^jïroirinriale .Ze emu s die 7 X/TEL^ UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Twee bladen. DONDEDAG 14 AUGUSTUS 1930. Eerste Blad. 173e Jaargang. j Het kan op twee manieren. De militaire toestand op Curasao na den overval. BINNENLAND. ZEELAND Waterschappen. naar b1 alter MIDDELBURGSCHE COURANT®1 De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers.' Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: va a 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentien" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers. 5 cent. I No. 19 0. Het valt naar onze meening niet te be twisten, dat een deel van wat wij „kui tuur" plegen te noemen, is: de wijze waarop men dingen zegt en doet. In geen enkelen maatschappelijken kring hebben wij ooit de waarde van beschaving, vor men en behoorlijkheid finaal hooren ont kennen; wèl natuurlijk vindt iemand van een bepaalden standaard in dezen, alles wat beneden dezen standaard ligt „onbeschaafd" en alles wat er boven ligt „overdreven" of „flauwe onzin". Zoo wil het nu eenmaal de beperktheid van on zen menschelijken blik. Toen de nieuwe zendtijdverdeeling kwam, hoorden we van verschillende kanten, dat ons nu een nieuwen kuituur- vorm gebracht zou worden, n.l. Vara kuituur. Vol belangstelling, gemengd met een weinig scepticisme, dat willen we wel bekennen, hebben we het ontbloeien •van deze kuituur afgewacht, maar helaas vele schoone en welriekende bloemen en bloesems hebben we aan dat struikje nog niet vermogen te ontdekken. En wanneer het al fraai en aangenaam voor oog en oor scheen, dan bleek het bij nadere determinatie, dat hetgeen r o o d e bloemen waren meestal, maar kinderen flora's, geplukt in de gewone wei of plantentuin, der algemeen-men- schelijke kuituur. Het is niet mogelijk, en, ware het dat wel, dan toch zeker om den lieven vrede wille ongewenscht, om heel den dag dat we be-Vara't worden, te gaan zitten luisteren en al wat ergerniswekkend mag heeten, te registreeren om daaruit stof voor booze opstelletjes te putten. Bovendien: het loopt tóch mis op een goeden dag: dat de algemeenheid het, zélfs in ons rare radio-Nederlandje, eens op den duur voor een groot deel van het sectariërsdom zal winnen, zulks is onze vaste overtuiging. Ditmaal willen we slechts een trekje signaleeren, om daaraan te demonstree ren, hoe de begrippen „Vara kuituur" en „beschaafd" elkaar nog niet steeds schij nen te dekken. Het gebeurde dan dezer dagen, naar een belangstellend lezer ons meldt, dat de Vara een z.g.n. S.O.S. oproep had uit te zenden. En hij deed zulks in ongeveer deze bewoordingen: „Den heer Willem uitsmijter in een hotel te Amsterdam, wordt het over lijden van zijn moeder meegedeeld." Onze lezer werd door deze ruwheid ten zeerste geërgerd wij kunnen ons dat indenken maar deze ergenis werd kort daarop weggenomen door een herhaling van dezen S. O. S. door de V. P. R. 0„ die inplaats van dat platte woord „uit smijter", een minder ergerniswekkende aanduiding gebruikte. Men kan dezelfde dingen nu eenmaal op twee manieren doen en elke echte kuituur, zich uitstrekkende over heel een volk want een specifieke arbeiders- kuituur is even groote dwaasheid als heel het beginsel van den klassenstrijd er naast ;s zal de voorkeur aan het be schaafde, d.i, gebondene en ingehoudene, geven boven het onbeschaafde, dit is het noodeloos harde, ruwe en onbehouwene, i spruit trouwens logisch voort uit het kuituur-begrip. +wpprm1n1^Stratie van "k°e men het °P gen de histo*^ i?