Een massahulde aan de Vlaamsche gesneuvelden, Het monument en de indruk wekkende plechtigheid. (Eigen correspondentie.) Brussel, 24 Augustus 1930, Tienduizenden waren vandaag van zeer vroeg in den ochtend te been, in geheel Vlaanderen, om zich in bedevaart te begeven naar het oude IJzerfront, naar Dixmuide, aan den IJzer. waar jaarlijks een massahulde wordt gebrach'. aan de vele Vlamingen die tijdens den oorlog zijn gesneuveld, Is er politieke verdeeldheid onder de Vlamingen, wan neer het er om gaat zich te vereenigen om de dooden te vereeren die alles heb ben geofferd voor leuzen, waarvan ook zij moreele bevrijding mochten verwach ten voor hun eigen volk, bij de over winning, dan wordt deze verdeeldheid van kant gesteld en is iedereen op de bres. Buiten de gewone vervoermiddelen werden de ontelbare bedevaarders ter plaatse gebracht door 32 extra-treinen, 11 extra-buurttrams, speciaal uit de pro vinciën Oost- en West-Vlaanderen, en ruim 5.000 private auto's en autobussen. Van uit de verst verwijderde plaatsen werden extratreinen aangevraagd: uit Lanaken, Maaseik, Hamont, Eisden, Cumptich, Hasselt, Tongeren, Esschen, Landen, Turnhout, Antwerpen, Brussel, enz. En elk van de bedevaarders be- Itostigt alles uit eigen zak. Voor deze be- tooging, want dit is de bedevaart ook een betooging van Vlaamsche bewust wording, zijn geen kasteelheeren te vin den die de reis van hun ondergeschikten of van hen afhankelijke personen be kostigen. Vele eenvoudige lieden heb ben verscheidene maanden vooraf ge spaard om zich de reiskosten te kunnen veroorloven. Daarom is dit alles zoo in drukwekkend. De bedevaart welke dit jaar plaats heeft is de bekroning van elf jaar werk en propaganda. Het torenmonument, dat reeds ruim een millioen heeft gekost, en waarvoor ongeveer nog een millioen zal vereischt zijn, dat het indrukwekkend ste is van geheel het voormalige front in Vlaanderen, is dit jaar volledig klaar gekomen en werd vandaag ingewijd. Geen jaar gaat voorbij of "Wij komen in d.eze streek terug en telkens worden wij pijnlijk aan de oorlogsgebeurtenissen herinnerd. De namen van de vele dor pen en die verbonden zijn aan bloedige gevechten; de half in puin liggende schuilplaatsen in beton, te midden van velden waar eens loopgraven zijn ge weest en die met soldatenbloed werden gedrenkt; de wijde horizon waar ner gens meer een hooge boom is te bespen ren; de begraafplaatsen met de beken de houten kruisjes; de nieuwe huisjes in de herbouwde dorpen, waarvan, in som mige plaatsen, bijna de helft niet meer s bewoond, omdat de vroegere welvaart met de oorlog is verdwenen, zooals leper en te Dixmuide zelf; alles herinnert nog aan den oorlog, aan het leed dat men hier heeft gekend en vreeselijke wonden heeft gelaten. Het is goed dat men af en toe dit alles nogmaals bezoekt want niets is een beter aanklacht tegen den oorlog dan de sporen welke hij heeft ach tergelaten. En goed is het ook dat te Dix muide een toren is verrezen waar het nageslacht zal kunnen leeren wat de oor- r°r Vlamingen is geweest. Want dit brengt hij in herinnering: de oorlog ■was, met al zijn offers en bittere ontgoo chelingen, een mijlpaal in den strijd voor de Vlaamsche ontvoogding. Na den oorlog hebben enkelen, onder wie dr. prof. Frans Daels, hoogleeraa:' aan de Gentsche universiteit in de eerste plaats dient genoemd, begrepen dat het offer van de Vlaamsche frontsoldaten blijvend moest worden vereerd, beter nog, dat de vereering welke tijdens den oorlog zelf reeds was begonnen, moest worden voortgezet. Hoe de toestand was, voor de Vla mingen, aan het front, zullen wij hier niet meer uiteenzetten. Alhoewel zij de meerderheid vormden van het strijdende leger 80 percent was geheel de legerorganisatie Fransch, Zij werden de slachtoffers