provinciale .Zeeuwsrhe 6 100 XXEEEIT^ VADERLANOSCHE BANK Twee bladen. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. HHI Voor Belaste Waarden, 's-Gravenhage, Zeeuwsch Profetenbrood het echte, ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 19 1. Plannetjesmakers. Somwijlen staat men versteld van het gebrek aan simpele levenswijsheid en -ervaring van toch overigens niet on ontwikkelde menschen. Met name treedt dit verschijnsel op, wanneer die menschen met een idee, een hobby of een plannetje behept zijn. De laatstgenoemden zijn voor den kranten man nog wel de lastigsten, want het 's denzulken als regel niet genoeg, hun plannetje liefdevol en bescheiden, als een plantje in de vensterbank, in eigen binnenste of den vriendenkring te koes teren neen wie zulk een plannetje heeft, met om 't even welk nobel doel, die begint met een verzoekschrift te richten tot H. M. de Koningin der Aarde, gezegd de pers, waarin gevraagd wordt dat plan met haar publiciteitsmacht en zedelijk gezag te steunen. Mocht op dat verzoek afwijzend beschikt worden wat nood de ontwerper van het plan netje had de wereld tot een paradijs wil len en kunnen maken, en nu dat niet doorgaat, kan hij in alle bescheidenheid zeggen i k had de menschheid redding uit dit tranendal in een stralenden zon nehemel kunnen brengen, maar de pers wilde niet medewerken en dus kome over haar de toorn van het ontgoocheld en gegeeseld menschdom.En de plan netjesmaker stopt in vrede, rust en ziele- hoogheid zijn pijpjen kanaster. De eeni- gen, die als regel nog een bescheiden zijtje spinnen bij dit gedoe, zijn de bro churedrukkers want het hevigste symptoom dezer kwaal is wel de bro chure. Twee van deze prachtplannetjes lig gen er nu voor ons het eene wil de t.b.c. in Nederland bestrijden, en het tweede is van nog veel wijdere strek king, nademaal het belooft ons te bren gen, buiten de malaise en naar den blij- venden wereldvrede. Plannetje I is typografisch keurig ver zorgd een fraaie map met in vele kleu ren de wapens der provincies en dat van de stad Nijmegen erop. Het heeft ons eenige moeite gekost, uit dien welver zorgden map-inhoud, te ontwarren wat de heer „Ontwerper" nu eigenlijk we wil. De map bevat n.l. een mooi ge kleurde kaart van Nijmegen, en een soortement populair-wetenschappelijk encyclopaedietje van deze stad, waarin men vermeld vindt de grondsoorten waarop Nijmegen gebouwd is, den naam van den burgemeester en de wethou ders, bevolking, samenstelling van den gemeenteraad, en nog heel veel meer Wat dat alles nu met de gezamenlijke en krachtdadige bestrijding van de t.b.c te maken heeft, is niet erg evident maar men vindt het tenslotte toch er gens vermeld. De „Ontwerper" van dit plannetje is n.l, van meening, dat iedere gemeente nu zulke mapjes moet gaan vervaardigen, resp. doen vervaardigen dan wel den stoot doen geven die tot zoodanige vervaardiging zou kunnen leiden. En dan Dan moet iedere Nederlander een dui zend van die mapjes koopen en de winst van dat mapjesbedrijf wordt dan gestort in de plaatselijke t.b.c.-vereeni gmg-kassen en dan slaat allen tuberkel bacillen zóó den schrik om het hart, dat ze er met zn allen tusschen uit knij pen Het spijt ons voor de, zonder eenigen twijfel, allernobelste bedoelingen van de zen heer anonymus, die de t.b.c. te lijf wil maar we voorspellen hem niet veel succes. De wereld is nu eenmaa hard en on-medevoelend Nog veel minder uitwerking zal het tweede plannetje hebben. Getuigt dat van „Ontwerper" enkel van een te groot optimisme of een te goeden kijk op het menschdom, de brochure van H. Schel len „Hoe komen wij uit de Malaise en tot den blij venden Wereldvrede' (Morks U. M. Den Haag) is niets meer dan onoverwogen en onrijp quasi filosofisch gebazel, waarboven de schrij ver, met volkomen gebrek aan de zeli