°en kan," cliene vo*" gende historische anecdote. der/ch.eke„St"V? I-'" {Santfers- ,Jf fn zestal vacantie- neer en'toen d U°nZic^ op ^et terras in eenigszins verwond'erd-traf ding tegenover overigens correcte gasten, opstelde o" ober"6 6 aanvoerder: „zes De butler, die een beminnelijk man was, verdween binnenshuis, rapporteer de het geval te bevoegder plaatse en kwam korten tijd later terug met een kostelijk theeservies, een heerlijk geu rige kop thee, cake en alles wat daar verder bij behoort. De toeristen waren uiterst voldaan over deze keurige bedie ning en toen een der heeren tenslotte vroeg, „hoeveel krijg je van me, ober?" wasset antwoord: „Het is baron van tot een eer en genoegen geweest, de dames en heeren een kleine verfrissching op zijn landgoed te mogen aanbieden".... we zullen daaraan nu verder ^een commentaar vastknoopen en alleen deze vraag stellen was dit niet een oneindig veel aardiger oplossing van het vergis- sinkje, dan dat de butler boos had moe ten uitvaren met een „wat verbeeld jullie je wel waar je hier bent, hè?".... De gouverneur van Cura9ao geeft in zijn memorie van antwoord aan den Ko lonialen Raad nopens de suppletoire be grooting een uiteenzetting van het stand punt van het bestuur van Curasao ten aanzien van de Partido Revolucionario Venezolano; wij ontleenen daaraan het volgende „De Partido Revolucionario Venezo lano zond aan het bestuur achtereenvol gens twee brieven. Daarin verzocht de partij aan het bestuur zich te onthouden van handelingen, die de actie van de partij zouden belemmeren. Deze partij begrijpt blijkbaar niet, dat het de vaste wil is van het bestuur zich niet te mengen in de binnenlandsche po litiek van naburige staten. Wel verlangt het bestuur, dat iedere vreemdeling, die op het grondgebied van Curasao gastvrijheid geniet, zich naar de wetten van dit land gedraagt en de orde en rust alhier in geenen deele verstoort. Het bestuur mag en zal geen hande lingen dulden, die strijdig zijn met inter nationale wetten en gebruiken, van kracht in de onderlinge betrekking der landen. Elke wettige regeering in een der na burige staten aan het bewind kan op een strikt neutrale houding van het bestuur rekenen. Het bestuur ontkent niet het bestaans recht van politieke partijen in de na burige staten, noch wil het den leden van die partijen moeilijkheden in den weg leggen, maar wel vordert het, dat deze partijen en de leden daarvan zich op dit grondgebied behoorlijk gedragen. Om deze reden kan het bestuur voor- loopig de P. V, R, niet als een politieke partij beschouwen. In Juni van het vorige jaar heeft een der leiders van de partij met een aantal volgelingen tegen Curasao een aanslag gepleegd, die als een streek van misda digers moet worden beschouwd. Deze man is nog steeds een der voor naamste leiders van de partij. En daarom kan het bestuur niet het minste vertrou wen stellen in de leiding van de partij. Het bestuur stelt zich dientengevolge ook ten plicht de vreemdelingen, die be kend staan als leden van die partij, van het grondgebied van Curasao te verwij deren. Hunne aanwezigheid is een ge vaar voor 'de veiligheid van dit gewest. Deze verwijdering geschiedt steeds door eenvoudige uitzetting. Niemand is ooit om politieke rede nen aan de een of andere regeering uit geleverd. Evenmin zal een dergelijke uitlevering ooit in de toekomst plaats hebben. Niettegenstaande deze strikt neutrale houding heeft de partij, door den overval van 8 Juni van het vorige jaar, Curasao den handschoen toegeworpen. Het is derhalve noodig steeds gereed te staan om een verraderlijken aanval, door leden van de partij uit te voeren, met kracht af te slaan. Want nog steeds bedreigt de partij, niettegenstaande de mooie beloften in haar open brieven, de veiligheid van dit grondgebied. Indien het de partij ernst is met hare bewering, tegenover Curasao een strikt neutrale houding te willen aannemen, laat zij dit dan toonen door de deelne mers aan, en vooral de aansprakelijke personen voor, den misdadigen „overva van 8 Juni uit te stooten". Dat met het organiseeren van de politie op Curasao groote voortvarendheic wordt betracht aldus de M. v, A. suppl. begr. moge blijken uit het feit dat reeds telegrafisch het noodige per soneel is aangevraagd. De aanwerving daarvan geschiedt onder toezicht van den heer Hoorweg, gewezen voorzitter van de op Cura9ao gewerkt hebbende com missie van onderzoek naar de gebeurte nissen op en na 8 Juni 1929. Het bestuur streeft er voortduren! naar om de politie zoo spoedig mogelijk