^Provinciale Zeeuwsche XXEEEIM ionrinenÉ WOENSDAG 13 AUGUTUS 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEIUJKE WEOEM Zeeuwsch Profetenbrood het echte, M. PETERSE, Confiseur-Patissier. ZEELAND Door het succes in vele wedstrijden MIDDELBURGSCHE COURANT iDe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 18 9. Rijwielbelasting-plaatjes. De toch al niet bovenmatig populaire rijwielbelasting rekent met volle jaren: of men twaalf maanden öf één maand nog voor den boeg heeft, doet niets ter zake. Plaatjes voor half geld worden niet ^verkocht. Daarvan echter ditmaal niet dat zou het geheele stelsel aantasten. Er is echter iets anders de overgangstijd van het oude op het nieuwe plaatje. Eerst had men daartoe dit uitgevon den: niet dadelijk den dag, waarop het nieuwe rijwielbelastingjaar inging, con troleeren, maar een week wachten, dan een week waarschuwen, en pas dan „op de bon". Men acht ons nu echter voldoende op gevoed en veranderde dit daarom zoo veertien dagen tevoren worden de nieuwe rijwielbelastingplaatjes verkrijg baar gesteld, en nu zorge men maar, dat den len Augustus het plaatje erop zit, en anders: de bekeuring en de boete Daar hokt echter iets, het plaatje is nu wel veertien dagen tevoren te koop, maar: het moet in den nacht van 31 Juli op 1 Aug., te middernacht, verwisseld worden met het dan vervallen oude plaatje. En dat is wel wat lastig. Onze vraag is nu deze: kan voor het volgend jaar niet de bepaling gemaakt worden, dat niet alleen van 15 Juli af de nieuwe plaatjes verkrijgbaar zijn, maar dat men ze o o k van dien datum af reeds mag gebruiken? Naar ons van deskundige zijde verzekerd werd. mag zulks thans niet het lijkt ons echter een billijk verlangen, gedurende den tijd van twee weken vóór den aan vang van het nieuwe rijwielbelastingjaar beide plaatjes geldig te verklaren. BOOMEN VOOR ZEELAND. Op de vragen van den heer Kersten, of de minister mededeelen kan, of de levering van boomen ter beplanting van de rijkswegen in Zeeland en ook in Noordbrabant bij herhaling is opgedragen aan één kweeker, zonder dat anderen in de gelegenheid zijn gesteld naar de leve ring mede te dingen, en of de minister bereid was, indien dit het geval ware, maatregelen te nemen opdat kweekers gelijk behandeld worden? heeft de heer Reymer, minister van waterstaat, geantwoordt, dat de levering van boomen ter beplanting van de rijkswegen in Zeeland en Noord brabant nimmer aan één kweeker opge dragen is. Behalve voor beplantingen van gerin gen omvang geschiedt de levering steeds bij openbare aanbesteding. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. De raad van beheer van de Nederland- sche Jaarbeurs, heeft naar 't U. D. weet te melden, besloten om terstond na af loop van de Septerriberbeurs de houten .administraitiegetooüwtjes aan het Vree burg op te keffen en het secretariaat te vestigen in het eerste vaste gebouw. LUCHTVAART-CONGRES. Van 16 September a.s. wordt in Den Haag het vijfde Int. Luchtvaartcon gres gehouden; het programma daarvan is thans verschenen. BOOTTREIN MPIJ. „NEDERLAND". De boottrein van het mS. „Pi. C. Hooft" hetwelk 16 Augustus a.s. te Genua za aankomen, zal Zondagmorgen 13 Aug. te 11,48 uur aan het Maasstation te Rot terdam arriveeren. Aankomst te 's-Gra venhage (S.S.) 11 uur. INHALEN VAN TREIN- VERTRAGINGEN. De directie van de Nederlandsche spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel medegedeeld, aldus lezen lezen wij in de „Crt.", dat personentrei nen samengesteld uit vierassig personen- materiaal, met uitzondering van de rij tuigen A.B.38, 4701 en 4706 en 4711~tot 4718 op de baanvakken Amsterdam C.s.Rotterdam, Amsterdam W.P. Utrecht grens bij Woudrichem, Utrecht Gouda, UtrechtEindhovenVenio, UtrechtAmersfoort, Amersfoort-Zwolle (alleen in de richting naar Zwolle], ZwolleGroningen, Amsterdam C.S, Amersfoort en Deventergrens bij 01- denzaal met een snelheid van honderd K.M. per uur vervoerd mogen worden. Deze snelheid mag evenwel alleen wor den toegepast om vertraging in te halen. Bij bochten met een straal van 750 tot 1000 meter mag de snelheid niet meer dan 90 K.M. per uur bedragen. Bij het afrijden van hellingen, die