^provinciale .Zeeuws cHe No. 19 3. MAANDAG 18 AUGUSTUS 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEILIJKE WEOEM hamtomsem. ZEELAND Zeeuwsch Profetenbrood het echte, M. PETERSE, Confiseur-Patissier. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap yiissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. VERBODEN UITZENDING VAN EEN VARA-SPREEKBEURT. Voor de V.A.R.A. zou "Zaterd|agavond de secretaris, de heer G. J. Zwertbroek, voor de zevende maal spréken over „De Geschiedenis van den Rpjdio-Omroep in Nederland". Het is echter niét gebe,urd omdat, naar de heer Zwertbroek mede deelde, de controle-commissie (dit is niet 3e commissie voor het algémeene pro gramma) deze uitzending had verboden, omdat het gesprokene een polemisch ka rakter zou kunnen 'dragen, aldus het Hbl. Zou de V.A.R:A. zich aan "het verbod niet houden, dan zou afbreking kunnen volgen en bovendien zou zij1 gestraft kun nen worden, door eenigen tijd' niet te mogen uitzenden. De V.A.R.A. legde zich bij' dit vprbod neer. Zij' wilde niet het risico loopen eenigen tijd niet te infagén uitzenden. Maar de heer Zwertbroek protesteerde krachtig tegen dit besluit vian de commis sie. En wel speciaal ook tegen bét feit, dat een zoo ingrijpend besluit was ge nomen nu minister Reymer met vacamtie is, zoodat een onmiddellijk beroep op hem niet mogelijk is. Het beroep zal daarom nog niet achterwege blijven. DE „VOORWAARTS" NIET TOEGESTAAN, Het Tweede Kamerlid mej. Groenen weg heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het naar het oordeel van den mi nister in overeenstemming met de be doeling van eenig wettelijk voorschrift, dat de directeur van het huis van be waring te Rotterdam aan een gegijzelde, die sinds jaren abonné is op het dag blad „Voorwaarts", niet toestaat, dit blad te ontvangen? Is de minister bereid, indien genoemde! functionaris voor zijn optreden geen steun vindt in de wet, maatregelen te treffen om een einde te makiein aan het gepleegde onrecht en herhaling er van te voorkomen? DE A.S, HERFSTMANOEUVRES EN HET MOND- EN KLAUWZEER. Men deelt aan het Ned. Corr. 'Bureau méde: Naar aanleiding van het verzoek van den algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond aan den minister van defensie om de najaarsoefeningen op de Veluwe, in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer, dit jaar niet te doen plaats hebben, is, onder leiding van den secre taris generaal van het departement van defensie, een bespreking gehouden met afgevaardigden van genoemden bond. Op den voorgrond werd gesteld, dat van de militaire autoriteiten moeilijk het niet houden van. de najaarsoefeningen kon worden gevorderd, daar de maatregelen, door de burger autoriteiten tot nu toe genomen, niet van zóó verstrekkenden aard waren, dat overbrenging van dé besmettnig tot een minimum werd be perkt. De tegenleiding had zich wel bereid DOOR 39 jrmijnheer, zei Dick, t den portier met een Hif Hen hii^f t ging de straat op i dansen. Londen zag in eens er zee heel anders uit. Het geraas bmi«gekregen hij zou ui S moed der wanhoep aan vasthouden. XXIII. Een magere,, ingevallen vrouw niet platvoeten en opgekamd haar. die op pantoffels liep, die bij het trappen! open uitsloften, zi edat de groote gaten in bi ar kousen zichtbaar werden,, zette een klein kannetje heet water neeer, richtte zich! morrend weer op en klopte op de deur. Zeven uur, riep ze. Er kwam geen antwoord. Hemel, wat een slaapkop... Zeven uur. Iil zicli zelf mopperend, klopte ze nog maals totdat er antwoord kwam1. Heet water staat buiten, mijnheer zei ze en liep sloffend weg. verklaard om desverlangd de oefeningen te doen plaats hebben in Limburg, als zijnde vrij van mond- en klauwzeer. Aan gezien dit echter ook groote bezwaren zou meebrengten