van dit stelsel, dat zelfs voor de koloniale Fransche troepen niet werd toegepast, want alleen Walen en Fransch- kennende Vlamingen kwamen voor vei liger postjes en achter het front in aan- merking. Er kwam verzet. Er ontstond strijd. Men paaide van hoogerhand met beloften, terwijl degenen werden getrof fen die dierven opkomen voor de ele mentairste rechten van hun onmondige strijdmakkers. De gevangenissen en boetcompagnies van Fresnes, Auvours, Cézembre enz, lieten tragische sporen na. Een vorm van het verzet tegen de behandeling van de Vlamingen was de hulde welke kon wor den gebracht aan de Vlaamsche gesneu velden, Op 15 Augustus 1916 werd een comité gevormd door enkele vooraan staande Vlamingen op het front, onder voorzitterschap van priester Cyriel Ver- schaeve, onder-pastoor te Alveringem, dat den naam van Heldenhulde-Comité kreeg. Fondsen werden bijeengebracht om telkens wanneer een Vlaamsch sol daat het leven liet ,op zijn graf een graf steen te plaatsen met het opschrift „A(lles) V(oor) V(laanderen), Vlaande ren) V(oor) K(ristus)", in kruisvorm. De fondsen werden echter niet veel aange sproken want telkens wanneer een Vla ming sneuvelde brachten zijn vrienden uit de compagnie het geld bijeen om een zerk op zijn graf te kunnen plaatsen. Zoo sympathiek was dit werk onder de Vlaamsche soldaten. Maar hun stijgend aantal op de militaire begraafplaatsen was een doorn in het oog „van wie niet kon sneuvelen" en in den nacht van 9 op 10 Februari 1918 kwamen onbekende grafschenners op het kerkhof te Oeren de zinnebeeldige letters van 36 zerkjes met cement dicht te strijken. Den vol genden nacht echter hadden enkele vrij willigers de letters nog veel grooter op de zerkjes geschilderd. De grafschenners herbegonnen hier niet meer. De oorlog eindigde. De dooden bleven achter. Maar „Heldenhulde" moest wor den voortgezet. Het „Comité van de jaar- lijksche bedevaart naar den IJzer" kwam tot stand met het doel elk jaar in Augus tus de Vlamingen in een verbroederings bedevaart aan hun dooden te herinne ren, aan het ideaal waarvoor zij vielen en de groote noodzakelijkheid van zijn verwezenlijking. Sedert dien hebben tien bedevaarten plaats gehad. De enkele honderden welke zich in 1920 rondom het graf schaarden van Joe English te Veurne- Steenkerke, zijn tot tienduizenden ge groeid, meest allen volksmenschen, zon der sabelgekletter of officieel vertoon, In 1924 werd te Dixmuide, door het plaatsen van eere-aandeelen, een grond gekocht, waar tijdens den oorlog de eer ste Belgische linie was, op den eenza men linkeroever van den IJzer, vlak voor de bekende minoterie, waar de Duitschers zich hadden genesteld, om de zerkjes van Heldenhulde in veiligheid te brengen, welke van de militaire begraaf plaatsen werden verwijderd door het mi nisterie van landsverdediging. De eerste reusachtige betooging had het volgende jaar plaats, nadat te Adinkerke en te West-Vleteren meer dan 500 zerkjes wa ren verbrijzeld geworden. Op deze bede vaart werd besloten een grootsch mo nument op te richten om de zerkjes welke men nog heeft kunnen redden te bewaren. Na vier jaren is nu dit monu ment, waarvan de eerste steen werd ge legd door Cyriel Verschaeve op 7 Juli 1928 en de laatste werd ingemetseld op 12 October 1929 door mevr. Daels, klaar. Het is een 50 meter hooge kruisvormige toren in baksteen, naar het ontwerp van de gebroeders R, en F. van Averbeke, uit Antwerpen, in indrukwekkenden, modernen stijl waarin men eenigszins de lijn terugvindt van de Heldenhulde- zerkjes, waarvan hij trouwens het op schrift op zijn top draagt. In de binnen muren van den toren zijn 200 geredde zerkjes gemetseld, als zoovele testa menten van gesneuvelde Vlamingen. On der de trap is een crypte gebouwd, die 34 meter doorsnede