over een lengte van 500 meter iets steiler zijn dan 1 200 mag de snelheid 100 K.M. in het uur bedragen. De machinist moet bij vertraging van den trein van deze goedkeuring gebruik maken om de snel heid der bovengenoemde treinen op te voeren, met inachtneming van de voor geschreven snelheidsgrenzing. Dit alles wanneer de grootste snelheid van de door hem bereden locomotief 100 kilo meter in het uur bedraagt. OVERBRUGGING. De Rijkswaterstaat zal op 11 Septem ber a.s. aanbesteden het maken van den onderbouw en het uitvoeren van grond werken voor de brug over de Waal bij Zaltbommel. De kosten van dit deel der werkzaamheden worden geraamd op f 1.300.000. DOOR 'NA H, AMTOMSEM. 35. .yermo®^.e kellner kwam naar hen toe. Hij was blij, dat die twee ook heen gingen. Die glimlachte tegen den man, haalde een schilling te voorschijn en zei: Och, wil je soms een pakje Egyp tische s.garetten voor me halen? De kellner trok de wenkbrauwen om hoog, nam het geld aan en verdween Toen de kellner met de sigaretten terug kwam, vond hij niemand meer in de zaal. XX. Het was zes uur, toen Dick van het station naar huis wandelde. De zon ging onder en de damp, die over de vallei hing, was gloeiend rood gekleurd. Mor gen zou Audrey in Schotland zijn. Mor gen zou zijn aanval op Londen beginnen. Morgen zou hij zich met de anderen gaan meten, die hun best deden een boterham uit de groote stad te halen. Hij huiverde bij de gedachte, hoe gering zijn kansen waren. Maar Audrey had hem lief. Hij zou werken voor haar Zij had hem tot haar ridder verkozen. Ze had hem onder Zijn plicht gedaan te hebben, is het eenige, wat men nooit betreurt. (Ingez. Med.) al de mannen, die ze ontmoet had, uit verkoren en hem haar hart in bewaring gegeven. Met zulk een aansporing moest hij toch wel in staat zijn om een baantje te vinden, dat hij zou kunnen bekleeden in al die duizenden kantoren en maga zijnen, banken en fabrieken. Het was vast zeker, dat er in Londen nog wel plaats zou wezen voor ééntje meer, die bereid was de handen uit de mouwen te steken en zijn best te doen. Toen hij van het landgoed op het dorpsplein kwam, keek hij naar de klok van den toren. Het eten zou op zijn vroegst over een uur klaar zijn. Hij draaide zich om en ging den heuvel op. Hij wilde een pijp rooken met Frank. Hij had hem niet gezien sedert hij van vacantie terug was. Wat kon het toch raar loopen Daar had je nu twee jonge mannen in hetzelfde dorpde een ging met vacantie en kwam terug met een nieuwen kijk op het leven, nieuwe hoop, nieuwe plannen; en de andere was er gebleven, waar schijnlijk nog hetzelfde, zonder iets nieuws bereikt te hebben, zonder een mijlpaal verder te zijn gekomen. Zou hij in s aat^ zijn, om de groote verandering te begrijpen? Was het aan Dick's uiter lijk ook te merken, dat hij zich innerlijk zoo heel anders gevoelde Daar stond de tent, met de vouwstoel er voor. Turnbull's boek lag er onderste boven open op en zijn pijp er naast. Frank Hallo Frank riep Dick, MIDDELBURG. Hedenmorgen was men op nieuw verplicht het reisje der Vacantie school af te lasten. Bij gunstig weder zal hetinu morgen plaats hebben; doch in verband met den Donderdag op een ander uur en wel zoo dat de 'kiniderein te 10tuur ;op de Losk'ade worden verwacht. Bij weder aflasten worden te 9 urn de vlaggetjes op den Lange Jan get plaaitst. i Zondag a.s. geeft het Middelbuijgseh Muziekkorps weder een uitvoering in de Abdij, ditmaal van 12 tot ,1 uur. Op verzoek zal o.a. worden uitgevoerd de Triumphmarsch en Vredeshymne van Jan Morks. Gisterenmiddag had op den hóek van de Molstraat en den Dam een bot sing plaats tulsschen twee auto's, een ko mende uit de Molstraat en bestuurd door een Middelburger, den tweeden rij dende langs den Dam en bestuurd door een vreemdeling. Beide wagens werden beschadigd doch persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Dit geval hebben wij niet gezien, maar wel zien wij dagelijks hoe vele automoj- bilisten veel te hard door de stad rijf den en schijnen te vergeten, dat er in een oude stad nu eenmaal veel gevaar lijke hoeken zijn. Men staat dan ook verbaasd, dat niet meer ongelukken plaats hebben. Het slechte weer van 24 Juli was oorzaak, dat het concert van „Excelsior" op het Molenwater niet kon plaats heb ben en is dit nu vastgesteld op morgen (Donderdag)avond van 8 lot 10 uur. Het programma luidt: 1. Viscount, Nelson; Marsch van W. Zehle; 2. Rose Marie, ouvert, Sam Vies sing; 3. Linous et Dentelles, Wals van F. Popy; 4. Cortége Etingelant, van F. Popy; 5. Marsch Militair, van F. Schu bert; 6. Luisa Di Montfort (solo- voor sax.), M. Bergson; 7.