^Prouinciale Zeeuwsche BOLS LANGS MOEILIJKE WEGEN Telefoonnummers: N o, 19 6. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1931. BINNENLAND. ZEELAND 173e Jaargang. Z.O.GENEViR ELKEN DAG ÉÉN GLAASJE MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer .courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. SSSKI PRINSES JULIANA NAAR ASSEN- De landbouwtentoonstelling van het Drentsch Landtj o u wge nootschap, die op 1, 2, 3 en 4 'September te Assen zal worden gehouden, zal op een dier dagen worden bezocht door Prinses Juliana. DE LLOYD RAPIDE. De Lloyd Rapide die in aansluiting op het motorschip „Sibajak" heden om 11.25 uur van Marseille vertrekt, arriveert 22 Augustus 7.16 uur te Roosendaal, om 8.15 uur te Rotterdam (D.P.) en om 9.19 te 's-Gravenhage (H. S, M.) DE ANNEXATIE VAN VOORBURG EN RIJSWIJK. Naar de „Haagsche Crt." verneemt is het voorstel tot annexatie van Voorburg en Rijswijk binnenkort van Gedep. Sta ten te verwachten. Het ligt in de bedoe ling de annexatie nog vóór de Gemeente raadsverkiezingen van 1931 te doen plaats vinden. In het plan tot grensuitbreiding van de residentie is Veur niet opgenomen, DE KALI-KWESTIE. Naar uit Frankfurt aan de N. Rott, Crt. gemeld woTdt, verneemt de Frank furter Zeitung uit Parijs: 'De onderhandelingen tusschen de El- zasser Kalimijnen en "de havenbesturen van Rotterdam en Antwerpen "hebben nu tot een overeenkomst geleid, volgens welke de opslagplaatsen en landinrich tingen te Antwerpen m^et 50 pet. uitge breid zulleii worden en t)e Rotterdam inrichtingen van denzëlfden omvanig als de Antwerpsche uitbreidingen zullen ko men. Antwerpen verklaart zich bereid, aan de Elzassische Kalimijnen de lagere Rot- terdamsche haventarieven toe te staan. Het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Van verschillende zijden hoorden wij verbazing uitspreken, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen g.een vertegenwoordiger van den Belgischen Koning was gezien, en dat toen Koning Albert een bezoek bracht aan de Belgische provincie Lim burg, de Commissaris der Koningin in Limburg te Hasselt zijn opwachting had gemaakt bij Koning Albert.- Inderdaad „oppervlakkig" scheen het dus, dat Koningin Wilhelmina wel de in ternationale gebruiken van hoffelijkheid in acht zou nemen en Koning Albert niet. Bij informatie ter bevoegder plaatse vernam de „Tijd" echter over deze aan gelegenheid het volgende Aangezien bezoeken van de beide ko ninklijke families aan grensgemeenten nog al eens voorkomen, heeft men na gemeenschappelijk overleg besloten, dat DOOP H. AMTOMSEM. 42. Er zat niet veel anders voor hem op, dan te bezuinigen op zijn maaltijden. Hij zou het bedrag voor ontbijt en avond- e en moeten brengen op zes shilling bij awrni maar des middags op zijn werk flink eten. Dat spaarde hem ten minste negen shilling in de week. En rondkomen. In °dï' DiCtk T'n'-Tmkn S l'ëel wat geleerd. Hi, kon nu een musichall voorbijgaan, zonder er binnen te gaan' hij kon twee uur met een glas bier doen: hij kon een kellnenn met „miss" aan spreken. Hij had geleerd op een andere manier over geld te denken, niet meer in Ponden, maar in pennies. Hij had de el lendigheid leeren kennen van een zit- slaapkamer en de verlatenheid in een groote stad. Natuurlijk kende hij wel den kortsten weg naar Grosvenor Square en iederen avond liep hij langs Harborough House en keek omhoog naar de vensters. De Zondag vond hij de akeligste dag van heel de week. Dan had hij zelfs zijn werk niet om zijn gedachten af te leiden. niet steeds een vertegenwoordiger van een van beide regeeringen aanwezig zal zijn. Bovendien gold het hier slechts een kort bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Eenigen