en 100 meter rond gang telt met groote, half verlichte zalen, welke men bereikt van op den IJzer- oever, langs een sobere gang en een don kere trap. De half verbrijzelde zerkjes staren u uit alle hoeken en kanten aan. Hier ook is een opschrift aangebracht, gevormd met oorlogsdecoraties welke door Vlaamsche soldaten zijn afgestaan met dit doel, en dat een „Vloek aan den °orl°g bevat. Het monument is er im- niers ook een van de internationale ver- Wenteltrappen en een lift voe- Ao I °-)ri een zeven verdiepingen naar vLnT uWaar "Nele' hQt h"t van R™ S 1 atïgt in de klokkenkamer. Boven den krmskop heeft men een heer lijk vergezicht over 't voormalige IJzer front, van den Kemelberg tot de zee. De Vlaamsche Toeristenbond heeft een Men kan een rijk gemoed hebben en een helder verstand, zonder dat deze elkaar in den weg zitten. oriëntatietafel geplaatst, In geschilderde glasramen zijn vier namen aangebracht: Orne, Auvours, Fresnes, Cézembre waar Vlaamschgezinde soldaten werden opgesloten of verbannen. Aan den voet leest men in het Nederlandsch, het Fransch, het Engelsch en het Duitsch, de woorden: Nooit meer oorlogDe kleine raampjes van de crypte bestaan uit doorschijnende positieven, licht- plaatsjes, welke indrukwekkende gezich ten vormen op den oorlog: dooden, ver woesting, gekwetsten, enz, Van gisteren reeds was het een began kenis naar het monument, dat 's avonds door schijnwerpers hel wordt verlicht en dan buitengewoon indrukwekkend boven de vroegere slagvelden verrijst. Het doode stadje was plots vol leven. De anders ledige hotelkamers waren volzet en wie vernachten wou kon naar de kust reizen. Nooit heeft Dixmuide zoovele duizenden binnen haar muren gezien. Steeds is een eigenaardige plechtig heid de openluchtmis op de Groote Markt. Dicht opeengedrumd op de markt zelf en in al de naburige straten stond de menigte, sommigen knielend, terwijl de plechtigheid plaats had. Daar na werd de stoet gevormd, tenminste getracht een stoet te vormen. Van de hulp van gendarmen om de orde te be waren wenscht het comité geen gebruik te maken en om een dergelijke nochtans tuchtvolle massa in bedwang te houden dient een reuzenorganisatië te bestaan. Maar kwam van een optocht niet veel terecht, in dichte drommen stapte het leger Vlamingeir naar het over den IJzer, eigenlijk op gebied der gemeente Caas- cerke liggende monument. Nog steeds kwamen zij aangestapt over de twee bruggen voor de onthulling was een noodbrug gelegd toen de plechtigheid van de onthulling een aanvang nam. welke hoofdzakelijk uit redevoeringen bestaat. De duizendkoppige massa aan hoort in ingetogen stilte deze redevoe ringen, welke door luidsprekers worden uitgezonden en door geen toejuichingen worden onbroken. Dr. Ph. de Pillecijn, namens de Vlaam sche Oud-strijders, is de eerste redenaar. Spreker zegt dat dit monument is vol trokken onder de stilzwijgende onwe tendheid van regeerders en politici. Maar zooals Vlaanderen rijst is dit kruis ge rezen. Nu rijst het in zijn ontzaglijke stoerheid, spijts alle machten van dit land, spijts goud, spijts misbruik van ge zag. In dit jaar van stoeten is de mach tigste stoet van tientallen jaren naar hier gekomen. Hier is het jongste verle den van bloed, vernedering, ellende, bij het kruis. In dit jaar van tentoonstellin gen hebben wij blijvend ten toongesteld de kruisen van onze dooden, de kruisen met christelijke leuze besmeurd door ce ment. Gebouwd in die stille vlakte, waar zoovele monden werden tot zwijgen ge bracht heeft het een stem van brons ge kregen, die luide roept als de stem van moeder en Vlaanderen. En de beteekenis van dit alles blijft niet binnen de grenzen van Vlaanderen. Spreker wendt zich tot de vreemde oud-strijders. Hij groet en dankt hen en vraagt hen samen te