op volle sterkte te brengen. Als gevolg van het streven zal nog vóór het einde van dit jaar de uitzending zijn te ver wachten van 90 politiemilitairen, van wie 20 reeds zijn aangekomen. Voor Cura 9ao en Aruba tezamen is een 40-tal bur Ledigheid is hongers moeder, En van dieverij de broeder. gerpolitiedienaren aangevraagd, bene vens personeel voor de leiding. De plannen hangen in hoofdzaak af van de sterkte, waarop het korps ge bracht zal kunnen worden en ook van de geschiktheid der uitkomende per sonen, In ieder geval zal de leiding van bij zondere diensten worden gelegd in han den van personeel, dat daarvoor des kundig is gevormd. Blijkens de „Amigoe di Cura9ao heeft den 18en Juli onder hoofdleiding van den kapitein der mariniers Ravelli een militaire oefening plaats gevonden „in grooter verband". Van de veronderstelling werd daarbij uitgegaan, aldus dat blad, dat een troep buitenlandsche revolutionairen zich meester gemaakt had van het fort Nas sau. De aanwezige strijdkrachten hadden nu besloten aan deze bezetting een einde te maken en het fort te heroveren. Aan deze herovering werd deelgenomen door Hr. Ms. „Van Galen", 4 brigades mariniers, 2 brigades militaire politie, 1 brigade van het Cura9aosch vrijwilligers corps en 1 sectie van 3 kanonnen, 6 c.M geschut. Van weerszijden werd bij dezen aanval hevig gevuurd. De verdedigers van het fort, bestaande uit 37 manschappen van het Cur. vrijwilligerskorps, brachten de aanvallers tot staan. Toen men gekomen was op ongeveer 75 M. van het fort, werd onder den roep: Hoezee overge gaan tot den vereenigden stormloop; met handgranaten werden de verdedigers af geweerd; en langs de bresen, die door de kanonnen en mitrailleurs van de „Van Galen" en het geschut van Ararat in den fortmuur verondersteld waren geschoten te zijn, alsook langs de stukgeschoten poort drongen de aanvallers het fort bin nen en heroverden het op de Rooden. Om half tien was het in de macht der vereenigde troepen. Ongeveer 10 uur stelden de troepen zich op, om met muziek naar de stad terug te keeren. Op het Hendrikplein defileerden zij voor den gouverneur. De oefening werd van hoogtepunt 403 af bijgewoond door den gouverneur en echtgenoote, burgerlijke en militaire autoriteiten, een groot aantal particu lieren, terwijl de heuveltoppen rondom Nassau tot zelfs de Shelltank op Motet, met nieuwsgierigen gevuld waren. OVER ONZE KONINGINNEN. Een vriendelijke Zeeuw, in Winder mere (Engeland) vertoevende, zendt ons een artikel uit de „Sunday Dispatch", waarin over Koningin Wilhelmina's 50en verjaardag geschreven wordt. Het blac noemt haar een der „persoonlijk schit terendste monarchen van Europa" en de familiegroep van Koningin-Moeder, Ko ningin en Kroonprinses noemt het „de interessantste familiegroep die er be staat", „Altijd zeer gereserveerd zoo ver volgt de „Sunday Dispatch" geeft Ko ningin Wilhelmina blijk van een natuur lijke waardigheid zij beschikt over een welhaast mannelijk zaken-instinct en door verstandige beleggingen heeft zij haar particulier vermogen zoo doen groeien, dat zij thans een der rijkste vrouwen ter wereld is. Het is bekend, dat zij aan Nederlandsche zakelijke onder nemingen gaarne haar steun schenkt, en uit haar particuliere vermogen gaf zij groote sommen gelds. Schoon zij voortdurend naar bevor dering van den vrede streeft, waren Ne derlands leger en vloot steeds een voor werp van haar persoonlijke zorg. Gedu rende den wereldoorlog stond zij steeds om 5 uur op zeer tot misnoegen van sommige aan jicht lijdende oude admi raals en generaals om haar strijd krachten te inspecteeren. Zij ging met de onderzeebooten onder water en hielc zich geheel op de hoogte van de vorde ringen der oorlogstechniek. Haar liefhebberij is schilderen en zij is niet van talent ontbloot. Een voorstandster van een eenvoud! ge levenswijze, staat zij er op, dat ceremonieel tot het minst mogelijke wor de teruggebracht. Elke stap van de opvoeding van Prin ses Juliana stond onder haar persoonlijk toezicht. Twee