-Fantaisie naar mo tieven La Veuve JoyeuseVan L. Léhar; 8. Bleisoldaten, characterstuk van C. Hoe kert; 9. Finale. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Gisteravond slogg alhier door schrik van een auto eon paard op hol dat voor een rolsilelper was gespannen. De voerman kon zich niet spoedig genoeg van de leidsels los rak ken waardoor hij een eindweeigs over de straat werd meegesleurd. Hieridbio-r be'kwam hij verschillende bloedende won den waarom hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. maar er kwam geen antwoord. Hij zal op de „links" zijn met Jo, dacht Dick. Hij bleef een oogenblik staan nadenken en ging toen op de tent toe. Ik zal hem een regeltje schrijven en vragen of hij na het eten bij me komt. Hij ging in de vouwstoel zitten, scheurde de achterhelft van een enve loppe, nam het boek om er onder te leggen bij het schrijven en krabbelde Ouwe jongen. Kom je wat kletsen en rooken na tafel? Ik heb nieuws hoor, groot nieuws. Dick. Hij vouwde het briefje dicht en legde het tusschen het boek, op de plaats waar Turnbull was gebleven'. Neen, dat is niet goed, zei hij bij zich zelf. Hij mocht het eens niet zien wacht.... Ik zal het onder de foto in de tent vaststeken. Hij glimlachtezoo zou Frank het vast en zeker vinden. Hij trok het zeil doek, dat den ingang afsloot, opzij en de avondzon scheen juist de tent binnen. Dick gaf een schreeuw. Op den grond, naast liet veldbed, lag een vormlooze hoop.... een gedaante met onnatuurlijk verbogen arm. Er naast lag een doosje en over den grond verspreid eenige witte tabletjes.. In Turnbull's andere hand was het kiekje, geheel verkneukeld. In een enkel verschrikkelijk oogenblik prentten deze bijzonderheden zich met fotografi staat de Continental-Band voor motorrijwielen aan de spits. Duizenden sportsmen berijden nooit anders dan dit merk. (Tngez. Med.) HEINKENSZAND'. Zondag j.l. heeft de eere-voorzitter mr. Mes den wis- feelbeker uitgereikt aan den heer A. de Jonge ,die het koningschap van de hand- ibbogschutterij „Soranus" had behaald. Den heer J. Vermeulen, die het vorig jaar het koningschap behaalde, werd een heirinneringstoeker aangeboden. In de vacature van Dijkgraaf (wijlen den heer H. v. Iwaarden) kozen, de In* (gelanden va:n het Wjaterschap ,,'s-Heer Arcndskerke" den heer Di. W|. Limden- bergh te f s-Heer Arendskerke. SCHORE. Zondagavond reed alhier in den zoogenaamden Smokkelhoek een au tobus van den lieer van Fraassen in de sloot doordat de chauffeur te ver uit week voor een andere autobus. In de bus zaten behalve de chauffeur "23 personen, 'die een voetbalwedstrijd te Hulst had den bezocht. De heer L. M. Krijger uit G-oes werd Soor glasscherven aan zijn arm verwond en de heer Pi. v. d. Stolpe te Kloetinge bekwam een snede in den rug Dr. Wi. Pifeifffer uit Kapelle ver leende geneeskundige hulp. SCHOUWEN-DUIVELAND. BRUINISSE. Mejde Korte—v. d. Groep, sedert 9 jaar wijkvefrpleelgslter alhier, heeft tegen 1 November als zoo danig ontslag aangevraagd. Het Bestuur van het Groene Kruis' heeft haar dit (o-pide meest eervolle wijze venteend,, daar zij steeds tot ieders voldoening is werkzaam geweest. THOLEN. STAVENISSE. Nadat namens de In spectie van den Arbeid alhier de noof- dige onderzoekingen waren gedaan in zake het ongeluk met doodelijken af loop van 'den 20-jarjgen aannemerszöon B^ hebben gisteren dr. Hulst uit Lei den en dr. Bemhardi een sectie op hef lijk «•verricht. Daarna is het lijk, per lijfc- auto naar Geertruidenberg vervoerd* om aldaar ter aarde 'besteld te worden. Het Bestuur van den Polder en de werklieden hadden kransen op de kist gelegd. sche scherpte in Dick's hersens. Daarna bukte hij zich en schoof zijn arm onder het lichaam. Turnbull was loodzwaar