tijd geleden vertoefde Z. M, Koning Albert achtereenvolgens in een drietal grensgemeenten. Bij deze bezoe ken was er ook geen Nederlandsche ver tegenwoordiger ter plaatse. Het behoeft dus absoluut geen ver wondering te wekken, dat geen Belgische vertegenwoordiger de Kon. familie was komen begroeten. Zeeuwsche Klompenbeurs. Gisterenmiddag circa 12 uur is de tweede Zeeuwsche klompenbeurs te Clinge geopend. Nadat de genoodigden, waaronder ir. Grevers directeur van 's- Rijks Nijverheidslaboratorium te Delft, het Tweede Kamerlid E. Lockefeer, de burgemeesters van Hulst en St. Jansteen ten gemeentehuize officieel waren ont vangen, heeft ir. Grevers de beurs offici eel met een toespraak geopend. Op deze beurs, die wederom in het schoolgebouw is ondergebracht, is uit stekend werk te zien, dat een grooten vooruitgang vertoont bij het vorig jaar, aldus meldt de Maasbode. Verschillen de inzendingen behoeven voor de beste producten uit de Brabantsche industrie niet onder te doen en steken ver uit bo ven de Belgische kwaliteiten. MIDDELBURG. Het leelk' ons kaden reeds vroeg op den dag drulkfoer nog da|n de ivorigfejjtnarkt) dagen. Het aantal personen uit verschil lende dealen der provincie naar onze stad gekomen was en vele Moe ders, oolk! uit Wialcheren, Jodiden haar kroost in de vacantiedagen made naar ,$Stad" gebracht. Maar ditmaal voegden zich biji de Zeeuwen nog een groot aantal Nederlan ders. Behalve degenen, die reield's i,n kot tel® alhier of op de dorpen logeerden 'kwamen er alleen met eem extra treiiln uit Den Haag, Delft en Rotterdam ongeveer 500 mede. De Groenmarkt en de Abdij gaven meer nog dan anders den aanblik van auto-parkeerterreinen. Hieronder waren weer vele Belgische wagens. Met de boot BreskensVlissingen waren naast de ruim 3000 passagiers, niet minder dan 75 auto's overgezet. Al de vreemdelingen hebben met de stadgenooten van 12 tot 1 uur kunnen genieten van de bespeling van het Car- rillon van den Lange Jan welke bespe ling de laatste vier weken was toever trouwd, wegens afwezigheid van den heer Ferwerda, aan den heer J. C. F, van Kamer. Het is voor ditmaal de laat ste bespeling door dezen plaatsvervan ger. Voor de wijze waarop hij deze tij delijke functie vertolkte, komt hem ze ker een woord van waardeering toe. Reeds geruimen tijd zal men het heeld v.an St. Joris, die den draak doodt, op den topgevel van de sociëteit aan de Balans hebben gemist Dezer dagen is dit beeld weder op zijn plaats teruggebracht Die het goede ziet en het kwade neemt, is zelf de oorzaak zijner schade. jy.yr Naar huis gaan was veel te duur. Zoo doende bleef hij maar lang in bed om zijn ontbijt uit te sparen, 's Middags ging hij naar het park, luisterde naar een mu ziekcorps, dat er speelde en keek naar de spelende kinderen en de verliefde paartjes, die geen verlatenheid kenden. Hij doorliep tallooze museumgalerijen en mahkte lange wandelingen door de stra ten. Steeds keek hij uit, of hij geen van zijn Oxfordsche vrienden zag, maar in heel Londen scheen er geen enkele te zijn. Het was ook nog vacantietijd en ze zaten waarschijnlijk ergens in een badplaats Iederen avond zat hij op zijn ka mertje aan Audrey te schrijven, onder het geschreeuw van marktventers, het geratel van karren en het geschreeuw van krantenjongens. Iederen dag ontving hij een brief van haar, die hij voor al het goud op zijn kantoor niet zou hebben willen missen. Aan Joyce zond hij nu en dan een krabbeltje, om haar te vertellen dat hij het goed maakte en dat hij haar binnen kort wat geld terug hoopte te zenden. Noch tegen haar, noch tegen Audrey dorst hij te bekennen, hoe hopeloos hij de toekomst inzag, u XXV' Eurnbuir® dood had een diepen indruk op Dick gemaakt. Hij had gevoeld welk een innige liefde hij voor Joyce had op gevat, en zijn wonderlijke zelfbeheer- sching had Dick met hoogachting en en is de fraaie gevel dus weer geheel in den toestand, zooals hij in 1894 is geres taureerd, toen het van 1582 dateerende gebouw in ernstig verval was geraakt. 