"Provinciale JJeeuinsche XX*EEir# or B. No. 19 4. Twee Bladen. DINSDAG 19 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND, ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. law Ir- .75 ar* en srs 25, "3, 3- Et MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dood door schuld. Het lust ons niet, nu de zon voor 't eerst sinds vele natte weken eens weer lekker-blakerend schijnt, onder te dui ken in een wetboek om het juist na te slaan: genoeg zij, dat het niet alleen schandelijk en strafbaar is, iemand na rijp en koel overleg, met voorbedachten rade dood te slaan ook wanneer dat overleg ontbreekt en men zelf niet eens rechtstreeks den doodelijken slag toe brengt, het vergif toedient of den man uit de vliegmachine gooit.ook wan neer enkel door uw schuld een mede- mensch gedood wordt, hebt gij u mis dragen en kunt gij door den rechter ge straft worden. Het is ons niet bekend, of men enkel strafbaar is, wanneer een m e n s c h het slachtoffer van roekeloosheid, hooge onvoorzichtigheid en grove nalatigheid wordt; mocht dit zich evenwel ook tot dieren uitstrekken, dan ware thans een aanklacht in te dienen tegen een of meer onbekende personen, aan wier on achtzaamheid, nalatigheid, onhebbelijk heid en onvoorzichtigheid, onnadenkend heid en luiheid, kortom: aan wier schuld het te wijten is, dat een lief en gewaar deerd edel gewond medeschepsel thans niet meer tot de levenden behoort. Twee jongelieden hadden n.l. de ge woonte, reeds geruimen tijd, den Rijns- burgerweg langs naar het Vroon te rij den, gezeten elk op een nobel paard. Op een dezer ritjes, nu onlangs, kwa men zij als gewoonlijk langs de plaats, waar een kampeertent had gestaan. Nu was deze verdwenen, maar dicht daarbij en dus, naar men vermoedt, van deze kampeerders afkomstig was een flesch, gebroken, neergesmeten. Zoo maar.... niet in een sloot, of op een afvalhoop, of in een daartoe diep in 't zand gegraven kuil.neen, zoo maar, verraderlijk was deze flesch kapot, de wijde wereld ingegooid. Een der beide paardjes trapte er met 'n achterpoot in dat scherpe stuk glas.... en sneed zich radikaal de pees en den slagader door.... Bij een landbouwer nog even binnengeleid moest de dra ter hulp geroepen veearts helaas den raad geven: uit z'n' lijden helpen door af maken Het is bekend, hoe lieve en trouwe dieren paarden zijn, en hoezeer men er aan hecht. En nu weten we wel: een dier is geen mensch, maar niettemin was dit, nog afgezien van de geldelijke scha de, tóch een héél droevig iets. En men vergete niet Ook uw zoontje of dochtertje had daar, al spelende, zich zoo kunnen ver wonden, dat het, door deze verfoeilijke onachtzaamheid van afkeurenswaardig- onverschillige menschen, dood uit het Vroon weggedragen had moeten worden. En aan onze stranden Dagelijks ziet men er in het rulle zand, voor de toch al niet al te oplettende oogen gevaarlijk verborgen, kapotte flesschen liggenen de flesschen die aan het strand aanspoelen, zijn na tuurlijk heel, anders spoelden ze niet aan ?T®, Y°lden dus stukgesmeten. Uit baldadigheid. Die u, zoo ge dit deed, schuldig kan doen staan aan het veroorzaken van letsel, o zelfs den dood, door schuld. al zal. j Justitie u er misschien met voor bij de kladden kunnen krijgen: zedelijk schuldig zijt ge voorzeker Waardeert de natuur dus, en het vele schoons dat zij u bieden kan veront reinigt bosschen en duinen en stranden niet, opdat zij niet voor u gesloten mo gen worden, en werpt geen kapotte blikjes en flesschen weg, opdat gij geen letsel.... of erger.... op uw geweten zult krijgen ART. 193 DER INVALIDITEITSWET. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van den Heuvel over moeilijk- heden bij de toepassing van art, 193 der Invaliditeitswet, met name de moeilijk heid voor een bedrijfsvereeniging om een zegel te plakken op een rentekaart, wel ke de bedrijfsvereeniging uiteraard niet binnen haar bereik heeft, heeft de mi nister van arbeid, nijverheid en handel geantwoord, dat hem na een ingesteld on derzoek gebleken is, dat deze moeilijk heid, welke ook de Raden van Arbe'd zouden moeten ondervinden, niet van zoodanige beteekenis is, dat deswege het voorschrift van artikel 193 der Invalidi teitswet ter zijde zou moeten worden gesteld of de uitvoering van dat wetsar tikel ten koste van niet onbeteekenende arbeidsvermeerdering voor de Raden van Arbeid zou moeten worden geregeld. Het tweede lid van artikel 2 van het K. B. van 13 Jan. 1930, St. no. 14, ter uitvoering van artikel 193 der Invalidi teitswet, geeft aan de bedrijfsvereeni- gingen het noodige machtsmiddel tegen over voor haar risico verzekerden, die nalatig blijven in de door hen ingevolge het eerste lid van bedoeld artikel ver schuldigde medewerking ten einde de bedrijfsvereeniging in staat te stellen haar verplichting tot het plakken van een rentezegel na te komen. VACANTIE VAN ARBEIDERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid cien heer Drop over het onderzoek om trent een wettelijke regeling van de va- cantie van arbeiders, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geant woord, dat hij met aandacht de vacant'e voorwaarden volgt in de collectieve ar beidsovereenkomsten welke een sterke uitbreiding van het instituut der arbei- dersvacantie met behoud van loon te zien geven. De voor een ieder toegankelijke ge gevens hierover in de vakpers en in de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven met- het over zicht in het Centraal Verslag der Ar beidsinspectie over 1927 van de uitkom sten der toen ingestelde enquête een voldoende afbeelding van de werkelijk heid om een hernieuwd volledig onder zoek naar de feiten op dit oogenblik overbodig te achten, In het eerste jaar na de invoering van het werktijdenbesluit voor winkels is ge bleken, dat een zeer groot deel der win kelbedienden een jaarlijksche vacantie geniet, waarvan de duur in de meeste gevallen één week bedraagt. Ook hier vertoont zich, evenals ten aanzien der fabrieksarbeiders, een sterke toeneming in de toepassing der vacantie. Het door den minister ondernomen on derzoek betreft, behalve de feitelijke toepassing der arbeidersvacantie hier te lande en de in het buitenland bestaan de of ontworpen regelingen op dit ge bied, vooral de vraag, of het tijdstip voor een wettelijke regeling thans is aangebroken. Deze vraag meent de mi nister op grond van de hem ten dienste staande gegevens vooralsnog ontkennend te moeten beantwoorden. Hij ziet met instemming de gezonde en succesrijke actie in het bedrijfsleven, waarbij eenerzijds een sterke wensch naar vacantie tot uiting komt en ander zijds die wensch erkenning en inwilliging ontmoet. Het doet hem leed, dat voors hands een groote groep arbeiders, nl. het meerendeel der Twentsche textiel arbeiders, nog steeds niet in het genot van vacantie is, doordat de onderhande lingen nog niet tot een voor beide par tijen bevredigende overeenkomst heb ben geleid. Eerst wanneer met eenige zekerheid zou komen vast te staan, dat de ge- wenschte uitbreiding der vacantierege- lingen door contractueele en vrije han delingen in het bedrijf geen behoorlijken voortgang meer heeft, zou de minister redenen aanwezig achten voor een wet telijke voorziening. In verband hiermede zal het onder zoek naar den feitelijken toestand wor den voortgezet. DEENSCH VLEESCH ALS NEDERLANDSCH VLEESCH VERKOCHT. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp, over Deensch vleesch hier te lande ingevoerd, dat als inheemsch vleesch zou worden verkocht, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord, dat hem bekend is, dat in den loop van 1930 groote hoe veelheden Deensch vleesch hier te lande werden ingevoerd. Of en in hoe ver dit vleesch hier te lande als Neder- landsch vleesch wordt verkocht, is hem niet bekend. Buitenlandsch vleesch wordt bij invoer hier te lande gekeurd en van speciale keuringsmerken voorzien. Voor zoover desondanks ingevoerd Deensch vleesch hier te lande als Ne derlandsch vleesch wordt verkocht, kun- Geen jas kleedt u warmer dan die, welke gij aan een armere gaaft. nen de gemeenten aan artikel 135 van de Gemeentewet de bevoegdheid ontlee- nen, daartegen voorschriften te maken. In ieder geval staar, wettelijke bepa lingen om dit euvel tegen te gaan den minister niet ten dienste. PRINSES JULIANA GAAT KAMPEEREN. Prinses Juliana gaat a.s. Donderdag weer een week met eenige vriendinnen bij het Aardhuis op de Veluwe kampeeren. JHR. IR, W. HOEUFFT. f Op 92-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage gisteren overleden jhr, ir. W. Hoeuft, oud-sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen, oudste lid van het Kon. Instituut van Ingenieurs. POLITIE. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com missaris van politie te Amsterdam, L. Hoogeboom, thans hoofdinspecteur van politie, aldaar. LUCHTPOSTVERBINDINGEN AMSTERDAM—BANDOENG. De Nederlandsche postadministratie heeft aan de buitenlandsche postadmi- nistratiën doen meedeelen, dat op 25 September, 2, 16 en 30 October en ver volgens om de 14 dagen luchtpostver bindingen zullen worden uitgevoerd tus- schen Amsterdam en Bandoeng, met wel ke verbindingen correspondentie uit die landen verzonden zal kunnen worden naar Syrië, Irak, Britsch-Indië, Siam, Straits Settlements, Nederl.-Indië en ver der gelegen landen. DE IMMIGRATIE IN CANADA. Ook de Canadeesche Iimmigratie- commissie hier te lande heeft thans be richt ontvangen, dat de immigratie in Canada wegens de heerschende werk loosheid geheel stop gezet is. Uit ons land worden nog toegelaten vrouwen en kinderen van mannen, die reeds in Canada gevestigd zijn, indien deze ïaatsten althans de zorg voor hun verwanten op zich kunnen nemen. DE KRAKATAU. Naar Aneta meldt, bedraagt de hoog te van het eiland Anak Krakatau thans 13.5 M. Sinds het begin der werking heeft de plantengroei op het Verlaten eiland sterk geleden, vermoedelijk door de zure natte asch van de hevigste erupties. Ook de hoozen hebben verwoestingen aange richt. De bevingen hebben thans opgehou den. Ged. Staten hebben met ingang van 25 Juli j.l. benoemd tot leden van de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, de hee- ren J. J. Geluk te Noordgouwe en C. de Feijter Jr. te Boschkapelle, zulks ter ver vanging resp. van de heeren V. M. Kre- pel te Zierikzee en Ph. J. van Dixhoorn te Axel, die overleden zijn. De motorveerboot VlissingenBreskens Toen gisterenmorgen de machines van de motorveerboot Koningin Wilhelmina van de lijn VlissingenBreskens werden aangezet ging ook plotseling een der „koppen", die het water aan beide uit einden van het schip tegen houden om hoog en bracht eenige schade aan hel schip toe. De eerste reis werd toen met een der andere booten uitgevoerd. In- tusschen had men den kop weer naar beneden kunnen brengen en kon de boot weer in dienst worden gesteld. Daar het draaiwerk geforceerd was, kon deze kop niet op en neer worden bewogen, maar door het doen keeren van het schip, kon de dienst worden uitgeoefend. Gister avond na de laatste reis is toen het schip naar de werf der Kon. Mij. „de Schelde gebracht en daar is de weerbastige kop verwijderd. Thans vaart het schip weer geheel normaal heen en weer en tijdens het varen kan het draaiwerk worden her