IjUroiiinciale .Zeetuusche I I STER-TABAK De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen \fi 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent pér regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. N o. 18 7, MAANDAG 11 AUGUSTUS 19 3 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. moeilijke wegen ZEELAND Zeeuwsch Profetenbrood het echte, 1 MÜ honden vet. r blinkt, n. 'van het komt de T 1 V r rechts en leest: dra hij ot deei tters ge- ogel, roduct. et Gooii rank. uziekin- ats één rd iets, tuin en ns land. ijn klee- loopen, elen we Steven. 't bosch s zelfs ment, el heet? gen tweede geheel MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2,10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE KON FAMILIE OP HET LOO. Zaterdagmorgen 11 uur zijn de Ko ningin, de Prinses en Prins Hendrik op het Loo aangekomen, ZUIDERZEE-VISSCHERIJ-TENTOON- STELLING. De Koningin zal de Zuiderzee-Vis- scherij-Tentoonstelling, te houden van 25 Augustus t/m. 6 Sept., vergezeld van de overige leden van het Kon. Huis, op Vrijdag 5 Sept., den dag der Vlootrevue bezoeken, DE RIJKSBEGROOTING 1931. Het ontwerp-rijksbegrooting is Zater dagochtend van het departement van fi nanciën naar den Raad van State ge zonden. WIJZIGING EN AANVULLING DER INDISCHE TARIEFWET. Ingediend is een wetsontwerp tot na dere wijziging en aanvulling van de In dische Tariefwet. De toelichting zegt o.m.: In art. 2 onder le, b. der Ind. Tarief- wet worden, met uitzondering van eenige met name genoemde artikelen, alle voort brengselen van het z.g. vrij gebied (thans bestaande uit het eiland Wé en de eilanden van het gewest Riouw en on- derhoorigheden) van invoerrecht vrijge steld. De aanvaarding van het standpunt, dat het begrip „voortbrengselen' tevens omvat de nijverheidsproductie van het vrijgebied zou echter aan de industrie van dat gebied een principieel ongemo tiveerde bevoorrechting schenken ter wijl ook de belangen van de schatkist op den duur niet onbelangrijk zouden wor den geschaad. Daarom wordt voorgesteld in dat artikel sub 2e een limitatieve op somming op te nemen. Ten aanzien van de van Sabang af komstige triplex kisten, ware een uit zondering te maken. Ter betere bevordering van het in voerrecht op de films wordt voor de bioscoopfilms een omzetting noodzakelijk geacht van het bestaande waarderecht ad 12 pet. in een specifiek recht van 6 cents per meter, van welke wijziging een jaarlijksche hoogere tariefopbrengst van f 20.000 tevens het gevolg zal zijn. Fenslotte wordt voorgesteld het ta rief van invoorrechten aan te vullen met een nieuwen post betreffende radio-tele grafische en telefonische toestellen, zoo mede onderdeelen en toebehooren daar van. Ieder onderscheid tusschen amateur en andere toestellen komt te vervallen. De nieuwe tariefpost stelt 12 pet. van de waarde. Van dezen maatregel is een in komstenvermeerdering van f 38.000 s jaars te verwachten. De Volksraad heeft geadviseerd tot aanneming van dat wetsvoorstel mits het artikel betreffende de radiotoestellen komt te vervallen. Noch de gouverneur- generaal, noch de minister van koloniën, kon zich met die schrapping vereenigen. DOOR H. AMTOMSEM. V' X n 33. Ze 8®-v®h elkaar eeil forten handdruk,. s bang, dat er iets' t'us- S j, i!n XN'as, waardoor je niet zoudt kunnen kooien yei Dick In het eerst gaf Au ire!, Z, t v_ n„„v Ir reY geen antwoord. Ze keek hem verward aan. Toen zei ze: Er schijnt heusch ietsf geheimzinnigs met ons aan de hand te zijln. ik fh werkelijk (bijna verhinderd. Maar hier eun nen we niet pralen. Waar gaan we i,,„" chen? Ik heb een tafel gereserveerd in Rendezvous. Zullen we er heen wande len? Waar is het? vroeg Audrey. Acht minuten hier vandaan. Laten we dan "loopen. Het Rendezvous is een restaurant, waar ar listen, studenten en zoo meer veel komen, in een zijlstraat van de Shaf tesbury Avenue, maar nu juist niet een plaats, waar men Audrey zou zoeken. En, begon Dick, zopdga ze gezeten STOPZETTING INVOEREN. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd Is de minister bereid te overwegen, ter bescherming van den Nederlandschen landbouw, om den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Ar gentinië stop te zetten, omdat wij met die landen toch geen noemenswaardige andere handelsrelaties hebben hebben en Rusland zelfs weigert om destijds ge leende gelden te erkennen, en wil de minister mogelijk onoverkomelijke be zwaren van dien maatregel aan de Ka mer meedeelen Voorts heeft het Tweede Kamerlid de heer Braat den minister van binnenland sche zaken en landbouw gevraagd of het heb bekend is en of hij bereid is de Ka mer mee te deelen, wanneer vermoede lijk het rapport van de Staatscommissie- Lovink gereed zal zijn. IN WERKINGTREDING DER VERHOOGING VAN TIJDELIJKE UITKEERINGEN. Het ligt in het voornemen van de re geering, de wijziging van de Ongevallen wet 1921 en de Land- en Tuinbouw-on- gevallenwet 1922, strekkende tot ver hooging van het bedrag der tijdelijke uit- keeringen van 70 pet, tot 80 pet, van het dagloon, in werking te doen treden op 16 dezer, DE RATIFICATIE DER HANDELS CONVENTIE. De Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging heeft in een adres aan de regee ring verzocht, de Handelsconventie niet tot ratificatie aan het parlement voor te leggen, alvorens door een nieuwe inter nationale conferentie klaarheid te heb ben verkregen over de richting, waarin de economische politiek van Europa zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. HET AANTAL NEDERLANDERS TE ANTWERPEN. Uit een telling blijkt dat er op 1 Juli 5930 te Antwerpen 9740 Nederlanders van meer dan 15 jaar op de bevolkings registers waren ingeschreven. Er moet een lichte achteruitgang in het aantal worden vastgesteld, want op 1 October 1928 kwamen er 10.156 Nederlanders voor op de Antwerpsche bevolkings registers. De Nederlandsche kolonie is de groot ste te Antwerpen. De tweede plaats neemt Polen in met 5877; daarna volgen: de Russen met 1636; de Engelschen met 1423; de Franschen met 1271 en de Duit- schers met 922. CUNNINGHAMS VLUCHT. De Australische vlieger Cunningham, die momenteel een vlucht maakt van Australië naar Engeland en Woensdag in den middag is geland bij Bolen een plaatsje aan de kust van het eiland Flo- res, heeft per K. P, M. stoomer „Van Riebeek" benzine aangevoerd gekregen, zoo meldt Aneta. De werkzaamheden op 't terrein zijn waren aan hun tafeltje, vertel me nu eens wat er gebeurd is? Hoe gaat het bijl je thuis? vroeg Audrey. "O, alles zijn gangetje.... en "Joyce heeft me gevraagd je te groeten. Maar zeg nu eens gauw.... wat is er gebeurd? Ik ben dol benieuwd. Audrey zucütte. Och, Dick, er zal zooveel narigheid van komen. Ik had gehoopt dat vader en moeder, omdat ik zoo vasthoudend' ben, zich wel lijdelijk in het onvermijde lijke zouden geschikt hebben. Met moe der zou het dunkt me wel gaan, na een beetje geharrewar, maar met vader wordit het vechten op leven .en dood. Ik heb de eerste schermutseling gewonnen, door nu naai' je toe te gaan. Wil je daarmee zeggen, dat ze alles a!l over