provinciale .Zeeuw sche 1Q0 ELLNER VADERLANQSCHE BAN< No, 19 7. Twee Bladen, VRIJDAG 22 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. Zeeuwsch Profetenbrood het echte, ZEELAND. 6' KUNST EN WETENSCHAP. TOEGANG 888 VOOR. IEDER VRU RECHTZAKEN. SPORT MIDDELBURGSCHE COURANT J)e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE A,S, VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. 'Ter gelegenheid van den 50sten ver jaardag van de Koningin, zal op Zondag 31 Augustus na den Hoogdienst in alle R.K. kerken hier te lande, alsmede in kapellen, waarover een rector is aange steld, de lofzang Te Deum Laudamus worden gezongen. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING, Men meldt uit den Haag aan de Maasbode De sub-commissie, belast met het op maken van het ontwerp eener alge- meene conventie ter voorkoming van dubbele belasting op het inkomen ten aanzien van bepaalde onderwerpen, heeft de haar ter bewerking toegewezen stof in een eerste lezing behandeld en( is daarmee tot een eind gekomen. De resultaten van die eerste lezing zullen nader onder de oogen worden ge zien in een volgende bijeenkomst, welke vermoedelijk in Februari 1931 zal wor den gehouden, M. PETERSE, Confiseur-Patissier. (bigez, Med.) De algemeene ledenvergadering van het Verhond van Nederlandschie Werk gevers zal -worden gehouden te V1 i ,s i nc gen, Sas van Gent en Terned z e n, op Donderdag 18 en Vrijdag 19 September. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Augs. in de provincie Zeeland bedroeg'. Febris typhoïdea (buiktyphus): Koudekerke 1; Roodvonk: Middelburg 1, Neuzen 1, O. en W. Sou burg 2, Zaamslag 1, Diphtherie: Grijps- kerke 3, Hulst 2, Zierikzee 1. In ons land werden 30 gevallen van kinderverlamming geconstateerd. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. MIDDELBURG. De heer Ir. H, van Oordt, sedert 1 October 1912 hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland alhier, zal 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten. De komende feesten. Toen wij gisteren een en ander over de komende feesten schreven noemden wij ook met een enkel woord den etala gewedstrijd. Nader hebben wij bemerkt, dat een belangrijk aantal winkeliers daaraan zullen deelnemen, want een hun ner kon ons mededeelen het nummer 87 te hebben gekregen. Dit nummer van 't uitgebreid programma begint, zooals wij schreven, reeds Dinsdag a.s. en zullen dan zeker reeds verschillende versierin gen in een ver gevorderd stadium zijn, zoodat er alle reden is van dien dag af ook des avonds bij goed weer drukte in de winkelstraten te verwachten, er kan dus gerust van een op handen zijnde fe^worden gesproken. a en wij eergisterenavond de gele- Ir 6en fcje te nemen bij een der kleedingvoorraden voor het kinderfeest, ook gisterenavond hebben wij een kijkje genomen br, rets dat voor het kinder feest moet dienen, wij deden maar een greep, omdat het onmogelijk is bij alle betrokken buurtcommissies op bezoek te gaan, zoo kwamen wij terecht bij de wagens of liever de plateau's die op wa gens komen te liggen, en die de atribu- ten dragen voor de verschillende episo des uit „Asschepoetster". Met groote waardeering voor den arbeid door vele handen er aan besteed, hebben wij be wonderd hoe uit eenvoudig materiaal iets keurigs is gewrocht en daar dit maar een onderdeel is van het geheel, kwam bij ons vast te staan, dat honderden me dewerken aan het tot stand brengen van een kinderoptocht zooals Middelburg er met ons weten nog nimmer een heeft gehad. Intusschen zijn er weer meer straten enz, en ook particulieren, die aan versiering en verlichting de eerste hand hebben gelegd. Er is ons reeds een