kritiek, die eerste eisch van wijsgeerig denken geheeten mag worden, in alle bescheidenheid zet „Naar de oplossing van de belangrijke vraagstukken des tijds". Deze oplossing zal „de" filosofie ons brengen men vertale dat aldus dat, wat de heer Schellen als filosofie jeschouwt. Het is ditdat de schrijver de opgemelde quaesties beziet „door iet oog der totaliteit" en deze „totali teit" is dan „het geheel als zoodanig, doch ook de kern van alles". Dat klinkt ietwat verwant aan filo sofie in de populaire beteekenis van dit woord ijdel woordenspel. Dat i s het in dit geval ook helaas Maar wat wil de heer Schellen nu eigenlijk Ditwe moeten de vrede als een op zichzelf staand iets vervaardigen, door volksverhuizingen inplaats van oorlogen. Hoe? Naast het departement van oorlog bou wen we een dito van „vredesfabricage". Dat krijgt óók soldaten en mariniers de soldij komt uit de gehalveerde oor- logsbegrooting. En, let nu op, nu komt het materieele kernpunt van dit filo sofische systeem Ook deze vredessoldaten „zullen een uniform hebben en het ergste wapen dragen dat er bestaat, het wapen dat wonden noch dooden kan. Hun wapen wordt symbool een wereldsuggestie en kan b.v. bestaan uit een vredespalmtak van metaal voor den soldaat van staal, voor den officier van edelmetaal. De vredesmariniefs, eveneens geuni formeerd, zullen de schepen hebben te bemannen, die de emigranten naar be tere toekomst voeren". „Menig emigrant zal van andere na tionaliteit moeten worden, doch wat is men liever, van een andere nationaliteit of van heelemaal geen nationaliteit, na melijk een lijk „De vredeslegers en vredesmarines aller landen zullen een wereldorganisa tie vormen en halfjaarlijksche congres sen houden". En zoo gaat dat door. We kunnen er niet meer ruimte aan geven en het zou onzen nuchteren 'lezer ook allicht ver velen. Basta dus. Maar wij vragen ons af welk kinder lijk gemoed zonder eenigen kijk op mensch en wereld haalt zulke dwaze plannetjes toch in z'n hoofd En is er nu niet eens één welmeenend vriend, die tot de plannetjesfabrikanten zegt houdt uw goede geld in den zak en plaag, uwe medemenschen (en de dagbladredacties) niet met dien onzin Zelfs in den komkommertijd kan men zich beter en nuttiger bezig houden dan met het lezen en overdenken van zulke nutteloosheden en dwaasheden. DE MAASTRICHTSCHE ONGE REGELDHEDEN. Het Kamerlid W. Drop publiceert het ter griffie der Tweede Kamer neerge legde rapport inzake de Maastrichtsche ongeregeldheden. Hij motiveert deze publicatie als volgt „De redactie van onze arbeiderspers heeft aanstonds blijk gegeven van de op vatting, dat deze handelwijze der regee ring het rechtsgevoel niet bevredigen kan. Zij heeft mij gevraagd, de stukke i te lezen, ook met het oog op de vraag, of niet in breeder kring dan die der Ka merleden van de zaak kennis moet worden genomen. „Een moeilijk geval. Het Reglement van Orde geeft mij geen antwoord op de vraag, of van ter inzage gelegde rap porten publiekelijk gebruik mag worden gemaakt. Maar ook al mochten er be zwaren zijn, dan zoo wil ik wel zeg gen heeft de lezing der rapporten en bijlagen mij de overtuiging geschonken, dat ver boven de bezwaren uitgaat het algemeen belang, dat door een nadere bespreking in de pers wordt gediend. En bovendien, nu de regeering maanden lang angstvallig niet meer los laat dan ze kwijt wil zijn, is spreken ook plicht, om het geen uit de rapporten nu blijkt. Al- is aan den anderen kant bij bespreking van de zaak, zooals ze thans staat, in de pers, het gevaar van onvolledigheid na tuurlijk vrij groot. Maar ook dat en wat daaruit kan voortkomen, heeft de regee ring, waar zij niet zelve de rapporten pu bliek gaf, aan zichzelf te wijten." De procureur-generaal, aldus de heer Drop, vatte zijn beredeneerd rapport in 6 conclusies samen. Aan deze