ons welen? Audrey knikte en keek Dick diep in de oogen. Ik was heelemiaal niet van plan er iets over te vertellen, maar moeder heeft, ik weet zelf niet hoe, het uit me weten te "krijgenn. En verder? Toen ik met vader naar 'binnen ge gaan was, liepen we dadelijk naar de bibliotheek, waar moeder brieven zat te schrijven. Ze zag er heel hef en vriende lijk uit en ik was echt blij, dat ik haar weer terugzag'. Zij' keek me rustig èenige oogenblikken aan, sloeg toen haar ar- Niemand schat hoog genoeg wat hij kan zijn; Niemand laag genoeg wat hij is. aangevangen. De gezaghebber van Manggarai, afd. Flores, van de residentie Timor en onderhoorigheden heeft zich derwaarts begeven voor eventueele hulp verleening. Dereden,daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hunonDefeendheid mee Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. (ingea. Meö.) Van Dijk bij Kingsford Smith. Gisterenmiddag kwam met den mail- trein te Vlissingen aan, de Nederland!- scliei oceaanvlieger Evert van Dijk, die een bezoek aan zijn Australischen mee gezel Kingsford Smith in het Gasthuis te Middelburg kwam brengen. Verwelkomd door den heer en mevr. dr. Van Loon, begaf de heer Van Dijk zich met zijn gastvrouw en gastheer na|ar hun woning te Veere voor het gebruik van de lunch. Des middags reed men naar het Gas'G huis, waar de heer Kingsford. Smitlh zijn beterschap- tegemoet gaat. Gisteren mocht hij een uurtjje opzitten en heden Maan dag zou hij mogen loopen-, om dan veit- moedelij'k Donderdag of Vrijdag het zie kenhuis te verlaten en zich naar Veere te begeven o-m ten- huize van dr. Van men om mij' heen en vroeg: „Heeft mijn kindje haar hartje ver loren?'" Hoe kón moeder het 'tolch raden? Denk je misschien, dat ik.... Ze zweeg heel even en jgjimigi toen -gejiaagd door: Ik was verrast dat ik haar alles1 vertelde. Dick En, wat zei ze? Ik geloof ,dat alleen vader en 'ik aan "het woord zijn geweest. Hijt keek me versr-hikkelijk kwaad aan en trok aan ■zijn knevel en vroeg: Wie is die jonge. man?.;., net zoo. Dick grinnikte zenuwachtig. Ze deed haar vader zoo uitstekend na. Hij kon zich voorstellen ,dat de hertog het pro- des zoo igezegd had. Een.., wat -gebeurde er toen? Ik vertelde hem, dat' ik je drie mi nuten geleden aan hem had voorgesteld. Hij gromde keek nog leelijker en vroeg allerlei bijzonderheden; nou, en toen ver telde ik hem over jou en Jo en je vader. Hij stond -stokstijf tegen den schoorteen, met ïijn handen op zijn rug, zooals aan alle goede vaders in zoo'n geval betaamt en deed zijn best me er onder te krijgen. Wat bedoel je daar precies mee? informeerde Dick. Audrey trok haar neusjle op, maar werd dadelijk weer ernstig. i— Öh... hij had het over "de plichten van een dochter tegenover haar ouders, over gehoorzaamheid aan hun wensöhen en zoo meer. "Hij zei dat hem erg speet loon verder do.or rust óp 'krachten te 'komen, voor hij per 'bi>öt naar Australië terugkeert. Nadat de heer Van Dijk zich' eanigata tijd met den herstellende had onderhon den, namen de beid© vrienden van de aviatiek hartelijk afscheid van elkaar waarna de heer Van Dijk met zijn gast heer en gastvrouw een tocht rond WjaK pheren maakte en het gezelschap te Donf- biurg de thee gebruikte. Het einddoel was Vlissingen, waarvandaan Van Dij'k weder per mailtrein Zeeland verliet. De heer Kingsford Smith' ontving van een jeugdig Middelburger een gedicht en antwoordde op deze vriendelijke attentie die .onderteekend was mr. Albert, met het volgende ,/Thank you very much. Kingsford Smith „Southern Cross De heer Van Dijk heeft WialchfeSbdn iom zoo te zeggen in- oojgnitó bezocht letn kón daardoor voldaan worden a,an zijn wensch, na al de huldigingen der laatste welkten als rustig burger eeinigen tijd te 'kunnen bekomen van de doorstane ver moeienissen. Vliegen boven Walcheren. De door de K. L. M. georganiseerde pia.ss'agiers'vliejgtochten boven Walcheren hebben dit jiaar minder belangstelling getrokken dan vorige jaren, men geraakt aan het zien vliegen gewoon en tlaarom was het aantal nieuwsgierigen op het Vliegterrein en op den dijk kleiner. Het aantal deelnemers aan de tochten was ook niet zoo gro-oi als vroeger, velen .die de emotie van het vliegen en het -gezicht uit de lucht op de zoo bekende omgeving wilden medemaken, zien tegen de kosten van een herhaling op. Vrijdag en Zaterdag was het aantal dan ook niet groot, doch gisterenmid dag ging het veel 'heter en kon er vrij wel geregeld achter elkaar met een voor één tocht voldoend aantal worden ge vlogen. Zij, die vorige malen niet vlogen, en er nu eindelijk toe besloten, mede omdat al meer en meer blijkt ,dat de K. L. M. in de lucht een zeer betrouwbare leid ster is, kwamen zeer voldaan over hun kort uitstapje door het luchtruim, terug. Rondvluchten boven Walcheren. In verband met rondvluchten, die de K.L.M. op Zondag 10 Augustus boven het eiland Walcheren heeft gehóuden,, diene nog dat, naar ,;De Zeeuw" meldt d-s. G. H. Kersten aan den Minister v|an "Waterstaat telegrafisch verzocht had! otó deze rondvluchten- op den Dag dós' Heef- ren niet te doen doorgaan. Gods dag ■wordt er mede ontheiligd, maar boven*- dien ondervindt men onder dten kerk dienst grooten hinder dear het geraas der motoren, aldus ds. Kersten. MIDDELBURG. In de opgave van de openstelling van den apotheek [gedurende de nachten van deze week is een vergissing gesla pen. Geopend is de apotheek van me| vrouw v. d. Harst in de Kortedelft Aan den Jieer L. A. Stofkoper al hier is toegekend het Witte Mpbjllisatiej- dat Idi-t gebeurd was, dat hij het heel naar vond om me pijn te moeien doen, maar dat hij er -geen woord meer over wilde hooren. Hij had andere plannen filet me voor. „Kijk eens', "best© Audrey", besloot hij, „je moet met dien mijnheer hm... Ardleiy... of hoe "hij nu ook heet... niets meer te maken hebben'". Dick hield zijn adem in van angstige vrees ..gejaagdheid en verwachting. Haar jguitigle glimlach, waarmee ze den hertog had nagedaan en al die nare dinfgen ver telde gaf hem hoop dat ze den hertólg nog wel om haar vinger gewonden had en dat alles in orde zou komen. En? vroeg hij. Audrey zat met haar vork te spelen. Kijk eens ,Diick... ik ben heel dol op vader... en wat hij zei ,deed me erg pijn.:. Oh, liefste! zei Dick. Ik heb- hem mijn meening gezegd, dat hij mijn gevoelens -toch in aanmer king moest nemen...'ik beriep' me op moe der... niets hielpi. En toen... nou, toen zijn we allebei opgevlogen en driftig gewor den Audrey... wat spijt me'dat.. En hoe- is het verder afgeloopen? Nou... het staat nu zoo ,dat ik je niet meer mag zien ,en niet spreken en geen brieven Schrijven en evenmin van jou ontvangen .Maar... ik heb tegen va der gezegd ,dat het me erg voor hem s'peel dat hij mijn opvatting niet kon deelen en dat hij heelemaal -niet van M. PETERSE, Confiseur-Patissier, (Inigez. Med.) kruis, zijnde een blijk' van waardetering voor hetgeen ten opzichte en tefn 'behbej- Ve der gemóbiliseerden tijden-s hun ver blijf onder de wapenen is! gedaan- De heer Stofkoper heeft versclhilltende malen voordrachten