'Na een grondig herstel, met welwil lende medewerking van 'het bestuurder Ambachtsschool ,werd het beeld geschoo- peerd (met metaal bespoten) in de ate liers der N.V. Braat te Delft en zal nu weder lang den tand des tijds kunnen weerstaan. Ook' gisteren zijn de kinderen dier M.V.C. eerst naar Bigge'kferke door gere den. Morgen heieft de laatste tocht plaats. Door de belang.looze medewerking van de. muzie'kYereeniging! .„Excelsior" zal de thuiskomst dit maial gepaard gaan met een optocht door de stad. De'kin deren zullen zich aan den Blauwendijlk achter het muziekkorps opstellen en dan langs de Stationsstraat, de Kade, Bal teauport, Dam Noordzijde, Korted.elft, St Pieterstraat, Balans, WagenaarjsWaat Bree, Bagijnhof, KoningstraatZuidsingel Korte en Lange Noordstraat naar de Markt begeven. De ouders zullen dus dit maal daar hun spruitten afhalen. Moch onverhoopt net weeer slecht zijn mor gen, dan vervalt de achtste tocht. De komende feesten. Heden is bij de firma Littooy en Olt- hoff alhier verschenen het programma van de feesten, die op 29 Augustus aan vangen en tot en mei 2 September zul len voortduren. Het dikke boekje is in alle opzichten keurig verzorgd en heeft als inzet een goed portret van H. M. de Koningin, ter eere van wiens halve eeuw feest, dit alles is opgezet. Na de namen van de leden van het eere comité en van het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" volgt een overzicht van het pro gramma der feestelijkheden beginnende met het Concert van de zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" in de Nieuwe Kerk op Vrijdagavond tot het slotconcert van het Middelburgsch Mu ziekkorps op de Markt op Dinsdagavond. Maar na dit overzicht volgen de uit voerige programma's van alle onder- deelen van het feest, met de namen de deelnemers en van de leden van afzon derlijke commissies en van de verschil lende jury's, terwijl de rede van den heer dr. K. Huizenga, over de gebeurte nissen in 1786, die het motief vormden voor den historischen optocht in haar geheel is opgenomen. Het boekje is voor ieder, die de feesten goed willen volgen onmisbaar. Wij meenen het „nadruk verboden" niet te overtreden als wij aan het pro gramma ontleenen, dat de etalagewed. strijd reeds op 26 Augustus begint en dat op 1 September na afloop van het vuur werk nog extra booten zullen varen van Vlissingen naar Breskens en van Veere' naar Kamperland. eerbied voor hem vervuld. Op zekeren avond, toen hij zijn licht had uitgedraaid en in bed lag, terwijl op straat niets an ders meer hoorbaar was dan de afge meten tred van een voorgijgaanden po litieagent, begon hij een vergelijking te maken tusschen Turnbull en zichzelf. Audrey was dien dag uit Schotland te ruggekeerd en ze hadden samen een uurtje voor het diner gewandeld in het park. Toen zij weg was, had Dick als een blinde rondgedwaald door de stra ten van Londen, zonder te weten waar heen hij ging, maar gelukkig, opgewekt en in bijna eerbiedige herinnering aan haar bijzijn. En toen werd hij zich scher per dan ooit bewust, hoe tragisch de dood van zijn vriend geweest was, en hoeveel sterker persoonlijkheid Turn bull was dan hijzelf. Hij zou nooit zoo hebben kunnen zwijgen; hij zou, als hij geweten had, dat zijn einde zoo nabij was, er over gesproken hebben. Terwijl hij slapeloos in het donker lag, begon hij iets te gevoelen