paar maal de opmerking gemaakt of dit niet erg vroeg is. Men vergete niet, dat in tal van stra ten verlichting enz. moet worden aan gebracht en voor zooveel werk bij kor ten termijn deskundige handen tekort zouden komen. In zulke gevallen moet nu eenmaal één de eerste zijn. Maar een voordeel is, dat men zich dan meer en meer inleeft in wat komen gaat. De ouders zullen goed doen hunne kinderen op te weken de aangebrachte versierin gen met rust te laten en men vergete daarbij niet, dat de feesten geheel in het openbaar plaats hebben en dus alles is mede te maken door allen zonder onder scheid van maatschappelijke positie. De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" doet haar naam ook bij dit feest allen eer aan. WALCHEREN. KOUDEKERKE. B. en W. stellen den raad voor aangaande de wijziging in ide verordeningen, in verband met de wet op de financieel© verhouding tusschen rijk en gemeenten te heften 80 opc. voor de personeele belasting; voor de grond belasting 40 opc. gebouwde en 10 onge bouwde eigendommen (practisch neerko kend op den bestaanden toestand). Voorts om voor de personeele belasting de gemeente te brengen: Hét Zand in de 6de, en het dorp in de 8s|te klasse; de gemeente voor de gemeenle- fondsjbelasting te plaatsen in de 3de kl.; geen opcenten te heffen voor de ge- .meentefonds'belaslingi; geen forensenbé- lasting te heffen en igeen opcenten op dé vermogendbélastingB. en W. zijn uit gegaan van het denkbeeld dat de belas tingheffing zoo nauw mogelijk moet aan sluiten aan den bestaanden 'toestand.1. Door de voorstellen zal, de uitkeering van het rijk meegerekend, ongeveer hetzelfde bedrag als opbrengst worden 'verkregen als thans. B. eh W. stellen den raad voor in de kom der igemeente een ondergirondsche kabel aan te doen leggen, mél in extra geleiding voor een eventueele toekom stige straatverlichting, doch voorloopig geen electrische straatverlichting aan te tloen leggen. 's-HEER ARENDSKERKE. Woensdag middag hield de raad 'n voltallige verga dering. Na vaststelling yam den staat van oninbare posten werd de rektening der gemeentedienst 1929 (ontvangsten f 100.'831, uitgaven f87.125); kapitaal- dienst inkomsten f 22.877, uitgaven f 13.539 in handen van een commis|sji© voor het nazien gesteld. De rekening van het Burgerlijk Arnv- bestuur alhier werd aangeboden met ontvangsten f 19.517, uitgaven f 13.766 die van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen met ontvangsten f 7.104, uilgaven f 3.675. Bij de behandeling van de belgprooting voor de uitgaven van den gtemeenschaipl pelijken keuringsdienst voor Vee er Vleesch in den Keurinigskrinjg Ileinkeinjs zand 'bleek', dat deze geraamd waren op f 3500, waarvoor voor rekening dezer gemeente komt f 1765. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek' van de R.K. Vereeniging te Bergen op Zoom om steun voor het R.K. Mili tair Tehuis aldaar, eveneens op het ver zoek van de Feestcommissie te 's'-Heeg renhoe'k om subsidie uit de .gemeente-kap voor het aldaar te blonden kinderfeest Nog was ingekomen een verzoek van de Coöp. Vereeniging voor Electrische Centrale verlichting ie Nieuwdorp, om een tegemoetkoming tot gedeeltelijke delging van haar Schuld. Deze vereeni ging, in de oorlogsjaren opgericht, beeft nog een schuld van. f 14.300. De (P.Z.E.M wil het net overnemen en daarvoor een bedrag betalen van f 8000. De waard© der machineriën worden geschat op f 1000. .zoodat dioor de leden nog zóu moeten betaald worden f 5300. Geduf- rende 9 jaren voorziet die vereeinigiag in straatverlichting, waarvoor door de gemeente minder dan den kostprijs' is be taald, waarvoor de vereeniging] nu een som van f 3000 