provinciale ifeettui scite XXEEEL^ STER-TABAK LANGS MOEILIJKE WEGEN 19 9. MAANDAG 25 AUGUSTUS 193 173e Jaargang. BINNENLAND. In verband met de Middelburg- sche Oranjefeesten zal ons blad Maandag 1 September a.s. niet verschijnen. Zeeuwscb Profetenbrood het echte, M. PETERSE, Confiseur-Patissier, ZEELAND. Zet gij het verschil tus- schen den rooker van en dengene, die zich dat MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UÏTG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. BS Schoftje. Men kent natuurlijk het stille ronde vijvertje in 't Berkenbosch, waar in het meestal roerloos donkere water de cy- pressen zich weerspiegelen en waar de goudvisschen zwemmen rondom de wa terlelies? Het is een lieflijk plekje, waar men, op weg naar de strandgeneuchten van Oostkapelle, of, komende uit het verfrisschende zeebad, op den terug tocht, gaarne een oogenblik op een der banken verwijlt. Daar zagen we het schoftje. Een jaar of twaalf, naar schatting; kleedij en uiterlijk gaven aanleiding, het indivi- du'tje te rangschikken onder het genus „badgast". Dat jochie, met een stuk of drie kor nuiten, had brood meegebracht voor de goudvisschen. Maar, behalve dat brood, had hij nog iets: een langen stok. En wanneer dan een broodkruimel in den vijver geworpen was, en een paar van die slanke oranjekleurige vischjes hapten met grage monden ernaar, dan sloeg dat perverselingetje van een ventje die vischjes op hun bekje, zoodat ze soms van pijn een meter uit het water sprongen. Het volwassen geleide van de jeugdige bedrijvers dezer wandaden zat erbij, en deed of het niets zagTot een om stander zich met het geval bemoeide en er een einde aan maakte. Valt het te verwonderen, dat een boschwachter, aangesteld om deze zaken te bewaken, wel eens onder vier oogen zegt: „ik wou dat tuig wel tot mosterd knijpen Laten wij ons, op den weg, aan de re gelen van den weg houden, en in het bosch aan de regelen van het bosch. En voeden we onze kinderen op in liefde tot de dieren, opdat ze geen schoftjes worden gelijk het hier beschreven exem plaartje. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Het Tweede-Kamerlid de heer Her mans heeft de volgende vragen aan den minister van Justitie gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van le de publicatie van „Het Volk" van de conclusiën van den advocaat-ge neraal te Den Bosch, betreffende het on derzoek naar de gebeurtenissen tijdens de staking aan de zinkwitfabriek te Maastricht en van bedenkingen tegen die conclusiën, gemaakt door den com missaris van politie te Maastricht, met weglating evenwel van de belangrijke na dere rapporten hieromtrent van den ad vocaat-generaal? 2e van het in genoemd blad vragen derwijs uitgesproken vermoeden, dat er „bepaalde politieke machten en groot heden" aan het werk zouden zijn, om pu blicatie van het rapport te voorkomen? 3e. van de commentaren, welke door een deel der dagbladpers, met name door „Het Volk", de „N. R. Crt." en 't „Han delsblad", werden geschreven op grond van deze onvolledige publicatie? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat thans de rapporten moeten worden gepubliceerd ten einde onjuiste conclusies te voorkomen? ONTVANGST DOOR DE KONINGIN VAN ZUID-AFRIKAANSCHE MINISTERS, Tijdens hun tweedaagsch verblijf hier te lande, in de eerste dagen van Septem ber, zullen de heeren Hertzog, eerste mi nister, en Havenga, minister van finan ciën van de Zuid-Afrikaansche Unie, door de Koningin op Het Loo ontvangen worden. CENTRALE VAN NEDERLANDSCH OVERHEIDSPERSONEEL (C.N.O.P.) In de d.d. 20 Augustus 1930 gehouden Hoofdbestuursvergadering van de Cen trale van Nederlandsch Overheidsper soneel (C. N, O. P.) is besloten in "de maand October een Openbaar Congres te beleggen, waar o.m. inleidingen zullen worden gehouden over de herziening van het Rijksbezoldigings-Besluit en af schaffing van de pensioenpremieheffing voor het Rijkspersoneel. OOK DE DO X NAAR NEDERLAND? Niet alleen het luchtschip Graf Zep pelin, maar ook het groote vliegtuig DO X van Dornier zal, zoo wordt aan het Vad. gemeld, een demonstratie geven bo ven Scheveningen, ter gelegenheid van het 5e internationale luchtvaartcongres Er worden nog onderhandelingen ge voerd over details, maar de hoofdzaken schijnen vast te staan, aldus het blad. (Inigez, Med De verplichte aansluiting aan de water leiding op SchouwenDuiveland. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft DOOP HArHTOMSEM. 45 DicA bleet midden op straat sbajan. hoor, zei hij. Ik 'mloet heterf- ga.an, geloof ife. J I mh^Di,dk"" wat bedoel je? hat ik niet van plain' Ibien door mijn vrouw onderhouden te wor den. Ik) ben met van plan ion. to troll- wen om tot de ontdekking te komen, dat ik! van jouw geld leven moet. Toe nou... doe niet zöo dwaas Van mijn geld leven....- wat een onzin. Hoeveel geld heb je? Audrey dacht vlug na. i Nou, als je dan persé weten wilt ik' heb zoo .ongeveer drie hlonderd vijf tig pond in het jaar. Het is nauwelijks genoeg om sigaretten voor te Ikoopen je hoeft dus niet bang 'te ziju,i dat je) door je vrouw onderhouden wórdt Drie... goeie hemel, wat ontzettend Kom nou mee Dick. Kijk, daar staat al een agent .naar ons te kijken. Dick liep verder. Dat doet de deur dicht, zei hij. Daar is niets meer ia.au te doen. Ik zal je nu nooit kunnen trouwen, met •al dat Smerige geld. Hij keelt erg zelf bewust, of, zooals 'z:iji het geliefde te noemen, als een dik koppige ideoot. Herinner je je dien dag in detn trein nog, Dick? Je zei, dat je niet wilde 'troul- wen, omdat vader zou denken, dat je me om mijn geld naliep. Nou, daarom heb alk! er nooit over gepraat. Ik dorst niet. Maar zie je nu niet, dat met VjouW twee honderd en.... mijn drie honderd vijftig we in staat zullen zijn om| er heel fatsoenlijk te komen? Toe, Dick wees nou verstandig en zie zoo gauw mogelijk' die twee honderd te la-ij gen Nee, dat gaat nu niet meer, zei Dick koppig we zullen moeten wach ten tot ik ook minstens drie honde(r|d vijftig heb. Wil je zeggen, dat je me biet wilt trouwen, totdat je.... Ja zeker, zei Dick. Ik hér haal, dat het me niet om je geld te doen is en dat ik liever dood ga, dan jei 'tjei troui wen, voordat ik minstens evenveel ver dien, als jouw inkomen is. Audrey ikeek hem met open mond aan Oh... maar waarom? Je krijlgt nooit drie honderd en vijftig op dat ellendigs 'katoor. Tegen dien tijd zijn we oud en! grijs en mopperig. Luister nu eemis-,Dick Ik' weet, dat je van me zoudt blijven houden, al bezat ik geen. rooien duit Ga toch niet minder vain me houden, o.mV dat ik toevallig een beetje geld hlejb Het is1 mijn schuld niet. Bij mijn Onze liefde is veelzijdig als ons ge moed; men heeft tegenover geen twee personen hetzelfde gevoel. den minister van arbeid, handel en nij verheid gevraagd: Is den minister bekend, dat bij een deel der bevolking van Schouwen-Dui- veland ernstig bezwaar bestaat tegen de verplichte aansluiting aan de waterlei ding, wijl hun woningen van goede regen bakken zijn voorzien? Is den minister bekend, dat de water leidingmaatschappij in de maand Juli reeds de kosten voor levering van wa ter in de maanden Juli, Augustus en Sep tember invorderde, met bedreiging van f 1 kosten, indien binnen 30 dagen na uitreiking niet was voldaan? Is de minister bereid, den dwang tol aansluiting op te heffen voor bestaan de woningen, als in Zuid-Beveland? Kan de minister zijn invloed doen gel den, dat geen vooruitbetaling gevorderd MIDDELBURG. Een oude bekende, het fonds „Draagt Elkanders Lasten" zal Woens dag en Donderdag bloempjes te koop aanbieden. Wij twijfelen niet of ook nu zullen deze veel koopers vinden. De t.b.c.-bestsrijding heeft steeds steun noodig Het is steeds een groote verras-, sing als na een Zaterdag van slecht we der, een Zondag volgt die een zomersch idee geeft en dit was ook gisteren het ge val. Aanvankelijk aarzelend, maar spoe dig met meer vertrouwen trokken dan ook velen tot in den avond toe naar buiten om te gemeten van zee, strand, duin en bosch en de verkeersmiddelen hadden het vrij druk, auto's waaronder ook vele vreemde, tuften over 'de W-al- chersche wegen en ook vele wielrijders en wandelaars bevolkten die wegen. Niet alleen ,dat men thans in vele Straten bezig is met den aanleg van versieringen en verlichtingen, 'dat reéds een enkele verlichting even br andde en dan door toevallig aanwezigen bewon derd werd, maar