van het hope loos verlangen, dat Turnbull moest on dervonden hebben, iets van de machte- looze woede over de kwaal, die hem tot een leven zonder liefdfe gedoemd had Nog den dag, voordat Audrey terug kwam, had Dick gemopperd over zijn lot en Schotland, zijn kantoor, zijn werk verwenscht. Hij bezat zelfs geen greintje van de wijsgeerige zelfbeheersching van Turnbull, van diens geduldig aanvaar den van het onvermijdelijke, en omdat hij dit miste, voelde hij zich ver beneden Nu wij toch weer over de feesten schrijven, zij opgemerkt, dat men in verschillende stadsgedeelten steeds met de voorbereidingen van versieringen en verlichtingen voort gaat en dat zelfs een wijk, namelijk de Heerengracht en om geving, reeds zoo goed als gereed is en het passeeren aldaar, moet reeds ieder, die niet tot de familie Nurks behoort, in een feeststemming brengen. Maar nog veel meer staat gereed om te worden aangebracht en in de meeste buurten, waaruit kinderen aan den optocht deel nemen, liggen de kleertjes en attributen gereed. Gisterenavond waren wij nog in de gelegenheid ons daarvan te overtui gen, maar dit was voor ons tevens een hernieuwd bewijs, dat de kinderoptochc „eenig" moet worden en zeker, naast den historischen optocht een zeer voornaam deel van de feesten zal uitmaken over dag. Maar zoo gezegd men koope en leze het programma en men zal onze over tuiging zeker deelen, WALCHEREN. ST. LAURENS. Woensdagmiddag ver gaderde de Raad in voltallige zitting. On der de ingekomen stukken bevond zich een opgave van de kosten van de ge meente Grijpskerke tot een bedrag van f 213.Het saldo van den vleesch- keuringsdienst over 1929 bedraagt voor deze gemeente f 29.89. De gemeenterekening over 1929 wordt z, h. st. goedgekeurd met voor den ge wonen dienst in ontvang f 24.340 en in uitgaaf f 21.003. Voor den kapitaaldienst zijn deze bedragen resp. f 14.209 en f 13.732. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot het aangaan van een geldleening van f 10.100 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. voor den bouw van een lokaal aan de bijzondere school. SEROOSKERKE. Zaterdagavond zal het fanfarekorps alhier een concert in de tent geven, ZUID-BEVELAND. De a.s. Koningiünefeesten te Goes. GOES. Het bestuur der Oranjevereeni- i'grnigj heeft in eiein vergadering met de vieol- tegenwoordijgers der buurtvereenigingen het volgende feestprogramma vastgesteld: Woensdag 10 Sept. 1930. 5 uur n.m. InluoMetn van het feest. Tractatie van verpleegden in ziekenhui zen en bewoners Oude Mannenhuis. 7.30 n.m. Rondgang van het Bestuur der, Oranjevereeniging döor de stad; be zichtiging van étalages,, fanurLversiermg en verlichting, met muziek. Donderdajg 11 Sept. 1930. 8.30—9 uur Klokgelui. 8.30 uur. Afmarsch der schoolkinde ren naar de Groote Markt. 9 uur. Zingen van Oranje-liederen Kleppermarsch; oplaten van reclamebal- lons. 9.30 uur. Terugmarsch naar de scho len; uitreiking van jarijzejn voor den Flioi- ralia-wedstrijd. den gestorvene staan, Turnbull, dacht hij bij zich zelf, zou in zijn omstandig heden nooit iets aan Audrey hebben la ten weten. Gaapte er door het stands verschil niet een even diepe kloof tus schen hem en Audrey, als door die nood lottige ziekte^ tusschen Turnbull en Joyce En dan gingen zijn gedachten weer een heel anderen kant uit en vroeg hij zich af of, in zijn geval, de kloof wel zoo onoverbrugbaar was, als het leek. Was hij wel op den goeden weg, om het geluk voor Audrey en zichzelf te vinden? Waarom moesten ze zoo doelloos rond dobberen? Waarom konden ze niet gaan trouwen en daarna zooals in de sprook jes altijd verteld werd, voor altijd samen gelukkig leven En daar had je Joyce, die op liefde