steld, terwijl men na enkele dagen den kop weer zal herplaatsen. Van uit de vaart nemen van de mo torveerboot en daardoor een stagnatie in het overbrengen, speciaal van auto's, zooals het luidde in een bericht in de N. Rott. Crt. van Maandagavond is dus geen sprake. MIDDELBURG. Donderdag 28 Augustus), den dag der jaarlijksche ringrijderij van Vreeirj- delingenverkeer in de Abdij', rijdt van Den Haag en Rotterdam een goedkoopte trein naar Middelburg en Vlissingen Aanvankelijk lag het in de be doeling Donderdag j.l, op de Markt een bloempje te verkoopen voor het t. b. c. fonds van den Marktkoopliedenbond E M. M. Het slechte weer was oorzaak, dat men dien verkoop uitstelde tot a.s. Donderdag. Dit geeft ons gelegenheid nog een kort woord ter aanbeveling te schrijven „Ieder een steentje bijdragen, dan bouwt men spoedig een huis", in casu een sterke kas voor het fonds. Herhaaldelijk leest men van auto bestuurders, die na een aanrijding hun weg vervolgen zonder naar het slachtof fer om te kijken. Als een juist tegenover gesteld geval kan worden gesignaleerd, mag dit o.i. ook niet achterwege blijven. Zulks deed zich Zondagmiddag voor toen op den Seisweg een autobestuurder zonder zijn schuld een 4-jarig kindje, dat plotseling den weg over stak aanreed. De bestuurder stopte onmiddellijk, nam het kind in de auto en bracht het naar het Gasthuis, waar het ter observatie werd opgenomen. Toen reed hij met zijn auto naar het politiebureau gaf van het gebeurde kennis en verzocht een onder zoek naar zijn remmen enz. in te stellen, waar bij "bleek, dat alles in orde was. Gisteren werd ontdekt, dat een lek is ontstaan in de buizenleiding van het ondergrondsch benzinereservoir in de garage Louisse in de Gorstraat alhier De benzine is in den met puin opgevui- den kelder van het aangrenzend perceel gekomen en in dit huis hangt dan ook een sterke benzinelucht. Het lek werd hersteld, en streng toegezien, dat in het vertrek boven den bewusten kelder niet met vuur of licht gekomen wordt. He den werd de deskundige van de Bataaf- sche petroleum maatschappij, van wie de tank is, verwacht om verdere maat regelen te bespreken. Toen gisterenmiddag de eleclrische tram, die te kwart voor één van Vlissin gen vertrokken was bij de brug van den Poetendale singel kwam, reed van dien singel af de autobus' van 'den dienst op het Wolphaartdijksche veer. Een bot sing leek onvermijdelijk en het was1 al leen aan de tegenwoordigheid van geest van den wagenbestuurder der tram Te danken .dat door electrisch remmen een vermoedelijk ernstig ongeluk werd voor komen. "vrijdagavond ^geéft "het Middel- bursch muziekkorps1 weder een uitvoe ring op het Molenwater te 8 uur. Vooral jeugdige gebruikers van de zweminrichting aan den Havendijk ver- «vij'zen wij naar de publicatie in het tweede blad, Men verzoekt ons te melden, dat de noioduitgang van de bioscoop óp de Markt thans weer na,ar de Vlasmarkt loppt Door een inwoner van Kamperland is op het politiebureau alhier gedepo neerd een zilver Zeeuwsch boeren broche dat tusschen den Oranjezon en Domburg in de duinen door hem is gevonden, VLISSINGEN. Door een misverstand, is een fout geslopen in den naam van een dergeenen, die een Koninklijke onderscheiding ont vingen. De stoker wien een zilveren medaille werd toegekend, was L. Bimmel alhier. Onder groote belangstelling heeft gisteren de transport-colonne vain het Ronde Kruis alhier in samenwerking mei de damesvereeaiiging Eerste Hulp, op 't strand een demonstratie gejgeven van het redden van drenkelingen, het verleénen van hulp en het transport napr- een ziekenhuis. O.a. de heer H. Dronkers uil Veere, secretaris van het Provinciaal ver band, woonde de demonstratie bij. Een gehouden bloeimpjesverkoop bracht f 