als tegemoetkoming] vraagt. Uit de uitvoerige bespreking blijkt dat men wel wat voelt voor ©enige te gemoetkoming, maar dat Imen het ge vraagde bedrag op de aangevoerde gr on ^en te hoog vindt. Het v-oorstel van den heer Goedegebure om f 2000 te gjaven wordt aangenomen met 10 stemmen. Te gen de heer A. Schipper. Op voorstel van B. en- W. wordt be. sloten voior den- bouw van de Christelijl- Alles te doen op zijn tijd is het eenige middel om tijd te hebben voor alles. k© school te Lewedorp een geldléèninig aan t© gaan van ten hoogste f 22.500 af te lossen in 25 jaar en'voor teen rente van ten hoogste 5 pCt. Verder werd nog besloten in verband met de financieele verhouding, de ge meente te plaatsen voor de pèrsomee* le belasting in de 8e Masse en1 ivoor dé gerneentefo tids'be 1 astiing in de 3è klas se; op ae g&meentefondsbelajstinig té heffen 35 opcenten en op de vérmogénsi- belasting 30 opcenten. SCHORE. Tengevolge van het schrik 'kén, door het breken van de zoogen. spanhamer, sloegen in de nabijheid van het kanaal twee paarden, bespannen voor een met hooi beladen wagen., op hol. De dieren renden in woestei vaart de Schorebrug over, doch worden op het jaagpad tot staan gebracht. Behalve be- schadiging aan het voertuig, liep het ongeval zender ongelukken af. WOLPHAARTSDIJK. In de voltallige vergadering van 'het feestcomité, werd in overleg met den burgemeester, éete- voorzitter van bovengenoemd comité, met algemeene stemmen besloten, gelet op de noodige samenwerking, zich alleen "te beperken tot het uitreiken van een "her innering aan de schoolkinderen in den vorm van een melkbeker of iets anders en zoo mogelijk er een kleine tractatie bij uil te deelen. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE, Bij Kon, besluit is aan M. Lunenberg, landmeter van het ka daster te Leiden, vroeger alhier, op zijn verzoek, met ingang van 21 Augustus 1930, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. THOLEN. SCHERPENISSE. In de gehouden ge meenteraadsvergadering werd besloten op een 'tweetal verzoeken 't. w. van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land en van de Tuchtunie om toe 'te treden hetzij als lid of donateur afwij zend te beschikken. 'Een schrijven van "B1 en Wi. van O uS- Vossemeer met verzoek adhaesie te be tuigen aan een aan den Minister van A., H. en N. .gericht adres rakende den ïinancieelen toestand der waterleiding maatsch. Tholen wordt aangehouden tot een volgende vergadering daar het ver doek pas is ingekomen en "G. en W, geen voldoende studie van een en ander hebben kunnen maken. De gemeente rekening over 1929 wordt voorloopig vastgesteld op 50R537, in .ontvang en op f 48.(040 In uitgaaf wat den gewonen 'dienst betreft en op 'f 4523 in ontvang en f 4213 in uitgaaf wat den JTapïlaaldïenst 'betreft^ De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1929 wordt goedgekeurd met een ontvang van f2191 en een uitgaaf van f 2241 De be grooting dier administratie wordt goed gekeurd met een bedrag aan ontvang en tótgaaf van f 2307. Ingevolge de nieuwe "financieele ver houdingswet wordt m. a. st. besloten: a de gemeente voor de personeele belasting te plaatsen in de 8e klasse; n .ffe gemeente voor "3e gemeente- ifohdsbelasting -te plaatsen in de 3e 'kb; c. 80 opcenten te heffen op "de hoofd som der pers. 