en uit de inlichtingen namens den minister verstrekt, bleek, diat de militairen zich niet rechtstreeks van hun haardsteden naar en van het be smette gebied begeven, doch vóór en na de eofeniugen eenïge dagen in de kazerne vertoeven, waardoor de besmettingskan sen aanmerkelijk worden verminderd', achtten de vertegenwoordigters van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond hel de beste oplossing, dat de oefeningen zouden worden gehouden in de daarvoor oorspronkelijk aangewezen terreinnen. Zij1 verklaarden zich bereid om, in. over leg met den veeartsenijkundigen dienst, zooveel mogelijk maatregelen aan te ge ven, die genomen kunnen worden om overbrenging van de besmetting te voor komen. De militaire leiding zal daarmee rekening houden voor zoover het welsla gen van de oefeningen daarmtee niet in gevaar komt. DE IMMIGRATIE IN CANADA. Wij meldden onlangs, dat de nieuwe conservatieve Canadeesche regeerinig zou hebben besloten, tot beperking der im migratie in Canada en daartoe ingrij pende maatregelen had (genomen. "De Rot- terdamsche correspondent van het Hbld. weet thans te melden, dat waarschijn lijk deze berichten ©enigszins1 voorbarig zijn en meer als voorspellingen dan als vermelding van (genomen maatregelen be- beschouwd moeten worden. Waarschijn lijk is dat ook de oorzaak dat zij niet ge lijkluidend zijn. Zoo is gesproken van een beperking van het aantal immigran ten tot ongeveer de helft van het vorig jaar, terwijl wij ook een bericht zagen, dat sprak van het geheel stop zetten van de immigratie van het Europeesche vas teland en van uitsluitende toelating van EnigelSchen dfie voor een bepaalden tijd in hun levensonderhoud kunnen voor zien. De Canadeesche immigratie-commis saris hier te lande heeft den correspon dent medegedeeld dat hij tot op heden geen enkele instructie ontvangen had, die •betrekking had op een wijziging in de immigratiebepalingen en dat tot nu toe de immigratie uit Nederland naar Canada geheel vrij is, mits natuurlijk de immi grant voldoet aan de voorwaarden die idiaarvoor steeds gesteld worden. Dankbetuiging van H. M. de Koningin, Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij op te dragen, aan de be volking van Zeeland en in het bijzonder aan de bevolking van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, Haren diep- gevoelden dank over te brengen voor de ontvangst, aan Hare Majesteit, Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bij Hoogstderzelver be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen bereid. De kamer, waar ze had aangeklopt lag nog in het doinker. De gordijnen waren dicht. Uit het bed klonk e;en diepe zucht. Op het kussen^ boven de dekens,, was niets anders te zien dan een verwarden haardos van een jungle® man. Er ging een minuut voorbij waar in hij weer scheen in te slapten. Maai* op eens klonk er een verschrikte1 kreet uit het 'bed,, dekens en lakens werden liaas,- üg opzij geworpen en Dick slp'rang La voorschijn en ging jachterig naar bet raam om de gordijnen open te trekktein. Het was zijn eerst© morgen in de kleine slaapkamer in Litle Jannes Street dicht bij Piccadilly. Lieve hemel. Zeven uur. Hij gaapte geweldig. Zou hij er nog vijf minuten inkruipen? Groote goedheid dat hij nu al moest iopstaan. Hij' had nog zoc'n slaap. Hij gaapte nog eens met een mond als een hooischuur zoo wijd. Hel kamertje,, waarvoor hij 12 shil ling 'betaalde, was zoo wat drie bij vier, meter. Het ijzeren 'bed stond br' de deur. Er hingen een paar portretten van den koning en van den koningin. Een< kleerkast stond tegen den anderen wand. een waschtafel met een groi>t© waterkil in een hoek, met een gelbarsten spicf, geitje er boven. Op den vloer lag een veel te klein karpet. Verder stonden er drie