jaren geleden wilde men rinses Juliana uithuwelijken, maar de koningin stond er op, dat zij nog twee jaren in Leiden studeeren zoude kor telings heeft de Prinses de universiteit verlaten, voor vijf talen gediplo- meerd(!)" Tot zoover de „Sunday Dispatch". Uiteraard laten we het geschrevene voor rekening van dat blad men zal goed doen het cum grano salis te genieten. Maar het is in elk geval aangenaam, dat een veelgelezen, zoo al niet overmatig belangrijk, Engelsch blad op zoo'n pret- tigen toon over onze vorstinnen schrijft. HOOG BEZOEK. De vorst en vorstin van Waldeck Pyr- mont, die met hun zoon Wilhelm thans de gasten zijn van de Koningin-Moeder, arriveeren heden voor 'n bezoek op Het Loo. VESTINGGROND IN BRIELLE. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende goedkeuring van den onderhandschen verkoop van voormalige vestinggronden c. a„ aan de Oostzijde van Brielle, aan de gemeente Brielle. De gemeente Brielle heeft, teneinde het oudheidkundig karakter van de ves tinggronden c. a. aan de Oostzijde te be waren en bebouwing tegen te gaan, deze gronden c.s. in koop gevraagd. Vermits tegen vervreemding dezer vestinggronden geenerlei bezwaar be stond, werd de verkoop onder voorbe houd van goedkeuring bij de wet, ge constateerd bij acte. DE KALIVERSCHEPINGEN. Volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. zijn, na langdurige onderhandelin gen tusschen de Belgische en de Fran- sche regeeringen, deze het in beginsel eens geworden over de kwestie van de kaliverschepingen over Rotterdam, De rechten en de belangen van de haven van Antwerpen, aldus het bericht in 't Duitsche blad, worden in zooverre ge waarborgd, dat niet meer, zooals voor heen, 300.000 ton als minimum der over die haven te transporteeren hoeveelhe den zal worden beschouwd, maar het ge heele kwantum, dat in de voorafgaan de twaalf maanden verscheept is, het geen belangrijk meer zou zijn. Het kwan tum, waarmee laatstgenoemde hoeveel heid overschreden wordt, zou dan tus schen Antwerpen en Rotterdam verdeeld worden. Ter bevoegder plaatse deelde men aan de N. R. Crt, waaraan wij het bovenstaande bericht ontleenen mee, dat thans nog geen inlichtingen over deze aangelegenheid gegeven konden worden. Tegengesproken werd het bo venstaande intusschen niet. Jaarverslag Zeeuwsche Blinden- vereeniging. Volgens het jlaarverslag van dei Z.B.V., loopende van 1 Juli 1929 tot 31 Mei 1930 telde de vereeniging 20 leden, 2 leden traden (toe, terwijl 1 bedankte, zoodat de vereeniigimg thans 21 leden telt. Het aan tal donateurs bedroeg opi 31 Mei 166. De 'bondsvergadering en de besturen-bijeen- kom st van den N.ByBi. werden door afge vaardigden van de Z.B.V. bijgewoond. 18 Sept. 1929 richtte het bestuur van de Z. B.V. een verzoek tot de directie van de Pirov. Z. E. Mij. om vriji vervoer Van ge leiders van blinden op haar tramlijnen. Een gunstig antwoord werd hierop ont vangen ,me;t dien verstande, dat niet aan de [geleiders1 ,doch aan de blinden zelf vrij vervoer werd toegestaan. Thans ma ken 17 blinden gebruik van deze -gun stige bepaling. Een woord van hartelijken dank wordt aan de directie der Pi.Z.E.Mj gébracht. In den afgeloopen winter werden even als in het vorige jaar weder drie propa- ganda-avonden gehouden en wel te Vlis singen, Goes en Middelburg!, r©sp. 3, 4 en 5 Maart 1930. Over het algemeen slaagden deze ver- (gade-ringen goed. Met een opwekkend woord aan de leden tot krachtige deel name aan den strijd voor eigen lots'ver (bétering besluit de, secretaris', de heer A. Klaasse, dit derde jaar-overzicht van de Z.B.V. Uit heit financieel overzicht Van den den penningmeester blijkt, dat de totale ontvangsten in het afgeloopen vereeni girtgs'jaar, met inbegrip van het kassaldo vorig jaar a f 58, bedroegen f 738. De totale uitgaven waren f 496. Het bezit van Z.B.V. bedraagt thans' f 564, waarvan op de postspaarbank 'belegd f 521. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap Nieuw-Bommenede, N. A. Jelst,, te Zonnemaire; met ingang van 3 Aug, 1.1. tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den Cala- miteuzen Borsselepolder, P. Dekker te Borssele; met ingang van 1 Augustus tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap De Valkenissegeul, A P. Woutersen, te Krabbend ij ke. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van. besmettelijke ziekten ,over de week van 3 tot en met 9 Augustus in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Middelburg 4. Diphtherie: Grijpskerke 3; Poliomyeli tis (Kinderverlamming) Zieirikzee 2. Voor het ge heele Bijlc bedroeg het aantal [gevallen van poliomyelitis ante rior acuta 37. Er werden geen gevallen van encep halitis na inenting ter kennis van hief Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. - V MIDDELBURG. - Al merkt men het nog niet zoo- zeer in het openbaar, alom zijn de voorbe reidingen voor de a.s. feesten van 29 Augustus tot 2 September in vollen gang. Degenen, die hun oogen goad dp kost ge ven zullen, op verschillende plaatsen in de stad de eerste toebereidselen voor, de verlichting waar kunnen nemen eh. zij, die gisterenavond in de huurt van het Molenwater waren, zullen hét eerste uitrukkén van hen, die de vendels: Zwit sers zullen vormen in den historiischen optocht en -die tot nu toe in 'de rijschool oefenden, hebben kunnen gade geslagen. Maar ook binnenshuis worden versie ringen gereed gemaakt, werkt men. hard aan de kieeren voor de kinderen die Za terdags en Maandags den kinderstoet zul len vormen. Het volijverige 'bestuur van ,(Uit het Volk—Voor het Volk!" werkt bij wijze van spreken nacht en dag aan verschillende maatregelen en ook van gemeentewege en van politiezijde worden de maatregelen voorbereid, die noodig zijn om het feest, voor zoover menschén- kr ach ten dit kunnen bereiken,, i<n allé opzichten te doen slagen. In de komende 14 dagen staat Middelr 'burg zeker steeds meer en meer in hét toeken van de op komst zijnd© feesten die van een omvang zullen zijn als men hier in jaren niet heeft gekend. Jammer, is het dat een nummer moet vervallen wegens- gebrek aan deelname en wèl het bloemencorso, toch is dit o-.i. wel te hegrijpen als men de groote deelname aan de andere nummers' ziet en dénkt aan het betrekkelijk beperkt aantal perf- sonen, die voor die deelname in aan- merkinjg komen. Onder de vele commissies, die hard werken voor de a.s. feesten, mag zeker ook genoemd worden die voor de Gondelvaart op Zaterdagavond. De com missie heeft een toestemmend antwoord ontvangen op een verzoek aan den com mandant der marine te Vlissingen om vier sloepen, bemand met „Jantjes", aan de gondelvaart te doen deelnemen. Gisterenavond klonk' door de Lanï- gedelft het gebel van de aiitobrandspuUi di© een paar wieken igeledep doo-r dé be heerders van het B-randweerfonds 7 XII 1929 aan de .gemeente is aangeboden» en het zien aankomen van de -spuit mét volle bezetting deed een déél van 'a sé conde aan hra'n-d denkeu, ma-ar Spoedig hlèek uit de rust van het publiek, dajö <Jit gelukkig niet het geval was en men met een oefening te doen ha,d. Eerst werd naar den Diam 'gereden voor het opladen van- een p,a,ar oude slangen van de motorspuit- zulks om de nieuwe té sparen en toen- ging het over dé Dwarskade, de Kaden, en de Koiningsibiru'g naar de Loskade, aan het einde waar van (gestopt werd' om na een paar' minu'- ten met twee stralen in het Kantaal ta spuiten. Na een .tweetal droge oefenin gen nu dus' een natte oefening om hjebbij déze spuit geplaatste personeel met de behandeling ervan vertrouwd te maken. Met groot© anima werd onder hóófd1- leidinig van den heer A. v. d. -Mijl©, tdiW aan het hoofd! der spuit is geplaatst,, !gej« wérkt en bleek hoe goéd hét isi in aan gename harmonie zich te oefénen in het bediienen va,n de Fordspuit. Die mcf* tor werkte goed en de stralen zoo wél door wijdere, als .nauwere mondstukken waren zeer 'bevredigend. Na de spuitoefening werd tot 'bij de /abriek der N.V. Vitrite Wiorks gereden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1