'bel.; cl. den grondslag voor motorrijtuigen te verhoogen met 70 petj e. de 40 opcenten op de hoofdsom der (grjondbelastiing voor 'de gebouwde en de 20 opcenten op Me hoofdsom voor 'de .ongebouwde eigendommen te handha ven; f geen opcenten te heffen op "de ver mogensbelasting g. geen opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasüug; h. geen woonforenzeiïbelasting' te heffen. Tenslotte werd besloten het raadsbe sluit van 13 Juni 1924 tot verhaal van bfjcrr'age voor pensioen op na 31 Dec. 1923 benoemde ambtenaren in te trek ken en alzoo op geen der ambtenaren verhaal toe te passen. STAVENIS.SE. Men schrijft ons: Voor de uitvoering van. den bouw der nieuwe uitwateringsssluis1 alhier is erdoor de haven een dam of dijk igelegd, om het water van buiten uit den sluisput en uit den polder te houden, terwijl de rij weg voor het verkeer beneden aan dien dijk werd gelegld. 'Nu liet deze dijk gedurig nog al veel water door, zoodat „men"' ongerust werd dat de dijk het zoude kunnen begeven en dan misschien den polder en dus ook het dorp onder water zou'komen. Thans heeft men dien dijk versterkt door een paar aiïizena zakken .grond aan weers zijden er tegen en er op te leggn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Aan de glasfabriek werd dezer dagen aan niet minder dan 83 werklieden ontslag aangezegd. Dit is het tweede groote ontslag dat in korten tijd plaats heeft. Hierdoor zijn de werkkrach ten der fabriek met 160 man vermin derd. Een en ander vindt zijn oorzaak in de malaise in het glas- en spiegelbedrijf, Een personenauto van een firma uit Noord-Brabant reed Donderdagnamiddag op de Westkade tegen een steenen kilo meterpaaltje. Aan den wagen was geen schade, doch de bestuurder, werd met z'n hoofd dusdanig tegen het stuurrad geslingerd, dat hij hevig bloedde en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. CADZAND. Bij het binnenhalen van den oogst had de landarbeider W, d. M. alhier het ongeluk onder een volgeladen wagen te geraken, waardoor hij een ern stige armbreuk op liep. Vuor Belaste Waarden 's-Gravenhage, Q| tegen beurskoers q OBLIGATIE N a u met jaarlijksche uitloting (Ingez. Med.) ZEELAND IN 1929. In het verslag van Ged. Staten over den toestand der Provincie Zeeland in 1929, deelen deze betreffende de Provin ciale financiën mede, dat de bij Kon. be sluit goedgekeurde rekening over 1927 een kwaad slot opleverde van f 249,455, hetwelk in de begrooting voor 1930 is gebracht. De bijdragen aan het algemeen burger lijk pensioenfonds voor eigen-, weduwen- en weezenpensioen van provinciale amb tenaren vorderden een uitgaaf van f 66. 544, waarvan een som van f 39.704 ten laste van de Prov, stoombootdien sten moet worden gebracht. Voor de de ambtenaren der N.V. „P.Z.E.M." vor derden de pensioenbijdragen f 35.656. In verband met de leening van gelden ter voorziening in de behoeften van voor noemde vennootschap werd tot ultimo Dec. 1929 een bedrag van f 262.818 be taalbaar gesteld voor de Noordgroep, f 41,500 voor de Zuidgroep en f 3,640,340 voor de Middengroep. Onder dit laatste bedrag is begrepen een som van f 3.045.840 voor aankoop der centrale te Vlissingen, Op 25 November moest f 50.000 en op 16 December f 850,000 kasgeld worden opgenomen resp. bij de firma Koster Co, te Vlissingen en bij de Steenkolen- Handelsvereeniging te Utrecht, beide voor een tijdvak van 6 maanden. Op 18 April kon de op 26 November 1928 aan gegane kasgeldleening van f 500.000 wor den afgelost. Wegens rente, provisie en zegelkosten werd in totaal f 8.050 be taald. In Januari werd f 4.000.000 geleend voor de kosten van electrificatie, nml. f 2,500.000 bij de Rijkspostspaarbank, f 500.000 bij den postchèque- en giro dienst en f 1,000.000 bij de pensioen fondsen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren tot een bedrag van f 1.000.000. Deze leeningen werden aan gegaan tegen een rente van 4 y2 pet. en tegen een koers van 99 pet. Op 4 Fe bruari kon f 785.000 en op 6 Juni f 200.000 kasgeld worden uitgezet, ver deeld