stoelen; waaronder één igemakket- lijlce, één bruikbare en één erg "wankele Dick's bezittingen lagen in wanorde Om den top te bereiken, moet men eerst doordringen tot op den bodem der dingen. De hartelijke wijze, waarop de geheel-3 bevolking van het door Hare Majesteit bezochte gedeelte van ons gewest Haar en Haar gezin heeft begroet, de woorden van aanhankelijkheid en trouw in de ver schillende gemeenten tot Haar gericht, de fraaie versieringen, die in vele plaat sen op zoo velerlei wijze uiting gaven aan de gevoelens van vreugde, die de bevolking bezielden, hebben Hare Ma jesteit diep getroffen. In het bijzonder was het Hare Majesteit een vreugde, ge tuige te zijn van de schitterende wijze, waarop in het aloude Hulst de levende kracht van het met zoovele banden aan Haar Stamhuis verbonden Zeeuwsch- Vlaanderen tot uiting is gekomen. Het is de innige wensch van Hare Ma jesteit de Koningin, dat, met den onmis- baren zegen van den Almachtige, ons ge west moge bloeien en gedijen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau, B. A. Th. M. Truffino burgemeester van Hulst en F. Blok burgemeester van Axel; de eeremedaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, is toegekend, in zilver aan J. Durinck te Vlissingen kapitein van de „Luctor et Emergo" van den Prov. Stoombootdienst; L. Louwer- se Rijksveldwachter, brigadier majoor der Rijksveldwacht te St. Jansteen; W. Robijn opperwachtmeester bij de Kon. Marechaussee en commandant der Kon. Marechaussee te Hulst; in brons aan L. Brasser te Vlissingen stoker op de „Luctor et Emergo." MIDDELBURG De Zondag met eindelijk waap- lijk zomerweer had velen tegen 12 uur 'binnen de Oude Abdij-muren gelokt, waar ons muziekkorps wederom een wijdings uur, zouden wij' het haast kunnen noe men, heeft gegeven., met een program ma van vele 'bekende en populaire wer ken. Acht nummers, waarvan drie op veelzijdig verzoek, een veelzeggend 'be wijs, hoe deze concerten 'blijven gewaar deerd. Zoo: Schumanns Traumerei; het Ave Maria van Gounod, en wat vooral weer heel veel succes had Jan Morkls Koraal (Vredeshymne). En dan hoorden we ook het heerlijk' Adagio Cantalbile uit de Sonate Pathétique van Beethoven en een tweetal eerste uitvoeringen „(0\ mon pays!! van H. Coviaux en „NiOëT" van A. Adam,, ,soli voor trombone en cor net a pistons van de heeren C. P. A. »lte Graaf en E. A. Polvliet, wajar het pubjliileikj zich' izefer dankbaar voor toonde. verspreid. Hij had nog geen tijd gehad om ze op te 'bergen, en door dien war boel zag het vertrek er nog troosteloozer uit, dan het al was. Hij keek naar het waschkojmmetje),. dat de plaats van een badkuip moiest in nemen en liep naai* de deur,. om te kijV ken of er soms scheerwater igiebrach't was. Hij stalk er zijn vinger in en vond het akelig lauw. Hij schoor zich -zoo vlug mogelijk om het water niiet héelej- maal koud te laten worden. Toen hij' zich na het wasscben afdroogde met een klein versleten handdoek jee, dacht hij er met een plotselingen schrik aan, dal hij nog voor zijn ontbijt zou moeten zor gen. Thuis had het ontbijt altijd klaar, gestaan. Hij had niets te doen dan te eten. Maar hier in Londen had hij niet alleen het vooruitzicht van dagelijks om zeven uur te moeten opstaan, maar bo vendien zelf voor zijn ontbijt te moeten zorgen. Toen hij zijn das omdeed, moest hij alweer lachen. "Wlat kwam het er ook op aan? Als hij naar Afrik|a w;as gegi^n dan had hij er 's morgens eerst op uit moeten gaan om een ontbijt te krijgelni en had hij zich' daarna eerst kunnen 'wasschen. En nu was het in elk lgeiv,aj zijn eigen ontbijt en betaalde hij het zelf. Om tien minuten voor achtejn liep hij fluiitend naar beneden en begaf zich naar het dichtst 'bijzijnde restaurant. Hij had Londen nog nooit zoo' in de vroeg te igezien. Tolt zijn groote verwondering Het was weer een goed vroeg middag uur, dat velen iets zal hebben gebracht dezen eersten Zondag sinds vele we ken, dat het werkelijk zomer genoemd mocht worden. ZUID-BEVELAND. HANSWEERT. De surnumerair der di recte belastingen F. G. de Rijke te Arn hem 'is belast met de tijdelijke .waar neming van het ontvangkantoor 'si-Gra venpolder op 26 dezer. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Zondag j.l. een uitgezochte dag van zonneschijn en betrekkelijke windstille, zooals Augustus er ons, he laas, tot dusver nog weinig geschonken heeft. Een druk en gezellig verkeer van auto's, fietsen en wandelaars naar en van het strand te Westenschouwen, waar volop van bad en frissche zeelucht ge noten werd. Jammer, dat vele vreemde lingen, die vol moed in 't begin van het seizoen hierheen kwamen, lusteloos en teleurgesteld door het aanhoudend oa- gunstige weer zijn vertrokken. Wij wil len hopen, dat de rest van Oogstmaand gunstiger moge zijn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZUIDZANDE. Vrijdagavond werd al hier een voor een wagen bespannen paard van v. 0. te Retranchemtent aan gereden door een auto, bestuurd door v. D. te Gadzand. Het paard werd een groote wonde toegebracht en zlal gedu rende verschillende weken niet kunnen werken. De eigenaar zal een actie tot schadevergoeding instellen. AARDENBURG. De arbeider P. E. de C, viel van een wagen, ontwrichtte den schouder daarbij.en brak twee ribben. Vaandeluitreiking en festival. AARDENBURG. Zaterdag werd het nieuwe vaandel van „Aardenburgsche Fanfaren" in intieimen kring aan het gezelschap im het repetitielokaail van de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" over handigd en ingewijd'. De Geimteentesecretaris, tevens oud secretaris Van het muziekgezelschap, voerde daarbij' het woord en zeide o.ra. Wanneer een stad of stadsgledeelte en vooral een kleinere plaats het genoegen heeft in haar midden, een 'muziekver- eeniging te zien geboren worden, dan maken de buurt of plaatsbewoners zich op om hun jonge vereeniging te doen uit- koftien, zooals dat voor zoodanige ver eeniging past. 1 Zoo is dan ook geschied door Aarden- burgs ingezetenen, zoodra in 1869 de Aardenburgsche Fanfaren, die nu de hoo- ge onderscheiding geniet het praédicaat „Koninklijikte" te mogen voeren, werd opgericht. Na drie jaren reeds zagen de vrienden en liefhebbers van Aardenburgsch Fanfa ren huin wenschen voor een vaandel werkelijkheid worden. In 1872 werd n.l. in ons sledeken herdacht en luisterrijk gevierd, de roemrijke verdtediging van liep Regent Street al vol met meisjes, die naar haar werk (gingen en er ovter het algemeen veel opgeruimder uitza,- igen dan de mannen en toen hij in pelt restaurant kwam op den hoek' van Shaft 4* bury Avenue,, waren ook daar reeds vrouwen druk aan het werk'. Dick bid(- 'Igon na te denken. Toen eteln der meisjes hem' gebakken eieren met spek en kof fie bracht, vroeg hij haar: Hoe laat staat ui op? Om1 half zes, «antwoordde ze Winter en zomer? Ze knikte van ja. Hebt u nog iets anders noiodigf vroeg ze? Nee.... dank u. t Hij keek haar peinzend na toen ze vrondijlc wegtrippelde. Om tien minu|ten! voor half negen stond hij weer op straalt met een pijp in den mond en litep Shafts b'üry Avenue ving af. Overal werden de luiken afgenomen en toen hij Oxford Street bereikte, stroomden de winkel] en kantoorbedienden overal reeds bin nen. Alle 'bussen zaten vol. Troepen fiet sers schoten hem voorbij en iedere twee minuten golfde er een menschepistrooim uit de stations van den omdergronds'cheni spoorweg. Hoe dichter Dick bij zijn kantoor kwam, hoe zenuwachtiger hij werd. Hij gevoelde, dat de anderen hem zouden uitlachen om zijn gebrek aan routine en den