zweren dat het niet meer gebeuren zal en aan de menschen van hun land te zeggen dat de Vlaamsche oud-strijders sterk zullen staan tegen den oorlog. Aan de Vlaamsche oud-strij ders vraagt hij trouw te zweren. „Dat de eerste klank vn onze doodenklok luide over Vlaanderen: wij zweren trouw", In den morgen werden, door de zorgen van het bedevaartscomité, bloemen ge legd op begraafplaatsen van Fransche, Engelsche, Amerikaansche, Duitsche ge sneuvelden. Thans brengen Waalsche, Amerikaansche, Duitsche, Engelsche, Fransche, Hongaarsche, Iersche oudstrij ders een bloemenhulde aan het monu ment. Liederen worden gezongen. Dan spreekt prof, Daels, voorzitter van het comité. Spreker roept de Vlaamsche ge sneuvelden op om bezit te nemen van dit huis waarvoor bijna elke Vlaming een steentje heeft bijgedrgen. Hij herinnert echter ook even aan den strijd der leven den, aan den „aanslag op het onver vreemdbaar onderwijsrecht van Vlaan- derens jeugd" zooals spreker doelende op de regeeringsontwerpen inzake lager en middelbaar onderwijs het noemt, „Hoog boven het partijrumoer klinkt be slist van dit doodenveld uw protest." Weer weerklinkt muziek. Twee reus achtige leeuwenvlaggen worden traag omhoog geheschen. De stem van „Nele" dreunt hoog in den toren, die daar nu staat in den wind tegen de witte wolken, als een symbool van onverzettelijkheid. Het programma vermeldt nog rede voeringen van den Nederlander Leo Si mons en van den Zuid-Afrikaanschen student Bosman., De heer Simons stuurde echter bericht van verhindering wegens een ernstig ziektegeval in zijn familie terwijl de heer Bosman aan de grens door de Belgische politie werd te gengehouden. Hun redevoeringen wor den, de Nederlandsche door een Neder lander, niettemin voorgelezen. Het co mité deelt mede in de toekomst de na men van de buitenlandsche leden niet meer bekend te zullen maken. Tevens zet het de menigte tot kalmte aan. Na nog een geestelijke rede door E. P. Dom Modest van Assche eindigt de plechtig heid met het zingen van den Vlaamschen Leeuw, terwijl twee vliegtuigen van den Vlamschen Toeristenbond aan den hori zon verschenen en weldra boven het mo nument circelen, als een hulde van de genen die achter gebleven waren. Dan werd het de strijd om weg te ko men, met tram, trein of bus na een af spraak om het volgende jaar nogmaals present te zijn. Over de betreurenswaardige relletjes, na afloop voorgevallen, vindt men elders in dit blad bericht. DE NED. HANDELSPOLITIEK. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer Blomjous betreffen de de Duitsch-Finsche onderhandelingen inzake de levering van boter en kaas, van den heer v. d. Heuvel betreffende het nemen van maatregelen tegenover Duitschland, en van den heer Korten- horst in verband met het niet bekrach tigen door Polen binnen den overeenge komen termijn van het Verdrag tot af schaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen, deelt minister Ruys de Beerenbrouck het volgende mee: Het voor de beantwoording van de vragen noodzakelijke overleg kan niet binnen den vastgestelden termijn wor den beëindigd. Zoo spoedig mogelijk zal het definitief antwoord volgen. NIJMEGEN 700 JAAR. De stad Nijmegen viert zijn 700 jarig feest met diverse festiviteiten. Gisteren werden een buitengewone zitting van den gemeenteraad een een algemeene feest- vergadering gehouden, waarbij diverse autoriteiten tegenwoordig waren, o.a. het college van Ged. Staten van Gelder land. De burgemeester de heer J. A. H Steinweg hield de feestrede. De gemeen tearchitect, de heer M. P, M. Daniëls hield een voordracht over de betee kenis der stad, en liet daaraan een overzicht van de geschiedenis vooraf gaan. 