conclusies die de heer Drop volledig publiceert ontleenen wij het volgende „De werkwilligen en hun gezinnen hebben bloot gestaan aan ernstige mole staties, waarbij niet alleen de stakers de schuldigen waren, doch ook hun aan- De idealen zijn voor het leven, wat de zon is voor het landschap. Zij ver spreiden over de meest alledaagsche dingen een betoöverenden gloed. m iang, bestaande in hoofdzaak uit het kwaadwillend deèl der Maastrichtsche bevolking. Op haar rust in hoofdzaak de verantwoordelijkheid voor alles wat er is voorgevallen. Het politiecorps, waarmede ik het oog op het lager politiepersoneel en hun lei ders, de adjunct-inspecteurs Seelen en Boersma, treft geen blaam, behalve voor wat hun optreden betreft nadat hun in den avond van 16 October 1929 de ver wonding van hun collega Houben was bekend geworden. Op den avond van 16 October 1929 is het eerste schot niet gelost door een burger, noch bestaat eenige ernstige aan wijzing, dat dien avond door een burger is geschoten. De fatale schoten zijn ge lost door de politie zelve. Behalve aan het optreden van boven genoemd kwaadwillend deel der Maas trichtsche bevolking, is aan het slechte beleid van den burgemeester en den commissaris van politie te Maastricht te wijten geweest, dat de gebeurtenissen in Maastricht zich aldus hebben ontwik keld en verergerd." De arrestatie van Pieters acht het rapport gerechtvaardigd', diens transport geboeid en door een politiemacht om geven, acht het rapport echter tactloos en smakeloos. De heer Drop publiceert ook nog brieven van den politiecommissaris, waaruit blijken kan, dat de R.K. agen tenorganisaties en hun geestelijke leiders geweid-provoceerend optraden. ONDER VRIJE COMMUNISTEN. De „Tribune" bevat een manifest van het Ekki, d.i. het te Moskou gevestigd uitvoerend comité van de communisti sche internationale. Daarin worden de leden der Wijnkoop-groep, die naar De Visser zijn overgegaan, verwelkomd, maar verder wordt daarin over Wijn koop en de drie andere leiders der Wijnkoop-groep het volgende geschreven Het EKKI ondersteunt volkomen het besluit van de C.P.H., en verwacht, dat het P. B. daarbij ook door alle revolu- tionnaire arbeiders van Holland onder steund zal worden, dat de leiders van deze groep, die vijf jaar lang een tactiek van verdeeling der communistische be weging hebben gevoerd, de tactiek van samenwerking met de reformistische bureaucratie hebben verdedigd, alleen in de C. P. H. op te nemen onder voor waarde, dat zij hun scheuringspolitiek zonder voorbehoud en ondubbelzinnig als verkeerd en misdadig erkennen, dat zij openlijk en duidelijk verklaren, dat hun tactiek naar het reformistische heeft geleid, dat zij zonder eenig voor behoud toegeven, dat de Comintern en de C. P. H. in den strijd tegen de poli tiek van Wijnkoop en zijn vrienden vol ledig gelijk hebben gehad. VOGELTREKSTATION OP TEXEL. De Nederl. Vereen, tot Bescherming van Vogels, de Club van Ned. Vogelkun digen, de Ned. Ornithologische Vereent ging en de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten zijn voornemens op het eiland Texel een vogeltrekstation te vestigen, waar de ornithologen de fac toren, welke bij het trekken der vogels een rol spelen, kunnen constateeren. De oprichting wordt reeds voorbereid. Dr. FRENKEL EN MATAFTO. Het Hbld. heeft dr. H. S. Frenkel, be noemd tot directeur van het staatsvee- artsenijkundig Onderzoek-instituut, die zijn functie 1 September aanvaardt, ge- interviewd. Wat de opdracht in zake het „Ma tafto" betreft, omtrent den aard daarvan heerscht nog veel misverstand, zoo zeide de heer Frenkel, „De mi nister heeft mij slechts verzocht een on derZoek in te stellen naar de resultaten die anderen met het middel hebben ver kregen, zoodat ik, althans voorloopig geen proeven zal nemen. Hiertoe denk ik contact te