spot zouden drijven met zijn universitaire opleiding. Hij was er 'benieuwd naar wat ze hem te doen 'zou- (Inigez. Med.) Aardenburg onder leiding v[an den vaan drig Elias Beekman tegen een overmach- tigten! tegenstander in het rampjaar 1672. Voor dit tweede eeuwfeest stroomde het .geld met gulle handen uit de aakken der burgerij en uit de gemeentekas, zoo overvloedig, dat na de viering van dit be langrijk feest nog' veel overbleef. Aardenburgs burgerij', hare nieuwe vereeniging een warmi hart toedragend bood in 1872 aan Aardenburgsch Fanfa ren een voor dien tijd zeer kostbaar, va.andel aan. Gedurende 58 jaren heeft die banier veel lief en leed mét dte ver eeniging gedragen. Nu moest het echter vernieuwd wor den en door bloem'pjesverkoop op liet 60-jarig-jubileumcioecours1 werd het geld daarvoor verkregen. Het is nu spr. een voldoening namens de bevolking' van Aar denburg dit nieuwe vaandel te kunnen a anbieden De voorzitter de lieer I. A. de Braul- wer, dankte den heer De Mtiliano,i sprak daarna de werkende leden toe, daarbij den wensch uitende, dat zij het nieuwe vaandel lang trouw zouden volgen. Als voorbeeld stelde hij den 82-jarigen Jac. v. d. Plassche, die van de oprichting af werkend lid was geweest, tot voor enkele jaren en thans nog als 'beistuursi- lid zijn belangstelling in de vereeniging betoont. Plassche, wij' eeren en bewon deren U allen (applaus, Dis. Barnouw getuiigde ook' nog van de genegenheid van hem en zijn vrouw voor het muziekgezelschap. De voorzitter dankte mevrouw en ds. Barnouw. Nadat de heer P. de Bruijne de mu zikanten nog aangespoord had door de wijze van uitvoering van hunne muziek stukken de eer van het vaandel steeds hoog te houden, werd het nieuwe vaari- del onder het spelen van lustige mar- schen aan. de gemleent© vertoond. Den volgenden dag werd een fesival gehouden, waaraan deelnamen 8 Maafj« schappijen uit Z.-Vlaanderen en 4 uit België. Na een omwandeling door de ge meente werd te 3 uur ,op het raadhuis de „eerewijn" aangeboden, waarbij de voorzitter in het bijzonder de Belgische vereenigingen welkom heette, die He iden voor 't eerst laan 'n Ned. festival idteeï- namen. I De Bondsvoorzitter van de M uzïeW- vereenigingen in W. Z.-Vlaanderen, de heer Waelput uit Groede, voerde toen nog het woord. 1 - De 'burgemeester van Maldeigem, de heer H. Cuelenaere, sprak namens dé Belgische vereenigingen en danktè voor de gulle ontvangst te Aardenburg. Na deze ontvangst speelden- alle ver eenigingen hunne muzieknummers op do 3 kiosken. l ril Des avonds te 7 uur werden de 'met- den (geven en of hij er toe in star^t zioul zijn. Toen hij den hoek van Hatton Gari den o,msl*eg|, sloeg hij zijn pijp uit, trok' zijn das1 neig eens recht en keek naar de andere Imenschen die in de straat liepen, zich afvragend wie va;n hen al'- Ien ook naar Thomson en Jaffery giingcfa. Hij was er om vijf minuten voor ntegel- nen. Er leek 'nog niemand te zijn. Buiteni stonden een paar portiers in uniform te praten. Ze vertelden htem,, c{a,t mijn heer Benham' er nog :niet was. ledtejT o(Ogenblik ging de deur open en kwamen er klerken binnen van allerlei leeftijd. Ze namen Dick terloops op en (groeten el kander even in het voorbijgaan. Sleutels1 rammelden, lessenaars klapten open, en soms klink een luid gelach. Eindetlijk kwam mijnheer Benham. Goeien morgen,, zei hij. Kom maar meei naar binnen. Dick volgde hem door de lage klapj- deur en gevoeldeho© ze hem alli- maal nakeken,, toen hij stond te wachten, totdat de cud© heer zijn handschoenen en paperassen oipi zijn lessenaar gelegd had. Mijnheer Benham wendde zich: tot een der portiers. Is mijnheer NasH er al? Ja mijnheer, hij is meen ik al bp het kantoor. Komt u dan maar mee. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1