over 11 bankinstellingen en zulks met opzegging per dag, week of maand. In den loop van het jaar werden op ver- schilende tijdstippen deze bedragen in totaal f 985.000 weder teruggenomen. De daarvan gekweekte rente bedroeg f 14.285. Van de N.V. P.Z.E.M. trok de provin cie aan rente over het eerste halfjaar f 107.196 en over het tweede halfjaar f 103.138. Het onderhoud der provinciale wer ken met de noodige herstellingen en ver nieuwingen vorderde in 1929 f 62.408. De wegen en werken verkeeren over het algemeen in goeden staat. Voor rekening van gemeente- en arm besturen werden op 1 Januari 1929 ver pleegd 418 krankzinnigen, op 31 Decem ber was het aantal 419. Daar bedoelde besturen thans moeten bijdragen bedroe gen de kosten voor de provincie f 73.627. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 124.390 mannen en 124.202 vrouwen samen 248,592 personen, gebo ren werden resp, 2477, 2300 en 4777; er vestigden zich in de Provincie 7031, 6713 en 13744; overleden zijn 1217, 1264 en 2481, vertrokken 8478.8244 en 16722, zoodat op 31 Dec. de bevolking heston 1 uit 124203 mannen, 123707 vrouwen to taal 247.910 personen. Nederlandsche Volkskunst, Tot het Comité afd. Nederland van het „Nederlandsch Comité voor Volkskunst" is o.a. toegetreden onze vroegere stad genoot, de heer P. J. Meertens, thans te Utrecht. Het comité is vertegenwoordigd op het congres te Antwerpen in deze en volgende maand, en hield ook bespre kingen in verband met de Internationale Tentoonstelling van Volkskunst, welke in 1934 te Bern plaats zal hebben. ROKIN I09-III (Ingez, Med.} Djasman, de moordenaar van den Russiclien assistent van de onderneming „Lima Poeloeh" de heer Boris Dynine die dorr den Landraad te Tebintinggji ter dond veroordeeld werd jedkende te gen dit vonnis reve'sie aan. De djalksa, die twintig jaar gevangenisstraf geëischt had, deed zulks eveneens. Diefstal van juweelen. Ter zake van diefstal, subsidair ver duistering heeft zich 'n veertigjarig ma gazijnbediende voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad. Nadat deze man, louter om zijn vriend een verzekeringsagent ter wille te zijn, voor dezen zijn geheele kapitaaltje van f 5000 had opgemaakt, stal hij, om voor dien vriend aan nieuw geld te ko men, in de juwelierszaak, waar hij reeds veertien jaren werkzaam was en het volle vertrouwen genoot, in een bepaald tijdsverloop een aantal juweelen voor werpen tot een gezamenlijke waarde van 6000 gulden. Verdachte bekende de feiten. Waar zijn verhoor mede ten doel had, een in zicht te verkrijgen omtrent de verhou ding, welke er tusschen hem en zijn vriend bestond, werd op verzoek van het O. M, dit verhoor, met het oog op de goede zeden, met gesloten deuren ge houden. Het O, M., Mr, van Dullemen, merkte in zijn requisitoir op, dat de merkwaar dige verhouding tusschen beide vrienden niet is opgehelderd; wel staat vast, dat verdachte geheel onder den invloed van den ander stond. Eisch: een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger was met den Officier van meening, dat verdachte zich aan dief stal en niet aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Echter achtte pl., ge zien verd.'s gesteldheid, een psychia trisch onderzoek alleszins wenschelijk. Voor het geval evenwel, dat de Recht bank anders mocht 'oordeclen, drong pl. op de uiterste clementie aan. Voor de a.s. voetbalcompetitie voor den Zeeuwschen Voetbalbond is toege laten de nieuwe V. V. Fratelli te Sluiskil, Door de vereeniging Stoppeldijk is aan sluiting aangevraagd. Hierdoor wordt Zeeuwsch Vlaanderen O. D. het voor naamste gebied van den Z. V. B,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1