nu bemerkt men "in vele winkels ,dat men bezig is aan de wed- s'trijdétalages en enkele hebben die reeds geopend en toon-en met lust en ijver te hebben gewerkt om iets bijzonders te maken. Morgen moeten alle 90 gereed zijn en zal er veel genoten kunnen wor den worden van hetgeen goede smaak kan wrochten. De volledige lijst der deelnemers publi- ceeren wij morgen. Gisterenavond ontstond in een café aan het Vlissingsch Waigenplein een vechtpartij onder bezoekers, waarbij een hunner door enkelen werd vastgehouden, terwijl een andere bezoeker hem met een bierflesch bewerkte en hem daar mede aan het hoofd enkele wonden toe bracht, die in het gasthuis moesten wor- 'bioorte hebben ze het op me vast ge zet. Wjat komt het er fop aan, twiat' leen ander er van denkt? We weten beter, en al de anderen kunnen voor mijn part naar de ma,an. loopen. Kijk1 eens, één van beiden moet het .geld toch hebben, wat komt heL er nou op aan, wie» vain ons tweeën het beeft. Jij' moet me hel men zooals ik 'ben. Wees nu niet zoo onredelijk trots-cn,, Dick. Als we een maal getrouwd zijn, wordt het toch imi- mers jouw geld? Ik zal het op jou la ten overschrijven, tot dein laatsten cent toe. Laat je kantoor maar loopen Dick. We laten allebei onzen besten tijd voor bijgaan. Ik! heb genoeg voor ons beiden, Laten we gaan trouwen en.... Nee zei Dick. Nee. Nee. Onmoi- gelijk'. Je weet niet wat je zegt. Hoe zou ik mezelf ooit onder je oógen dm» ven 'komenAls ik toestemde, verloor ik mijn laatste restje zelfrespect. Als ik' dan niet flink genoeg ben om! voor mijn vrouw genoeg geld te verdienen dan ben ik! toch ook niet laf genoegl* om van het geld van een meisje ;to teven T.oe, .schei nou uit met dat soort argumenten. Ik' heb geen argumenten noodig "Waarom redeneer je dan? Dat doe ik niet. Ik 'beweer onoim' stootelijlke waarheden. Het zijn geen feiten. Het is belache lijke onzin. Ze zijn maar al te vreeselijk1 waar Ze Zijn vreeselijk' onzinnig en wreed {renot ontzegt? Ook hierin igt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. Wordt vervolgd den verbonden. Hierna kon de gewonde na door de politie gehoord te zijn, naar Goes terug keeren. Teigen den dader zal proces-verbaal worden opgemaakt VLISSINGEN. Burg. en Weth. stellen den Raac nog voor zich te verzetten tegen een door de firma I. de Vries en Zoon te Rotterdam tegen de gemeente bij de rechtbank ingediende rechtsvordering van f 8950 wegens vergoeding van de slchade door het amouveeren van lood sen op het haventerrein geleden. Burg en Weth. bieden den raad nog ter vaststelling aan de voligericle rekenin gen 1929: van den reinigingsdienst eind cijfer f 67.246, met een omtvanigpost van f66.601 als dekking van het tekort door de gemeente; van het burgerlijk armbe stuur met een goed slot van f 1954 en een bijdrage van de gemeente ad f 46.500 van het burger weeshuis met een goed slot van f 1844 en een subsidie van tie gemeente ad f 2850; van het gasthuis met een goed slot van f 223 en een sub. sidie van de gemeente van f 85.200 en in uitgaaf een bedrag van f 800, hetwelk wordt overgebracht naar het dienstjlaajr 1930 her bestrijding van een deel der kosten van de voorgenomen uitbreiding der centrale verwarming; en van het Woningbedrijf met een eindcijfer van f 19939, na verantwoording in uitgaaf van aan de gemeente betaalde aflossing) van f 778, w.o. f 179 aflossing van het kapitaal der v.m. kazerne Koning Wil lem III Thans zijn in totaal 70 werklieden van „De Schelde" wegens slapte ont slagen. Het strandfeest dat Zaterdag 30 Augustus zou plaats hebben, is uitge steld tot Zaterdag 6 September. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. VEERE. In de vergadering v.an den ge meenteraad, gehouden olpi 23 dezer dankte de Voorzitter het gemeentebe stuur voor de degelijke wijze, waarop de herstelling van de woning voor den Bur gemeester was geschied en hij no'odigde de heeren vriendelijk uit, eens een kijkje te komen nemen. Ingekomen was de jaarrekening van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst benevens de meedeeling, dat het aandeel in het saldo voor Veere f 25.49 bedraagt. Van de Tuchtunie was ingekomen een verzoek om subsidie, Ofschoon het stre ven der unie waardeerend, meent de vergadering het verzoek niet te kunnen inwilligen, waarom het voor kennisge ving wordt aangenomen. Van de P. Z. E. M. was een verzoek in gekomen strekkende tot electrificatie der gemeente. Besloten wordt na te gaan, in hoeverre het plan kan worden verwezen lijkt. Daartoe wordt uit den Raad een commissie benoemd, bestaande uit de heeren van Bevenen en Siimonse, die met B. en W. in overleg zullen treden met de vertegenwoordigers van de P. Z. E. M,, om daarna den Raad van voorlichting te dienen alvorens te beslissen. Daarna wordt de rekening aangebo den over 1929 sluitend in ontvang de gewone dienst f 40.889.in uitgaaf f 30292; en de kapitaaldienst in ontvang f 15.149.in uitgaaf f 13.827. Als com missie voor het nazien dezer rekening worden benoemd de heeren Dekker, Si- monse en van Beveren, De laatste neemt dit niet aan en stelt voor een accountant te benoemen. Zijn voorstel wordt niet gesteund en in zijn plaats de heer Poppe benoemd. Een belangrijk voorstel komt nu ter tafel, de hervorming der belasting tus- schen Rijk en Gemeente; waarvan hier nevens een overzicht. De Gemeente Veere verliest le ingaande 1 Mei 1931 het recht tot heffing eener plaatselijke inkomstenbe lasting of opicenten op de hoofdsom -der rijksinkomstenbelasting, zoowel van eigen inwoners als van forensen. 2e ingaande 1 Jan. 1931 de uitkeering krachtens de wet van 24 Mei 1897. De gemeente Veere krijgt le ingaande 1 Mei 1931 een uitkeering uit het gemeentefonds, gevormd uit de opbrengst der door het rijk te heffen ge meentefondsbelasting, in de jaarwedden van burgemeester en secretaris. 2e ingaande 1 Mei 1931 een uitkeering Denk' eens aan de jaren, dat het hqn duren moet, voordat je zooveel geld ver dienen kunt. Daar denk' ik heusch; wel aan,, zei Dick bitter. Nou dan, wees dan niet zoo zelf zuchtig. Jij bent de eenige niet, die wachten moet. Toe, denk ook eens aan mij, Dick'. i Dat doe ik'. Jou zoogenaamd zelfrespect staat tegenover mijn.... liefde. "Waaraan geef je den voorkeur? MaarAudrey. Je hebt immers gezegd, dat mijn gelu'k! op de^ eerste plaats kwam? Als je dat eerlijk' meent, moet je jouw zelf respect opofferen en doen, wat ik'vraag Dat 'kan ik' niet. Kun je niet? Kun je dat niet? Groote hemel, je bent al net zoo ails je; v.ader Je neemt een dwaze houding aan, je blijft stokstijf op je standpunt staan en niets kan je bewegen, om er af to stap pen. Kun je dan niet iets om! mijnentwil doen? Heb ik' niets voor jou gedaan Heb ik' dan geen eergevoel? Veronderstel je dan, dat ieder meisje een man zou willen bedeten-, om men hem te mo gen trouwen? Ik kan je niet meer zien. Ik heb een hjekel aan- je. Zo wendde zich van hjem af, holde! naar de overzijde, sprong in een taxi sloeg het portier acuter zich dicht en liet zich wegrijden. XXVII. Ongeveer een uurtje later bevond Dick zich in zijn- zit-slaapkamertje. Hij gooide jas, hoed en stok' op het ledikant ten (ging met zijn voorhoofd teigen Liet venster ge drukt uit staan kijken- in het som'bjèane straatje. En zonder ophouden herhaalde hij1 bij zichzelf: Hoe 'kan ik' ihejt bij mogelijkheid doen? Hoe kan ik niet doen? Hij1 'begon de kamer op -en n'eer te loo pen. Hoe graag zou i'k' het doen?.... Hoe graag! zou ik het doen. Hij werd heen en weer geslingerd tusschei) twee verlangens. Met hieel zijn wezen verlangde hij naar een huwelijk met Audrey. Dat was het eenige, waar voor hij' wePkte. de groote -gedachte, het iaeaal. dat hem zwijgend al de vernede ringen- deed dragen, die hij' op Lipt kan toor moest ondervinden. Het was' die hoop, die Liem zijn eenzaam kamertje) bewoonbaar maakte, die h-eni hjelp om zijn onsmakelijk eten binnen te krijgen, om stinkende tabak te rooken, om allés tot op een cent uit te rekenen. Hijl iwas in April begonnen en had van den' eersten dag af een helk'el aan zijn be»- trekking gehad en opgezien tegen de hopeio-oze vooruitzichten. Binnen een paar dagen zou het Kerstmis- wezen. Hij) zat dus al een half jaar in zijn !gevanig!enil&. Hijl was bereid nog zes jaar te blijven), totdat hij: ae twee honderd pond ven- dienae, n-ooaig om Audrey te 'kunnen' trouwen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1