zoeken met allen, zoowel in binnen- en buitenland, die ervaring heb ben met het Matafto. Ik zal dus nie slechts besprekingen voeren in ons lanc maar ook naar Duitschland en Spanje reizen, waar ik een persoonlijke enquête zal instellen naar de experimenten, Mijn bezoek kondigde ik op 't Int, Veterinair Congres te Londen reeds aan bij prof, Waldmann uit Duitschland, wiens naam in dit verband herhaalde malen genoemd is en die de mond- en klauwzeer-des- kundige bij uitnemendheid van Duitsch- and geacht wordt. Ook Beieren en het ^eichs Gesundheitsamt te Berlijn staan op het programma. Of hij zich in Spanje nog in verbinding zou stellen met den uitvinder, den heer Van den Berg, daarover had hij zich nog geen vaste meening gevormd; uitgeslo ten was dit niet." Verder zeide dr. Frenkel: „Als het resultaat van mijn onderzoek er toe leidt, is het zeker niet onmogelijk, dat het middel zelf nog in de praktijk zal worden bestudeerd. Het is wenschelijk dergelijke zeer subtiele proeven te ne men onder omstandigheden, die men zelf zooveel mogelijk in de hand heeft, het liefst dus in eigen instituut. Den duur van zijn onderzoek naar de resultaten van het Matafto taxeert de heer Frenkel op ten hoogste enkele maanden. Zijn conclusie zal dan in een schriftelijk rapport aan den minister wor den voorgelegd. Omtrent de inrichting van het nieuwe instituut merkte hij nog op, dat op be scheiden schaal kan worden begonnen, waarbij de mogelijkheid van uitbreiding echter verzekerd moet blijven." HET IT ALIA ANSCHE AVONTUUR. De heer Johan Schmidt, die tien dagen te Livorno in een Italiaansche gevange nis moest doorbrengen, omdat de fascis ten hem voor een anti-fascist hielden, deelde „Het Volk" mede, dat hij Vrijdag j.l. door den minister van Buitenlandsche Zaken werd ontvangen, ten einde een en ander toe te lichten. Q| tegen beurskoers 0 OBLIGATIE N a met jaarlijksche uitloting 1 (Ingez. Med.) M. PETERSE, Confiseur-Patissier. (Inigez. Med Hei Koninklijke bezoek aan Zeeuwsch- Vla anderen. Het glevolg van H. M. de Koningin,* Z. K. H. den Prins en H. R. H. de Prinsesi bij het bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen op morgen (Zaterdag) zal bestaan uit: Jonkvrouw B. I. van Swin deren en- Baronesse van ITardenbrjeck, hofdames: J. H. F. graaf Diu iMonceauk. grootmeester; F. M. L. 'baron van Ge-en, particulier secretaris van H. M. de Koi- ndngin; mr. J. C. baron Baud, Iya|m(elrV heer in 'buitengewonen dienst, ter be schikking van H. K. H. Prinses Juliana; jhr. W'. 'Z. van Teijlingen, Kamerhieier in buitenigjewonen dienst, wonende te Oostkapelle; majoor jhr. "W, C. M. de Jongle van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, luitenant-kolonel: jhr. W. Laman Trip, adjudant van Z. K. H. den Prins en eerste luitenant jhr. C. E. J. M. Verheyen, ordonnance-officier. Verder zullen den tocht medemaken de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford; de leden van Ged. Staten mr. P. Dieleman, mr. R. iM. van Dusseldorp, G, van de Putte, J. A. van Rompu, mr. J. H. M. Stieger en A. van der Weijde en de griffier dejr Staten mr. B. D. H. Teilegen Azn. De inrichting der gemeente- begrootingen, In het provinciaal blad no. 37 is op genomen het besluit van Ged. Staten, betreffende wijziging van de begroo- tings- en rekeningsvoorschriften 1924 en van het model der begrooting, o. a. in verband met de nieuwe belastingrege ling. MIDDELBURG. Gisteren had in de sociëteit „St Joris" de jaarlijksche brood- en be schuitwedstrijd van de Vereeniging van Bakkerszonen in Zeeland plaats. De uit slag luidt als volgt Af deeling I, Waterbrood le prijs, zilveren wisselbeker, W. P van de Vrede, te Yerseke 2e prijs, zil veren medaille, M, C. de Visser, te Ar nemuiden 3e prijs, verg. zilveren me daille, W. Boutens, te Arnemuiden. Afdeeling II, Hollandsche beschuit le prijs, zilveren lauwertak, K. J. Pou wer, te Kortgene 2e prijs, zilveren me daille, B. C. van der Male, te 's Heer Arendskerke 3e prijs, zilveren medail le, W. P. van de Vrede, te Yerseke. Van de gelegenheid, dat het water in het kanaaL is afgelaten waaraan heden- hedenavond weer een einde komt, heeft gemeentewerken een zeer nuttig gébruik gemaakt, en in de oefenruimten van de gemeentelijke zweminrichting de zoo zeer (glewenschte vloeren aangebracht. 