en zijn armen en hoofd hingen er slap bij, toen hij het op het veldbed legde. Frank Frank Luister toch, ouwe jongen Dick sidderde. Al dien tijd, dat hij daar buiten zijn briefje had zitten schrijven, had het lijk van zijn vriend daar stil in elkaar gelegen. De witte tabletten had den den aanval van zijn kwaal ditmaal niet meer kunnen overwinnen. Dick verliet de tent en haastte zich naar het huisje der oude vrouw, die voor Turn bull kookte. Ze kwam aan de deur, zoo van de waschtobbe, met de armen vol zeepsop. Roep Jimmy zei Dick gejaagd. Stuur hem dadelijk naar de ndoktev. Mijnheer Turnbull is in een aanval ge bleven. De vrouw werd doodsbleek van schrik Goeie hemel, mijnheer.'t is toch niet waar Die arme man Jimmy Jimmy gilde ze naar binnen. Loop eens hard naar den dokter en vraag of hij meekomt. Gauw wat.... hard loopen hoor Dick ging naar de tent terug en bleef daar met ontbloot hoofd staan, zich af vragend wat hij verder doen kon. Binnen vijf minuten stond er een groep nieuws gierige dorpelingen voor de tent te fluisteren. Daarop vernam hij het bronK KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG, Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel te Middelburg in de raads zaal. Van de ingekomen stukken noemen wij een schrijven van de afd. Handel en Nijverheid van bet Departement van A„ H. en N, inzake het Handels- en Scheep vaartverdrag tusschen Nederland en Zuid-Slavië; idem inzake het handelsver drag tusschen Nederland en Portugal; een schrijven van den minister van A., H. en N. dat een nieuw handelsverdrag met Zwitserland is gesloten; en een schrijven van bovengenoemde afd. dat de voorloopige handelsovereenkomst met Roemenië tot 1 September is verlengd. Het bureau stelt voor dit alles voor ken nisgeving aan te nemen. Dit stelt het bureau ook voor inzake een adres van de Kamer te Terneuzen betreffende het overbrengen van spoor- en tramwaggons tusschen VlissingenBreskens, daar de Prov. staten inmiddels reeds over het aanschaffen van een nieuwe boot heb ben beslist en inzake een adres van de Ver, voor Vreemdelingenverkeer te Breskens aan de Prov. Staten, houdende verzoek de boottarieven voor passagiers te verlagen, mede in verband met het feit, dat de Kamer van Koophandel te Terneuzen als haar oordeel heeft uitge sproken dat het niet gewenscht is op vermindering der tarieven aan te drin gen. Een adres van de Kamer te Rotter dam inzake de gedachte aan het instellen van een borgtochtenregister stelt het bureau voor te behandelen bij het desbe treffende voorstel. Telefoon openstelling, Van de Commissie voor de voortdu rende openstelling van de telefoon te Middelburg op Zon- en feestdagen, kwam een verzoek om subsidie in. Het bureau wijst er op, dat het doel is een garantie fonds te vormen en dat de commissie nevens de jaarlijks terugkeerende kosten thans uiteraard verscheidene extra- kosten heeft als drukwerk, reiskosten, enz. Waar ook de Kamer zich in hare meer derheid heeft uitgesproken als voorstand ster van de voortdurende openstelling der telefoon wil het het bureau voorko men en snorren van een kleine auto, die tegen den heuvel opklom. Even later baande de dokter zich een weg door de menschen heen en beval hen op een af stand te blijven. Hij ging de tent binnen en keek slechts even naar het lijk. U hoeft hier niet langer te blijven» zei hij tot Dick. Hij is dood Terwijl hij nog sprak, hoorde Dick een heldere stem boven het gemompel der menschen uit vragen: Wat is er aan de hand Wat is er toch Mijnheer Turnbull.... begon een der dorpsmenschen. Het tentdoek werd vlug opgelicht en daar stond Joyce. De dokter ging snel tusschen haar en het lijk instaan. Neem haar mee, zei hij tot Dick. U behoeft niet bang te zijn, zei ze bedaard. Ik wil hemzien. Ze kwam vooruit en stond met de hand tegen haar borst gedrukt te kijken. Dan knielde ze naast hem neer en kuste het voorhoofd van den doode.... de eerste maal. Kom mee, Jo, fluisterde Dick. Toe Jo, kom mee Heel langzaam, doodsbleek, kwam Joyce overeind en liet zich door Dick meevoeren. Het kon haar niet schelen, waar ze heenging. Haar hart was ge broken. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1