wachtte. en de man, die haar lief had, weid door den dood weggerukt! Er waren mannen van geld en stand ge noeg, die er hun leven voor zouden wil len wegen, als ze Audrey konden krij gen en zij dacht aan niemand anders dan aan een man, aan wien men haar verbood te denken. En hij, Dick, haar geliefde, was machteloos door gebrek aan geld Dick kwam tot het besluit alles aan Audrey te vertellen. Hij vertelde haar de hopeloos slechte vooruitzichten van zijn positie, hoe hij misschien na dertig jaar een salaris van vijf honderd pond zou kunnen hebbenwat nauwelijks een dragelijk salaris was om op zijn zes n B—B—to Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de firma Waterlander De Stoppelaar, Kuiperspoort, Middelburg. (Ingez. Med.) 10.30—11.30 of 12 uur. Wijdingssamen komst in de Groote Kerk en koorzang. Idem in de R. K. kerk. 2.00—4.30 uur. Groote Allegorische op tocht met prijzen voor: de mooiste groep; de mooiste wagen; de aardigste groep, de best georganiseerde groep. 5—6 uur. Volkszang op de Groote Markt. 710 uur. Muziek op de Groote Miarkt Beestenmarkt en op een versierd en verlicht schip in de Kade. Vrijdag 12 Sept. 1930. 8.30—9 uur. Klokgelui. 9—12 uur. Kinderfeest voor alle scho len. Muziek. 24 uur. Concert op de Groote Markt en Beestenmarkt. Openlucfat-gymnastiek op de Groote Markt, Korfbal-demonstra tie. ■7—10 u. Muziek op 'de Groote Markt en 4.30—5.30 uur. Volkszang. 78 uur. Muziek op de Markten. 8—10 uur. Groote Lichtstoet door de stad. 10.30 uur. Groot vuurwerk, vermoede lijk op den Westwal. Verder wordt de stad op sommige pun ten feestelijk verlicht. KAPELLE. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de Vereeniging Wijkverpleging is in principe besloten tot het aankoopen eener hoogtezonin- stallatie, en de inrichting van een con sultatiebureau voor zuigelingen. Een voorstel om in verband hiermede de woning der wijkzuster te verbouwen kon geen meerderheid vinden. Het bestuur werd opgedragen proeven te nemen of er levensvatbaarheid is voor een hoogte- zon, en maatregelen te overwegen tot plaatsing in een kamer of gebouw. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AXEL. Een dezer dagen werd onder deze gemeente een 3-jarig kind van de fam. K. te Koewacht door een auto overreden, tengevolge waarvan het jou- gentje ernstige verwondingen bekwam. Het kind is Woensdagmiddag in het zie kenhuis, alwaar het ter verpleging was opgenomen, aan de bekomen verwon dingen overleden. en twintigste te trouwen. Ze glimlachte. Blijf er toch maar zei ze. Je zult niet zoolang hoeven wachten, eerdat je twee honderd pond hebt, en dan kunnen we het er wel mee schipperen. Ik heb voor jarenlang kleeren genoeg en we nemen ergens een kleine flat met een dag meisje. Het zal beslist leuk zijn. Stel je maar eens voor, dat we zelf onze schilderijen zullen ophangen Ik heb er een paar, waar ik erg op gesteld ben, en jij hebt al de dingen van Oxford. We zullen het er echt gezellig inrichten. Dick schudde het hoofd. Jij hebt zooveel fut, dat je mij be schaamd maakt, zei hij. Ik heb minder geduld dan jij. Die flat en zoo meer zou ik dolleuk vinden, maar wat krijgen we weinig van elkaar te zien, als ik van negen tot zes op kantoor zit en twee maal in de week nachtwerk Dat is geen leven, Audrey Dat is slavernij Er moet op een of andere manier uit komst te vinden zijn Maar lieve jongen, je moet toch ergens werken, zou ik zöo zeggen, en daaruit volgt toch altijd, dat ik alleen ben, als je aan het werk ben? Ik voel heel goed, dat het niet al te prettig is, maar wat helpt het er tegen te mop peren? De wereld, waarin we leven, is nu eenmaal niet anders. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1