106 op. v Aan een veertigtal werklieden der N.V. Kon. Mij. „de Schelde" is ontslag aangezegd. WALCHEREN. i Gemeenteraad van Westkapelle. WlESiTKAPELLE. In een spoedeischen- de raadsvergadering, Maandagmiddag k'wain alleen in 'behandeling de a,ap.vraajg van den heer J. N. C. Broodman ord. eervol ontslag ajs gemeentearts. De heer Huibr. C ij s o u w was door sterfgeval in zijn [gezin afwezig. v Breedvoerig heeft de burjgemeester toe* gelicnt het betrekkelijk plotseling ver trek van den heer Broodman. Spr. zette uiteen hoe deze op het laatste oogetnb'lik, teleurgesteld werd, omdat hij' op den dag van zijn vertrek geen assistent had kun(- nen krijgen, maar dat hij er toch' iip (ge slaagd was, den heer Drij'ber, arts të Koudekerk©, bereid te vindien, de prak tijk waar te nemen tot in de vacatutjq zou voorzien zijn. In den hreede betoogde daarop d!a heer W. Huiibregts'e zijn misnoegen, dat de heer Broodman de gemejejnte haid verlaten, terwijl geen assistent ter plaat se aanwezig was. Alhoewel spr. nooit klachten heeft vernomen over de be handeling van zijn patiënten gedurende den tijd, dat de heer Broodman alhier zijn praktijk heeft waargenomen, doch integendeel weet dat de heer Broodmain algemeen ,gieppezen en geacht werd om de serieuze en humane' behandeling van zijn patiënten, moest spr. het voorstel doen, het entslag te verleeniein zonder praedicaat eervol. Dat voorstel gesteund door den heer K. Cijsouw, werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Daarop verleende de raad den hejer Broodman eervol ontslag met ingang vaa den dag, waarop zijn opvolger de prak tijk kan aanvaarden. Daarna benoemde de raad met alg. st. tot gemeentearts den aenigen sollicitant, den heer W. Huygens, thans waarnemend arts te Asperen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. Naar de Tern. Crt. ver neemt is Zondagavond op de grens van Axel, Koewacht en St. Jansteen, op of bij den weg naar Absdale een droevig ongeluk voorgekomen. Daar moesten 2 auto's elkaar passeeren en kwamen daar toe zeer langzaam aangereden. Ter plaat se speelden eenige kinderen op den weg en een 3 Y--jarig jongetje liep op het laat ste oogenblik over den weg onder een der auto's, 't Was den bestuurder onmo gelijk nog te stoppen, zoodat het knaapje overreden werd en in bedenkelijken toe stand moest worden opgenomen. ZUIDDORPE. De politie te Zuiddorpe heeft een leurder, zekeren F. aangehou den, die in verschillende café's rijwielbe- lastingplaatjes te koop aanbood voor den prijs van f 1.75. Bij aanhouding zeide de man de belastingplaatjes te hebben ge vonden onder de gemeente Axel. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. ST. JANSTEEN. Met de StaatsCrt. van 18 Aug. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V, Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goede ren „Huis en Haard" te St. Jansteen. Na op Zondag 17 dezer, des mor gens bevestigd te zijn, deed Ds. H. K. Wolfersberger, overgekomen uit Noor deloos, des namiddags zijn intrede in de Herv, Kerk te T h o 1 e n naar aanlei ding van 2 Corinten 1 24. Ds. de Gids sprak namens kerkeraad, gemeente en ring, waarna de gemeente haar nieuwen leeraar toezong Ps. 118 12, Ned, Herv. Kerk. Dis. D, F. Los te Brielsch Nieuwfancl heeft bedankt voor het beroep naar Remesse—No'ordwelle. Geref, Gem. Dis. M. Hofman te Krabbendijke, is beroepen te Middelharnis. Bij de verbouwing van een oude woning in de gemeente Simpelveld is een oud type Romeinsch graf opgegra ven. In de omgeving der vindplaats wor den nog nadere onderzoekingen gedaan. De molen van Ruysdael. Het Comité tot aankoop en instand houding van den molen van Ruysdael te Wijk bij Duurstede deelt aan het Han-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1