voor de gemóbiliseerden ge houden. Dit 'kruis is onlangs uitgereikt aan verschillende vooraanstaande perso nen. i Een der oudste garages aihier is die van de firma Calljouw en BT-aas, vroeger P. J. Wijtenhnrg in de Noordsltraat Dat het een garage is, ziet iedter, m'aar. al vermoedde men het,, men kon niet zien, dat de firma ook gaiarne nieuwel auto's levért. Dit is nu veranderd, door dat in een handig bedachte,, des1 avonds modern verlichte etalage kast in den ingang van de garage plaats is gemaakt, voor een nieuwen auto, ten thans is dalar, in geplaatst een Chrysler Plymouth'; 4 deurs wagen, die een uitstekenden indruk maakt. 1 i Tijdens de voorstelling in de Eltec- tro'-bio-scoop öp de Markt; geraakte Za terdagavond een film in brand', wfaari- door een paniekjje ontstond e!n de aam welzigte-n op de vlucht gingen, o.a. door den nooduitgang, leidende naar de Vïad- markt. Daar was de dein* [gesloten en de vluchtenden verschaften zich met -geweld een uitgang. Het vuur in de calbin© was spoedig gebluscht en verder gevaar vóór- kómen. De meeste bezoekers keerdèn bp hun plaatsen terug en kon de voort" stelling worden voortgezel. De Kermis. Al konden wij in den loop der vorige week enkele oorzaken aanstippen, die o.i. voor een dit jaar speciaal stille ker mis zouden kunnen medewerken, er is een andere en wel haast de voornaamste factor, die in alle opzichten heeft mede gewerkt, namelijk het weder en dat wil wat zeggen in een periode als men op het gebied der weersgesteldheid, thans door moet maken. Zeker het heeft de drie eerste dagen des morgens en in het begin van den middag wel geregend en ook Donderdag viel een enkel buitje, maar des avonds was het steeds goed kermis weder en Vrijdag en Zaterdag bleef het den geheelen dag droog. Zaterdagmiddag was het natuurlijk nog eens voor de kinderen de laatste ge legenheid om te draaien en ander ver maak te zoeken, en er is daar nog een ruim gebruik van gemaakt. In het begin van den avond was het voor den Zaterdag niet druk, maar hoe later het werd, hoe drukker en toen maakten alle inrichtingen goede zaken, terwijl een der exploitanten ons Vrijdag reeds zeide: „Het is voor allen nog een vrij goede kermis, als het nu morgen droog is wordt het goed". Het is droog geweest, dus wij mogen aannemen, dat me hield, al beweerde hij ook honderd maal van wel Ik heb hem vlakweg ge zegd ,dat ik je zou ontmoeten, zoo- vaak i-k kon, en je zoo dikwijls zou schrijven; als ik wilde en dat ik niet met jou mocht trouwen ,dat ik dan heelemaal nooit zou trouwen. Moeder heeft een beetje gé- huild .die arme ziel toch, en vader was bar uit zijn humeur... en nu zit ik hier bij je! Diick had zitten luisteren met het ma'chtelooze -gevoel dat hij in dat volle restaurant niet de minste gelegenheid zou zou hebben om haar naar behooren te bedanken voor 'den strijd ,dien ze zoa 'dapper voor hem gestreden had. Liefst had hij haar in zijn armen ge drukt en dan de St. Pauls cathedraal in de lucht laten vliegen, of was hij aan gevallen door minstens honderd bandie ten tegelijk ,die allen sprekend geleken op den hertog van 'Harborough, als 'hij ze maar een voor een 'dood had mo gen slaan. Nu kon hij niet anders 'doen, dan over de tafel heen haar handje vat ten en met een enkel woord zeggen: Au drey! Het was beter zóó! In den greep zijner vingers voelde ze de cathedraal de lucht ingaan en de bandieten sne ven, en de klank van haar naam wekte dieper echo dan een heel carillon van klokken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1