's Avonds is de stad schitterend geïllumineerd. De eerste dag werd be sloten met een groote muziekuitvoering en een taptoe. MIDDELBURG. De komende feesten. Als zooals gisteren op nog meer plaat sen dan verleden week aan het versie ren der stad vele handen bezig zijn, als groote lichtzuilen als het ware uit den grond oprijzen, maar zeker niet minder als al meer en meer winkeliers hun feestetalages en daar onder zeer goed geslaagde openen, en het is mooi weer zooals gisterenavond dan is er een druk geloop op straat en dan bemerkt men, dat velen reeds in een stemming komen passend bij de op handen zijnde feesten en dan voelt men behoefte iederen dag iets te vermelden, dat de duizenden, die aan het feest zullen deelnemen inters- seert. Dan zij gemeld d,at men iederea- avond, dus Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag tot 12 uur in de op zulke da gen in aanmerking komende winkels, dus sigarenwinkels en de winkels waarin een versnapering wordt verkocht, terecht zal kunnen, want er is tot dat uur voor alle winkels ontheffing van het sluitings uur tot 12 uur verleend, als tenminste na het gewone sluitingsuur geen perso- Wij noodigen C beleefd uit tot een geheel vrij blij vend bezoek. Woninginrichting Langeviele E 388/89. (Ing. Med.) neel meer aanwezig is. Voor café's enz. geldt het gewone sluitingsuur van half een, behalve Maandags, dan mogen zij open zijn tot één uur. Een verhooging der opgewekte stem ming veroorzaakte de padvinders, die met hun band voor op en met een troep Engelsche padvinders in hun midden de stad doortrokken en aan een bakvisch den uitroep ontlokte*. Ik kom warempel nu al in een feeststemming. De étalagewedstrijd. De namen der deelnemers zijn Dam Firma R. M. Smits; P. Buijs; P. J, Jongepier. Rotterdamsche Kade: S. J. Kleinepie?. Korte Delft L. Wondergem; L. A. Thielens; Firma de Jong Co,; F. San- dijk; D, v. Belois; D, C. Bouwense; W; J. Camper; D, P, Cornelisse; H. J. v. d. Meer. St. PieterstraatKlaver; L. van Spar- rentak. Haringplaats Fa. Belderok v, Roo. Lange Delft Schulte Thieme; M. Peterse; J. F, Wolsky; J. de Dreu; Jacq. Frank; N.V. Middelb. Manuf. handel van Vroom Dreesman; G. P. Goergen; J. Meijeren; Simon de Wit; H. Rabbers Co.; A. Hillen; Fruithandel „De Witte"; J. Bongers (N.V. Albert Heyn); H. Meijer; L. B. de Nijs; S. Blok (bakkerij); F. Murk; N.V. A, Kreymborg Co.; fa. Bessem Hoogenkamp; Phaff Naaimachines; Old Engeland; Unie Winkel. Lange Burg J. A. J. van der Kuip (Firma H. B. Wijtman); Fa, F. P. D'huy; A, L. Roskam (Fruith. De Kleine Winst); Gebrs. Peek; Singer Maatschappij; F. J. Louwerse; J. B. Diesch; P. M, J, Hacken- berg; L, B. van Houte (Schoenmag. „de Arend); F. J, Thijsebaard. Lange NoordstraatC. v, d, Kleyn; F. A. Kraat; Theod. A. Schippers; A, Rog ge; Frans Damman; G. M. Krijger; J. A. Mennes; J. Klaver; G, Minet; M, van Loo. Groote MarktN.V, v.h. Kon. Zeeuw- sche Stoom. Chem. Wasscherij en Ver verij „Volharding"; Van Sluys Co.; M. H. Boasson Zonen. VlasmarktC. Volmer; D, J. Dronkers Zn.; J. G. Vermeer; J. Hooftman; Paul van Sluys Co.; G. Budde; J. Roskam; J, P. Maartensche Bzn. Kromme Weele Fa. D. J. Dronkers en Zn.; C, Witte; P. Soetens. Seisstraat B. Bakker. Domb. SchuxtvlotFa. J, Konraad Zn. LangevieleFirma L. Gabriëlse; J. Ph. Salomé; Joh. A. Julianus; J. C. Merk; M. van der Slikke; J. Allewijn; A. Geensen; W. J, Bosdijk; A. Ilmer; I. Vereist; firma A, Hoogenboom. Gortstraat: L. J, van 't Westende; C. Moens;-S. Polak. Vlissingschestraat J. J. Cosijn; H, Loontjens. VarkensmarktA. de Smidt, GravenstraatL. van Hiele; A. Cozijn, Buiten mededinging nemen deelA. Ilmer; M. H. Boasson Zonen; N.V, A. Kreijmborg Co.; Fa, Belderok v. Roo. VLISSINGEN. Gisterenavond heeft de politie op het strand een vrouw verbonden, die met haar voeten in een stuk glas ge- id

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1