'Hier door is het leeren zwemmen aan deze in richting mogelijk geworden. De leerlin gen kunnen nu in het water staan zonder het gevaar te loopen zich aan de. steenen der glooiing te bezeeren. Kingsford Smith. Bij het vertrek uit het Gasthuis alhier van den Australischen vliegenier Kings ford Smith was de belangstelling vrij groot o.a. het boertje in ouderwetsche kleederdracht was present, zooals bijna overal op Donderdag, en ter begroeting was o.a. aanwezig een der directeuren der Fokkerfabrieken. Gereden werd met de Nash auto, bestuurd door den beer A. Klaver, het eerst naar den showroom van Nash en Paccard auto's in de St. Pieter straat, waar de foto's van de zegentoch- ten van Smith en van Dijk in oogen- schouw werden genomen, waarna naar Veere werd gereden en afgestapt in de woning van den heer en mevrouw dr. van Loon. Zondag zal de heer Klaver den vliege nier met denzelfden wagen afhalen aan dezelfde woning en tegen 10 uur met hem naar Amsterdam rijden via Utrecht om tusschen vijf en half zes aan het Carilton hotel aldaar aan te komen. De bond van smedenpatroons. Ter gelegenheid van de algemeen© vergadering van den Biomd van Sme denpatroons, welke ,op 18, 19 en 20 Augustus alhier plaats heeft, zal gedu rende die dagen in het SchutterslhóJ eene tentoonstelling worden gehouden van artikelen op het smidsvaik 'betrekking hebbende en zal ook het autoigeehfais'- schen worden gedemonstreerd. WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. De auto van den Directeur der Vlissingsche Duinwa terleiding zakte gisterenmiddag voor het gemeentehuis alhier niet in de gleuf van de waterleiding, doch in die der riolee- ring. Wij trekken daarom „Wie een put voor een ander graaft enz." gaarne in. WESTKAPELLE. Door den slager J. L. alhier werden gedurende enkele we ken twee koeien, ieder met haar kalf onder de gemeente geweid. Gedurende den weitijd werden de kalveren gevoed met de moedermelk, wat zelden gebeurt. Dezer dagen nu werden twee koeien met één kalf aan een landbouwer te Aagtekerke verkocht, die ze onder die gemeente weidde. Toen de kooper den volgenden mor gen in de wei kwam, liep alleen de koe met haar kalf te grazen; de andere was nergens in den omtrek te bespeuren Wat bleek later? Moederliefde tot haar kind had de koe dien nacht gedreven naar de plaats, waar zij haar kind had moeten achterlaten. Voor de tweede maal kon de kooper zijn koe meenemen, maar.... met het kalf. ZUID-BEVELAND. GOES'. Gedurende de maand Juli kwa men bij den heer L. H. van Berk, con servator van het Museum „Het Gotischs Huis" voor genoemd museum de vol gende schenkingen in 1 kerkboek met 2 zilveren sloten; 1 kerkboek met filigraan gouden slot; 1 kerkboek met plat gouden slot; 1 Zuid- Bevelandsche boerinnenaaidoos; 1 Zeeuw- sche Rijksdaalder van 1775; 8 Fotogra- phiën betrekking hebbende op Goes en omgeving; 6 Fotographiën betrekking hebbende op Kapelle en Biezelinge; 2 oude gravures (gezichten op Goes); 1 stel tegels in lijsten voorstellende een hond en een kat; 1 exemplaar: 21 keurlijke gezichten van de 6 stemmende steden van Zeeland; 21 gravures grootendeels betrekking hebbende op Zeeland. Verder werd nog door den heer D. van 't-Hof te Heinkenszand een ouder- wetsch houten rijwiel geschonken Verder werd door de bemiddeling van

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1